NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 28 Mei 1888. No. 1501. ADVERTENTIËN: Dit Immer Maat uit twee Men. S TADSNIEU S. WIE 18 DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- t JBuresnKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 188. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers <1. C. PEEREBOOM en .1. B. ATIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangére G. DAVBE C'o., JOH. F. JONESSucr., Parijs31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 26 Mei. Aan J. Smolenaars ie toestem ming verleend tot het oprichten van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven, in het perceel aan de Amsterdamschevaart get. no. 28, terwijl door J. Maas vergunning is gevraagd tot oprichting van eene drogerij van sigaren, in het perceel aan de Lange Wijngaardstraat do. 26. Zondag 27 Mei zal op het Mu seum van Kunstnijverheid alhier we der tentoongesteld worden eene ver zameling afbeeldingen, betrekking hebbende op dmoderne Duitsche beeldhouwkunst, op het ornemen taal en figuraal gebied. De 6choone uitvoering dezer afbeeldingen in lichtdruk en de artistieke werken, die ze wedergeven, zijn zeer zeker in hooge mate de aandacht waard. Des Zondags is de toegang vrij. De levering van steenkolen ten behoeve van het R. K. Wees- en Armenhuis alhier is toegewezen aan J. T. Perquin en Zonen, brandstof fenhandelaars te dezer stede. Er waren vier inschrijvers. Eene 30-jarige Duitsche dienst bode iu een logement alhier, heeft zich in stilte uit te voeten gemaakt met medeneming van verschillende kleedingstukken van hare meeste res. Men vermoedt dat zij naar Duitschland de wijk genomen heeft. De watermachine van Rijnland te Halfweg zal, om meer wa:er te kunnen verplaatsen, aanmerkelijk worden uitgebre d. Met de werk zaamheden is men dezer dagen be gonnen. LETTEREN EN KUNST. Blijkens liet elfde jaarverslag van het Dames-leesmuseum te Amsterdam, traden in het afgeloopen jaar verscheidene leden toe. De naamlijst bevat 112 namen. Er is besloten recbtspersoonlijkheid voor de Yereeniging aan te vragen. Als lid van bestuur trad mej. S. Salet af wegens ver trek, en in hare plaats werd gekozen mej. L. M. De Hoop Scheffer, terwijl mej. H. Heineken volgens rooster aftrad en herko zen werd. De staat der ontvangsten ver meldt o. a.: aan contribution f 1165, aan andere baten f 66; die der uitgaven aan huishuur, belasting, water, vuur en licht, assurantie en huishoudelijke uitgaven f 609, aan drukwerk f 74, aan boeken eu tijd schriften f 590. Naar aanleiding van het schrijven in de ,/Middelb. Ct." zegt het „D. v. N." nog: //Waar is alleen, dat de salarissen der tooneelisten ietwat zijn verlaagd, een natuurlijk gevolg van de ongunstige fiuan- cieele resultaten, die de exploitatie ven //Het Ned. Tooneel" gedurende de laatste jaren heeft opgeleverd. Er werd, naar wij meenen te weten, in zes jaren tijds bijna f 100.000 verloren. Ondanks de verlagiug der tractementen, zijn die bij //Het Ned. Tooneel" nog altijd hooger dan elders geen der artisten heeft dau ook de Ver- eenigiug verlaten. Bovendien is in de statuten bepaald, dat als er soms iets mocht worden overgehouden door de verminde ring der salarissen, een deel daarvan den nrtisten zal ten goede komen. Een voor ste) aan andere directies is in het geheel niet gedaan trouwens men weet, dat een tooneelspeelster van het gezelschap van dehh. Kreukniet en Mutters en twee artisteu van dat der hh. v. Lier bij «Het Ned. Tooneel" zijn aangenomen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat onze landgenootde violist Audré Spoor, van Rotterdam, in de vorige week met veel succes voor de eerste maal is op getreden in het Keizerlijk Aquarium al daar. Na de „Eausf'-fantaisie werd hij tot zesmaal toe teruggeroepen, terwijl hij de wals moest herhalen. Niet minder bijval vond zijn voordracht van de „Airs Russes" van Wieniawski. Inhoud Sempervirens No. 21: Aanmoediging. Voorjaars-Phloxen. Phlox setacea, met een afbeelding. Iets over verplanting van Ooftboomeu. Haast te veel. Tentoonstelling van late Tul pen te Haarlem. Iris forceering. Een plantenkas in Indië. Nederl. Maat schappij voor Tuinb. en Plantkunde. Nederl. Tuinbouw-vereeniging te Londen. Verschillende mededeelingen. Ont vangen Prijscouranten. Advertentiën. LEGER ER VLOOT. Aangaande de promotie bij het leger deelt men mede, dat de nieuwe minister van Oorlog een geheel ander stelsel van bevordering zal volgen dan zijue voorgan gers. Hij gaat nl. van het begingsel uit, om geen personen, die voor hoogeren rang geschikt zijn geoordeeld, te laten pas- seeren door anderen, die soms toevallig door minder veeleischende chefs als zeer geschikt worden gesignaleerdalleen zij, die ongeschikt zijn voor hoogeren rang, zullen geene bevordering maken. De minister hoopt door deze maatrege len het vertrouwen bij het officierskorps te doen terugkeeren en de vroeger ontstane ontevredenheid te doen wijken. Naar het „Dagbl. v. Z.-H. en 's-Gr." verneemt, znl kolonel Joost, commandant van het 5e regiment infanterie, als goe- verneur der Koninklijke Militaire Acade mie optreden. ONDERWIJS. Ue gymnastiek-onderwyzersvereeniging «Noord- Holland" zal op Zondag 27 Mei Jiare vergade ring houden te Wormerveer. Behalve eenigc huishoudelijke zaken zullen de volgende onder werpen behandeld wordenlo. Wat moet bij meisjes-gymnastlek op den voorgrond staan hygiëne of aesthetica? 2o. De leerstof aan de barren. LAND- EN TUINBOUW. Deu 31en Mei worden 800 kavelingen Java-orchideëti voor de eerste maal door de Nederlandsch-Indische Tuinbouwmaat- schappij te Amsterdam geveild. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 25 Mei. Heden kwam van de groote visscherij nog binnen de sloep //Watergeus", De Gast, met 20 kabelj. 4 leugen, 4 heilbotten en 160 schelv. terwijl door 82 korders 25 tot 115 gr. tongen, 6 tarbotten, 80 roggen, 2 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en van Wieringen 50 tal geep wer den aangevoerdkabelj. gold ter afslag afslag fl.80, leng fl.50, heilbot f5.25 per stuk, schelv. f 16.50 't honderd, tong 30 a 35 c., tarbot f6 a f9, rog 54 c. per stuk, kl. schol f 1.70 a f 2 per mandje, schar f 1.25 per mand en geep f14 a f15.50 per tal. L e m m e r, 24 Mei. Op heden en gis teren werden aan de zoutcrijeu alhier aangebracht 100.000 stuks ansjovis, die tot marktprijs werde i opgelost. It I i\ K N I A I). Z. M. heeft benoemd: in het bestuur van Waterland, prov. Noord-Hol land, tot dijkgraaf J. Prins Jr. en tot hoogheemraden K. de Waart en C. Ho- niugh de Jonge; tot heemraad van den polder Waart en Groet, prov. Noord-Hol land, 11. D. Kaantot dammeester van den Nieuwendam, vanwege de gemeente Katwoude, prov. Noord-Holland J. M. Lamaison van Heenvliet; tot heemraad van den Volder Waard-Nieuwiand te Wie- ringen, prov. Noord-Holland, J. Tool; tot heemraad van den polder de Sehermeer, prov. Noord-Holland, G. de Jong; tot heemraad van het Ambacht van West- Friesland, genaamd de Vier Noorderkog gen, van wege de Middelkogge, prov. Noord-Holland, J. Wit; tot hoofdingeland voor West-Friesland van wage het am bacht de Vier Noorderkoggen, prov. Noord- Holland C. Pijper; tot heemraad van den Polder Wieringerwaard, prov. Noord- Holland, J. Geel. CSt. Ct.) Prof. M. De Vries te Lei den is vrij ernstig ongesteld. Men s e h r ij f t ons uit H i 1- versum Een schutter, L. B. de L. die we gens onwilligheid een klein wei- nigje iu het exerceeren werd ge drild, wierp zijn geweer ten gronde en voegde den kapitein toe: «Jij kunt doen met mijn geweer wat je wilt, maar ik ga naar huis!» Daarop zich willende verwijderen, werd hij op last van den kapitein gevat en door twee korporaals in verzekerde bewaring gesteld. Vóór echter de deur van het cachot ach ter den weerspannige gesloten was ontving een dier korporaals een ge- duchten slag van hem. Met het oog op de toch al veel te wenechen overlatende discipline bij onze schutterijen in 't algemeen, is het wenschelijk, dat de insubor dinatie van onzen Hilversumschen schutter voorbeeldig worde gestraft. De vereeniging „Floralia" reikte dezer dagen ongeveer 1500 bloemstekken uit. Op den jaardag van H. K. H. Prinses Wilbelmina zal een tentoon stelling worden georganiseerd en zullen de inzenders der schoonste planten worden bekroond. De «Burge r-K iesvereeni- ging» te Zaandam heeft in hare jongste vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad gesteld den heer C. Corver van Wessem. V r ij d a g z ij n te V1 a a r- dingeu van een modderbak van de heeren Volker en Bos 2 man te water geraakt, van wie er een is verdronken. In het militaire hospi taal te Leiden is opgenomen een milicien der lichting 1888, die, bij het hooren dat hem eene aanzien lijke erfenis was te beurt gevallen, van blijdschap krankzinnig is ge worden. Een sjouwer die Dinsdag namiddag bij het laden van bazalt- steen in het tjalkschip Pelronella aan de Binnen-Kalkhaven te Dor drecht in het ruim viel en een dier zware steenen op den buik kreeg, waardoor hij ernstig inwendig ge kneusd werd, is Vrijdag ochtend aan de gevolgen daarvan bezwe ken. Door dengemeenteraad van Schoonhoven is toegestaan, dat de vermaarde zilveren ringkraag, oude banieren en Jacoba-kannen, onder de gewone voorzorgsmaatre gelen, tijdelijk worden afgestaan voor de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Hage. Het kind van een timmer man te Venlo was sedert eenige maanden niet wel; de kleine ver bleekte, nam weinig of geen voed sel, sliep onrustig en viel met den dag af, zonder dat men de ziekte van het kind kende. Sedert eenige weken bemerkte de moeder, dat het kind een dikte onder het hart be komen bad, die langzamerhand aan het zweren geraakte. Donderdag morgen, toen de moeder het kind zou aankleeden, bemerkte zij in deze dikte het oog eener naald. Onmid dellijk ging men nu geneeskundige hulp inroepen, en kreeg de moe der uit de wonde van haar kind een naald terug, waarschijnlijk vroe ger door haar verloren. De dokter gaf te kennen, dat het kind meer dan drie maanden hinder van deze naald moet gehad hebben. Waarschijnlijk heeft het kind, nu 8 maanden oud, met deze naald ge speeld en die vervolgens in het mondje gestoken. Na het verwijde ren der naald heeft het kind rustig geslapen. In de weide van den land- bouwer P. R. te 's Heerenboek werden twee zijner beste paarden zwaar in de borst verwond. Dat hier aan wraakneming moet wor den gedacht, werd Vrijdagmorgei; bewezen, toen op zijne deur een briefje gevonden werd, waarop stond: FB OIIiIiBTO JST. Naar het Engelsch, van Kathama Green. 421 XVII. de aanvang van groote verrassingen. Neen, gaf ik ten antwoord. Dan heb ik 't zeker in de courant gelezen. Geen der couranten heeft van een sleutel melding gemaakt. Zij geraakte al meer en meer in verwarring. Ik dacht, dat ieder het wist.... Neen, dat dacht ik niet, liet zij er plotseling beschaamd en berouwvol op volgen. Ik wist, dat 't een geheim was, en ach, mijnheer Raymond, Éleonore zelve heeft 't mij gezegd. Eleonore? Ja, toen wij gisteren alleen in de gezelschapszaal waren. Wat zeide zij u dan? Dat men haar in 't bezit had gezien van den sleutel der bibliotheek. Het viel mij moeilijk, mijn twijfel aan de waarheid dezer woorden te verbergen. Eleonore, die wist met welk wan trouwen haar nicht haar bejegende, zou Mary een feit heb ben meegedeeld, dat dubbele aanleiding tot verdenking gaf Ik kon dit nauwelijks gelooven. Maar gij wist 't toch zeker ook, niet waar? ging zij voort. Ik heb toch niets gezegd, dat voor u een ge heim moest blijven? Neen, zeide ik, maar juist dat feit maakt den toestand van uw nicht zoo hachelijk. Wanneer toch om trent dat punt geen nadere opheldering wordt verkregen, zal er altijd een smet blijven kleven op haar naam; een verdacht getuigenis wordt niet verzacht door fraaie rede- neeriDgen, noch krachteloos gemaakt door volhardende ont kenning. Alleen haar vlekkeloos verleden en de pogingen van iemand, die ondanks alles aan haar onschuld is blij ven gelooven, hebben haar tot lu onttrokken aan de hand der justitie. Die sleutel en het hardnekkig stilzwij gen, dat zij daarover bewaart, is de oorzaak, dat zij lang zaam maar zeker neerzinkt in een afgrond, waaruit zelfs de pogingen harer beste vrienden haar niet meer zullen kunnen redden. En gij zegt mij dit.... Opdat gij medelijden zoudt hebben met het arme meisje, dat geen medelijden heeft met zich zelve, en gij door inlichting te geven omtrent eenige zaken, die u met vreemd kunnen zijn, haar zoudt helpen behoeden voor het dreigend onweer, dat elk oogenbük over haar los kan barsten. Dus zoudt gij willen beweren, mijnheer, riep zij uit, mij met groote verontwaardiging aanstarende, dat ik van deze zaak iets meer weet dan gij zelf? Dat ik niet de meeat mogelijke openbaarheid heb gegeven aan alles, wat mij bekend was van dit bloedig drama, dat ons tehuis heeft veranderd in een woestijn en ons bestaan in een poel van jammer? Is wellicht de verdenking ook reeds op mij gevallen, en zijt gij hier gekomen om mij in mijn eigen huis te beschuldigen.... Miss Leavenworth, smeekte ik, wees kalm en blijf redeneeren. Ik beschuldig u van niets. Ik verzoek u alleen mij te willen inlichten omtrent de mogelijke reden van de noodlottige achterhoudendheid uwer nicht. Het is niet aan te nemen, dat gij daarvan geheel onkundig zoudt zijn. Gij zijt als zuster met haar groot geworden, gij hebt jaren lang vertrouwelijk met haar omgegaan, en gij moet dus weten waarom en ter wille van wien zij zich een zoo hardnekkig stilzwijgen heeft opgelegd en feiten verborgen houdt, die, wanneer ze bekend waren, de verdenking zou den doen vallen op deu waren schuldige.... althans wanneer gij, gelijk tot nu, blijft gelooven dat uw nicht geheel en al onschuldig is. Toen Mary mij hierop niet aanstonds antwoord gaf, rees ik op van mijn stoel, ging voor haar staan en herhaalde met nadruk Miss Leavenworth, gelooft gij dat uw nicht onschul dig is, ja, dan neen? Onschuldig? Eleonore? Gerechte hemel! wanneer ieder een slechts zoo onschuldig ware als zij! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1