rechtszaken. buitenland. particuliereiörrespondentie, nil vail belanghebbenden, dat hij voor degenen, die hem in zijne be trekking wenschen te spreken, audiëntie zal geven eiken Donder dag, des namiddags te een uur. De miuister van Financiën geeft kennis dat door hem eiken Donderdag, des middags te 12 uren, aan het lokaal vau het departement van Financiën zullen worden ontvangen, diegenen, welke hem, over zaken, het gezegde departement betreffende, wenschen te spreken. De min. van Binnen 1. Z a- ken heeft bepaald lo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Sta ten Generaal in elk der hoofdkies districten Amersfoort, Gouda, Maas tricht en Ede zal plaats hebben op Dingdag 15 Mei e. k. 2o. dat herstemming, is die tioo- dig, zal geschieden op Dinsdag 29 Mei e. k. Het Vaderland, heeft mel ding gemaakt van het overbrengen der afd. «Handel en Nijverheid» naar «Buitenl. Zaken». Hoe het blad aan deze vreemdsoortige combinatie kwam is ons niet duidelijk; het eenige wat aan de afd. «Buitenl. Zaken» zou kunnen worden toege voegd, zijn de consulaire verslagen en berichten die bij laatstgemelden diensttak eerder dan bij de eerst genoemde thuis zijn. Naar wij vernemen is de heer Vollmar, directeur der konink lijke militaire kapel, thans op pen sioen gesteld, en zal bij dientenge volge eerstdaags uit de sterkte van het regiment grenadiers en Jagers worden afgevoerd. De verschillende spoor wegen zullen, naar wij vernemen, aan de leden, die deelnemen aan het 41ste Ned. Landhuishoudkundig Congres, hetwelk 2528 Juni a. s. te Assen gehouden wordt, retour- kaarten afgeven met een geldig heidsduur van één vóór tot en met één dag na het congres. De Maas- en Roerb. bevat over de Nederlandsche bedevaart naar Rome eene particuliere corres pondentie, waarin men o. a. het vol gende leest: Maandag, bij ons vertrek te Luxem burg, werden wij door een groot getal inwoners, die vernomen had den dat wij, evenals zij, het geluk hadden onderdanen te zijn van Z. M. Willem III, met luids hoera's begroet. Wij bleven hnn dit niet schuldig, en een «Lang zal hij leven aan het adres van den Koning werd aangeheven door niemand minder dan Willem Deckers, den bekenden baryton-zanger van 's Hertogen bosch, die de bedevaart medemaakt, en er stellig op rekent, te Rome in de St. Pieter een staaltje te kun nen geven van hetgeen Hollandsche longen vermugen. üit Duitschland zijn voortvluchtig twee jongelieden die naar wij vernemen uit het kantoor van hun patroon hebben medege nomen ongeveer 5000 mark. Men vermoedt dat zij naar ons land zijn gekomen. De politie tracht hen in handen te krijgen. De marinier 3e kl. C., die bij de coupure aan 's rijks werf te Amsterdam op post stond, is Maan dagochtend omstreeks 4 uren in het water geraakt en verdronken. Op het hooren van angstkreten werd onmiddellijk hulp verleend, doch het gelukte eerst na een half uur den drenkeling levenloos op te halen. Uit Westzaan wordt ge meld In de Zaansche kiesvereni gingen is nog geen eenheid in het stellen van een candiüaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-Holland. Wormerveer en Zaandamstelden den heer A. Laan te Wormerveer; Assendelft den heer K. de Boer Cz., burgemeester aldaar; Westzaan de heer R. Laan Az. te Wormerveer, terwijl Koog a. d. Zaan besloot geen candidaat te stellen. Te Vianen hebben de ge broeders V., werkzaam op de hoe- pelbuigerij van den heer B., dezer dagen twist gekregen, welke zoo hoog is geloopen, dat de jongste den oudste met een mes een steek in de zijde heeft toegebracht. De gekwetste is reeds aan de gevolgen der bekomen verwonding overleden. De firma G. Dikker Co. te HeDgeloo heeft voor 66 harer werklieden een pensioencontract ge sloten met de Nederlandsche pen- sioenvereeniging voor werklieden. Hoewel wij Nederlanders gruwen van de stierengevechten waarop men in zuidelijke landen zoo gesteld is, zoo komen ook in ons land dergelijke wreede spelen voor. De maréchaussée te Eijsden heeft proces-verbaal opgemaakt te gen eenige personen, die zich in de aanschouwing van een hanengevecht verlustigden. Zondagnacht brandde te Groesbeek door eene onbekende oor zaak op den «Grafwegen» de boe renwoning «De Klok» af. Van het huisraad is veel gered. Er zal een streng onderzoek omtrent het ont staan der vlammen ingesteld worden. Huis en inboedel waren zeer hoog verzekerd. Men meldt uit lerseke dat de Zaterdag gearresteerde mede verdachte wegens den diefstal te Goes onmiddellijk weer vrijgelaten is. Naar men daar zegt, zou hij voor de gedetineerden zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. Te Deventer is gevan kelijk binnengebracht en aan de militaire autoriteit overgeleverd een infanterist, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene wasch op eene bleek. In de onmiddellijke na- bijheid van Alfen was Maandag voornamiddag omstreeks 11 uur brand ontstaan en om half een na middags lagen reeds 8 arbeiders woningen in de asch. De kaaspak- huizen in de omgeving zijn gespaard gebleven. Eenige gezinnen zijn voor hunnen inboedel niet verzekerd. Z eeuw s che natuurwon deren Bij Middelburg op het bui ten »De Parel'' is eene witte ekster te zien, die met een ekster van ge wone plumage haar nest bouwt. Te Borsele heeft een landbouw paard dezer dagen voor de zeven tiende maal een veulen geworpen. In Westelijk Zuid-Bevenland verschenen Donderdag de huiszwa luwen. Omtrent de werkstaking in Drente verneemt men 'het vol gende: Spoedig zullen uit Deventer 40 huzaren met drie onderofficieren, onder bevel van den ritmeester van Tienhoven en luitenant Tilanu» naar Emmen vertrekken. Ook de veenarbeiders te Valther- mond (Stadskanaalj zijn in opstand gekomen. Reeds zijn eenige rijks veldwachters en militairen uit Gro ningen daarheen vertrokken terwijl men te Zuidbarge en Wverdingen 80 infanieristen en 40 huzaren heeft gerequireerd, wijl ook daar de ar beiders niet rustig zijn. Ook uit Schoonoord kwam per etafette het bericht van een oproe rige beweging onder de arbeiders. Gelukkig zijn de verontrustende tijdingen, Zaterdag uit de Dedems- vaart verspreid over den toestand in de Krim, niet bevestigd. Ondanks de spanning, die er heerscht, is het niet tot eene uitbarsting gekomen. De tegeuwoordigheid van de autori teiten en de komst van een deta chement infanterie ter Bterkte van 50 man uit Deventer, onder bevel van den len luit. J. W. Draaijer, heeft daar zeker veel toe bijge dragen. De commissaris der Konings, de heer mr. J. H. Geertsema, is op nieuw naar de Krim vertrokken. Naar aanleiding vande onlangs gebrachte hulde aan de nagedachtenis van Jacob Hobein heeft de heer A. Smit Gzn. in de Zaanlandsche Ct. den brief medege deeld, waarin Hobein zelf aan zijn vader verslag gaf van zijne daad. Deze brief luidt als volgt: «April 1831. «Ik ben nog frisch on gezond en heb uw brief van den 5en Februari eerst op den 2en April, 's morgens vroeg ontvan gen; ook heb ik Isrel gezien en gespro ken; hij is wel een kop grooter en veel zwaarder dun ik, en heb een nacht met hem aan den sukkel geweest; kij kende mij, maar ik kende hem niet meer; hij heeft mij gezegd dat hij u reeds geschre ven had, waardoor u nu alles weet. Te genwoordig ben ik te Philippine: daar hebben wij eens terdeeg aan den gang ge weest; wij zaten daar wat vissehers na om ze te vangen, maar kwamen zoo dicht bij het fort, dat wij leelijk in het nauw en met de muiters aan de slag raken, die wij kotteletten hebben gegeven, doch onver wacht bleef de sloep aan de grond zitten, waardoor wij de sloep moesten verlaten en door modder baden totdat wij aan het schor kwamen; wij gaven hun daarop vau het zelfde laken een pak, en verbeeld u vader, wij waren maar met 30 man en zij wel met 300 man, en nog hadden zij het hart niet, om bij de sloep te komen, want wij hielden onzen baan schoon, 's Middags om 5 uur werd het water zoo hoog, dat wij de schor en de sloep zouden hebben moeten verlaten, maar het volk wilde zulks niet en om hem te krijgen, was er geen middel dan er naar toe te zwemmen voor dat hij naar hun toe dreef. Ik bedacht mij een oogenblik, en waagde toen de kans, zwom er naar toe, en heb den sloep waarin zich de vlag bevond, aan den wal gebracht, onder het onophoudelijk vuren der muiters, zoodat de kogels om mij heen in het water regende en ik elk oogenblik dacht er een door den kop zou krijgen, evenwel kwam ik er gelukkig door en zonder letBel bij de sloep. Ik ligte het dreggetouw en roeide de sloep aan den wal en liet het volk in de sloep gaan, wij zetten het zeiltuig op en gingen aan boord, maar als wij weer beginnen, zullen wij het nog beter lappen, dit is nu de 3de keer, dat wij met hen aan do gang zijn, manr aan boord durven zij niet komen, dan gaan ze net als de boot no, 2 a), gebraden naar den hemel. «Nu vader de groetenis aan allen». Eigenaardig is het te zien, in welke eenvoudige bewoordingen Ho bein zelf zijne daad mededeelt, zeker weinig vermoedende, dat deze hem levenslang als een buitengewone heldendaad zou wordeu toegerekend. Zijn broeder. 3) Gelijk men weet, gecommandeerd door Van Speyk en op 5 Februari 1831 in de lucht ge vlogen. KERKNÜStSWS. Doopsgezinde Kerk. Beroepen bij de doopsgezinde gem, te Leeuwarden ds. S. Lulofs te Koog aan de Zaan. De jongeling, die in de Laan Copes van Cattenburck te 's Hage een juffrouw bad aangegrepen, volgens de tegen kern uit gebrachte dagvaarding om haar van kaar geld te berooven, maar volgens bekl. om haar te kussen, werd door de Rechtbank van die aanklacht vrijgesproken. Eene weduwe te 's Hage woonach tig had eens aan hare naaister verteld dat zij in hare linnenkast een effect had, toe- behoorende aan hare minderjarige kinde ren. Korten tijd daarna werd ze in het gasthuis verpleegd en was hare woning onbeheerd. Toen ze er wederkeerde vond ze in de linnenkast in stede van het cer tificaat N. W. schuld ad f 200 (rentende S1/, pet.) een stuk wit papier. Vsrdacht vau den diefstal van het effect stond Maandag de naaister terecht; zij bekende volledig het gestolen te hebben en onder een valschen naam te Rotterdam te hebben verkocht. Van de opbrengst had zij verschillende luxe artikelen aangeschaft, 50 gulden weggeschonken en 30 a 40 gulden verbrand, om zich, bij een ge rechtelijk onderzoek ten hare huize, niet in moeilijkheid te brengen. Ter terechtzitting bleek dat de diefstal tijdens de afwezigheid der bestolene en hoogst vermoedelijk met behulp van den door deze verloren huissleutel was ge- De subst.-off. v. just. mr. Hulshoff vor derde tegen bekl., die reeds een jaar ge vangenisstraf wegens valschheid in ge schriften achter den rug had, twee jaren Mr. van Praag riep de clementie van de rechtb. voor de bekl. in. Mr. Hulshoff vorderde daarna 3 maan den gevangenisstraf tegen een afwezigen bekl., die in een koffiehuis een slapenden bezoeker zijne portemonnaie ontstolen had. In beide zaken is de uitspraak bepaald op Maandag a. s. Duitschland. Het bulletin vau Maandag voormiddag meldt, dat de keizer den afgeloopen nacht door het hoesten vaa tijd tot tijd in zijne rust gestoord is, maar overigens een redelijken nacht heeft gehad en wei nig koorts heeft; er is sedert Zater dag namiddag in het snelle ver loop der ziekte van den keizer stil stand gekomen. Do temperatuur is iu den afgeloopen nacht niet hooger gestegen dan 39.5, en was Maan dag ochtend 38.3, zoodat ook het snelle verval van krachten opge houden heeft. Het bulletin van Maandagavond 9 uur luidt als volgt: In den toe stand des Keizers is in den loop van den dag van heden geene ver andering gekomen. HD. heeft ge durende korten tijd buiten het bed vertoefd, (get.) Mackenzie, Wegner. Krause, Hovell, Leydeu. Te Berlijn is opgericht eeue Nederlandsche vereeniging die in haar reglement de volgende hoofd- bepaliugen heeft Doel der Vereeniging, is de be vordering van het gezellig verkeer onder de leden, eu onderhouding van de betrekkingen met het va derland door het beoefenen der Hol landsche taal en der Hollandsche zeden en gewoonten. Debatten over politiek of gods dienst zijn evenals hazardspelen in hare vergaderingen verboden. De Vereeniging verstrekt zcdelij- ken steun aan alle en voor zoover haar dit mogelijk is, financieelen steun aan behoeftige Nederlanders, die in Berliju woonachtig zijn. Elk Nederlander die tijdelijk hoog stens 3 maanden te Berlijn vertoeft, kan gedurende dien tijd lid der Ver eeniging worden. Het bestuur bestaat uit de hee ren mr. P. A. Jansma van der Ploeg president, M. Catz, vice-president, C. Bothe, secretaris, J. C. Schaar- wachter tweede secretaris en G. M. Rady, penningmeester. Frankrijk. In de Kamer is een interpellatie aangekondigd over het opdragen van de portefeuille van Oorlog aan een niet-militair (Frey- cinet). - Een aantal Parijsche studen ten schreven een brief aan de Laniernedie, van de manifestatie van Vrijdagavond sprekend, had be weerd, dat die uitgegaan was van de Katholieke faculteit. Zij verkla ren, dat de beweging uitging van al de Staatsfaculteiten te zamen en dat de op de verschillende colleges aanwezige studenten met algemeene toejuichingen het voorstel tot ma- mfesteereu begroetten. Destudeuten hadden het recht te protesteeren tegen de insinuaties van zekere lie den van twijfelachtige atkomst, die de burgers doodslaan als zij weige ren den afgod toe te juichen, en openlijk van hun gehechtheid aan de Republiek eu van hun anti- Boulaugistische gevoelens blijk te geven. Dezen plicht hebben zij vol bracht. «Eu mdien men nog eeni- gen twijfel koestert, omtrent de ge voelens, die de heer Boulanger de republikeiuEche studenten inboezemt, behoeft gij hem slechts uit te noo- digeu zich iu een landauer op den boulevard Saint-Michel te vertoo- nen; hij zal tevreden zijn over de ontvangst». Het was Vrijdag een eeuw geleden, dat de beroemde reiziger La Pérouse stierf. Bij die gelegen heid is te Parijs een tentoonstelling geopend vau portretten en documen ten, op La Pérouse betrekking hebbend het Aardrijkskundig Ge nootschap hield een bijeenkomst in de Sorbonne, onder leiding van de Lesseps, waarin het leven en de lotgevallen van den reiziger werden herdacht, terwijl een gedenkschrift over hem zal worden uitgegeven. Rumenië. UitBucharest wordt aan de Times gemeld, dat de agrarische onlusten meer en meer een ernstig karakter blijken te bezitten. In ver scheidene dorpen, die oogenschijn- lijk tot de orde waren teruggekeerd, is opuieuw opstand uitgebroken. Het aantal gesneuvelden in de gevech ten der boeren met de regeerings- troepen is veel grooter dan de of- ficiëele rapporten melden. De op standelingen hebben spoortreinen aangevallen en vier hofsteden op de goederen van prins Ghika verbrand, nadat hun pogingen om het kasteel te overrompelen mislukt waren. De medeplichtigheid der Russen schijnt schijnt vast te staan. Berlijn, 22 April. Koningin Victoria maakt zicli gereed, Florence te verlaten, om zich naar de hoofdstad van het Duitsche rijk te bege ven, waar zij haar dochter, keizerin Vic toria, en haar schoonzoon, keizer Frederik, zal bezoeken. Het is ongeveer een men- scheuleeftijd geleden, dat koningin Vic toria te Berlijn was, eu men heeft zich er dikwijls genoeg over verwonderd, dat zij in al dien tijd nooit aanleiding heeft gevondeu om Berlijn te bezoeken, ofschoon zij toch zoo dikwijls in Duitschland was. Welke redenen daarvoor bestaan hebben, is nooit bekend geworden. Ook thans geldt het bezoek van koningin Victoria niet de stad Berlijn, niet de hoofdstad van het Duitsche rijk, maar het keizerpaar. Ko ningin Victoria had reeds maanden gel den het plan, dat ook is uitgevoerd g worden, naar Florence te gaan, eu van Florence uit wilde zij een uitstapje naar Ik kan u wel zeggen wie er het meest bij hebben verloren. Het zijn de kinderen, die hij, toen ze arm eu ver laten waren, vol liefde tot zich nam; de jonge meisjes, die hij in de goedheid zijns harten bescherming bood en ver zorging, op het oogenblik waarin ze die het meest behoef den; de volwassen vrouwen, die zich nog aan zijn leiding toevertrouwden toen haar eerste jeugd reeds was vervlo gen zij zijn het, mijnheer, voor wie zijn dood een on herstelbaar verlies is, in vergelijking waarmee al het andere, dat zij ooit zullen moeten derven, van weinig of geen waarde kan worden geacht. Na dit waardig antwoord op zijn hoogBt onbescheiden vraag, waagde het jury-lid het niet nog een tweede vraag te doen; een ander echter, die tot dusver niet gesproken had, maar die zoowel in voorkomen als manieren bij de overigen zeer gunstig afstak, boog zich een weinig in zijn stoel voorover en zeide op ernstigen, bijna plechtigen toon Het is den menschelijken geest nu eenmaal eigen, miss Leavenworth, dat hij van alles den een of anderen indruk ontvangt. Ik wilde u dus vragen of gij, met of zonder grond daartoe, ooit eenig vermoeden hebt gekoesterd omtrent den persoon des moordenaars van uw oom? Het was een angstvol oogenblik én voor mij èn voor nog iemand, hiervan 'ben ik zeker, niet slechts angstvol, maar waarlijk vreeselijk. Zou haar de moed ontzinken? Zou haar besluit om hare nicht zooveel mogelijk te beveiligen on wrikbaar blijven, nu zij stond tegenover haar plicht en daaraan op ernstige wijze werd herinnerd? Ik durfde het nauwelijks hopen. Maar Mary Leavenworth stond langzaam op, en terwijl zij den rechter en de jury met rustige kalmte aanzag, sprak zij, zonder haar stem merkbaar te verheffen op duidelijken, vasten toon: Neen, ik heb noch eenig vermoeden, noch ook eenige reden daarvoor. De moordenaar van mijn oom is mij niet alleen geheel en al onbekend, maar ik koester zelfs niet de minste verdenking omtrent den een of ander, die ik er voor zou moeten houden. Het was alsof een zware last ons allen van de borst werd genomen. Terwijl ieder een zucht slaakte vau verademing, keerde Mary Leavenworth naar hare zitplaats terug en werd Eleonore op hare beurt ter getuigenis voorgeroepen. •VIII. BEN OMSTANDIG GETUIGENIS. Thans, nu ieders aandacht op 't hoogst gespannen was, nu ieder verwachtte dat een tipje **an het somber gordijn, waar achter zich deze geheimzinnige zaak scheen te ver bergen, zou opgelicht worden, ja, dat het wellicht geheel zou worden weggeschoven, gevoelde ik een sterk verlangen om het vertrek te verlaten en niets meer te zien, niets meer te hooren. Niet dat ik op eenigerlei wijs de vrees koesterde, dat deze getuige zichzelf door haar verklaringen zou beschul digen; de koele rustigheid, die zich nu iu haar trekken vertoonde, was mij voldoende waarborg, dat zulk een geval zich niet zou voordoen. Maar indien de vermoedens van haar nicht niet slechts voortsproten uit een gevoel van haat, maar het gevolg waren van iets dat zij met zeker heid wist; indien dat schoon gelaat slechts een masker zou blijken, en Eleonore Leavenworth werkelijk datgene was, waarvoor men haar krachtens de woorden harer nicht en haar eigen zonderling gedrag zou moeten houden, hoe zou het mij dan mogelijk zijn daar rustig neer te zitten en het aan te zien, hoe uit dit prachtig omhulsel allengs de giftige 8lang van zonde en bedrog te voorschijn zou komen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2