Woensdag is te 'g H a g e overleden de heer mr. F. C. Don ker Curtius, voormalig raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De ontslapene, die in 1805 te Dord recht werd geboreD, en bijna 83 jaar oud is geworden, had een werk zaam leven achter zich. Veertig jaar lang was hij advocaat en hield de traditien van zijn geslacht, scherpzinnigheid en groote rechts kennis, met eere op. ïfit de practijk ging hij toen naar den Hoogen Raad over, waar zijne adviezen op hoo gen prijs werden gesteld en zijn open karakter hem aller vriend schap deed verwerven. Twintig jaar bleef hij de betrekking bekleeden, totdat hij op 1 September 1886 wegens gevorderden leeftijd zijn ontslag aanvroeg, om een welver diende rust te genieten. De hoogleeraren Tiele en Asser zijn benoemd tot laureaten van de universiteit te Bologna. De tuinbouwschool te Amsterdam is, na mislukte pogin gen, eindelijk in het bezit gekomen van een paar ooievaars die nu jongen hebben. De laatste poging der tuin lieden was het plaatsen van een wagenwiel in den top van een hoo gen populier. Wij zouden hiervan geen melding maken, ware het niet, dat deze dappere steltloopers drie weken lang vinnig hebben moeten vechten om het wiel voor goed in bezit te krijgen met ooievaars en kraaien uit de buurt van het Wa tergraafsmeer. Dat ooievaars hun neet het li-fst op een wagenwiel bouwen is overigens een vrijwel bekend feit. (Dagbl. v. Z.-H. ens-Gr De luchtballon «Amster- dam», die Woensdag te 4 uur met 736 kub. m. gas gevuld uit den Parktuin te Amsterdam opsteeg, medevoerende twee personen, ver toefde niet lang in hoogere sferen daar hij reeds 10 min. daarna na bij Zeeburg is neergekomen, volgens sommigen in zee, volgens anderen in eene weide. Men schrijft ons uit Naarden Bijna onder dezelfde geheimzin nige omstandigheden als nu juist een maand geleden de spaarpot van een jonggehuwd werkman van zij nen inhoud werd beroofd, is ook nu weder uit de woning eener naaister hier ter stede een som van f 400 ontvreemd, ditmaal waar schijnlijk door inklimming in een raam, dat op een binnenplaats uit komt en, naar men verzekert, in zeven jaar niet is geopend geweest. De dader dezer diefstallen, die nog niet ontdekt is, schijnt er zijn werk van te maken om vooral de minder bedeelden met een bezoek te ver eeren en hen van hunne spaarpen ningen te ontlasten. Naar men verneemt, zal K. G., de timmerman, die met de leiding belast was bij het afbreken van het pakhuis te Wormerveer, bij welk werk onlangs twee werk lieden jammerlijk om het leven kwamen, Donderdag a. s. in open bare zitting voor de Rechtbank- te Haarlem terechtstaan. Een zeer uitgebreid onderzoek dezer zaak heeft aan het licht gebracht, dat het ongeluk waarschijnlijk geweten moet worden aan onvoldoend toe zicht. Zondag den 9en dezer is aan hst Zand in de Zijpe met het zwemmen, waarschijnlijk doordat hij kramp kreeg in de beenen, ver dronken de 11-jarige eenige zoon van C. Keizer Pz. De pogingen van zijne twee mak kers, om hem te redden, mislukten. Eenige dagen geleden opende zich een net gekleed heer te 's-Hage krediet op den naam van baron Van H. te Leiden, na vooraf te Rotterdam met een mili tair kennis te hebben gemaakt, met wien hij naar 's-Hage was afge reisd en aan wien hij een diner be loofd had in een hotel aldaar. Bedoelde militair, in de provoost rakende, schreef heel beleefd eene briefkaart aan zijn vriend den baron, waarin hij hem mededeelde door zijne straf verhinderd te zijn van het diner te kunnen profiteeren. Die briefkaart kwam in handen van een ingezetene van dien naam te Leiden, evenals een schrijven van den kellner van het hotel te 's-Hage, die om betaling der gemaakte schul den vroeg. Daarop geschiedde aangifte bij de Leideche politie, bij wier onderzoek bleek, dat de zich noemende baron Van H. niemand anders zijn kon dan de sedert het begin dezer maand van verlof achtergebleven koloniaal Van R. Te Maassluis zijn Dins dag niet twee jongens verdronken bij het zwemmen, doch één. De tweede, welke den eerste te hulp kwam op zijn geroep, werd wel be wusteloos aan wal gebracht, doch is nog in leven. Men schrijft ons uitRot- terdam Hier ter stede is onlangs opgericht «de Rotterdamsche Tram-Omnibus- Maatschappij». Heden is de lijn Oostpoort-Hoogstraat-Museum Boy mans, geopend en zullen dagelijks geregeld de tram-omnibus3en van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur rijden. De wagens zien er elegant uit en verstrekken den makers, den heeren Boertje Co. tot alle eer. De N. Ro Iter d. Ct. meldt: Dezer dagen werd hier het gerucht in omloop gebracht, dat mej. Aman da Lindner, de verdienstelijke actrice van het Meininger Hoftheater, hier ter stede in het huwelijk getreden was, en terstond na de plechtigheid met haren echtgenoot weder naar Brussel was teruggekeerd. Dat ge rucht is geheel onwaar. Wel heb ben twee leden van het Meininger gezelschap, beiden in ondergeschikte rollen optredend, alhier hun huwe lijk voltrokken, maar fraulein Lind ner is nog altijd ongehuwd. Trou wens de onjuistheid van het gerucht bleek reeds hieruit, dat haar leef tijd daarbij op 34 jaren werd gesteld, terwijl de bekwame kunstenares nog pas 20 jaar oud is. Door aankoop kwam de Rotterdamsche Diergaarde Woens dag in bezit van een Bengaalschen koningstijger, terwijl ten geschenke werd ontvangen van den heer R. R. Graham Adrianite Zutfen, een paar roode neusvarkens uit Brazilië en van den heer W. van Duijn, ge zagvoerder van het schip AelAiopia 1 paar vosganzen uit Monrovia. Een ingezetene uit Rot terdam, die een 4-tal weken, voor herstel zijner gezondheid, te Gin- neken had vertoefd en op 9 dezer naar zijne woning zou terugkeeren met den trein van 9,54 n. m., onder geleide van zijn daartoe overgeko men zoon, is in de wachtkamer van het stationsgebouw te Breda door eene flauwte overvallen, en eenige oogenblikken later is overleden. In deDijkstraatteKra- lingen, had Woensdagavond een hevige vechtpartij plaats tusschen werklieden uit de in aanbouw zijnde huizen in de Rubensstraat. Een man, die vrij ernstig werd mishandeld, vluchtte bij den heer J. in huis. Door de vechtersbazen werd daarop de deur bij den heer J. bijna geheel verbrijzeld. Het gevolg zal wel zijn, dat aan sommige strijdlustigen eeni- gen tijd zal geschonken worden, om eens kalm over hunne vernielzucht na te denken. eene gebeurtenis voorgevallen, die velen heeft geschokt. Een hoofdamb tenaar bij de administratie van 's rijks financiën is plotseling over leden. Onze volledige onbekendheid met de omstandigheden, waaronder deze treurige zaak heeft plaats ge had, maken het ons tot plicht, op dit oogenblik althans, in geene ver dere bijzonderheden te treden». Wedstrijden. Op de //Avenue Concordia" te Kralin gen had Woensdag de aangekondigde hard draverij, voor paarden gespannen voor twee wielige rijtuigen, plaats. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door 19 paarden. De uitslag was als volgt Prijs f 100 gewonnen door het paard //Jonker" van B. W. Schippers, te Char- lois; le premie f 50 door //Truitje» van G. Koot te Berkel; 2e premie f 25 door ,/N.N.» van A. H. van Wickevoort Crommelin te Berke rode bij Haarlem. Door het ongunstige weder was het be zoek vrij gering. Te Buren daalde Woens dag een luchtballon neer waarin vier reizigers, zijnde twee dames en twee heeren waren gezeten, die Dinsdag avond te Brussel zijn op gestegen. Uit Nieuwkuik (N. B) w o r d t gemeld: De prachtige verzameling van opgezette vogels van den heer van de Goor te Kromvoort is vermeerderd geworden met een zeer zeldzaam exemplaar. Jhr. W. De la Court vond dezer dagen in de omgeving van den Huize «Baast» eene vlucht vreemde vogels, wel 20 a 30 stuks; door een toeval werd er slechts een van geschoten. Nu bleek bij nader onderzoek, dat men te doen had met het Steppenhoen (Syrhaptes he- teroclitus paradoxus)deze vogel behoort te huis in Tarlarije; hij heeft de grootte van een kleine duif, kop en bek als onze patrijs, zeer spitse vleugels, van onderen wit achtig met een enkele zwarte stip en zeer lange slagveeren; de staart is fazantacbtig en eindigt in twee fijne puntjes alsof het haarspiertjes waren; midden op den buik een prachtig zwart schild, doch lager geplaatst dan bij den patrijshaan; de zeer korte pootjes zijn harig en gelijken op die van een rat of muis; Je voetzool is hard, bezet met klei ne schubbetjes en voorzien van drie kleine teentjes. In de vor ge week is wellicht uit dezelfde vlucht een koppel van die vogels geschoten in België, men gist dat de sneeuwstor men van den laatsten winter deze dieren hebben doen verdwalen. Nadat verleden week met de stoomschelpzuiger Nautilus in het Goereesche gat een schuitje tin was bovengebracht, heeft men een onderzoek ingesteld naar de ligging van het wrak van het daar voor 53 jaren verongelukte Ned. bark schip Maria Theresiadat grooten- deels met tin was geladen. Gisteren vond men het wrak en reeds zijn eenige blokken tin opgehaald en geborgen. In de Maandag a. s. te houden bijeenkomst van het «Leger des Heils» te Groningen zal een Australisch commandant optreden met een Australischen neger, een Papoea. De Prov. Gr. Ct. meldt: «Er is hier ter stede Dinsdagavond FINANCIEELE MEDEDEELINQEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Hondera zijn in de week, eindigende 12 dezer, verhandeld de volgende fondsen Aand. Mpij tot expl. van het Ame rican Hotel tot106 pet. Aand. Amstel Hötel-Maatsch. tot. 97 Aand. Amst.-Deli Comp. 1886,88 tot 470 James Barge en E. Rloormann Co. (Liq, aand.) tot31l/4-35 Aand. Bonwondern. Willemspark tot. ƒ550 Aand. Kou. Ned. Beiersch Bierbrou werij tot25 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot IOD/b Aand. Oost-Sumatra Tabak-Mij tot 100-104l/a Opr. Aand. idem 12l/.-30 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 50-51pct. Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot410 Id. id id. (1887) tot .300-310 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot53/.-6 Aand. IJssel Stoomtram-Mpij tot. 77? Cert. Granada Hectares tot 0,16-17 Va- Cert. Staat Maryland adra. Amst. tot 96 pet. Aand. Russische Zuidwest. Spoorw., Act. de Jouiss. tot. 7 Zooal betend is, werd door de Anglo-Ocster- reichische Bank to Weenen een contract gesloten met de Noord-Hollaudsche Verecnigïng «Het Witte Kruis", voor eene premie-leening van f3,500.000 in stukken van f10 nominaal, welke negociatie aan laatstgenoemde vereeniging een bate zal opleveren van pl. ra. 7 ton. In de op Vrijdag a. 8. belegde vergadering van de afd. Wormerveer van «het W. Kr.« komt een voorstel ter tafel om zich van «het W. Kr. af te scheiden, daar eene dusdanige verkregen bate, hoe begeerlijk overigens ook, moet geacht wor den onaannemelijk te zijn voor eene Vereeniging als «Het W. Kr.« KOLONIËN, BATAVIA, 12 Mei. Het Atjeh-verslag van 1727 April luidt in de //Javasche Ct." als volgt: Groo t-A t j e h. De posten en blok huizen in de linie werden nu en dan meer of minder hevig beschoten. Van Koewala Gigien deden Atjehers nu en dan aanvallen op visschersprauweu van kampong Djawa, die ter hoogte van Koe wala Atjeh ter vischvangst uit waren. Ook maakten zij jacht op eeu Chineesch vaar tuig, dat met hout geladen, van Pinang komende, Koewala Gigien passeerde, doch dit vaartuig gelukte het onder bescher ming van het geschutvuur van Kota Po- hama, Oleh-leh te bereiken. Buiten de linie maken benden van Tengkoe di Tiroe het weer onveilig. Verkeer van de bevolking binnen met de bevolking buiten de linie wordt aan 's vijands zijde gestreng, ja zelfs met den dood gestraft. Zoo werd een inwoner uit Longbata, die buiten de linie handel dreef, aldaar gedood. Vooral is de vijand er op uit, het ver keer bij Lamoeng waar dagelijks een 20tal mannen en verscheidene vrouwen binnenkwamen en ook bij Landjamoe te beletten. De Radja van Rigas, de Kedjoeroean van LoÖng en de Hoeloobalang der IV Moekims Anak Paja kwamen ter bespre king yan zaken naar Kota Radja. Onderhoorigheden. Op den 18en April begaf zich Toekoe Tjihik Passaugan over zee met pl. m. 300 volgelingen in 20 prauwen naar Samalauga. Ter hoogte van Koewala Pedada werden deze prauwen door 3 Samalaugasche zwaar bewapende prauwen aangevallen. Van Passangansche zijde kreeg men één doode en vier ge wonden en keerde men terug naar Koe wala Pedada, omdat men niet voldoende gewapend was. Beide partijen staan thans aan de Koe wala Pedada vijandig tegeuover elkander. De hoofden van Salamanga zijn besloten, zich krachtdadig tegen de komst van Toe koe Tjihik van Passangan te verzetten. Naar aanleidiug van gerezen geschillen over grondgebied tusschen Langsar en Modjopait begaven zich de controleurs van Tamiang en Edi, vergezeld van de betrokken hoofden, naar het betwiste ter rein het mocht echter niet gelukken par tijen tot overeenstemming te brengen. Een Atjeher, omtrent wien later bleek dat hij krankzinnig was en reeds eenmaal gepoogd had zelfmoord te plegen, liep in den namiddag van den lOen April tegen de versterking te Edi op, trok voor de poort zijn tfsekin", en werd daar door de wacht, nadat deze hem eerst had aange roepen, neergeschoten. Door den commandant van het stoom schip //Karang" werden op den lleu April vier kisten kruit te Edi aangebracht. Dit kruit was bestemd voor Kerti en werd eerst op de terugreis ontdekt. De inlader, volgens den laadbrief Njaq Gem, werd niet gearresteerd. Te Melahoe op de Westkust werden versterking en passer nu en dan bescho ten. De passerbevolking richtte op het strand twee kleine versterkingen op, om de communicatie tusschen Melaboe en Merbau open te houden. Op den 22sten April werden eenige ge wapende passerlieden, die de dekking uit maakten van houthakkers, door vijandelijk volk aangevallen en verdreven. Door den Radja werd alstoen den mi litairen commandant om hulp verzocht, waaraan deze voldeed. De vijand werd in de richting van Boeboen teruggedreven met achterlating van drie dooden, terwijl j hij bij die gelegenheid naar iugekomi berichten een verlies leed van zes dooden en acht gewonden. Toekoe Oemar bevindt zich nog met ziju volk te Rigas, en wordt daar zoowel van Noord- als van- Zuidzijde door zijne vijanden bestookt. De Radja van Rigas, Potjoet Ismaël, is met zijn gezin en een tal van volgelingen naar Groot-Atjeh ge komen, omdat hij niet bij machte is, zich te Rigas tegen Oemar te verzetten. Er viel in de laatste dagen meer regen de weersgesteldheid was minder drukkend. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziektecijfer was iets hooger dan in den vorigen verslagtijdde stand der beri beri bleef stationair; het sterftecijfer was De Soerabajasche bladen laten zich over de benoeming van den, resident, den heer Van der Wijck, tot lid in den raad van Indië, in denzelfden zin uit. De//Soer. Ct." schrijft o. a. De benoeming van Soe- rabaja's resident tot lid in den Raad van Indië, zal ongetwijfeld met algemeen ge noegen vernomen zijn. Allen toch die het voorrecht hebben den heer van der Wijck te kennen, zullen bij alle mogelijke ver schil in zienswijze op sommige punten, het daarover eens zijn, dat èn wat aangename persoonlijkheid, èn wat verdiensten als flink, karaktervol eu bekwaam hoofdamb tenaar aangaat, deze benoeming de volle sympathie verdient van ieder, wien het niet onverschillig is door wien Indië wordt bestuurd. Yoor Soerabaja zelf niet slechts de stad, maar het gewest is het vertrek van dezen resident een groot verlies. En dat ook ter hoofdplaats door velen dat verlies zal worden gevoeld, behoeft wel geen verzekering. Den heer en mevrouw van der Wijck wenschen we, we zouden haast durven zeggen als tolk van geheel Soerabaja, har telijk geluk met deze zoo in waarheid ver diende bevordering en voegen daarbij de beste wenschen voor hun voortdurend lukl De Ned. Indische commissie voor het jubileum van prof. Donders heeft aan de commissie in Nederland overgemaakt eene door haar ingezamelde som van f 5303.67. Te Probolinggo wordt eene tweede lagere school geopend. Trouw-, Geboorteen Doodberichten. Gehuwd: H. F. J. Rudolph en J. R. L. Se vering Semarang. - H. van der Zoo de Jong en C. L. Nol Andiwerna. - Ant. C. Marcks en Aug. A. van Ooijen Semarang. - J. W. Bosch en G. A. de Clercq Zubli Bezoeki. II. S. L. Esckauzier en M. A. Gravenhorst Soerabaia. GeboortenG. Evenaarts-Mullerz.Semarang.- W. A. Akkersdijk-van Leeuwen d. Ngantjak. - Van Leenwen d. Banjoe-Biroe - J. A. Comme- rell-Giesker d. Patjitan. - S. YV. C. Gardenier- Coetz levenl. d. Malang. - M. A. Veen-Copper z. Semarang. - J. van Os-Spijkman z. Benkoelen. overleden: J. A. de Bruijn 66 j. Joana. - F. H. T. von Winckelraann 64 j. Japara. - J. H. Hemmes Malang. schijnt gezelschap te houden; voor 't overige weet ik nie' anders of alles is bij 't oude gebleven. Spreekt Mary er niet over om de stad te verlaten? Voor zoover ik weet, niet. Maar zij zal toch zeker wel bezoek ontvangen, ook van anderen als mevrouw Darell. Haar vrienden en kennissen zullen haar ongetwijfeld de eenzaamheid drage lijker trachten te maken Ja, enkele, gaf ik ten antwoord, terwijl plotseling een angstige schrik mij op 't hart viel. Zoudt gij mij de namen willen noemen vroeg zij op zachten, maar dringenden toon. O, zeker, antwoordde ik, het gezicht van haar afwen dende. In de eerste plaats mevrouw Veeley natuurlijk, dan mevrouw Gilbert, miss Martin en een.... een.... Ga verder, fluisterde zij. Een heer, met name Clavering. Gij spreekt dien naam met eenige ontroering uit, zeide zij, nadat ik eenige oogenblikken in angst op haar antwoord gewacht had. Mag ik vragen waarom? Wordt vervolgd). mij en weet ook niets van de verwijdering tusschen ons. Zij denkt dat ik koppig hen, en maakt 't mij tot een grief, dat ik mijn nicht in haar beslommeringen heb verlaten. Gij echter weet dat ik die beschuldiging niet verdien. Gij weet.... maar haar stem die allengs was beginnen te beven, begaf haar. Veel kan ik niet mededeelen, haastte ik mij te ant woorden, maar alles wat mij bekend is, ben ik gaarne bereid u te vertellen. Is er iets wat gij meer bizonder ver langt te weten? Ik zou gaarne van u vernemen, hoe 't met Mary is, of zij gezond en.... gelaten is. Uw nicht is zeer wel, antwoordde ik, maar ik durf niet verzekeren, dat zij gelaten en kalm is. Zij ver keert in groote onrust, miss Leavenworth. Niet alleen drukt haar 't geleden verlies diep ter neer, maar zij maakt zich zeer beangst over u en uw toesta- d. Ge moet u niet voor stellen, dat zij onverschillig en goedsmoeds is. Ziet ge haar dikwijls? vroeg zij. Ik help den heer Harwell om het boek van uw oom gereed te maken voor de pers, en ben daarom dikwijls bij haar, was mijn antwoord. Het boek van mijn oom? hernam zij, met eene doffe stem. Ja, miss Leavenworth. Men heeft 't het best gedacht het uit te geven en.... En 't is Mary, die u die taak heeft opgedragen? Ja. O, hoe is 't mogelijk! Hoe was zij daartoe in staat? klonk 't uit haar mond. Zij gelooft te handelen in den geest van haar oom. Zooals ge weet, was hij er zeer op gesteld dat het boek tegen Juli uit zou komen; zij vervult daarom slechts een zijner ge liefdste wenschen.... Spreek er niet van, riep zij uit, een stap achteruit tredende, ik kan het niet langer hooren. Maar blijk baar bevreesd, dat haar heftigheid mij minder aangenaam had aangedaan, ging zij voort: Ik zou evenwel nie mand weten, aan wien ik die taak liever zag opgedragen dan aan u. Wanneer gij er aan helpt, zal er met liefde en achting gewerkt worden; maar een vreemde.... Neen, ik zou niet hebben kunnen verdragen, dat een vreemde er de hand toe leende. Eleonore stond op 't punt om opnieuw heftig te worden, maar zij herstelde zich en ging langzaam voortIk wilde u nog iets vragen.... O ja, ik weet'tal, en iets nader ko mende, zag zij mij uitvorschend - Ik wenschte gaarne te we ten of alles nu nog juist zoo is als vroeger, of dezelfde bedien den er nog zijn. en of ook overigens....' Ik heb er een zekere mevrouw Darell ontmoet, die Mary

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2