NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 19 Juni 1888. No. 1520. ABOtTITEMEirTSFRIJS: ADVERTENTIES: STAD S I K I U S. Itl N N K NL A N D. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J- C. PËEREBOOM en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DATJBE cf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 18 Juni. In vervolg op een vorig bericht, houdende mededeeling dat de heer B. J. van Liemt, alhier, de gele genheid wil geven zijn ontsmet tingsoven te bezichtigen, deelen wij mede dat deze gelegenheid zich aanbiedt Woensdag a. 8. des avonds te 8 uur. De afdeeling Haarlem en Omstre ken der Maatschappij tot Bevorde ring der Bouwkunst heeft, zooals wij reeds met een enkel woord me dedeelden, een prijsvraag uitge schreven in het jaar 1888, luidende als volgt: aHet inrichten van de Hertenkamp «of een gedeelte daarvan tot ont- «spanuingsoord, met behoud van de abestaande boomen en zonder het «doorzicht op het Paviljoen te be- «nemen.» Tot toelichting diene het volgende, vermeld in de door de afdeeling verzonden circulaire «Met het oog op het noodzakelijke en wenschelijke van een dergelijk ontspanningsoord voor ingezetenen der stad Haarlem en hare Omstre ken en de prachtige gelegenheid, zooa's wellicht nergens beter en ge schikter in ons vaderland bestaat, wenscht boveDgen. afdeeling hare leden uittenoodigen hunne krachten te wijden aan de oplossing van deze prijsvraag Men verlangt «Een situatieplanwaarop is «aangegeven de plaatsing van ge- bouwen, tenten, kioskeu enz., zoo- «danig, dat ze de omgeving niet «ontsieren.» Distributie. Het gebouw zal moe ten bevatten 1. Een zaal ter oppervlakte van ongeveer 300 M9. met klein orkest. 2. Een biljartkamer. 3. Een koffiekamer. 4. Een buffetkamer met toegang tot zaal en terrein. 5. Veranda's in aansluiting met deze lokalen ter gezamenlijke op pervlakte van 400 M9. 6. Een bestuurskamer. 7. Keuken, wijn bier- en pro visiekelders. 8. Woning voor den kastelein. 9. Vestibules, vestiaires, privaten. urinoirs en al wat tot een dergelijke inrichting behoort. Teekeningen. De platte gronden en doorsneden op de schaal van 1 A 200, een situatieteekeniüg op de schaal van den bij het programma be- hoorende lichtdruk, de voornaamste gevels op de schaal van 1 èt 100 een dezer gevels kan vervangen worden door een perspectief-teeke- ning. De behandeling der teekeningen, alsmede de stijl, waarin het geheel zal worden ontworpen, worden aan de keuze van de ontwerpers over gelaten. Een en ander vergezeld van een memorie van toelichting. Voor het ter bekroning waardig gekeurde ontwerp wordt uitgeloofd: «Eene prijs van honderd gulden», en voor het daarop volgende «Eene premie van veertig gulden». Ter mededinging worden uitge- noodigd alle leden der afdveling Haarlem en Omstreken der Maat schappij tot Bevordering der Bouw kunst. Algemeene bepalingen. A*t. 1. Alle stukken ter beant woording van deze prijsvraag wor den vóór of op primo October 1888 ingewacht bij het bestuur der af deeling in het gebouw „Weten en Werken" te Haarlem, vergezeld van een adres, om desnoods met den inzender te kunnen correspondeeren, zonder den naambrief te openen. Art. 2. Ieder ingezonden ontwerp moet met eene spreuk of motto ge merkt zijn. Er moet een gesloten naambrief worden bijgevoegd, waar op van bu ten het motto is herhaald en van binnen de naam en woon plaats van den inzender. Alle stukken moeten aan de ach terzijde gemerkt zijn met een geheim teeken, op te geven bij de terug vordering. Art. 3. De memorie van toelich ting, evenais alle andere geschriften, welke bij de ontwerpen gevoegd wordeD, moeten door eene andere hand dan die der vervaardigers ge schreven zijn. Art. 4. De ingezonden ontwerpen worden in handen gesteld van eene commissie van beoordeeling, be staande uit vijf deskundigen, waar van minstens twee buiten de ge meente woonachtig, te benoemen door de leden der afdeeling. De jury heeft het recht, wan neer geen antwoord ter bekroning kan worden voorgedragen, aan het Bestuur voortestellen, eene premie in geld of eervolle vermelding toe te kennen aan zulke antwoorden, welke zij meent dat hierop aan spraak hebben. Art. 5. Na de uitspraak der jury zullen de prijsuitschrijvers het recht hebben de ingekomen plannen ge durende eenige dagen tentoontestel- len, waarna de inzenders der niet bekroonde ontwerpen hunne teeke ningen zullen kunnen terugbeko men tegen opgave van het geheime teeken. De bekroonde inzenders moeten hunne ontwerpen afstaan aan de Afdeeling tot het nemen van repro ducties; daarna worden zij het ei gendom van de vervaardigers. Haarlem, Juni 1888. Het Bestuur der Af deeling Haarlem en Omstreken. Zaterdagnacht zijn door de politie alhier twee personen aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal vau een aantal stam rozen en andere planten, in tuinen van bewoonde perceelen aan den Overveenschen weg onder de ge meente Bloemeudaal. Zondagavond is door de politie in arrest genomen een 17-jarige stalhoudersknecht, die in beschon ken toestand in de Parklaan het paard dat voor zijn rijtuig was ge spannen, zoo wild had laten rijden dat het dier gevallen wa*, waar door het rechteroog uit de kas is gestooten en het bloed uit den bek vloeide. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt wegens dronken schap en dierenmishandeling. In de gemeente Heemstede wap pert van vele woningen, alsook van het r. k. kerkgebouw, de nationale driekleur, als blijk vau hoogachting ter gelegenheid van de 1272-jarige ambtsvervulling van den weleerw. heer H. Kerlen, als pastoor aldaar. LETTEREN EN KUNST. De heer W. Gosler alhier bereidt eene uitgave voor, die ougetwijfeld met veel ingenomenheid zal worden begroet. Het geldt n.l. eene levensbeschrijving van Kei zer Erederik, door Edouard Simon, den bekenden auteur van //Keizer Wilhelm en zijne regeering/', //Prins Bismarck" en andere historische werken. Zijn onze ge gevens juist, dan zal deze biografie, onge veer 14 vel druks beslaande en voorzien van een fraai allegorisch omslag, reeds binnen een paar weken het licht zien te gen den zeer lagen prijs van fl.90. De inteekening is alom bij den Boekhandel opengesteld. De heer L. Chronegk is uit Brussel naar Amerika vertrokken, ten einde eene reeks gastvoorstellingen der Meiningers in de Nieuwe Wereld voor te bereiden. De Eransche Kegeering heeft 61 *2 millioen francs aangevraagd voor het weer opbouwen van de Opéra-Comique op haar vroegere plaats, Place Boiëldieu. De //Spectator" behelst gelijk men verwachten mocht eene hulde aan Yos- maer, niet alleen door een opstel over 's mans groote gaven en verdiensten, maar ook door zijn portret. Inhoud van De Portefeuille No. 11: Taco H. De Beer, mr. C. Yosmaer. Nieuwe uitgaven. Levende strijdkrach ten, met illustratiëu van Eloris Yerster. Twee oorspronkelijke romans. Mu zikale kroniek. Ter verantwoording fragment uit //Adèle" van mevr. Van West- rheene. Jan Rombout, De Mikado te Amsterdam. A. Peaux, De Eerstgebo rene, met een plaat naar R. Wiinneberg. In het Zomertheater. Feuilleton Het Interessantste uur mijns levens. ONDERWIJS. Aan de rijksuniversiteit te Leiden wer den Zaterdag bevorderdtot doctor in de Semitische letterkunde, de heer H. D. van Gelder (ge'o. te Bolsward), met acad. proef schrift, get./,Mohtar, de valsche profeet tot doctor in de geneeskunde, de heer J. H. H. Ackens (geb. te Gulpen) met acad. proefs. get.//Over nitroglycerine als ge neesmiddel;" en de heer W. J. van Stoc- kum (geb. Ie Lisse) met acad. proefs. get. z/De behandeling van koude abcessen." VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 16 Juni. Heden kwamen van de kordvisscherij aan 15 schokkers met besomming van f 10 tot f 25, 30 Engelsche kotters met besomming van f 80 tot 350. Prijzentarbot f 6 tot f 10, ge sorteerde tongen 30 tot 40 c., kl. tongen 10 tot 15 c., alles per stuk. Engelsche tongen f 60 per kist, schol f 6 tot f 16 per 50 kilo. Enkhuizen 16 Juni. Gisteren werd alhier aangevoerd 80,000 stuks net jesansjovis, prijs f 7.50 per 1000 per boot werd van 200 tot 4000 stuks gevangen; wegens windstilte kou met den kuil niet worden gevischt. Heden werd aangebracht 650 kg. kl. schol, welke ondershands werd verkocht tegen f 5 per wichtje; 350 kg. schar, pr. onbekend; 70,000 stuks netjes-ansjovis pr. f 7.50 per f 1000; de aanvoer van kuil- ansjovis was niet groot, prijs f 7 per 1000. Nieuwediep, 16 Juni. Drie en veertig korders brachten heden 15 tot 160 groote-, 15 tot 40 kleine tongen, 3 tar botten. 1 tot 2 m. kl. schol en 1 tot 2 m. schar ter afslag, terwijl door de beu- gers 820 roggen en van Wieringen 11 tal geep werden aangevoerd, de tong gold 25 a 30 c. kl. id. 10 a 15 c., tarbot f 4 a f 6, rog 36 a 40 c. p. stuk, kl. schol f 1.30 per m. schar f 3 per mand en geep f 5.20 per stuk. T e s s e 1, 15 Juni. Gedurende den vischtijd van garnalen, die heden weer eindigde, zijn door de visschers 11,732 manden aan de kokerijen geleverd. Aan de visschers werd gemiddeld f 3 per m. betaald. Do garnalen werden afgeleverd naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. De vloot telde in den winter soms 80 schui ten. Gedurende de laatste weken hielden zich slechts 15 vaartuigjes met garualen- vissehen bezig. Lemmer, 15 Juni. Op gisteren werden 3000 stuks ansjovis aan de zou- terijen alhier aangebracht, die tot markt prijs werden opgelost. Op heden werd al hier geen ansjovis aangevoerd. 16 Juni. Heden werden aandezou- terijen alhier aangebracht 12,000 stuks ansjovis, die werden opgelost voor f 7.15 per 1000 stuks. In de «S t c t" (no. 14 2) z ij n de statuten opgenomen der volgende Veree- uigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1885 («Stbl" no. 32): //De Kerkelijke Kas", in de kerkelijke gemeente van Delftshaven te Rotterdam; //De Kerkelijke Kas" te Apeldoorn; ,/Kerkherstel" thans genaamd: //de Kerkelijke Kas", te Steen- wijk (gewijzigde statuten), en Genootschap tet bevordering van heel- en verloskunde, Amsterdam. (Stct.) Onze Prinses zal eene goede huisvrouw worden. Bij het paleis Het Loo wordt, volgens het Utr. Dbl.y voor Prinses Wilhelmina een keuken ingericht. De benoo- digdheden daarvoor zijn te Apel doorn, te Amsterdam en te Arnhem gekocht, en wel alles geheel als bij huiselijk gebruik noodig is. De adspirant-ingenieur van den Waterstaat H. M. Henket, thans dienst doende bij den hoofd ingenieur belast met den aanleg Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 611 XXIV. teleurgestelde verwachting. «Mijnheer. I. De bedoelde personen kwamen te R aan op 3 Juli 1875. Het gezelschap bestond uit vier per sonen de beide dames, hun oom en een meisje, Hanna ge naamd. De oom bleef drie dagen en deed toen een uit stapje door Massachusetts. Hij bleef twee weken weg, ge durende welke de jonge dames verscheidene malen gezien zijn in gezelschap van den ons bekenden heer, maar niet zoo dikwijls om opzien te verwekken of praatjes uit te lok ken, terwijl gezegde heer R.... onverwachts verliet, twee dagen na de terugkomst van den oom. Datum dier terug komst was 19 Juli. De manieren en gewoonten der jonge dames waren van vrij gezelligen aard. Men zag ze steeds op picnics, rijtoertjes, enz. en in de balzaal. M.... viel het meest in den smaak. E.... vond men te somber van aard; in 't laatst van haar verblijf te R.... was zij stil en pein zend. Men herinnert zich nu, dat zij in haar maniereu steeds iets bizonders bad, terwijl haar nicht haar min of meer echeen te ontwijken. Een der vrouwelijke dienstboden, nu nog woonachtig in het hotel, verklaart echter, dat zij nooit een dame heeft gezien met «achter en vriendelijker humeur. Voor deze meening geeft zij echter geen bizoudere redenen op. Oom en nichten en dienstbode verlieten R.... met be stemming naar New-York, op 7 Augustus 1875.» «2. H. C. betrok een der kamers in het hotel op 6 Juli 1875, in gezelschap van den heer en mevrouw Van der Vort, een met hem bevriend echtpaar. Hij verliet de bad plaats op 19 Juli, twee weken na zijne aankomst aldaar. Omtrent hem is weinig bizonders te vernemen. Men her innert zich, dat hij een zeer hupsch en wellevend mensch was en bekend met de jonge dames L.... maar dat is ook alles.» «3. F'een kleine stad, op ongeveer zestien mijlen van R...., met een Methodisten gemeente en predikant, genaamd Samuel Stebbins, die sinds overleed en wel op 7 Januari van dit jaar. «4. Den naam van den persoon, die toen in dienst van S. S. was, is Timotheus Cook. Hij is uit F. afwezig geweest, maar voor twee dagen daar teruggekeerd. Kan zoo noodig ontboden worden.» Ah, zoo! riep ik verheugd uit, toen ik het laatste punt gelezen had, nu hebben wij een grondslag, waarop wij kunnen voortwerken. En mij nederzettende, schreef ik haastig het volgende telegram tot antwoord: «T. C.'s tegenwoordigheid onmiddellijk verlangd. Even zoo een bewijs, dat H. C. en E. L. getrouwd zijn in de woning van S S. in Juli of Augustus 11. Den volgenden morgen ontving ik het volgend telegram «T. C. op weg. Herinnert zich een huwelijk. Zal te 2 uur p. m. bij u zijn.» Te drie uur 's middags van dienzelfden dag trad ik de huiskamer van Gryce binnen met de woordenHier ben ik met mijn verslag. Ik ben geheel oor, zeide hij met een even ondeu gend als welwillend lachje naar zijne omwonden vinger toppen, die daardoor ongetwijfeld veel minder pijn deden. Herinnert ge u de conclusie, 'begon ik, waartoe wij kwamen bij mijn eerste bezoek ten uwent? Ik herinner mij de conclusie, waartoe gij toen zijt geko men, was 't antwoord. Welnu dan, hernam ik een weinig geraakt, de conclusie, waar ik toe kwam, was deze, dat indien wij konden uitvorschen wie de persoon was, waarvoor Eieo- nore Leavenworth zooveel liefde en zelfopoffering betoonde, wij zouden ontdekken wie de moordenaar was van haar oom. En meent gij op dat punt nu zekerheid te hebben bekomen Ja. Komaan, zeide hij, terwijl zijne oogen zich meer in de richting van mijn gelaat begonnen te bewegen, dat doet mij genoegen ga verder. Toen ik op mij nam Eleonore Leavenworth te zui veren van de op haar rustende verdenking; hernam ik, ging ik uit van de veronderstelling dat die persoon bij onderzoek zou blijken haar minnaar te zijn; ik kon echter niet vermoeden dat hij haar echtgenoot was.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1