HAARLEMMER HALLETJES. taris; mr. B. J. A. Sterck, te Amsterdam 2e secretaris; Gerard A. Heineken, te Am sterdam, 1ste penningmeester; mr. W. J. M. Westerwoudt, te Amsterdam, 2de pen ningmeester; H. A. ran Beuningen, te Utrecht; J. F. R. S. van den Bossche, te 'sïlage, voorzitter der afdeeling koloniën; H. N. Bultman, te Haarlemmermeer, voor zitter der afdeeling landbouw; rar. A. J. Enschedé, te Haarlem; J. C. Greive jr., te Amsterdam, vertegenwoordiger der af deeling kunst; J. W. Hofman, te Hol- wierde, Groningen; Emil Koechlin, te Geestbrug bij 's Hage; J. H. Krelage, te Haarlem, voorzitter der afdeeling tuin bouw; dr. D. de Loos, te Leiden, voor zitter der afdeeling onderwijs; J. M. van der Made, voorzitter der afdeeling nij verheid; G. N. J. Moltzer J.Ezn., te Am sterdam; J. B. Posthumes Meyjes, te Am sterdam; J. W. F. Scheffer jr., te Weesp; A. 0. Wertheim, te Arasterdam, voor zitter der afdeeling financiën; rar. H. Zil- lesen, te 's Hage. Gedelegeerden te Parijs: R. Bischofs- heim, 3 rue Taitbout; J. J. Boas, 14 rue Lafayette; W. Cordewener, 11 rue Poisson en 74 rue Jean-Jacques-Rousseaudr. E. H. M. Thijssen, 81 boulevard Malesherbes Ch. Viehoff, 47 rue des Mathurins; Ed. Wuuderly, 41 boulevard Malesherbes. Dit bestuur deelt het volgende mede: «Na moeilijkheden van verschillenden aard thans definitief geconstitueerd, wenscht het bestuur al dadelijk gevolg te geven aan het eerste deel zijner verplichtingen en roept het bij deze allen op, die de producten hunner nijverheid, van hunnen land- of tuinbouw, van hunne kunst of van hunne wetenschap te Parijs wenschen ten toon te stellen. //Reeds hebben zich op eene eerste op roeping, van eenige maatschappijen en ver- eenigingeu in December 1887 uitgegaan, 56 personen en firma's voorloopig aange meld, doch wat wij thans beoogen en be hoeven, is een meer algemeen toetreden, eene meer bepaalde opgave van de door ieder 'oenoodigde ruimte. z/Wij hebben bij dit rondschrijven ge voegd een algemeen reglement, benevens een blanco inschrijvingsbiljet, welk laatste wij gaarne zoo spoedig mogelijk en uiter lijk voor 25 Juli a. s. aan het .adres van onzen eersten secretaris, mr. Th. Stuart, 435 Heerengracht te Amsterdam, terug verwachten. //Is het nog noodig onze nijvere», onze landbouwers en anderen, die te Parijs met vrucht kunnen ten toon stellen, daartoe aan te sporen //Handel eu nijverheid der gansche we reld hebben de tentoonstelling van 1889 geheel afgescheiden van het herdenkings feest, en niemand heeft iets anders op het oog dan het practisch nut. Onze Ne- derlandsche producten zijn over het alge meen van degelijke hoedanigheid, en, waar zij in het buitenland bekend zijn, daar wor den ze gezocht. Doch het is bekendheid die ontbreekt, en wat kan beter dienstig zijn, om hierin tegemoet te komen, dan het op flinke schaal en vooral het op degelijke manier deelnemen aan eene ten toonstelling, die de kroon zal zetten op alles wat in die richting nog tot worden kwam, en die van zulken omvang en van zoodanige inrichting zal zijn, dat zij voor geruimeu tijd de reeks der wereldtentoon stellingen zal besluiten. z/Er zijn er die het een gewaagd stuk achten, die het bijna onmogelijk noemen, om aan dien Parijschen iudustrieelen en commercieelen prijskamp mee te doen, Een ZatsrdagaYondpraatje, XXXVII. Zomer is het. t Werd tijd", zeggen de menschen, „we hebben al zooveel kou gehad." Dit zeggen ze des morgens, als ze opstaan en uit hun raam zien, maar ontmoet hen 's middags nog eens weer! Dan loopen ze te blazen en te puffen in de lieve zon en klampen u dadelijk aan als ze u ontmoeten, met de verzuchting //foei, foei, wat is dat warm!" Ik ben altijd geneigd, het beste van mijn medemenschen te denken, maar dat wordt bij het wisselen der verschillende seizoenen heel moeilijk. Zoodra het herfst wordt, zeggen ze//gelukkig, dat die warmte nu weer eens voorbij is" en kla- geu een half uur later over een October- sclie regenbui, ze zouden den winter wel om den hals willen vallen, omdat hij hen van die rukwinden en motregens zal ver lossen en ik verzeker u, dat de eerste dag van frissche, drooge kou er nog niet is of ze verlangen naar de lente. Het is maar al te waar Ieder haakt steeds naar verandring Eu betreurt die dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug 't geen hij eens zag. Maar ik dwaal af. Het was gisteren warm. Den geheelen dag had ik mij vermaakt met koffers te pakken, waarbij ik altijd van meening verschilde met mijn vrouw, over de vraag, hoeveel zoo'n koffer wel be vatten kon. Ik zal maar dadelijk erken nen, dat zij er altijd in slaagde den koffer al was er een kop op den inhoud, dicht te werken, maar niet dan nadat ik daartoe er boven op een soort van Indiaanschen krijgs dans had uitgevoerd. De ongeloofelijke massaas stof, uit hun kalme rust opge schrikt door het opnemen der kleeden, zonder den directen steun, zonder de gel delijke hulp der regeering. z/Wij ontveinzen ons de moeilijkheden niet, die ons in dit opzicht wachten, doch wij rekenen juist, op grond van dat ge brek aan steun, op de energie van het volk, dat ook ait eigen kracht iets grootsch en iets goed» zal weten tot stand te brengen. //Erkend door de Fransche regeering, en door het bestuur der tentoonstelling te Parijs op de meest vrienschappelijke wijze ontvangen, hebben wij zekerheid dat onze exposanten in alle deelen zullen worden gelijkgesteld met die der meest bevoorrechte natie //Het zou mogelijk kunnen zijn, dat onze circulaire niet direct in het bezit van ieder belanghebbende kwam. //Zegt het voort!" is daarom ons verzoek, terwijl wij ons daarenboven bereid verklaren aan ieder, die het vraagt, deze stukken met het inschrijvingsbiljet te zenden, en schrif telijk of mondeling alle inlichtingen te geven, die ons zullen worden verzocht. Het Algemeen Bureau is van 1 Juni af gevestigd aan het reeds genoemde adres van onzen eersten secretaris, en dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen, geopend van 10 uur voorm. tot 2 uur nam., ter wijl voor bizondere afdeelingen inlichtin gen te bekomen zijn bij de voorzitters dier afdeelirgen. //Ieder exposant zou volgens de sta tuten lid der vereening moeten zijn tegen eene jaarlijksche contributie van f 5. eene wijziging zal evenwel reeds in de algemeene vergadering van 13 Juni e. k. .vorden voorgesteld, teneinde dat lid maatschap aan ieders eigen wil over te laten. Zij, die als lid toetreden, worden uitgenoodigd tot het bijwonen der verga dering, die op Woensdag 13 Juni e. k., te lVa uur zal worden gehouden in het café //Krasnapolsky" te Amsterdam. Den lien e n 12en Juli a. s. zal te Aalsmeer gehouden worden eene tentoonstelling van bloemen, hees ters, aardbeziën, paarden en koeien. Aangifte tot inzendingen moeten geschieden vóór 1 Juli a. s., bij den heer R. Westerling, Secretaris. Dikwijls en met recht wordt beweerd dat het Vlaamsch zooveel overeenkomst heeft met ons Nederlandsch. Dat de waarheid dier bewering echter niet altijd steek houdt, blijkt vrij wel uit het volgende Op de Brusselsche tentoonstelling nl. zijn op tal van plaatsen in ver schillende talen bordjes aangebracht, dienende om de bezoekers te waar schuwen tegen hen, die er nogal handig in zijn om zich b. v. eens anders portemonnaie toe te eigenen. In gewoon Hollandsch zou de vertaling zijn: „Pas op de zakken rollers". In het Vlaamsch luidt ech ter de overzetting: „Behoud u voor de beurzensnijders." Treffend is in dit geval de over eenstemming zeker niet. Vrijdag ochtend is een man, werkzaam op eene bleek erij te Gouda, door een toeval over vallen en in eenen ketel met ko kend water gevalleD. De ongeluk kige is in zeer ernstigen toestand naar het Ziekenhuis gebrachl. en gelijkende op een simoen of storm in de Sahara, hadden mij zoo'n onaangenaam gevoel bezorgd, dat ik na don middag eenvoudig eclipseerde eu de Zijlstraat inwandelde met den afgemeten stap van iemand die weet waar hij heen wil. Dat wist ikik ging naar de zwemschool aan de Houtvaart. De lezer dient te weten, dat ik voor het behoud van den haiselijken vrede veel over heb. Ik doe allerlei concessies, die in mijn macht zijn, maar ik heb volstan dig geweigerd het zwemmen er aan te geven, hoewel mijn vrouw daar sterk op aandrong. Zij begon met op mijn zucht tot levensbehoud te werken en opperde daarom de mogelijkheid, dat ik wel eens zou kunnen verdrinken. Toen ik haar vertelde, dat twee op zichters hiervoor waakten, wierp zij het over een anderen boeg en trachtte mij te beduiden dat ik een gek figuur maakte, als de eenige man te midden van al die jongelieden. Ook dit argument stuitte af op het harnas, dat mijn liefde voor de zwemkunst mij had aangegord. En zoo was het, dat ik, reeds van te voren genietend, mij thans weer naar de plaats begaf, waar ik eene heerlijke, gezonde verlrisschiug vinden zou. Nergens in de wereld kan men iets zonder inspanning verkrijgen, dus ook zonder inspanning te Haarlem niet gaan zwemmen. Die inspanning is hier het passeeren van de Brouwersvaart, een gracht welker bestrating een ideaal in omgekeerden zin mag heeten. Met lossen zwier zijn daar hooge en lage, smalle en breede, puntige en stompe keien naast el kander gelegd en ieder die geen klompen draagt, zoekt de onbestrate strook op die er bijwijze van trottoir langs loopt en be paald eene uitredding is voor likdoorns, die met hun eigenaars zwemmen gaan of gezwommen hebben. Maar wie denkt nog aan eene slechte bestrating, wanneer hij met een vluggen De kleermakersvereeni- ging De Ster te 's Hage heeft het plan opgevat om bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina een optocht te orga- niseeren. Verschillende vereenigin- gen zijn tot deelneming aange zocht. De metselaar, die deze week aan den Hofdijk te Rotterdam uit eene kruik geest van zout dronk, in de veronderstelling dat het water wai, is niet, zooals reeds gemeld is, overleden maar herstellende. De ge- neesheeren koesteren alle hoop hem in 't leven te behouden. In de margarine boterfabriek in de Zwaanshals te Rotterdam is Vrijdagmorgen een pijp van de ijsmachine gesprongen. Drie perso nen werden aan de beenen gekwetst. Terstond is geneeskundige hulp in geroepen. De officier van justitie te Zierikzee maakt bekend, dat een persoon, zich noemende Jan Wissink, tuinman, wonende te Haarlem, doch aldaar niet bekend, in Mei jl. op Schouwen verschillende personen heeft bedrogen, door met het aan wenden van listige kunstgrepen landbouwzaden voor bloemzaden te verkoopen. Zijn signalement is: leef tijd tusschen 40 en 50 jaar, breed in de schouders, hoofd groot, aan gezicht vol en zonder baard, oogen groot en blauw, beenen krom; ge kleed met zwart stoffen jas, blauw- lakensche pet met glimmende staande klep, en bij zich dragende een zwart glimmend handkoffertje en een ca talogus, waarop staat aGroenewege» De officier van justitie voormeld verzoekt opsporing en bericht. Vr ij dagmorgen om 4 uur, had in tegenwoordigheid van eenige belangstellenden de eerste beproe ving van het verbeterde stoomrijtuig «Noviomagum», vervaardigd door den werktuigkundige P. van Rijn te Nijmegen, op den langen weg te Nijmegen plaats. De aangebrachte veranderingen bleken werkelijk groote verbeteringen te zijn. Vooral het bekleeden van den ketel deed zijne gunstige uitwerking op het ge heel gevoelen. Het beklimmen eener vrij sterke helling aan den St. An- naweg gelukte, zelfs met drie pas sagiers. volkomen, iets wat vroeger een bijna onbereikbaar ideaal was. De datum voor de officieele proef neming wordt spoedig vastgesteld. De huzaren z ij nVr ij dag uit Steenwijk vertrokken naar hun garnizoen. Vermoedelijk zou heden het vertrek der militairen uit Olde- mark volgen. Het vertrek uit Steenwijkerwold is nog niet be paald. Wedstrijden. De uitslag van de te Schermeer den 8 en dezer bij den kastelein Kok gehouden harddraverij, waaraan 10 paarden doel sprong in het bassin tuimelt? Wie be schrijft de aangename rilling, die bij dien eersten sprong den zwemmer door de leden gaat, de gelukkige kalmte waarmee hij armen en beeuen uitslaat in bet fris sche water, de aangename sensatie die hem doorstroomt, wanneer hij zich daar als een groote visch, voortbeweegt door het natte element, dat zijne leden om spoelt. De zweminrichting aan de Houtvaart Yoldoet, het mag gezegd worden, aan de eischen die men eener dergelijke inrich ting stellen mag. Het water is er helder en zonder vreemde stoffen, terwijl als proef dezen zomer een perspomp zal worden gebruikt om bij noordenwind en bij langdurige droogte, het water to vorverscheu. liet groote bassin is thans uitgediept en circa drie meter diep, terwijl het aantal kleedka mertjes in de vrouwen-afdeeling met 14 en in de mannen-afdeelingen met 16 is toegenomen. In beide afdeelingen zijn opzichters aanwezig (in die der dames na tuurlijk vrouwelijke) die de zwemkunst perfect verstaan en derhalve oogenblikke- lijk te hulp komen, wanneer er iets voor valt. Toen ik tien minuten als een otter had rondgeplast, kleedde ik mij weer aan en keek daarna met plezier naar het jolig gezicht van al die springende,drijvende, plas sende jongens, die genoten van hun zwem partij. En het trof mij, dat ik geen enkel volwassen persoon er onder zag. Terwijl ik naar huis liep, dacht ik daar over na en verbeeldde mij dat ik de wereld hervormen moest, alleen op het gebied van baden en zwemmen en ik maakte in gedachten reeds eene redevoering daarover klaar, die ik niet nalaten kan, hier te laten volgen Het is een zonderling en opmerkelijk feit, dat wij, vooruitgaande in alles wat be schaving en ontwikkeling heet, een stap namen, is als volgtde prijs bestaande in een tilburytuig werd behaald door het paard van den heer H. Punt; de le pre mie, twee hoofdstellen, door dat van den heer Jb. de Jong; de 2e premie door het paard van den heer Vader. De Roei- en Zeilvereeniging //De Maas" te Rotterdam is voornememenseen internationale roei- en zeilwedstrijd te houden op Zaterdag 14 Juli. Uit Deventer wordt van 8 Juni gemeld: Heden avond werden om half acht de feesten ter gele genheid vau den grooten internati onalen roeiwedstrijd ten raadhuize geopend met de plechtige ontvangst van bestuursleden van roei- en zeil- vereenigingenen van deelnemers aan den wedstrijd. Daarna is er concert in de buitensocieteit «De Vereeni- ging» van de kapel vanhetlereg. huzaren, aangeboden door den ko lonel-commandant namens de offi cieren. De stad is reedB in feestgewaad. Van een groot aantal huizen en van sommige openbare gebouwen wap pert de nationale vlag. Overal heerseht een prettige stemming, waartoe ook veel bijdraagt dat het thans hier kermis is. Het aantal vreemdelingen neemt nog steeds toe. Het terrein van de wedstrijden ligt buiten het Pothoofd in de na bijheid van het station van de stoom tram en tusschen het hoogste ge deelte van den weg bij de Berg weide, vanwaar men op de tribune, die ongeveer 1000 zitplaatsen bevat, een fraai gezicht over alle terreinen en over de rivier heeft. Daarachter zijn de buffetten en de keuken van den restaurateur, terwijl eveneens in de onmiddellijke nabijheid een muziektempel geplaatst is. Ook par ticulieren hebben tribunes opgericht. Op de rivier liggen reeds verschil lende pleiziervaartuigen, alle met de Ned. vlag in top, terwijl leden van verschillende roeivereenigingen hunne krachten op den IJsel reeds beproeven. Wegens te weinig deelneming gaat no. 10 van het programma (Wherry's, Inrigged, geroeid door 2 heeren en gestuurd door eene dame) niet door. Van heden wordt uit Deventer geseind: De internationale roeiwedstrijden die voor vandaag zijn uitgeschre ven, worden door prachtig weder begunstigd. Er is een koel windje uit het zuidwesten, dat de al te warme zonnestralen onderschept. De mooie oevers van den IJsel voor Deventer, waar de wedstrijden wor den gehouden, leveren reeds vroeg een levendigen aanblik op. Tribunes en booten, met eene bonte vlaggen- menigte getooid, leveren ruimschoots gelegenheid den wedstrijd gade te slaan. Reeds vroeg worden de tri bunes bezet door eene belangstel lende schare dames en heeren. achteruit hebben gedaan ten opzichte van baden en zwemmen. Terwijl onder de oude Romeinen baden als een der eerste levensbehoeften werd beschouwd eu de aanzienlijken onder hen hun badkamer tot het fraaiste vertrek maakten in hunne paleizen, vinden wij thans van dien geest drift voor de heilzame werking van het water weinig meer terug. Yan de porn- peuse badzalen van oud Rome geen spoor meer, slechts bij enkele zeer rijke parti culieren vindt men zeer eenvoudig inge richte badkamertjes, terwijl personen met kleiner inkomen natuurlijk in de onmoge lijkheid zijn, een deel vau hunne beperkte woning als badkamer in te richten. Dit nu is van weinig beteekenis. Groo- ter verwondering baart het ons, wanneer wij zien, dat de trouwe bezookers vau de bad- en zweminrichtingen op zeer weinige uitzonderingen na, uitsluitend zijn jonge lieden en wel schoolgaande jongelieden, ter wijl van volwassen mannen geen sprake is. Ook de vrouwen die de zwemkunst be oefenen, zijn meisjes van den leeftijd van twaalf tot twee en twintig jaar en zoo gij er een volwassen dame ziet heengaan, wees er zeker van, dat zij het doet op speciaal recept van haar geneesheer. Waar dit zonderlinge verschijnsel van daan komt, is een raadsel, dat knappe ren dan ik mogen oplossen. Nooit heeft men zooveel gesproken over, en gedaan aan natuurgeneeswijze als thans, nooit zijn er meer patiënten onderworpen aan eeue koudwater-kuur dan thans, nooit hebben de doktoren meer op het nemen van ba den en het houden van zwemoefeningen aangedrongen dan thans. En toch.... zegt men zeer zelden de woorden //zwemin richting" en ,/bloeiende onderneming"in één adem. De badplaatsen doen toch niet zulk een zware concurrentie aan: er blijven altijd nog zooveleu over, die daar niet heengaan. Nu, enfin, het doet er ook niet toe wat de reden er van wezen mag. Eén ding wilde ik LETTEREN EN KUNST. Mej. Passama, die slechts gedurende korten tijd aan de Haagsche opera als contr'alto verbonden was en wegens ziekte heenging, is aan een borstkwaal overleden te Bologna. Zij was slechts 27 jaar oud. No. 4 van het Tooneel bevat, behalve het verslag van de alg. vergade ring van het //Ned. Tooneelverbond", een tooneeloverzicht door L. S. en Jean Val- jean; verder een overzicht der gespeelde stukken. Inhoud SempervirensNo. 28 Opstandelingen, vervolg en slot van blz. 173. De Narcissen-verkooping te Over- veen. Dendrobiums. Coelogyne cristata. Drie Passi-floreae. Over het bewaren van DruiveD. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Cor respondentie. Advertentiën. Inhoud van den Gids voor den O d d e r w ij z e r. Afl. 6. J. H. van den Bosch, Van der Palm, I. F. van Rijsons, De strijd tusschen de Stadhou derlijke en de Staatsgezinde partij van 16501672. Dr. F. G. Groneman, De vlakke spiegel. LEGER EN VLOOT. Onder toezicht van een hoofdofficier en 7 officieren, zal van 24 tot 26 Juli a. s. eene verkenningsreis gedaan worden in Haarlemmermeer. BUITENLAND. Engeland. Lord Wolseley heett op een te Londen gehouden bij eenkomst wederom gezinspeeld op de mogelijkheid van een inval in Engeland. De vijand zou slechts een vloot van 150,000 ton noodig hebben om 100,000 man opeens over te brengen. De spreker was overtuigd, dat er eiken dag in de havens van Frankrijk genoeg vaar tuigen zijn, om zoo'n macht over het Kanaal te zetten. Het ministerie van Oorlog heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij de vrijwilligers in brigades afgedeeld en brigade-bevelhebbers worden be noemd. In de order beet bet, dat deze maatregel ten doel beeft, den vrijwilligers eene organisatie te ver- leenen, die hen in staat stelt, in bet oogenblik van groot nationaal ge vaar, de door bun vaderlandsliefde aangewezen plaats in te nemen. Of schoon bet eventueele doel bij de oproeping der vrijwilligers daarin bestaat, een inval het hoofd te bie den, zoo is bet toch het voornaam ste oogmerk, met een voorafgaande organisatie de mogelijkheid van een inval zoo onwaarschijnlijk mogelijk te maken, opdat zelfs een poging daartoe niet worde gedaan. De wet betreffende de con ventie tot onderdrukking van den drankverkoop op zee, is in bet La gerhuis, zonder debat, in tweede lezing aangenomen. Duitschland. Donderdagnamin- dag heeft bij den rijkskanselier eene zitting plaats gehad van bet Prui sische ministerie, welke door Yon Puttkamer niet werd bijgewoond. De Post en de National Zeitung maar. Dat ik een bazuin had, luid genoeg om iedereen te doen hooren hoe aange naam en hoe gezond het geregeld baden is, zonder nog te spreken van de vei ligheid waarin de zwemmer zich altijd verheugt, hoe laag de prijs der baden zou worden zoo er meer algemeene deelneming bestond, zoodat niemands beurs er be zwaar tegeu zou behoeven te maken en welk een aangename uitspanning het baden in de heete zomerdagen werkelijk is. Wij zijn allen gaarne o p het water en daar zijn wij dan ook Hollanders voor, maar waarom zijn wij niet gaarne i n het water? Dat geeft nieuwe levenskracht, dat doet het bloed weer vlug door de aderen stroomen, dat wekt den geest op en verdrijft de beslommeringen van het dagelijkscn leven. Een badend of zwem mend mensch is een gelukkig mensch! Gij denkt zeker, dat ik het nu hierbij wel kon laten, maar ik zal er met uw welnemen, nog iets aan toevoegen. Zij, die een dagelijksoh bad het meest behoe ven, dat zijn onze werklieden, die den ganschen dag in werkplaats of fabriek bezig zijn eu nieuwe krachten zouden ga ren door een frisch, heerlijk bad. En daarom zou ik zoo gaarne willen, dat in Haarlem of op gemeentekosten, of beter nog op initiatief van de vele rijke personen, die zoo vaak hebben getoond, wat voor den werkman over te hebben, een flink badhuis verrees, waar men gratis een bad kon gaan nemen. Ik verzeker u, dat er gebruik van zou worden gemaakt, dat zij, die dit deden, er in opgeruimd heid voor hun werk bij winnen zouden en dat de volksgezondheid, die in elke maatschappij een zoo groote factor is een aanzienlijke schrede voorwaarts zou hebben gedaan. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2