NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e J aargang. Donderdag 26 April 1888. No. 1476. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adrertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEBREBOOM en J B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de PulHeite Eer anger e G. L. DJJJBE Co., JOE. F. JOKES, Suer., Farije, 31bit Faubourg Montmartre. IPIP- Zij, die xich vóór 27 April a. s. op dit blad abon- neeren, ontvangen een lot in de aangekondigde verloting. Zij, die xich voor 1 Mei a.s. abonneeren, ontvangen het blad tot dien datum gratis. DE DIRECTIE. STADSNIEUW S. Haarlem, 25 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Zondag 29 April zal op het Mu seum van Kunstnijverheid weder eene belangrijke tentoonstelling van plaatwerken in kleurendruk, be trekking hebbende op de Perzische kunst, van het Moliammedaauscbe tijdperk af, gehouden worden. De moskeeën, bazars, paleizen en verdere publieke gebouwen der voor naamste Perzische steden, Ispahan, Kachan, Teheran en andere plaatsen, kunnen den bezoekers eene duide lijke voorstelling geven van den grooten rijkdom en den gekuischten smaak, dien de Oostersche volkeren op het gebied der bouwkunst ont wikkeien. Zondag is de toegang vrij. Tot candidaat voor een lid van het hoofdbestuur van het iNederl. onderw. genootschap» is door de afd. «Rotterdam» gesteld de heer P. H. van der Ley, alhier. Drie lotelingen uit deze gemeente zijn geslaagd voor h„t practisch en theoretisch examen, voorgeschreven bij kon. besluit van 4 Nov. 1887. Diensvolgen6 zullen zij slechts vier maanden in werkelijken dienst be hoeven te blijven en binnen drie maanden tot korporaal kunnen wor den bevorderd. Wij vestigen do aandacht van onze lezers op het concert, dat Vrij dag 27 April ia het kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente zal gegeven worden door professor August Wilhelmj, met medewerking van den heer Rudolph Niemann. Is prof. Wilhelmj met alle recht de eere-titel van «Koning der thans levende violisten» toegekend, niet minder hoog staat de heer Niemann als pianist. Naar wij vernemen zal Wilhelmj bij deze gelegenheid o.a. Beethoven's beroemd «Vioolconcert» ten gehoore brengen. In ons bericht van gisteren over het op hol slaan van een paard staat een verkeerde naam. De heer De Wildt, lid van de firma A. Frans, bracht het dier tot staan. Dinsdag ia door de politie alhier aangehouden eene 49jarige vrouw van verdachte zeden, beschuldigd van diefstal van een stuk geruit katoeu ter waarde van vijf gulden. Zij heeft meermalen gevangenitstraf ondergaan. In den laten avond van Dinsdag is bij den winkelier de J. aan het Spaarne alhier de toonbanklade ge stolen, die later op straat is terug gevonden, maar van haar geldelijken inhoud beroofd. IETTEREH EK KUNST. Iuhoud „Hollandsche Lelie» No. 48 Uit de natuur. Jeanne Dare. Kookschool. Berichten en mededeelin- gen. Vervolg Roman. OUDERWIJS. Dinsdag zijn te Amsterdam geslaagd bij het examen voor onderwijzeres: mej. A. de Vries, van EnkhuizenJ. Polman, van HoornC. J. G. Loos, van Enkliui- zon; C. M. Fraiicken, van Zaandam; C. A. Dekker, van Beemster; M. C. H. Uzeret en A. de Grijs, van Haarlem. Voor de akte als onderwijzer werden geëxamineerd 8 candidaten. Toegelaten de beeren F. A. Schilthuizen, te LeidenH. van TeyliDgen, te Hillegom, en W. P. Minderman, te 's-Gravenhage. Tot hoofd der school met den bijbel te Middelburg is benoemd de beer L. C. Breebaart, te Zaandijk, die de benoeming beeft aangenomen. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 23 April. Vijf kor- ders brachten heden 68 tongen en 2 tot 10 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl door trekkersbooten 230 tal haring en 1 zalm werd aangevoerd; tong gold 60 cent per stuk, kl. schol f3.40 a fl.30 per mandje, haring 90 cent a f 1.10 per tal en de zalm f 17 Tessel, 23 April. De Noordzeevis- schers van hier brachten iu de afgeloo- pen week elders ter markt: een partijtje rog, eene hoeveelheid tongen, 100 manden kleine schol en 40 manden scharren. De prijzen waren als volgt: rog 76 en tong 70 ct. per stuk; kleine schol f 2.50 af3, scharren fl.50 per mand. ARMENZORG. Mnandagnamiddag werd te Amsterdam onder leiding van den voorzitter des be- stuurs, den heer A. C. Wertheim, de 13e jaarvergadering gehouden van belangstel lenden bij de Prins-Hendriksticliting van oude en gebrekkige zeelieden te Egmond aan Zee. Uit het jaarverslag van den secretaris directeur, den heer G. E. A. van Hall, bleek o. a. dat de oude zeelieden betrek kelijk weinig met ziekte te kampen hadden, dank zij de uitmuntende inrichting van het gebouw, dat nu geheel door heet wa ter verwarmd wordt. Vier verlieten het leven, hun levensdraad was afgesponnen 21 verpleegden werden in het afgeloopen jaar opgenomen, zoodat ulto. Dec. 64 ver pleegden aunwezig waren, *oor wie aan voeding, ligging en kleediug f 11801.08 werd uitgegeven of 46l/ 0 c. per dag en per hoofd, tegen 47*/ o iu 1886. In Juni kwam de bovenbouw gereed en spoedig werden de daardoor verkregen 16 plaatsen bezet, terwijl nog vele aanvragen moesten worden uitgesteld, zoodat beslo ten werd nog een zaal te bouwen, om eenmaal 90 ouden van dagen te kunnen herbergen. Voor die verbouwing, geraamd op f 5648, is reeds f 4000 bijeen, terwijl het bestuur alle hoop voedt dat het ontbre kende wel spoedig door vrienden van oude zeelieden zal toevloeien. Dat liet dezen lieden niet aan belang stelling ontbreekt, werd weder bewezen door belangrijke giften, o. a. van beeren directeuren van den O.-I. Handel en Ree- derijen f 2000, ran M. H. M. f 500 enz., waaruit dc verbouwing des vorigen jaers geheel kon worden betaald. Aan legaten ontving de stichting van wijlen mej. F. E. Muller, te Amsterdam overleden, f 3000, en van wijlen «ej.A. M. Nieuweling f 5000, bezwaard met vruchtgebruik. Er traden 36 leden en 142 donateurs toe met een jaarlijkscke bijdrage van f 1183, terwijl 42 leden en donateurs door den dood of anderzins aan den stich ting ontvielen. De winst- en verliesreke ning sluit met een bedrag van f20.615, met een batig saldo van f 5061.83. De balans met 89.402 onder dankzegging voor het richtig beheer. Met een opwek kend woord voor de oude zeelieden be sloot de Voorzitter de vergadering. lï-1 N N E N L A X D. De nieuw opgetredeu ministers hebben Maandag- namid dag- den eersten ministerraad gehou den, welke zich o. a. had bezig te houden met de bepaliDg van het tijdstip der opening van de nieuwe Kamers. De bekendmaking van den dag kaü spoedig tegemoet gezien worden. Dezer dagen hebben een paar leden der Nederlandsche com missie voor de tentoonstelling te Brussel de terreinen aldaar in oogen- schouw genomen en met voldoening den grootschen aanleg der tentoon stelling, de ruime inrichtingen en de zeer voldoende plaats die voor de Nederlandsche exposanten is be schikbaar gehouden, gadegeslagen. Maandag ontving de commissie de officieele mededeeling, dat de gebouwen gereed zijn en de deel nemers verzocht worden, de goede ren bestemd voor de Nederlandsche afdeeling te verzenden. De noodige documenten, die de goederen bij de afzending moeten vergezellen om te kunnen gebruik maken van de concessies, toegestaan door de spoorwegmaatschappijen, en van den vrijen wederinvoer der goederen, zijn, voor zoover zij nog niet aan de inzenders verzonden zijn, op schriftelijke aanvraag ver krijgbaar bij rnr. Th. Stuart te Am sterdam, secretaris der commissie. Zaterdag is plotseling overleden de heer Van Ruyren, hoofdcommies ten postkantore te Amsterdam, en een verdienstelijk ambtenaar. Sedert ruim 20 jaren aan dit kantoor verbonden, had hij een diensttijd achter zich van 48 jaren. Een bewoner der Buiten- Bantammerstraat te Amsterdam heeft aan het bureel der 1ste sectie eeue door hem gevonden portefeuille, inhoudende 1 bankbiljet van f300, 3 idem van f 200 en 1 idem van f25, afgegeven. Op de eerste voorjaars koemarkt te Hilversum, Dinsdag ge houden,waren aangevoerd 553 stuks. Niettegenstaande het gebrek aan gras en de duurte van het hooi was de handel nog al levendig en wer den vrij hooge prijzen besteed, vooral voor tweejarig- en gust vee. Ook door de liberale Kiesvereeniging «Kiesrecht is Kies plicht» te Zaandam is Dinsdagavond de heer A. Laan, van Wormerveer, tot caDdidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten geprocla meerd. In de Maandagavond ge houden vergadering der kiesvereeni- giDg «Grondwet» te Krommenie, is de heer A. Laan te Wormerveer candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Provinciale Staten. M a a n d a g n a m i d d a g wilde een door drank opgewonden per soon het koninklijk paleis te 's-Hage binnendringen om Z. M. den ko- niDg te spreken. Hij werd echter door de politie in dit voornemen gestuit. Zondagavond, omstreeks half twaalf, ontstond te Hellevoet- sluis in de woning, bewoond door den koopman J. R. en familie en door een zestal daar tijdelijk ge huisveste personen, brand, vermoe delijk veroorzaakt door het omval len van een petroleumlamp op een bovenvoorkamer. De meeste bewo ners lagen te bedallen wisten ge lukkig aan het gevaar te ontkomen. Brandspuiten der gemeente, die van het wachtschip en der vestingartil lerie, benevens de stoombrandspuit van 's Rijks werf snelden c p het brandalarm te hulp en aan de tijdige en krachtige adsistentie, door marine en landmacht verleend, was het vooral te danken, dat men den brand in anderhalf uur tijds mees ter werd en de belendende ge bouwen gespaard bleven. Kort te voren was er ook bij genoemden koopman een binnenbrandje uitge broken, dat toen echter zonder de hulp der brandweer was gebluscht. Te Montfoort is een met selaarsknecht, die in eenen pompput afdaalde om dezen schoon te ma ken, daarin gestikt. Hij werd er dood uitgehaald. Een ondeugende haan. On- langs stierf bij den heer M. te Oor schot een haan op een tragische wijze. Het kon ook niet anders, want zelden zag men zoo een kwaadaardig beest. Hij duldde nooit, dat wie ook kort, bij de hennen kwam, en wee hem die het waagde de eieren weg te nemen, zoo hij 't bemerkte. Als hij de hennen hoorde kakelen, hield hij vooral de wacht en dik wijls kwamen zij, die zich te dicht waag den, met bebloede handen en aangezicht er af. De kinderen die naar school gingen, zochten een omweg, want de haan liep FBUILLiSTO HST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 18» VIII. EEN OMSTANDIG GETUIGENIS. En toch was de bekoring der onzekerheid ook hier zoo sterk, dat hoewel ik mijn eigen gedachten op ieders gelaat duidelijk kon lezen, niemand en ik zelf wel het allerminst eenig blijk van lust tot vertrekken gaf. De rechter, wiens ingenomenheid met Mary's liefelijk blond geen plaats scheen te laten voor het ernstiger schoon van Eleonore, was da eenige, wien dat oogenblik blijkbaar kalm liet. Zich tot de getuige wendende met een blik, waarin achting en gestrengheid om den voorrang streden, begon bij haar verhoor met deze vraag: Heb ik 't goed, miss Leavenworth, dat gij sinds uw kindsheid deel hebt uitgemaakt van het huisgezin van uw oom? Van mijn tiende jaar, was het antwoord. Het was voor 't eerst dat ik haar stem te hooren kreeg en het trof mij, dat die zoo gelijk en toch zoo ongelijk was aan die harer nicht; zonder in toon daarvan te ver schillen, miste zij de volheid van uitdrukking en klonk trillend in de ooren, zonder een enkelen nagalm achter te lateo. Gedurende al dien tijd heeft hij u behandeld als zijn eigen dochter, naar men mij zegt? Ja mijnheer, wél als zijn eigen dochter; hij was meer dan een trouwe vader voor ons heiden. Gij en mejuffrouw Marie Leavenworth zijt nichten, niet waar? Wanneer werd uw nicht in het gezin op genomen Op hetzelfde tijdstip als ik. Ons beider oudere waren de slachtoffers van dezelfde ramp. Wanneer onze oom zich niet over ons ontfermd had, zouden wij in onze prille jeugd zijn overgeleverd aan de genade der menschen; maar hij, ging zij voort, terwijl een trek van diepgevoelden weemoed haar lippen deed trillen, maar hij, gehoor gevende aan den drang van zijn edel hart, nam ons aan als zijn kin deren, en gaf ons wat wij zoo zeer behoefden: een vader en een tehuis. Gij zegt dat hij voor u evenzeer een vader was als voor uw nicht. Bedoelt gij daarmede, dat hij u niet alleen omringde met alles wat gij ook nu nog geniet, maar u tevens de verzekering gaf, dat gij ook na zijn dood in het bezit daarvan zoudt blijvenin één woord dat het zijn voornemen was u te bedenken met een gedeelte zijner nalatenschap? Neen, mijnheer; mij werd van den beginne te verstaan gegeven, dat de geheele nalatenschap van mijn oom zou vermaakt worden aan mijn nicht. Uw nicht was hem niet nader verwant dan gij, miss Leavenworth; heeft hij u nooit eenige reden gegeven, waarom hij dit onderscheid maakte tueschen u beiden? Geene andere dan dat 't hem lustte aldus te hande len, mijnheer. De door haar op dit punt gegeven antwoorden waren zoo degelijk en voldoende geweest, dat de onaangename twijfel van straks allengs begon plaats te maken voor een zekere mate van welwillendheid en vertrouwen. En bij haar laatste verzekering, met volkomen kalmte en onbewogen stem geuit, gevoelde niet slechts de jury, maar ook ik, die zooveel meer reden had om haar te wantrouwen, dat de verdenking die aanvankelijk op haar rustte, een zeer krach- tigen steun behoefde tegenover dit antwoord, dat allen grond daarvoor zoo geheel scheen weg te nemen. Intusschen ging de rechter voort met vragen: Wanneer uw oom alles voor u deed hetgeen gij ge zegd hebt, zult gij u wel innig aan hem verknocht heb ben gevoeld Zeker, mijnheer, antwoordde zij met kennelijke vastberadenheid. Zijn dood moet u dus wel veel smart hebben ver oorzaakt? Ja, zeer veel. Genoeg om u het bewustzijn te benemen hij het eerste gezicht van zijn lijk, gelijk men mij gezegd heeft dat het geval is geweest? Meer dan genoeg. En nochtans scheen het, dat gij er op waart voor bereid.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1