hem werd toegewezen, te betrekken of wel te verhuren. De huur, die voor min stens 2 kamers en een keuken of een winkelhuis van f 2,40 tot f 3,50 varieert, wordt door het bestuur bepaald en met den eigenaar verrekend, zoodat in de toe komst het perceel zijn eigendom kan wor den, terwijl het bij sterfgeval aan de familie overgaat. De contributie strekt in afbetaling tevens van het perceel. Telkens wanneer een uitloting plaats heeft, gaat dit gepaard met een feestelijke bijeenkomst in het Paleis voor Volksvlijt. Dit was ook Woensdagavond het geval. De nieuwe 34 perceelen werden uitgeloot, waarbij de leden en genoodigden onthaald werden op een opvoering van het toover- melodrama Blauwbaard, wat zeer veel ge noegen gaf. De burgemeester, die voorzit ter is van de commissie van toezicht, woonde met een 4tal dezer heeren de voor stelling voor een groot deel bij. Het beheer wordt overigens door de werklieden zeiven gevoerd, terwijl de sym pathie, die onze burgervader voor deVer- eeniging koestert en herhaaldelijk toont, op hoogen prijs wordt gesteld. (Avondpost.) Door de milde gift van eene weldadige dame is het mo gelijk geworden te Amsterdam een «Te Huis» in te richten voor katho lieke burgerjuffrouwen en vrouwe lijke dienstboden. De officieele en plechtige opening van dit «Te Huis» mag binnen zeer kort worden tege- moetgezien. Woensdag had op den Dam te Amsterdam een groote volks oploop plaats. Een brigadier der ca valerie, in garnizoen te Haarlem, en van daar sinds Zondag gedeser teerd, werd in de Molsteeg door een wachtmeester van bovengenoemd korps uitgenoodigd, hem te volgen naar de hoofdwacht. Hieraan vol deed bij tot bij aan deu hoek van het Paleis was gekomen, waar hij het op een loopen zette. Achter volgd door genoemden wachtmees ter en de politie, werd hij in de Dam straat weder gearresteerd. Be 102e Algemeen© Vergadering der Maatschappij Hot Bi ut van 't Algemeen. Donderdagmorgen, te 10 ure, werd de vergadering door den heer A. C. Wert- heim, pres. heropend en werden de be raadslagingen voortgezet. Het voorstel-Oudekerk om het uitgeven van geschriften op te dragen aan een uit gever voor eigeu rekeuing, wordt niet af zonderlijk behandeld, maar als een wenk aan het hoofdbestuur, aanbevolen. De Depart. Nieuw-Lekkerland, Alblasserdam, Krimpen aan de Lek hebben het voorstel gedaan om het hoofdbestuur uit te noo- digeu a. om te overwegen, in hoeverre het mogelijk is wettelijke verplichtingen tot eene levensverzekering van werklieden in het leven te roepen b. die maatregelen te beramen, welke naar zijn oordeel kunnen strekken om deze zaak te bevorderen, en c. hiervan rapport uit te brengen in de volgende algemeene vergadering, zoo mo gelijk met aanwijzing van de grondslagen, waarop naar zijn oordeel een wet op de verplichte levensverzekering van werklie den zoude moeten rusten. Na breedvoerige gedachten ver wisseling waaraan door Kinderdijk en de hh. Bor- gesius, Murk Leis en prof. Greeven werd deelgenomen, stelt Sliedrecht als motie voor, om, hulde brengende aan de voor stellende departementen met het oog op net onderzoek der zieken- en begrafenis fondsen, de zaak ontijdig te verklaren, welke motie bij acclamatie aangenomen wordt. In behandeling komt het voorstel van het departement Lochem, om f1000 be schikbaar te stellen, tot het steunen van departementen, bij het in 't leven roepen van scholen voor handenarbeid. Na een langdurig debat, waarin het voor en tegen van dit voorstel wordt betoogd, werd het ten slotte aangenomen met 522 tegen 324 stemmen. Ten slotte werd bij acclamatie aange nomen het belangrijke voorstel van het dep. Leeuwarden luidende: De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit, een anderzoek in te stel len of te doen instellen ter beantwoording van de vraag, hoe men in ons land een aantal bureaux van chemische onderzoe kingen zou kunnen opgericht krijgen, al waar vooral de mingegoeden kosteloos of tegen zeer lagen prijs hunne levensmid delen kunnen laten onderzoeken en die in het algemeen kunnen strekken tot voor lichting van het publiek, in betrekking tot de zuiverheid en het gehalte der le vensmiddelen. Hiermede liep de vergadering ten einde en werd zij door den Voorzitter, meteen welsprekend opwekkend woord tot krach tige samenwerking van allen, voor allen, gesloten. Donderdag morgen brak in de nabijheid van Hilversum een hei- en boschbrand uit, opgronden toebehoorende aan den heer v. d. Wall Bake. De brand woedde des middags nog voort. Alle krachten spande men echter in om het vuur te stuiten. Met groote meerderheid is tot gemeenteraadslid van Purme- rend gekozen de heer J. Kater Az Het registratiekantoor te Medemblik is Donderdag geheel afgebrand. Bij de weduwe S. De Vries, te Harderwijk, is een big geboren, zeer zeker tot heden éenig is in haar soort. De onderkaak is langer dan de bovenkaak, ja zelfs over deze heengebogen. De neus heeft veel overeenkomst met d en van een mensch, terwijl het gezichtsorgaan vertegenwoordigd wordt door een oog, dat zijn plaats vindt boven, juist midden in den neus. Een elfjarig meisje dat Maandagmiddag aan den Oostsingel te Goes met een kinderwagen reed, raakte door een helling haar stuur kwijt, waardoor de drie kinderen, die erin gezeten waren, met het voertuigje in de vest te water ge raakten. Een voorbijganger bracht eerst twee kinderen op het droge, terwijl de hond van de familie, die daarbij tegenwoordig was, onder- tusschen te water sprong en het derde aan wal bracht. Dezer dagen hai teMaas- tricht een aardig voorval plaats. Nadat reeds het huwelijk van zes paren was voltrokken, wachtte de ambtenaar met ongeduld op het zevende en laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met boodschap, dat de heeren niet behoefden te wachten, dat de bruidegom, een arbeidsman, na zijn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan en verder niets van zich had laten hooren en dat het huwelijk dus niet kon door gaan. Gebrek aan geneeskun dige hulp! In de provincie Drente zijn in de maand April 73 personen aan be smettelijke ziekten overleden. Vijftig personen zijn zonder geneeskundige behandeling overleden en zes zonder verloskundige hulp bevallen. Eene w e d u w e t e S m i 1 d e heeft hare 12-jarige dochter de deur uitgezet. Het meisje zwerft nu reeds circa eene week rond bij vreemden, die haar voedsel en nachtlogies verstrekken. Hetzelfde is het geval met een 9-jarigen knaap in de ge meente Vries, die door zijne ouders verstooten is en in de omstreken rondzwerft. Bij het verbreeden van de kanaalboorden der Zuid-Willems vaart te Smeermaag,nabij Maastricht, is uitgegraven cL slagtand van een mammouth, ter lengte van 3 meter en van 23 centimeter middellijn. Ongelukkig kon men hem niet ge heel aan het daglicht brengen, daar hij door een verblijf van 4000 jaren onder de aarde tot kalk is overge gaan en bij aanraking breekt. Noch tans heeft men verschillende groote stukken kunnen behouden. Bij een brand aan den Westersingel te Groningen, ten huize van den heer van der Worm, is het eenige portret, dat bestond van Pie- ter Adriaanszoon van der Werff, den beroemden Leidschen burgemeester, bij diens leven, in 1613, geschilderd, verloren gegaan. De heer van der Worm stamt in de vrouwelijke li nie van hem af. Wedstrijden. De postduiven-vereeniging „de Zwaluw" te Bergen-op-Zoora hield jl. Zondag een prijskamp met oude duiven, van Nijmegen. De eerste duif, van den heer C. Vermande, arriveerde ten 9.57; de tweede, van den heer Ed. Beaumont, ten 9,58; de derde, van den heer Vermande, ten 9.59 de vierde, van den heer A. Meeuwes, ten 10.2; ter wijl van den heer Borrie ten 10.20 al zijne duiven arriveerden. De duiven waren ten 8 uur 's morgens te Nijmegen losgelaten. 10 Juni a. s. zal deze vereeniging een prijskamp houden van Hannover en 15 Juli van Berlijn. RECHTSZAKEN. De moord in de Raamstraat te Rot terdam, werd Douderdag door de Rotter- damsche rechtbank behandeld. In den morgen van Donderdag 19 April zat de 19-jarige dienstbode van den logement houder B., Raamstraat 38, in deonooge- lijke gelagkamer aardappelen te schillen, toen de 24-jarige K. Bontekoe, met wieu zij verkeering had, haar na een woorden wisseling, uit minnennijd ontstaan, het aardappelmesje uit de hand rukte en daar mede in de rechterborst, ter hoogte van den 2en rib een doodelijke wonde toebracht, waaraan zij kort daarna overleed. De be klaagde Bontekoe stond Donderdag voor deze misdaad terecht en het Openbaar Ministerie eischte vijf jaar gevangenisstraf. Een aantal getuigen werden in deze zaak gehoord. Men herinnert zich nog wel het geval met den heer B. die, te Arnhem uit een bierhuis komende, door een persoon die hem opwachtte een messteek in het hoofd werd toegebracht. Door de rechtbank is thans tegen den dader 3 maanden gevan genisstraf geëischt. BI N N E N L Ti 1). België. Tot kamerlid in het dis trict Charleroi is gekozen de heer Giroul (1.) met 2880 stemmen. De heer Levi (c.) verkreeg er 2174 er waren 5107 stemmen uitgebracht. Engeland. Te Londen loopt het gerucht, dat prins George van Wales, kleinzoon van de koningin, tot over de ooren verliefd is geraakt op een meisje, dat wel van aristocratische familie is, maar geen cent bezit. De koninklijke familie zou zeer tegen een huwelijk van den prins met het bedoelde meisje gekant zijn. Prins George echter zou het vaste besluit genomen hebben, zich van «het dierbare 'beeld zijns harten», zooals de Irish Times zegtniet los te scheuren. De ex-Keizerin Eugenie zond een diadeem van zilver als huwelijks geschenk aan prinses Irene van Hes sen, «de kleindochter harer vriendin, Koningin Victoria», schreef zij. Te Southampton is tot lid van het Lagerhuis gekozen de scheeps- commandant Evans (Gladstoniaan) met 5151 stemmen. De conservatieve tegencandidaat Guest verkreeg 4266 stemmen. Gelijk uit Simla wordt ge- gemeld hebben de Thlbetaansche troepen, ter sterkte van 3000 man, bij het aanbreken van den dag Gua- tong aangevalleD, het gevecht duur de tot 10 uur voormiddags. Toen de Thibetanen daarop den terug tocht aannamen, werden zij door de Engelscheu vervolgd. De Engel- schen hadden 3 dooden en 2 ge wonden, de vijand verloor 100 man. De morgenbladen wijden sym pathievolle artikelen aan de huwe- Jijksfeestelijkheden te Berlijn, waarin zij het Duitsche volk van harte ge lukwenschen en de vriendschappe lijke verhouding tusschen Engeland en Duitschland bespreken, welke, zegt de Morgenpost door het bezoek van koningin Victoria te Berlijn opnieuw versterkt is ge worden. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld, dat de uitsluiting van het Russische graan van de Duitsche markten op de beurs drukt eu de spanning tusschen Duitschland en Rusland ongerust heid in de politieke kringen te weeg brengt. De Hongaarsche pers laat zich opmeuw zeer pessimistisch over den toestand uit. Duitscllland. Het huwelijk van prins Hendrik eu prinses Irene werd Don derdag met betrekkelijk weinig feestelijk heid voltrokken. Werden er anders ge woonlijk 2000 personen uitgenoodigd, thans bestond de stoet, alle onmisbare waardig heids bekleeders medegerekend, uit hoog stens een 300-tal personen. Wat bizonder de aandacht trok on tot blijdschap stemde was, dat keizer Erederik, wiens plan aan vankelijk was, om slechts het wisselen der ringen bij te wonen, bij de geheele plech tigheid tegenwoordig bleef. Ofschoon zijn gelaat zeer mager en bleek was en de sporen droeg van het doorge stane lijden, zat hij toch weder recht over eind op zijn stoel, zonder eenig steunsel te behoeven. Op de gelukwenschen der aanwezigen, tijdens zijnen kleinen rondgang door de sierlijke kapel, antwoordde hij met minzame handdrukken en door stil zwijgend het hoofd te bukken. Aandoen lijk werden allen gestemd, toen hij, zonder een woord te spreken eu met tranen in de oogen, zijn zoon en diens jeugdige vrouw, na de kerkelijke inzegening meer malen hartelijk omhelsde. Thans werden sporen van vermoeidheid bij den keizer zichtbaar en daarom woonde hij de verdere feestelijkheid niet bij, welke met een fa miliemaal werd besloten. De kroonprins bracht in zijue plaats den heildronk aan het jeugdige paar. Een der aloude gebruikelijkheden, de verdee ling van den kouseband der bruid onder de aanwezigen, had daarna plaats, waar mede het feest gewoonlijk afloopt; zoo ook nu. De Groothertog van Hessen, vader van Prins Hendrik, werd naar aanleiding van dit huwelijk tot inspecteur van het leger benoemd. De kleine staat van beleg, op grond der socialisten-wet over de stad Sprem- berg uitgesproken, is volgens de „Ereis. Zeit," opgeheven. In het park van het kasteel te Charlottenburg heeft zicht Don derdagavond een parkwachter aan gemeld als gewond door een schot aan den arm. Het feit is nog niet geconstateerd. Door de patrouille of de schilwachten is er geen schot gelost. De verwonding is onbe duidend. Frankrijk. Alle bladen zijn thans vol van den grooten strijd, dien de tegen standers van Boulanger tegen hem willen aanbinden. Met name zijn het Clémenceau, Joffrin en Ranc die dit plan hebben op touw gezet. Volgens de „Erance," die Joffrin heeft geïnterviewd, zou de vereeniging voornemens zijn, Boulanger met alle moge lijke middelen tegen te werken. Joffrin verklaarde dat de Republiek in gevaar was door de Boulangistische beweging. Vele radicale en socialistische bladen sluiten zich mede aan bij de anti-Boulangistische beweging. Reeds hebben de republikein- sche afgevaardigden eene voorloopige bij eenkomst gehouden, waar men over de middelen heeft beraadslaagd om het Bou- langisme op afdoende wijze den kop in te drukken. In de zaal van het Groot-Oosten, rue Cadet te Parijs, werd de bijeenkomst gehouden waarin de middelen zouden wor den beraamd tot bestrijding van het voort woekerend boulangismemeer dan 400 personen waren tegenwoordig. Clémenceau presideerde en legde het doel der verga dering bloot. „De liefde voor de republiek dwong ons haar te handhavenniet vol doende was het dat men zich anti-bou- langist verklaarde, er was een program van actie noodig." Daartoe werd besloten. De vergadering nam het besluit aan, eene vereeniging te vormen onder den naam van „Société des droits de 1'hom- me et du Citoyen," welke eeu partij zou uitmaken waariu alle republikeinsche krach ten zich concentreeren, om een dam op te werpen tegen elke poging van reactie of dictatuur. In de daarop gevolgde, door Clémen ceau voorgelezen, verklaring wordt de hou ding dezer partij, die aan alle republi keinsche fracties elementen ontleent, bloot- gelegd. Daarin komt o. a. voor: Wij gelooven, dat allen die trouw zijn gebleven aan de republikeinsclie instellin gen, zicb moeten verstaan ooi aan de ver nedering welke het Boulangisme het land aandoet, een einde te maken. Die strijd moet tot het einde toe worden voortgezet tegen dien generaal, die zich als pretendent opwerpt eu uit alle partijen aanhangers recruteert. Als zonen der Transelio Revolutie, be wonderaars niet alleen van een enkele periode dezer revolutie, maar van den voort gang van een altijd vrij volk, zijn wij be sloten, om alle ons ten dienste staande mid delen aan te wenden om de Cesaristische reactie te stuiten, die ons land voor de derde maal achteruit wil dringen. Op deze wijze gaat de declaratie voort en eindigt met nogmaals aan te sporen tot deu strijd tegen het Boulangisme. De vertegenwoordigers der werklieden partij, ter vergadering aanwezig, verklaar den uit naam der partij dat zij met de voorgestelde beweging mede ging. Tal van republikeinen gaven mede blij ken van instemming. De statuten werden en bloc goedgekeurd. De „Justice" zegt, naar aanleiding van deze vergadering, dat het doel van de stichters der „Soeiété" is, herziening der Constitutie en eenheid te brengen tusschen de Republiek eu de monarchale instellin gen. Reiuach, tegenstander van het programma, noemt de geheele beweging een aanslui ting bij de tegenpartij, waaronder Bou langer, Victor Bonaparte e. a., die zich het doel: herziening tier constitutie, voor oogen stelt. Als propaganda tegen het Boulangisme zullen iu de Fransche departementen 3 millioen afbeeldin gen worden verspreid, voorstellende den generaal, de mannen van de Commune vertredende en ge wapend met een zweep, het volk voor zich uit drijvende. Na het eeremaal, den president Carnot door het Ministerie aange boden, had Donderdagavond eene schitterende ontvangst plaats. I Italië. Uit Milaan wordt gemeld, naam luidkeels uit te schreeuwen in die schitterende zalen en met satijn behangen vestibules; ik zou in arren moede de vloeren hebben kunnen opbreken en de wanden rameien in de dwaze hoop, dat ik daardoor zou ontdekken, wat ik zoo vurig verlangde te weten. Dien Maandagavond echter was ik aanmerkelijk kalmer gestemd. Den vorigen dag was ik het huis voorbijgegaan, waar Eleonore verblijf hield en had aan het venster terloops het zoo zacht en zorgvol ge laat gezien, dat mij kracht had gegeven tot doorleven eener gansche week van angst en teleurstelling. Ik was nu over tuigd, dat van mijne bezoeken in de woning der familie Leavenworth niets meer te hopen viel, en ik trad er op den bewusten avond binnen met een onverschilligheid, zoo als ik nog niet had gekend sinds den eersten dag, dat ik ophield een vreemdeling te zijn onder dat dak van jammer en ellende. Toen ik echter bij het naderen van de receptie-zaal zag, dat Mary ongeduldig de kamer op en neer liep, als ware zij elk oogenblik iemand wachtend, nam ik een stoutmoe dig besluit en vroeg, op haar toetredende: - - Vind ik u alleen, miss Leavenworth? Zij hield plotseling stil en kleurde sterk, terwijl zij met een beleefden hoofdknik groette, maar, tegen haar gewoonte, mij niet verzocht om binnen te komen. Zou ik u grooten last veroorzaken, door een oogen blik gehoor te verzoeken? vroeg ik. Zij sloeg een vluchtigen blik op de pendule en scheen aanvankelijk voornemens zich te verontschuldigen, maar spoedig bedacht zij zich, zette een stoel naast den haard en wenkte mij, daarop plaats te nemen. Hoewel zij trachtte kalm te schijnen, ontging het mij niet, dat ik haar verrast had in een uiterst opgewonden oogenblik, en ik slechts be hoefde te zeggen, wat mij op het hart lag, om die trot- sche gestalte te zien buigen als een riet. Ik begreep ech ter, dat er geen tijd was tot lang overleg en sprak haar aldus aan: Het doel, waarmede ik hedenavond tot u kom, miss Leavenworth, is, dat ik u een verzoek heb te doen. Terstond zag ik, dat ik niet op de rechte wijze was aan gevangen. Een verzoek aan mij? vroeg zij zeer koel. Ja, ging ik met groote voortvarendheid verder. Nadat mij alle pogingen om de waarheid op te sporen, mislukt zijn, kom ik, aan uwe edele gevoelens niet twij felende, tot u, ten einde te trachten mijn doel te bereiken langs den eenigen weg, die mij nog niet is afgesneden, en datgene van u te vernemen, wat, zoo 't uw nicht niet kan redden, toch krachtiger dan gij wellicht meent, tot die red ding zal medewerken. Ik begrijp niet recht, wat gij bedoelt, zeide zij, een weinig onthutst. Het zal dan noodig zijn, ging ik voort, u ge heel bekend te maken met het gevaar, dat uw nicht nu meer dan ooit bedreigt. Gij, die bij haar verhoor tegen woordig zijt geweest en hare antwoorden hebt kunnen wik ken en wegen, zult mij gemakkelijk begrijpen, zonder eenige nadere verklaring. Maar wat gij niet zult begrijpen, noch vermoeden is dit: Dat, tenzij ze spoedig ontheven worde van de op haar rustende verdenking, de gevolgen daarvan niet uit zullen blijven, en.... Groote God I riep zij uit, gij wilt toch niet zeggen, dat.... Dat zij in de termen valt om gearresteerd te worden. De slag was gevallen en had doel getroffen. Schaamte, angst en afkeer spiegelden zich af in iederen trek van haar doodsbleek gelaat. En dat alles om dien ellendigen sleutel 1 klaagde zij. Sleutel? Hoe weet gij iets vau een sleutel? Hoe ik daar iets van weet? hernam zij angstig blozende. Hebt gij 't mij dan niet zelf gezegd? Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2