It I N N li \l\\ a Apeldoorn te houden van M xiinlieden-vereenigiDg «De Een- ^^secretaris de heer H. de Weerd), T^nog tot 1B Juni a. 9. gelegenheid -net doen van opgave naar welk num mer van het programma men wenscht mede te dingen en welke plaatsruimte in vierkante meters men verlangt. De Hollandsche IJzereu Spoorweg-maat schappij heeft gratis vervoer op hare lijnen toegestaan, voor alle inzeudingeu,als vracht goed op de heen- en terugreis en ook als ijlgoed op de terugreis. Er zijn reeds tal van inzendingen toe gezegd, zoodat met grond verwacht kan worden, dat deze tentoonstel!'ng luisterrijk zal slagen; het terrein, zoo welwillend daar toe afgestaan, is bij uitnemendheid voor dit doel geschikt. Op de terreinen zullen feestelijkheden plaats hebben, en wel op den morgen van den eersten dag een ma tinee door het plaatselijk muziekkorps wDe Harmonie", des avonds een concert van de kapel van het 8e regiment inf. kapel meester de heer J. A. Kwast Jr.; en op den avond van 28 Juli een concert door de kapel van de huzaren te Deventer, kapel meester de heer Kareis. W ij ontvingen zeer gun- stige berichten omtrent den gezond heidstoestand van Zijne Majesteit. De Koning wandelde tweemalen gedurende een kwartier in het Park. Dit was nog niet geschied sedert de terugkomst op Het Loo. Dgblv. Z.-H. en 's Gr.) H. M. de IConiugin, vergezeld van H. K. H. de Prinses, bracht Zaterdag een bezoek aan het re monte-depot in de legerplaats bij Millingen. H. M. bezichtigde met veel belangstelling de inrichting. Bij koninklijk besluit van 26 Mei jl. ziju o. A. de volgende nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent het ver voer vau vee langs spoor- en tramwegen en met schepen, en de reinigingen ontsmet ting van vervoermiddelen Art. 1. Vervoer van vee langs spoor wegen, behalve langs die bedoeld in art. 2 der wet van 9 Aug. 1878, mag alleen in daartoe uitsluitend bestemde wagens geschieden. Art. 2. De besturen van spoor- en tramwegondornemingen zijn verplicht wa gens, waarin vee is vervoerd, ua elk ge bruik te doen reinigen en ontsmetten. De gezngvoerders van schepen zijn ver plicht hunne vaartuigen of de afgezon derde gedeelten van die vaartuigen, waarin vee is vervoerd, ua elk gebruik te doen reinigen en, waar en voor zooveel als dit door den districtsveearts noodig wordt ge acht, te doen ontsmetten. De reiniging en ontsmetting geschieden met inachtneming' van de voorschriften, door ons vastgesteld of vast te stellen krachtens art. 31 der wet van 20 Juli 1870. Dezelfde verplichting bestaat teu op zichte van alle voorwerpen, waarmee het vee op de terreinen van den dienst der onderneming in aanraking is geweest, als: hokkeD, loopplanken, emmers, voederbak ken, touwen, enz. en van het terrein waar de in- en uitlading plaats heeft. Ter voorziening in de kosten dier rei niging en ontsmetting kunnen de onder nemers van hen, wier vee zij vervoeren, een geldelijke bijdrage vorderen. De ondernemers der spoorwegen, in het vorige artikel bedoeld, nemen daarbij de bepalingen van hoofdstuk III der wet van 9 April 1875 in acht. Art. 3. Wagens, waarin vee is vervoerd, uit den vreemde binnenkomende, worden aan het grensstation door de zorg van de spoor- ot tramwegondernemers gereinigd en met inachtneming van de voorschriften, vermeld in het derde lid van art. 2, ont smet. De plaatsen, waar vee gestaan heeft aan boord van vaartuigen, uit den vreemde binnenkomende, worden door de zorg van de oudernemers gereinigd en, waar en voor zooveel dit door den districts-veearts wordt noodig geacht, met inachtneming van de voorschriften, vermeld in het derde lid van art. 2, ontsmet. Art. 4. De bepalingen van de artt. 1, 2 en 3 zijn niet van toepassing op het vervoer van tot het leger behoorende panr- den. Van de bepalingen van de artt. 1 en 2, voor zooveel de spoorwegdiensten betreft, kan door onzen minister van Binnenland- sche Zaken, onder daarbij door hem te bepalen voorwaarden, afwijking worden toegestaan voor het vervoer van jong of klein fokvee in manden, kooien, hokken of zakken. Wij ontvingen het regle ment voor de weduwen- en wee zen kas en het pensioenfonds, onlangs door den algemeenen Nederland- schen politiebond voor zijn leden opgericht. Bij een inzage der sta tuten ontvangt men den indruk, dat de zaak op gezonde grondslagen is gebouwd. Door de bepalingen, dat het fonds een bezoldigd wiskunstig adviseur zal benoemen, dat door hem telken jare een rapport over den stand van het fonds moet wor den uitgebracht, en dat belangrijke beslissingen in overleg met hem moeten worden genomen, is de goede werking zooveel mogelijk gewaar borgd. De verzekerden worden ver deeld in 4 klassen, die zich moeten verzekeren voor bedragen, variee- rende tusschen 300 en 500, 400 en 800, 600 en 1000,1000 en 2000 gld. jaarlijks. Men verkrijgt weduwen- pensioen, weezenpensioen tot het 19e jaar en eigen pensioen na 60 of 65 jarigen leeftijd, volgens bijgevoeg de tarieven. Ook is gezorgd voor hen, die tot volkomen deelneming niet in staat zijn. Wie bijv. om zijn gezondheid niet wordt toegelaten, kan echter storten en zijn stortin gen met bijgevoegde rente terug erlangen; wie niet voldoende kan betalen, kan tot een verzekering voor lager bedrag worden toegela- teu, terwijl dan de overwinsten aan gewend worden tot verhooging der verzekering; wie door rampen bui ten zijn schuld of door ontslag we gens in dienst verkregen lichaams gebreken niet langer in staat is contributie te betalen, ontvangt ge heel of gedeeltelijk een premievrije polis enz. Het ligt niet op onzen weg in meer bijzonderheden te treden; wij hopen, dat de nuttige ouderneming de noodige en gewenschte deelne ming zal ondervinden. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Alge meen heeft eene circulaire verzon den, waarin het meldt, dat tot leden daarvan zijn gekozen, door 206 de- partemeuten, uitbrengende 679 stem men de heeren Mr. W. H. K. Mouthaan, te Amsterdam, met 676 stemmen, Dr. W. Pleyte met 642, en Dr. J. Zeeman met 670 stemmen Genoemde heeren hebben de be noeming aangenomen. De Hollandsche Spoor wegmaatschappij heeft zich verbon den tegenover de ge.i eente Hilver sum om alle risico in het proces contra Stad ea Lande van Gooiland voor hare rekening te nemen, 't Is dan ook in de eerste plaats in het belang dier maatschappij, dat het proces in hooger beroep wordt voort gezet. De aid. Hilversum van het Ned. Onderwijzersgenootschap heeft besloten haar 50ste vergadering in September e. k. feestelijk te vieren. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente vier personen aan de mazelen overleden. Onlangs verhaalde naar men ons mededeelt prof. Don ders aan eenige geneeskundigen, dat hij gedurende de 40 jaren van zijn professoraat de studenten, welke hij hem ter college gingen, had geme ten en de capaciteit hunner longen had onderzocht, en dat hij van alles nauwkeurig aanteekeniDg had ge houden die statistiek levert het bewijs, dat zoowel de lengte als de capaciteit der longen belangrijk is toegenomen. NR. C.) Het onderzoek van bier op salicylzuur, afkomstig uit de brouwerijen der provincie Z.-Holland, dat opgedragen was aan een com missie uit den Geneeskundigen Raad, is thans ten einde gebracht. Aan het officieele rapport ontleenen wij, dat in het geheel 93 soorten vau bier, afkomstig uit 33 brouwerijen, onderzocht zijn. Van deze 93 mon sters bevatten 76 of ruim 81 pCt. geen, 14 een weinig, en 3 zeer veel salicyzuur. Vad Vóór eenige dagen wer- den per advertentie in het Nieuws van den Dag agenten voor eene op te richten zaak gevraagd. Wie daar op nadere inlichting vroeg, kreeg de informatie, dat bedoelde zaak was eene Nederlandsehe Publiciteits- vereeoiging te Deutichem, en al dadelijk werd toegezonden eene in structie voor heeren agenten en depothouders, iu slecht Nederlandsch gesteld, en waarbij later tot ophel dering nopens de wijze waarop men dacht te werken, eene enveloppe werd gevoegd van «the Publishing Company» te Amsterdam. De naam des schrijvers of der ondernemers werd niet genoemd, maar f 50 stor ting werd als waarborg gevraagd, en was de gegadigde nog al zeer belangstellend, dan f 100. Op navraag omtrent die vereuni- ging antwoordde de burgemeester vau Deutichem, dat hem niets om trent de vereeDiging hekend is, en ze in geen geval te Deutichem is gevestigd. Woensdag a. s. zaldeFran- sche kapitein Julhes in den tuin van Café Maas», Weesperzijde te Am sterdam, opstijgen met zijnen ballon «Ville de Copenhague», en de Holl. kapiteins Verburgt en Kristan met hunnen ballon «De Stad Amster dam», in den Parktuin aldaar. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Wormerveer zijn voorgedragen de heeren J. G. C. Van Beveren, te Amsterdam; H. W. K. Caroli, te Maastricht; P. L. Graafland, te Utrecht. De werkzaamheden op de Lutine hebben de vorige week weinig succes gehad, daar slechts 4 Spaansche matten en wat roest werden opgehaald. De schatten wer den nog niet gevonden. Meu ont dekte een gekapten mast, dien men in de laatste jaren niet had gevon- deD. De Friesland, heeft belangrijke 6chade aan de buis en moet wor den nagezien. Zondag middag kwam te Nieuwediep ter reede het Duitsche «SchifFsjungenschulschiff Nixe» en wisselde de gebruikelijke saluut schoten. Genoemd oorlogsschip is in 1885 gebouwd; het heeft een machine van 700 iud. paardenkrach ten, en eeD bewapening van 10 vijf- tienduimers. Het steppenhoeu op Tes- sel trekt zeer de aandacht. Eenige heeren hebben een bezoek aan het eiland gebracht, met het doel leven de of doode exemplaren te bemach tigen. Dewijl hun doel wetenschap pelijk orderzoek was, waren zij ge machtigd desnoods van schietwape nen gebruik te maken. Men ontmoette bijna honderd slep- penhoenders, doch de dieren waren zóó schnw, dat zij bijna niet onder schot kwamen. Slechts drie exem plaren werden er geschoten. Toen de Katwijksche stoomtram Zondagmiddag te 1.55 te Leiden was aangekomen, maakte door een plotseling ontstaan defect de machine een ongewoon misbaar. De machinist wilde terstond onder zoekeu wat er de oorzaak van was, bij welk onderzoek de man deerlijk zijne handen brandde. De heer C. een man van 't vak, getuige van een en ander, klom terstond daarop op de locomotief en slaagde er in het vuur met water en zaad te blusschen en den ma chinist te verbinden. Door het moe dig optreden van den heer C. zijn wellicht verdere ongevallen voor komen. LC.) Het tentoonstelling s- terrein in den Koekamp te 's-Hage was Zondagnamiddag buitengewoon druk bezocht. Nu de Zondagsprijs op 25 cent is gesteld, werden bijna 2000 en- trées genomen, zoodat met inbegrip van ue aandeelhouders en bezitters van doorloopende kaarten, gerekend kan worden dat minstens 5000 per sonen het terrein hebben bezocht. Het zag er daar dan ook recht ge zellig uit. Het Haagsche symphonie-orkest, onder leiding van den heer Benj. Wolflf, gaf er van 3 tot 5 ure eene uitvoering, die zeer goed voldeed. In de zalen vordert men nu ook. Verscheidene nieuwe inzendingen zijn gereed gekomen, terwijl de afdee- ling Oude Kunst binnen kort zal kunnen worden geopend. Ten aanschouwe van honder den menscheu, die zich buiten het terrein verdrongen, stegen de lucht reizigers l'Hoste en Henri Wolflf Zondagnamiddag prec'es te 5 uren van het terrein der gemeente-gas fabriek te 's-Hage met hunnen ballon op. Er was een flauwe westenwind, zoodat het luchtvaartuig zeer kalm omhoog ging en naar het Ooslen koers zette. Tweemaal kon men met het on gewapende oog eene postduif zien uitvliegen, en blijkbaar schenen deze gevederde boden zich spoedig te oriënteeren, want zij namen beiden onmiddellijk dezelfde richting. Zondagavond heeft aan het Zieken te 's-Hage eene inbraak plaats gehad. Tijdeus de afwezig heid der bewoners is men, blijkbaar met behulp van een valschen sleu tel, in de woning gekomen, heeft er kisten en kasten opengebroken, en verschillende voorwerpen ont vreemd. Een advocaat te'sHage ontving het verzcek van eenen cliënt om op gronden in de volgende brabbeltaal ontwikkeld, eene actie tot schadevergoeding in te stellen Schraven Hage 11 Julij 1888. Aan den Heer N. N. aan werk loon van 10 pute moeder schoon houwe en een poort schrop be- schade aan bloeme en poti en groenti ver zuim aan werk door de buure dat ik niet buiti kon gaan om mijn zaake ti doen de raame en duure kapot behang kapot gooti lekke de heel kleer brant hout be derft boome en heesters teege het woonhuis en de duur gezet dat ik of de vrouw er niet uit kan, de vrouw is gaan vlugti en een andere wooning tot Schadevergoeding f 400 guide. Een boertje met een b 1 ijk- baar welgevulden buidel op den rug stond Maandag kalm te praten in de Spuistraat te 's-Hage met een fatsoenlijk gekleed heer. Gelukkig voor het boertje passeerde op dat oog-enblik juist een inspecteur van politie, die in den «heer» een be rucht sujet, nl. een «kwartjesvin der» herkende, het gesprek onder brak, en den «heer» die schijnbaar handelerelatiën wilde aanknoopen, verzocht hem naar het bureau te volgen. Eene juffrouw, die hij eenen winkelier aan den Binnenweg te Rotterdam schoenen kwam passen, probeerde ongezien ot er ook een paar in haar zak pasten, ten einde die zich op deze wijze toe te eigeneu. De winkelier bemerkte de poging tot diefstal en toen de juffrouw zag dat haar toeleg was mislukt, snelde zij den winkel uit, en zette het op een loopen. Na eene prachtige reis is de ballon L'Hirondelle, waarmede L'Hoste en Wolff ZoDdag van het terrein der gasfabriek te 's Hage opstegen, te 7 u. 45 min. te Hons- wijk, nagenoeg op de grens van Utrecht en Gelderland gelegen, ge daald. De ballon bereikte eene hoogte van 2000 meter. De avond-godsdienstoefe ning in de Augu6tinus-kerk te Utrecht word Donderdag verstoord door het bezoek van een eekhorentje. Het beestje had blijkbaar schik in zijn ruime gevangenis; hij bewoog zich vrij tusschen de menigte, wat niet weinig opschudding teweeg bracht. Hij maakte ook een salto- mortale van een pilaar op een kan delaar, zelfs het licht der kaars on derwierp hij aan een onderzoek de warmte deed hem echter spoedig vluch.en op het hoofd van een beeld, om daarna weer elders zijn slin- ger .efeningeu te hervatten. De on welkome bezoeker werd aldus oor zaak, dat de godsdienstoefening moest worden geëindigd. Maandagochtend te 7 uren is op het terrein van de Centraal Spoorwegmij. te Utrecht een stoker van de machine gevallen, doordien hij misstapte. Het voorste gedeelte van een der voeten werd hem af gereden. In de gemeente Doorn- spijk zijn een paar gevallen van diphtheritis geconstateerd, beide met doodelijken afloop. Door de Duitsche gen darmes werden Zondag te Zevenaar afgehaald de personen Lief ting, Thorn en Schmidt, de drie kwart jesvinders, dezer dagen te Amster dam in arrest genomen. In hun va derland hadden zij nog voor een aantal gepleegde diefstallen, waar van enkele met inbraak, af te re- keneD. De Duitsche agenten waren dan ook van top tot teen gewapend zelfs de karabijn was niet vergeten, terwijl, zoodra de trein stil stond, aan elke zijde een politieman had postgevat en instapte. Door een noodlottig toe- val werd Zondagnacht een feestvie rende familie, op de Weversplaats te 's Bosch, eensklaps in rouw ge- doirp-ld. Zaterdag was een dochter iu het huwelijk getreden en, voi- In het geheel straalt eene bedoeling door, die alles behalve vleiend is voor de dame, over wier gedrag geklaagd wordt, hernam ik. Hij moet althans, zooals hij zich verbeeldde, wel een groote griet tegen haar gehad hebben, om over te gaan tot het bezigen van zoo duidelijke taal met betrekking tot eene dame, waarvan hij toch erkent, dat zij schoon ea lieftallig is. Groote grieven kunnen den grond leggen voor ge heimzinnige misdaden. Ik zou haast zeggen, dat ik weet waarin deze grief be stond, zeide ik, maar, hernam ik, hem snel het hoofd ziende opheffen, ik ben verplicht vooralsnog mijn vermoe den voor mij te houden. De door mij gevolgde redeneering blijkt zeer juist en zuiver te zijD; dat is al wat ik u voor'toogen- blik kan zeggen. Dus vult deze brief niet ten volle de schakel aan, welke u ontbrak Neen, het is een stuk van groote waarde, maar het is niet de schakel, die ik zoekende ben. Het moet toch een stuk ziju vau veel gewicht, anders toch zou Eleonore Leavenworth in de eerste plaats zich niet zooveel moeite gegeven hebben om het van de schrijftafel haars ooms te nemen, op zulk een wijze als zij dat gedaan heeft en in de tweede plaats.... Ho wat, viel ik hem in de rede, wat brengt u tot de meening, dat dit het stuk papier is, hetwelk zij op den bewusten morgen van den heer Leavenworth's schrijftafel nam? Het feit, dat het gevonden is te zamen met den sleutel, dien wij weten dat zij in den vuurhaard geworpen heeft, en daarbij de omstandigheid dat er bloedvlekken op zitten. Ik schudde twijfelend het hoofdEleonore toch had mij gezegd, dat het stuk papier dat zij toen van de tafel bad opgenomen, vernietigd was, hoewel 't ook mogelijk kon zijn, dat zij dit slechts meende. Waarom schudt gij het hoofd? vroeg Gryce. Omdat ik niet voldaan ben met de reden, welke gij op geeft voor uwe meeniDg, als zou dit het stuk papier zijn, dat zij van de schrijftafel nam. En waarom niet? In de eerste plaats, gaf ik ten antwoord, omdat Eobbs niet heeft gesproken van een stuk papier, dat hij in haar handen zag, toen zij zich over den vuurhaard boog. Daardoor blijft de mogelijkheid, dat het in den schep kolen kan zijn geweest, dien zij op het vuur wierp, en gij zult moeten erken nen, dat dit al een zeer zonderlinge plaats was tot verberging van een papier, waaraan zij zoo groote beteekenis hechtte en, ten tweede, omdat deze reepen waren opgekruld, alsof zij gebruikt waren voor papillottea-papier. De blik van den detective gleed met een schalksche uitdruk king langs miju borst omboog, maar kwam met verder dan mijn halsboord. Gij zijt glad, zeide hij, drommels glad, ik bewonder u, mijnheer Raymond. Een weinig verwonderd over en niet ingenomen met deze loftuiting, zag ik hem een oogenblik vragend aan en her nam toen: Wat is uwe meening op dit punt? O, gij weet, ik heb geene meening. Ik heb derge lijke dingen geheel laten varen, sinds ik de zaak in uwe handen gaf. Toch.... AaDgenomen is, dat de brief, waarvan deze stukken het overblijfsel zijD, op het oogenblik van den moord zich op de schrijftafel van den heer Leavenworth bevond. Evenzoo wordt voor waarschijnlijk gehouden, dat Eleonore, toen het lijk werd weggedragen, een stuk papier van de schrijftafel heeft genomen. En eindelijk is bekend, dat toen zij zag, dat dit was opgemerkt en de aandacht op dat papier en den sleutel gevestigd was, zij haar toevlucht zocht in een voorwendsel, om de waakzaamheid van den agent te verschalken, en na hierin gedeeltelijk geslaagd te zijD, den sleutel op den haard wierp, waar ook deze stukken papier zijn gevonden. Ik laat het aan u over, om uit deze gegevens de conclusie te trekken. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2