NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 24 Mei 1888. No. 1498. ABONNEMENTSPRIJS: leger en vloot. onderwijs. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burora: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer SS2. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOJH en J. B. AVI§. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJTJJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Monimartre. S T A I) S li i E i; w s. Haarlem, 23 Mei. Wij maken belangstellenden op- merkzaam,dat de inschrijving voor de schutterij in deze maand behoort te geschieden, bij.gebreke waarvan men gevaar loopt met geldboete enz. te worden gestraft. De Nederlacdeche Studentenroei- bond geeft Zondag a. s., beginnen de te 1 uur, in bet Noorder-buiten- spaarne zijn 6en jaarlijkschen wed strijd. Aan het hoofdnummer moe ten, zooals bekend is, alle vereeni- ging-m, waaruit de Roeibond be.-taat, deelnemen. Het zijn Njord(Leiden) Laga (Delft), Triton (Utrecht), en Nereus (Amsterdam). Ziehier de verschillende nummers van het programma, en de vereeni- gingen die er aan deelnemen: I. Hoofdnummers (vierriemsgie- ken). Prijs 5 gouden medailles, en het eerediploma van den studenten - roeibond. Ingeschreven: NjordLaga, Tri tonNereus. II. Bijnummers. a. Jonge vier. Prijs: 5 zilveren medailles. Ingeschreven; TritonLa ga, Nereus. I. Oude twee. Prijs: 3 zilveren medailles. Ingeschreven NjordLaga. c. Jonge twee. Prijs: 3 zilveren medailles. Ingeschreven: Njord, La ga, TritonNereus. d. Sculling-outrigger. Prijs-zilve ren medaille Njord. De heer E. P. C. Sol zal, daartoe uitgenoodigd door de afd. Haarlem van «de Dageraad», in de tweede helfr der maand Juni alhier eeüe voordracht komen houden over In dische politiek. Aan het Nationaal Concours, dat door de schermclub «Concordia» te Amsterdam, ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan op Zaterdag 26 Mei a. s. in het gebouw «Plau- cius» aldaar zal worden gegeven, nemen de volgende stadgenooten deel: van de vereeniging aBato», de hh. Jac. Faber, F. H. Hessels en Uhlenbroek; van de vereen. «Sparta» Joh. G. Martin en A. J. Meijerink, en 3 leden van de onderofficiers- vereen. «Mars». Op Donderdag 31 Mei a. s. zal te Amsterdam een internationaal as- saut op degen, sabel en korten stok worden gehouden. Tot medewer king daaraan heeft zich oa. opge geven de heer A. J. Meijerink, pro fesseur alhier. Voor deze gelegen heid zijn, behalve vele Nederland- sehe, ook liefhebbers en professeur6 ingeschreven uit België, Frankrijk en Spanje. Uit ons verslag van de voordracht van Prof. G. Overbeek de Meyer over ontsmettingsmiddelen" schijnt een dubbelzinnigheid te kunnen werden gelezen. De ontsmettings- oven, die hier ter stede aanwezig is, is niet gemeente-eigendom, maar be hoort aan een particulier, den heer B. J. van Liemt. Deze is volgaarne bereid, de in richting aan belangstellenden te laten zien. Men gelieve zich daartoe o trent dag en uur in verbinding- te stellen met den heer D. de Clercq, voorzitter der vereeniging vVolks belang," Parklaan 10, ten einde gezamenlijk de inrichting te be zichtigen. De afd. „Haarlem" vau de Maats, voor Nijverheid hield Dinsdag eeue vergadering in de bovenzaal van het Nutsgebouw. Behalve aan huishoudelijke zaken was deze bijeenkomst tevens gewijd aan de be spreking van het onderwerp de reorga nisatie van de Burgeravondschool. Daar eenige autoriteiten waren uitgenoodigd deze bespreking bij te wonen, ving men daarmede aan. Het onderwerp werd ingeleid door den heer Scholtens, lid van bet bestuur, wiens inleiding een levendige gedachtewisseling uitlokte, waaraan deelnamen de heeren dr. C. G. von lleeken, S. J. Graaf van Lim burg Stirum, A. C. Kruseraan, mr. Joh. Enschedé Jr. en prof. J. Bosscha. Aan het einde van het debat sprak de voorzitter, prof. J. Bosscha, de strekking der verschillende betoogen samenvattende, de meeniug uit, dat, hoewel niet op alle punten eenstemmigheid heerschte, men het hierover toch zeker eens was, dat het allermeest noodig is het teekenonderwijs uit te breiden en op de school gelegenheid te geven aan dengeue die zich niet verder i dan tot gewoon ambachtsman wenscht te bekwamen en tevens aan hen die baas of opzichter wilden worden. De voorzitter bracht den dank der ver gadering aan den inleider en aan diegenen, die aan de discussie hadden deelgenomen, waarbij hij tevens den wensch uitsprak, dat deze gedachtenwisseling eenigen invloed mocht hebben op het besluit, dat de Ge meenteraad eerstdaags in zake dit belangrijke vraagstuk zal hebben te uemen. In de daarop gevolgde huishoudelijke vergadering werden de punten voor de aanstaande algemeene vergadering in be handeling genomen, en vereenigde het dep. zich met verschillende praeadviezen van directeuren, uitgezonderd ten aanzien van het Tijdschrift; de vergadering was van oordeel, dat het wenschelijk was geeue wijzigingen in de inrichting van het Tijd schrift aan te brengen alsvorens de moge lijkheid van de uitgifte van een Weekblad als orgaan der Maatschappij meer nauw keurig was onderzocht. Teu slotte werden de candidateu voor het directeurschap be noemd. Op de hondeiitentocmsielliDg te Brussel komen ouder de Holland- sche bekroonden o. a. voor: «Mo narch», Mighty» en «RoseofMel- touvan deu heer WiLon, te Ben- nebroek, en iu de afd. Eogelsche Settere: «Ned of Overveen» en «Young Bonnie» van mr. G. v. d. Vliet, te Overveeu. LETTEREN EN KÜNST. De heer P. N. Van Kampen, de bekende uitgever te Amsterdam, is in den ouder dom van 70 jaren aan longontsteking overleden. In de Vlaamsche Academie werd mede gedeeld, dat de heer Gaillard zich sedert zes weken op het kasteel van Graaf Von Loë bevindt en reeds de helft van Mner- lant's handschrift heeft afgeschreven. Het geheele werk (40.000 verzen) zal in 1889 verschijnen. De „Handelingen" der Aca demie zijn voor het publiek tegeu intee- kenprijs verkrijgbaar gesteld; de prijs is 3 frs. 'sjaars. De lieer Prayon Van Zuy- len voerde het woord over den taalstrijd in het land van Wales, waar de keltische taal nog door een zeer groot getal per sonen gesproken wordt. De Academie heeft het drukken dezer verhandeliug bevolen. Bezield met den wensch, om de na men van de dapperen, die op Atjeh's grond door 's vijands lood of staal den dood von den, aau de vergetelheid te ontrukken en aldus eeue eereschuld aan de gevallen krijgs makkers te delgen, heeft zich te Kotta- Radja eene commissie gevormd, welke zich ten doel heeft gesteld, ter verwezenlijking vau dezen wensch, op Kota-Petjoet, Kota- Radja's doodenakker, een algemeen graf monument te doen verrijzen, waarop de namen staan gebeiteld van allen, onver schillig van welken rang of landaard, die in den Atjeh-krijg sneuvelden of aan hunne daar bekomen wonden bezweken. Terwijl die commissie zich reeds tot het bekomen van geldelijke bijdragen voor gemeld doel heeft gewend tot het leger, de zeemacht en de civiele ambtenaren in Ned.-Indië, bij wie haar denkbeeld levendigeu bijval heeft gevonden, heeft zich op hare uitiioo- diging thans ook hier te lande eene com missie gevormd, om voor dit doel gelden in te zamelen, zoowel bij het leger in Ne derland, als bij hen die, hier te lande vertoevende, aan het Indische leger of het civiel bestuur van Indië waren of nog zijn verbonden. Deze commissie, gevestigd te 's-Gravenhage, is samengesteld uit de bh. F. M. B. Ridder Alewim, gen.-majoor, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, commandant der bereden artillerie, A. A. F. Lanziug, luit.-kolonel bij het reg. grenadiers en jagers, A. J. J. Staal, ma joor der genie van het leger in Ned.-Iudië, W. G. T. Snijder, majoor van den gene- ralen staf, G. van Tien hoven, kapt. bij het reg. grenadiers en jagers en G. J. V. Yink- huizen, kapitein der artillerie, secretaris. Zondag werd te Edam de 44e jaarlijk- sche vergadering der gew. vereen. Noord- Holland van het N. O. G. gehouden. Be halve tal van honoraire en gewone leden waren tegenwoordig de hh. Van der Yen, arr.-schoolopz. te Haarlem en Tuijn, wet houder te Edam, terwijl 19 afdeelingen vertegenwoordigd waren door afgevaar digden. Als plaats voor de volgende jaarverga dering werd Schagen aangewezen. De heer Kappenbnrg voorzitter, werd gekozen als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring te Amersfoort. De heer O. E. AZernike te Amster dam behandelde de stelling: „Het her haaldelijk spreken over de zedelijke opvoe ding op de lagere school is een bedenkelijk verschijnsel van onzen tijd." In eene uitgezochte, keurige rede ver dedigde de inleider deze stelling: I. omdat het uitgaat vau de onbewezen beschuldi ging dat onze school in zedelijke opvoeding is achteruitgaan; 2. omdat het getuigenis aflegt van een schromelijk overdrijven van den invloed dor lagere school op de ze delijke opvoeding, en 3. omdat er iu ligt miskenning van wat hoofdzaak moest zijn, nl. de persoonlijkheid des opvoeders. Na eenige discussie, waaraan de heeren Yer- sluijs en Meerwalt deelnamen, werd op voorstel van den voorzitter de conclusie aangenomen, dat het spreken over de ze delijke opvoeding, zooals dit thans ge schiedde, is een „heugelijk" verschijnsel. Na de pauze trad de heer A. Coelingh, onderwijzer te Sloten, op en sprak over: „het zingen in de aanvangsklasse der la gere school". In een keurig uitgewerkt stuk, noemde spreker zijne rede achtereen volgens eene causerie over deu aard en de strekking van het kinderlied; over kinder liederen overgebracht van vreemden bodem; over goed vertaalde verzen en liedjes, op gehelderd door voorbeelden; over de plaats die het gezang moet innemen in de school; de vorming van het muzikale gehoor, over den zangouderwijzer in het algemeen en in het bizonder en over de eerste zang oefeningen naar het gehoor. De heer D. van Pelt te Amsterdam leidde in„De ontleding van den volzin in onze scholen." Na eene echt practische verhandeling ontspon zich eene discussie, waaraan de hh. Stamperius en Lohr deel namen, en nam de vergadering de vol gende stellingen aan De zinsontleding van den enkelvoudigeu en saraengestelden vol zin is bij het taai-onderwijs in de boogste klassen onmisbaar; de onTeding is mid del, geen doel en doeltreffende ontleding gaat samen met het vormen van ziunen. Na een gezellig tochtje naar Volendam, namen een 60tal leden deel aan den ge- meenscliippelijken maaltijd. Bij kon. besl. van 21 dezer is aan dr. J. S. G. Gleuns, met ingang van 15 Juli, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Gouda. VISSCHERIJ. Enkhuizen 21 Mei. lieden werden door onze visschers alhier aangebracht van 100 tot 8090 stuks netjes-ansjovis, prijs f 7 per 1000. Door 11 Duitsche visschers werd aan gebracht 1200 tot 1500 K.G. kl. schol, prijs aan den afslag f 8.50 per wichtje of 50 kg. Lemmer, 21 Mei. In de vorige week werden nog 20.000 stuks of 100 tal Zuiderzee-haring aan de bokkingrookerijen alhier aangebracht, waarvoor de rookers f30 per 200 stuks of tal betaalden. Door alle visschers is nu de haringvisscherij op de Zuiderzee gestaakt. De vangst van bot op de Zuiderzee was niet ruim, doch kwaliteit der vangst goed. In ffeuoemde week werden alhier aange bracht 1000 kilogram, die door de op- koopers werden genomen voor f 0.14 per kilo. In kleinhandel werd 20 a 30 cent per kilo betaald. T e s s e 1, 21 Mei. Door de Noord- zeevisschers van hier werden in de afge- loopen week elders ter markt gebracht: 200tongen, 400 roggen, eenige tarbotten, 100 manden kleine schol, 40 manden scharren en 80 manden pooneu. De prijzen waren ais volgtgroote tongen 30 a 40 ct., kleine tongen 10 a 15 ct., rog 50 a 60 ct., tarbotten f5 a f8 alles per stuk; kleine schol f2 a f 3, scharren f 1 a f 1.50, poonen f 1.50 alles per mand. TT I Xj T, Eï T O LVT. Naar hel Enc/elsch, van Anna Kalharina Green. 391 XV. ER ONTSLUITEN ZICH NIEUWE WEBEN NAAR HET DOEL. Met geweld de onaangename gewaarwording, die mij bij het noemen van dit vertrek overviel, onderdrukkende, gaf ik een ontkennend antwoord. De benoodigde papieren zijn daar, en hij zegt op de gewone plaats beter te kunnen werken dan ergens elders; indien gij het echter verkiest, zal ik hem beneden laten komen. Ik wilde hier echter niet van hooren en ging zelf vooruit naar de trap. Ik heb er een enkele maal over gedacht om die kamer te sluiten, ging zij haastig voort, maar daar is iets, wat mij van de uitvoering van dat plan terughoudt. Ik kan er evenmin toe komen, als het mij mogelijk is dit huis te verlateneen macht die buiten mij staat dwingt mij om al de verschrikkingen er van te trotseeren. Eu toch, ging zij voort, word ik onophoudelijk door de bangste vrees bevangen, soms in het nachtelijk duister.... maar neen, viel zij zichzelve plotseling in de reden, ik wil u niet noodeloos verontrusten. Ik heb dat nu reeds te veel ge daan, en met een fiere beweging van het hoofd volgde zij mij naar de trap. Bij onze binnenkomst in het noodlottig vertrek, zat de secretaris in den stoel, dien ik nimmer gedacht had door hem bezet te zullen vinden. Toen ik zijn magere gestalte zoo voorovergebogen zag op de plaats, waar zijne oogen nog kort te voren gerust hadden op het ontzielde lichaam van ziju patroon, moest ik mij verwonderen over de koele bedaard heid van den man, die, waar zulke herinneringen hem voort durend voor den geest moesten staan, die plaats niet alleen voor eigen gebruik kon innemen, maar zelfs in staat was er zijn werk met zooveel zorg en blijkbare kalmte te verrichten. Juist toen ik aldus dacht, ontdekte ik echter, dat de wijze waarop het licht in de kamer was aangebracht, juist die plaats het meest geschikt maakte, om tot het door hem be oogde doel gebruikt te worden, en terstond veranderde mijne verbazing in oprechte bewondering van het kalme plicht besef, waarmede hier alle persoonlijke neigingen werden ten offer gebracht aan de noodzakelijkheid. Zoodra hij ons hoorde binnen komen, hief hij het hoofd werktuigelijk omhoog, zonder echter van zijn stoel op te staan, terwijl de uitdrukking op zijn gelaat duidelijk bewees, dat hij geheel in zijn arbeid verdiept was. Hij is met den geest geheel bij zijn werk, fluisterde Mary mij toe, dat is een eigenschap van hem. Het zou mij niet verwonderen, of hij weet niet eens wat het is, dat hem gestoord heeft. Dit zeggende trad zij verder de ka- 1 mer binueu en liep voor hem heen om zijne aandacht te trekken, waarop zij hem toevoegde: Ik breng u hier den heer Raymond, die u wenschte te spreken, mijnheer Har well. Hij is zoo vriendelijk geweest in te stemmen met mijn wenschen betreffende het manuscript, waarmede gij daar juist bezig zijt. Harwell stond, nadat hij zijn pen had afgeveegd en neer gelegd, langzaam op, hierbij echter duidelijk toonende, dat deze tusschenkomst hem inderdaad alles behalve aangenaam was. Daar ik dit aanstonds merkte, wachtte ik niet, tot hij mij had toegesproken, maar nam den bundel papieren, die naast hem lag, van de tafel en zeide: Het schrift schijnt bizonder duidelijk te zijn: wanneer u het goedvindt zou ik het gaarne eens inzien om er een algemeeuen indruk van te krijgen. Hij boog bedeefd onder het uiten van eenige woorden van toestemming, en zette zich, zoodra Mary het vertrek weer verlaten had, langzaam neer om oogenblikkelijk ziju werk te hervatten. Onmiddellijk week mijne belangstelling in het manuscript en alles wat er mee in verband stond naar den achtergrond, en mijn geest werd opnieuw geheel vervuld met den toe- stand van Eleonore en liet geheimzinnige waas, dat de intieme j geschiedenis dezer familie scheen te bedekken. Ik zag den secretaris dus flink in de oogen en hernam: Het doet mij zeer veel genoegen, mijnheer Harwell, dat ik in de gelegenheid beu eens een oogenblik afzon derlijk met u te spreken, al ware het slechts om u te vragen.... i Iets betreffende den moord, viel hij mij plotseling

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1