in Zijkanaal E. van het Noordzeekanaal ver trekken, om tijdelijk dienst te doen als logementschip aldaar, ter vervanging van de kanonneerboot VII, welke voor her stellingen naar gemelde rijkswerf zal op komen. Van de 159 adspiranten voor het exa men van adelborst heeft zich een drietal van het schriftelijk gedeelte teruggetrok ken. Het schriftelijk examen heeft te 3 a Gravenkage plaats gehad op den 17en en 18en dezer in de daartoe bizonder ge schikte lokalen van ffDiligentia". VISSCHERIJ. IJmuiden, 18 Mei. Gisteren en heden kwamen van de kordvisscherij bin nen 8 bomschuiten, 80 schokkers en 25 engelsche kotten, met besomming resp. van f 50 tot 70, f 25 tot f 40 en f 90 tot f 860. Prijzen waren: tarbot van f 8 tot f 12, gesorteerde tongen van 35 tot 50 cent, schol van f 6 tot f 20 per 50 kilo. T e s s e 1, 20 Mei. Door de mossel- vloot kon in de afgeloopen week de ge wone bezending mosselen naar Huil en Londen niet worden afgeleverd. Het rog- visschen binnengaats leverde 76 manden rog op, die naar Brussel en Antwerpen werden verscheept. De rog gold 50 a 60 ct. per stuk. De geepvissckers brachten 30 manden geep aan, die naar de zoute- rijen werden opgezonden. De geep gold gemiddeld f 16 per tal. De prijs van pa ling was van 26 tot 50 ct. per half kg. doch de vangst was gering. De Noordzeevisschers besomden per schuit van f 40 tot f 70. Door de garnalenvloot werden 309 m. garnalen aan de kokerijen geleverd, tegen f 4 per mand. De verzending had op de gewone wijze plaats naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. Lemmer, 20 Mei. Gisteren was de aanvoer van ansjovis buitengewoon ruim aan de zouterijen alhier werden niet minder aangebracht dan 200.000 stuks, die werden opgelost voor f 7 de 1000 stuks. Vangst van geep, voor de zouterijen voor de Noordzee-visselierij, was op gis teren voldoende. Alhier werden aange bracht 6000 stuks of 80 tal, die door de zouters werden genomen voor f 8 per 200 stuks of tal. BI N N K N I, A N I). Naar wij vernemen, be- vindt Z. M. de Koning zich, sedert de aankomst van het koninklijk ge zin op het Loo, in den besten wel stand. Z. M. verlaat echter zijne appartementen alleen om ontbijt en maaltijd te gebruiken met H. M. de Koningin, hetgeen op dezelfde étage plaats kan hebben. H. M. de Koningin en het Prin sesje maken dagelijks rijtoeren in den omtrek. Onder b e h a n d e 1 i n g v a n dr. Mezger bevindt zich te Amster dam een dochter van den vorigen Czaar van Rusland, Alexander II. Zij is een kind uit het morganatisch huwelijk van den Keizer met prin ses Dolgoroueky. Naar men verneemt, is einde Maart Zr. Ms. stoomschip Van «Speyénaar Amboina gedirigeerd, om, in vereeniging met de stoomschepen Java en Flores en den goeverne- mentsstoomer Arend, zoo noodig de negerijen te tuchtigen op het eiland Selaroe (Tenimber groep) bij niet betaling der boete, opgelegd wegens den moord, gepleegd op een deel der bemanning van eene prauw, en voor het plunderen van dit te Da- weloor te huis behoorende vaartuig. Te Amsterdam heeft zich een comité tot viering van den Prin- sessedag geconstitueerd. Het bestuur bestaat uit de hearen: N. Wafel hakker, voorzitter; J. H. Scholten secretaris; G. F. Baptist, penning meester; P. Mom, Karei Muller, F. G. Croesen en Aug. Rapp Jr., leden. De heer mr. G. van Tienhoven heeft het eere-voorzitterschap van het bestuur welwillend aanvaard. De commissie voor de volksspelen bestaat uit de heeren P. C. Adrian, S. H. Stokvis, F. G. Croesen, Karei Muller, Th. Bakker, J. C. Göckel, H. Bosch, D. Breekland, J. Ingenohl en J. A. van der Boom. De volgende week zullen aan de ingezetenen inteekenlijsteu worden aangeboden. Van het bedrag der in te komen gelden zal het afhangen, op welke schaal de feesten zullen worden ingericht. De Sportclub heeft haar terrein achter het Rijksmuseum met de tri bune voor de commissie beschikbaar gesteld. Het voorloopige plan be staat in het geven vau volksspelen op 31 Augustus, eu kinderfeesten op 1 September op bovengenoemd terrein. Door verschillende ingezetenen zijn reeds bijdragen toegezegd. Het feest kan, bij flinke onder steuning, ook op andere plaatsen in de stad en dus meer algemeen wor den gevierd. Een weduwnaar, kleer- maker, 51 jaar, laatst te Amster dam woonachtig in de Slijkstraat no. 7, heeft zijne drie jeugdige kin- leren bij J. H. A. Paals, in de Ba- rendstraat no. 8, onverzorgd ach tergelaten, welke kinderen voorloo- pig in de inrichting voor stadsbe- tedelingen aldaar ter verpleging zijn opgenomen. Men meldt ons uit Hilver sum: Het tot stand komen van een vereenigd post- en telegraafkantoor alhier is thans verzekerd. Het ge bouw zal geplaatst worden op den hoek vau den 's Gravelandschen weg en den Kerkbrink, alzoo in het midden der gemeente. De heer Schakel alhier zal hel gebouw doen zetten en het daarna aan het Rijk in huur afstaan. Evenals vorige jaren hebben de directien van spoor- en tram maatschappijen, stalhouders, re6tau- ratien enz., alhier weder een paar goede dagen gehad. Duizende vreem delingen zijn gedurende de Pink sterdagen weder naar ons bekoor lijk plekje gestroomd, gereden, ge wandeld; een onnoemelijk aantal jongelieden hebben op hun twee- wielers onze overschoone wandel wegen doorkruist en allen roemden opnieuw de schilderachtige natuur vau het eenige Gooi. Als afgevaardigdenvoor de Algemeene Vergadering en Con gres van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nij verheid, zijn door het departement Purmerend benoemd de lib. jhr. C. van Citters en H. P. van den Aard weg. De machinist van deNieu- wedieper boot had te Spijkerboor het ongeluk met zijne linkerhand tusschen de machine te geraken, waardoor hij vier vingers verloor de duim bleef gespaard. Bij aan komst te Purmerend heeft de patient zich onmiddellijk onder behandeling ges'.eld van den heerH. Wesselman, chirurgijn. De commissaris van po litie te Alkmaar bericht, dat sedert den 12n Mei jl. wordt vermist de heer A. C. J. Schrederkof, geb. te Bennebroek 6 Mei 1850. Kleeding: bruine colbert, dito vest, zwartgrijs geruite zomerpantalon en bottines. Zijn flambard is aan het N.-Holl. Kanaal bij den spoorweg te Alk maar gevonden, wat aanleiding geeft tot het vermoeden, dat hij verdronken is. Voornoemde commis saris verzoekt bij ontdekking bericht. Zaterdag jl. vierde de heer H. D. Terwee, te Oegstgeest, zijn 35-jarig jubileum als burgemeester dier gemeente. Van alle zijden ontving de jubi laris blijken van belangstelling, o. a. van den gemeenteraad, die hem in esne buitengewone vergadering com plimenteerde en een fraai geschenk aanbood. De burgerij vereerde haar hoofd een zilveren presenteerblad met inscriptie. De leerlingen der twee gemeentescholen brachten hem eene ovatie, evenals die der katho lieke bewaarschool en de weezen uit het R. K. liefdadigheidsgesticht, terwijl ook door particulieren den jubilaris menig huldebewijs werd gebracht. Eens commissie uit de burgerij, die het feest had georganiseerd, ver tolkte de gevoelens die haar jegens den waardigen 76 jarigen grijsaard bezielen. Het feest werd besloten met een concert, illuminatie en Ben- gaalsch vuur. Reeds bij debehandeling der bekende lodger-kwestie te 'sHage zegt het Vaderland werd er de aandacht op gevestigd, dat de ministerieele uitlegging, thans door den hoogsten rechter bekrachtigd, tot kwade practijken aanleiding zou kunnen geven. Ons kwam eene zaak ter ooren, die deze vrees schijnt te bevestigen. Een lodger toch te'sHage die opzettelijk zijne kamer voor zoo langen termijn had gehuurd, dat hij kiesrecht moest erlangen,wordt, nu nauwelijks de 15e Mei verstreken is, door zijn hospes voor hetdilem- n.ia gesteld een 'belangrijken opslag- te betalen, if onmiddellijk te ver huizen. De omstandigheden, waar onder dit geval zich voordoet, ma ken het hoogst waarschijnlijk, dat het doel geen ander is, dan dezen kamerbewoner vau zija kiesrecht te berooven, of althans uit zijne ge hechtheid aan dat recht munt te slaan. Te Delft is een paard, waarvan de eigenaar niet bekend was, bij den heer P., broodbakker aldaar, onverwachts het huis binnen geloopen. Het dier kwam in de bak kerij terecht. Toen het bemerkte, dat het verkeerd was, maakte het paard rechtsomkeert, na eene plank met gereed gemaakte brooden om- vergeloopen en eenige in blikken gereedstaande brooden stukgetrapt te hebben. Te Kuilenburg is eene vrouw levenloos op den zolder ha- rer woning gevonden. Haar lijk is ter onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd, daar men vermoedt dat hier een moord is gepleegd. Uit Jerseke wordt ge meld Het vinden van f900 in de ar restantenkamer alhier heeft de po litie te Wemeldinge tot een nader onderzoek bij de vrouw van Roo sendaal aangespoord, hetwelk tot uitkomst geleid heeft, dat ruim f 600 in papier, tusschen de voering van haren borstrok genaaid, is ontdekt, terwijl zij later de plaats noemde, waar f140 in goud was te vinden. Inmiddels zijn Roosendaal en later ook Ockerse tot algeheele bekente nis gekomen, en hebben zij Zater dagavond in tegenwoordigheid der justitie de weide en den boom aange wezen, waaronder zij de gestolen sie raden verborgen hadden. De besto lene zal nu bijna alles terug krijgen. Wanneer in de Drentsche veenstreken, waar de turfgraverij thans in vollen gang- is, een nieuwe vervener of veenbaas optreedt, wordt hij terstond bij zijne komst op het veen in zijne functie bevestigd», welke ceremonie hierin bestaatAl de arbeiders komen samen en vormeu eenen kring rondom den baasDoor etn hunner worden terstond met een schop kleine gaatjes in het boven- veen gegraven, welk hiërogliefen schrift door een ander ontcijferd wordt, die daaruit artikelen voor leest, omtrent de verhouding tus schen den nieuwen patroon en het werkvolk. Heeft dit plaats gehad, dan nadert de als voorganger dienst doende oudste turfgraver den met ongedekten hoofde staanden veen baas, legt hem een stuk gereedschap op het hoofd, en spreekt eenen ze- genwensch over zijne nieuw begon nen taak uit. Nadat vele ouden dit voorbeeld gevolgd hebben, wordt door den oudste het gezag over al de aanwezigen met betrekking tot hun werk den baas te koop aan geboden. De eisch of koopsom is twee of drie liters sterke drank, doch meestal wordt de koop tegen een liter jenever gesloten. Het is meer malen gebeurd, dat aan niet aldus bevestigden het gezag zoolang werd geweigerd, tot deze bevestiging had plaats gehad. Te N i e u w - A m s t e r d a m zal door de voornaamste verveners en veeneigenaren eene vergadering worden belegd, om onder leiding van den hoofdopzichter van het Oranjekanaal, den heer Joh. Lokker, van gedachten te wisselen over de wenschelijkheid van invoerrechten op steenkolen. Naar aanleiding van het bericht uit Oldeberkoop over lood- vergiftiging, schrijft de firma G. P. Cats Zn. te Joure het volgende aan de Leeuw. Crt.: Jaarlijks worden in ons land dui zenden balen roggemeel uit Stettin ingevoerd. Dit meel wordt goed verzegeld afgezonden. Van eene par tij, herfst 1887 aangevoerd, ontving onze firma ongeveer 200 balen; het overige dier partij werd verzonden naar andere handelaren in Holland en Friesland. Wij leverden er 21 November 1887 een baal, nl. 100 K. G., van aan den heer S. te 01 deberkoop. De overige balen ver kochten wij aan bakkers, die weke lijks 100 200 K. G., ja, zelfs meer verbruikten. Met begin van Maart was onze voorraad van dat meel opgeruimd en einde Maart was er in Friesland en Holland bijna niets meer van voorradig, zoodat er per baal door benoodigden zelfs één gulden extra werd besteed. In verbaud met het bovenstaan de en het feit, dat geen enkele klacht tot ons is gekomen van el ders, begrijpen wij niet, wat met de baal meel, die wij 21 Nov. aan den heer S. hebben verzonden, kan ge beurd zijn. In devorige week Woens dag woedde er in de boerenstreek Zandgaast bij Langweer, in de ge meente Doniawerstal, een vreeselijke windhoos, die belangrijke verwoes tingen aanrichtte. Genoemde boeren streek bestaat uit slechts enkele boerenplaatsenwaarvan twee in elkanders onmiddellijke nabijheid liggen. Binnen enkele oogenblikken was het grootste deel dezer twee in een puinhoop veranderd. Het was des namiddags tusschen zes en zeven. Er viel een hevige donderslag, waar na eensklaps de bui met ongewone kracht losbarstte. In een oogenblik was een der boerenschuren als het ware weggevaagd. Het dak stortte krakend in, de muren vielen omver, de dakpannen en spanten dwarrel den door de lucht. Zware draagbou- ten werden als nietig stof omhoog geworpen. Slechts éen oogenblik en alles was voorbij. De zomerwoning met stal en schuur van de eene plaats en de voorhuizing van de andere waren geheel vernield. Van den inboedel is alles wat breekbaar was, verbrijzeld of weggeslingerd. De bak van een boerenwagen werd van het onderstel afgerukt en een groot eind weggeslagen, een glazen- wagen en eene chais waren verbrij zeld en onder het puin bedolven. Er waren muren, waarvan biinageen steen is staan gebleven, geen enkele glasruit, die niet gebroken is, enz. De 15 k 16jarige dochter uit een der woningen was in het kleine «bfthüs», eu had daar juist de vier koeien gemolken. Een oogenblik na dat zij die plaats had verlaten, was plotseling alles weggeslagen of om vergeworpen. Het varkenshok, waarin 9 biggen en 2 kalveren, was geheel tot puin geslagen; doch, wonder voorzeker! de beesten bleven onge deerd. De beide kalveren waren een eind de lucht mee ingevoerd, maar kwamen zonder letsel weder neer. Meer dan tien zware hoornen, eeuwen oud, werden ontworteld en in woeste dwarreling dooreen gevlochten. Opmerkelijk is het, dat niemand der bewoners eenig letsel heeft be komen, behalv een arbeider die op een ladder stond eene goot schoon te maken. Hij ward tegen den grond geslingerd en kreeg eene ernstige hoofdwond. De schade, aan beide plaatsen toegebïacht wordt geraamd op 7 h 8000 gulden. KERKHïsüWS. Ned. Herv. Kerk. Beroep eu te Geertruidenberg dg. J. A. Schultz, te Krommenie; te Koks dorp ds. JW. Niessink, te Kaag, Aangenomen het beroep naar Groningen door ds. B. Lütge, te Raams- donk; naar Surhuisterveeu door dr. H. Tlioden van Velzen, te Jena, die bedankt lieeffc voor Horsten. Bedankt voor bet beroep naar Uitwijk en Waardhuizen door ds. J. A. van Wijk, te Oosterwijk; naar Renkum (cl. Arnhem) door da. W. de Lange, te Bruchem en Kerkwijk (cl. Zaltbommel); naar Grootebroek door ds. J. Kutsch Lo- jenga, te Enkhuizennaar Renesse en Noordwelle door ds. J. Visser te Ven huizen. "posterijen en telegraphbe! Bij de rijkstelegraaf zijn verplaatstde telegrafisten 2e kl. R. A. Dekker, van Hilversum naar Amsterdam; M. van 't Vlie, van Amsterdam naar Hoorn; A. N. van Rooijen, van Hengeloo naar Amsterdam; J. D. Mulder, van Rotterdam naar Hen geloo; de klerk 2e kl. M. do Zoete, van Amsterdam naar Hilversumde opzichter 2e klasse J. de Graaf, van Hoorn naar Utrecht. De heer P. Hartog, telegrafist te Purmerend, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het directeurschap bij de posterijen. Aan de onlangs naar de Transvaal ver trokken Netlerl. telegrafisten zijn aldaar de volgende standplaatsen aangewezen De heer W. J. Geerling Jr. is geplaatst bij het telegraafdepartement te Pretoria; de heeren J. Bos, A. Eröger, P. L. J ung eu J. A. Valks Jr. zijn geplaats aan het kantoor te PretoriaG. C. Bas, C. Engel, E. J. Gerritsen, G. J. van der Poppe en B. A. van Tol te JohannesbergA. A. J. van Toorn te Heidelberg; A. B. Weeuink, te Lichtenberg (als beheerder). spreking minder gepast zal voorkomen, maar dat ik niette min juist nu noodig acht te behandelen, zoo het plan, dat ik koester, ooit tot uitvoering zal komen. Gelijk gij weet, hield mijn oom zich tot op het oogenblik van zijn dood bezig met het schrijven van een boek over de gewoonten en vooroordeelen der Chineezen. Ik weet, dat 't een zijner liefste wenschen was, dat boek, wanneer het gereed zou zijn ge weest, ter perse te leggen, en het is dus natuurlijk, dat ik het mijne wil doen, om dien wensch te vervullen. Maar hiertoe is het niet alleen voldoende, dat ik mij persoonlijk met deze zaak bemoei daar ik Harwell, dien ik er nu voor moet gebruiken, zijn ontslag wil geven, maar ik moet ook iemand weten te vinden, die de bekwaamheid bezit om te zorgen, dat het boek geheel wordt afgewerkt. Nu heeft men mij gezegd, dat juist gij de man waart, om deze taak te volbrengen, en hoewel het onbescheiden, ja, wellicht vrijpostig van mij is, om zulk een grooten dienst te vragen van iemand, die een week geleden mij nog geheel vreemd was, zoudt gij mij toch ten zeerste verplichten, wan neer gij zoo goed wildet zijn het manuscript over te lezen en mij te zeggen, wat gij noodig acht, dat er verder ge daan zal worden. De schroomvalligheid, waarmede zij deze woorden uitte, bewees mij dat zij werkelijk meende wat zij zeide, en het trof mij ten zeerste dat haar verzoek zoo wonderlijk de ver vulling mijner geheimste wenschen in de hand werkte want ik had er reeds sinds geruimen tijd over nagedacht, hoe ik het zou aanleggen om tot deze woning vrijer toe gang te verkrijgen, zonder in een of ander opzicht de be woners er van of mijzelven in opspraak te brengen. Ik wist toen nog niet, wat ik eerst later heb vernomen, namelijk dat Gryce de persoon was geweest, die mij voor dit werk bij haar had aanbevolen. Hoezeer ik echter ook met haar voorstel was ingenomen, zoo gevoelde ik mij toch verplicht om mijne onbevoegdheid voor een taak, die zoo geheel bui ten mijn vak lag, in 't licht te stellen, en er bij haar op aan te dringen, dat zij iemand zou kiezen, die met zulke zaken beter op de hoogte was dan ikmaar Mary was door niets van haar voornemen af te brengen. Harwell bezit aanteekeuingen en gegevens in overvloed, drong zij aan, en kan u in alle mogelijke opzichten in lichting verstrekken. Gij zult er heusch niet de minste moeite mee hebben. Maar kan de heer Harwell zelf niet alles verrichten, wat er nog gedaan moet worden? Hij schijnt mij toe een wakker en ijverig jongmensch te zijn. Hij meent, dat hij het wel kan, zeide zij ontken nend met het hoofd schuddende, maar ik weet, dat oom hem, wat de eigenlijke samenstelling van het werk betreft, nooit iets heeft toevertrouwd en ik wensch vooral in dezen geheel te handelen jn ziju geest. Maar misschien zal Harwell het zeer onaangenaam vinden, dat een vreemdeling zich eensklaps komt bemoeien met zija werk. Dat komt volstrekt niet in aanmerking, zeide zij, mij met de grootste verbazing aanziende. Harwell wordt door mij voor zijn werk betaald eu hij heeft hierin vol strekt geen stem. Maar bovendien, hij zal zich tegen deze schikking in 't minst niet verzetten; ik heb hem er over gesproken en hij heeft gezegd, dat hij er volgaarne genoe gen mee nam. - Welnu dan, hernam ik, ik heloot u, dat ik de zaak in ernstige overweging zal nemen. In ieder geval kan ik beginnen met het handschrift eens in te zien en u daarna mijn oordeel te zeggen over den toeBtand, waarin ik het gevonden hem. O, dank u, zeide zii met een alleraangenaamste stem. Ik ben u ten zeerste verplicht en ik weet niet waarmee ik u naar waarde mijn dankbaarheid zal toonen. Maar gij wilt misschien wel met Harwell persoonlijk spre ken, ging zij op fluisterenden, schuchteren toon voort, hij ia in de bibliotheek; hebt ge er iets tegen, daar heen te gaan Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2