NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 23 Mei 1888. No 1497. ADVERTENTIES: S T A S I E li S. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantier.. en J. B. A VIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. VATJBE Sp Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parigt, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 22 Mei. Door de Haarlemsche tram-maat schappij ziju op do Pinksterdagen 6703 personen vervoerd en wel 2462 op den eersten en 4241 op den tweeden dag. In 1887 zijn uit de richting van het Noorder Spaarne alh:er doorge varen 7188 binnenschepen, metende 328014 ton, uit die van hetZuider Spaarne 8449 biunensehepen, me tende 380036 ton. In het jaar 1887 was het brieven vervoer en de behandelde telegram men aan de kantoren alhier als volgt: Verzonden werden 957969 gefran keerde brieven. 7386 ongefrankeerde brieven, 525343 enkele briefkaarten, 2693 dubbele briefkaarten, 669832 dag- en weekbladen, 374634 druk werken, 12642 monsters van koop waren, 68308 dienstbrieven, 15602 binuenl. aaugeteekende brieven en 2227 idem met waarde, 38 berichteD van ontvang, 687 expresse brieven, 763 poatbewijzen, 13597 binneul. kwitantiën. Aan het bureau van den Rijks telegraaf werden ontvangen 36792 en verzouden 28675 telegrammen, ontvajgeu 167 en verzonden 180 nieuwjaarskaarten. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag den 16den Mei 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukken cu punten zullen aan de orde gesteld worden. Voorstel B. W. tot aanleg- van een riool in het Florapark; ld. tot opbouw eener loods op de inest- bergplaatsVoortzetting der behan- deliug van de voordracht van B. en W. ontwerp-overeenkomst duinwa ter-maatschappij, met de daarbij voorgestelde wijzigingen; Voorstel id. hervorming H. B. school met driejarigen cursus, ter opleiding voor handel en nijverheid; ld. her ziening verkoopsprijzen gemeente gronden, bestemd voor bouwterrein, met advies comm. v. fin.; Id. her ziening verordening schoolgeld hef fing aan de twee tusschenscholen. Heden herdenkt de heer A. van Huijzeu zooals de vorige week reeds is vermeld den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad aan de werkplaatsen der Holl. IJz. Spoorw. Mpij. alhier. De jubilaris, hedenmorgen zijn bureau binnen tredend, werd aangenaam verrast door het aldaar werkzaam perso neel, dat zich voor deze gelegenheid in feestgewaad had gestoken en hem bij monde van den technisch-ambte naar, den heer E. J. Borger, na den heer van Huijzen de oudste ambtenaar aan de werkplaatsen een fraai cilinder-schrijfbureau en een zilveren inktstel als bewijs van achting eD vriendschap aanbood. In gepaste bewoordingen sprak de heer Borger tevens de gelukwen schen zijner collega's uit en zeide o. a.: «Ik heb u steeds gekend als een goed ambtenaar, als een goed vriend, het is dus niet te verwon deren, dat ik deelneem in de feest vreugde, welke u thans bezielt.» Aaugedaan dankte de heer van Huij zeu den spreker in 't bizonder en het overige personeel in 't algemeen. N et alleen werd door de ingenieurs der maatschappij deelgenomen aan de aanbieding van het waarlijk vor stelijk geschenk, maar de jubilaris ontving ook vele, zoo persoonlijke als schriftelijke, gelukwenschen der hoogere ambtenaren. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen hield Zaterdag 1.1. hare 136e vergadering onder voor zitterschap van den president-direc teur Jhr. Mr. J. W. M. Schorer. Deze herdacht in een toespraak de verdiensten van den oud-presidenl Jhr. G. F. van Tets. Tevens dankte hij de comm. van redactie voor de moeite besteed aan de uitgave, van het eerste deel der «Oeuvres Com- plètes» van Chr. Huyhgens. Aan prof. R. Virchow te Berlijn werd, na voorlezing van htt rapport van Prof. T. Zaaijer, de groote medaille Boerhaave voor anthropologic toe gewezen. Na het vaststellen van prijsvragen werden benoemd tot binnenlandsch lid G. van Diesen, inspecteur van den waterstaat te 's-Gravenhage tot buitenlandeche leden: J. Bertrand, secretaris, en II. Fizeau, lid van de Academie van Wetenschappen te Parijs, A. Kundt, hoogleeraar te Berlijn, en D. Gill, directeur van de Koninklijke Sterrenwacht aan de Kaap de Goede Hoop. Ten slotte vereenigde men zich aan een maaltijd in Hótel Funckler. Driehonderd vijftig kinderen, wier ouders behooren tot het Leger des Heils, maakten gisteren eene wan deling in den Hout. Door mejuf frouw Koenen werden hun, op haar buitengoed in de Twijnderslaan, eenige versnaperingen aangeboden, waarna het feest ui het lokaal in de Bakkerstraat werd voortgezet. Bij de wandeling waren ook een 400-tal «soldaten» van hier en el ders tegenwoordig. <Ic den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., is te kwart voor twee een hevige brand uitgebroken, op de werf Con rad» van den heer Th. Figée, gelegen aan den Spaarn- dammerweg no. 8, onder deze ge meente, in een groote houten loods van twee verdiepingen, beneden be staande uit magazijn, timmermans werkplaats, modelmakerij en hout- loocis eu 'boven uit een magazijn en photografische inrichting. Toen de brand ontdekt werd stond de loods reeds in volle vlam, die dan ook geheel verbrand is. De brandweer was spoedig aanwezig en heeft het vuur tot bet brandende gebouw be perkt. Tot zeven ure 's morgens heb ben de spuiten water gegeven. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Alleen de loods was verzekerd, maar de inhoud, bestaande uit den inven taris van vier schepen, benevens materialen, niet, zoodat de schade zeer belangrijk is. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad: 1 letterzetter, 1 knecht voor loop- of pakhuiswerk. Ingekomen aauvragen van werk gevers: geene. Mei a.s. Aan belanghebbenden wordt her innerd, dat zij zich vóór of uiterlijk op dien dag onder overlegging van een ex tract uit hun geboorte-akte schriftelijk behooren te wenden tot den directeur van gemelde Academie, bij wieu tevens alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Haagsche correspondent van de „Middelb. Ct." deelt mede, dat de raad van beheer van het ,/Nederl. Tooneel" aan de bestuurders van andere gezelschap pen hier te lande het voorstel heeft ge daan, om zich jegens elkaar te verbinden, geen artisten aan te nemen, die een van de andere schouwburgen zouden hebben verlaten om reden van traktements-verla ging. In dien geest is werkelijk eene over eenkomst gesloten, eu de directie van het ,/Nederl. Tooneel" heeft onmiddellijk daarop voor bijna alle artisten het hono rarium aanmerkelijk verminderd. Er zijn er die van acht duizend op zes duizend, van zes duizeud op vijf en veertig honderd, van vier duizend op vijf en twintig hon derd zijn teruggebracht. Slechts een hun ner, Louis Bouwmeester, heeft zijn vroe ger inkomen, de correspondent meent van tienduizend gulden, behouden, waarschijn lijk omdat men vreesde dat hij een eigen gezelschap zou samenstellen. Men schrijft ons uit Purraerend: Waren de festiviteiten bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het „Pur merender Mannenkoor" en de gymnastiek club „Volharding" vroeger bepaald op 3, 4 en 5 Aug. en door „Purmerender Man nenkoor" een wedstrijd uitgeschreven voor mannenkoren uit plaatsen met niet meer dan 10000 inwoners, thans zijn de data vastgesteld op 10, 1L eu 12 Aug. en het getal van 10000 inwoners gesteld op 15000. Omtrent het feestprogram melden we het volgende: 10 Aug.: Feestelijke uitvoering door „Purmerender Mannenkoor"; 11 Aug.: Wedstrijd tusschen de ver schillende mannenkoren; 12 Aug.: Uitvoering in de open lucht door „Volharding", in vereenigiug met enkele daartoe uitgenoodigde zusterver- eenigingen. Een bal in optima forma zal de feestelijkheden besluiten. Aan alle leden der genoodigde gym- nastiek-vereenigingen zal een herinneriugs- medaille worden uitgereikt. Op de Italiaausche tentoonstelling te Londen zijn ook een paar landschap pen van onzen te Milaan wonenden land genoot Tetar van Elven. LETTERE» EN KUNST. Blijkens vroegere aankondiging in de „St.-Ct." zal aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten, te Amsterdam, in 1888 een prijskamp in de beeldhouw kunst gehouden worden. De termijn van j Ms. stoomschip „Het Zilveren Kruis" uit het toelatings-examen is bepaald op 27 i San Francisco gaat de reis rondom de LEGER EN V08T. Men schrijft aan de N. R. Ct. Volgens particuliere berichten van Zr. wereld tot nu toe zeer voorspoedig, en wordt het doel van de reis, het vertoonen van de vlag en het oefenen van adelbor sten en jeugdig scheepsvolk, door den commandant, den kapitein ter zee Joekes, met zeer veel ernst opgenomen. Over deser- tiën onder de bemanning, zooals anders zoo dikwerf in Amerika plaats heeft, had men tot nu toe nog niet te klagen; slechts één lichtmatroos deserteerde te Lima (Peru). De reis door de straat van Magel lan w is hoogst belangwekkend en werd zooveel mogelijk dienstbaar gemaakt voor onderzoek eu opnemingen. Te Lima-Callao werden de officieren bizonder goed ontvangen. De Nederland- sclie consul-generaal Don Rafaël Ganevaro, een der vermogendste ingezetenen van Lima, overlaadde den état major met allerlei beleefdheden; diners, soirees, uit stapjes naar het binnenland werden door hem georganiseerd, ter eere van het offi- eierskorps. Hij stelde de officieren in de gelegenheid landbouwondernemingen, sui kerfabrieken, eenige groote werkinrichtin gen en zeebadplaatsen te bezoeken, terwijl de beklimming van het Andesgebergte niet vergeten werd. Op deze wijze werd het nuttige met het aangename vereenigd. Het „Zilveren Kruis" maakte eene vrij voorspoedige reis van Lima naar San Francisco, waarbij de goede eigenschap pen van dit 3chip als zee- en oorlogs schip weder duidelijk te voorschiju kwamen. Ook te San Francisco was de ontvangst door den Nederlandschen consul, den heer De Fremery, zeer hartelijk en gastvrij, en beijverde ook deze ambtenaar zich den état-major van dienst te zijn. Reporters van verschillende dagbladen kwamen aan boord om het „Zilveren Kruis" op te nemen, en in vrij uitvoerige dagbladarti- len vindt men zeer loffelijke vermelding gemaakt van dit schip, soms zelfs met illustraties, tusschen den tekst iugelascht. Den 30en April verliet het „Zilveren Kruis" de reede van San Francisco, koers stellende naar de Sandwich-eilauden; van daar gaat de reis vorder naar Japan, China, Macao, de Philippijnsche eilanden, om daarna door den Molukschen Archipel naar Batavia te stevenen. Het plan be staat, na een kort verblijf in onze kolonie de tehuisrei8 te aanvaarden, via de Kaap de Goede Hoop en St. Helena. Het „Zil veren Kruis" kan dan in ongeveer 18 maanden in het vaderland terug zijn, na eene reis rondom de wereld te hebben volbracht. Naar men verneemt, bestaat bij den min. van Marine het plan om de opleiding voor 3s rijks zeedienst zóódanig te regelen, dat daarvoor met één opleidingsschip zal kunnen worden volstaan. Zr. Ms. stoomkanonueerboot „Lynx", liggende op 's rijkswerf te Amsterdam, zal naar de inschietplaats voor vischtorpedo's Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 381 XV. EE ONTSLUITEN ZICH NIEUWE WEGEN NAAR HET DOEL. Niet zoo zwaar voor mij? waarom? omdat zij thans betrekkelijk arm is en ik in 't bezit ben gekomen van een groot vermogen; dat is 't wat gij zeggen wilt, niet waar? En zonder mijn antwoord af te wachten ging zij voort: Ik wilde zoo gaarne, dat ik Eleonore kon overhalen, de helft der schatten die ik bezit, met mij te deelen. Ik zou geluk kig zijn, wanneer zij de helft er van wilde aannemen; maar ik vrees, dat ik haar daartoe nimmer zal kunnen be wegen. De omstandigheden in aanmerking genomeD, geloof ik dat zij wijs coet met hij haar weigering te volharden. Ik kan dit niet ontkennen, ging Mary voort, en toch zou 't mij zulk een verlichting zijn, indien zij van haar besluit was af te brengen. Dit groot fortuin, dat mij zoo on verwachts in den schoot is geworpen, spookt mij als een nachtmerrie door het hoofd, mijnheer Raymond. Toen ik heden bij de opening van het testament verklaard werd tot eenig erfgename van zoo grooten rijkdom, was 't, of mij opeens een zware last werd op de borst gewenteld, die, met bloed bevlekt, mij niets kon brengen dan jammer en ellende. Met hoe geheel verschillende gevoelens heb ik vroeger vaak dezen dag tegemoet gezien 1 Want hoe vteemd het moge schijnen, ging zij met neergeslagen blik voort, ik heb naar dat uur verlangd met fleren trots, ja, met drin gend ongeduld. Het geld toch heeft steeds zulk een voor name rol gespeeld in de kleine wereld, waarin ik ben groot geworden. Niet dat ik in dezen tijd vol treurige herinne ringen op iemand een blaam wil werpen, en wel allerminst o; mijn oom en weldoener, maar van den dag, dat hij ons beiden, nu twaalf jaren geleden, voor de eerste maal aan zijn borst drukte eu met vaderlijke genegenheid op ons neerziende, zeide: adie met den blonden Erullekop behaagt mij 't meest; zij zal mijne erfgename zijn», van dien dag heeft men mij verwend, verafgood en bedorvenmen noemde mij kleine prinses en ooms lieveling en vleide en vertroe telde mij zoolang en zoo overdreven, dat 't mij verwondert, dat er in mijn gemoed nog iets zachts en vrouwelijks is overgebleven. En toch was ik mij van den aanvang volkomen bewust, dat alleen een gril van 't lot mij zoo zeer bevoorrechtte boven mijne nicht, omdat schoonheid, verdienste noch meerdere ontwikkeling mij dat voorrecht konden verschaft hebben, daar Eleonore in dit alles min stens mijn gelijke was. Hier wachtte zij een oogenblik, terwijl zij met een wan hopig; poging, die aandoenlijk was om te aanschouwen, het snikken irachtte te weerhouden; maar daarna ging zij kalmer, met bewogen, bijna smeekeude stem, voori: Ik weet dat ik vele fouten heb, maar gij ziet nu toch ook, dat daarvi or wel een kleine verontschuldiging bestaat; aanmatiging, ijdelheid en zelfzucht werden der jeugdige, zorgelooze erfgename slechts aangerekend als zoovele loffe lijke eigenschappen van een fier gemoed. Ach ja, riep zij op smartelijken toon uit, het geld-alleeu is ons aller verderf geweest! en nu, ging zij voort, terwijl zij haar stem tot een weemoedig gefluister liet dalen, thans, nu dat geld met al zijn nasleep vau ellende miju deel eu erfe nis werdzou ik gaarne alles geven voormaar neen, ik ben zwak, ik vergeet mij-zelve. Doe of gij van al wat ik gezegd heb. niets hebt gehoord, mijnheer Ray mond, of beschouw althans mijne klachten als de gevoels uitingen van een ongelukkig meisje, dat beladen is met een wicht van droevig wee en gehukt gaat onder den last van jammer en ellende. Maar waarom zou ik uwe woorden moeten vergeten? zeide ik. Uwe woorden getuigen van edele en prijzens waardige aandoeningen. De door u geërfde schatten kunnen u niets andeis dan ten zegen zijn, wanneer gij ze aanvaardt met zulke waardige gevoelens, als waarvan gij zoo straks hebt blijkt gegeven. Onmogelijk! hernam zij, met haastig gebaar, zij kunnen mij nimmer tot zegen strekken. Maar als schrikte zij van haar eigen woorden, voegde zij er snel bij overmatige rijkdom brengt nimmer geluk. Eu thans, ging zij voort, terwijl zij plotseling een anderen toon aansloeg, zou ik gaarne wenachen te spre ken over een onderwerp, dat u op dit oogenblik ter be- ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '(Telefoonnummer 132. Directeuren-Uitgevers *9. C. PËËKËBOODI

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1