NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 5e Jaargang. Donderdag 10 Mei 1888. No. 1488. AD VERTER TIER: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOMEHEITTSFIIIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aaDgenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C- PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DA TJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. gUgF" Wegens den Hemel vaartsdag zal het eerstvolgend nummer van dit Blad Vrij dagavond worden uitgegeven. S T A S N I E f U S. Haarlem, 9 Mei. Donderdag a. s. zullen de plaat werken in kleurendruk, betrekking hebbende op de Perzische kunst, nog in bet Museum van Kunstnij verheid alhier tentoongesteld zijn. Toegang vrij. Gedurende de maand April is het Museum door 1607 personen be zocht. Hedenmorgen is uit de Amster- damsche vaart onder de gemeente Haarlemmerliede opgehaald het lijk van eene onbekende vrouw, oud naar gissing 34 h 35 jaren, tamelijk lang, tenger aangezicht, donker haar; ge kleed met blauw oxford jak, grijzen omslagdoek, zwarten rok en blauwen boezelaar. De burgemeester van Haarlemmerliede verzoekt zoo spoe dig mogelijk inlichtingen. In de jongste raadsvergadering te Alsmeer is besloten in het Oost einde eene nieuwe school met on derwijzerswoning te bouwen, en het oude schoolgebouw te amoveeren. In de maand April 11. zijn ge schut door de Noordzeeslüizen te IJmuiden, naar zee: 9 fregatten of barken, 8 brikken, 5 schoeners, 1 kofschip, 87 stoomschepen, 3 tjalken, 493 visschersvaartuigeD; te zamen 609 schepen, inhoudende 273,984M8. Uit zee; 14 fregatten of barken, 3 brikken, 3 schoeners, 88 stoom schepen, 1 tjalk, 458 visschersvaar- tuigen en 2 andere vaartuigen; te zamen 569 schepen, inhoudende 272,481 M8. Te zamen 1178 schepen, inhou dende 546,465 Ms., tegen 609,202 M8 in April 1887. LETTEREN EU KÜHST. Inhoud /,E u r o p a" afl. Mei: //Onder de Menscheu," door mevr. A. M. Hirsch- mann. //Praatjes", naar het Zweedsch van Anna Wahlenberg, door C. Eykman. z/De beste belooning", schets uit het kantoorleven, door W. Pb. Scheuer. Een boekenpraatje, door Krino. Inhoud //H o llandsche Lelie" No. 45: Een middel tot geluk. DeEu- gelsche Roman in de zes- en zeventiende eeuw, door dr. J. ten Brink. Vervolg Novelle //Oom Godfried". Leestafel. Berichten en mededeelingen. Vervolg Roman. Correspondentie. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 8 Mei. Vijf-eu-tachtig korders en beugers brachten hedeu 10 tot 80 gr., 15 tot 30 kl. tongen, 6 tarbotten, 2 tot 100 roggen, 2 tot 8 m. kl. schol en 1 tot 8 m. schar ten afslag, terwijl door 1 Scheveniuger bom 120 tongen en 6 m. kl. schol, door trekkers 115 tal haring en 1 zalm, en door 4 booten van Wieringen. 4 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 40 a 45 cent, kleine id. 15 c., tarbot f 8.50 a f 5.50, rog 86 a 90 c. per stuk, kl. schol f 1.65 a f2.50 per m., schar f 1.25 a f 1.50 per m., haring 60 a 70 c. per tal, de zalm f 17 en geep 17 cent per stuk. Tessel, 7 Mei. Door de Noordzee- vloot van hier zijn in de afgeloopen week elders ter markt gebracht: 100 manden kleine schol, 40 manden scharren, 20 m. rog en 1000 tongen. De prijzen waren als volgt: kleine schol f2,25 a 3, schar ren fl,50 per mand; rog 70 a 80 cent, kleine en middelsoort tongen 10 a. 15 en groote tongen 40 a 50 c. per stuk. Lemmer, 7 Mei. De drie laatste dagen der afgeloopene week waren voor de visschsrij naar haring op de Zuiderzee, voor den tijd van het jaar, niet meer dan voldoende; de kwaliteit der haring blijft goed en de prijs hoog. In genoemde da gen werden aan de bokkingrookerijen te dezer plaatse aangebracht pi. m. 40 last, die werden afgezet voor 40 c. per 200 stuks of tal. LAND- EN TUINBOUW. Door de Coöperatieve Vereeniging van Tuinlieden", te Alkmaar, zal Donderdag 10 dezer eene vergadering gehouden wor den, ten einde middelen te beramen ter verbetering en uitbreiding van de bestaande groentemarkt. 'i? E N E N i. N H H. MM. de Koning en de Koningin hebben aan mejuffouw Tbérèse Schwartze de opdracht ge daan om een nieuw portret te schil deren ran H. K. H. Prinses Wil- helmina. Maandag is genoemde kunstena res met dit werk aangevau^en. Dagblv. Z.-H. en 's Gr.) In Belgische en Frau sche bladen doen berichten de ronde dat de gezondheid van Z. M. onzen Koning in hoogst ongunstige om standigheden verkeert. Met zeker heid verneemt de N. R. Ct. dat de toestand van Z. M. niets onrustba rends heeft. De groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar zullen a. s. Vrijdag naar Duitseh- land terugkeeren. Naar het Ril. verneemt heeft de heer O. van Rees zijn ont slag gevraagd als goeverneur-gene- raal van Nederlandech-Iudië. In eene vergaderingvan het algemeen bestuur de Zuiderzee- vereeniging is door het dagelijksch bestuur rapport uitgebracht over den toestand der financiën, in ver band met de uitgeschreven leening. Het is gebleken, dat er nog pl. m. f 30,000 bijeengebracht moet worden, zal het plan tot onderzoek volledig kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd een algemeene vergadering der leden bijeen te roepen, om in deze, na opening van zaken op tech nisch gebied, de middelen te be handelen en vast te stellen om het doel, dat men zich voorgesteld heeft, geheel te bereiken. De heer G. Hesse is voor- nemen6 om in Amsterdam een in ternationaal assaut te houden op den degen, de sabel en den korten stok. Dit assaut zal plaats hebben in «Maieon Stroucken», op Donderdag den Sisten Mei e. k., en zal tevens inhouden: een concours de perfec- tiouuement. Het doel is, te doeu zien op welke wijze de nieuwe (FranscheJ schermkunst in praktijk gebracht wordt, in tegenstelling met de recht zinnige zg. Hollaudsche vechtkunst. Verschillende buitenlandsche en binnenlandsche meesters en liefheb bers, zoowel militaire als civiele, hebben hunne medewerking toege- zegd. Het assaut zal gepresideerd wor den door den heer dr. J. G. Mezger en gedirigeerd door den heer P. C. Adrian. Ten b e w ij z e, dat te Am sterdam de bouwlust weder aan wakkert, kan dienen, dat Dinsdag ochtend van gemeentewege in open bare veiling zijn verkocht: zeven bouwterreinen aan de Nassaukade, tegen den gemiddelden prijs van ruim f40 den vierk. meter; zes terreinen aan de Hugo de Groot kade, tegen gemiddeld ruim f30; en een zestal aan de Oidenbarne- veldstraat, tegen gemiddeld ruim f22 den vierk. meter. Tengevolge van de toe stemming der regeering om met het stellen der overige spanten voor de ijzeren bekapping van het centraal station te Amsterdam en de vol tooiing voort te gaan, heschen de aannemers Dinsdag de vlag, als blijk van ingenomenheid met het besluit. Duizelingwekkende cij- Een postzegeltentoonstel ling is Zondag te Amsterdam ge houden. Buiten de postzegels en de daarop betrekking hebbende tijd schriften in een 7-tal talen waren ook opmerkelijk de ingezonden be rekeningen van een postzegel-ver zamelaar. Bijvoorbeeld deze: de aarde heeft, over de polen gemeten, een lengte van 40,000.000 meters, 50 naast elkander gelegde postze gels vormen 1 meter. Om de aarde dus met postzegels te omspannen zijn 2,000,000.000 postzegels noodig. Diezelfde postzegel-rekenaar heeft ook berekend dat om de Zuiderzee te «dempen» het bagatel van 51,065,247,301,304,797.200 zegels noodig zijn. Die verzameling zou wegen 1,531,956,521,739,143,916 ki logrammen. De Zuiderzee zal dus waarschijn lijk wel nooit met postzegels «ge dempt» worden! De hoogte van den Westertoren te Amsterdam is 332 voet. Er zou den 1,128,800 postzegels op elkaar gelegd moeten worden om die hoogte te bereiken. Aardig, om op een zomernamid dag na te rekenen als het stort regent Een bewoner der Suiker- bakkersteeg te Amsterdam heeft zijne vrouw per ongeluk door een revolverschot aan den hals verwond. Hij geeft voor het vuurwapen te hebben willen nazien, niet wetende dat het geladen was. De vrouw is ter verpleging in het Binnen-gast- huis opgenomen. Op 3,4 eu 5 Juni e. k. zal te Ho rn het concours van den Noord - Hollandschen Scherpschut- tersbond plaats hebben, opgeluisterd door een kameraadschappelijken maaltijd, eene uitvoering van de gymnastiek- en schermvereeniging «Uitspanning door Inspanning» met muziek, bal champêtre eü eene mu ziekuitvoering in het park van de kapel van het 7e regiment Infan terie, kapelmeester Zaagmans. In zijne zitting van Maan dag heeft de Hooge Raad de straf verordening van de gemeeDte Hoog- karspel tegen den tramaanleg van rechtswege vervallen verklaard, en den directeur der paardentram Hoorn- Enkhuizen ontslagen van alle rechts vervolging in zake de aanklacht van overtreding dier verordening. Zoodra was niet de uitspraak van den Hoogen Raad te Enkhuizen bekend, of vele ingezetenen gaven door het uitsteken van de driekleur hunne vreugde te kennen. De d i r e c t e u r-v o o r zitter van het herstellings- en vacantie- oord voor Israëlietische kinderen te Wijk aan Zee doet bij het naderen van het zomerseizoen een krachtig beroep op zijne meer gegoede ge- loofsgenooten ter bekoming van gel delijke bijdragenlo. tot supletie bij het verpleeggeld, dat van wege de inrichting aan ouders en verple gers wordt in rekening gebracht; 2o. ten behoeve van miDgegoeden of onvermogenden, die voorzeker evenzeer behoefte hebben aan fris- sche lucht. De Nederland sche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid zal hare lilde Algem. Vergadering en het 31ste Congres houden op 10 Juli a. s. en volgende dagen te 's-Hage. In de Algemeene Vergadering zal o. m. mededeeling worden gedaan van ingekomen verslagen der Departementen aangaande cultuur van heide-, duin- en veengronden met gewassen, welker vruchten geschikt zijn tot liet maken van vruchtengeleiën enz., een voorstel aan de orde komen van directeuren omlo. de Handelingen enz. uit te geven2o. een orgaan, dat op ge regelde tijden verschijnt, waarvoor de ge zamenlijke onkosten worden begroot op f3000, een voorstel van het departement Groningen, om de Hooge Regeeriug te verzoeken het daarheen te wenden, dat quitantiën voor een bedrag van f50 en daar beneden vrij zijn van zegelrecht. Het Departement acht de tegenwoordige belasting te drukkend voor den kleinhandel en de kleinere industrie. De crediteur kau het zegelrecht niet innen, wil hij zijne clienteele behouden. Het is hier het tegen, deel van eene progressieve belasting; hoe JS8 TJ I Ij L B T O INT. Naar het Engelsch, van Anna Katkarina Green. 291 XII. Eleonobe. Lees, zeide zij, mij een nieuwsblad wijzende, dat opengeslagen aan haar voeten lag. Ik bukte naar den grond en zag mij in het bezit van het laatste nummer van de Evening Telegraph. Een en kele blik was voldoende om te begrijpen, op welk bericht zij gedoeld had. In duidelijk te onderscheiden letters la6 ik het volgende'. DE MOORD OP DEN HEER LEAVENWORTH. Laatste deze duistere zaak. Een familielid van den vermoorde ligt onder sterke ver denking de misdaad gepleegd te hebben. De schoonste vrouw van New-York gehuld in het waas eener sombere geheimzinnigheid. omtrent het verleden van miss Eleonore Leavenworth. Ik was hierop geheel voorbereid; ja, ik had het om zoo te zeggen mij van te voren ingescherpt, en toch was de aan doening mij te sterk. De courant ontglipte aan mijne handeD, en ik stond met neergeslagen oogen voor haar, met den wil, maar niet met den moed om haar aan te zien. Wat moet dit beteekenen? vroeg zij gejaagd, - o zeg mij, wat beteekent dit? Is dan de geheele wereld van haar zinnen beroofd? En, terwijl zij dus sprak, zag zij mij aan met starenden blik, als ware zij niet in staat om de diepte van ellende te peilen, die voor haar lag opgeslo ten in die grievende woorden. Ik was niet bij machte haar te antwoorden en kon slechts medelijdend het hoofd schudden. Mij te beschuldigen, stamelde zij, zich in hare woede op de borst slaande, - mij, mij, die den grond, waarop hij trad, zou hebben gekust, die miju lichaam zou gesteld hebben tusschen hem en het moordend lood, indien ik slechts het gevaar had zien dreigen. Ach, snikte zij, zij kwetsen mij niet slechts met hun laster, neen, zij drijven mij een vlijmenden dolk in het overkropt gemoed. Door deze ontboezeming geschokt, maar vast besloten om geen medelijden te toonen, alvorens ik volkomen zeker was van haar onschuld, gaf ik na een korte poos zwijgens ten antwoord Gij schijnt u hierover te verwonderen, miss Lsaven- worth; maar mij dunkt, dat dit alleen het gevolg is van een hardnekkig stilzwijgen van zekere punten. Hebt gij die gevolgen niet vooraf kunnen berekenen? En hebt ge in derdaad zóó weinig menschenkennis, dat gij meent, in uwen toestand het stilzwijgen te kunnen bewaren betreffende de eenige zaak, die met deze misdaad kon worden in verband gebracht, zonder den argwaan te wekken van het groote publiek, laat staan dien van de rechterlijke macht? Maar.... maar.... Terwijl gij den rechter hebt uitgedaagd om eenig ver dacht papier in uw bezit te vinden, - zeide ik, ongeduldig met de band wenkendeterwijl gij hebt geweigerd, hier moest ik mijzelf geweld aandoen om voort te gaan, om Gryce te zeggen, hoe gij in het bezit zijt gekomen van den sleutel.... Zij was haastig eenige stappen teruggetreden, steeds bleeker wordende, naarmate ik verder ging met spreken. Houd op! zeide zij, angstig rondziende, houd om Godswil op! Het is mij soms, alsof de muren ooren hadden, alsof zelfs de schaduwen aan den wand staan te luisteren. Zoudt ge dan meenen, hernam ik, dat het u zal gelukken voor de buitenwereld te verbergen, wat voor de politie geen geheim meer is? Zij zag mij weifelend aan, maar bleef zwijgen. Ik vrees, miss Leavenworth, ging ik voort, dat gij u niet volkomen bewust zijt van den toestand, waarin ge u bevindt. Tracht de zaak voor een oogenblik eens ge heel onbevooroordeeld te beschouwen, beproef of gij zelf niet

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1