NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Se Jaargang. Donderdag 3 Mei 1888. No. 1482. ADVERTENTIES: S T A i) S N f E tf S. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABOÏÏHEMEitTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burepa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '^Telefoonnummer 12a. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J PEEREBOOM en J. B AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE df Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijx, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 2 Mei. Gedurende de maand April beliep het bedrag der inlagen in de Rijks postspaarbank aan het kantoor te dezer stede f 6307,21 en dat der terugbetalingen f 6390.70, zoodat minder ingelegd dan terugbetaald is f82}841/a* Het laatst alhier uit gegeven boekje draagt bet nummer 3255. Door wijlen den beer W. vau den Bosch zijn aan de cathedrale paro chiekerk van den H. Joseph alhier vermaakt twee legateneen van f 2000 en een van f 1000. Velen zal het wellicht belang in boezemen te vernemen op welke wijze het Zigeuner-orcheet, dat Za terdag a. s. in den schouwburg al hier eene uitvoering geeft, is saam- gesteld. Alle leden bespelen snaren instrumenten. Onder deze treft men een echt nationaal-Hongaarsch in strument aan, de «Crymbalum». welke door haar heerlijken klank een eereplaats ouder de zigeuner- imtrumenten inneemt. Het vereischt eene bizondere geoefendheid der armen en veel kracht. Een Hon gaarschespecialiteit zal het bespelen. Het Zigeuuer-orchesfc (Orchestre des Tziganes) heeft zich in vele landen met groot succes doen lioo- ren. Eene aanbeveling achten wij dus overbodig. Dinsdagavond hield de Vereeniging //Volksbelang" een vergadering in de bo venzaal van de sociëteit //Vereeniging." Ongeveer 55 leden waren tegenwoordig. De Voorzitter, de heer D. de Clercq, deelde mede dat, volgens de convocatie, deze vergadering was bijeengeroepen hoofd zakelijk ter bespreking van een brief van den heer A. C. Waller, voorloopig Voor zitter van de nieuw opgerichte kiesver- eeniging //Vooruitgang." Deze brief behelsde mededeeling van het feit der oprichting van de kiesver- eeniging //Vooruitgang" en drukte de hoop uit dat dit zou leiden tot samenwerking van de heide Vereenigiugen. De Voorzitter deed mededeeling van een daarop met den heer Waller gevoerde correspondentie, waaruit bleek, dat leden van bevriende Vereenigiugen zich ook aan ballotage moe ten onderwerpen (dus ook de leden van //Volksbelang") terwijl hem, Voorzitter, uit het reglement was gebleken dat de nieuwe Vereeniging scheiding maakt tus- sclieti kiezers en niet-kiezers, hetgeen strijdt met de principes van //Volksbelang." De Voorzitter verzocht daarop de ver gadering te beslissen of men zich al dan niet bij de Vereeniging „Vooruitgang" zou aansluiten. Daarop deed de president om het debat te vergemakkelijken, voorlezing van een brief van een der leden, die verhinderd was in persoon te verschijnen en daarom schriftelijk als zijn opinie te kennen gaf, dat alle aaneensluiting met de nieuwe Kiesvereeniging hem zeer onraadzaam toescheen. Hierop ontspon zich eene zeer leven dige discussie. Deze wenschte geen enkele verandering in het programma van //Volks belang" gemaakt te zien, gene stelde voor dat de Vereeniging zich en bloc zou laten balloteereu bij de nieuwe Vereeniging, om daar invloed te kunnen uitoefenen, een derde waarschuwde tegen bet uitlichten van de artikelen de verkiezingen betref fende, omdat de politiek tot een der grootste volksbelangen behoort. In een uitvoerige rede wees oen der leden op het gevaar, dat zich voordoet, als in dit district twee .kiesvereenigingen bestaan, die, hoewel in dezelfde richting, toch niet samenwerken. Daaruit toch moet noodwendig versnippering van krachtvoort- vloeien. Spreker gelooft verder, dut, wan neer de leden van „Volksbelang" zich bij de vereeniging „Vooruitgang" als leden laten inschrijven, de geïncrimineerde ar tikelen over de scheiding van kiezers en niet-kiezers niet lang in het reglement dier kiesvereeniging zullen blijven. Na een zeer levendig debat wordt ten slotte met 35 tegen 20 stemmen besloten, dat het bestuur der Vereeniging „Volks belang" zich in verbinding zal stellen met dat van „Vooruitgang", om zoo m o g e 1 ij k tot eene overeenkomst te Ook wordt besloten dat de Vereeniging zich wel zal bemoeien met de aanstaande verkiezing van den Gemeenteraad, terwijl het bestuur wordt verzocht, te dien einde ten spoedigste eene vergadering uit te schrijven. Een der leden vraagt of de heer D. Jos. Jitta, (die zich indertijd had bereid verklaard, het onderwerp „Speeltuinen" voor de Vereeniging te behandelen, maar niet verschenen was), zijn belofte alsnog zou nakomen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de heer Jitta komen zal zoodra de Gemeenteraad op het adres van de Vereeniging waarin zij terrein vraagt, gun stig mag hebben beschikt. Het lid acht wenschelijker, dezen spreker uit te noo- digen voor de desbetreffende Gemeente raadszitting op te treden, waartoe de voor zitter belooft stappen te zullen doen. Hierna wordt de vergadering Wij vernemen nader, dat de vergadering tot bet bespreken van de candidatuur voor den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 7 Mei e. k. in de bovenzaal der soc. „Vereeniging", te 8s/< uur. Op het terrein der «Haarlem-che IJsclub», aan den Zijlweg", zal door de Ned. Jacht-vereeniging «Nimrod» op 6 Mei een schietwedstrijd op clay - pigeons gehouden worden. Daarvoor zijn als eerste prijzen kunstvoorwerpen uitgeloofd door de ueeren: Th. Wilson, G. J. Van der Vliet, jhr. E. Van Loon, jhr. W. P. Teding van Berkhout, jhr. P. Quarles van Ufford en W. H. Blaauw. Op 15 Mei a. s. ten 10 uur zal in het koffiehuis «de Beurs» te Haarlemmermeer, door dijkgraaf en heemraden van Haarlemmermeer het grasgewas vau de bermen der wegen in den Haarlemmermeerpol der over 1888 verpacht worden. Belaughebbendea wordt herinnerd dat de voorjaars koemarkten te Vei- sen, invallen op Zaterdagen, den 14en April en den 5eu Mei 1888. In het bestedelingenhuis te Aals meer is onder leiding van den cou- cierge Blom, eene zakkenplakkerij op touw gezet voor die bestedeliu- gen, welke nog een zakduitje wen- schen te verdienen. Daar de ruimte te beperkt ie, gaat men thans over tot vergroo ting van het huis. LETTEREN EN KUNST. Te Deventer werd Zaterdagavond op gevoerd de opera „Das Goldene Kreuz" van Ignaz Brüll, met medewerking van zeer bekwame musici (dilettanten) door de afdeeliug „Gemengd Koor" van het Deven ter Mannenkoor, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dat koor. De opera slaagde uitmuntend en het ontbrak niet aan toejuichingen. Na afloop vereenigden zich de werkende leden in den foyer, waar zij hun bekwamen en ijverige» dirigent den heer Rijken, als bewijs van waar deering een prachtige gouden doekspeld met edelgesteenten en een gouden kruis als bewijs van waardeering aanboden. Men bleef daar nog lang gezellig bijeen. Inhoud „L e e s w ij z e r" no. 24 Palet en Penceel, XXIV (Tentoonstelling van teekeningen in Arti, verv. en sl. v. blz. 320) door J. Winkler Prins. Het tooneel te Amsterdam, II, (De Hollandsche opera Faust) door W- d. Een oud thema, door W. Gosler. Letterk. biogr. en bibliogr. mededeelingen (verv. v. blz. 325) door A. E. C. van Someren Feuilleton Burger's Molly Boekbespreking Poëzie. Inhoud „Hollandsche Lelie" No. 44: Lafontaine. Novelle „Oom Godfried". Brief van Maxime. Berichten en Mededeeliugeu. Vervolg Roman. Correspondentie. LEGER EN VLOOT. De vice-admiraal jhr. Van Rensselaer Bowier heeft Dinsdag zijne betrekking van directeur en commandant der Marine te Amsterdam plechtig overgedragen aan den schout-bij-nacht W. F. H. Cramer. Het fort te IJmuiden is, bij wijze van proef, gedeeltelijk geapproviandeerd met verduurzaamde levensmiddelen, die in Duitschland zijn aangekocht. ONDERWIJS. Aan de protcstantsche leerlingen der gymnasia en progymuasia in Nederland is een schrijven gesicht door prof. H. Oort te Leiden, waarin hij hen er op wijst dat, terwijl tegenwoordig schier alle andere betrekkingen door zooveleu begeerd wor den, dat men er elkander verdringt, aan predikanten groot gebrek bestaat. Aau het 1 Mei te Amsterdam gehou den examen voor onderwijzeres namen 14 candidaten deel en werden toegelaten mej. De Groot, Mersie Bruyn, Van der Veen, allen van Amsterdam en mej. Schroe- der van Bussum. Aan het examen voor onderwijzeres 30 April en 1 Mei te 's-Hage gehouden namen 16 candidaten deel; toegelaten de dames: E. C. van Valkenburg, J. H. De Regt, S. C. Kramers, J. C. de Vries en G. Luijten, allen uit 's-Hage, A. H. Der- mout uit Scheveniugen, H. W. van Eg- mond uit Oegstgeest. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 1 Mei. Veertig kor- ders en beugers brachten heden 12 tot 100 tongen, 2 tarbotten, 70 roggen, 5 tot 15 kabelj., 226 schelv., 1 tot 12 mand jes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ter afslag, terwijl door trekkersbooten 410tal haring werd aangevoerdtong gold 40 a 50 cent, tarbot f950 a f 10, rog 77 a 88 cent, kabelj. f2.50 per stuk, schelv. f 33.50 het honderd, kl. schol fl.85 a, 5.50 per mandje, schar 11.50 per mand en haring 40 a 75 cent per tal. Tessel, 80 April. In de afgeloopen week brachten de Noordzeevisschers van hier elders ter markt: 70 manden kleine schol en 40 manden schar, benevens 10 manden rog en eenige tongen. De prijzen waren als volgt: kleine schol f2 af 2.75, schar f 1.50 a f2, per mand, rog 60 ct. per stuk, tong 50 a 60 ct. per stuk. Lemmer, 30 April. De visscherij naar bot op de Zuiderzee gaf in de laatste drie dagen der afgeloopen week geen gun- stigen uitslag. Qualiteit bleef in een doen, niet uitstekend, door kleinte van stuk. Niet meer dan 500 kg. werden op ge noemde dagen alhier aangebracht, die door opkoopers werden afgenomen voor 14 c. per kg. In den kleinhandel werd 25 a 30 c. bedongen. AANBESTEDINGEN. Haarlemmermeer, 1 Mei. Door dijkgraaf en heemraden ran den Haarlem mermeerpolder is aanbesteed het bouwen van twee machinisten-woningen met ma gazijn en vier stokers-woningen, bij het stoomtuig „Crucquius" van den Haarlem mermeerpolder, nabij Heemstede. De hoogste inschrijver was J. Bruijn Jr. te Haarlem mermeer, voor f13,680, en de laagste in schrijver J. Giebels en J. van Servellen, te Haarlem, voor f9999. Voorts het onder houd der ringvaartsboorden gedurende het jaar 1888. De eenige inschrijver was j. van den Heuvel Az., te Haarlemmermeer, voor de som van f4057. Zaandam 1 Mei. Heden had alhier in het Gemeentehuis de openbare aanbe steding plaats van lo. het maken ran remmingwerken voor eene vergrooting der houthaven, en 2o. het maken van een gebouw voor kantoor der Rijksbelastin gen. Langste inschrijvers bleken voor no. 1 L. Pot te Buiksloot tot een bedrag van f 6952, voor no. 2 K. Offenberg Kzn. alhier tot een bedrag van f 2154. De werken zijn aan genoemde personen ge gund. UI N NliIV L A li. De gewone audieutie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 3 Meia.s. en die van den minister van Koloniën op Vrijdag 4 dezer niet plaats hebben. CSt. Ct.) Het Koninklijk Gezin begeeft zich 17 Mei e. k. naar het Loo. De groothertog van Sak- sen Weimar vertrok Dinsdagmiddag met gevolg per Hollandsche spoor vau 's-Hage naar Rotterdam, om de uitvoeriDg van het «Aesthetisch Genootschap» bij te wonen. Wij hebben zegt het Hbladreeds met een enkel woord gemeld, dat 25 jaar geleden >n Deli door den heer Nienhuys de grondslag werd gelegd van de bloeiende tabakscultuur,die zich daar jF4 im "CJ x x« x* :es a? o Naar het Engelschvan Anna Katharina Green. 231 IX. EENE ONTDEKKING. Dat is niet haar kamer. Ga voort. Niet haar kamer? Dan wilde zij ongetwijfeld bij 't vuur zijn, riep hij uit, zich met de hand op de knie slaande. Het vuur? Vergeef mij, ik hen pas aan het begin van mijn ver slag. Aanvankelijk scheen zij weinig acht op mij te slaan. Eerst toen zij de kamer bereikt had, die gij zegt dat niet haar kamer is, en zich omkeerde om haar dienstboden te zeggen, dat zij konden gaan, scheen zij zich bewust te wor den, dat er iemand was, die haar volgde. Maar mij daarna aanziende, met een uitdrukking van groote waardigheid, die echter spoedig plaats maakte voor een waas van lij delijke berusting, ging zij de kamer binnen, en liet de deur achter zich open op een wijze, die ik niet met juistheid kan omschrijven. Onwillekeurig fronste ik het voorhoofd. Hoewel de man mij eeriijk en oprecht scheen, kwam zijn laatste mededeeling mij voor minder gepast te zijn. Hij zag den ontevreden trek op mijn glaat en ging meer bedachtzaam voort: Geen kans ziende, om op andere wijze haar voortdu rend in het oog te houden en aldus mijn plicht stipt te ver vullen, volgde ik haar en zette mij neer in een verwijderden hoek van het vertrek. Zoodra zij dit bemerkte, keek zij schuchter naar mij om en begon met groote stappen het vertrek op en neer te loopen, op eene wijze, die mij niet geheel onbekend is. Eindelijk hield zij plotseling stil in het midden der kamer. BreDg mij gauw een glas water, sprak zij hijgend, ik voel dat ik opnieuw zal bezwijmen; snel dan toch! de waschtafel staat in gindschen hoek. Om daarheen te komen was ik genoodzaakt achter om een toiletspiegel heen te gaan, die bijna tot den zolder reikte; het spreekt dus vanzelf, dat ik aanvankelijk aarzelde om aan haar verzoek te voldoen. Zij wendde zich echter naar mij en zag mij aan en.... ja, ziet mijne heeren, ik durf zeg gen, dat gij beiden haar aanstonds ter wille zoudt zijn geweest; of ten minste.... en hij zag veelbeteekenend naar den heer Gryce, dat gij er wel iets voor zoudt hebben over gehad, om dit voorrecht te genieten. Verder, verder! drong Gryce ongeduldig aan. Ik zal voortgaan, zeide hij. Ik was dus ge noodzaakt haar een korte poos uit het oog te verliezen, maar het scheen haar lang genoeg voor hetgeen zij wilde vol voeren, want toen ik met het glas in de hand mij weer vertoonde, lag zij geknield bij den haard, op ruim vijf voeten afstands van de plaats, waar zij gestaan had, terwijl zij iets wegfrommelde onder haar kleed, dat zij haastig scheen te willen verbergen. Ik nam, toen ik het glas water overreikte, haar scherp op, maar zij bleef onbeweeglijk staren op het haardvuur, met iets in haar blik, dat ik nog nooit te voren had waargenomen, als ware zij van mijn bespiedenden blik geheel onbewust. Nadat zij een teugje uit het glas gedronken had, gaf zij het mij snel terug eu hield onmiddellijk daarop hare beide handen uitgestrekt over het vuur. Ach, ik beu zoo koud, zeide zij, zoo bitter koud en ik geloof zeker dat zij de waarheid sprak. Zij stond ten minste op een zeer natuurlijke wijze te beven als een riet. Het ontging mij echter dat boven op het vuur iets lag te verteren wat pas verbrand scheen, en toen ik haar opnieuw de hand in de plooien van haar kleed zag steken, kreeg ik een sterk wantrouwen omtrent hare bedoelingen. Een stap nader tredende keek ik snel over haar schouder, en op het zelfde oogenblik zag ik iets uit hare handen vallen, dat een sterken klank gaf, toen het neerkwam. Ik kreeg terstond een vermoeden welk voorwerp dat misschien kon zijn, en ik wilde daarom juist naderbij komen, toen zij eensklaps neerknielde, en den geheelen inhoud van den kolenbak over het vuur uitwierp, terwijl zij verward uitriep: Ik wil dat 't vuur zal vlammen, dat 't flink eD hoog zal vlammen! Dan kiest ge daartoe al een heH slecht mid del, zeide ik, met beide handen de steenkolen weg ruimende, terwijl ik ze een voor een weer in de bak go ide, totdat Totdat? vroeg ik haastig, hem een veelbeteeke- nenden blik ziende wisselen met den heer Gryce.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1