Een luchtreisje. PredikbBurfen der Hel Herv. Kerken tent van een geweer-mitrailleuse, naar het systeem Hiram Maxim, van den uitvinder gekocht en zijn dade lijk 30 stuks daarvan besteld. Deze Maxim-mitrailleuse is het moordda digste wapen dat er bestaat, want daarmede kunnen op automatische wijze 600 schoten in de minuut, dus 10 per seconde, gedaan worden. Het is den uitvinder namelijk ge lukt, een mechanisch werkend ge weer uit te vinden, dat wii zeggen een geweer, waarbij de onzekere en aan alie toevallen onderhevige kracht der menschelijke hand door eene andere kracht vervangen wordt, welke al die nadeelen mist en vol komen regelmatig werkt. Hij heeft namelijk gebruik gemaakt van den achterwaartschen stoot van het ge weer bij het afvuren, waardoor het wapen opnieuw geladen en onmid dellijk daarna weer afgevuurd wordt. Het geweer staat op eenen drievoet, en heeft eenen loop van 11 millim., aan het einde waarvan een Vier- kani ka9tje bevestigd is. De patronen worden langs eenen riem op auto matische wijze in de laadkamer ge bracht, terwijl de artillerist slechts door het draaien van eenen slinger het toestel in beweging brengt. Op zeer vernuftige wijze is er voor ge zorgd, dat de loop door het schieten niet heet wordt; onder aan dendrie voet is namelijk een reservoir ge maakt, waarin zich water bevindt, dat door saaingeperste lucht naar den loop opgewerkt wordt en dien koel houdt. Met dit geweer kan tot op afstanden van 1575 meter ge schoten worden, en bij de proefne mingen zijn er zelfs eenmaal 5000 schoten acuter elkaar mede gedaan. Voor de bediening zijn drie man noodig: éen die schiet en twee die steeds voor den geregelden gang en voor de vulling van den patroon- riem te zorgen hebben. 'lij eene der vele proefnemingen heeft de uitvinder eenmaal op 600 pas zijnen naam uit de schijf ge schoten; met elk schot troi hij eene leiter. Naar de deskundigen zich voorstelleu: zullen vijandelijke troe pen niet in staat zijn, op een door een aantal dezer geweren bestreken terrein stand te houden. De nestelde mitrailleuses ziju bestemd voor de verschillende versterkingen in Gal- licie, terwijl er ook proeven geno men worden om dit Maxim geweer bij de cavalerie in te voeren. In een der meest afgele gen streken van Zuidelijk Italië, waar de oude zeden en gewoonten nog in zwang zijn, liggen de twee dorpen Sirico en Erasmo. Deze beide dorpen, die tot de gemeente Laburo behooreo, zijn in staat van vendetta tegenover elkander; zooals dat in die streken wordt genoemd is «het bloed» tusschen henonmo gelijk kunnen de wederzijdsche be woners omgang met elkander heb ben, men leeft als honden en katten en geen huwelijk zou tot stand te bren gen zijn waarvan de jongen en het meisje niet uit dezelfde gemeente waren. Nu schijnt het dat eemge jongelieden van Sirico het hof maak ten aan eenige meisjes van Erasmo, maar de schoonen wezen de min naars af, hetgeen nog meer de ver bittering der inwoners van Sirico gaaude maakte. Een der onde landsgebruiken al daar is, dat in den nacht, die Pink steren voorafgaat, de jongelieden de fraaiste bloemruikers voor de deuren der schoonen werpen, hetgeen in de symbolische bloementaal beteekent dat de minnaar getrouw biijft. In dien men de verkeering afgebroken wil hebben, worden, in plaats van bloemen, visschen, vruchten en groenten voor de deur der schooue geworpen. Met het laatste Pinksterfeest nu, toen de schoonen van Erasmo hun bloemenschatttng dachten te ont vangen, vonden zij m plaats daar van verrotte visch, appelen en kool stronken. Toen men het geval be merkte, was het te laat, de woede der bedrogen lieden van Erasmo was zoo hevig, dat verschillende troepen met dolken gewapend op weg togen om een veldslag te le veren. Tusschen de beide dorpen bevindt zich een herberg, een soort van on zijdig gebied, waar de tegenstanders elkander onttmoeten. Maar ditmaal werd de plaats het tooneel van eene vreeselijke slachting. Vijf tien jongelingen lagen weldra te wentelen in hun bloed. Aan beide zijden telt men dooien en gekwat sten. Politieagenten en gendarmes maakten een einde aan den strijd en het was hoog noodig daar de vij andige dorpelingen elkander wilden verdelgen. Het is zelfs zoo erg, dat men de onverzoenlijke tegenstanders met de militaire bezetting hunner woonplaatsen heeft moeten dreigen. De Zwitsersche regee- riag heeft maatregelen vastgesteld tegen den invoer van vleesch, van ziek vee afkomstig, en bepaald, dat versch gerookt en gezouten vleesch, zoomede verschillende soorten van worsten, ham en spek enz., bestemd tot verkoop, slechts dan in Zwit serland wordt toegelaten, wanneer dat vergezeld is van een bewijs van eenen veearts, dat het vleesch goed is en afkomstig van een dier, dat vrij was van besmettelijke ziek ten. Een jong meisje vangoe- den huize te Montreal (Canada) had zich midden op den dag te slapen gelegd m haar kamer, toen zij plot seling dooreen hevige pijn ontwaak te. Een hongerige rat klom in haar ledikant en was aan haar gelaat begonnen te knagen. Zij begon he vig te schreeuwen, maar het ondier liet haar niet los, tot eindelijk een der meiden kwam en het wist ie verjagen. Het gezicht der jonge dame is echter zoo toegetakela, dat zij voor haar geheele leven misvormd zal ziju. Meisjes, gaat nooit midden op den dag in een kamer liggen slapen, waar ratten zijn! De luchtreiziger Toulet heeft met zijn ballon een reisje van Brussel naar Dieppe gedaan, waarvan wij het belangwekkend relaas hieronder laten volgen. Des avonds, vijf minuten voor negeD, vertrok de koene luchtreizi ger met drie metgezellen. De baliou zette onmidd-llijk koers in de rich ting van het zuid zuid-westeu, naar Ninove. Op de aarde was er geen wind, maar de luchtstroom voerde ons tamelijk snel mede, welke snel beid aangroeide naarmate wij ste gen, in het eerste uur legden wij tien, en in het tweede zeventien meier per seconde af. Te half tien waren wij Bergen reeds gepasseerd. De baromeier stijgt wij zweven over een dorp heen, en zijn zoo dicht bij den grond dat wij een boer ons hooren toeroepen om te dalen. De snelheid van den bal lon neemt evenwel nog toe en wij drijven snel in zuidwestelijke rich ting voort. De nacht is kalm en helder, terwijl volslagen stilte om ons heerscht. Te tien uur waren wij in Frank rijk en zweefden boven Rijssei, daarop bereikten wij een hoogte van 2000 meters en vlogen over het departement du Nord. Plotseling verheft zich de ballon tot een hoogte van 2800 meter, op welke hoogte wij een half uur lang blijven; steden, dorpen, velden vlie gen wij voorbij. In de verte be merken wij verscheidene hoog ovens en smelterijen, welker vuren een zonderling effect maken in den nacht. Te elf uur werd het zeer koud, terwijl wij 1600 meters gedaald waren, de thermometer stond op 2 graden onder nul. De snelheid van den ballon nam nog toe en een lievigs wind dreef hem naar hel westen. Kwartier over twaalf. Wij ziju op een hoogte van slechts 200 me ter, maar kunnen niets zien door een dikken mist. Wij hooren een geluid alsof er een sneltrein voor bijgaat en dat geluid houdt aan, wanneer wij tot 400 en 600 meters gestegen zijn. Er is geen twijfel mogelijk: wij zweven boven de zee boven het kanaal La Manche. Door wat ballast uit te werpeu stijgen wij tot 1800 meter en olijven een vol uur tmveu de zee zweven, tot eindelijk het kompas aauwijst dat de wind veranderd is en ons mei snelheid naar het zuidwesten drijft. Te half drie passeerden wij een groot bosch, het bosch van Aumale, dat 69 mijlen groot is en waarvoor wij slechts vier minuten noodig hebben. Thans bereidden wij ons voor om te dalen en waren reeds gedaald tot 40 meter, toen op eens een hevige wind ons in de richting van de zee terugvoerde. Wij haastten ons thans met de toebereidselen voor de neder- daliug, en landden te 2 uur 32 mi nuten op een zeer ongelijkmatig oiraud, aal ongeveer 25 minuien van elke woning verwijderd was. Wij behoefden bij de nederdaung met eens het anker te gebruiken. In de verte hoorden wij het ruischen der zee en na den oalton te hebben vastgelegd, begaven wij ons op weg om nachtverbl f te zoeken en te onderzoeken waar wij ons bevon den. Na eene wandeling van circa een halt uur bereikten wij net dorp Tocqueville (bij Dieppe) waar men ons liefderijk opnam. Den volgenden dag was er nog zooveel gas in den halton, dat twee onzer besloten nogmaals op ie stij gen. Nauwelijks had de balion even wel een zekere hoogte bereikt of hij dreef naar zee. De reizigers veri.ren hun koelbloedigheid niet en daalden door het onmiddellijk openen der veiligheidsklep, op een zeer kleinen afstand van de zee neder. Dit duurde uiet langer dan 4 minuten. Dinsdagmorgen keerden de reizi gers naar Brussel terug. nük. JES. X 4X. Teerhartige jonge dame. O, jij ondeugende beugel, hoe duif je ihe jonge vogeltjes uit hun nest halen? Ondeugende jongen. Ho, ho 1 de oude zit op jou hoed I Wat is een dentist? Iemand die eens anders tanden uittrekt om voor zijn eigen tanden te bijten te hebben. «Gij komt toch morgen in onzen bazar, met waar, meneer Piuke- piuk?» zeide een jonge dame en zij voegde er met een betoovereuden giiiniach bij«Breng vooral een zak met geld mee!» De glimlach werkte zoo allerge- duchtst op meneer Pinkepink, dat hij, eer hij het zelf nog wist, op de knieën lag en haar ten huwelijk vroeg. «Hoor eens, George,» zeide het meisje een uur later, «je moet mor gen toch maar niet veel geld mee brengen, we moeten nu zuinig wor den. Een Engelsche professor heeft een werkje uitgegeven, getiteld: «Wa. maakt de zon warm?» Dit boekje heeft waarschijnlijk eenig opont houd in de uitgave ondervonden: op dit oogenblik zou men liever de vraag behandeld zien: «Wat houdt de aarde koel?» Een dienstbode kreeg van haar meester het volgende getuigschrift: Door deze verklaar .k, dat de eige nares hiervan een jaar min elf maan den in mijn dienst is geweest. Ge durende dezen tijd was zij zeer vlijtig aan de achterdeur, gematigd iu baar werk, vlug met verontschul digingen beminnelijk voor jonge heereu, getrouw aan haar vrijers en eerlijk als alles achter slot was. Een diepe beleekenis. De kleine Einii beeft voor zijn verjaardag e&n winkel gekregen. Hij zet hem open en zijn zusjes en broertjes koopeu bij hem bonbons, rozijnen, pepermunt enz. voor papie ren geld. Een tijdlang gaat het goed, maar eensklaps sluit Ëmil zijn win kel eu begint de doosjes en potjes achter elkaar le-g te eten. Mama: Maar, Emil, wat doejenu? Euul: Nu ben ik bankroet, mama. Dame. (in den tramwagen tot baar echtgenoot). De rit kost tien cent. Echtgenoot. Neen, vrouw, vijf tien cent. Dame. Ik zeg tien! Con ducteur, wat kost de rit? Conducteur. Vijftien cent, Mevrouw. Dame. Wat zijn toch al die mannen vaische schepsels! Een Engelsch reiziger, Spanje en Portugal bezoekende, kwam ook eens te Madrid en leunde over de ballustrade van de viaduct vau de Calie de Segovia aldaar. Nu is dit verooden, om de vele zelfmoorden, gepleegd door zich over die bal lustrade heen te werpen. De Ea- geischmau werd dan ook heel spoe dig bij zijn kraag gepakt door een diender. Gij zijt mijn arrestant, kom mee! Gij hebt zeker zelfmooord wil len plegen. Beste vriend, daar heb ik nog nog nooit over gedacht! Doet er niet toe! Ik heb het gezien en ik ken jelui streken. Je moet mee. Maar dat doe ik niet, ik Spartel niet tegen en doe wat ik zeg, of -Nu, of? Of ik gooi jeoverde ballustrade! 'ütóWüiuiH, 2 Juni. Do j-'i'tjEcn dor Aardappelen waren ala volgt, -ield. Blauwe f 2,30 a 2,40, dito Kralen f 0. a 0,—. Zeeuwache ElaTïkaesolie f00,do. Blauwe f 2,40 a 2,50, do Poters f 0,a 0,Prui- oische Hamburger f 3,a 3,10, id. Zaaiers f 0,— 0,j Geld. Thomassen f 0,a 0 Erie- «■ha Eranekar Jammen f 1,40 a 1.50, do. En» {«lacks f 1,10 a 1,20, dito Dokkumer Jammen 1,50 a 1,75, Zeeuwsche Spuische Jammen fl, i 2.80, IJpolder Jammen f 0,a n,t dito Blauwe f 0,a 0jilien per HL, nieuwe Malta 7 a 12 et. per Kg. Aangevoerd 0 verse'ie ladingen". 'HandelHauw. Suiker: Biet en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum. Loco f8,25 E., Sept./Dec. f8,35 E. eonsumtie f9,50, Nohel en Caspische onver anderd. Tarwe op levering lager, Nov. f204. Notcering van de Commissie voor dan Graan- lanaeL Kogge op levering onveranderd, Oct. f109, 108. Hoorn, 31 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 227 stapels, wegende 65,290 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f 0, Leiden, 1 Juni. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt24 Stieren f40 a 215, 74 vette Ossen en Koeien f115 a 300 of f 0,58 a 0,70 per Kg., 158 Vare id. f 82 a 190, 10 Graskalveren f 15 a 38, 84 vette id. f25 a 68 of f0,60 a 0,80 per Kg., 92 nuchtere id. f 4,a 12,'568 vette Schapen f 18 a S3, of f 0,45 a 0,50 per Kg., 1180 weide do. 12, a 24,12170 Lammeren f 4,a 13,46 magere Varkens f 14 a 25, 352 Biggen f4,25 a 10,0 Paarden f a 170 Kalt- en Melkkoeien f 105 a 250. Leiden, 1 Juni. Aangevoerd 41 partijen. Goudscho Kaas f 18,a 24,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, ^GMiKuAii, 2 Juni Moutwijn f8Jenever 13 50, fl m«t. Proef f14 75 ^poeliiig-Boiir« 1 40, dito Cornmiesiv. t 1.30. Zwolle, 1 Juni. Boter, Prima Gras f28, a 24.50, afwijkende f 21,a 22,2e soort f 17,a 19,—. TE HAARLEM. Op Zondag 3 Juni 1888. Groote Kerk. Vrocgpr. 7 ure, Snethlagc. Voorin. 10 ure, Smediug. Nam. 2 ure, Hoog. 36e Zondag. 's Avonds 6 ure, Brutel de la Rivière. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. E. E. Baubanton. pred. te Heemstede. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Post. iVaalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der V er eenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk Voorm. 10 ure, G. Buisman, pred. te Delft. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Pavore", Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, E. J. Kossink van Arnhem, 's Avonds 6 ure, E. J. Kossiulc van Arnhem. Nederd. Herv. Kerk. Bestneferoek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. I8il©eHBiieiidaaÊo Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 21/» ure> vau Arkel. lteemsie«le. Voorm. 10 ure, de heer Buisman, Godsdienstonderwijzer. Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk esa Polanen. Voorm. 97s ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer, üantpeora. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, Spaarmctaam,» Voorm. 10 ure, H. J. Berg9ma. Vdsen, Voorm. 97a ure, J. M. Snethlage, pred. te Haarlem, Doopshediening. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. J. L. Ruijs van Dugteren, pred. te Nieuw-Vennep. Doopshediening. lachen tegen het mes, als een kind tot een pop zou doen. Eindelijk viel ik van uitputting wederom in zwijm. Toen ik wakker werd, was de slinger niet lager gedaald. Ik begreep, dat men mij gadesloeg en dat men de daling had opgehouden tot ik weer ontwaakt was. Ik gevoelde mij zwak en ziek, o zoo onuitsprekelijk ziek, maar zelfs te mid den van mijn doodstrijd gevoelde ik behoefte aan voedsel. Met groote inspanning strekte ik den arm die niet gebon den was, uit en greep het kleine stuk vleesch dat de ratten mij hadden gelaten. Toen ik het aan mijn mond bracht vloog er op eens een half gevormd denkbeeld van hoop door mijn geest. Helaas! wat had ik te hopenIk gevoelde dat het een blijde, pret tige gedachte was maar zij was nog slechts ten halve uitgewerkt en het gelukte mij niet, haar te voltooienik was door het langdurig lijden een stommerik, een idioot geworden. Ik zag, dat de wassende maan van den slinger op mijn hart was gericht. Het moordtuig zou eerst mijn pij ver scheuren dan zou het terugslingeren en de operatie her halen telkens en telkens weer. In weerwil van de groote slingering, ongeveer dertig voet lang, zou het nog verscheidene minuten duren eer het moordtuig mijn lichaam raakte. En bij deze gedachte bleef ik staan, ik durfde niet verder gaan. Ik vestigde met een zekere koppigheid uitsluitend daarop mijne aandacht, alsof ik daardoor de nederdalmg van het flikkerend staal kon tegenhouden. Het daalde daalde voortdurend. Ik schiep er een koortsachtig behagen in, zijn tegenwoordige bij zijn vorige snelheid te vergelijken. Rechts links.rechts links zwaaide het, fluitend en sissend als een slang, recht in de richting van mijn hart, als eeu tijger. Ik lachte en brulde tegelijkertijd krankzinnig waanzinnig. Het daalde daalde. Het slingerde nu op drie duim van miju borst af. Ik worstelde hevig eu woedeud om mijn linkerarm te bevrijden. Deze was vrij van de elleboog tot de hand. Ik kon met groote moeite mijn mond bereiken, maar verder vermocht ik den arm niet uit te strekken. Had ik het touw dat mijn bovenarm beknelde, kunneu losruk ken, dan zou ik getracht hebben het vreeselijke werkluig tegen te houden. Helaas! ik had evengoed kunnen probee- ren, een sneeuwval tegen te honden. Het daalde - daalde. Ik hijgde en worstelde bij iederen zwaai. Ik rilde krampachtig bij elke slingering. Mijn oogen volgden zijne beweging, in de grootste wanhoop; ik sloot ze zenuwachtig bij iedere daling, hoewel de dood mij eene verlossing zou zijn geweest! Toch trilde iedere zenuw in mijn arm lichaam bij de gedachte, hoe klein de daling moest zijn, die het scherpe, glinsterende metaal op mijn borst zou werpen. Het was de hoop, die mij aldus siddsren deed de hoop, die blijft leveu iu alle gevaren de hoop, die den ongelukkige iu zulk een kerker zelfs niet begeeft. Ik zag dat tien of twaalf slingeringen het staal in aan raking zouden biengen met mijn pij en met deze opmerking kwam over mijn geest de kalmte der wanhoop. Voor de eerste maal sedert uren sedert dageu dacht ik. Ik bedacht nu, dat de touwen, waarmee ik gebonden was, enkelvoudig waren. De eerste aanraking van de halve maan zou mijn banden zoodanig doorsnijden, dat ik ze zou kun nen loswikkelen met mijn linkerhand. Maar hoe gevaarvol was dau de nabijheid van het staal! Doodelijk zou de ge ringste worsteling zijn. En was het waarschijnlijk dat mijn pijuigers dit niet hadden voorzien? Begeerig om er eeu einde aan te maken, hief ik mijn hoofd met moeite zoover op, dat ik mijn borst kon zien. Het koord liep over mijn lede maten in alle richtingen, behalve in den meg, dien de slin ger maakte. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6