NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 21 Mei 1888. No, 1496. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOMEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers dl. PEEREBOOM en B. AVIS Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale d6 Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Dit Nnnr Instaat uit twee Mato. EERSTE BLAD. gs$lT Wegens het Pinkster feest sal het eerstvolgend num mer van dit Blad Dinsdag avond worden uitgegeven. T X ÜSMKU n s. Haarlem, 19 Mei. Gedurende de beide Pinksterdagen is het Museum van Kunstnijverh-id voor het publiek gratis toeganke lijk. Een gedeelte van bet werk der leerlingen van de Kunstnijver heidschool, dat naar de tentoonstel ling van Oude en Nieuwe Kunstnij verheid zal worden gezonden, blijft gedurende deze dagen nog tentoon gesteld. De kiesvereeniging /«Vooruitgang" hield Vrijdagavond eene vergadering in //Weten en Werken." De leden waren in zeer geringen getale opgekomen. De waarnemende Voorzitter, de heer J. H. Krelage, wenschte de Ver- eeuigiug geluk met het welslagen van haren candidaat voor den Gemeenteraad, den heer J. Sabelis en dezen met zijne benoeming, waarvoor de beer Sabelis dank zeide. Nadat een drietal candidaten voor het lidmaatschap der Vereeniging bij accla matie waren aangenomen, bracht de Voor zitter de volgende punten in discussie: Voorstel van het voorloopig Bestuur om artikel 3 van het reglement te lezen als volgt: •/Leden der Vereeniging kunnen zijn alle mannelijke personen boven de 23 jaar, aan wie het kiesrecht niet bij of tenge volge van rechterlijke uitspraak is ont nomen. Het getal leden niet-kiezers mag echter niet meer dan 20 percent van het aantal der leden kiezers bedragen." Voorts om bij aanneming van dit voor stel in verschillende volgende artikelen daaruit voortvloeiende veranderingen te brengen Voorstel von het voorloopig Bestuur, om voor één keer die leden van de ver eeniging //Volksbelang", die zich biunen veertien dagen daartoe aanmelden, geza menlijk hij acclamatie als leden van de Kiesvereeniging "Vooruitgang" aan te ne men. De vergaderiug keurde bij acclamatie deze voorstellen goed. De voorzitter wekte nog in een kort woord op, om voortaan stipt van het kiesrecht gebruik te maken en sloot daarop de vergadering. /trroiidisseiiients-ilechtbaiik TE HAARLEM, vervolg van de zitting van 17 Mei 1888. A. de J., timmerman Haarlem, vernie ling, req. 14 dagen gev.; Joh. G. wed. T. C., Haarlem, diefstal, req. 4 m. gev.; J. O., koopman Zaandam, diefstal, req. f60 boete, subs. 12 d. hecht.; M. D., huisvr. van T. K., Velsen, mish., req. 21 d. gev.; J. S., huisvr. van J. O., Haar lemmermeer, mish., req. f 10 boete, subs. 5 d. hecht.; H. T., smidsknecht Zaudvoort, diefstal, req. vrijspraak; J. M. W., Be verwijk, diefstal, req. 9 m. gev. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in //Haarlem's Dag blad" van 11 en 12 dezer: P. P. D., Haarlem, diefstal, vrijgespro ken P. K.schippersknecht Zaandam, dronkenschap en wederspaunigheid, f 5 boete, subs. 2 d. hecht, en 1 m. gev.; P. N., te Roelofarendsveen, strooperij, f 1 boete, subs. 1 d. hecht.; J. K., arbeider te Haarlemmermeer, mish., f 10 boete subs. 3 d. hecht.; J. C. v. d. H., huisvr. van H. E., te Haarlemmermeer, beleediging, f3 boete, subs. 1 d. hecht.; A. M. en J. L. B., arbeiders te Hillegom, mish., ieder 2 m. gev.; P. K., arbeider te Velsen, mish., 1 m. gev.; C. K. Jz., Zandvoort, verniel., 5 d. gev. J. Z., Zandvoort, bede larij en laudlooperij, 2 maal 6 d. hecht, en 2 jaar opzending naar een "Rijks-werk inrichting. Wij maken onze lezers die met de Pinksterdagen een aangenaam en tevens hoogst goedkoop reisje wil len maken, opmerkzaam op de ad vertentie van de Stoomtram Haar lem-Leiden in ons blad van Dinsdag. Wegens het groote aantal treinen is een reisje naar Oegstgeest, Sas- senheim, L;sse, Hillegom, Benne- broek enz. weinig tijdroovend, ter wijl het verblijf aldaar veraange naamd wordt door de zeer goed ingerichte koffiehuizen, die in elke plaats worden aangetroffen. Het koffiehuis «de Witte Zwaan» te Lis se is onlangs aamerkelijk vergroot en verfraaid en wordt Zondags we gens het in de nabijheid gelegen Keukenduin door velen uit Haarlem en Leiden bezocht. Ook «Het wa pen van Friesland» te Hillegom en «De Geleerde man» te Beunebroek trekken des Zondags veel bezoekers. Sedert den aanleg van de stoomtram trekken deze van oudsher bekende en gewilde ruetplaateen nog meer dan vroeger de aandacht. Het vroe ger zeer druk verkeer van rijtuigen heeft echter bijna geheel plaats ge maakt voor den stoomtram. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever W. Cremer te 's is een werkje verschenen, getiteld: //Het Hypuotismus" door dr. A. de Jong, con- suleerend geneesheer voor zenuwziekten te 's-Hage. De schrijver breekt daarin een lans voor de toepassing van het hypnotisme, ge paard met suggestie, op tal van ziektege vallen. Hij doet uit zijne praktijk tal van mededeelingen, waaruit blijkt, dat schr. met vrucht heeft behandeld hoofdpijn, epileptische toevallen, verlamming, stotte ren, schrijlkramp, St. Vitusdans, plaats vrees, melancholie, slapeloosheid, delirium tremens enz. Eigenaardig is ook de mededeeling, dat schr. schriftelijk suggereerde aau patiënten, van wie hij ver afwoonde, en niet minder het geval dat hij mededeelt, van een jongen, wiens karakter hij door suggestie ver beterde. z/üe toepassing van het hypuotismus", zegt schr., /behoort in de eerste plaats z/in handen van den geneesheer, die zich //natuurlijk vooraf de moeite getroosten moet om er zich van op de hoogte te stellen. z/Door andere personen toegepast is het //geen geneesmiddel, maar een allergevaar lijkst experiment", ou aan het slot zijner brochure: //Welk oordeel men ook over 't hyp- z/uotismus moge uitspreken, bij mij staat z/de overtuiging vast, dat zij, die het zelf- //standig beoefeueu, het in den regel gun- z/Stig zullen beoordeelen en dat het hyp- //uotismus, ter rechter tijd en ter rechter //plaatse, juist en oordeelkundig toegepast, //steeds een krachtig hulpmiddel blijven z/Zal, dat den arts bij de behandeling van //vele ziekten groote diensten zal bewijzen". Ieder die in deze nieuwe geneeswijze belangstelt, kunnen wij de lezing van dit boekje aanbevelen. Inhoud //L e e s w ij z e r" le afl. 5e jaarg. Het leelijke in de kunst, eene aesthetische studie, door J. Winkler Prins. Gedachten over Eransche letteren I, door Verax. Turgenjef's Brieven, door Una. Een brief aan mej. Betsy Perk, door Mr. Prayon van Zuylen. Letter kundige, biographische en bibliographische mededeelingen, door A. E. C. van Some ren. FeuilletonCharlotte ^on Kalb. Boekbespreking: Begaafd. Fredegun- dis. Prijskamp en Academie. Meijers Volksbücher. Poëzie: Morgenleuchtea, vertaling van C. Vosmaer's Ochtendgloren, door J. A. Jungmann. Berichten. Advertentiën. Inhoud Sempervirens No. 20: Nieuwe plauien. Appel Keizer Alex ander, met een afbeelding. Selaginel- la's. Ricinusolie. De Wingerdwor- telluis. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk. Afd. Leiden en Omstre ken. Verschill. meded. Tuinb.- Tentoonstelling. Advertentien. ONDERWIJS. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (L. O.) zijn opgeroepen 25, geëx. 22 vrouw, en 1 mann. cand.; afgew. 14; toegelatende dames P. M. Tonuet te Amsterdam, J. T. Tengeler te Monster, E. C. W W. Trik te Haarlem, S. Sijtsma te Leeuwarden, J. H. H. Stants te Am sterdam, H. G. Talma te Dordrecht, A. M. van Schouwenburg te 's Gravenhage eu H. C. B. F. Steevert te Utrecht, be nevens do heer T. Jansma te Amsterdam. VI8SCHERU. Nieuwediep, 18 Mei. Dertig kor- ders brachten heden 10 tot ll'i groote, 10 tot 82 kl. tongen, 1 lot 5 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ter afslag, terwijl van Wieringen 52 tal geep werd aangevoerd; gr. tong gold 35 a 40 c., kl. id. 15 c. per stuk, kl. schol f 1.70 a 3.30 per mandje, schar f 1.36 per m. en geep f20 a 16 per tal. Medemblik, 19 Mei. De ansjovis- scherij is hier in vollen gang. Gisteren avond leverde de haven een mooi gezicht op; er lagen meer dan 100 visschersvaar tuigen uit verschillende plaatsen, terwijl vele nog buiten gebleven waren. Nu hier ten vorigen jare eene zouterij is opge richt, geeft dit een groot gemak voor de visschers, daar duizenden thans hier wor den geleverd. De vangst was dezen nacht niet groot, doch daar het te stil was, wa ren ook vele schuiten in de haven ge bleven. LAND EN TUINBOUW. Een Tuinbouw-Tentoonstelling zal gehou den worden te Aalsmeer, in deu zomer van 1888, vanwege de //Land- en Tuinbouw- Vereeniging" aldaar, op nader te bepalen datum. De mededinging op deze ten toonstelling is uitsluitend opengesteld voor ingezetenen van Aalsmeer. In het programma worden uitgeloofd geldprijzen eu getuigschriften voor bloeien de planten, sierbladplanten, aardbeziëD, vruchten enz. li I i\ ii N li A X De gewone audiëntie van deu minister van Justitie zal op Dinsdag 22 Mei niet plaats hebben. Op het Loo is aangeko men de broeder van H. M. de Ko ningin, prins Frederik van Wal- deck-Pyrmont, die er eenige dagen vertoeven zal. Naar wij vernemen is de heer M. H. J. P. Thomassen, leer- aar aan 'sRijks veeartsenijschool, door het hoofdbestuur der Maat schappij ter bevordering der Vee artsenijkunde in Nederland uitge- noodigd, deze Maatschappij te ver tegenwoordigen bij het «Internati onaal coDgres van genees- en vee- artsenijkuudigen voor de studie der tuberculose bij menschen en dieren», dat van 2531 Juli aanstaande te Parijs zal worden gehouden. De be noeming is door hem aangenomen. (f7. D.) Ter vervulling der v a- cature in den Zaandamschen Raad, ontstaan door het bedanken van den heer C. Kamphuijs, is door de an tirevolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" tot candidaat ge proclameerd de heer J. Schuddeboom. Door delibeiale kiesvereen. „Kies recht is Kiesplicht" zal Woensdag e. k. een candidaat gesteld worden uit de hh. P. F. Dekker, H. J. Versteeg (burgemeester), N. Franc ken Az. (oud-wethouder), J. H. Eilman, en W. J. Bonte (distr.- echoolopziener). De stoomboot Inchrhona, die Woensdag, 16 Mei jl., van hier naar zee vertrok, heeft tegen den avond in het Noordzee-kanaal met haar schroef tegen een der ducdal- ven vdór de spoorbrug geslagen. De boot bekwam daardoor nog al aan merkelijke schade, en is den vol genden morgen naar Amsterdam ter reparatie gesleept moeten warden. De heer E. Venekamp, adjunct-commies ter secretarie te Purmerend, is benoemd tot secreta ris en gemeente ontvanger der ge- meeten Wijde-Wormer en Jisp. Een besteller te Rotter dam, die voor een ander eenige goederen ter waarde van f 40 uit de Bank van Leening aldaar loste, be leende ze terstond weder op eigen naam en maakte zich met het bedrag uit de voeten. Na verloop van twee dagen werd hij gearresteerd. Het elfjarig zoontje van den bakker L. in de Hoogstraat te Rot terdam, is door een velocipédist aangereden en inwendig gekneusd en licht aan 't hoofd gewond, be wusteloos naar huis gebracht. Onder de miliciens van dit jaar is er een, welke de lengte JTi!3UXijI.]QTO 2W. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 37) XV. EK ONTSLUITEN ZICH NIEUWE WEGEN NAAR HET DOEL. Terwijl ik tusschen de menigte in Broadway langzaam mijn weg vervolgde, dacht ik met eenige bevreemding na over het weinige, dat ik gehoord had. Het kwam mij niet slechts onwaarschijnlijk voor, dat deze vreemde heer uit Londen, dien men overal kon vinden behalve in particuliere kringen, op eenigerlei wijze in verband kon staan met de zaak die mij zoo aan het hart lag, maar ik vond dit, bij nader inzien, zelfs onmogelijk. Voor de eerste maal begon ik te twijfelen aan het doorzicht van Gryce, die mij zoo dringend had aanbevolen, om met dezen vreemdeling op vertrouwelijken voet te geraken. Den volgenden dag herhaalde ik mijn bezoek, maar met even ongunstig gevolg. Clavering kwam weer op hetzelfde uur in de leeszaal, maar zoodra hij mij zag, was hij bijna onmiddellijk verdwenen. Ik begon in te zien, dat 't alles behalve gemakkelijk zou zijn om met hem in kennis te komen, eu ten einde mijzelf voor deze teleurstelling eenigs- zins schadeloos te stellen, bracht ik des avonds een bezoek aan Mary Leavenworth, door wie ik met bijna zusterlijke gemeenzaamheid rntvangen werd. Ahl mijnheer Raymond, zeide zij, mij tevens voor stellende aan een bejaarde dame, die ik voor een ouder lid der familie hield en die waarschijnlijk gekomen was om haar gezelschap te houden, gij komt zeker om mij te zeggen, dat Hanna gevonden is, niet waar? Helaas neen, zeide ik mismoedig, daar het mij speet, haar teleur te moeten stellen, ik kan u daaromtrent nog niets mededeelen. En de heer Gryce, die hier vanmorgen was, heeft mij gezegd, dat 't hem niet zou verwonderen, of wij hadden binnen vier-en-twintig uur tijding van haar. Is Gryce hier geweest? Ja; hij kwam om mij omtrent den stand van zaken op de hoogte te stellen. Ik kan echter niet zeggen, dat wij n g veel gevorderd zijn, zeide zij mismoedig. Dat was voor alsnog ook niet te verwachten, ant woordde ik, gij moet u niet zoo spoedig uit het veld laten slaan. Gij hebt gelijk; maar kan ik het helpen, dat ik ont moedigd word? Iedere dag, ieder uur, dat in deze pijnlijke onzekerheid voorbijgaat, weegt mij als een centenaarslast op de borst, zeide zij, de hand bevend op den boezem druk kende. Ik zou de geheele wereld aan 't werk willen zetten. Ik zou, als 't moest, geen steen op den ander laten; ik zou Wat zoudt gij doen? vroeg ik haastig. Ik.... Ik weet :t niet, hernam zij, terwijl zij plotseling geheel vaD toon en houding veranderde, misschien zou ik in 't geheel niets doen. En vóórdat ik verder iets kon zeggen, vroeg zij in één ademZijt gij vandaag nog bij Eleonore geweest? Ik antwoordde van neen. Dit antwoord scheen haar niet te bevallen, maar zij wachtte met verder vragen, totdat haar bejaarde vriendin was opge staan en afscheid had genomen. Nadat Mary's vriendin vertrokken was, vroeg zij op be zorgden toon, of ik ook iets wist aangaande den gezond heidstoestand van hare nicht. Ik vrees, dat die veel te wenschen verlaat, gaf ik ten antwoord. Het is hard voor mij, zeide zij peinzend, zoo ge heel van Eleonore gescheiden te zijn. Niet dat ik mijne schuld wil ontkennen, ging zij voort, den ongeloovigen blik bemerkende, waarmede deze woorden door mij werden aangehoord, ik erken ten volle, tot dezen treurigen stand van zaken voornamelijk den stoot te hebben gegeven, en persoonlijk eene scheiding gewenscht te hebben; maar het is toch zwaar te dragen. - Niet zoo zwaar voor u als voor haar, hernam ik. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1