Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem?s Dagblad1 knecht voor loop- of pakhuiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schoenmakersjongen, 1 loopjongen. Door de vletterlieden teIJmuiden zijn proeven met de reddingsboot genomen. Ook de zwemgordels wer den geprobeerd; een paar personen begaven er zich mede te water, toen de boot in diep water lag. Vier paarden, die voor 't onderstel op wielen gespannen waren, konden de boot niet uit het vaarwater strandwaarts brengen. LETTEREN EN KUNST. Van het philanthropist weekblad ffHet Oosten", Tan de Weesinrichting te Neerbosch, is een feestnommer versche nen, ter eere van het 25jarig bestaan dier inrichting, versierd met afbeeldingen van alle gebouwen enz. Naar wij vernemen, zal het concours voor Harmonie- en Eanfaregezelschappen, einde Augustus te Tilburg te houden, alle succes hebben. Reeds ongeveer 20 ge zelschappen, waaronder uit België en Duitschland, hebben zich aangemeld. Internationaal. In de Rus sische stad Riga werd dezer dagen Göthe's Faust, als opera verwerkt, opgevoerd. De componist is een Franscliman, de tekst is Italiaansch en het zauggezelschap was uit Zweden. 0NDERW3JS. De minister van Binnenl. Zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat het staatsexa men ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit zal worden afgenomen te's-Gra- venhage op 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 Juli. De jaarlijksche vergadering van de onderwijzers uit het arrondissement Hil versum zal worden gehouden op Woens dag 4 Juli in het Hof van Holland al daar. Als spreker op die vergadering zal optreden de heer A. A. Beekman van Zutfen, die tot onderwerp zal kiezen zijn onlangs uitgegeven figuratieve kaart ^an Nederland VISSCHERIi. IJ m u i d e n, 6 Juni. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 40 schokkers met besomming van f10 a 40 en 6 En- gelsche kotters met besomming van f100 a 180 prijzen tarbot f8 a 10, gesor teerde long f 0.30 a 0.40, kleine tong f 0.15 a 0.20, alles per stuk; Engelsche tong f50 a 60 per kist, schol per 50 kilo f5 i 16.' 7 Juni. Heden zijn van de kord visscherij aaugekomen 1 bomschuit met besomming van f20, 15 schokkers met besomming van f10 tot f20, 2 Engelsche kotters met besomming van f 100 tot f180 Prijzen: tarbot f7 a f9, gesorteerde tong f0.30 a 0.35 per stuk, schol f4 al6per 50 kilo. Enkhuizen, 6 Juni. De vangst van ansjovis is de laatste dagen zeer goed ge weest. In het geheel werd gisteren alhier aangebracht ongeveer 190.000 stuks net jes ansjovis, prijs f6.50 per 1000; per boot werd van 60008000 stuks gevan gen de vangst met den kuil bedroeg ge middeld 4000 stuks per span, prijs f 6 per 1000. Heden was de vangst van ansjovis zeer ruim: in het geheel werd alhier 350,000 stuks netjesansjovis aangebracht, prijs f6.50 per 1000 met den kuil werd weiuig ge vangen. Aangevoerd 200 kg. kleine schol, 80 schelv. en een partijtje rog; prijs der sehelv. 18 a 20 c. per stuk; de schol werd on dershands verkocht tegen onbekenden prijs. Nieuwediep, 7 Juni. Honderd twintig korders brachten heden 15 tot 120 groote en 20 tot 100 kl. tong, 4 tarbot ten, een partijtje ponen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ten afslag, terwijl door 26 beugers 350 rog gen en van Wieringen 22 tal geep werden aangeroerd, gr. tong gold 30 c., kleine id, 15 c., tarbot f3.50 a 7, ponen 57 c., rog 45 a 34 c. per stuk, kl. schol f2,10 per mandje, schar f2 per mand en geep f7.50 per tal. De kotter //Christine", sch. Smit, besomde voor 800 groote, 120 kl. tong en een partijtje rog, schol en ponen f92. Lemmer, 6 Juni, Gedurende de vorige week was de visscherij naar geep, op de Zuiderzee, vrij voldoende; aan de aaszouterijen voor de Noordzee-visscherij en aan de rookerijen alhier werden in be doelde week aangebracht 16000 stuks of 80 tal, die werden afgezet voor f 6 per 200 stuks of tal. Heden werden aan de zonterijen alhier aangebracht 26000 stuks ansjovis, die werden opgelost voor marktprijs. LAND EN TUINBOUW. De grasverpachtingen in het Noorden van ons land brengen volgens het //Utr. Dbl" 2030 pCt. meer op dan het vo rige jaar. De veehouders zijn genoodzaakt hooger prijzen te besteden, in weerwil dat de grasoogst volstrekt niet overvloedig schijnt te zullen worden. De hooischuren zijn ruim gemaakt, wat bij sommige land bouwers bijna nooit voorkomt. De tuingewassen hebben de laatste nach ten van de vorst veel geleden. Met het honiggewin gaat het naar wensch, nu het koolzaad en de paardebloem in vollen bloei staan. B 5 N N E N I. A N Voor debetrekkingvan goeverneur ran Suriname moeten het meest in aanmerking komen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman en dr. T. C. L. Wijnmalen. Vad Te Amsterdam zijn in bewaring gebracht drie Duitscbers, spelers met valscbe kaarten, die in een bierbuis aan bet Spui een hun ner landgenooten een bankbiljet van f 40 afhandig hadden gemaakt. Een vleesc li bouwer, wien Zaterdag avond door de Gooische stoomtram beide beenen werden af gereden, is in het gasthuis te Am- steraam overleden. Da exploitatie der ge meentegasfabriek te Hilversum heeft over het jaar 1887 gunstige resu- laten opgeleverd. De ontvangsten toch bedroegen f35,796.51, de uit gaven f 22,074.64, zoodat de reke ning een batig slot oplevert van f 13,701.87. Men schrijft ons uit Naarden Het praatje van den dag hier is een zeer ergerlijk geval van dieren mishandeling, dat vooral de aan dacht trekt, omdat daarin eene dame de hoofdrol speelt. Mevrouw F. namelijk, de vrouw van een zeer geacht ingezetene en, als wij ons niet bedriegen, oDder een pseudoniem als schrijfster niet onbekend, heeft in een oogeublik van woede haren oppasser den last gegeven om een haan van een harer minder bedeelde buren dood te slaaD, omdat deze haan n. 1. van tijd tot tijd een zacht rustplaatsje kwam maken in een bloembedje voor hare woning. De oppasser meende dezen last letterlijk te moeten volbrengen, met dat gevolg dat hij ten laatste, tot groote ergernis van vrouwelijke en mannelijke omstanders, slechts stuk ken van het arme beest in de hand hield. Zoowel de hardvochtige me vrouw als de wreede oppasser zullen ter verantwoording worden geroepen, daar tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Het Noordzee -bad Kat wijk aan Zee heeft eenen gids voor het badseizoen 1888, zeer practisch ingericht, in het licht gegeven. Een staaltje van vlug heid en geoefendheid gaven in den nacht van 5 op 6 dezer ruim 300 man op het terrein van het Holl. Spoorwegstation te 's Hage. Zij toch moesten in zoo korten tijd mogelijk de sporen overleggen, het oude sta tion afsluiten, het materiaal over brengen, in één woord de geheele verplaatsing uitvoereD. Het omvang rijke werk was in zes uur fijds gereed. Te Oudewater meentmen een exemplaar van den zoo gevrees- den Coiorado-kever gevangen te hebben, althans het insect stemt met de beschrijving en de teeke- ning overeen. Men heeft het naar het ministerie van Binnenl. Zaken opgezonden. Hoe dit enkele diertje in ons land kwam, is tot dusver nog niet opgehelderd. Er worden te Utrecht pogingen aangewend om eene af- deeling der Nederlandsche Heide maatschappij in het leven te roe pen. Daartoe strekt eene vergadering op a. s. Maandag, waar twee man nen van beproefde verdienste op het gebied der heideontginning, de hee- ren mr. W. H. de Beaufort, van Leusden, en mr. J. H. Schober, van Putten, als sprekers zullen op treden. Naar men ons mededeelt, zou er sprake van zijn, dat een der grootste schoenfabrikanten uit de Langstraat, die tot dusverre slechts handwerk fabriceerde, ook machi naal zal gaan werken. (E. v. h. Z.) Dat de provincie Li rn- burg zoo sterk in de hoofslad des lands is vertegenwoordigd, zal velen nog niet bekend zijD. De te Am sterdam vertoevende Limburgers hebben thans besloten nog wat le ven in de brouwerij te breDgen door het stichten van eene vereeniging «Limburgia». om het gezellige ver keer onderling te bevorderen. Zooals bekendis, zal in September e.k. de sociëteit «Momus» te Maastricht haar vijftigjarig be staan vieren, en zij wenscbt bij deze gelegenheid eeD oude mannenhuis op te richten, waaraan te Maastricht zeer groote behoefte is. Voor dit doel zal in de maand September een driedaagsche bazar door de sociëteit worden gehouden. Dagelijks ontvangt het comité uit verschillende landen geschenken voor dezen bazar. De Z nol. Cr t. verneemt dat het met den toestand van mr. E. Oosting te Assen, die bij het spoorwegongeluk bij Ruinerwold zoo deerlijk gewond werd, thans vrijgunBtig staat. Hij komt reeds in den tuin eD, hoezeer hij nog moei lijk loopt, moet er naar 't oordeel van den geneesheer alle kans be staan, dat hij het gebruik zijner beenen geheel terug bekomen zal. In den loop dezermaand wordt uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontslagen en aan de Hamburgsche regeering uitgeleverd R. Ie Grand, oud ongeveer 30 jaren, die indertijd wegens diefstal tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd. Al te groote ij ver leidt wel eens tot verkeerde gevolgen. Een meisje van 18 jaren, dat se dert eenige maanden zich heeft aan gesloten bij de afdeel',ng van het leger des heils te Groningen, ver toeft nu sinds eenige dagen in het ziekenhuis wegens volslagen krank zinnigheid, in den vorm van reli gieuss manie. Zij zal spoedig naar een gesticht opgezonden worden. KOLONIËN. BATAVIA, 7 Mei. Uit Atjeh wordt dd. 16 dezer aan de //Loc." geschreven: Er valt weder veel van dit ongezond en duur gewest te vermelden. De chef van den staf is van zijnen kruis tocht naar de Westkust terug. De Tenommers hebben het aldaar zwaar te verantwoorden tegen Toekoe Oemar, de hekken zijn verhangen. Hulp van onzen kant zal noodzakelijk zijn; men vertelt hier dat er eene excur sie op til is naar Rigas, en wel dat daar toe gedesigneerd zal worden het rechter half 3 bataljon infanterie. Te Lamdjamoe heeft een Atjeher door ondergraving getracht in de benting te komen. Na zich op zijn gemak door de draadsversperring te hebben gewerkt, be gon de man onder de palissaden te graven en gelukte het hem, na een goed half uur gewerkt te hebben, een gat te krijgen, ruim genoeg om in de benting te kruipen. De schildwacht in de nabijheid staande, vernam niets van die ondergraving. De Atjeher, gewapend met lans en rentjong, bij het doorkruipen den schild wacht ziende, gaf dezen ...een lanssteek in de heup. Iustede van den half doorgekro pen Atjeher met zijne bajonet af te maken of op hem te schieten, begon onze suffe landsverdediger misbaar te maken en gaf den Atjeher daardoor gelegenheid te ont snappen. Vertrouw nu maar op dergelijke schild wachten Aldaar werd den volgenden dag een artillerist door den vijand verwond en zwaar ook. De man kreeg eenen kogel door zijn hals. Hij is op dit oogenblik nog in het leven en zal vermoedelijk wel genezen. Het //Bat. Nieuwsbl." bevat de vol gende berichten uit Atjeh (Kota Radja), dd. 21 April. Melaboe wordt voortdurend beschoten. Aanhoudende kleine gevechten tusschen de passarbewoners en den vijand hebben plaats. Segh wordt eveneens steeds beschoten. De toestand wordt er ondrage lijk, nacht en dag wordt de bezetting ver ontrust. Het loopgraven dempen belpt niet. Er komen onmiddellijk nieuwe voor in de plaats. Edi is rustig. Om half negen 's avonds 7 April kreeg de luit. der Chin, aldaar het bericht van den Radja van Edi, dat pl. m. 200 man zich ophielden ach ter een heuvel bezuiden de benting, om 's nachts een aanval te doen op de benting. Terstond werden door den milit. comm. alle middelen aangewend tegen gevaar. Hierdoor ontstond het volgende ongeluk. Even na de verspreiding van dit bericht kwam eene prauw met 8 roeiers, waaron der 3 kinderen beneden de 10 jaren, de kwala invaren. De politie-oppassers zagen hen voor smokkelaars aan en gaven daarop eenige welgerichte salvo's. Eenigeu der in de prauw gezetenen sprongen te water, de 3 kinderen werden dood geschoten, een hunner had 10 kogelwonden. Een andere Atjeher had eene kogel won din den schouder. De vijandelijke aanval had dien nacht plaats. Bij onderzoek bleek het bericht te sterk gekleurd of door den radja van Edi of door den Chinees. Den lOen April kwamen 's middags, omstreeks 17a uur, terwijl alles in de ben ting rustte, eenige Atjehers voor de ben ting. De poort van de benting was open, omdat eenige dwangarbeiders ouder toezicht van een iul. sergeant bezig waren buiten de benting brandhout op te stapelen. Een dier Atjehers, gekleed in het wit en gedekt met witten hoofddoek, liep vooruit, en met een rentjong in de hand viel hij den inlandschen sergeant aandeze sprong op zij en ontweek den stoot. De wacht trad op en schoot den amokmaker met acht schoten op 15 pas vóór de benting neer. De vier andere Atjehers, die zich schuil gehouden hadden in den hollen weg voor de benting, kozen het hazepsd en verdwe nen in de kampong. Het is opmerkelijk, dat dergelijke zaken altijd voorvallen als de controleur af wezig is. De stoomer //Karang" (gezagvoerder Broekmeijer) kwam te Edi aan. Onder de lading van het schip bevonden zich 4 kis ten, bestemd voor Kerti. De gezagvoerder, die den inhoud dier kisten niet kende en contrabande vermoedde, gaf de 4 kisten aan. Bij onderzoek bleek het, dat elke kist 170 kilo (crépé) bevatte en door den mili tairen commandant in bewaring werd ge nomen. Poeloe Bras wordt nu en dan ver ontrust. Lamdjamoe kon eenige dagen geleden zeer goed merken, dat de scherpschutters van Tengkoe di Tirou in de nabijheid waren. Op een morgen werd de benting hevig beschoten, en kwamen een groot aantal projectielen in de benting terecht. Granaatvuur bracht hun geweervuur tot zwijgen. Volgens spionnen-bericht, sneu velde een zwager van Tengkoe di Tirou bij die gelegenheid. Volgens ingekomen berichten, zal de vijand onze bentings met groote macht aanvallen en heeft hij te Lampisang eene groote bende opgeworpen. Eene bende van 100 man is naar de Kroeng Raba-baai, om van daar prauwen en schepen af te loopen. De Goeverneur van Atjeh heeft het verbod op den in- en uitvoer in Kroeng Sabil en Tjeilang ingetrokken. De berri-berri blijft volgens de laatste berichten ie Atjeh in hetzelfde stadium. Geen boot of er worden ca. 200 aangetas ten mede geëvacueerd. Iedereen wordt er moedeloos onder. Uit Penang komt het bericht, dat de goevernementssloomer //Zeemeeuw" al daar beschadigd is binnengesleept door den //Ceram". Beide schepen kwamen van Atjeh. De raad van justitie is op den len Mei aangevangen met het behandelen der zaak van de beklaagden: a. van E. A. d. C., oud 38 jaar, ge boren te Groniugen, laatstelijk woonachtig te Batavia, van beroep lid der firma J. üaendels Co., thans gedetineerde in 'slands gevangenis te Weltevreden; b. van O. iï., oud 28 jaar, geboren te Baltimore (Noord-Amerika)laatstelijk woonachtig te Batavia, van beroep consul van de Vereenigde Staten van Noord- Amerka en geëmployeerde bij de firma J. Daendels Co., thans gedetineerde in 's lands gsvangenis te Weltevreden. Beklaagden worden beschuldigdde eerste van vnlschheid in geschriften van koophandel, eenvoudige en bedriegelijke bankbreuk, en laatstgenoemde van het der- bewust gebruik maken van valsche ge schriften van koophandel. Er zijn 53 getuigen gedagvaard. Naar men verneemt zullen de exa mens, voor het personeel der goeverne- ments-marine, worden verzwaard. Een voorstel daartoe moet reeds zijn gedaan aan den Koning. De heer Cremer, lid der Tweede Kamer, bevindt zich te Solo, waar hij de gast is van den resident. Den luitenant Enthoven, op Borneo's westkust, is eene gratificatie van f 2400, wegens zijn buitengewonen ijver in het vervullen zijner ambtsbezigheden en het leiden van twee opuemingsbrfgades, toe gekend. Het vervreemden van goevernements- koffie schijnt op Sumatra's westkust groote afmeting te hebben aangenomen, We lezen daarover in de //Sum. Ct." het volgende Volgens personen toch die het weten kunnen, werd gedurende het afgeloopen jaar 1887 eene hoeveelheid van p.m. 3000 pikols langs verschillende wegen verhan deld, hetgeen eene waarde vertegenwoor digt van minstens f 150.000. Ik kan u mededeelen, dat thans op last van Batavia door het bestuur tegen den smokkelhandel maatregelen zijn genomen, die hoofdzakelijk bestaan in de plaatsing van twee mantries, een te Soengei-Boeloe en een te Loeboek-Prakoe, zijnue dit de laatste koffiestations.| De Staatsspoorweg BuitenzorgTjitja- lengkaGaroet zal in Aug. 1889 geheel voltooid zijn. Naar men verneemt, is nu aan het op perbestuur voorgesteld die spoorweglijn Warong Bandreig door te trekken tot Tjilatjap en op de begrooting van Neder- landsch Indië voor het volgend jaar op de- daarvoor noodige uitgaaf te rekenen. hij niet royaal scheen met het geld, hij toch voldoende blijk had gegeven, dat hij een man was van middelen. Na van dit een en ander te hebben kennis genomen, bleef ik bij den ingang staan, om te zien welken indruk het op bem zou maken, wanneer de portier hem den bewusten brief overgaf. En gelukte u dat Neeneen vreemd slag van dandy drong zich op het kritieke oogenblik juist tusschen ons door en ik kon daardoor mijn doel niet bereiken. Ik hoorde dien avond echter genoeg van de bedienden en den chef omtrent den staat van opwinding, waarin hij sinds de ontvangst van den brief had verkeerd, om overtuigd te zijn, dat 't der moeite waard was, dit spoor verder te vervolden. Ik zette dus mijn mannen aan 't werk, en Clavering werd gedurende eenige dagen onder het scherpste toezicht gehouden. Hierbij werd echter niets gewonnen indien hij al eenig belang had bij den moord, zoo was dat aan niets hoegenaamd te bemerken, en hoewel hij vlijtig door de stad wandelde, geregeld de couranten las en vooral gezien werd in den omtrek van het huis in de Vijfde Ave nue, deed hij zelfs geen enkele poging om iemand van 't ge zin te spreken te k.ijgen. Intusschen kwaamt gij bij mij en uw vast besluit deed mij den draad der onderzoekingen opnieuw opzetten. Door hetgeen ik reeds omtrent Clavering geboord had, overtuigd, dat geen ander dan een gentleman die met hem bevriend was, iets omtrent zijne betrekking tot de familie zou te weten komen, droeg ik die taak op aan u, en Bevond dat ik een allerongelukkigste hulp was. Gryce trok een lachend gezicht als een boer die kiespijn heeft, maar gaf op mijne laatste opmerking geen antwoord. Er volgde nu een korte poos van stilte. Hebt gij er aan gedacht, vroeg ik eindelijk, om te informeeren, waar Clavering den avond, waarop de moord gepleegd werd, had doorgebracht? Ja, maar het heeft mij zeer weinig geholpen, Alle be richten daaromtrent kwamen hierin overeen, dat hij in den loop van dien avond was uit gesveest en ook dat hij in bed lag, toen de knecht den volgenden morgen kwam om de kachel aan te maken; maar meer dan dat kon ik nergens of van niemand te weten komen. Zoodat u eigenlijk, omtrent dezen man niets ter oore kwam, wat op eenige wijze kan doen vermoeden, dat hij tot den moord in eenige betrekking staat, dan alleen bet feit, dat de nicht van den vermoorde hem een brief heeft geschreven? Ja, anders niet. Dan is een andere vraag, of gij ook hebt vernomen op hoedanige wijze en op welken tijd hij dien avond gevraagd heeft naar een der couranten? Ik heb alleen van verschillende zijden gehoord, dat hij zich met de Post in de handen haastig uit de eetzaal naar zijn kamer heeft begeven, zonder zijn diner zelfs aan te raken. Hmdat schijnt mij.... Wanneer Clavering iets kwaads omtrent den moord be wust ware geweest, zou hij, voordat hij de courant inzag, geen diner besteld hebben, of zoo dit reeds geschied was, het eerst hebben genuttigd. Gij komt dus, na alles wat u ter kennis kwam samen te hebben genomen, tot het besluit, dat Clavering niet de schuldige is. Gryce liet een ongeduldig gekuch hooren, keek daarna naar de papieren, die uit mijn jaszak staken en zeide: Ik ben gereed, om door u, op grond van hetgeen gij te weten kwaamt, overtuigd te worden, dat hij werkelijk schuldig is Deze woorden herinnerden mij, met welk doel ik dit bezoek eigenlijk was komen brengen. Zonder dus te laten blijken, dat ik den blik op mijn jaszak had opgemerkt, ging ik voort met mijne vragen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2