NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 11 Juni 1888. No. 1513. Dit Immer bestaat uit twee Mei. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABOÏÏÏTEltENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere ragei meer 10 cents G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C5. PËEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE éf Go., JOH. F. JONES, Sucr., t, 3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S T A 1) S N I E U H S. Haarlem, 9 Juni. Zondag den lOen Juni zullen de plaatwerken, betrekking hebbende op de moderneDuitscbe beeldhouwkunst op het Museum van Kunutnijv rheid nog tentoongesteld zijn. De toegang is Zondags vrij. Zaterdagmorgen te 10 uur bad in het „Hotel van den Berg" alhier eene vergadering plaats van onder wijzers uit het arrondissement Haar lem, onder voorzitterschap van den schoolopziener, dr. E. van der Ven. Na een openingswoord van den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De heer K. Smit werd bij accla matie als bestuurslid herkozen, waarna de heer Donk verslag uit bracht van den toestand der arrond- bibliotheek. Hierna werd door den heer C. Klok. hoofd eener school te Hout- rakpolder, de vraag ingeleidIs eene betere regeling van de promotie der onderwijzers, inzonderheid van hoofden van scholen, mogelijk en wenschelijk. Hoe dan Na de pauze leidde de heer J. J. Francken, hoofd eener school te Wijk aan Zee en Duin de volgende vraag inHet is eene vrij alge meene gewoonte bij het aardrijks kundig onderwijs in de lagere school, de provincie der inwoning zeer uit voerig te behandelen. Op welke onderwijskundige gronden is dit ge bruik te rechtvaardigen Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Wij hopen in ons volgend num mer op het in deze vergadering behandelde meer uitvoerig terug te komen. Liefhebbers van het aloude, edele kegelspel is weer eene uitmuntende gelegenheid aangeboden om «oog en hand» te oelenen. Bij den heer F. Prinsen, in de «Groote Vauxhall» alhier, is de ke gelbaan weer in eere hersteld. Een «koning» onder de kegelaars zal bij den aanblik van deze nieuwe baan een «hoezee» niet kunnen on derdrukken en zelfs de meest hoog hartige, wijsneuzige beunhaas, die te hooi en te gras een «koekoek» maakt, kan zijne «poedels» of «poes jes» stellig niet meer aan de baan wijten.... Deze toch is over de gehee le leDgte van ruim 16 M. glad en effen en ligt onberispelijk. Het werk is eene gunstige aan beveling voor den beer J. J. Wen- ting, mr. timmerman alhier. Men is thans in Haarlemmermeer vanwege het Rijk druk bezig met het opmeten van en boringen doen in landerijen, als voorbereidende werkzaamheden tot het maken van een inundatiedijk door de Haarlem mermeer, in verbinding met nog aan te leggen en bestaande forten. Waarschijnlijk zal men spoedig tot onteigening en afbraak van perceelen moeten overgaaD. ONDERWIJS. De heer J. Schram, onderwijzer te Scher- meer i» benoemd tot onderwijzer te Oost huizen. VISSQHERIJ. Nieuwediep, 8 Juui. Vijf en veer tig korders brachten heden 80 tot 122 gr. en 10 tot 60 kl. tongen, 8 tarbotten, 1 tot 4 m. kl. schol en 1 tot 2 m. schar ten afslag, terwijl door 12 beugers 150 rongen en 4000 pietermannen, en van Wieringen 70 tal geep werden aangevoerd. Gr. tong gold 25 a 30 c., kl. id. 15 c., tarbot f 6.50, rog. 33 c. per stuk, kl. schol f 2 p. m., schar f 2.50. per m., pietermannen f 1.30 per honderd en geep f 8,05 a 7.80 per tal. Helder, 7 Juni. Heden werden door den ontvanger der registratie en domeinen alhier in het openbaar herver- pacht lo. 41 perceelen vischplaatseu in de Zuiderzee, langs de zuidkust van Wierin- ringen, den Anna Paulownapolder, beoos ten de Van Ewiicksluis, en in het Amstel- diep, voor de vangst en teelt van schelp dieren. Het totaal der pachtsommen be draagt thans f3817.94 per jaar, tegen f2127 bij de verpachting in Mei jl. 2o. 6 perceelen wierwaarden, gelegen in en nabij de genoemde vischplaatsen, in de Zuiderzee. Opbrengt f731 per jaar, f 143 bij de vorige verpachting. B I N N E N I A N IK Namens de Nederland- scbe Regeering is door de Board of trade een gouden horloge en een telescoop uitgereikt aan kapitein W. O. Hill, gezagvoerder, en stuurman H. Rosser van de bark Southesk, van Dundee, als belooning hunner diensten bij de redding van de be manning van het Nederlandsche schip Sophiadat in Mei 1887 in zee verbrandde. In het antwoord der re geering op het ontwerp tot verlen ging van den militiediensttijd der lichting van 1883, zegt de regee- ring, dat zij den tegenwoordigen, bizondere zorg eischenden politieken toestand in geen geval al» een nor malen beschouwt. Het onrustbarend karakter is door den langen duur in geenen deele gewijzigd. De regeering wenseht zoo spoedig mogelijk het vraagstuk betreffende de legervorm'Dg en de inrichting der lerende strijdkrachten tot be vredigende afdoening te breng6n. Daarom juist acht zij een staatscom missie noodig, die zelfstandig onder zoek zal hebben in te stellen naar en een advies hebben u t te bren gen betreffende de wenscbelijke grondslagen voor die regeling. Gaarne voldoen w ij aan het verzoek, uit een schrijven van de National Vigilance Association te Londen, het volgende op tenement Engelsche meisjes in Holland- sclie café chantants. De belangrijkheid van bet onder werp zoowel van een sociaal als van een internationaal standpunt, geeft ons de vrijheidUEd. om opneming van de volgende mededeeling in uw blad te verzoeken. Het betreft de pogin gen der National Vigilance Asso ciation in Engeland, te Londen ge vestigd, ter beveiliging en bescher ming van jonge vrouwen van alle nationaliteiten. «Een der oogmerken van de ver- eeniging is hulp te verleenen aan jonge vrouwen, onafhankelijk van godsdienst of nationaliteit, welke zich, hetzij door voorziene of on voorziene omstandigheden in zedelijk gevaar bevindenomstandigheden waarin zij arglistiglijk zijn gelokt ot ondoordacht gevallen. De eenige reden om hulp te verzekeren, is dat zij in nood verkeeren. De arbeid onzer vereeniging ge schiedt door eene commissie van da mes en heeren, wier doel is te ver hinderen dat jonge vrouwen de sla vinnen worden van die mannen, welke er vermaak in scheppen op hun ondeugd te roemen. Wij komen niet op voor een spe- cialen vorm van godsdienstigen of politieken aard; doch, ter wille van menschenl'efde in 'i algemeen, doen wij ons best om als vrienden op te treden bij alleenstaande meisjes in eene verzoeking, die onvermijdelijk is in haren dagelijkschen strijd om het bestaan. In dezen tijd worden in Holland, door middel vau café chantants, En gelsche meisjes en die van andere nationaliteiten geëngageerd, schijn baar om te ziugen en te dansen, doch in werkelijkheid tot iets geheel anders, en wij zijn er van over tuigd, dat, indien de feiteu ter zake dienend, ten volle bekend waren aan het Hollandsch publiek, het zeker al het mogelijke doen zoude om een einde te maken aan een toestand, die zulke gruwelijke gevolgen ver oorzaakt voor de jonge vrouwen, daarin onmiddellijk betrokken. Door middel van agenturen in Engeland en elders halen de Hol- landsche café - cbantant- onderne mers, Eogelscbe meisjes over eene betrekking te aanvaarden als artiste, tegen een salaris van fl 30 in de week en reiskosten naar Holland. De werkelijke bedoeling van de overeenkomst kau beter begrepen worden uit den volgenden staat van bezigheden, weike men van hen verwacht. Wanneer zij geëngageerd worden, teekenen zij een contract van dienst neming, waarin wordt geconstateerd dat, voor het geval dat zij «de wetten en bepalingen» van de in richting overtreden, op hen toege past worden alle soorten van straf fen en boeten. Geene aanduiding wordt gegeven in de overeenkomst, welke «de regelingen en wetten» van de inrichting zijn, ten gevolge waarvan de meisjes, ofschoon ge n- gageerd voor een speciaal werk, bijna gedwongen kunnen woruen tot het voeren van een loszinnig gedrag. Tusschen het dansen en zingen zijn zij verplicht in de zaal te gaan en de heeren tot allerlei verteringen te lokken. Ook na de gewone tooneelvoor- stelling wordt van de artisten ver wacht dat zij de heeren overhalen tot het voortzetten der slemppartijen in besloten lobalen. Het gevolg van bijna al deze gevallen is: het ver derf van deze jonge vrouwen. Men zegt dat zij geheel vrij zijn en, in dien niet tevreden, den dienst kun nen verlaten. Dit is echter slechts gedeeltelijk waar. Door hooge on- kostenberekening en zware beboe ting, weten de ondernemers de pen- sionaires in hunne macht te krijgen. Vreemdelingen in het land, zonder kennis van taal of gebruiken, wor den zij aldus wel genoodzaakt zich aan praktijken over te geven van onzedelijken aard. Dit is de wijze waarop Engelsche meisjes in de café- chantants behandeld worden en wij zijn overtuigd dat het alieen noodig is dergelijke feiten aan het Hol- landsche publiek bekend te maken, niet alleen om diens sympathie te verzekeren, maar om van die zijde eene besliste handeling te mogen verwachten bij de tegenwoordige RegeeriDg, ten einde eene verande ring in de wet te verkrijgen, welke het in het vervolg onmogelijk maakt voor deze café-chautant-onderne- mers, zich aan de genoemde frau- duleuse handelingen schuldig te maken. In de maand Maart jl. werd te Amsterdam opgericht de "Vereeniging ter behartiging van de Nederlandsche be langen, op de tentoonstelling te Parijs in 1889" met het doel om: lo. de deelne ming van Nederland en zijne koloniën aan de genoemde tentoonstelling te be vorderen; 2o. daarbij de belangen dtr in zenders in allen deele waar te nemen; 3o. het noodige financieel beheer te voeren en den gang van zaken te regelen. Het bestuur van die Vereeniging, welke door de Frausche tentoonstellings-directie en de Franscke regeering erkend is als Nederland te vertegenwoordigen en te zul len vertegenwoordigen op de tentoonstel ling van 1889, is samengesteld als volgt: Eereleden: de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam; de voor zitter van de Kamer ran koophandel te Rotterdam; de voorzitter van de Kamer van Koophandel te s'-Hage; J. F. W. Conrad, voorzitter der Ned. Maatsch. tot bevordering van nijverheid. Leden: mr. W. van der Vliet, te Am sterdam, voorzitter, tevens commissaris- generaal voor Nederland; G. E. V. L. van Zuylen, te 's Hage, onder-voorzitter; mr. Th. Stuart, te Amsterdam, le secre- FHUILLHITO KT. Naar het Engelseh, van Anna Katharina Green. 541 XXII. STUKWERK. Hoe zijt gij te weten gekomen, dat Clavering verleden zomer hier was? Hebt gij dat ook vernomen in het hotel Hoffman Neen, daar kwam ik langs een geheel anderen weg achter. De zaak is, dat ik te dezen opzichte een schrijven ontving uit Londen. Uit Londen? Ja; ik heb daar een vriend, die in het vak is, en die mij van tijd tot tijd een pleizier doet met het geven van inlichtingen, wanneer ik die noodig heb. Maar hoe is dit geschied? Ge hebt geen tijd gehad om na den moord naar Londen te schrijven en van daar ant woord te ontvangen. Ik heb niet noodig te schrijven. Het is voldoende dat ik den naam van den betrokken persoon sein, om hem te doen begrijpen, dat ik alles wensch te vernemen wat hij met mogelijkheid omtrent dien persoon kan te weten komen. Dus hebt ge in dit geval hem den naam van Clave ring geseind? Ja, maar in cijferschrift. En hebt ge reeds antwoord ontvangen? Ja, dezen morgen. Ik zag met nieuwsgierigen blik naar den lessenaar. Neen, daar ligt het niet, zeide hij. Wanneer ge zoo goed wilt zijn om in den borstzak van mijn jas te voe len, zult gij daar een brief vinden.... Ik had den brief reeds in handen vóór hij met den volzin ten einde was. Neem mij mijne haast niet kwalijk, zeide ik,-deze soort van zaken is nog geheel nieuw voor mij. Haast is geen fout, zeide hij, op eigenaardige wijze naar een zeer oude schilderij aan den wand kijkende, als zij maar geen kwade gevolgen heeft. Maar wees zoo goed om wat ge daar hebt, hardop voor te lezen. Laat ons hooren, wat mijn vriend Brown ons te vertellen heeft van Henry Ritchie Clavering, van Portland Place, London. Ik hield den brief bij het licht en las als volgt: «Henry R'tchie Clavering, gentleman, oud 43 jaar, ge boren te.... Hertfordshire, Engeland. Zijn vader was Charles Clavering, die gedurende korten tijd een rang bekleedde bij het leger. Moeder was Helena Ritchie, van Dumfriesshire, Schotland; deze is nog in leven. Zij woont bij H. R. C., Portland Place, Londen. H. R. C. is nog ongehuwd, heeft een lengte van 6 voet, is flink gebouwd en weegt ongeveer 160 pond. Donker uiterlijk en regelmatige gelaatstrekken; oogeu donkerbruin, neus rechtlijnig. Hij wordt algemeen een aaDgenaam mensch genoemd; hij loopt rechtop en met snellen veerkrachtigen tred. Hij is in gezelschappen zeer gezien, vooral bij de dames. Hij is niet karig in zijne uit gaven, doch ook niet royaal; men schat zijn inkomen op 5000 pd. st. per jaar, en naar allen schijn is deze bere kening niet overdreven. Zijn bezitting bestaat uit een klein landgoed in Herfordshire en eenige fondsen, tot een onbe kend bedrag.» «Nadat het bovenstaande geschreven was, zendt een cor respondent het volgende, aangaande zijne geschiedenis: GiDg in '46 van het huis zijns ooms naar Eton, van daar naar Oxford, waar hij een graad verkreeg. Studietijd goed. In 1855 stierf zijn oom en kwam zijn vader in het bezit van het landgoed. Zijn vader stierf in '57 door een val van het paard of een dergelijk ongeval. Zeer korten tijd daarna liet H. R. C. zijn moeder naar Londen komen, naar de bovengemelde woonplaats, waar zij tot op heden verblijf hielden.» «Was in 1860 veel op reis; gedeeltelijk samen met.... van München; ook in gezelschap van de familie Van der Vort, van New-York; de reis strekte zich uit tot Caïro. Ging in 1875 alleen naar Amerika, doch keerde na verloop van drie maanden terug, wegens ziekte zijner moeder. Omtrent zijne verrichtingen daar is niets met zekerheid bekend.» {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1