NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 5 Juni 1888. No. 1508. ADVERTEHTIEN: STADSNIEUW S. li I N N 15 N L A N \l WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents* Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AV8S. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Pariji, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 4 Juni. In de zaak van den smid Schwartz tegen den burgemeester dezer ge meente qq. heeft de kantonrechter bij Vrijdag gewezen vonnis den eisch ontzegd en den eischer in de kosten veroordeeld. Ten aanzien van het eerste gedeelte der vordering oordeelde de kantonrechter, dat de eischer was niet-ontvankelijk, om dat het gemeentebestuur, mandaten afgevende op den gemeente ontvan ger voor het thans geëischte be drag, welke mandaten S. erkende te hebben ontvangen en behouden, betaald heeft op de eenige manier waarop een gemeentebestuur vol gens de gemeentewet mag, moet en kan betalen. Het tweede deel der vordering betrof eene som van f 0,25 per week over 146 weken, wel ke S. eischte als vergoeding voor het gebruik ecner dommekracht. De kantonrechter overwoog dat, daar geene andere overeenkomst was aangegeven dan die van bruik leen, welke de wet onderstelt dat om niet wordt aangegaan, er ook geene vergoeding kon gevorderd worden. Het bewijs eener bestaande usance dat de eischer had aange boden, werd niet aangenomeu om dat de wet hier niet naar gewoon ten verwees en derhalve het aan geboden bewijs niet toelaatbaar is. Aan het postkantoor Haarlem en de daa-onder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Mei 11. in de Rijks Postspaarbank ingelegd f 17 416.35'/:, terugbetaald f6958,32. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 3327. De welbekende, groote tuinbouw inrichting der firma E. H. Krelage en Zoon alhier, heeft de 2e vermeer derde uitgave verzonden van den catalogus no. 395, van bij haar ver krijgbare, gekleurde afbeeldingen van planten, bloemen, vruchten enz. uitgave April 1888. De firma werd tot deze uitgave geleid door de omstandigheid dat de in vele landen verschijnende vak tijdschriften, wel is waar uitmun tende afleeldingen leveren, doch deze gewoonlijk niet afzonderlijk verkrijgbaar zijn, en, mocht dit soms wel het geval zijn, dan is er toch voor den op tuinbouwgebied wer kenden vakman of liefhebber meestal veel moeite en last aan verbonden om juist die afbeeldingen te beko men, welke hij wenscht. De inzage van dezen catalogus, kan een ieder worden aanbevolen, die bij eene keuze uit de producten van het plantenrijk door veilige gidsen wenscht te worden geleid. Op franco-aanvrage aan de inrich ting wordt het werkje kosteloos verstrekt. Dr. J. W. Muller, leeraar in de Nederlandscbe taal en letterkunde en in de vaderlandeche geschiedenis aan het gymnasium alhier, zal zijne medewerking verleenen aan de sa menstelling van het «Woordenboek der Nederlandsche Taal» van prof. M. de Vries, te Leideu. Thans is besloten voor de gehuwde militairen te IJmuiden geene wo ningen te bouwen. Hun tal vergoe ding van huishuur worden gegeven, indien woningen te verkrijgen zijn. Te Houtrijk en Polauen is een Stephoen, een zeer zeldzaam hier te lande verschijnende vogel levend ge vangen. Het traaie dier is voorloo- pig in de volière van den hotel houder Coppée aldaar te bezichtiging LETTEREN EN KUNST. De reprise van de opera „Sigurd" te Parijs heeft veel succes gehad. „La Mission de Jeanne d'Arc" is in l'Ambigu zeer toe gejuicht. LEGER EN VLOOT. Het streven van de onlangs te kmster- dam gestichte //Vereeniging tot ontwikke ling der militieplichtigen" schijnt door de belanghebbenden op hoogen prijs te wor den gesteld. Reeds meer dan 300 jonge lieden ontvangen vanwege de Vereeniging herhalingsonderwijs en de aanvragen zijn zoo talrijk, dat in verschillende wijken nieuwe scholen zullen worden opengesteld; thans wordt het onderwijs op 3 scholen gegeven. Zooals wij onlangs meldden, zijn er te Leiden door de zorg van den majoor N. W. Hofstede, bijgestaan door den len lui tenant voor speciale diensten W. D. A. Ophorst, 120 stellen leergoed aangemaakt, om in gebruik gegeven te worden als nieuwe bepakkingswijze der infanterie bij de compagnieën van het regiment grena diers en jagers, het 6e en 8e regiment infanterie, waarbij de repeteergeweren vol gens de stelsels „Mannlicher" en „Vitali" in beproeving zijn geweest. Van elk dezer compagnieën wordt nu den 5den Juni een luitenant voor een 4-tal dagen te Leiden gedetacheerd, ten einde met inrichting eu gebruik van het nieuwe bepakkingsstelsel iu keunis te wor den gesteld. Van het regiment grenadiers en jagers is hiertoe aangewezen de le luitenant W. M. Wijnaendts van het le bataljon grenadiers. Uit de (alphabetisch gestelde) voor drachten voor organist der Ev. Lutersche oude kerk te Amsterdam, zijnde de hee- ren Bouman (Dordrecht), Hendriks (Am sterdam), Van Krieken Jr. (Rotterdam) en De Vries Jr. (Amsterdam) is benoemd de heer Hendriks, organist der Noorder - kerk te Amsterdam. De commissie van booordeeling bestond uit de heeren Richard Hol, Samuel de Lange, Dar.iël de Lange, W. F. Nicolaï en L. de Pauw. ONDERWIJS, Tot hoofd eener bizondere school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Hilversum, is benoemd de heer F. Wagner, hoofdonderwijzer te Tiel. VSSSGHEKtl. Nieuwediep, 2 Juni. Acht-en- twintig korders brachten heden 10 tot 95 groote-, 100 kl. tongen, 30 roggen eu 8 mandjes kl. schol ter afslag, terwijl van Wieringen 28 tal geep en door beugers 400 roggen werden aangevoerd; gr. tong gold 25 a 35 cent, kleine id. 15 cent, rog 44 a 52 cent per stuk, kl. schol f2.50 per mandje en geep f7.20 per tal. Lemmer, 1 Juni. De aanvoer aan den afslag alhier van zeevisch was in den loop der laatste dagen weder zeer ruim. Partijen kleine schol, tarbot, tongen, grie ten eu korhanen werden verschillende malen afgeslagen tegen goede prijzen; alleen schol werd lager iu prijs door grooten aanvoer en minder goede kwaliteit, wegens kleiute van stuk. Tongen brachten gemid deld op 25 a 80 cents, kleine tarbot 50 cent per stuk. Heden werden aan de zouterijen alhier aangebracht 80.000 stuks ansjovis, die werden opgelost tot marktprijs. De vangst was tot nog toe zeer onvoldoende. Eene der groote planten kassen van het lustoord «Soestdijk» wordt afgebroken en de inhoud aan het Kon. Zoöl. Genootschap te Amsterdam door Z. M. den Koning ten geschenke gegeven. De kas bevat ongeveer duizend tropische planten en gewassen. Voor het examen voor aspirant gemeente-secretarissen en ambtenaren te secretarie, gehouden te Utrecht, zijn op 31 Mei en 1 Juni geëxamineerd 13, waarvan toegelaten de heeren: W. N. Avis te Diemen, J. Bakker te Beverwijk, E. E. G. Crets te Maastricht, jhr. P. G. N. M. Druijvestein te Velsen, J. A. van Eijk Maasland, J. Fraij te St. Maarten, J. W. van Her waarden te Dordrecht, J. Ivardux te Mijdrecht, U. J. Mijn te Middel- harns, A W. Nijgh te Middelhar- nis, A. Stam te Alkmaar, J. Z. Verveen te Berkel en Rodenrijs. Naar de N. R. Ct. ver neemt bestaat het plan om Rotter dam, behalve met Dordrecht, ook met Delft, 's Gravenhage en Ant werpen telephonisch te verbinden. Bij de Hollandsehe IJze- ren Spoorweg-maatschappij zou het plan bestaan tot het maken eener verbinding van hare spoor weglijn NijmegenKleef met het station Gennep van den Noordbrabantsch- Duitschen spoorweg, uitgaande van het station Groesbeek. Iu verband daarmede worden ouderhandelingen gevoerd tusschen deze be de spoor wegmaatschappijen overeen contract voor de exploitatie der spoorliin BokstelWesel door de Hollandsehe IJzezen Spoorweg-maatschappij. Op Zaterdag herdacht de heer W. Möhringer, hoofdcon ducteur bij de Nederl. Cenlraal- Spoorwegmpijden dag waarop hij voor 25 jaar bij haar in dienst trad. Door zijn chet werd hem, na mens het personeel der afdeelingen Tractie en Beweging, een aanden ken aan dezen dag geschonkeu. Naar aanleiding vanhet verliezen van een proces tegen ze-j keren Enuma, acht het bestuur der Vereenigiiigiegeu de kwakzalverij» het waarschuwen door middel van het maandblad verder onmogelijk vol te houden en zal zij een voor stel doen tot opheffing der Vereeni ging. Het is niet om het gering financieel verlies, noch omdat de Vereeniging innerlijk verzwakt is, maar omdat deuitlegging der recht bank aan de wet gegeven haar ver hindert haren arbeid voort te zetten. De vereeniging was vooruitgaande, en telt thans 992 leden. In de vol gende alg. vergadering in Aug. a. s. te Amsterdam zal over dit voor stel worden beslist. Een drietal beruchte personen te Ameterdam, een man en een paar vrouwspersonen, hadden een boer weten mede te lokken in een huis. Aldaar trachtten zij de beurs van hun gast machtig te wor den, hetgeen gelukte. Daar de buren van dezen roof de lucht gekregen hadden, was de politie spoedig ge waarschuwd, die de roovers bij het verlaten van de woning heeft gevat en het gestolen geld in hun bezit vond. Naar ons van goed inge lichte zijde wordt medegedeeld, zal eerlang een brug over de Zaan wor den geslagen, voor voetgangers en voertuigen en wel te Wormerveer op een punt waar de Zaan smal is. Het initiatief daartoe is genomen door eenige groote firma's te Wor merveer. Waarschijnlijk zal, even als te Zaandam, een kleine tol wor den geheven. Door de leden der ver- eeuigiug «de VrijwilligeBrandweer» te Zaandam is Dinsdag jl. den heer J. C. van Wessem Az, die van de oprichting der Vereemging af tot vóór eenige dagen haar komman- dant was, een keurig geschenk tot aandenken aangeboden. Woensdag, 30 Mei, ver loor op eene houtverkooping op het Kalt» te Zaandam één der koopers eene portefeuille, waarin hij f 60 bewaarde. Het verlorene werd gevonden door G. Keg, die het onmiddellijk aan den eigenaar weder ter hand stelde, zoodat deze slechts een korten tijd van angst doorleefde. De eerlijke vinder ont ving eene geldelijke beloonins-. Men schrijft ons uit Alk- maar: Naar wij vernemen, heeft de ver eeniging ter viering vau den gedenk dag van Alkmaars ontzet in 1573 F H U I L L E T O DKT. Naar het van Anna Katharina Green. 491 XX. TRUEMAN I TRUEMAN TRDEMAN I Vergeef mij, zeide ik haastig, maar ik zie niet in, dat het feit, dat ik nimmer dergelijke gewaarwordingen ondervonden heb, mij zou verhinderen om de gevoelens te begrijpen van anderen, nie door geestelijke invloeden lich ter worden aangedaan dan ik zelf. Zijn gestalte richtte zich langzamerhand weer naar voren. Dan zult ge het ook niet belachelijk vinden, her nam hij, wanneer ik u zeg, dat ik in den nacht, toen de heer Leavenworth vermoord werd, al wat geschieden zou heb vooruitgezien in den droom; dat ik hem zag ver moorden, en ook zag.... Hij drukte in onuitsprekelijke op gewondenheid de handen voor het gelaat, terwijl zijn stem afdaalde tot een angstig fluisteren, en ook het gelaat zag van den moordenaar I Verschrikt staarde ik hem aan, terwijl mij een rilling door de leden voer, als had een geesten hand mij aangeraakt. En was dat.... begon ik. Ja, vulde hij aan, dat was de grond, waarop ik gisteren den man, dien ik beneden in de vestibule zag staan, aanwees als den persoon, dien de misdaad ge pleegd had. En terwijl hij dit zeide, nam hij zijn zakdoek en wischte het zweet af, dat met groote droppels op zijn voorhoofd parelde. Gij wilt dus zeggen, dat het gelaat, dat ge in uw droom en in de vestibule hebt gezien, een en 't zelfde was? Hij boog stilzwijgend het hoofd. Vertel mij uw droom, zeide ik, mijn stoel nader bij de zijne schuivende. Het was de nacht, voordat de heer Leavenworth ver moord werd, hernam hij op zachten, geheimzinnigen toon. Ik had mij in de beste stemming ter ruste bege ven, tevreden met mij zei ven en de geheele wereld; want, ofschoon mijn leven nu juist niet tot de gelukkigste be hoort, hier ontsnapte hem een flauwe zucht, dien avond waren mij een paar vriendelijke woorden gezegd, die mij met vreugde vervuld hadden. Plotseling echter, terwijl ik bezig was hierover na te denken, werd mijn hart zeer geschokt en viel de duisternis, die mij even te voren zoo rustig gestemd had, als een looden gewicht op mij, terwijl ik, met bovennatuurlijk, trillend geluid, driemaal mijn naam: «TruemanTrueman I Trueman I» hoorde herhalen door een stem, die ik niet herkende. Verschrikt rees ik overeind en opziende ontwaarde ik de gestalte eener vrouw, die naast mijn ledekant zat. Haar gelaat was mij onbekend, ging hii plechtig voort maar ik zou u iedere lijn er van kun nen beschrijven, zooals zij het over mij hield heen gebogen, mij in de oogeu starende met een uitdrukking van steeds khmmenden angst, waarin een bede iag opgesloten om hulp, ofschoon haar lippen zich met verroerden en slechts de weerklank van dien kreet mii in het o^r bleef galmen. Geef mij een beschrijving van het gelaat, vroeg ik, hem bij dat punt bepalende. Het was een fraai rond vrouwengezicht; liefelijk en zacht van uitdrukking maar een beetje bleek van kleur; niet juist schoon, maar innemend door een kinderlijken, vertrouwen- wekkenden trek, die er iets bizonder aangenaams aan gaf. Het haar, dat neer hing over het lage breede voorhoofd, was bruin vau kleurde oogeu, die zeer wijd van elkaar stonden, waren grijs; de mond, het schoonste deel van 't ge heele wezen, was bizonder fijn gevormd en vol van uit drukking en er was een kuiltje in de kin, maar niet in de wangen. Over 't geheel was 'teen gelaat dat door hem, die 'teens had aanschouwd, niet licht vergeten zou word-n. Ga verder, zeide ik. Zoodra ik die smeekende cogen op mij gericht zag, vloog ik verschrikt op, en oogenblikkelijk was niet slechts het gelaat, maar de geheele verschijning verdwenen, ter wijl ik opeens weer, gelijk dat soms in droomen gebeuren kan, een zeker geluid beneden in de gang hoorde, en da delijk daarop de slanke gestalte van een welgebouwd man de bibliotheek zag binnensluipen. Ik herinner mij nog dui delijk dat mij op dat gezicht een schok door de leden voer, half van angst en half van nieuwsgierigheid, hoewel ik vooruit wist wat hij zou gaan doen. Vreemd genoeg scheen ik thans van persoonlijkheid te veranderen en niet langer Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dAgelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1