Een droevig voorval had dezer dagen nabij eene aanleg plaats in den Donau plaats. De boot Freudenau voer met een 300 passagiers aan boord een klein bootje onderste boven. De jonkman die in de boot zat en zijne bekwaam heid had willen toonen in het han teeren van de riemen, zonk weg, maar kwam weder boven en klemde zich aan de zoogenaamde galerij van de boot vast. Daar alle passa giers, willende zien wat er gebeurde, naar één kant drongen, zag de ka pitein zich in de eerste plaats ver plicht op behoud van zijne boot bedacht te zijn. Aan zijn bevel om zich gelijkelijk over de boot te ver spreiden, werd natuurlijk gevolg ge geven. Intusschen trachtte één der passagiers, zekere Preiss, bankwer ker van beroep, op eigen gelegen heid den drenkeling te redden. Hij boog zich over de verschansing, greep den drenkeliDg bij den arm en poogde h=m omhoog te trekken. Maar bij verloor het evenwicht en viel zelf over boord, zoodat nu bei den in de golven lagen. Pogingen tot redding bleven vruchteloos. Dj vrouw van den bankwerker was ook aan boord, daar haar man en zij met eeuige vrienden een pleizier- tochtje hadden gemaakt. Met ge weld moest men haar weerhouden zich in de golven te storten. HetFransche blad Figaro haugt naar aanleiding van de wei nige gehechtheid, die de Parijsche dames voor hare kinderen gevoelen, daar zij de eerste opvoeding aan anderen overlaten, een dwaas tafe reel op van de eerlang te stichten Dames-clubs, de eenige plaats waar de vrouw zich van het huwelijksjuk vrij zal gevoelen. Het natuurlijk gevolg daarvan zal zijn, dat de «heerlijke» instel ling van clubs, die bet familieleven reeds half gedood hebben, reeds in de eerste levensjaren van het kind zijne gedachten zal bezighouden, zoodat hij zoo spoedig hem maar ee.nigszins mogelijk is, bet club-leven zijner ouders zal gaan navolgen. Een afzetter van Oosten- rijksche afkomst, die uit licbtzinu g- heid de paden bad betreden, die naar de gevangenis voeren, had zich Donderdag voor bet Landgerecbt te Berlijn te verantwoorden. De be klaagde, een innemend joDgman, was spoorwegambtenaar te Weenen, doch scheen in kalme en geregelde bezigheid geen genoegen te vinden, want r et een toomelooze begeerte naar vermaak, was bij «aan de rol» gegaan. Eens verdween hij uit Wee nen, nadat hij zijn vader voor 5000 gulden had bestolen. Een gedeelte dezer som verspeelde hij te Monaco en vertrok daarop naar Amerika, zwierf daar eenigen tijd doelloos rond en keerde ten slotte naar Europa terug. Zijne middelen waren toen reeds grootendeels uitgeput, en men heeft de bewijzen gevonden, dat hij door alle mogelijke zwendelarijen in zijn levensonderhoud had weteD te voor zien. Zoo heeft men uit de later bij hem in beslag genomen papieren de bewijzen geput, dat hij op het punt heeft gestaan, onder een geleenden adellijken titel een kiud te «adoptee- reu.» Het toeval voerde hem ten slotte naar Berlijn, waar hij als «baron Karei ven Le:dent, bij sen zekere vrouw Otto zijn iutrek naui. De eenvoudige vrouw, die zich door de goedheid van den vermeenden jongen aristokraat zeer gevleid ge voelde, zag weldra tot haar buiten gewoon genoegen, dat de baron voor hare dochter eene steeds toenemende genegenheid koesterde, en met trots gaf zij haar toestemming tot eene verloving, die spoedig door den jon ker werd gevraagd. Hij bad nu bovendien den kost voor niets en gevoelde zich overgelukkig. Zijn schoonmoeder gaf hem haast alles wat zij bezat en onze baron streek glimlachend de geldsomme- tjes opüie hij zoo gemakkelijk machtig werd, over de teruggave bekommerde hij zich niet. Hij had immers nog een oom in Amerika zooals hij zeide van wien hij 12000 Mark te wachten had. Op een goeden dag ging het jonge paar naar Helgoland; het was de dag voor het huwelijk vastgesteld en omdat de baron tegen alle ceremoniën was, wilde hij liever daar trouwen, waar dit zoo zonder drukte en omslachtigheid kon plaats hebben. Aldus geschiedde en het jonge paar beleefde gulden daagjes up bet eiland. Haar Berliju terug gekeerd, vertelde het jonge paartje aan de overgelukkige moeder, dat de plechtigheid zeer vlug eu onge stoord van stapel was geloopen en huurde zoolang kamers in het «Hö- tel de l'Europe». Van daar was de jonge man met achterlating zijner garderobe plotseling vertrokken en men kwam hem eerst weder op bet spoor, toen hij in België door de politie over de grenzen werd gezet. Zijne pbantasie deed hem nu geen kunststukjes meer aan de hand en hij gaf zich te Aken bij de politie aau. Bij het onderzoek zijner papieren kwam men tot de ontdekking van de kunstgrepeu, die bij m Berlijn had aangewend en werd bij achter slot gebracht. Zijne schoonmoeder figureerde bij zijn terechtstelling als hoofdgetuige ten zijnen laste; in de ruimte voor bet publiek bestemd trof men echter niet bet meisje aan, dat baar geval len grootheid beweende, maar een jong vrouwtje met een glimlachend gezichtje, dat baar best deed baren ongelukkigen mau uog eene mede gebrachte hartversterking toe te stoppen. Het gerecht bestempel de den aangeklaagde echter met den duidelijk klinkenden titel van «een gevaarlijken oplichter» eu ver oordeelde hem wegens bedrog, vier malen gepleegd, eu wegens het on rechtmatig dragen van een adelij- keD naam tot één jaar en vier we ken gevangenisstraf. Het observatorium te Weenen kreeg ten geschenke een spiegeltelescoop van 40.000 fl. van Albert De Rothschild, benevens een afzonderlijk gebouw, waarin het instrument zal worden geplaatst, waarvoor hij circa 50.000 fl. be schikbaar stelde. Zooais men weet isVe- netië een stad, op tachtig eilandjes gebouw, door 450 bruggen vereecigd en door 200 kanalen gescheiden. Daaraan ontleent de stad baar eeni gen naam, daardoor juist kau geen eukele stad bij Veuetië in vergelij king komen. Niets is vreemder, verrassender en poëtischer. Nu hebben de stedelijke overheden een plan gesmeed om de kanalen te dempen en de gondels (romantischer herinnering) te vervangen door trams. Was bet maar bij het plan ge bleven I Maar neen, een kanaal is reeds gedempt en in een straat van 8 meter breedte herschapen, ter wijl plannen worden ontworpen tot bet maken vau een avenue door de geheele stad. De Noorweegsche Volks- vertegenwoordigiug heeft eene som van 100,000 kronen toegestaan voor eene feestviering op 14 Juli 1889, ter gedachtenis van de opening der Fransche revolutie in 1789, door de bestorming der Bastiile te Parijs. De stad Hull, in Canada, tegenover Ottawa, is voor een deel afgebrandde vlammen vernielden tien blokken huizen. De schade wordt geschat op 800.000 ds. Een andere brand verwoestte Donderdag gedeeltelijk de beruchte Tammany- hal te New-York. Ookop Hawaï (Sand- wich-eilanden) is nu een wet tegen de Chineezen ingevoerd, volgens welke zij, die de eilanden verlaten, daarop niet terug mogen keereu, dan op vertoon van hun belastingsbiljet, reiskaartje, pas en een portret. Bo vendien moeten zij bewijzen, dat zij geen landlooper, misdadiger, bede laar of opiumschuiver zijn, of ver moedelijk binnenkort op 's Rijks kosten moeten verzorgd worden. XT uSL 1BL X .«3L. Twee jongelieden te Parijs krij gen in een koffiehuis twist, geven elkaar een slag in het gezicht en wisselen daarop van kaartjes. «Mijnbeer,» zegt de een met een trotscb gebaar, «ik zal morgen te huis blijven». De ander antwoordt daarop niet minder trotscb: «Ik ook, mijnheer! Eerste klerk. Ik moet u er op attent maken, dat de patroon geen papieren op den grond kan zien liggen. Nieuwe klerk (medelijdend). Och, is hij zoo bijziende? Zij waren dol op elkander en dan ook geëngageerd geweest. Maar zij kregen ruzie en waren beiden te trotscb om ongelijk te erkennen. Eenige dagen geleden belde hij aan hel huls iiaaro vaders aan, voor zaken natuurlijk. Z j deed hem open. «Ah, juffrouw Brandsen, geloof ik?» zeide hij. «Is uw vader thuis?» «Neen mijuheer,» was het ant woord, «papa is er niet. Wil u hem persoonlijk spreken?» «Ja, juffrouw,» antwoordde bij kortaf, meenende dat zij eene toe nadering wensebte. Eu hij keerde zich trotscb om, eu giug de stoep af. Toen bij de laatste trede had be reikt, riep zij hem na: «Neem mij uiet kwalijk, meueer, wie kan ik zeggen dat er geweest is?» Hij over de tournure. De tournure is de akeligste uitvinding van de Drieëenheid ijdelbeid, behaagzucht en domheid. Hij bederft ten eenen- male niet alleen het lichaam, maar ook bet karakter der vrouw, daar zij haar belet onpartijdig te oordee- len en de verstandige aanmerkin gen van ons mannen daarover, ter harte te nemen. Zij zeggen met de meeBtmogelijke openhartigheid, dat de tournure onnatuurlijk is, maar zij voegen er altijd bij dat dit bochel-achtig voorwerp het figuur zoo verfraait, precies alsof een ka meel het ideaal ware van hare aesthetisehe aspiratiën. Zij vinden een groote tournure bespottelijk, maar ontkennen met echt vrouwe lijke inconsequentie de dwaasheid van een kleine. Met eene volhar ding, die eene betere zaak volkomen waardig is, houden zij vol dat de man zelf een scheef gezicht zon trekken zoodra hun vrouw zonder tournure wandelde en het is een onomstootelijk feit, dat zij, twee jaar nadat de tournures zullen zijn afgeschaft (kom spoedig, blijde dag!) er schande over zullen spreken, wan neer een antieke zuster er zich nog meê versiert. Zij over de tabak. De tabaksplant is de vreeselijkste die er op aarde bestaat. Zij heeft zooveel heerschap pij over den man, dat hij er abso luut niet meer buiten kan. Taai vleesch, hij zal het eten al is het ook met brommen, harde aardap pels, hij zal ze niet laten staan en dat alles is hij na een half uur weer vergeten; maar vraag hem of hij het rooken een enkele keer wil laten en hij is een week lang uit zijn humeur of, in de meeste ge vallen, stoort er zich niet aan. Hij bekommert zich met om de gordij nen, die zijn vrouw met zooveel moeite heeft vervaardigd en door trekt ze met duffen tabaksdamp, hij kust zijn vrouw met lippen die naar tabak rieken en strooit de asch overal rond, waar ze niet behoort. Hij is er van overtuigd, dat er meer vleesch op tafel zou kunnen zijn, wanneer hij niet zooveel siga ren rookte, maar hij is te zwak van karakter om zich aan de slavernij van de tabak te ontworstelen, en het is een feit dat bij, wanneer hem de keus gelaten werd, zijn meisje of zijn sigaar op te offeren, bet meisje een slechten kans zou hebben. Eenige beeren, die met hun jacht langs een gedeelte der Iersche kust kruisten, merkten op dat iedereu dag op hetzelfde uur een boot aan het 6trand werd uitgezet en na eeni gen tijd met haar passagiers, twee mannen en eene vrouw, weder terug keerde. Dit wekte de nieuwsgierigheid van een hunner. Hij zocht den stuurman op en vrosg hem of het pleiziertochtjes waren, die hij met zijn gezelschap dagelijks ondernam. „Lang niet, meneer" antwoorde de eenvoudige man„maar mijn vrouw en ik gaan binnenkort naar Australië en nu traineeren we ons, om op reis geen last van de zee ziekte te hebben." „Zoo en helpt het?" „Dat zou ik denken, meneer mijn vrouw is eiken dag ziek, maar ze begiet er aan te wennen en het wordt minder ook." MftmSE8l6HTES. aliBTÊRDAM, 9 Juni. Ne £.'jjïea tier Aardappelen waren als volgt: i.eM. Blauwe f0,a 0,dito Kralen f0. b 0,Zeeuwse!^ Fiakkeesclie f 0,a 0,do. dlaun e f 0,a 0,do Poters f 0,a 0,Prui- .jBcb.e Hamburger f 3,a 3,60, id. Zaaiers f 0, t 0,Geld. Thomassen f 0,a 0,Frfa- „t-.üa Praneker Jammen f 1,25 a 1,40, do. En- ■epische f 0,- a 0,dito Dokkumor Jammen 1,30 a 1,65, ZseuwBckc Spuische Jammen fl, 2.50, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - a ct. per Kg. Aangevoerd" 8 verscho ladingen. Handel hauw. Suiker: Biet zeer vast, Geraffineerd onveran derd. Petroleum geheel onveranderd. Tarwe op levering lager, Nov. f204. Nateering \an de Commissie voor d n Graan- sndel. Üogge op levering lager, Oct. f 108, 107, 106, 107. .Noteering. van Monae Thole. Koolzaad op S00 Kg. Olie stil. Lijnzaad willig. Raapolie, vliegend per 100 Kg. f 253/4, lo. Sept./Dec. f25\/, ïo. Mei f 26l/g. Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f2V/t, lo. Juli/Aug. f211/»» lo. Sept./Dec. l'213/8, lo. Jan/Mei f218/8. Raapkoeken f75 a 80 per 1040 stnks Lijnkoeken f7,50 a 11,50 per 104 stuks. Hoorn, 7 Juni. Kaas: Ter waag gewogen 272 stapels, wegende 73,712 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32,Hooi id. f 32,50, Commissie id. 28,50, middelbare f28,50. Leiden, 8 Juni. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt28 Stieren f 42 a 204, 146 vette Ossen en Koeien f 118 a 270 of f0,56 a 0,68 per Kg., 80 Vare id. f 80 a 192, 12 Graskalveren f14 a 35, 110 vette id. f24 a 68 of f0,50 a 0,75 per Kg., 109 nuchtere id. f 4,a 14,350 vette Schapen f 16 a 28,— of t 0,45 a 0,50 per Kg., 1310 weide do. 11, a 22,9462 Lammeren f3,25 a 14,75 magere Varkens f 13 a 28, 491 Biggen f4,a 9,25, 2 Paarden f 40 a 72, 110 Kalf- en Melkkoeien f102 a 252. Leiden, 8 Juni. Aangevoerd 44 partijen. Goudsjhe Kaas f18,a 25,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0,- Schiedam, 9 Juni. Moutwijn f 8 Jenever f 13.50, Asist. Proef f 14,75 Spoeling-Beurs 1,20, dito Commissie f 1, Zwolle, 8 Juni. Boter, Prima Gras f24, a 26,afwijkende f 22,a 23,50. 2e soort f 18,a 20,—. Predikbeurten der bei Herv. ierken TE HAARLEM. Op Zondag 10 Juni 1888. Collecte voor Godsdienst-onderwijs in alle beurten, der Ned. Herv. Gemeente, behalve de Kiuderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorm. 10 ure, Wiersma, pred. te Amsterdam (Voor Escher.) Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. 87e Zondag, 's Avonds 6 ure, C. J. L. Ruisch van Dugteren, pred. te Nieuw-Vennep. (Voor Smeding.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Post. Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bourlier, past, a la Haye. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, de Geus, pred. te Medemblik. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Groeneveld, Theol. student. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Dinsdagavond 8 ure, Ba: on van Doorn. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Pavoren, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. v. Leeuwen, van Schiedam. Nederd. Herv. Kerk. Bcns&chroek. Voorm. 10 ure, D. van Herwaarden. pred. te Diepenveen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. A. C. Duker, rustend pred. tc Haarlem. Doopsgezinde Kerk Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 272 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. MiBIcgom. Voorm. 972 ure, M. Buchli Fest. filoutrijk en Folancn. Voorm. 97-j ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaaradam. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loeneu Martinet. üpaarndam. Voormiddag 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, 11. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 97a ure, J. D. van Arkel, prod, te Bloemendaal. 's Namiddags geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Göpner, pred. te Harderwijk. Bevestiging van deu nieuwen predikant. Nam. 21/2 ure, O. Schriecke, Intrede. kanten aan en fonkelden door een vuur, dat ik met de groot ste inspanning mijner hoop, niet onecht eu nagemaakt kon vinden. Nagemaakt! Terwijl ik diep adem baalde kwam een reuk van gloeiend ijzer tot mij. Deze benauwde reuk ver vulde de geheele gevangenis. Telkens meer fonkelden de oogen die mijn doodstrijd bespiedden. Ik waggelde hijg de naar adem. Er was geen twijfel meer over, het plan mijner pijnigers o, onmenscbelijke, duivelsche beulen! Ik deinsde van den muur terug tot aan deu rand van den put. Te midden van den angst over den vreeselijkeD dood die mij wachtte, kwam de gedachte aan den put als balsem in mijn geest. Ik sprong naar den rand en zag naar be neden. Het schijnsel van het gloeiend ijzer veroorloofde mij, haar geheel en al te zien. Maar voor een oogen blik wei gerde mijn geest te begrijpen wat ik daar zag. Eindelijk wierp ik een tweeden blik in dien vreeselijken afgrond en wankelde met een luiden kreet terug. O! verschrikking! liever eiken dood dan dezen. Met een gil ging ik nog verder achteruit, verborg mijn gelaat in mijn handen en weende bitter. De hitte werd allengs grooter en nogmaals keek ik op. Een tweede verandering had plaats gegrepen en nu klaar blijkelijk in den vorm van de cel. Evenals te voren was ik aanvankelijk niet in staat om te zien wat er gebeurde. Maar niet lang bleef ik in twijfel. De wraakzucht van mijn pijnigers was geprikkeld door mijn tweevoudige ontsnap ping en er viel met bun werk niet meer te spotten. De kamer was vierkant geweest, ik zag dat nu twee der hoe ken scherp, de twee andere natuurlijk stomp waren. Het vreeselijke verschil werd nog grooter, terwijl ik een zacht schuivend geluid vernam. In een oogenblik bad de kamer den vorm van een ruit aangenomen. Maar daarbij hield de verandering niet op ik hoopte noch verwachtte dat. Ik bad de vurige wanden wel aan mijn borst willen drukken. «Ik wil sterven!» zeide ik, «ik wil sterven, maar niet in den put, 0 niet in den put!» Dwaas die ik was, bad ik niet kunnen weten dat het juist de bedoeling mijner beulen was, mij in den put te werpen? kon ik den gloed weerstaan of zoo ja, kon ik aau den druk weerstand bieden En de ruit werd kleiner en kleiner, met een snelheid, die mij geen tijd liet om er over te denken. Haar midden en dus haar groot ste breedte kwam precies boven den gapeuden afgrond. Ik deinsde terug, maar de gloeiende wanden dreven mij on weerstaanbaar voorwaarts. Eindelijk was er voor mijn wrin gend en krimpend lichaam bijna geen plaats meer, ik wor stelde met meer tegen, maar mijn doodstrijd uitte zich in een langen, luiden gilik wankelde op den rand, ik sloot de oogen.... Ik hoorde een luid geschreeuw, eenige ontploffingen als van zwaar geschut, alles knarste en kraakte om mij heen. De vurige wanden gingen achteruit en een uitgestrekte arm greep mij vast, toen ik op het punt was in den af grond te vallen. Mijne vri=nden hadden mij opgespoord en mijn heulen verjaagd. Ik was gered!

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6