NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 2 Juni 1888. No, 1506. ADVERTENTIE»: S T A D SN IE U \V S. B I AI N E N L A N l). WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere ragei meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., F ar ij», 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 1 Juni. Het stedelijk museum vau schil derijen en oudheden op het raadhuis alhier, werd in de maand Mei jl. bezocht door 411 personen tegen en 267 zonder betaling. De heer F. W. van Eeden, alge meen secretaris der Ned.Maatsehappij t. b. d. Nijverheid en directeur der Musea alhier, heeft onder den titel «Noorderlicht, bij den uitgever Tjeenk Willink een relaas doen ver schijnen van een bezoek, door bem gebracht aan Scandinavië in 1887. Wat de beer Van Eeden meedeelt, vooral omtrent de kunstnijverheid in Scandinaviëis interessant en rechtvaardigt in vele opzichten het motto door den auteur gekozen: «Het daghet uit het Noorden». Men moet hier geen geregeld reisverhaal ver wachten, maar daaraan is ook geen gebrek. Het is te wenschen, dat de heer Van Eeden het niet laten zal bij dat voorloopig verslag, zooals bij zijn werkje noemt. «Noorderlicht» is goed geschreven en keurig ge drukt. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 3030 HL. 2400 HL. f 1.50. f 3.25 p. K.G. p. K.G. Boter 1796 kil. 1648 kil. f0.90 f 1.15. p. stuk. p stuk. Biggen 883 stuks 330 stuks f4.50. f20.—. Hedenmiddag te twaalf uur had de plechtige teraardebestelling plaats vau het, stoffelijk overschot vau den heer P. C. A. Haaschild, io leven consul der Argentijneche Republiek. Hoezeer de overledene werd geacht en bemind mocht blijken uit de treffende omstandigheid dat de lijk kist als geheel bedekt was met prach tige kransen, twee en twintig in getal; onder deze was er eene ge schonken door de «Deutsche Verein» te Amsterdam. Twee der aanwezigen hielden bij de groeve eene toespraak in de Duit- sche taal, waarin de heer Hauschild in zijne edele hoedanigheden werd geschetst en zijne groote diensten aoor hem aan de maatschappij en in engeren kring bewezen, werden her dacht. Een hartelijk woord van dank, uitgesproken door een der familie leden, besloot de plechtigheid. Donderdag namiddag omstreeks AVa ure is door vonken, die uit den schoorsteen der boekdrukkerij van Haeseker Co., in de Kleine Houtstraat alhier vlogen, een raam kozijn in brand geraakt op de derde verdieping van een steenko- lenpakhuis van den heer Raven gelegen in de Schagchelstraat en dat van achteren aan genoemde druk kerij grenst. Het vuur werd spoedig ontdekt en gebluscht. Arroadfssements-Hechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 31 Mei 1888. D. C. H. slager te Haarlem, beleediging en zaakbeschadiging, req. f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, J. V. te Ilpendam, diefstal, req. vrijspraak; J. de K. olie slager te Zaandijk, weersp'inn. req. 14 dagen gev.; A. B. Jz., oud 13 jaar te Zaan dam, dierenmish. req. 4 maanden gev.; J. M. los werkman, Zaandam, mish. req. 5 dagen gev.; R. A. huisvrouw vau A. B. te Zaandam, beleediging, req. f 3 boete subs. 8 dagen hechtenis; K. van L. koop man te Zaandam, mish. req. 1 maand gev.; C. B. arbeider te Aalsmeer, mish. req. 7 dagen gev.; J. H. koopman te Haarlem, hondenbelasting, req. vrijspraak. Uitspraak werd gedaan in de navol zaken, vermeld in Haarlem's Dag blad van 26 dezer: C. M. K. wed. van H. P. U. overtre ding hondenbelasting, 2 maal f 6 boete, subs. 1 dag hecht, voor elke boete; A. B. koopman te Haarlemmermeer, als voren 2 maal f 5 boete subs. 1 dag hecht. v. elke boete; H. C. v. d. V. aannemer te Haarlem, als voren, f 6 boete 1 dag hecht.; J. K. koopman te Haarlem, als voren, 2 maal f 6 boete, subs. 1 dag hecht. v. elke boete; L. V. ketelmaker te Haarlem, laster, 3 dagen gev.; D. kleerbleeker te Heem stede, mish. f10 boete subs. 5 dagen hecht.; J. K. timmerman te Koog a/d Zaan, mishandeling en bedreiging, vrijgesproken; P. K. bloemkweeker te Heemskerk, dood schieten van eens anders hond, 7 dagen gev.; de zeven Zandvoorlsche vrouwen, mish. ieder f 5 boete, subs. 3 dagen hecht.; M. V. te Zandvoort, mish., f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad1 knecht voor loop- of pakhuiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schoenmakersjongen. Met de stoomtram HaarlemHillegom Leiden werden op de beide Pinksterdagen niet minder dan 5474 reizigers vervoerd, waarvan alléén op den tweeden Pinksterdag ongeveer 4000 reizigers. Sedert de opening van deze tramlijn is het vervoer op één dag nog nooit zoo groot geweest. Door de buitengewoon iage tarieven, den tegenwoordig zeer goed geregelden dienst eu het groote aantal treinen, neemt het vervoer meer en meer toe. De stoomtram verschatt dan ook den ingezetenen van Haarlem en Leiden een zeer aaugenamen en weiuig kostbaren rijtoer door een der meest bezochte streken van Noord- en Zuid-Holland. Geen weg in Nederland is voor de rei zigers zoo afwisselend als die tusschen Haarlem en Leiden, waarlangs niet min der dan zes zeer welvarende dorpen, als Heemstede, Beuuebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest, gelegen zijn. Het op vele gedeelten van den weg prachtige gezicht op de in de verte blin kende duinen, maakt een rit met den stoomtram in de vroege morgenuren bij helderen hemel buitengewoon looneud. Den reizigers, die van uit Leiden den rijtoer maken, biedt het eindpunt van den tram in het prachtigste gedeelte van den Haarlemmerhout een nieuw genot aan, hetzij door een wandeling onder het hoog opgaande beuken- en eikenhout, hetzij door een bezoek aan de bekende restauratie van den heer van den Berg, die vooral des Zon dags,door de muziekuitvoeringen in de nabij gelegen muziektent, tal van bezoekers trekt. Ook de tusschen liggende plaatsen bie den allen zeer gezochte rustplaatsen aan, terwijl eene wandeling door de omstreken, vooral door die van Bennebroek, Lisse en Hillegom, zeer aanbevelenswaardig is. Heemstede blijft als van ouds eene druk bezochte plaats. Vele familiëu komeu aldaar de zomermaanden doorbrengen. Het net gebouwde Sassenheim trekt uit Leideu druk bezoek.Velen,doch meerendeels slechts vreemdelingen, blijven aldaar «een tram" over, om de zeer nabij gelegen ruïne van het slot van Teijlingen te gaan be zichtigen. De halte Oegstgeest, bij de Groenesteeg, is ook een druk station van de lijn. Aldaar verwisselen de reizigers van en naar Kat wijk en Noordwijk van tram. Het verblijf in beide badplaatsen heeft door den aan leg van de stoomtrams naar Leiden eu naar Hillegom en Haarlem zeer veel in aange naamheid gewonnen en het bezoek is in de laatste jaren dan ook belangrijk toe genomen. LETTEREN EN KUNST. Een commissie van kunstschilders, van welke o. a. deel uitmaken de heeren Bis schop Sr., Louis Apol eu Klinkenberg, allen te 's-Huge, is naar München ver trokken om de Nederlaudsche schilder school te vertegenwoordigen bij de ope ning van de tentoonstelling van kunst en kunstnijverheid aldaar. De feestwijzer van het op 2 en 3 Juni te Groningen te houden Muziekfeest is verschenen. Het programma is als volgt Vrijdag 1 Juni, generale repetitie van z/Josua"; Zaterdag 2 Juni //Josua"; Zondag 3 Juni, namiddags 1 uur, kunstenaars- concert Les Préludes, van Liszt, liederen van Brahms, Schubert en Laehnerviool concert van Mendelssohn; liederen van Ver hulst en Nicolaï; Avondlied van Schumann; Joskanische Rispetti van Julius Röntgen; Légende vau Wieniawski en Fantaisie HoDgroise voor viool van Hubay; liederen van Berger, dr. E. D. Pijzei, Frans Coe- nen eu Cathariua van Ren nes; koor uit //Josua", Directeur is de heer J. H. Bek- ker. De solisteu zijn: Marie Fillunger,so praan, uit FrankfortAuguste Hohensckild, alt. uit Berlijn; Isabella Upponheim, so praan, uit Groningen; Rogmans, tenor en Messchaert, bas, beideu uit Amsterdam; Bram Eldering, violist, uit Buda-Pest. Het koor telt 120 sopranen, 127 alten, 34 te noren en 54 bassen; het orkest bestaat uit 68 leden. Het Philharmonisch orkest uit Berlijn zal eerstdaags een kunstreis door Neder land ondernemen. Te Parijs is een //Revue scientifique des femmes" opgericht. Zij zal geheel door vrouwen geredigeerd worden. LEGER EN VLOOT. Vau den //Nederlandschen Weerbaar- heidsbond" is gekozen tot voorzitter mr. A. J. Jocbems, van 's-Hage; tot onder voorzitter de heer L. G. P. Max, van 's-Bosch; tot secretaris jhr. A. Roell, van Leiden; tot penningmeester de heer G. H. J. De Lange, van Gouda. De sergeant-majoor jhr. Van der Mae- sen de Sombreff, van het Oost-Indische leger, die het vorig jaar wegens zijn held haftig gedrag voor den vijand benoemd werd tot ridder der Militaire Willemsorde, is dezer dagen, wegens opnieuw betoonde daden van //moed, beleid en trouw" op het slagveld benoemd tot 2en luitenant. ONDERWIJS. Aan F. A. Tauber, hoofd eener openb. lag. school te Heilo, is bij kon. besl. een pensioen verleend van f 834 en aan C. Heemskerk, hoofd eener openb. lag. school te Heerhugowaard een van f 667 VISSCHERIJ. Nieuwediep, 31 Mei. Vijftig kor- ders brachten heden 10 tot 80 groote-, ]0 tot 35 kl. tongen, 2 tarbotten, 10 tot 20 roggen, 1 steur, 1 tot 4 m. kl. schol en 1 tot 2 m. schaar ten afslag, terwijl van Wieringen 27 tal geep werd aange voerd; gr. tong gold 30 a 35 c.. kl. id. 15 c., tarbot f 8, rog 42 c. p. st., de steur f 19.50, kl. schol f 2.50 per m., schar f 1.50 p. m. eu geep f 7.40 a f 5.60 p. tal. Lemmer, 30 Mei. De vangst van geep op de Zuiderzee was gedurende deze week onbeduidend, waardoor de prijzen zeer hoog waren; de laatst bekende prijs was f20 per 200 stuks of tal. In bedoelde dagen werden alhier aangebracht aan de zouterijen voor aas voor de Noordzee-vis- scherij 8000 stuks of 40 tal. Aan de zouterijen alhier werden op gis teren 10,000 en op heden 30,000 stuks ansjovis aangebracht, die voor marktprijs werden opgeladen. De gewone audieDtie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 2 Juni 1888 niet plaats hebben. De St. - Ct. no. 127 bevat no. 5 der verslagen van den toe stand der openbare archieven over 1886, hetwelk het oud-provinciaal archief in Noord Holland behandelt. Van 't Loo wordt aau het Handelsblad" geschreven: Het verblijf van het koninklijk geziu kenmerkt zich iu deze omgeving weer door de gewone bedrijvigheid. De Koningin en het Prinsesje rijden dagelijks uit, en de Koning neemt een aantal beschikkingen, die bewijzen dat Z. M. zich opgewekt en Dat is dan ook inderdaad het geval. Het eenige, waarin de Koning van zijn gewone doen en laten afwijkt, is het ver keer in de nog altijd onvriendelijke bui tenlucht. Kort na zijne aankomst heeft de Koning zich een paar maal in het park bewogen, doch daarbij is het gebleven. Eu nu moge Z. M. in het paleis wat meer een zittend leven leiden dan vroeger, hij wandelt toch door zijne vertrekken, van tijd tot tijd ook in de vestibule, eu zijne werkzaamheid is in geen enkel opzicht verminderd. Zoowel alle staatszaken als bizondere aangelegenheden worden behan deld op de gewone uitvoerige en nauw gezette manier. In het park, achter het paleis, zijn de werkzaamheden in vollen gang. De kleine boerderij, meer algemeen bekend als het boerderijtje van Prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt eene verdieping op, en zij zal verder geschikt worden gemaakt FBUIIiLUTON. Naar let Engelsch, van Anna Kaiharlna Green. 47) XIX. OP MIJN BUREAU. Heeft uw vriend zelf geen bewijzen van het hu welijk? Hij kan niet eens bewijzen, dat hij op den dag, toen het huwelijk voltrokken werd, zich in het bewuste dorp bevond. Maar van het stuk werd toch zeker een afschrift ge maakt door een notaris dier gemeente? vroeg ik. Neen mijnheer, dat was niet het geval. Hoe kwam dat? Dat kan ik niet zeggen; ik weet alleen, dat mijn vriend navraag heeft gedaan en dat een dergelijk stuk ner gens te vinden is. Ik leunde een poos achterover in mijn stoel en zag hem oplettend aan. Het verwondert mij niet, zeide ik, dat uw vriend zich over een en ander ongerust maakt, vooral wanneer het waar is, wat ik uit uw woorden ineen te mogen op maken, dat de dame gene;gd is te ontkennen, dat de vol trekking van het huwelijk ooit heeft plaats gehad. WaDneer hij het geval echter aan de uitspraak van den rechter wenschte te onderwerpeu, is het mogelijk, dat deze hem in 't gelijk zal stellen, heewel ik daaraan wel eeuigszins twijfel. Zijn beëedigde verklaring is al wat hij ter beves tiging van zijn beweren kan bijbrengen; en wanneer zij bem onder eede zou weerspreken, dan gij weet het is bet tien tegen een, dat de jury haar als vrouw zal bij vallen. Clavering rees op, zag mij ernstig aan en vroeg eindelijk op een toon, die, hoewel eenigszins veranderd, toch zachter en vriendelijker was dan eerst, of ik zoo goed zou willen zijn hem dat gedeelte mijner meeuiug op schrift te geven, dat meer bepaald betrekking bad op de wettigheid van het huwelijk; hij voegde er bij, dat een zoodanig document zijn vriend alleszins zou bevredigen, als een bewijs, dat zijn za ken goed behartigd wareD, 'daar toch geen achtenswaardig rechtsgeleerde zijn naam zou zetten onder een geschreven advies, tenzij hij vooraf rijpelijk de zaak overwogen en van alle kanten bezien had. Daar dit verzoek mij zeer billijk voorkwam, aarzelde ik geen oogenblik er aan te voldoen, en stelde bem het ver langde document ter hand. Hij nam het aan en schreef den inhoud, na dien nauwlettend te hebben nagelezen, over in zijn notitieboek. Toen hij hiermede gereed was, wendde hij zich opnieuw tot mij, terwijl er in zijn houding een ze kere ontroering was te bespeuren, die ik tot durver niet had opgemerkt. Eu nu, mijnheer, zeide hij, zich in zijn voile lengte oprichtende, heb ik nog slechts één verzoek, en dat is, dat gij deze geschreven verklaring terug zult nemen, en gij, wanneer de dag aanbreekt dat gij een schoone vrouw naar het altaar geleidt, uzelf zult vragen: Ben ik er wel zeker van, dat de hand, die ik met zooveel teederheid druk, nog vrij is? Heb ik eenige zekerheid, dat die hand misschien niet reeds is weggeschonken, gelijk die van de dame, die ik, volgens mijn hier neergeschreven meening, voor de vrouw van een ander heb verklaard, volgens de wetten van het land? Mijnheer Clavering I riep ik uit. Reeds legde Clavering met een beleefde buiging de hand op den deurknop. Ik dank u voor uwe beleefdheid, zeide hij, en ik wil u voor heden groeten, mijnheer Raymond. Ik hoop dat gij niet noodig zult hebben het document te raadple gen, voordat wij elkander wederzien. En nogmaals be leefd buigende vertrok hij. Dit was de geweldigste schok, die mij tot nu getroffen had; voor een oogenblik stond ik geheel verbijsterd rond te kijken. Hoe kon hij met mogelijkheid mij persoonlijk in de zaak betrekken, tenzijmaar ik wilde het vermoe den niet eens uitspreken. Eleonore gehuwd, en met dezen man? Neen, neen, alles was mogelijk, maar dat niet; en toch bleef ik ondanks mij zeiven deze veronderstelling overwegen en bepeinzen, totdat ik, om aan de marteling mijner eigen gedachten te ontkomen, mijn hoed nam en de straat op ging, in de hoop hem weer te vinden en hem eene verklaring af te dwingen van zijn geheimzinnig ge- Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door Let geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresu: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PELREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1