B l' I T E N L A N D. GEMENGD XIEL'ttS. fflaSKTBERiGMÏEg. Predikbeurten der bed. Herv. kerken ten, stortte in de ruimte van de draaischijf en kreeg het rijtuig op zich, waardoor hij totaal verpletterd werd en natuurlijk terstond den geest gaf. Het bekende logement «London» te Austerlitz bij Zeist is geheel uitgebrand. TeOude Pekela ontstond Woensdagmorgen, omstreeks 10 uur, brand in de boerenbehuizing van deD heer R. P. Kiers. Aangewak kerd door eene flinke bries stond de schuur, waar de brand het eerste ontdekt werd, spoedig in lichtelaaie vlam. Aan redden viel niet te denken. Behalve de paarden, die buiten op het land waren, is ai het vee, 18 stuks, benevens 10 jonge en oude varkens in de vlam men omgekomen. Het voorhuis is behouden gebleven. Een en ander, het losse en vaste goed, is verze kerd in de onderlinge brandwaar borg-maatschappij alléén voor de provincie Groningen. Het is nog alles behalve rustig in de venen. Donderdagavond te 6 uren vertrok van Deventer per extra trein, onder aanvoering van den ritmeester Hamming, de 2e lui tenant Ditlinger met een detache ment huzaren, groot 40 manschap pen, naar Heerenveen, om zich van daar naar de venen onder Gorredijk te begeven. Te Deventer zijn alle troepen in de kazerne geconsigneerd en ook te Leeuwarden worden nieuwe man schappen tot onmiddellijk vertrek gereed gehouden. Door h e t o n v o o r z i c h t i g gebruik van een geweer bekwam een boerenarbeider te Stapelmoos- heide eene volle lading hagel in de borst. Hij is eenige dagen later be zweken. Te Beets zijn thans 120 militairen aanwezig. Onder hunne bescherming zullen de goedgezinde veenarbeiders trachten het werk te hervatten, wat hun thans door de anderen wordt belet. Te Zaamslag draafde Vrijdag, na een paar uur langen tocht, een stevig hitje voor een wa gentje, zonder teekenen van ver moeidheid te toonenachter het wagentje, met een touw eraan ge bonden, sleepte zich een hond voort, hijgende van vermoeienis, 't Was struikelen, vallen, meegesleept wor den, opstaan, en weer struikelen, zonder dat de voerman zich urn het arme dier bekommerde. Dit bar- baarsclie spel duurde zoo lang, dat de hond er dood bij neerlag. Men schrijft uit Donker- broek, dd. 2 Mei aan de Asser Ct.: Het was heden avond bijna tot eene botsing gekomen tusschen de arbeiders van hier en die van Hoorn- sterzwaag. Een onzer onderbazen heeft de onvoorzichtigheid gehad heden een schipper te laden, wat door niemand belet is. De Schoter- landers waren daarover zeer ver toornd, in de eerste plaats op den onderbaas en ten tweede op onze arbeiders, wijl dezen het niet had den belet. De goede orde is evenwel be waard gebleven. Aan genoemd blad schrijft men uit Beetsterzwaag van 2 Mei: Heden middag werd alhier eene vergadering van verveners gehou den, om, zoo mogelijk, door met de arbeider? de looneu te regelen, de werkstaking te doen ophouden. De verveners beloofden 65 ets. per roede, de arbeiders bleven bij hun eisch van 75 en 85 cent. Om trent de loonen der turfmakers wil den de verveners dit met de arbei ders regelen, de werklieden verzetten zich hiertegen en eischteu een be paald accoord. Er is dus geene schikking ge troffen. Milita re hulp is heden avond met de laatste tram aange komen, om morgen te waken bij het laden van turfschepen. Een Belgisch jongmensch te Maastricht, zekere N., heeft, in gezelschap van eene jonge dame uit Brasschaet bij Antwerpen, de vlucht naar Nederland genomen. Alvorens hiertoe over te gaan, lichtte hij den notaris Z. te Ixel- les (Brussel) voor eene som van fr. 40,000 op. De notaris heeft de zaak der jus titie in handen gegeven, die het signalement van N. en dat der dame naar alle oorden heeft overgeseind. De politie tracht hem in handen te krijgen eu verzoekt zijueaanhouding. België. Ongeveer 80 burgemees ters, schepenen en raadsleden van verschillende gemeenten vertrekken Zondag 13 dezer naar Londen, om de gasten te zijn van den Lord- Mayor, den heer Polydore de Keyzer, bij gelegenheid der feesten, welke de Londensche magistraat zijnen vroegeren landgenooten zal aanbie den. Duitschland. Keizerin Victoria is Donderdag van Wittenberge per stoomschip naar Hitzacker en van daar naar Lüneburg gevaren. Al daar bood de gemeenteraad haar ten stadhuize een diner aan. Over Lüneburg, Bücheu en Hagenow keerde H. M. des avonds te 10.30 uur te Charlottenburg terug. Binnen eenigen tijd zullen, van de hand van den bekenden geschied schrijver Schneider, geheel nieuwe, belangwekkende bizonderheden ver schijnen uit het leven van den over leden keizer Wilhelm. Frankrijk. De heer de Freyci- net, minister van O >rlog, heeft zich naar het kamp van Chttlouu begeven om de proefnemingen met nieuwe projectielen, geladen met meliniet bij te wonen. Hij was vergezeld van de leden der commissie, die daar over rapport hebben uit te brengen. De minister is Donderdag te Parijs teruggekeerd. De proefnemingen zijn volkomen geslaagd. De schoten werden gelost op twee draaiende koepels, bekleed met platen van gehard staal. De platen vlogen er af in stukken. In het huis van Rochefort, boulevard Rochechouart te Parijs, werd 's avonds door de kelderramen met revolvers geschoten, door eenige personen die daarna op de vlucht gingen, roepende: «We zullen 's nachts terugkomen en het huis in de lucht doen springen». Roche fort was niet thuis. De politie nam maatregelen, maar er gebeurde 's nachts niets. Bulgarije. Het goevernement is gewaarschuwd, dat de soldaten van het garnizoen te Sofia zich gereed maken, majoor Popoff met geweld te bevrijden. Te Leipzig is een stede lijk ambtenaar, die reeds veertig jaren in dienst der gemeente was, wegens verduistering van gelden gearresteerd. De man, die zich eerst krankzin nig hield, heeft niet enkel als be ambte verscheidene duizenden ver donkeremaand maar bovendien heeft hij uit een kas, van de roomsch- katholieke gemeente, die door hem beheerd werd, drieduizend gulden gestolen. De gearresteerde, die gehuwd en vader van verscheiden kinderen is, had eene liefdesgeschiedenis met eene jonge juffrouw, die hem han den vol geld kostte. Een dagbladschr ij verte Parijs, vond onlangs het recept van een schoonheidsmiddeltje terug, dat keizerin Josephine, de vrouw van Napoleon I, gebruikte om een fraaie gelaatskleur te behouden en hij maakte dat recept bekend. De keizerin goot iederen morgen kokende melk over pas geplukte viooltjes uit en wiesch zich met de vloeistof die met den geur der bloe men doortrokken was. Sedert het recept openbaar ia ge maakt, kan men iederen dag in het bosch van Boulogne, in de nabij heid der hoofdstad, duizenden dames zien rondwandelen, die in 't wild groeiende viooltjes plukken. De Italiaansche kroon- prins kon Woensdag weer uit rijden gaan. Keizer Friedrich zond koning Humbert een telegram van geluk- wensching met den gelukkigen afloop. Toen de koning van Zwe- den dezer dagen aan het spoorweg station te Florence, in Italië, aan kwam, bevond zich ouder de aan wezige dames, ook de vrouw van een hooggeplaatst ambtenaar met haar jong, aanvallig dochtertje. Op het oogenblik dat de vont langs het tweetal kwam, vroeg het kind: «Mama, waar is Zweden toch?» Mevrouw, die niet heel sterk in de aardrijkskunde scheen te zijn, antwoordde verlegen: «Zweden is daar, waar de Zweedsche lucifers vandaan komen.» Zijne Majesteit, die 't antwoord hoorde, had geweldig veel schik, hij bleef staan eu voegde het kind toe: «Als je te huis komt, moet je mama vragen, of ze op je vraag een antwoord wil geven, dat een beetje duidelijker is.» Volgens den ou d-g oever- neur van den Congo, den heer Winto, behoeft men zich niet ongerust te maken over het uitblijven van tij ding omtrent Stanley, want tusschen den Congo en het grondgebied van Emin pacha strekken zich onmete lijke moerassen uit, welke Stanley aanvankelijk had willen doortrek ken, maar welke onbegaanbaar zijn zoodat de groote Afrika-reiziger wel verplicht zal zijn geweest op zijne schreden terug te keeren en zijn tocht langs de moerassen voortte- zetten. Eenige dagen geleden poogde een man, te New-York, zelf moord te plegen door, van een brug, in het water te springen. Hij werd echter bij tijds op het droge ge bracht eu naar een politie bureau geleid. Daar vertelde hij dat hij Markus Morgestein heette en vroeger be diende bij de firma Bernard Rosen thal te Weenen was. Hij had in October van het vorige jaar zijn patroon twintigduizend gulden ont stolen eu er het hazeupad mede gekozen. Sedert verscheidene weken had zich de overtuiging bij hem geves tigd dat hij voortdurend door ge- eime politie-agenten werd nage gaan om hun te ontkomen was hij in 't water gesprongen. De man, die gekrenkt schijnt te zijn in zijne geestvermogens, had bij zijne arrestatie vijftienduizend gulden bij zich. Rechter. Gij wordt beschul digd dezen man, zonder eenige aan leiding, te hebben mishandeld. Hoe kondt gij er toe komen, een vreed zaam mensch, die u niets in den weg had gelegd, zoo ruw te lijf te gaan? Beschuldigde. Ziet u, mijnheer, het was kermis en er was geen an der bij de hand om mee te vechten. Een man, die er altijd veel van hield om zich als een familie-orakel en een geniaal mensch voor te doen, zeide onlangs tot een gezelschap te zijnen huize: Gelijk ik de eer had u te zeggen, het is een uitvinding van mij. Met dat geweer kan ik de hoogst-vlie- gende vogels en ook de grootste beesten dooden. Pas dan maar op, merkte zijn vrouw, blijkbaar onder den in druk van de laatste woorden van haar man, uiterst bezorgd op pa6 dan maar op, dat gij u zelf er niet meê doodt. Zonderlinge eerlijkheid. «Die ham is stellig lichter dan de slager zegt!» riep een huisvrouw uit, «die slagers doen iemand altijd tekort,» en fluks haalde ze de weegschaal voor den dag. Het bleek, dat het stuk vleesch integendeel een half pond te zwaar was. «Zal ik het den slager morgen maar zeggen, mevrouw?» vroeg de meid. «Wel neen, dat is een vergissing van hem, niet van mij.» Goede smaak. Luitenant: «Nu, An ton, wat is je gisteren bij de voorstelling van «Robert den Duivel» wel het best bevallen? Oppasser. De verwisseling van te nue van de nonnen op 't kerkhof, luit'nt. Zoo als je milt. Een vader wan delde met zijn zoon door het veld. Plotseling snelde hun een dier voor bij. Vader, is dat een kat of een haas? Zooals je wilt, jongen; het hangt er van af, hoe hij wordt klaargemaakt. Amsterdam, 5 Mei. iie preien der Aardappelen waren als ?algt ■Jeld. Blauwe f2,10 a 2,20, dito Kralen f0.— 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 0,a 0,do. Jiaawe f 2,20 a 2,30, do Poters f 1,10 a 1,20, Prui* ii«chc Hamburger f 3,a 3,20, id. Zaaiers f 0, t 0,Geld. Thomassen f 3,a 3,10, Frie- icha Ftaneker Jammen fl,40 a 1,80, do. En? <elsche f 1,20 a 1,30, dito Dokkumer Jammen 1.68 a 1,85, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,60 4 2.90, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,— a 0,allen per HL, nieuwe Malta 10 h 12 ct. per Kg. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet kalm. Geraffineerd onveranderd. Petroleum onveranderd. Tarwe op levering Mei hooger, Nov. onver anderd, Mei f210, Nov. f208. Noteering van de Commissie voor den Graan- •t\adel. Kogge op levering hooger, Mei f106, Oct. f109. Na tee ring van Mentte Thole. Koolzaad op 500 Kg. Olie zonder handel. Lijnzaad stil. Raapolie stil, vliegend per 100 Kg. f 25%, lo. Sept./Dec. f 24%. Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 Kg. f 21%» lo. Juni/Aug. f 21%, lo. Sept./Dec. f 21'/g. 21%. Raapkoeken f 70 a 82 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Hoorn, 3 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 291 stapels, wegende 79,932 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 35,Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f27,- Leiden, 4 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt6 Stieren f50 a 162, 50 vette Ossen en Koeien f115 a 270 of f 0,54 a 0,66 par Kg., 830 Vare id. f 90 u 195, 20 Graskalveren f15 a 49, 41 vette id. f29 a 68 of f0,60 a 0,80 per Kg., 1^9 nuchtere id. f 2,a 5,56 vette Schapen f 20 a 34, of f0,45 a 0,50 per Kg., 1034 weide do. 10,— a 23,416 Lammeren f6,a 8,180 magere Varkens f14 a 31, 438 Biggen f4,a 9,0 Paarden f a 914 Kalf- en Melkkoeien f100 a 254. Leiden, 4 Mei. Aangevoerd 35 partijen. Gouds ihe Kaas f 18,a 24,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. fa 0, Schiedam, 5 Mei. Moutwijn f7,25, Jenever f 12,75, Amst. Proef f 14,Spoeling-Beurs f 1,40, dito Commissie f 1,10. Zwolle, 4 Mei. Boter, Prima Gras f18,— a 20,afwijkende f16,a 17,50, 2e soort 14,a 15, TE HAARLEM. Op Zondag 6 Mei 1888. Groote Kerk. Vroegpr. 7 are, G. van Herwaarden, pred. te Ben nebroek. Voorin. 10 ure, Duval Slothouwer, pred. te Utrecht. (Voor Escher). Nam. 2 ure, Moeton. 33e Zondag. 's Avonds 6 ure, Snethlage. Bevestiging van Ouderlingen eu Diakenen Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemsenis Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Nam. 2 ure, Poolman. Prijsuitdeeling aan de leerlingen en sluiting van de Luthersche ge meenteschool. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy. Èemonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Geen dienst. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Op Woensdag 9 Mei is Ds. Craandijk verhin derd zijne catechisatiën te honden. Ds. Debry hoopt Dinsdag zijne lessen te her vatten. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal u Felix Fa vore", Smedestraat. 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, F. J. Kossink, van Arnhem. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BIoemendaalL Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 21/" ure, J? D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Ilillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polancn. Voorm. 9% ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, Velsen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 27ü ure, J). J. C. Heldring. Zandvoort. Voorm. 10 ure, J. M. Snethlage, pred. te Haarlem. «En nu aan den arbeid, mijn jongen!» riep Münch. «Binnen vier en twintig uur «Laat ons 48 zeggen». «Goed, dus Maandag krijgt mijn vriend Mr. Lent bet manuscript en ontvangt ge prompt uw honorarium. Een oogenblik vloog Wilibald de gedachte van een voorschot door het hoofd, maar zijn diebtertrots verwierp dat dade lijk weer en hij keerde met leege handen naar de Acacia straat 189 terug. Vie HOOFDSTUK. EEN TREURSPEL. Het was nacht, een nacht vol sterren, toen Wilibald naar huis terugkeerde. Equipages die in deze buurten over dag zeldzaam zijn, ontbreken nu geheel, maar de be woners der Acaciastraat liggen ten balven lijve uit bet venster, dat donker is of verlicht wordt, al naarmate het petroleumbudget van den bewoner meer of minder groot is. Uit den bierkelder dragen de gasten hun stoel en hun glas bier naar buiten, in de tuintjes voor de huizen zitten gebeele familiën, en minnende paartjes zitten doodstil in lommerrijke hoekjes. Verderop strekt zich het groene, vlakke land uit. Al de geluiden der stad en de stem van het land brengt een zacht windje in het kamertje van den dichter. Als Wilibald het venster of de deur opende, zou hij rozengeur ruiken en zou hij het maaulicht in de takken zien slapen. Maar Wilibald denkt thans niet aan zulke genoegens. Hij zit «voor de dochter van ServiusTullius,» dat openge slagen voor hem ligt en houdt zich met beide banden het hoofd vast. O, hoe doet zijn hoofd hem pijn! De Siameesche tweelingen, juffrouw Piefke, de zingende zeehoDd, de kijvende juffrouw F'iedler en de kiespijndoek van zijn vriend Münch, alles vliegt in wilde razernij door zijn gloeiend hoofd. Langzamerhand is het in de Acaciastraat verlaten en stil geworden. Achter de gordijnen ziet men nog eenige schaduwen bewegen, daarna gaan de lichten achtereenvol gens uit. Alleen het licht bij Wilibald blijft nog schijnen. De nachtwacht ziet het, zoo dikwijls hij voor numero 189 op ziju trompet blaast en denkt bij zichzelf: Wat een ijverig jongmensch is die meneer Schwan toch! Het wordt een uur twee uur drie uur en nog altijd schemert bet flauwe schijnsel van Wilibald's lamp door het gordijn heen. «Hij is wel wat hl te vlijtig!» denkt nu de nachtwacht als hij naar boven ziet eu hij schudt daarbij het hoofd, als een vader die zijn zoon berispt. De zon ging op toen Wilibald's hospita haar perkament achtig gezicht van het kussen verhief. Maar zij werd niet gewekt door Aurora's rozenvinger, doch wel door een zeer onaangename brandlucht. Hoestend en proestend wreef zij zich de oogen, sprong daarop met den kreet: «Brand!» haar bed uit eu stond een minuut later in profond négligé in de kamer van haar huurder, waar de brandlucht vandaan kwam. Welk een schouwspel! De lamp wa9 uitgebrand en een zware walm steeg er uit op, terwijl de hoosdoener, geheel gekleed en met zijn laarzen aan, op de sofa lag te slapen en al het fraaie pluche en de fijne kant geheel verkreukt en verfrommeld had. Maar de scherpe stem der matrone zou dooden hebben doen opstaan. «Wat!» schreeuwde zij, «geen huur betalen en dan nog brandstichten! Dat is te veel! Ik klaag u aan bij den kommandant van de brandweer en bij meneer Piefke! Gij moet weg, maar eerst huur betalen voor deze en de vorige maand!» {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6