II Si X BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Here. Herken maken, dan het heerlijke beeld van den Griekschen God Hermes, dat in steen ge houwen, het goddelijke en individueele in zich vereenigt. Beter dan in beide ge noemde kunstrichtingen zou spreker de beoefening der aesthetiek, in de kunstge schiedenis zelve zoekenzij toch geeft aan, zooals uit het door hem aangevoerde kan blijken, welken weg men, op het voetspoor der oude volkeren, moet be wandelen. Eerst de voorstelling, dan de uitvoering en daarna de verdere ontwikke- lins- Hiermede besloot spr. zijne in keungen stijl vervatte rede, en zeker zal hij op zijn gehoor dien indruk hebben teweeggebracht, welken men kan verwachten, wanneer een man, begaafd met groote talenten en door drongen van een waarachtig gevoel voor het schoone, door boeiende taal het kunst gevoel van eene belangstellende schare tracht te ontvonken. Na hem trad de heer E.W. van Eeden, di recteur van het museum voor kunstnij verheid op en bracht een verslag uit van zijne reis door Noorwegen, ten doel heb bende aldaar nasporingen te doen op het gebied der aloude houtsnijkunst. Door spreker werden voorwerpen ter bezichtiging gesteld, door hem uit eenige musea medegebracht en welke duidelijk deden zien, tot welk eene hoogte deze tak vau kunstnijverheid daar te lande is ge stegen. Ook in ons land heeft zij in vroeger tijden gebloeid en op sommige plaatsen in Noord-Holland, Zeeland en Terschel ling, treft men nog enkele personen aan die zich op deze oud-vaderlaiulsche kunst toeleggen. Eene onlangs gehouden tentoon stelling te Hippolytushoef, op Wieringeu, had doen zien dat men haar nog met vrucht beoefende. Spreker noemde enkele personen, die het ver hadden gebracht in het besnijden van allerlei artikelen voor huiselijk gebruik, als messen, strijkplan ken, doosjes enz., waarvan hij eenige exem plaren tentoonstelde. Ofschoon niet zoover als de Noorsche, hadden de Hollandsehe beoefenaren het reeds vrij ver gebracht en de heer van Eeden spaarde geen moeite om, overal waar men nog sporen ontdekte van deze knnstiudustrie, haar weder aan te wakkeren. In Zandvoort o. a. was hij daarin goed geslaagd. De keurige symo- trische snijwerken van daar afkomstig, toonden aan dat hetzelfde beginsel van voorheen er nog aan ten grondslag ligt en men dus met reden kan verwachten, dat door aanmoedigiug deze kunsttak weder zal herleven. Na deze voordracht was er gelegeuheid, het werk van de leerlingen der teekenschool d?t naar de tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kuusi.mj verheid te 's Gravenhage zal worden gezonden, in de rotonde te bezichtigen. Wij hopen nader hierop terug te komen. Ie de Donderdag gehou den jaarvergadering van het «Roode Kruis» (Atnst. comiié), onder pre sidium vau prol. Trianus,las de heer dr. E. Laurillard zijn jaarverslag, waaruit blijkt, in verband met de rekening van den penningmeester, dat de ledenlijst weder verminde ring' aanwijst. Ook al is er nog een batig saldo, zoo is toch die ge stadige afneming der contribution te betreuren, als beletsel voor menige noodige voorbereiding tegen even- tueelen oorlogstijd. De aftredende bestuurders, mr. E. J. Everwijn Lange, E. Fuld, dr. M. W. C. Gori en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, werden herkozen. De departementen der maatschappij tot Nut van '[Alge meen hebben de heeren Mouthaan, Plcyte eu Zeeman tot hoofdbestuur ders gekozen. De oorzaak van deunt- ploffiug aau de gasfabriek te Go- rincbem wordt aan het volgende toegeschreven Er was eene verstopping in een der buizen, die het gas naar het zuiverhuis voeren. Bij een onder zoek naar deze belemmering ont snapte eene groote hoeveelheid gas, welke met een brandende pit in aan raking kwam. Hierdoor volgde on middellijk de ontploffing. Het zuiver huis werd geheel uit elkaar gesla gen. De baas en de fitter waagden zich door de geweldige vlammen; om de hoofd- en andere kianen af te sluiten, waardoor verdere aan voer van gas en zeer zeker ont ploffingen, voornamelijk der ketels, verhinderd werden. Deze moedige mannen, Eckhard en Nieboff genaamd, hebben alzoo de stad voor een groot onheil be waard. Beide personen en nog twee andere arbeiders hebben vreeselijke brandwonden bekomenin het gast huis opgenomen, verkeeren zij in eeDen zorgvollen toestand. Uit Tilburg werdonlangs melding gemaakt van eene poging tot vergiftiging, die door de huis vrouw van zekeren B. gepleegd zou zijn op een der kostgangers. Deze laatste, die aan de soep een onaan- genamen geur bemerkte, liet deze onderzoeken door bemiddeling van de politie. Uit dat onderzoek, inge steld door de heeren Steensma, apo theker, en dr. Holleman, leeraar aan de hoogere burgerschool, beiden te Breda, is gebleken, dat de soep met betrekkelijk veel soda was bereid en er later voor den smaak azijn aan was toegevoegd. Hieraoor moest bij het koud worden der soep op- braisching volgen, wat aanleiding moet gegeven hebben tot de ge dachte dat deze vergiftigd was. Iemand, die Woensdag avond te Wilnis met zijn bootje, waarin ook zijne vrouw zich bevond, onder stormweer naar huis roeide, had op zijnen tocht eene boot ge zien, die vol water was en een man, die voorover, met de voeten nog in de boot, bunen boord lag. Hulp bieden was hem onmogelijk, waarom hij zoo spoedig mogelijk naar het dorp roeide, om aan de bevoegde macht kennis te geven. Onze veldwachter ging er met eene flinke boot en een drietal roeiers oogenblikkelijk op uit om den drenkeling op te sporen. Toen eindelijk de boot met den drenkeling terugkwamverkreeg men de vreeselijke zekerheid, dat de verongelukte overleden was. De ongelukkige was G. G., hoofd van een ijverig, burgerlijk gezin, nog slechts 43 jaar oud, en nala tende eene weduwe met 4 kinde ren, van welke het oudste slechts 14, en het jongste nauwelijks 2 jaar telt. Frankrijk. De goeverneur van Taïti beeft aan de regeering be richt, dat op verlangen der bevol king de Frausche vlag op alle eilanden onder den wind geheschen is, maar dat vijf dagen na de in lijving van Hua-Hua eeue Frau sche patrouille onverhoeds werd aangevallen door eene groep dissi denten onder de bevolking. Een luitenant ter zee eu eeu matroos werden hierbij gedood. Voorts wer den er vier matrozen gewond. De toestand op bet eiland liet evenwel bij het afzenden van het bericht niets te wenschen over. Duitschland. De volgende bi- zonderhedeu worden verhaald om trent het eerste verschijnen in de open lucht, Woensdag jl., van den keizer. Des namiddags ten 3 ure werd hij op den daarvoor ingerichten draagstoel uit de bovenkamer naar het park gebracht, alwaar de ge- heele familie hem opwachtte en begroette. Na eenige minuten naast de voor hem opgeslagen tent in de zon te hebben gezeten, stond hij op, kuste den kroonprins en de kroon prinses, die afscheid namen, en stapte zonder hulp in het onlangs ver melde lage driewielige rijtuigje, dat met een ponny was bespannen. Ach ter bet rijtuigje liepen de keizerin, de prinsessen, benevens de kinderen van den kroonprins. Ter linkerzijde stapte dr. Mackenz e mede in, terwijl verder bet rijtuigje was omringd door drie bedienden, die met waaiers aan lange steelen bevestigd, den keizer voortdurend frissche lucht deden toewaaien. De rit duurde 20 minuten en is hem goed bekomen. Des avonds bleef hij geheel vrij van koorts. Gelijk voorts reeds per telegraaf is gemeld, heeft hij Donderdag voor het eerst gebruik gemaakt van de tent. Noord-Amerika. (V. S.) Vrij dag is te New-York eene meeting van Iersche Fenians gehouden. Zij verklaarden daarin de parlementaire actie voor nietig; eveneens veroor deelden zij den pauselijken brief. In een B e 1 g i s c k plaatsje waren eenige dagen geleden eeni ge jongens aan het spelen toen een hunner op de gedachte kwam om in een populier te klim men, teneinde een vogelneet uit te halen. Hij was ongeveer twaalf Neder- landscne ellen boven den oeganen grond, toen zijn makkers hem toe schreeuwden dat de boschwachter naderde, en op een drafje wegren den. De knaap wilde zich daarop langs den boom laten afglijden, maar hij verloor het evenwicht en buitelde van tak tot tak. Gelukkig had hij de tegenwoor digheid van geest zich aan den laat- sten tak vast te klemmen, die bij wijze van veer dienst deed. De kwa jongen viel thans slechts van eene hoogte van twee ellen op den grond, was volkomen ongedeerd en ging dadelijk zoo hard hij maar kon, aan den haal, tot groote verbazing van den boschwachter, die half dood van schrik was, daar hij gedacht had dat hij een lijk zou moeten opnemen. De Engelsche goelet Bessie Bell geladen met erts, met bestemming naar Santander, kreeg op haar reis, de vorige week, door den storm zulke avarijen, dat het schip in zinkenden staat, en de be manning bestaande uit den kapitein G. Foulkes en 5 matrozen, in le venegevaar verkeerde. De noodsig nalen werden gelukkig door de be manning der Moorhen een Engel sche stoomboot, die van Odessa kwam, ontdekt en de opvarenden der Bessie Bell in tijde door haar gered. Te Londen werd in een huis in Canonbury, op klaarlichten dag een oude dame vermoord. Haar man was afwezig en zij hield geen meid. Twee mannen schelden en zij zelf deed hen open. Een Fransche overbuur zag hen binnengaan en boorde kort daarop gillen. Zij riep de politie, maar deze verstond baar niet en de twee moordenaars waren reeds gevlucht, toen men hen wilde pakken. Men vond de oude dame geworgd op haar stoel zitten. Dief stal was de drijfveer tot de daad. Tot voor omstreeks een jaar was Paul Haga een van de bekwaamste en meest gewaardeerde beambten van de geheime politie te Weenen. Hij was bizonder behen dig in ziju vak eu menige dief die overtuigd was dat men hem nooit te pakken zou krijgen, werd door Haga opgespoord. Op zekeren dag trof hem eeu groote teleurstelling. Zekere Paul Lustig, die zijn patroon voor tien duizend gulden had bestolen, wist met het geld te ontsnappen en naar Amerika de wijk te nemen. Het was een harden slag voor den politieman, maar er was niets aan te doen, want de schelm zat rustig en wel op Amerikaanschen bodem. De slimme Haga gaf het echter niet op en al spoedig had hij uit gevonden dat de geliefde van den vluchteling, Mariska Kovacs, een bizonder schoon meisje, te Budapest woonde. Hij wist met haar in aan raking te komen, gaf zich aanvan kelijk den schijn op haar verliefd te zijn, maar werd het heel spoedig in werkelijkheid en 't einde van het geval was, dat hij met de juffer in het huwelijk trad. Eenmaal getrouwd wist hij er zijne jonge vrouw toe over te halen om een brief aan den vroegeren minnaar te schrijven, teneinde dien naar Budapest te lokken. Dit ge lukte en Lustig ging te New-York aan boord van een stoomschip, om zijn geliefde van voorheen te gaan opzoeken. Haga verkeerde in de hoogste spanning. Hij kwam met zijne vrouw overeeD, dat zij den gewezen min naar een onderhoud onder vier oogen zou toestaan; de echtgenoot zou dan eensklaps het paar overvallen en de heer Lustig zou zijn verliefdheid duur moeten betalen. Op het bepaald tijdstip ging onze politie-man naar de afgesproken plaats. Het paar was er geweest maarweder verdwenenDe echoone Mariska was er met Lus tig voor goed van door gegaan. Nimmer werd een spoor van de twee ontdekt. De arme Haga, die zijne vrouw oprecht had liefgehad, trok zich de zaak geweldig aan, raakte aan den drank en zijne le venswijze sleepte hem vroeg ten grave. Eenige dagen geleden werd hij door zijne collega's die zijn verlies ten zeerste betreurden, grafwaarts gebracht. Het volgende drama wordt medegedeeld door de Soera- baja Ct. Een inlander, weduwnaar met een 6 of 7-jarig dochtertje, nam eene nieuwe gade. Weinige dagen later kwam de vader thuis van het veld en vernam van zijn kind, dat de stiefmama in zijne afwezigheid een vreemden man ontvangen had, die haar omhelede. Papa vond dit minder goed en onderhield daarover zijne echtgenoote. Een dag of wat later weder van het veld thuis ko mende, wordt hij door de vrouw getracteerd op zijn geliefde „ra- woon", (een soort van inlandsche soep) aan welke hij evenwel een bizonderen smaak vond. Hij zeide haar dit en tegelijk vroeg hij, waar het kind was. Antwoord: zij speelt daar .buiten. Maar de toon waarop dit gezegd werd gaf hem achter docht. Hij ging zoeken, en zijn kind buiten niet ziende, ging hij in de keuken. Bij onderzoek bleek hem dat in den soepketel een kinderbeen lag, en onder in de „ambèn,'' (een lage rustbank) vond hij het hoofd van zijn kind. Onmiddellijk snelde hij naar binnen, trok zijn mes en stak het wijf dood, waarna hij zich bij de inlandsche politie aangaf. De Chineesche regeering is stellig de grootste uitgeversfirma ter wereld en wel in dubbele mate, eensdeels om den hoogen rang dien zij in de maatschappij bekleedt en ten andere om de uitgebreidheid en 't winstgevende der zaak, die zij drijft. Toch geeft zij, naar de Chinese Rapporter verzekert, niet meer dan één eBkel geschrift uit. 't Is slechts een almanak, maar dan ook tevens een werk, dat ieder lid van den meest bevolkten Staat onzer aarde, die de jeugd zoowat te boven is gekomen, dagelijks tallooze malen moet raadplegen, want hij bevat de volkomen juiste en vertrouwbare opgaven ten aanzien van de dagen en ureo, waarop een bewoner van 't bemeiscbe rijk een zaak of han deling met de zekerheid van een gunstigen uitslag kan ondernemer, al geldt het ook de eenvoudingste dingen in 't dagelijksch leven. Vele millioenen worden er aan verdiend, naar men beweert. VALH.1 A. AanbevelingEen man beval zich aan voor het boenen van parket vloeren. Vraagt u maar gerust om in formatie bij gravin Van X, zpi hij, ik boen daar al jaren latig de vloer in de danszaal en die is zoo glad, dat in één jaar wel acht personen er een arm of been gebroken hebben. A. (tot zijn buurman in 't par terre van den schouwburg). Wat een ellendig libretto heeft deze opera. Kan u ook verklaren, waarom de heldin na het zingen van hare aria in de gevangenis wordt gebracht? Buurman. Waarschijnlijk omdat de aria is gestolen. Patroon tot een der klerken die zijn woede gaande maaktwat be- teekent dat, zijt gij hier patroon of ik? Klerk. Ik weet heel goed dat ik de patroon hier niet ben. Patroon. Welnu, daar gij de pa troon niet zijt, waarom zit gij dan al die dwaasbeden uit te kramen. IRAISCTBEItieHTEM. 4 «ster dak, 19 Mei. De prQïen der Aardappelen waren als yolgt: 3eld. Blauwe f 2,20 a 2,80, dito Kralen f 0. 0,Zeeuw scne Flakkeesche f 0,a 0,do. ilauwe f 2,30 a 2,40, do Poters f 0,70 a 0,90, Prni tiseho Hamburger f 3,a 3,20, id. Zaaiers f 0, t 0,v Geld. Thomassen f2,a 0,Frie «she Franeker Jammen f1,60 a 1,70, do. En (clsehe f 1,30 a 1,40, dito Dokkumer Jammen 1,70 a 1,90, Zecuwsche Spuische Jammen f 1,50 i 2.90, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f 0.a 0,allen per Hl., nieuwe Malta 7 a 9 ct. per Kg. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel fianw. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum vaster. Loco f8,45 E., Juni/Juli f8,50 E., Sept./Dec. f8,40 E. consumtie f9,75. Nobel dito loco f7,10 E., Sept./Dec. f 7-50 E. Cons, f 8,Caspische loco f 7,15 E. Tarwe op levering Mei hooger, Nov. lager, Mei f210, Nov. f208. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering Mei vast, Oct. opende hooger, sluit flauwer, Oct. fill, 112, 113, 112, 111, 110, loopende maand voor 1 uur f106, 107, na 1 uur f106, 107. Aangezegd heden 400 last, totaal in deze maand 4000 last. Notering van Menne k Thole. Koolz.ad op 800 Kg. Olie willig. Oct. f270. Lijnzaad vast. Raapolie prijshoudend, vliegend per 100 Kg f25!/s, 25, lo. Mei f 253/g, lo. Sept./Dec. f 24%. Lijnolie hooger; vliegend per 100 Kg. f211/3 lo. Juni/Aug. i 213/«» 216/s, lo. Sept./Dec. f 21*/8 lo. Jan/Mei f215,6. Raapkoeken f75 a 85 per 1040 stuks. Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Hoorn, 17 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 278 stapels, wegende 78,299 kilo. Hoogste prija: kleine Gras f 33,Hooi id. f 0,Commissie id. 26,middelbare f25,50. Leiden, 18 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 16 Stieren f 48 a 156, 85 vette Ossen en Koeien f115 a 272 of f0,56 a 0,68 per Kg., 496 Vare id. f 86 b 195, 42 Graskalveren f14 a 45, 80 vette id. f 29 a 62 of f 0,60 a 0,80 per Kg., 113 nuchtere id. f 4,a 14,360 vette Schapen f 16 a 32,50 of t 0,50 a 0,55 per Kg., 1244 weide do. 10, a 24,2564 Lammeren f3,a 11,136 magere Varkens f14 a 31, 306 Biggen f3,75 a 9,3 Paarden f 84 a 52, 385 Kalf- en Melkkoeien f100 a 258. Leiden, 18 Mei. Aangevoerd 40 partijen. Gouds che Kaas f 18,a 24,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Schiedam, 19 Mei. Moutwijn f7,25, Jenever (12,75. A «ut. Proef f 14,Spoeling-Beurs 1,dito Commissie f 1,30. Zwolle, 18 Mei. Boter, Prima Gras f 21, a 28,50, afwijkende f19,a 20,2e soort f 16,a 17,50. TE HAARLEM. Op Zondag en Maandag 20 en 21 Mei 1888. Collecte voor de zending in alle beurten, der Ned. Herv. Gemeente, behalve de Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voormiddag 10 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Nam. 2 ure, Smeding. 2e tekst. 's Avonds 6 ure, Moeton. 2e Pinksterd. Vroegpr. 7 ure, Snethlage. h Voorm 10 ure, Dr. E. Barger, pred. te Amsterdam. (Voor Escher.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Ie tekst. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. 4e tekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Post, Godsdienst-onderwijzer. (Voor Escher.) Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Collecte pour les Missions Néerlandaises. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedumpte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avouds 5 ure, Schotel. 2e Piukaterd. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, Poolman. Collecte voor het Ned. Zendeling-genootsch. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, C'raandijk. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor het Ned. Zendeling-genootsch. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Ds. Craandijk zal a. s. Woensdag zijne catechi- satiën wel houden. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Favore«, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. Raman, rustend pred. te De Bilt. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, W. Raman, rustend pred. te De Bilt. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. 2e Pinkiterd. Voorm. 10 ure, F. E. Baubanton, pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. 2e Pinksterd. Voorin. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorin. 10 ure, K. A. Gonlag. 2e Piuksterd. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2 ure, geen dienst. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Collecte voor de Zending. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, pred. te Bennebroek. Collecte voor de Zending. Hlllegom. Voorm, 9'-/2 ure, M. Buchli Fest. 2e Pinksterd. Voorm. Q1/» are, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. J. L. Ruijs van Dugteren, pred. te Nieuw-Vennep. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, geen dienst. Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. 2e Pinksterd. Voorm 10 ure, J. van Loenen Martinet. üpaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9'/2 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. 2e Pinksterd. Voorm. 9ys ure> ?een dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem. 2e Pinksterd. Voorm. 10 ure, geen dienst. Ter Drukkerij van Haarlemss Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6