voor woning van den bloemist, den heer Kraaijenbrink. De zoogenaamde «Toscbj'eswei" is reeds bijna herschapen in eene rijbaan voor het Prinsesje, die zich met hare prachtige pon nies dagelijks oefent in het paardrijden. Nog altijd geldt in het vorstelijk gezin de oude goede leefregel: «vroeg op en tijdig ter ruste." Reeds te halfnegen wordt ontbeten, en te negen uur vangen de les sen aan, die elk eeu half uur duren en telkens met een half uur tusschenruimte worden gegeven, zoodat de Prinses ook weer gelegenheid heeft, te halfeen aan tafel het tweede ontbijt te gebruiken. Gelijk men weet, wordt het gewoon lager onderwijs gegeven door den lieer P. Gedeking, de Pranscke les door mej.Lio- tard, de Engelsche door miss Saxton Win ter, de muziekles door den heer P. Stor tenbeker, en het Duitsch door de Konin gin zelve. Tot de meest geliefkoosde uitstapjes der Prinses behoort een ritje naar den Her tenkamp in het Soerensche bosch, waar zij er zich een feest van maakt, de herten en de jachthonden, die haar dan ook allen kennen, uit de hand te voeden. Des avonds om half negen wordt het Prinsesje naar hare slaapkamer geleid, waar haar, dank zij den welbesteden dag, eene uitmuntende nachtrust wacht. De Koningin, die hare rijtoeren verder uitstrekt, verrast de omgeving herhaalde lijk door afwisseling van rijtuig en be spanning, en bewijst zoodoende onwille keurig, dat onze koninklijke stallen niet ten onrechte onder de fraaiste van alle hoven worden gerekend. Er is dan ook hier weer keuze genoeg. Er bevinden zich op 'tLoo 22 rijtuigen en 26 raspaarden, behalve de vijf sierlijke ponies, die zich in ieders gunst en bewondering verheugeu. In het plan der 32 8 ste staatsloterij waarschuwt de direc teur het publiek tegen beschadi ging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. In de Moniteur des Inté réts Industrielsorgaan voor de t u- toonstelling te Brussel, leest men aangaande de «Hollandsche afdee- ling» het volgende: «Voor een groot deel geschiedt de inrichting te midden van een stof en een ophooping, waardoor de voorwerpen groot gevaar loopen schade t lijden. Men had moeten wachten toi het grove werk voor de machinegalerij afgeloopen was, ten einde het schrikkelijke stof te vermijden, dat overal, zelfs door gesloten vitrines, binnendringt. Aan den anderen kant was het moeilijk, na de inzenders te hebben aange spoord om hun uitstalling in orde te brengen, hun te zeggen het af- loopen van het werk in de galerij af te wachten, en zulks te meer omdat dit nog laug duren kon, Kortom, de kortzichtigheid en nala tigheid der organisateurs springt hier ten volle in het oog, en dit is waarlijk jammer voor de vreem delingen, die de tentoonstelling van een naburigen staat met hun tegen woordigheid komen vereeren». Door den heer dr. C. G. Youcg, te New-Amsterdam, Berbice, Britsch-Guyana, is aan het museum van natuurlijke historie bij de Rijks universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden een exemplaar van den Opisthocomus Cristatus (oud man netje), benevens een skelet, een jong voorwerp op spiritus en drie stuks eieren, alles van dezelfde vogelsoort. De aanwinst van deze voorwerpen is voor het museum van groot be lang, omdat door den heer Young bij zijn geschenk tevens vele bij zonderheden omtrent dezen zeldza- inen vogel en zijne levenswijze zijn medegedeeld. Uit Londen wordt door Reuter geseind, dat drie Engelsche kanonneerbooten aan de Zuidwes telijke kust van Ierland een Hol- landsch schip surveilleeren, dat ver dacht wordt van een levendigen smokkelhandel in jenever, tabak en andere belastbare artikelen van da- gelijksche consumtie,met de visschers te onderhouden. Door prof. Forster te Am sterdam zal het Vechtwater bacte riologisch onderzocht worden. In «Maison Strouckeu», te Amsterdam, werd Donderdag een internationaal assaut op den degen, de sabel eïi den korten stok, met een «concours de perfectionnement» gehouden, onder leiding van den heer P. C. Adrian. De uitslag was: le prijs (voor profesaeursj de heer Eugene Desmedt te Brussel; 2e prijs de heer Jules de Mulder van Leu ven. Voor amateurs le prijs de heer D. Hamburger te Amsterdam; 2e de heer A. v. d. Smissen te Brussel; 3e de heer M. vau Gelder te Am sterdam. De o n d e r i n s p ecteur Meij- boom, van de Rotterdamsche politie, is tot inspecteur bij de Amsterdam- sche benoemd. De nieuwe wijze van wer ken tot het besproeien der wegen, nu te Amsterdam ingevoerd, ver dient wel de aandacht der andere steden die in het bezit zijn, of zul len komen, van hooge druk-drink- waterleidingen, daar de 30 millime ter dikke straal nu niet alleen flink de wegen besproeit, maar tevens zoo hoog opspuit dat ook de boomen daarmede kunnen bespoten worden. De gasten die de slang besturen zijn echter nog ver van ten volle geoefend, daar zij hier en daar groote plassen maken en dikwerf het ook te kwaad krijgen met het passerende publiek, want het ge beurt wel eens, dat men met een nat pak tehuis ko.i t. Op de Wees perzijde ontstond hierdoor reeds een opstootje. Op voorstel van den ge meente-badarts dr. L. V. Hoog, be sloot het gemeentebestuur van Kat wijk de opening van het badseizoen in 1888 te doen plaats hebben op Maandag 11 Juni. De volksconcerten, wel ken dezen zomer van gemeente wege in het Laüge Voorhout te 's-Hage plaats hebben, zullen 10 in getal zijn en gegeven worden door het muziekkorps van de dd. schutte rij, telkens des Donderdags, te be ginnen des avonds te 8 uren. Dezen zomer zal te 's-Hage een begin worden gemaakt met het geven der van stadswege toegezegde volkaoefeningen in het Lange Voor hout, als vergoeding voor de afschaf fing der kermis. De tent, waarin die volksconcerten zullen gegeven worden, wordt thans opgesteld. Bij 't afspringen van den bok eener vigelante viel Dinsdag avond iemanu op het Spui te 's-Hage en had het ongeluk door dien val een der polsen te breken. Te Vlaardingen is een 6-jarig knaapje in een kalkput ge raakt en ondanks spoedige hulp, aan de gevolgen overleden. De p o 1 i t i e t e D o r d r e c h t heeft Donderdag een marinier aan gehouden, die reeds drie weken zod- der verlof van zijn korps afwezig was. Hij is naar Rotterdam, zijn garnizoensplaats, getransporteerd. Te H eel sum, n abijRenkum, is gisteren een tweejarig meisje van J. W". al spelende in een pot met kokend water gevallen, en is eenige ureL daarna aan de bekomen brand wonden, onder de hevigste pijnen bezweken. De 2e luitenant R. A. F. Botter vertrok Donderdag morgen met een detachement infanterie, groot 25 manschappen, van Deven ter naar Oldemarkt, om er de orde in de veenen te helpen handhaven. Uit de R. K. kerk teHeesch, bij Os, is een massief gouden ket ting ter lengte van ongeveer 2 meter, met kruis en medaillon, ontvreemd. Dader onbekend. Te Herten verdronk een 3-jarig kind in een mestput. Zekere C. D., te M a a s- tricht, is door de politie gearresteerd en aan het gerecht overgeleverd, wegens het schrij ven van een brief met bedreiging tot moord aan den wet houder B. De aangehoudene is reeds eenmaal wegens het schrijven van een brandbrief veroordeeld. Te Steenwijkerwold heb- ben enkele door hunne makkers tot werkstaking gedwongen arbeiders, onder militaire bescherming den arbeid hervat. Te Leeuwarden is uithet militair hospitaal een milicien ont vlucht, die in deze ziekeninrichting werd verpleegd en den volgenden dag wegens diefstal in de kazerne voor den krijgsraad moest terecht staan. De proeven met de weef toestellen in cL cellulaire gevange nis te Groningen zijn deze week voortgezet en nu geëindigd. De uitslag is gunstig. Met grond kan dus verwacht worden dat deze werk tuigen zullen worden ingevoerd, waardoor de arbeid eene groote schrede vooruit gaat. Volgens het geen men er van hoort, zou er driemaal meer mede kunnen ver vaardigd worden per dag dan met de oude houten, die ook in de cel len niet kunnen geplaatst worden. RECHTSZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam was Don derdag geroepen keunis te nemen van eene aanklacht van zware mishandeling met doodelijk gevolg. Te dier zake stond te recht de 18-jarige B. W., brandersknecht, wonende te Rotterdam. Beklaagde wordt ten laste gelegd op den 26 April jl. op zettelijk G. B. zwaar lichamelijk letsel te hebbeu toegebracht, door hem in de borst tusschen de 3e en 4e rib met een scheedemes een steek te geven, die tot het hart door drong en de linkerlong en het hart ver wondde, waardoor eene bloeduitstorting ontstond, welke den dood ten gevolge had. Er wordt voorlezing gedaan van het rapport der deskundigen, waaruit blijkt dat de dood van den verslagene het ge volg is geweest van uitstorting van bloed in het hartezakje, welke stilstand van het hart heeft veroorzaakt, en dat daarbij heeft medegewerkt uitstorting van bloed in de linker borstholte, waardoor de linkerlong samengedrukt is; dat deze bloeduitstortin gen veroorzaakt ziju door verwonding van de linker hartekaraer, eu dat deze ver wonding is teweeggebracht met een scherp snijdend werktuig. Bekl., die veel berouw toonde, deelde onder een vloed van tranen mede, dat hij met den verslagene, met °wien hij in goede harmonie leefde, sedert eenige jaren werk zaam was bij de firma Blankeuheijm en Nolet aan de Zalmkade te Rotterdam. In den middag van den 26en April omstreeks 4 uren waren zij met nog andere knechts werkzaam in het taplokaal met het aftap pen van jenever. Op zijne vraag gaf een knecht hem zijn mes aan, dat steeds bij de werkzaamheden wordt gebruikt. De verslagene gooide hem toen met zand in het gezicht, waarover hij hem aanmer king maakte. Toen daarop de verslagene, die tegen hem zeide: «ik zal gooien als ik wil!" wederom met zand wierp, werd hij zoo driftig dat hij dezen een stoot tegen de borst gaf met de hand waarin hij het mes hield. De verwonde liep toen weg, viel, een oogenblik later vernam hij dat deze overleden was. Hij was toen gaan liggen huilen op een vat, tot hij later werd aangehouden. Aanvankelijk zeide bekl. zich niet te herinneren dat hij met het mes had gestoken, doch hij kwam hierop, na gewezen te zijn op zijne vroeger gedane bekentenis, terug. De beide deskundigen, met de lijk schouwing belast geweest, werden vervol gens gehoord, en bleven bij de bovenver melde conclusie volharden. Beiden verklaarden eenstemmig, dat de dood, al ware er oogenblikkelijk ge neeskundige hulp geweest, onvermijde lijk was. Twee knechts van de firma B. en N., als getuigen gehoord, deden mededeeliugen omtrent het gebeurde. Het ontstaan der ruzie, het daarop gevolgde schelden en sarren over en weer, waarbij door den verslagene zou zijn gezegd, op de woorden van den bekl.«zoo waar mijn naam Nar dus Wetter is, zoo waar zal ik het mes in je dsteken," «dat durf je niet, je bent een groote aap, als je het niet doet," waarop bekl. zou gezegd hebben «hier dan," en toen den steek hebben toegebracht. Na het toebrengen der ver wonding, was de verwonde waggelend een eindje voortgeloopen, trachtende zijn goed los te maken en zeggendestoppen, stop pen hij was toen op den grond gevallen, en door hen opgenomen, en spoedig daarop had hij den geest gegeven. Beide getuigen verklaarden dat bekl. woedend was en van kwaadaardigheid stond te beven en te huilen. Bekl. was volgens hen spoedig driftig, doch de verslagene was plaagziek van aard. Yan de gebezigde uitdrukkingen zeide bekl. zich niets te herinneren. Het O. M., het woord bekomen heb bende, zeide het denkbeeld om in deze eene vervolging wegens doodslag in te stellen ie hebben laten varen, omdat bekl. door zijne droefheid eu berouw kennelijke bewijzen heeft geleverd nooit het doel te hebben gehad tot vermoorden. Niettemin had beklaagde moeten denken aan de treurige gevolgen, die het kon hebben zijn mes op te heffen tegen zijn kameraad. De vorige week zagen wij een beklaagde die zijn meisje vermoordde, thans is het de eene kameraad die den ander doodde. Beide gevallen zijn echter zeer verschillend: Op dezen bekl. toch kleeft geen smet of smaad. Eene ernstige bestraffing verdient hij niettemin. De vordering isveroordee ling tot vier jaar gevangenisstraf. Bekl. barstte in tranen los. Als toegevoegd verdediger trad op rar. N. W. Harmens, die zeide niets af te dingen te hebben op de qualificatie, maar het met het O. M. niet eens te zijn dat in deze alle elementen voor de toepassing aanwezig waren. Het opzet moest toch vaststaan, het willens en wetens handelen, het oogmerk moet op de daad gericht zijn. In deze is daarvan geen sprake. Bekl. heeft de vrije beschikking over zijn wil gemist, daar hij vervallen was in eeu oogenblik van razernij, en daarin het feit heeft gepleegd. In gevoelvolle woorden schetste pleiter den toestand, waarin beklaagde verkeert, alsook diens moe ier eu zuster voor wie hij de kostwinner is. Pleiter hoopte dat de rechtbank, zoo zij veroordeelde, be klaagde eene genadige straf zou opleggen. Schreiende verliet beklaagde de ge rechtszaal. Donderdag a. s. in deze zaak uitspraak. De Amsterdamsche Rechtbank ver oordeelde Donderdag den heer Wuestefeld tot 3 jaren en zijne dienstbode tot een jaar gevangenis, wegens gezamenlijke brand stichting in zijne woning in de Warmoes straat. De vrouw werd vrijgesproken. Ned. Herv. Kerk. De heer J. Kutsch Lojenga, pred. te Enkhuizen, herdacht Donderdag den dag, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt in de hervormde kerk aanvaardde. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 31 Mei. Door het prov. be stuur van Noord Holland is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed het ma ken van een steiger eu het vergrooten van drie bestaande steigers met het daarmede in verband staande straatwerk, aan den zuidelijken oever van de binnenhaven na bij de Noordzeesluizen te IJnauiden, be- hoorende tot de werken van het Noord zeekanaal. (Raming f7340). Minste inschrij ver L. Kok, te Dromden, voor f5994. BUITENLAND. Frankrijk. Boulanger heeft aan de kiezers vau Chareute een pro clamatie gericht, waarin hij hen bedankt voor de hem aangeboden candidatuur en deze afstaat ten gunste van Paul Déroulède; die zooals het in de proclamatie heet de man is die de Tonkin-expeditie heeft bestreden en alle andere kolo niale ondernemingen, welke tot ver nedering en den oude-gang der re publiek leiden. «Zijn programma is het mijne: Versterking der republi- keinsche instelling door revisie en ontbinding. Bijeenroepiug, zonder verwijl, van eeu constitueerende gadering. Hij is een man die de republiek voor ieder wenecht en eene eerlijke regeering, die zuinig beheert en zeker is van den dag van morgen en voorts de soevereiniteit des volks eerbiedigt en vertrouwen stelt in het werkelijk algemeen stem recht. Bovendien is hij uit Charente en heeft hij naast de zonen van dat departement gestreden in 1870/71. De proclamatie eindigt met het dringend verzoek geene stemmen op den onderteekenaar te verspil len, maar 17 Juni eendrachtig te stemmen op Paul Déroulède. Zij is in alle plaatsen van het departement verspreid. De «Socié'é des droits de rhomme» opent reeds terstond den strijd tegen de candidatuur-Dérou- lède in het departement der Charente. De vereeniging van Fransche vrouwen tot het verleenen van hulp aan gewonden iu oorlogstijd, heeft Woensdag ouder presidentschap van Jules Simon, te Parijs eene verga dering gehouden. De p-esident hield een prachtige rede waarin hij voor een uitgezocht gehoor sprak van de toewijding, de liefdadigheid en de vaderlandsliefde der vrouwen en de plichten die hun door den tegen- woordigen toestand des lands wor den opgelegd. Volgens dêpêche3 uit Jersey tracht Frankrijk de rotsgroep van Minquier, tusschen Jersey en Bre- tagne, in te lijven, ofschoon deze groep, waar de visschers van Jersey hutten hebbenaltijd beschouwd werd als te behooren tot Britsch Jersey. Vanwege Frankrijk is de driekleur op het voornaamste eiland dier groep geheschen. Italië. De keizer van Brazilië neemt in beterschap toe. Het ver trek naar Aix-les-Baius is voorloo- pig vastgesteld op Zaterdag, indien de weergesteldheid gunstig is. Engelsch-Indië. Er worden blijk baar pogingen aangewend, een op stand in Eogelsch-Iudië teweeg te- brengen. Verscheiden agenten, het zij vrijwillige, hetzij gehuurde, zijn daartoe aan het werk. Niet lang geleden ontdekte men, dat een tweetal marskramers uit Caboul allerlei verafgelegen dorpen in Bengalen bezochten, waar ze de zegeningen van het Russische bestuur hoog roemden. Evenzoo verscheen een bedelmonnik van Hyderabad in Delhi, waar bij voor eene groote drag. Toen ik echter buiten kwana, was hij nergens meer te zien. Duizenden menschen met bun eigeD zorgen en be zigheden bewogen zich reeds tusschen ons voort, en ik kon slechts met mijn sombere gedachten naar mijn bureau te- rugkeeren. Ik geloof dat ik nooit een dag doorleefde, die mij langer geduurd heeft; maar de tijd ging toch voorbij en ik was verheugd, toen ik mij te vijf uur aan het hotel Hoffman kon vervoegen, met het verzoek om den heer Clavering te spreken. Men oordeele echter over mijne verbazing, toen ik tot de wetenschap kwam, dat zijn bezoek op mijn bureau het laatste was dat hij verricht had voor zijn vertrek naar Liverpool, en dat hij zich nu in volle zee bevond, zoodat alle kans op een nader onderzoek met hem voorgoed ver dwenen was. Ik kon in 't eerst nauwelijks aan de waar heid der mededeeling gelooven, maar na een paarwoorden te hebb-n gewisseld met den koetsier, die hem naar mijn bureau had gebracht eu van daar naar de stoomboot, bleef mij geen twijfel meer over. Het eerste gevoel, dat in mij opkwam, was een gevoel van schaamte ik was in éen ver trek geweest met een door mij verdacht persoonik had van hem zelf een wenk ontvangen, dat wij elkaar waarschijnlijk in den eersten tijd niet zouden weerzien, en was zwak ge noeg geweest mijne gewone bezigheden voort te zetten, terwijl ik hem alle gelegenheden had gegeven om te ont snappen maar in de tweede plaats kwam ik tot de overtui ging dat het onvermijdelijk noodig was om Gryce met het verdwijnen van dezen man bekend te maken; het was echter nu reeds zes uur, en op dat uur had ik Harwell beloofd hem te zullen afwachten. Natuurlijk kon ik het niet van mij verkrijgen den secretaris vergeefs te laten komenik schreef dus een paar regels aan Gryce, waarin ik hem mededeelde, dat ik hem dien avond zou komen bezoeken en richtte ver volgens mijne schreden huiswaarts. Toen ik er aankwam zat Harwei .ij reeds te wachten. XX. trüeman tbueman trueman Het was mij onmogelijk bij deze ontmoeting de angstige gewaarwording te onderdrukken, die zich dadelijk van mij meester maakte. Wie wist, welke onthullingen deze man op 't punt stond mij zoo aanstonds te doen! Ik onderdrukte echter dit beklemmend gevoel, heette hem zoo hartelijk mo gelijk welkom en nam plaats om zijne verklaringen aan te hooren. Naar 't scheen was Trueman Harwell echter niet van plan de door hem geuite beschuldiging door eenige opheldering te rechtvaardigenhij was, naar hij zeide, integendeel ge komen om zijne driftige woorden van den vorigen avond terug te trekken, daar hij zich genoopt gevoelde te verklaren dat, welken indruk die woorden ook hij mij mochten hebben te weeg gebracht, zij ondoordacht gebezigd waren, zoodat ik er niet de minste waarde aan moest hechten. Maar gij moet toen toch gemeend hebben, dat er voor uw vreeselijke beschuldiging eenige reden bestond, zeide ik, of anders was uw handeling die van een krank zinnige. Dat behoeft nog niet, zeide hij, terwijl een don kere wolk zijn voorhoofd overtoog. Ik heb menschen gezien, die onder den drang der verbazing nog veel ge waagder beweringen uitten dan de mijne, zonder daardoor gevaar te loopen, dat men hen voor krankzinnig hield. Verbazing? hernam ik. Mr. Clavering's ge stalte of gelaat moet u dan toch zeker bekend zijn geweest. Het eenvoudige feit: een vreemd persoon in de gang te zien, zou toch onmogelijk uw verwondering hebben kun nen wekken, mijnheer Harwell. X Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2