altijd driftig op ten af, pikte ten in de beenen en vloog soms als razend hen naar tet hoofd. Vooral een buurvrouw van M. moest het ontgelden. Nooit ging zij voorbij, zonder zich van steentjes te hebben voor zien. Eens, toeu zij naar de kerk wilde gaan, hield zij een grooien steen in elke hand achter den rug verborgen. Nauwe lijks ontdekte de haan haar of hij liep verwoed op de oude vrouw toe. Bij eiken steen, dien zij wierp, werd het beest nog woester en vervolgde haar des te meer. De vrouw ten einde raad, wierp nu met een klomp, toen met den anderen, die de haan meesterlijk wist te ontwijken. Daar stond zij nu, na al haar kruit verschoten te hebben, op de kousen en durfde haar klompeu niet meer terughalen. De haan scheen er de wacht bij te houden en de vrouw uit te dagen. Dé zuster vau M. was al geen beter vriendin van hem. Toen eens de haan haar vervolgde wierp zij snel een deur achter zich dicht en meende reeds vrij te zijn. Jawel, zij bevond zich nu alleen met den spoorvechter in het vertrekde haan was juist nog door de deur gekomen, terwijl zij die dicht sloeg. Het was haar niet mogelijk de deur open te makende haan begon terstond den aanval en liet zich niet verjagen voor zij een paar bloedende wonden had. Geen wonder, dat iedereen den haan om zeep wenschte, maar niemand kon het dier ooit van kant gemaakt krijgen. Men had reeds een bezemsteel in den strijd stuk geslagen en de haan als dood laten liggen, maar na een half uur was hij reeds weer de oude. Had onze ridder eindelijk niet het onge luk gehad in de vnrkenskooi te vallen, die onder het kippenrek was, dan zou hij nog wel meer van zich hebben laten liooren. Men vond naast het varken met erg bebloeden neus, de overblijfselen vau den gespoorden krijger. Als kleine b ij d rage tot de geschiedenis der werkstakingeu in de venen meldt de «Z\v. Ct." het volgende: In den regel wordt, voor het begin der werkzaamheden in de venen, door de voornaamste verveners een vergadering gehouden en bij contract bepaald hoe men zal werken en tegen welk loon. Ge woonlijk is dit bij allen hetzelfde. Dit heeft ook dit voorjaar plaats gehad, men besloot het loon te bepalen, zooals dit het vorige jaar was geweest. Nu is voor eeu paar jaar door de heeren verveners de zoogenaamde „stok" met een palm ver lengd, terwijl het graafloon met 2 centen per stok is verminderd. De verveners re kenen de turf bij het «dagwerk"het dagwerk telt 45 stok. Een stok nat veen is een vierkant van thans 2.5. M. lang. Door het langer maken vaa den stok blijft wel het getal turven in het dagwerk ge leverd even groot, maar iedere turf wordt grooter. De gravers klagen dat het werk hun daardoor te zwaar wordt. Men ver zekerde ons toch, dat zoo'n natte turf, die uit den kuil wordt gestoken en met de spade op den kruiwagen geworpen wordt, ongeveer 12 pond weegt. Dit is wel een der voornaamste redenen van de werk stakers de fabrieksturf wordt te groot en het werk te zwaar. De eisch is eensdeels den stok terug te brengen van 25 dM. in 't vierkant op 24, anderdeels het oude loon van vroeger; dat is 90 cents per dagwerk meer dan thans. Enkelen beweerden ook, dat sommige verveners aan de vreemde gravers, die vooral uit Noordwolde (Er.) komen, hoo- ger loon, ongeveer 25 ct. per dag, hadden toegezegd dan aan de inwoners van de Krim. Doch Woensdag waren het niet alleen de ingezetenen, maar ook de vreem delingen, die aan 't muiten sloegen. Ook de winkeluering, die wel eens wat gedwongen wordt, is een grief vau vele arbeiders. Ze wenschen uitbetaald te wor den in de venen en niet ten huize van de onderbazen, die er vaak een winkel op nahouden. Verleden week Dinsdag is de werksta king in de venen begonnen. Zij is zoowel voor de werkgevers als voor de arbeiders hoogst nadeelig. Voor de verveners, om dat het thans de gunstige tijd van graven is en ze dan tegen Juli of Augustus de turf kunnen leveren. Wordt er niet ge graven dan trekken ze ook geen voordee- len uit hun veenderijen, die de meesten duur hebben aangekocht. En waarlijk, de verveners hebben ook hun besten tijd ge had. Maar vooral voor de arbeiders ware het te wensehen, dat de werkstaking tot de geschiedenis mocht behooren. Als zij niet werken, dan staat gebrek hun voor de deur. 't Is dan ook de wensch van alle weidenkenden, dat spoedig een schikking getroffen wordt. Het detacliement infan terie, dat onder het bevel van den len luitenant Mossel te Almeloo verblijf hield, is Dinsdagmiddag te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Dat de internationale beweging op het gebied van de ijs- sport voor den aanmaak en verkoop van Friesche schaatsen niet kwaad werkt, kan hieruit blijken, dat de smid en schaatsenfabrikant Hoek stra te Warga in den gepasseerden winter niet minder dan 5000 paar schaatsen beeft afgeleverd, waarvan niet alleen door geheel Nederland, maar naar alle landen van noorde lijk Europa, onder anderen verschei den paren naar Berlijn. Men meldt uit Dsdems- vaart In de vergadering, Maandag bij A. Hagedoorn gehouden, ging het kalm toe. Da verveners hebben ee- nige loonsverhooging toegestaan, maar de «stok» blijft op 25 palm bepaald. Het loon is voor allen ge lijk. Er bestaat hoop dat de arbei ders dit voorstel zullen aannemen. Dinsdag was alles rustig. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Amsterdam, 4e kamer, veroordeelde Dinsdag J. A. Lunt, die voor zijn baas op 20 Maart was gaan stemmen, tot 3 dagen. De eisch was 14 dagen. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Halfweg: In geen jaren brachten de verhuringen van grasgewas zooveel op als tegenwoor dig, hetgeen voornamelijk veroorzaakt wordt door den geringen voorraad hooi bij de landbouwers nog aanwezig. Dinsdag had alhier de verpachting plaats vau het grasgewas staande langs den hoogen- of Spaarndamschen dijk, dat opbracht f 7943, tegen f 6187 in 1887 en f6692 in 1886. VEETEELT. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt het volgende ter kennis van be langhebbenden De Nationale Maatschappij van Belgi sche veefokkers opent in 1888, onder de bescherming der regeering, iulernationale wedstrijden van fokdieren. De wedstrijden zullen op 26 Mei ge opend worden met eene tentoonstelling van vogels en pluimgedierte. Alle klassen zijn internationaal. Den 23en Juni beginnen de wedstrijden voor het paardenras. Vijftien klassen zijn bestemd voor de vreemde paarden. De voornaamste soorten van paarden die moeten mededingen zijn de Fransche en Engelsche trekpaarden, het Engelsche volbloedras, alle kruisingen in verschillende graden met Engelsche vol bloed- en Arabische rassen, alle soorten van Russische dravers, enz. De internationale veetentoonstelling zal op 7, 8, 9 en 10 Juli a. s. plaats hebben. Prijzen in geld tot een bedrag van 100.000 franken en eene waarde van 25,000 fran ken aan medailles worden uitgeloofd. De zetel der Maatschappij is te Brus sel, 12 Rue Royale. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Maart. Aan eene Atjeh-correspondentie van de «Loc." dd. 9 Maart is het volgende ont leend Met de stoomboot «Raja" kwamen al daar eenige dagen eenige Atjehera van Penang. De heeren werden gevisiteerd en bij hen gevonden 8 revolvers, die zij om hun middel gebonden hadden, terwijl de pa tronen, ten getale van 1400, geborgen werden in uitgeholde semangkas. Later werd ontdekt, dat zij nog meer munitie hadden en wel patronen voor geweren, in gepakt in een spijkervat. De bovenste en onderste lagen beston den uit spijkers, terwijl in het midden de patronen zich bevonden. Wapens en mu nitie waren bestemd voor Atjer Laboe. De heeren importeurs werden natuurlijk ingerekend. Van Groot-Atjeh valt te vermelden, dat Teugkoe di Tiroe op wraak is bedacht omtrent het voorgevallene te Lampagger. De oude man heeft zich begeven naar Lamgoehoe met 50 getrouwe volgelingen en verzamelde aldaar volk uit de III Moekims, waardoor hij thans eene macht van 300 man bij zich heeft. Vandaar is hij naar Lamtangan getogen en heeft het volk van Lampagger schadeloosstelling beloofd, wanneer zij allen opkomen om hem te ondersteunen de blanda's aan te vallen. De passer te Lumgoenoe is door hem gesloten, to: tijd en wijle hij te weten mocht konten, wie de compagnie in Lam pagger had geleid. Op den Sen Maart jl. vertrok hij naar Boekit Siboen en kwam ook dien dag aldaar aan. Door hem werd toen bepaald dat er versterkiugen moeten opgeworpen worden te Kemo, Z. O. van Pakau Badak, Lamdoeriau, Leutanjangan en tusschen Blaug Poetih en Moetir Tjau- doel. Zoodra de versterkiugen klaar zijn zal hij den aanval beginnen. Het «Militair Blad" van 15 Eebr. jl. geeft eenige optimistische beschouwin gen over de* toestand en den gang van zaken te Atjeh gedurende het afgeloopen jaar, en eindigt zijn overzicht met het vol gende resumé: «De vijand is over het algemeen meer lastig en onaangenaam dan gevaarlijk. «De zaken op Atjeh gaan vooruit, de bevolking wenscht den vrede, altijd onder voorwaarde, dat wij blijven, waar wij zijn en niet vooruitrukken. «We moeten dus blijven voortgaan met het aannemen van eene krachtige, afwach tende houding, geen gevechten buiten ons gebied leveren, doch streven, den vijand steeds even krachtig en bloedig daaruit te verdrijven." Omtrent het sneuvelen van den zee officier Holtzapffel schrijft de Atjeh-cor- respondent van de «Locomotief:" Toekoe Oemar te Rigas heett het te kwaad met zijn huurlieden en is in oorlog met den hoeloebalang van Tenom. Zr. Ms. stoomschip «Bali,« kruisende in de wate ren om den peperhandel te beletten, was getuige van hun gevecht en zond twee gewapende barkassen in de nabijheid van Pati, om zoo mogelijk, Tenom te onder steunen. Deze barkassen, onder commando van den len officier van de «Bali" Holz- apffel, kwamen op pl.m. 150 meter van het strand, waarop door den vijand ge vuurd werd, met het ongelukkig gevolg, dat de le officier een doodelijk schot in de borst kreeg, waaraan hij onmiddellijk overleed. Zijn stoffelijk overschot werd met de gebruikelijke honneurs op Dinsdag 6 Maart op het kerkhof te Petjoet ter aarde besteld. Zr. Ms. stoomschip «van Speijk" vertrekt in het laatst dezer week naar Ambon, om van daar eene politieke zen ding naar de Molukken te verrichten. Nader wordt bericht, dat de bestemming van de «van Speijk" is een der eilandjes van den Timor-archipel, en dat de kapitein van den geceralen staf Van Kooten me- degaat voer het geval eene landing nood zakelijk mocht blijken. De directeur van Justitie heeft be sloten, voortaan aan de door de landraden op Java tot dwangarbeid veroordeelde in landers zooveel mogelijk Sumatra's West kust als strafplaats aan te wijzen, opdat op die wijze steeds een voldoend aantal dwangarbeiders te dezer kuste aanwezig zij u om bij den spoorwegaanleg werkzaam te worden gesteld. Te Soerabaija heeft een belangrijke verkoop plaats gelrid. Een groot deel van den bodem in de zuidelijke buitenwijken was het eigendom van Chineezen. Ook het groote land «Kepoetran" behoorde daartoe. Dat lamd werd wegens scheiding en deeling eens Chineeschen boedels, op publieke veiling te koop aangeboden, en gegund aan eene maatschap van eenige Europeanen. Naar men zegt stellen deze heeren zich voor tot exploitatie van dit land eene landbouwmaatschnppij te vormen. De koopprijs bedraagt f 268,000. Koo- pers zijn de heeren C. E. Verschueren, gepensionneerd ingenieur, en J. Pk. Nic kel, voormalig ijs-fabrikant, c. s. B IJ IT E NL A NI). België. De Lord-Mayor van Lon den ia yan plan den 14n, 15n en 16n Mei groote feeBten te geven ter eere van de leden der gemeentebe sturen van Brussel en Dendermonde (zijne geboortestad), de generaais- commandanten der burgerwachten te Brussel, Antwerpen, Gent en Luik, de burgemeesters en schepenen van de hoofdplaatsen der provinciën, en de burgemeesters van de hoofdplaat sen der arrondissementen. Het Bel gische regelingscomité bestaat uit de heeren Buis, burgemeester van Brussel, Allard, schepen van Brus sel en Bruyn, burgemeester van Dendermonde. De Belgische regee ring heeft voor den overtocht der feestvierenden een stoomschip be schikbaar gesteld. Ierland. Toen de Iersche afgevaar- digdeGilhooly onder escorte van Skib- bereen naar de gevangenis van Cork werd gebracht, hadden er ongere geldheden plaats. De politie werd met steenen geworpen en velen wer den gewond. Troepen veegden daar op de straten schoon en deelden stokslagen uit aan de weerspanni- gen. Te Abbeyfeale en te Lime rick hadden eveneens wanordelijk heden plaats. In eerstgenoemde stad ontzette het volk een gevangene en wierp met steenen naar de poli- tie-agenten, van welken 15 gewond werden, 4 zeer ernstig. De politie arresteerde 5 personen. Te Limerick kwam het tot een vechtpartij tus schen 20 soldaten en het volk. De politie ontzette de soldaten, die het te kwaad kregen en arresteerde twee personen. O'Brien hield een redevoering op een meeting zijner kiezers te Fermoy. De regee ring had een reporter daarheen ge zonden en alles liep rustig af. O'Brien betoogde, dat de regeering in zes maanden niet verder was ge komen met de «Crimes Act» en wanneer het Engelsche volk recht begreep wat er in Ierland voorvalt, zou het den minister Balfour in een storm van verontwaardiging weg jagen. Duitscllland. Koningin Victoria is Dinsdagvoormiddag aan het sta tion te Charlottenburg aangekomen. Er was niet veel publiek bij haar komst tegenwoordig, waarschijnlijk omdat deze plaats vond op een an der uur dan het oorspronkelijk vast gestelde. De aanwezigen onthielden zich van toejuichingen en het haar ontvangende comité van hoogge plaatste personen bepaalde zich slechts tot kalme hoffelijkheid. De bladen van alle richtingen begroeten de komst der Engelsche koningin in sympathieke hoofdar tikelen, doch wijzen er met nadruk op dat haar komst te Berlijn gee nerlei politieke beteekenis heeft, hoe wel zij heden een samenkomst met den Rijkskanselier zou hebben. De toestand des keizers was Dins dag merkbaar beter. Volgens enkele bladen wordt door dr. Mackenzie een gerechtelijke vervolging inge steld tegen alle couranten, welke omtrent zijne behandeling des kei zers op voor hem kwetsende wijze hebben geschreven. Blijkens bulletin van Dinsdag avond halt acht, had de keizer des namiddags wel een weinig koorts, doch des avonds minder en kon zijn toestand betrekkelijk bevredigend heeten. Koningin Victoria vertrok he denmiddag uit Berlijn per extra-trein naar Vlissingen en vandaar naar Engeland. De Norddcutsche Allg. Zeitung meldt dat de toestand des keizers eene duidelijk te onderscheiden nei ging toont tot langzaam voortschrij dende beterschap. Het afnemen van de koorts en de daarmede gepaard gaande daling der lichaamstempe ratuur tot 38°, zijn gunstige ver schijnselen. De geneesheeren denken dat dit zoo voort zal gaan op grond van den terugkeerenden eetlust des kei zers, die tot dusverre wel zooveel voedsel tot zich genomen had als mogelijk was,maar niet, zooals thans, trek daarin had. Niettemin blijft de toestand gevaarvol. De gemoedsaan doeningen tengevolge van het be zoek van koningin Victoria hebben totdusver geen Dadeeligen invloed doen blijken. Koningin Victoria en hare doch ter, de keizerin, maakten Dinsdag middag een rijtoer in een met vier paarden bespannen rijtuig naar kei zerin Augusta. De Groothertog en de Groother togin van Baden outviDgen de Ko ningin en deden haar later weder uitgeleide. De koningin bracht 35 minuten bij de keizerin-weduwe door en gebruikte bij haar de thee. Keizerin Augusta was bij dit be zoek van haren ganschen hofstaat omringd. Koningin Victoria reed vervolgens naar het paleis van den kroonprins. Eene dicht opeengedron gen menigte begroette toen met veel geestdrift de beide vorstinnen. Volgens de Kreutaeitmg zal er binnenkort laDgs de Zwit- sersche grens van wege de Pruisi sche regeering, in overeenstemming met de overige Duitsche grens-auto- riteiten aldaar, eene gelijkgeregelde geheime politieke politie in werking treden. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft besloten, de regeering uit te noodigen, in haar ontwerp van wet op het schoolwe zen eene regeling op te nemen, waarbij aan de onderwijzers, te be ginnen met het dienstjaar 1890, eene bizondere toelage wordt ver leend na tien-, na twintig- en na dertigjarigen diensttijd, respectieve lijk van 100, 200 en 300 mark. Dr. Junker, de bekende Afrikareiziger, heeft in eene lezing van het Aardrijkskundig Genoot schap te Berlijn zijn vaste overtui ging uitgesproken, dat Stanley op het oogenblik bij Emin-pacha is, en dit schijnt ook de meening te zijn van al de voornaamste Duitsche aard rijkskundigen. Wanneer men het eerst iets van hem hooren zal en over welken weg de berichten omtrent hem ons zullen moeten bereiken, valt moeilijk te zeggen, aangezien dit veel afhangt van de positie van Emin-pacha ten opzichte van de hem omringende stammen, iets waar omtrent we nu nog volkomen in het duister verkeeren. Frankrijk. De Kamer heeft het voorstel aangenomen, op maïsmeel een recht van 5 fr. en op alcohol Voorbereid? De dienstboden zeggen, dat gij geheel in de war zijt geraakt, toen uw oom niet op het gewone uur aan de ont bijttafel verscheen. De dienstboden! bracht zij met moeite uit. Het scheen alsof haar tong bleef kleven aan het verhemelte. En dat gij, toen ge van zijn kamer terugkeerdet, er zeer ontdaan hebt uitgezien. Begon zij zich bewust te worden, dat in het binnenste van den man, die haar dergelijke vragen voorlegde, eenige twijfel zoo al niet een bepaald vermoeden woonde? Sinds het hachelijk oogenblik in het salon had ik haar nog niet zoo onthutst gezien. Haar wantrouwen, zoo zij dit al mocht koesteren, was echter niet lang merkbaar. Na een krach tige poging om zichzelve meester te blijven, antwoordde zij op kaimen en waardigen toon Dat is volstrekt niet vreemd. Mijn oom was in alles uiterst stipt; de minste afwijking van zijn vaste gewoonten maakte ons al dadelijk bezorgd. Ge waart dus onthutst? Wel eenigszins. Wie had gewoonlijk het toezicht op de goede orde in uws ooms vertrekken, miss Leavenworth? Ik, mijnheer. Dan zult ge ongetwijfeld weten, dat in zijn slaap kamer zich een nachttafel met lade bevindt. Ja, meneer. Hoe lang is 't geleden sints ge het laatst die lade geopend hebt? Gisteren, klonk het antwoord, met een lichte tril ling in de stem. Hoe laat? Te twaalf uur in den middag ongeveer. Was de revolver, die hij daar placht te bewaren, toen daarin nog aanwezig? Ik denk van ja, ik heb er niet precies op gelet. Hebt gij de lade gesloten, né die weer dicht te heb ben geschoven? Ja. En hebt gij den sleutel er uit genomen? Neen, meneer. Gelijk ge wellicht reeds gezien zult hebben, miss Leavenworth, ligt de bedoelde revolver hier voor u op de tafel. Wilt gij zoo goed zijn het pistool in oogenschouw te nemen En het wapen van de tafel opnemende, reikte hij het haar toe. Zoo het zijne bedoeling was geweest haar hierdoor van haar stuk te brengeD, had hij het genoegen dat doel vol komen bereikt te zien. Op het eerste gezicht van het moor dend werktuig week zij verschrikt terug, terwijl een schelle, maar dadelijk weer ingehouden kreet van afschuw hare lippen ontsnapte. O neen, neen! kermde zij, de handen voor het ge zicht houdende. Ik moet er op aandringen, dat gij op het wapen blijft kijken, miss Leavenworth, ging de rechter voort. Toen men het zooeven heeft gevonden, waren alle kamers geladen. De trek van angst week bijna onmiddellijk van haar gezicht. O, dan Zij sprak niet verdsr, maar stak de hand uit naar het afschuwwekkende voorwerp. De rechter evenwel zag haar strak aan en ging voort: Het is niettemin nog niet lang geleden afgevuurd. De persoon die den loop heeft schoongemaakt, heeft een der kamers vergeten, miss Leavenworth. Wordt vervolg AA

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2