vreten. Men schrijft dit toe aan een meer dan gewone sterfte ouder de vogels ge durende den jongsten winter. BINNENLAND. 's Lands verdediging. De «Staatscourant# van Woensdag bevat in gevolge de wenschelijkheid om de volgens de tweede alinea van artikel 181 der Grondwet gevorderde wet, betreffende •s lands verdediging, te doen voorbereiden door een Staatscommissie, een koninklijk besluit, waarvan de voornaamste bepalin gen luiden: 1. aan eene staatscommissie op te dragen: het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van een advies met betrek king tot de wenschelijke grondslagen voor de wettelijke regeling, welke ingevolge de tweede alinea van art. 181 der Grondwet getroffen zal moeten worden 2. aan die commissie over te laten, in haar aan ons in te dienen verslag, nevens de hoofdbeginselen voor de vermelde rege ling, zoodanige punten, daarop betrekking hebbende, als zij meent dat daartoe in aanmerking kunnen komen, op te nemen en uit te werken; 3. te bepalen, dat die commissie aan gaande alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal be slissen, echter dat het den leden vrij staat, hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkende, in een afzonderlijk advies, tegelijk met dat der commissie, aan ons te doen kennen; 4. aan onze ministers van Oorlog, van Marine en van Binnenlandsche Zaken op te dragenaan de commissie de noodige gegevens te verstrekken, welke zij, als hulpmiddel bij haar onderzoek en eventu eel als richtsnoer bij de uitvoering harer opdracht, mocht wenschen te ontvangen. 5. te bepalen, dat de commissie hare zittingen zal houden te 's Gravenbage en dat zij voor de eerste maal door haren voorzitter zal worden bijeengeroepen. In de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: de minister van Oorlog tot leden: de heeren mr. W. J. van Weideren baron Rengers en mr. R. Melvil baron Van Lijnden, leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal A. E. Reuther, mr. H. J. Brouwers, W. A. baron van der Eeltz en W. Roose boom, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant des kouings iu buiten gewonen dienst, kolonel van den grooten staf, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mr. C. J. E. graaf van Bijlandt, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; W. P. A. Mutsaers, lid der Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant; Mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw. Dr. 0. Bellaar Spruyt, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; li. G. Boumeesters, adjudant des Ko uings in buitengewonen dienst, gepensio neerd luit. generaal van het Nederlandsch- Indische leger; J. M. van der Star, luit. generaal, chef van den genernlen staf; W. F. H. Cramer, schout-bij-nacht, direct, en commandant der marine te Amsterdam K. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, adjudant des konings in buitengewonen dienst, kolo nel, commandant der dd. schutterij te 's-llage G. Kruys, kapt. kolonel van den gene- ralen staf. Aan de commissie zijn als secretarissen toegevoegd de heeren L. F. G. P. Schreuier, hoofdcommies bij het departement van Binnenlandsche Zakenen J. de Waal, kapt. van den generalen staf. De minister van Oorlog vertrok Donderdag ochtend van 's Idage naar fle hoofdstad, tot het in oogenschouw nemen van eenige •werken in de centraalstelling van Amsterdam. De leer mr. C. C. E. d'En- gelbronner is, in plaats van wijlen den heer K. T. baron van Lijnden, benoemd tot lid voor Nederland van de permanente commissie van de internationale congressen voor de zaak der drankbestrijding. Tot dusver heeft deheer F. Domela Nieuwenhuis nog geen taal of teeken doen hooren in ant woord op de uitnoodiging van hee ren verveners in het district Scho- terland, om in eene met hen te hou den samenkomst, van gedachten te wisselen over zijne beweringen, den 14en April jl. in de Tweede Kamer geuit. Deelden wij kort geleden mede, dat opnieuw drie leden der «Vereeniging voor lijkverbranding» (waaronder twee dames) de stor ting van f200 in het «fonds voor lijkovens» gedaau hadden, die recht geeft op crematie voor rekening dezer Vereeniging, thans kunnen wij hierbij voegen dat weder een der dames-leden deze som tot voor meld einde betaald heeft. In het geheel hebben nu elf le den (waaronder vier dames) zich, op deze wijze, het recht gekocht op crematie voor rekening der Ver eeniging. Een lid der Vereeniging, die de voormelde storting gedaan had, on derging in 1887 de crematie teGo- t'na (Duitschland). Van een ander lid, tijdelijk buitenslands vertoeven de en in de nabijheid van Nice (Frankrijk) overleden, werd het stoffelijk overschot voor rekening der familie op 26 Maart jl. in het eerst kort te voren opengestel de crematorium van San Remo ("Ita lië) verbrand. {N. E. C.) Donderdagmiddag te 4 uur 38 minuten is te Amsterdam uit den tuin van het koffiehuis Maas, Weesperzijde, de luchtballon «Ko penhagen, kapitein Julhes, opgeste gen. De reis werd door den broe der van den omgekomen luchtrei ziger Lhoste en den luchtreiziger Henri Wolff medegemaakt. De wind was west noordwest en de ballon dreef langzaam en statig weg. Vijftien lansen, op last van den Sultan van Djokjokarta gesmeed naar oude modellen, en door hem den resident Bosch ten ge schenke aangeboden, welke Dinsdag in de Brakke Grond werden geveild, zijn voor f3500 aangekocht door het «Britsch Museum». Men schrijft ons uitPur- merend: Ondanks de ijverige bemoeiingen van justitie en politie heeft men den persoon, die in den nacht van Za terdag op Zondag jl. diefstal met inbraak pleegde bij den Rijks-Ont vanger alhier, tot nu toe niet kun nen ontdekken. Behalve eenig wisselgeld, ten be drage van f 18, wordt nog vermist een houten doos die, zeer zeker be neden verwachting van den dief, niets bevatte. Op Tessel is petroleum gevonden I Een berichtgever van het Hblad schrijft het volgende; Toen de dorpssmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ont waarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloeistof voorzichtig op en probeerde of ze wilde branden. En waarlijk, de proef gelukte! Of hij waarlijk eene petroleum- rijke bron ondekt heeft, is niet uit te maken. Tot nog toe schepte de smid een dozijn liter uit zijn putje, maar slechts door eene Nortonpomp te slaan, zou hij kunnen onderzoeken of hij zich ook met eene doode musch verheugd heeft. Naast het weegtoestel in de Passage te 's-Hage is eene bus geplaatst, op den knop waarvan men, na een dubbeltje in de ope ning te hebben laten glijden, slechts met den vinger behoeft te drukken, om eene courant in handen te krij gen. Een jongen beproefde of hij zich voor minder dan 10 cents deze lectuur kon verschaffen, en wierp daarom een half centje in de gleuf, met dit gevolg dat de blikken bus zich opende, een exemplaar van de courant naar buiten voerende. Door telkens een half centje in de bus te werpen eigende de knaap zich voor l'/j cent drie nummers van de courant toe. De politie heeft tegen dezen knaap proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal op den openbaren weg. Door de politie te Delft is in beslag genomen een valsche rijksdaalder met het borstbeeld van Koning Willend III en het jaartal 1872. Woensdagavond na a f- loop van de harddraverij te Kra lingen trachtten eenige Rotterdam- sche jongens van verdacht allooi een beschonken boer uit Kappelle a/d IJtel, die naar het scheen veel geld bij zich had, dit afhandig te maken. In deze poging werden zij gestuit door de komst der Kralingsche po litie, die het boertje in bescherming nam en per rijtuig huiswaarts liet keeren. Er moet hem toch nog zeven gulden ontfutseld zijn. De luchtreizigers die Woensdag ochtend in de nabijheid van Buren daalden, waren de hee ren Auguste Toulet en Eugène Pi quet, in gezelschap van de dames Fastre. Zij waren met hunnen bal lon «1' Hirondelle» des nachts te 12 uren van het tentoonstellingsterrein te Brussel opgestegen, en hadden een hoogte van 4000 M. bereikt. Te Deventer viel Woens- dagavond het zooutje van I. van 't Laar in den IJsel (haven). Toen de moeder dit zag, sprong zij haar kind achterna. Beiden zouden ver moedelijk verdronken zijn, zoo niet schipper Lijkleboom zich te water begeven en hen er uit gehaald had. Te Schoonebeek is de landbouwerswoning van D. Kramer door den bliksem in brand geraakt. Het huis met vele landbouwproduc ten en eene zeug met vier jongen benevens drie kalveren, werd een prooi der vlammen. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Woensdag zij n te Breda twee matrozen, te huis behoorende aan boord van een te Rotterdam liggend schip, wegens desertie aan gehouden en onder geleide naar Rotterdam getransporteerd. Aan de gemeente-badin richting te Bergen-op-Zoom draagt de onderofficier-zwemmeester Raep- man door zijne schitterende proeven van bekwaamheid in het zwemmen ieders bewondering weg. Bij een examen voor adsisteaten, waaraan door verscheidene bekwame zwemmers werd deelgenomen, en waarbij o. a. naar drie, in het 2.5 M. diepe water geworpen stee- xx7v\ TELEURGESTELDE VERWACHTING. nen moest worden gedoken, mocht geen der adspiranten er in slagen ze te vinden, waarop de meester te water sprong en dadelijk met alle drie boven kwam. Doch Dinsdag overtrof hij de stoutste verwachtingen. Een heer n.l. deelde hem mede zijnen gouden ring met juweelen steen bij het zwemmen verloren te hebben. Onmiddellijk begaf R. zich te water om te trachten den kost baren ring terug te vinden. Hij dook en bleef zoo lang onder, dat men reeds voor hem begon te vree zen, hij kwam echter boven, doch on ver richter zake. Andermaal dook hij en was thans gelukkiger. Tot ieders verbazing verscheen hij met den verloren ring aan de oppervlakte. Op de hoeve «Loeht», in de Limhurgsche gemeente Bunde, is Maandagnamiddag brand ontstaan in de stallen. Gemelde hoeve hoort toe aan den heer Gulikers, oud- rechter in de arrondissements-recht- bank te Maastricht, en wordt be woond door den heer Van Eis- Hahets. De woning en schuur zijn echter behouden, dank zij het ijverig op treden van een paar werklieden van den heer Regout te Maastricht, die in de nabijheid bezig waren met het hersteilen van het dak der hoeve «Kruisberg,» op circa 10 mi nuten afstands van daar gelegen. Genoemde werklieden beklommen, ondanks de felle hitte, het dak, na men eene partij pannen weg, zaag den het kapwerk door, en sneden dientengevolge den brand deu pas af. De stallen zijn totaal verbrand, terwijl 22 zich daarin bevindende varkens in de vlammen zijn om gekomen. Alles was verzekerd bij de «Ver- eenigde eigenaars» te Brussel. Te Kessel iseen3jarig knaapje onder een met hout bela den wagen geraakt. Het werd zoo danig gekwetst, dat de dood on middellijk volgde. Men meldt uit het Noor den aan de N. R. C.Ten bewijze dat de verstandhouding tusschen de verveners en hunne arbeiders niet overal van zoodanigen aard is als dit in den laatsten tijd soms werd voorgesteld, diene het volgende Door de arbeiders van een vervener werden de eetaardappelen in hunne woonplaats voor f 1.75 per HL. gekocht. Op vijf h zes uren afstand van daar, nl. in de gemeente Gie ten, werden comsumtie-aardappelen tot f 1 en daar beneden verkocht. Nu haalt de vervener per wagen wekelijks vandaar eene vracht van 18 h 20 hectoliter aardappelen, die hij zonder prijsverhooging hoege naamd, maar slechts tegen vergoe ding der kosten, aan zijne arbeiders overdoet. Ten bewijze dat de sluik handel in spiritus die van uit zuid oostelijk Drente op Munsterland wordt gedreven, en die in den jong sten tijd sterk afnam, thans weer herleeft, diene, dat in eene der jong ste zittingen van de arrondissements rechtbank te Assen niet minder dan 38 personen zijn veroordeeld wegens irauduleusen invoer van spiritus, allen in de gemeenten Odoorn, Em- men en Schoonebeek woonachtig. Bij een kortstondig he vig onweder, dat zich Woensdag boven de gemeente Bellingwoide ontlaBtte en den gewenschten regen bracht, werden de vrouw en een zestienjarige zoon van den arbeider T. op weg naar hunne woDing in het open veld door den bliksem ge troffen en gedood. Men vond, vóór dat de bui nog geheel over was, hunne lijken nevens elkander in een wagenspoor. Woensdag avond arri- veerde uit Engeland te Hariingen een zeilvaartuig, zoo klein als hier te voren nog niet over zee is geko men. Het is een scherp gebouwd plezierjacht, metende over steven misschien 80 vt. en breed op het midden p. m. 6 vt. Het geheele ruim is als kajuit ingericht en het scheepje is van twee masten voor zien. Blijkbaar zal het langs de binnenwateren van ons land eene rondreis maken; het lag althans zeilrêe in de Leeuwarder trekvaart. RECHTSZAKEN. Naar aanleiding van eeu door den ge pensioneerden luit.-kolonel van het O.-I. leger C. J. Knoote bij de Zwitsersche jus titie te Lugano ingediende klacht over lasterlijke aantijgingen te zijnen aanzien een paar maanden geleden geuit door mr. J. H. J. Hoek, zou thans door de Zwit sersche overheid te dier zake rechtsingang tegen den heer Hoek zijn verleend. BUITENLAND, België. Oscar Falleur is in vrij heid gesteld ingevolge een beschik king van den minister, handelend volgens de wet op de voorwaarde lijke invrijheidstelling van 31 Mei 1888. Hij moest zich verbinden om uiterlijk 15 April naar Amerika te vertrekken. Te Lodelinsart werd hij door tal van vrienden met geestdrift ontvangen. De andere veroordeelden van 1886 zullen achtereenvolgens uit de gevangenis worden ontslagen. Wat Wagener betreft, ook hij zou reeds in vrijheid zijn gesteld, indien hij de belofte had willen doen, nooit weder te Luik te komen; daar hij tot nog toe hierin niet heeft willen toestemmen wacht zijn ontslag op eene nieuwe beschikking van den minister. Op voorstel van den tegen- woordigen minister van Justitie, Lejeune, nameu de Kamers onlangs een wetsontwerp aan, waarvan de strekking zeer bizondere aandacht verdient. Overtuigd, dat de toepas sing ook van geringe vrijheidsstraf fen, dikwerf toch een noodlottigen invloed uitoefent op den verderen levensloop van den veroordeelde en tevens zijn gezin somtijds in armoede en ellende brengtovertuigd tevens, dat het maatschappelijk belang door die strafoplegging weinig gebaat is, stelde de minister voor, aan den rechter de gelegenheid te geven tegenover een beklaagde, die vroeger nooit veroordeeld was en die tot minder dan zes maanden gevange- straf veroordeeld werd, een voor waardelijke veroordeeling uit te spre ken. Gedurende een maximumtijd van 5 jaren zou dan die straf boven het hoofd van den veroordeelde blij ven hangen. Pleegt deze in dien tijd geen delict, daD wordt de tegen hem uitgesproken veroordeeling vernie tigd, en de straf niet toegepast. Met dit voorstel vereeuigde zich de volks vertegenwoordiging. Het Paleis van Justitie, waaraan het bovenstaande is ontleend, be- Dat beloof ik u. En nu moet ik u een goeden nacht wenschen; me vrouw Veeley kan elk oogenblik hier komen, en ik ver moed dat gij liever niet op dat uur hier door haar ge zien wordt. Neen, zeide hij, ik ga. Toch ging ik niet terstond, maar bleef staren in den gloed van 't haardvuur, dat de plooien van haar rouwkleed al flikkerend verlichtte, totdat de gedachte aan Clavering en den plicht, dien ik den volgenden dag te vervullen had, mij als staal het hart doorvlijmde en ik rugwaarts naar de deur ging. Ik bleef echter op den drempel staan en keek nog eens achter mij in 't vertrek. O, die grillig flikkerende, blauw-gele vlammen 1 O, die vluchtig snelle schaduwen aan den wand, en te midden daarvan, die gebogen vrouwenge stalte, met de saamgevouwen handen voor het doodsbleek gelaatDat geheele tafereel rees mij opnieuw als een droom gezicht voor den geest, eensklaps door somber duister over schaduwd, toen ik mij langs de schaars verlichte straten naar mijn eenzame woning begaf. woning van den heer Monell, een onzer cliënten, die zich sinds geruimen tijd metterwoon te R had gevestigd. Hoewel ik het geluk had hem thuis te treffen, was ik ge durende twee uren veroordeeld, om volkomen kalm en op mijn gemak te schijnen bij ons gesprek over allerlei onver schillige zaken, terwijl mijn hart nog beefde van de ontdek king, die ik zooeven had gedaan en mijn hoofd geheel ver vuld was met plannen, die ik begonnen was ten uitvoer te brengen. Ik kwam juist het perron op, toen de trein voor het station stilhield. Er was voor R.... slechts éen passagier, een forsch gebouwd jongman, wiens voorkomen zoo geheel verschilde van wat ik mij van N. had voorgesteld, dat ik begreep, dat hij onmogelijk de persoon kon zijn, dien ik verwachtte. Ik wilde reeds teleurgesteld het perron verlaten, toen hij bij mij kwam en mij een kaartje overhandigde, waarop ik niets gedrukt vond als dit«f». Zelfs toen kon ik nog niet ge- looven, dat de listigste en behendigste van Gryce's agenten voor mij stond, maar tegelijkertijd zag ik hem in de oogen waardoor dadelijk alle twijfel verdween en ik met groote voldoening zijn groet beantwoordde en hem toevoegde Gij zijt een man van de klokdat mag ik. {Wordt vervolgd). Toen ik Gryce zeide, dat ik slechts wachtte op de vast stelling van een enkel feit, om met vertrouwen de zaak in zijne handen te stellen, zinspeelde ik op de juistheid of valsch- heid van de veronderstelling, dat Henry Clavering den vo- rigen zomer zich als gast aan dezelfde badplaats had be vonden als Eleonore Leavenworth. Toen ik derhalve den volgenden morgen in het Union- Hotel te R.... het vreemdeliDgenboek ter hand nam, moest ik al mijn wilskracht te hulp roepen, om mijn overmatig ongeduld niet te doen blijken. Ik bleef echter niet lang in onzekerheid. Op een der eerste bladzijden vond ik den naam, dien ik zocht, onder die van den heer Leavenworth en zijne beide nichten. Welke ook overigens mijne gewaarwordingen moge geweest zijn bij de ontdekking, dat mijne vermoedens maar al te juist waren, ik besefte dat ik nu in 't bezit was van een sleutel, die mij den weg zou opeDen tot oplossing van het vreeselijk raadsel, dat ik mij had voorgesteld tot eiken prijs te zullen verklaren. Ik snelde naar het telegraafkantoor en seinde onmiddellijk om den persoon, dien Gryce mij in geval van nood als hulp had toegewezen. Zoodra ik had vernomen, dat hij niet vóór drie uur 's namiddags kon aankomen, begaf ik mij naar de

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2