NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 7 Juni 1888. x> Ét ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENT1EN: S T I) S N I E U H S. BI N N K K f: WIE IS DE SCHULDIGE? Jurering xonder zaken, smm- 'A HAARLEMS DAGBLi o Afo Kooli&ad, <h Pd Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere rsgel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEK EB OOM en J.ffB. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangére G. L. DAXJBE cf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 6 Juni. Bij kon. besluit van 4 dezer is bij bet departement van Binnenl. Zaken tot hoofdcommies benoemd mr. H. Krabbe, commies-chef ter provinciale griffie van Noordbolland. Het museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende de maand Mei door 2274 personen bezocht. Door de garnizoens-voedings- commissie is hedenmiddag aanbe steed, de levering van aardappelen ten behoeve van de menages der troepen in bet garnizoeD, gedurende bet tijdvak van 15 Juni tot 1 No vember 1889. Minste inschrijver H. Verdel alhier, voor f 1,55 per HL Prof. J. Moleschott van Rome, lid van den Italiaanscben Senaat, die ter gelegenheid van bet prof. Donders, de reis naar ons land maakte om den beroemden Utrecht- 8chen boogleeraar met zijn 50-jarige ambtvervulling, als zijn vriend en ambtgenoot geluk te wenschen, heeft ook Zondag 1.1. onze gemeente be zocht, en was dien dag de gast van den beer mr. Joau Bohl. Hij werd den volgenden dag bij zijn vertrek naar bet station vergezeld doormr. E. M. von Baumhauer, met wiens vader de geleerde zeer bevriend was geweest. Prof. Molescbott, vergezeld van zijne dochter, bezocht Dinsdag den boek- en kunsthandel van den beerC. Kooyker te Leiden en kocht daar,zéér voldaan over de sprekende gelijkenis, een portret van zijn vriend prof. Don ders. Zondag j.l. was den beroemden geleerde door een studenten-dispuut gezelschap, dat zijn naam draagt, aan het Centraal-Station te Amster dam de eerste op dat college uit gesproken rede, zijnde eene levens beschrijving van hemzelf, benevens eene prachtige bouquet aangeboden. Door middel van braak en in klimming, is uit een timmermans werkplaats, gelegen aan den Spaarn- dammerweg onder deze gemeente, eenig gereedschap ontvreemd. Nadat een der treinen vau de Noord-Zuid HollandscbeStoomtram- weg - Maatschappij (LeidenHaar lem) Maandagmorgen was gederail leerd bij «Oud Berg en Daal», onder Bennebroek, waardoor de dienst in bet ongereede raakte, liepen gister- namiddag van dezelfde maatschappij twee treinen, de een komende van Sassenheim, de ander van Leiden, bij de Klinkenbergerbrugonder Sassenheimmet een geweldigen schok tegen elkaar. Ernstige per soonlijke ongevallen hebben daarbij gelukkig niet plaats gehad, doch de materieele schade is belangrijk. De passagiers, die grootendeels met den schrik vrij kwamen, moeeten met andere middelen van vervoer hunne reis vervolgen. Daar de tele- foongeleidirg te Sassenheim wordt verplaatst, kan bet vertrek der trei nen van de stations tusschen Hille- gom en Leiden niet worden geseind, waaraan dan ook waarschijnlijk bet ongeluk is toe te schrijven. LETTEREN EN KUNST. De tweede janrlijkscbe tentoonstelling der Nederl. Etsclub in hArti", te Araster dam, wordt Donderdag 7 Juni, 's namid dags 2 uur, voor genoodigden en Vrijdag 8 Juli, 's morgens 10 uur, voor liet pu bliek geopend. Omtrent de ouverture //Mozes" van S. de Lange, waarmede het muziekfeest van //Toonkunst" te 's-Hage zal worden geopend, vernemen wij, dat de melodie, die daaraan ten grondslag ligt, is een lied, genaamd //Schabuoth, Melodie ara Gesetz- gebuugfest", uit de verzameling synago gale zangen van Marksohn en Wolff. Het lied wordt eerst door de cel, alt en con trabas voorgedragen: dan treedt een tegen- thema op, dat met het lied wordt door gevoerd, ten slotte worden beiden door het geheele orkest herhaald. In de kunstzaal-Oldenzeel te Rotter dam is voor enkele dagen tentoongesteld een der belangrijkste schilderijen van Mun- kacsy, voorstellende een episode uit den Hongaarschen oorlog. Johannes Wolff is met groot succes voor hot eerst in het Crystal Palace te Londen opgetreden. Hij werd warm toe gejuicht. .Een aantal Eransche artisten en kunstkenners o. a.Ealguière, Barrias, Chaplain, Mercié, Lucien, Magne, Roll, Duez, Gorvex, Béraud, Cazin, Besnard, Roger Ballu, Albert Wolff, Anton in Proust on Dubufe, gaan en corps naar Kopen hagen, om daar de tentoonstelling te be zoeken. De Parijsche uitgever Bertram! heeft zich heeft zich het eigendomsrecht verze kerd van eene operette in twee bedrijven van Neritter en Tréfaud, muziek van Offenbach, welke ter gelegenheid van de tentoonstelling zal worden opgevoerd. De titel is: //Corricolo." Dit werk werd de eerste maal gegeven te Ems in 1869. Het bestond toen slecht» in handschrift en werd nooit gedrukt, totdat het na den dood van Offenbach door dien familie in eek meubelstuk werd teruggevonden en thans voor goed het levenslicht zal aan schouwen. Inhoud van De Portefeuille, 2 Juni 1888. Rapport van de Jury voor de Prijsvraag. B. Van Heyningen, Uit het Dagboek eener jeugdige naaister, naar het Engelsch van W. Carletou. Hoe langer hoe erger. De Vechtwaterleiding (met eene plaat). Nieuwe Uitgaven. Drie Romans. J. G., Tijdschriften. A. Peaux, Rhythmus. De Eierdans (met eene reprodutle van de schilderij van Pieter Aertsen). Maurice Hageraau, het 65 muziekfeest te Aken. Muzikale Kro niek. L. C. Steenhuizen, Aan Zee! Het manuscript (n. h. Er.) W. T. L. Honingh-van Reuth, De laatste der Ma nossa's, IV en V Hoofdstuk. (Slot). ONDERWIJS. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Gymuastiek-onderwijzers- vereeniging zal plaats hebben op Vrijdag 20 Jnli e. k. in het Volkspark te Euschede. Iu die vergadering zullen o. a. de vol gende onderwerpen worden behandeld1. a. Kan het gymnastiek-onderwijs ann de H. B. scholen en gymnasia classicaal ge geven worden; b. hoe kan de leeraar dit onderwijs aantrekkelijk maken, wanneer de indeeliug der klassen hem noodzaakt van het classicaal onderwijs af te wijken? c. wanneer moet dit onderwijs gegeven wor den om het meeste nut te stichten? 2. De noodzakelijkheid van de beoefening der gymnastiek door fabrieksleerlingen en ge zellen. 8. Gymnastiek-onderwijs en sport, VISSCHERIJ. Tessel, 4 Juni. De Noordzeevis- schers van hier brachten in de afgeloopen week elders ter markt: 11.000 tougen, 50 tarbotteu, een partijtje rog, 150 manden scharren, 160 manden kl. schol en 100 manden poonen. De prijzen waren als volgt: gr. tongen 25 a 35 ct., kl. en mid delsoort dito 10 a 15 ct., tarbot f 1 a f 5.50, rog 40 a 50 ct, alles per stuk. Scharren f 2 a f 3, kl. schol f 2 a f 8 en poonen f 1 a f 1.50 p. m. De commissie van rap porteurs over bet voorstel van de heeren Lobman en Scbaepmao tot herziening- van het reglement van orde der Tweede Kamer, is beden bijeengekomen tot vaststelling van bet afdeelingsverslag, hetwelk dus weldra zal verschijnen. Van den dag, waarop de memorie van antwoord van de voorstellers wordt ontvangen, zal het afhangen of de Kamer tegen Dinsdag 19 dezer tot hervatting van bet werk kan worden bijeengeroepen. De wStoorapost" bevat eenige cijfers, ontleeud aan een opstel van den heer Linckens, ambtenaar bij het departe ment van Waterstaat enz. en samensteller van den bekenden //Telegraafgids. Deze cijfers toonen, dat het biunenlandsch ver keer per telegraaf, onder de werking van het verhoogd tarief in de tweede helft van 1886, is achteruitgegaan. In dat eerste halve jaar na de verhooging zijn er 11,344 telegrammen over handel en nijverheid riteer gewisseld, maar 1758 over dagblad- nieuws en 6600 van gemengden aard min der. De eersten werden zeker niet aange boden omdat het tarief hooger was, maar omdat daaraan, in weerwil van deu duur deren prijs, behoefte bestond, zoodat zij ook onder de werking van het vorig lager tarief niet zouden zijn weggebleven, veel eer nog meer zouden zijn toegenomen. Daarentegen kan de vermindering van de beide andere soorten van telegrammen met 8353 stuks, zeer wel een gevolg zijn ge weest van den verhoogden prijs. In het geheel is het getal telegrammen voor biunenlandsch verkeer in dat half jaar met 8348 vooruitgegaan. Maar als men daarbij bedenkt, dat tevens nieuwe kantoren zijn geopend, welker verkeer op 10.000 stuks geschat kan worden, dan is het hooger getal van 8384 waarlijk niet als een vooruitgang te beschouwen. Ver reweg de meeste telegrammen der nieuwe kautoren zouden niet ziju verzonden, als die kantoren niet waren geopend, en daar uit volgt dat aan de oude kantoren de verzending niet is gestegen, maar veeleer is verminderd. Het hoofdbestuur van bet Pensioen-verbond beeft ook bij de tegenwoordige regeering stappen gedaan om eindelijk eene wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot der weduwen en weezen van ambtenaren verzekerd zal worden, en beeft de verzekering gekregen, dat binnen betrekkelijk korten tijd eene wet tot regeling van deze aan gelegenheid zal worden ingediend. Het hoofdbestuur der Hollandscbe Maatschappij van Land bouw heeft zich tot de Nederland- sche Spoorwegbesturen gewend, o bij gelegenheid van de in September a. s. te 's-Hage te houden tentoon stelling van Landbouw, vrachtre ductie te bekomen voor de voor werpen en vee voor die tentoonstel ling bestemd. Maandag overleed te Hon- nef, op 50-jarigen leeftijd, mr. C. W. A. Buma, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Behalve de scboone be- looningen door het Franscbe volk en de Franscbe regeering aan den stuurman, den beer Mahne toege kend, beeft ook de Noord- en Zuid- bollandscbe Maatscb. tot redding van schipbreukelingen eene groote gouden medaille toegekend aan den gezagvoerder van de Ned. stoomboot Rhenaniaden beer B. Oepkes, door wiens zeemanschap bet moge lijk werd, zonder gevaar voor de opvarenden of voor de boot, den eerste-stuurman te redden van de Frausche stoomboot Ministre Abba- tuccij den eenig overgeblevene van eene ekwipage van 23 man. Ge noemde ge7agvoerder ontving van de Fransche regeering de toezegging van een verrekijker, met zilver ge monteerd. De beer W. N. Garderen, tot beden inspecteur van politie te Hilversum, is benoemd tot commis saris van politie aldaar. Door deze bevordering komt de betrekking van inspecteur te vervallen; ten minste bestaat bet plan, voorloopig niet in de ontstane vacature te voorzien. Bij een twist tusschen twee vrouwen, te Nieuwediep nam de eene, die zich niet meer met woorden wist te helpen, een zeld zaam middel te baat om baar vijand bet zwijgen op te leggen. Zij beet baar namelijk den goed ontwikkel den neus met een flinken hap van het gelaat. De echtgenoot van de gebeten juffrouw zal zeker al heel gek ge keken hebben, toen bij zijn buis vrouw terugvond zonder neus. De moeder van het dezer dagen in bet Boterstraatje te 's- Hage te vondeling gelegde kind is in eene andere 6fad door de politie aange houden. Maandagavond trachtte een persoon, die in bet politiebureau aan de GroeDmarkt te 's Hage in FEïUÏIiLETO Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 511 XXI. EEN VOOROORDEEL. Nu gaat hij nog vrij langs de straten, ging de secretaris voort, al sprak hij tegen zich zeiven, ja, hij duift zelfs den drempel overschrijden van de woning, die hij veranderd heeft in een huis der smarte; maar recht vaardigheid is rechtvaardigheid, en vroeg of laat zal door 't een of ander blijken, dat zoo wonderlijk een voorspelling ik aanschouwd heb, niet zonder beteekenis was; dat de stem die «Truemanl Trueman!» riep, iets meer was dan de uiting van een verhit breindat het de gerechtigheid zelve was, die mij den schuldige aanwees. Ik zag hem met opmerkzaamheid aan. Was 't hem wel licht bekend, dat de justitie de gangen van dienzelfden Cla- vering reeds naging? Naar zijn uiteriijk te oordeelen, was dit niet het geval, maar ik wenschte hieromtrent meer ze kerheid te hebben. Gij spreekt met wondersterke overtuiging, zeideik, maar naar alle waarschijnlijkheid zult gij in uwe ver wachting toch teleurgesteld worden. Zoover ons bekend is, is Clavering een achtenswaardig man. Het is niet mijne bedoeling hem verdacht te maken, hernam hij, als uit een diepe mijmering ontwakende, ik wensch zijn naam in dit geval niet meer te noemen. Ik ben geen dwaas, mijnheer Raymond. Ik heb u dit alles alleen verteld, om mijn gedrag van gisterenavond zooveel mogelijk te rechtvaardigen, en terwijl ik hoop, dat gij hetgeen ik u mededeelde geheim zult houden, koester ik tevens het ver trouwen, dat gij overtuigd zult zijn, dat ik onder de gegeven omstandigheden niet auders kon handelen. Dit zeggende, stak hij de hand naar mij uit, opdat ik die zou vatten. Die overtuiging heb ik, gaf ik Harwell ten ant woord, terwijl ik de mij aangeboden hand drukte. En aan gespoord door een plotseling verlangen, om de waarheid dier droomgeschiedenis bevestigd te zien, vroeg ik hem ver der, of hij ook op eenige wijze kon aantoonen, dat hij het nachtgezicht had aanschouwd op den door hem aangege ven tijd, namelijk vóór en niet na den moord. Neen, zeide hij, ik ben voor mijzelven zeker, dat ik den droom zag den avond, voorafgaande aan den nacht waarin de heer Leavenworth vermoord werd, maar bewijzen kan ik het niet. Hebt gij er des morgens niemand over gesproken? O neen, ik zou daartoe niet in staat zijn geweest. Het nachtgezicht moet toch een diepen indruk op u gemaakt hebben; de herinnering daaraan moet ugehinderd hebben bij het werk....? Niets maakt mij ongeschikt tot werken, zeide hij bitter. Ik geloof, dat dit zoo is, hernam ik, mij zijn ijver her innerende gedurende de laatste dagen. Maar het zal aan u toch wel te zien zijn geweest, dat gij een onrustigen nacht hadt doorgebracht? Herinnert ge u misschien ook, dat een der huisgenooten u de opmerking maakte dat gij er afgemat uitzaagt? 't Zou kunnen zijn, dat de heer Leavenworth dit gedaan had, zeide hij somber, geen ander zou aan mijn uiter lijk zooveel aandacht hebben gewijd. Ik zal van avond niet bij u kunnen komen, mijnheer Harwell, hernam ik nu, en ik weet ook niet, of ik gedurende de eerste dagen daartoe wel gelegenheid zal hebben. Om persoonlijke reoenen komt het mij wenschelijk voor, vooreerst de tegenwoordigheid van miss Leavenworth te vermijden, en gij zult dan het werk waaraan wij bezig zijn, moeten voltooien zonder mijne hulp, tenzij het u mo gelijk is er mee hier te komen. Ik heb daar niets tegen. Dan verwacht ik u morgenavond. Zeer goed. antwoordde hij, en wilde afscheid ne men, toen een plotseling opkomende gedachte hem scheen terug te houden. Daar wij over dat onderwerp niet meer zullen spreken, en ik een licht te begrijpen belang stel in den man, wiens gelaat en gestalte mij zoo wel be kend zijn, hoewel hij mij overigens volkomen vreemd is, zult gij er hoop ik, niets tegen hebben, om mij mede te deelen wat u omtrent hem bekend is? Gij gelooft dat hij een achtenswaardig man is; kent gij hem dan van meer

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1