NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 26 Mei 1888. No. 1500. ABVERTEHTIEH: BUITEIVLAN0. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pub licit e Etr anger e G. L. DATJBE Co,, JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. S I AI) N E U IV S. Haarlem, 25 Mei. Benoemd tot onderwijzer aan eene bizoodere school alhier de heer A C. van Daalen, te Rotterdam. Tot onderwijzeres alhier is be noemd mej. A. C. Schreuders, te Haarlemmermeer. Evenals in de drie voorafgaande jaren i3 in de tuinbouw-inrichtiug van de firma E. H. Krelage Zoon, aan den Kleinen Houtweg alhier, weder geopend eene ten toonstelling van bloeiende late tulpen, in vier pronkbakken geplant en door twee ruime tenten overdekt. Deze tenten be slaan eene oppervlakte van meer dan 600 M2 en zijn fraai met bloeiende en on- bloeiende gewassen versierd. De grootste tent bevat twee pronkbakken, elk beplant met 700 tulpen, allen verschillend, van die verscheidenheden, welke sints onheuge lijke tijden den roem hebben uitgemaakt van de beste Hollandsche en Engelsche verznmeliugen en waaronder er zijn, die meer dan drie kwart eeuw in de inrichting werden aangekweekt. Bij deze tulpen wordt vooral gelet op de zoogenaamde fijne vor men, dat zijn die, waar de grond kleur, in fraaie regelmatige lijnen verdeeld, zooveel mogelijk bij een gedrongen is, om aan het in de plaats komende zuiver wit of zuiver geel den voorrang te geven. De kleinere teut bevat twee bakken, geheel op gelijke wijze geplant en elke bak 840 verschil lende tulpen inhoudende. Deze tulpen be lmoren tot de Vlaamsche verzameling, een paar jaar geleden aangekocht, de beste en laatste van dien aard, die nog gevonden werd. Deze tulpen, allen behooreude tot de zoogenaamde Roset en Violettes (de Bizarres met gelen grond, die mede deel uitmaken van de Hollandsche verzameling, ontbreken hier) hebben grover kleurscha- keeriug en daardoor een meer schitterend voorkomende buitengewoon fijne wor den hier vermeden, maar bij voorkeur die bloemen gekozen, die een schilderachtig effect maken en van oudsher door de kunstenaars bij voorkeur tot hunne model len werden gekozen. Deze tentoonstelling, eenig in hare soort, en op eene uitgebreide schaal ingericht, zooals tot nu toe nergens en nimmer te voren het geval was, is dagelijks (zoolang de bloeitijd duurt), ook de3 Zondags, geopend van 2 tot 4 uur des namiddags voor bewoners van Haarlem en omstreken, terwijl aan vreemdelingen ook gelegenheid gegeven wordt die ten toonstelling des voormiddags tusschen 10 en 12 uur te bezichtigeu. Tengevolge der plotseling ingevallen warmte bij het toch reeds zeer late seizoen zal de bloei dezer tulpen korter duren dan anders, zoodat hun, die aan deze tentoonstelling een be zoek wenschen te brengen, kan worden aangeraden, dit vooral niet uit te stellen, daar de bloei vermoedelijk hoogstens slechts tot iu de allereerste dagen van Juni zal duren. Donderdag is door de politie al hier aangehouden zekere P. L., oud 26 jaren, die bij den winkelier O. in de Anegang alhier, door oplich terij twee karpetten ter waarde van f 26 had weten machtig te worden, die hij dadelijk naar de Bank van Leening heeft gebracht. Arroiidissements-Ilechtbanli TE HAARLEM, Zitting van Donderdag 24 Mei 1888. K. te Koog aan de Zaan had D. R. mishandeld, omdat de laatste K.'s geit wilde verwijderen vau een stukje land, waar het beestje niet mocht staan. Daarbij had bekl. hem de ontzettende woorden toegevoegd//jij vieroogen //burgemees ter vau 't pad!" het eerste omdat hij een bril droeg en liet tweede omdat hij altijd wat te klagen heeft, //;iu over een koetje, dan over een kalfje/' (zooals bekl. zeide). Nu, hevig was de mishandeling niet geweest: deze bleek zich tc bepalen tot het feit, dat bekl. D. R. bij den arm ge grepen en met een stok gedreigd had. Het requisitoir luiddeveroordeeling tot f10 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Bij deze zaakjes van weinig aanbelang volgde er een, dat meer de aandacht trok. Er had mishandeling plaats gehad. Too- ueel van den strijd Zandvoort en de aan vallers waren uitsluitend vrouwen. Zeven Zaudvoortsche dames zaten der halve op de bank der beschuldigden, ter wijl negen getuigen waren opger- epen. Dit zevental had een paar dier getuigen met steenen, halsblokken, heiboenders en zand geworpen. //Ze waren als brieschende leeuwen!" zeide een der getuigen. Aanvankelijk was er van dien leeuwen aard niet veel te bespeuren. Integendeel, het zevental had groote pret, zoo zelfs dat de president tot ernst moest verma nen. Toen evenwel de getuigen eenstem mig van hare schuld getuigden, kwam de verontwaardiging. //Deze getuige was zus, die getuige was zoo!" en de dames ver klaarden met roerende eenstemmigheid, dat zij niets hadden gedaan en tot haar dood toe zouden blijven ontkennen. Deze verzekering maakten evenwel geen zeer grooten indruk op de rechtbank en ekten slechts de lachlust van het, voor deze gelegenheid nog al talrijke, publiek telkeus op. Ten slotte eischte de subs. off. v. just, voor de hoofdbekl. resp. 14 en 21 dagen gevangenisstraf, voor een harer vrijspraak en voor de andere vier ieder 7 dagen ge vangenisstraf. Toen de president de gebruikelijke vraag stelde of de bekl. nog iets iu het midden te brengen hadden, barstte de storm, die tot dusver met moeite had kunnen worden gebreideld, met toome- looze kracht los. De beklaagden lichtten den doopceel der getuigen, waarop deze laatste het antwoord niet schuldig bleven, totdat de geheele collectie de deur werd uitgeloodst, om desverkiezende op straat en iu den trein de debatten voort te P. K., bloemkweeker te Heemstede, doodschieteu vun eens anders hond, req. 7 dagen gev. De rechtbank deed uitspraak in de navolgende zaken, vermeld in //Haarlem's Dagblad" van 18 en 21 dezer: A. de J., timmerman Haarlem, vernie ling, 14 d. gev.J. G., wed. van T. C. te Haarlem, diefstal, 2 m. gev: J. O., koopman te Zaandam, diefstal, vrijgespro ken; M. D., huisvrouw van G. K., mish. vrijgesproken; J. S., huisvr. van J. Q- te Haarlemmermeer, mish., f 1 boete, subs. 1 d. hecht.H. T., smidskuecht te Zand voort, diefstal, vrijgesproken; K. v. d. P. Wz., Zandvoort, diefstal, opzending naar een Rijks-opvoedingsgesticht tot 24 Aug. 1892; J. W. M. te Beverwijk, diefstal, 2 m. gev. dendaagsche opleiding van dilettanten. Muzikale kroniek. De vraag om het ja-woord. (Uit Victor, van mr. M. G. L. Van Loghem). W. T. L. Honigh-Van Reuth, De laatste der Manossa's, Hoofd stuk 1 en 2. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?'s Dagblad1 letterzetter, 1 knecht voor loop- of pakhuiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers bakkers-aankomeling. Donderdagavond te half 6 is de hooizolder afgebrand van de villa van den heer P. in het Bloemen- daahche park. LETTEREN EN KUNST. Inhoud van de Portefeuille, Zaterdag 19 Mei 1888: Mr. Alex. VerHuëil, Ristori. (Uit Brieven aan mijn ouders. 1859.) Met eene similigravure //Aan 't Strand" naar eene teekening van mr. Alex. VerHuëil. Een van de Vier (D. L. P. Z.) Keu- kenpoëzie en Tafelromans. George Hesbert, Le Pardon. De schilder Jan Van Beers Jr. Eischt de Zang ook verstand en gevoel? C. L. Lütkebühl Jr., De zieke humorist. Portret van Cornelis Alxander Brandts Buys. He- VISSCHERIJ. Enkhuizen 22 Mei. DoorDuitsche visschers werd aan den afslag gebracht 16,000 kg. lev. kleine schol, prijs f7 af 9 per wichtje of 50 kg., 3000 kg. doode kleine schol, prijs f 2 per wichtjedoor onze visschers werden aangevoerd 20.000 stuks netjes-ansjovis. 23 Mei. Heden werd door Duitsche vis schers aangebracht 4000 kg. kleine schol, prijs aan den afslag f9 per wichtje, 100 kg. groote schol., prijs f40 per wichtje; door onze visschers werden aangevoerd 80.000 stuks ansjovis. De ansjovisvangst wordt beter. N i e u w e d i e p, 24 Mei. Acht en negentig korders brachten heden 30 tot 116 groote, 20 tot 50 kl. tongen, 8 tar botten, 1 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 mauden schar ten afslag, terwijl door 7 beugers tot 25 roggeu en 300 schelv., en door trekkers van Wieringen 72 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 30 a 35 cent, kl. id. 10 a 15 cent, tarbot f5 a 9 per stuk, k). schol f 1.75 a 2.25 per mandje, schar f 1.20 a 2 per mand, rog 50 a 55 cent per stuk, schelv. f20 het honderd, en geep f 14.50 a 15 per tal. De kotter //Christine", sch. Smit, besomde voor 280 groote, 65 kl. tongen en een partijtje schar en schol f70. LAND EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Halfweg: De verpachting van het grasgewas langs de dijken en wegen in den Houtrakpol- der, Donderdag te Houtrijk en Polanen gehouden, bracht ruim 40° o meer op dan het vorige jaar. Hiermede zijn de verpachtingen afge- loopen. Donderdagmorgen, per trein van 10.30 uur, vertrok Z. D. H. de Erfprins vaa YValdeck-Pyrmont weder van Apeldoorn via Zutfen naar Duitschland. H. M. de Konin gin deed H. D. broeder uitgeleide tot bij den trein. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door den heer H. H. Timmer, verzoekende het sluiten van een handelstractaat en een uitleveringstractaat met de Trans vaal te bevorderen, o. a. ook ten einde het zeer hooge port voor brie ven en drukwerken verlaagd te krijgen. Volgens de Maasbode hebben de hoofden der verschillende Departementen een circulaire ver zonden aan alle ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat allen, wien van rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. Door de firma Jobs. Ot- ten en Zoon, kooplieden en expe diteurs te Amsterdam is een adres aan den Raad gericht, waarin o. a. wordt aangedrongen 1°. dat onmiddellijk zal worden overgegaan tot het leggen van dub bel spoor aan de Handelskade, door de noodige wissels behoorlijk ver bonden; 2°. dat de kraangelden der hy draulische inrichting zullen worden verlaagd tot op f10 per kraan en per etmaal 3°. dat de losplaats Amsterdam voor ieder Nederlandsch en vreemd schip wordt toegankelijk gemaakt: a. door afschaffing van haven- en ijsgeld; b. door bij de betrokken autori teiten te bewerken dat het kanaal- geld IJmuidenAmsterdam tot op een zoo klein mogelijk bedrag ge reduceerd worde. Men schrijft uit Amsterdam: Een van de meest nuttige en schoonste werklieden-vereeuigingen alhier is zeer ze ker de //Bouwmaatschappij tot verkrijging van eigen woningen". Deze vereeniging stelt zich ten doel het verschaffen van goedkoope en goede wo ningen aan werklieden, waarvan zij door eigen middelen in de toekomst eigenaars kunnen worden. De contributie bedraagt f 5 per jaar of 10 cents per week. Uit die contributie wordt het kapitaal gevormd, benoodigd voor woningen, waartoe bereids leeningen zijn aangegaan. Wanneer een blok nieuwe wouingen ver rezen is, zooals nu het geval weder is tusschen de 2e en 3e Hugo de Grootstra ten buiten de Raampoort, dan worden deze onder de aandeelhouders dat zijn zij, die f 5 betaalden uitgeloot en ver- verkrijgt de gelukkige wiuner het recht een der woningen van het perceel, dat Naar hei Engelsch, van Anna Katharina Green. 411 XVII. DE AANVANG VAN GROOTE VERRASSINGEN. De naam van Eleonore Leavenworth kwam nimmer over zijn lippen, en hij bewaarde een zoo hardnekkig stilzwijgen omtrent de familie en hare wederwaardigheden, dat ik op 't laatst de overtuiging begon te koesteren, dat deze terug houdendheid dieper lag dan in zijn werkelijke natuur en hij voor zijn sombere eenzelvigheid een of andere bepaalde reden moest hebben. Het spreekt van zelf, dat sinds dit vermoeden in mij wakker werd, ik meer dan ooit mijn waakzaamheid verscherpte; ik kwam er allengs toe om hem in de oogenblikken, waarin hij zich onbespied waande, nauwlettend gade te slaan, maar ik kon nooit iets anders in of aan hem ontdekken, dan hetgeen ik reeds dadelijk had opgemerktdat hij een flink en nauwgezet wer ker was. Dit vruchteloos vechten tegen windmolens, gelijk ik hel bij mii zelf bestempelde, begon mij op 't laatst ondragelijk te worden. Clavering schuw en de secretaris ongenaakbaar, hoe zon ik met die gegevens ooit iets kunnen uitrichten? De korte gesprekken, die ik op dit punt met Mary had, brachten mij ook al weinig verder. Trotsch en ter neerge slagen, kalm en koortsig opgewonden, dankbaar en toch ontevreden, deed zij mij terugschrikken van ieder vertrou welijk onderhoud, hoe sterk ik daar soms ook naar haakte. Het was duidelijk, dat zij een inwendigen strijd voerde, die haar verschrikkelijk deed lijden. Vaak, wanneer zij meende alleen te zijn, zag ik haar angstig de handen wringen, als wilde zij een dreigend gevaar afweren, of een naderend schrikbeeld bezweren. Eens ook kreeg ik haar te aanschouwen, terwijl zij het fiere hoofd troosteloos liet zinken, haar handen onmachtig neerhingen en geheel haar gestalte zwak was, alsof zij na lang, maar vruchteloos pogen, zich gedwee ter neerboog met uitgeputte krachten. Maar dat was ook slechts ééns. Gewoonlijk droeg zij haar leed tenminste met fiere berus ting, en hoewel haar oogen schenen te smeeken om mede lijden, hield zij zich streDg en statig, zonder een oogenblik blijk te geven van half bezwijkende krachten. Zelfs op een avond, toen zij met den heeten koortsgloed op de wangen mij in het portaal tegemoet trad, blijkbaar op 't punt om lucht te geven aan haar hartewee, maar zich even snel be dacht, terwijl zij zich plotseling hield alsof zij mij slechts toevallig ontmoette, legde zij een kracht van wil en waar digheid aan den dag, die onwillekeurig een diepen indruk op mij maakten. Dat achter dit alles het een of ander geheim verborgen lag, hiervan hield ik mij vast overtuigd en ik schoorde dan ook mijn zwaar beproefd geduld met de hoop, dat zij zou eindigen met den een of anderen dag haar hart geheel uit te storten, 't Was toch niet waarschijnlijk, dat die bevende lippen altijd zouden gesloten blijven; het geheim, van welke opeubariDg de reddiDg afhing van haar nicht Eleonore, zou eenmaal ontsluierd worden door haar zelf, of door iemaud anders. Zelfs de herinnering aan die zonderlinge, zoo niet wreede beschuldiging, die ik haar had hooren uiten, was niet genoeg om de hoop op zulk een afloop geheel te ver nietigen. Zoo gingen de dagen voorbij, terwijl ik den tijd kortte door met Harwell te werken in de bibliotheek of korte bijeenkomsten had met Mary, totdat de onverstoor bare secretaris begon in te zien, dat hij eigenlijk de helft van den werktijd met ledige handen zat. Maar de dagen werden allengs weken en de Maandag van de derde week brak aan, zonder dat ik nog iets verder was gekomen met de oplossing van het raadsel dan den eersten dag, toen ik een vertrouwd gast werd in de som bere woning. Daar binnen werd het onderwerp van den moord zelfs niet aangeraakt, en over Hanna werd in 't geheel niet ge sproken, hoewel de couranten, die eenig nader nieuws kon den bevatten, zoowel door de dienstboden als door hun meesteres als 't ware verslonden werden. Ik kreeg van dit alles een zeer vreemden indruk. Het was, als zag men een groep menschen eten, drinken en slapen aan den mond van een vulkaan, die nog iauw was van de jongste uitbarsting en waarvan het rommelen aankondigde dat elk oogenblik een nieuwe uitbarsting kon volgen. Ik gevoelde een sterke neiging om deze akelige stilte te verbreken door Eleonore'g Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. IHrecfeuren-Uttgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1