NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5c Jaargang. Woensdag 16 Mei 1888. No. 149 AB0HSE3IENTSPRIJS: ADVERTENTIES: De Haarlemsche Spijskokerij. S T A I) S 1 K li W S. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad. verschijnt dngelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureru: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. EMrecteuren-l?itgevers J. PlüERËBOOlM en J. B. AVHS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. DA UBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montviartre. Zooals ons van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal aan bet plau tot oprich ting eener spijskokerij hier ter stede geen uitvoering kunnen worden gegeven, indien niet de ontbrekende f 8000 alsnog bij eenkomen, waartoe dezer dagen eene tweede circulaire ter inteekening is rond gezonden. Daar wij een dergelijk besluit in het belang van den arbeidenden stand te Haar lem ten zeerste zouden betreuren, kunnen wij niet nalaten nogmaals de aandacht van onze lezers op eene zaak te vestigen, waarvan de oprichting in verscheidene grootere en kleinere plaatsen en waar om dan niet te Haarlem? van ons land, om niet te spreken van het buiten land, heeft voorzien in eeu bepaald be staand behoefte eu met het beste gevolg bekroond is geworden. Het doel der Haarlemsche spijskokerij is, zooals ons de circulaire dit aangeeft, zich door stichting of aankoop in liet be zit te stellen van een gebouw, waarin de spijzen kunnen worden gereed gemaakt en waar gelegenheid is die te verstrekken aan gegadigden, ten gebruike binnen of buiten liet lokaal en die spijzen door in- koopen in het groot en uitbesteding van de verschillende leverantiën, tot den minst mogelij ken prijs te verschaffen le aan zulke personen, die hun maal in het gebouw wenscheti te gebruiken 2e aan huisgezinnen die door vooruit betaling, abonnement of bestelling de spijzen aan huis willen nuttigen: 3e aan de commissie die zich zal be lasten met de taak, om door inzameling van gelden gedurende den winter, warm voedsel te verschaffen aan behoeftige kin deren: 4e ami personen, die voor den winter bij inschrijving bons wen3cheu te koo- pen ter uitdeeling aan behoeftige». Hiermede achten wij doel en werkkring- der Vereeniging duidelijk genoeg omschre ven, om een ieder de overtuiging te schen ken, dat het mislukken van de pogingen der commissie eene groote teleurstelling zou zijnvoor de uitgebreide sciiare misdeelde», die vooral in deu barren win tertijd met eene dergelijke instelling zeer gebaat zouden zijn. Op nog een enkel punt der circulaire wenscheu wij hier te wijzen. De Vereeui- giug namelijk, wil de gelegenheid open stellen om des zomers bespaarde pennin gen in te brengen, die op boekjes zullen worden bijgeschreven en, ten einde zulk spareu aau te moedigen, zal zij op het ingebrachte geld 10 pCt. premie geven, te betalen in meerdere portiëu spijzen, dan waarop het bedrag der ingeschreven gel den recht zou geven. Dit is onzes inziens eene uitstekende bepaling, die goede vruch ten moet dragen. Wij hoorden reeds van verscheidene aanvragen door werklieden gedaan, om hunne thans met niet veel moeite bespaarde penningen op dergelijke wijze te beleggen, dus in porties warm en krachtig voedsel, te gebruiken in de koude winter maanden, wanneer werkloosheid gewoon lijk alle verdienste buitensluit. Zoolang echter het kapitaal voor de spijskokerij niet bijeen is, blijft ook deze gelegenheid voor den werkman gesloten. In de Donderdag jl. gehouden verga dering vau de afd. Haarlem van het //Ne- derl. Werkliedenverbond" werd deze zaak ter sprake gebracht. Algemeen werd het streven van den heer Zocher, vroeger in ons blad reeds vermeld, ten zeerste geprezen. Zijne plannen waren den leden bekend en werden nader toe gelicht. Eeu der leden stelde in het licht, hoe de kindervoeding, waarvan hij een groot voorstander is, daarmede kan en onge twijfeld zal gepaard gaan. Een ander ver heugde er zich in, hoe, door de toewijding van een edeldenkend burger en deu steun van vele anderen, in menig arm gezin zelfstandigheid kan worden gekweekt, daar zij na de oprichting dezer zaak stellig niet meer geheel voor huune voeding de lief dadigheid te hulp zulleu roepen. Verder werd nog met ingenomenheid gewezen "op de spaarkas, die aau tie inrichting zal worden verbonden. Eindelijk werden na eene levendige dis cussie de leden uitgenoodigd zooveel mo gelijk de zaak bekend te maken, en werd het bestuur opgedragen zich op de hoogte te houden van de vorderingen dezer nut tige instelling. Wie dus wil medewerken de zaak te steuuen, schrijven in op het aandelen kapitaal der Vereeniging. Elk aandeeltje is welkom, 't zij van f100, f50 of f25. Zij, die geen inschrijvingsbiljet mochten ontvangen hebben, richten zich met liunue opgave aan het adres der commissie: de Haarlemsche Bankvereeniging. Moge de winter van 88 op 89 opnieuw getuige zijn van den weldadigheidszin van Haarlem's burgerij en deze stad eene in- steliiug rijker zijn, die teil zegen zal strek keu aan de minstbevoordeelden barer burgers. Dit is onze oprechte weusch eu die van zoovele», die het met deu arbeidenden staud wel meeueii. Haarlem, 15 Mei. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeioopen maand April zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten wer den ter gemeente-secretarie aange geven 1 geval van mazelen en 1 geval van roodvonk, terwijl 1 lijder aan februs typkoïdea bezweek. Het totaal der overledenen be draagt met 2 levenloos levenloos aangegevenen 80. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 19.7 tegen 21.9 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 4, aau stuipen 2, aan apoplexie 3, aau hersenziekten 6, aau ziekien der ademhalingsorganen 25 (waarvan 15 aan keel- en long tering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 5, door verdrinken 2, aan andare oorzaken 9, aan onbekende oorzaken 5 per sonen. Naar de leeftijden was da sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 jaren 5, van 5 —14 jaren 6, vau 1420 jaren 2, van 2050 jaren 15, van 50—65 jaren 9, van 65—80 jaren 16, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 81 jongens en 58 meisjes. Tot Rijksschatters voor de perso- neele belasting zijn benoemd voor het dienstjaar 1888/89 de hier woon- achiige heeren G. Boogaard. F. C. Hos, J. C. van Reijsen, A. Brakel Jr., J. Roog, J. H. Daudeij,J. van Campen eu C. J. Cramer, ten einde werkzaam te ziju in die gemeente en te Beunebroek, Bioemendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Sciioten, Spaarndam, Zandvoort, Haarlemmermeer en Aalsmeer. Hedenvoormiddag werd aau het perceel aan de Barteljorisstraat get. No 16, bewoond door P. H. Ver meulen, materseele schade toege bracht, doordien een tramomnibus in botsing kwam met een zonnezeil, dat een spiegelruit van het perceel indrong en dit verbrijzelde. Hedenmorgeu is een 24-jarige vrouw in de broodfabriek «de Vol harding» aau de Nieuwe Groen markt, alwaar zij op een bovengang, op een ladder, ruiten stond te was- scheu door het breken van een glasruit van de ladder gevallen waarbij zij eene verwonding aan het hoofd bek waai. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 letter zetter, 1 knecht voor loop- of pak huiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 bankwerker en 1 draaier beiden gehuwd, 1 kleermakersaan- komeling. Spoorweg Velsen IJmuiden. Eene onteigeningswet is ingediend, ten name van de Hollandsche IJze- reu Spoorweg-Maatschappij, van de eigendommen, noodig in de gemeen te Velsen voor den aanleg vau een spoorweg van Velsen naar IJmui den, die aanvangt op het station Velsen van den spoorweg van Haar lem naar Uitgeest, eo van daar wordt gelegd met eene ombuiging in noordwestelijke richting Daar en nagenoeg evenwijdig aan het Noord- zee-Kanaal eu eindigt te IJmuiden. De Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij heeft zich ver bonden tot den aanleg en de exploi tatie van een spoorweg van Velsen naar IJmuiden. De richting voor dien spoorweg behoorde zoo bepaald te worden, dat eene strook van ten minste 15 me ter breedte langs de kruinlijn van het beloop van het Noordzee-kanaal ten dienste van de kanaal exploita tie overbleef. Iutusschen werd aan voornoemde Maatschappij indertijd vergunning verleend om de lijn zooals die thans wordt geexploiteerd tijdelijk, gedu rende een daarbij vastgestelden ter mijn, op korter afstand van het ka naal aan te leggen. Die termijn verstreken zijnde, be hoort nu te worden overgegaan tot den aanleg van de definitieve spoor baan, waarbij eene strook van ten minste 15 meter van den kanaaldijk vrij blijft. Conrad Bekrens ontving te Kopen- gen bij zijn jubilé hij trad op als Sarastro in de Zauberflöte veel bewij zen van sympathie van het talrijk pu bliek. Hij werd na eiken solo daverend toegejuicht en moest het „In diesen heil'gen Hallen" bisseeren. Ook bloemen ontbra ken niet. LEGER ER VOOT. Te Amsterdam is eene vereeniging op gericht, ten doel hebbende aan minder ontwikkelde militieplichtigen herhalings- onderwijs en practiscke oefeningen te ge ven, opdat ook zij zullen kunnen profitee- ren van de gunstige bepalingen door den afgetreden minister van Oorlog gemaakt. Eere-voorzitter der vereeniging is de bur gemeester, de beer mr. G. van Tien hoven, de voorzitter de beer H. baron Tindal. Zr. Ms. artillerie-instructieschip „Het Loo," ouder commaudo van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. M. W. E. Kraijenhof van de Leur, verliet Maandagmorgen de haven van Nieuwe- diep tot het vervolgen der ernst-excerci- tiën met geschut, enz. aan de Hors. LETTEREN EN SiüNST. Bij deu wedstrijd voor eeu waterverf- teekeuing van ,.Arti et Amicitiae" is de prijs behaald door deu heer E. G. W. Oidewelt, de premie door den heer Geo. Poggenbeek. Den 22en Mei, juist 4 jaren na Victor Hugo's dood, zal zijn vierde „oeuvre pos- thume" „Toute la Lyre" verschijnen. Vaequerie en Meurice hebben voor de uitgave gezorgd. Dit werk bevat gedichten o. a. uit liet jaar 1822. VISSCHERIi. Nieuwe diep, 14 Mei. Negen kor- ders brachten heden 3 tot 10 tongen, 8 tot 9 mandjes kleine schol en 1 tot 8 manden schar ten afslag, terwijl door 1 beuger 27 roggen en van Wieringen 57 tal geep werden aangevoerdtong gold 50 cent per stuk, kleine schol f 1.80 a f 2.15 per mandje, schar f 1.40 per mand, rog 70 cent per stuk eu geep f 20 a, f 21 per tal. T e s s e 1, 13 Mei. Door de garnalen- vloot werden in de afgeioopen week 348 manden garnalen aangebraeht voor de ko kerijen. De verzending had plaats naar Londen, Hall, Brussel en Parijs. Aan de visschers werd f 4 per mand betaald. Rog gold 50 a 60 ct. per stuk. Slechts 32 manden rog werden naar Antwerpen en Brussel afgeleverd. De mosselvisschers kon den de gewone bezending naar Londen en Huil uitvoeren. De palingvangst leverde weinig op; de paling gold 20 a 50 ct. per 7ï kg. Door de Noordzeevisschers werd gemiddeld f 85 per schuit besomd. Geep gold f 14 a f20 per tal; de vangst was zeer gering. Lemmer, 12 Mei. De visscherij naar geep, de op Zuiderzee, blijft ongunstig, de vangst is luttel en de geep, over liet ge heel, klein van stuk. In de vorige week werden aan de aas-zouterijen voor de Noordzee-visscherij alhier aangebraeht pl. m. 20 tal of 4000 stuks, die door de zouters tot f10 per 200 stuks of tal wer den genomen. Heden was de vangst van ansjovis op de Zuiderzee gunstig; aan de zouterijeu alhier werden aangebracht 100,000 stuks, FSUIIiïxBTON. Naar het Engelsch, van Anna Kalharina Green. 33. XIII. Het vraagstuk. De schuldige heeft niet het recht, Zijn voordeel te doen met de -del moedigheid vau de onschuldige,-viel ik haar ongeduldig in de rede. De persoon, die dit afschu welijk feit pleegde, zal niet bovendien de oorzaak zijn, dat de eer en het geluk eener edele vrouw beide verloren gaan. En daarom, ik zal mijn uiterste best doen, miss Lea venworth. Toen ik eenige oogsnblikken later mij op straat bevond, overmeesterde mij een gevoel als van den reiziger, die in radeloosheid den voet heeft gezet op de smalle plank, welke een zeer hacbelijken overtocht biedt over een afgrond van onpeilbare diepte, on legde mijzelven het volgende vraag stuk ter oplossing voor, dat zich uit de nevelen der onze kerheid allengs aan mijn geest kwam opdringen: Hoe zou het mij mogelijk zijn, met geen andere bewijzen dan de vaste overtuiging dat Eleonore onschuldig is, het hoofd te bieden aau de vooroordeelen van Gryce, deu waren moordenaar van den heer Leavenworth op te sporen en eene onschuldige wees te zuiveren vau dm blaam, die haar, niet geheel zonder oorzaak, aankleefde. XIV. de heer gryce in zijn eigen woning. Dat de schuldige, voor wien Eleonore gereed stond zich zelve op te offeren, iemand was, voor wien zij vroeger ge negenheid had gekoesterd, daaraan viel volgens mijne mee ning niet langer te twijfelen; niets minder toch dan liefde ot net gevoel van plicht, dat daaruit, ook al was 't een verloren liefde, moest geboren worden, scheen mij machtig genoeg om zulk een wilsuiting te voorschijn te roepen. Eli hoe kwalijk het ook overigens te rijmen was met al mijne gevolgtiekkingeu, zoo kwam mij toch telkens weer een naam voor den geest, en die naam behoorde aan deu alledaag- schen secretaris met zijn vreemde opvliegendheid en wel bestudeerde zelfbeheersching. 't Is waar, indien niet door Eleonore's eigen gedrag op de geheele zaak een bizonder licht ware gevallen, zou 't nimmer in mij zijn opgekomen dezen man ook maar in 't minst te verdenken; de eigenaardigheid zijner houding bij het verhoor was toch niet van genoeg beteekenis om op te wegen tegen de onwaarschijnlijkheid, dat iemand als hij, die, krachtens de betrekking waarin hij stond tot den over ledene, bij deu moord niet het minste belang kon hebben, de misdaad zou hebben bedreven. Wauueer toch de iielde hier in 't spel was geweest, kou zelfs het zonderlingste waarschijnlijk worden. James Har well, de nederige schrijver bij een koopman in ruste en James Harwell, bezield door het vuur der liefde voor Eleo nore Leavenworth, waren twee geheel verschillende perso nen, en door ook hem onder het getal te rekenen van hen, die met eenigen grond onder verdenking konden vallen, gelooide ik te haodelen naar den eisch eener behoorlijke inachtneming van al wat in deze kon geteld worden tot de mogelijkheden. Maar welk een breede kloof gaapte er niet lusschen bloote verdenking en het dadelijk bewijs van de juistheid daar van 1 Het was geheel iets anders, om de mogelijkheid der schuld vau James Harwell als waarschijnlijk aan te nemen, dan om voldoende bewijzen tegen hem in te brengen. Nog voordat ik bepaald besloten had deze taak te aauvaarden, gevoelde ik reeds werktuigelijk, hoe ik voor de uitvoering daarvan terugbeefde; de gedachte, hoe treurig ziju toesiand kon wordeu, ingeval hij onschuldig was, maakte zich steeds van mij meester en deed miju wantrouwen in hem genoeg zaam ongegrond, zoo niet geheel en al onrechtvaardig schij nen. Indien ik mij sterker tot hem had aangetrokken ge voeld, zou ik zeker niet zoo dadelijk bereid zijn geweest aan ziju onschuld te twijfelen. Eleonore moest toch tot eiken prijs gered worden. In dien eenmaal de verdenking voor goed op haar mocht val len, konden de gevolgen well.cht niet te berekenen zijn; misschien zou men ten laatste overgaan tot hare arrestatie, en wanneer dat eenmaal geschied was, zon het hoogst moei lijk, ja, onmogelijk zijD, haar ooit weer voldoende van dezen

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1