selijk geschenk aangeboden, be staande uit eene door den wacht meester-schrijver Ets vervaardigde photografie, voorstellende alle onder officieren van het Depöt-Escadron alhier. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 20sten Juni 1888, des namiddags te een ure. Ito volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden. Installatie nieuw inkomend lid; Voorstel B. en VV. vaststelling suppl. begroot, staat af- en overschrijvingen en staat beschikking post on voorziene uitgaven, dienst 1887 met advies comm. van fin.; idem idem, vaststelling primi tief kohier plaatselijke dir. bol. dienst 1888; be noeming lid plaatBel. comm. van toezicht lager onderwijs; benoeming vroedvrouw; nader voorstel B. en W. omtrent grond langs de schcepmakerij van II. T. Peltenburg; voorstel idem, verkoon grond Zomervaart, met advies comm. van fin.; idem idem, hervorming bargeravondschool, met amendement van vijf raadsleden; voorstel raadslid XJ. Krol Kzn., omtrent H. B. S. met driejar. cursus, ter opleidiug voor handel en nijverheid; voorstel B. en "W. wijziging reglementen drie lagere scholenidem, idem, uitgang Prinsen Bol werk; rapport comm. v. fin. rekening 1887, Bur- gerl, armbestuur; idem, idem, 2e suppl. begroot. St. Elis. of Groote Gasthuis, dienst 1887idem, idem, rekening 1887 schutterij; verzoek leeraar gymnasium; idem, idem. onderwijzer lcostelooze school lett. D; mededeeling B. en W. intrekking voetstraat Verl. Oranjeboomslaan; rapport gas- opzichter over Mei. Onze gemeente, die reeds op zoovele fraaie gebouwen kan bogen, zal weder wor den verrijkt met een nieuw gerechtsgebouw, ter vervanging van het oude in de Zijl straat. Het zal verrijzen op het door het Rijk aangekochte open terrein in de Jansstraat, tusschen dc perceelen get. no. 79 en no. 83. Yolgens de teekeningen, die met het be stek ter inzage zijn gesteld in bet gebouw der Provinciale Griffie alhier, belooft het een sierlijk geheel te zullen worden. Het front beslaat eene lengte van ruim 30 M. XJit den begauen grond gemeten verheft zich de kap van het voorgebouw ongeveer 19 M. De rechtszaal, welke het achterste gedeelte van het gebouw uitmaakt, wordt onder een afzonderlijk dak gebracht en heeft van buiten gemeten eene hoogte van 18.70 M.; hiernaar kan men zich eenig denkbeeld vormen van de hoogte van het gebouw, dat met de gelijkvloersche, drie verdiepingen zal hebben, uitgezonderd het gedeelte waar zich de rechtszaal be vindt, die de hoogte van twee verdiepin gen beslaat. De voorgevel zal in netten stijl wor den opgetrokken zonder echter door bui tengewone versieringen iets aan het karak ter en de bestemming van het gebouw te ontnemen. Het front is in drieën verdeeld, namelijk een inspringend middengedeelte en twee evengroote zijvleugels, welke laat ste in de rooilijn komen. In het middenvak van het front vindt men de hoofdingangen, bestaande uit een dubbele deur in de hoofdverdieping, wel ke ingang langs de hoofdtrap met leu ningen en bordes en wapenschilden aan weerszijden, te bereiken is en een zelfde deur onder de trap, welke toegang tot de benedenverdieping verleent, van waar men door bet trappenhuis in de verschillende gangen komt, die door deuren toegang verleeneu tot de lokalen. In het achterste gedeelte van het ge bouw treft men aan een groote zaal in eenvoudigen strengen stijl, waar de recht bank zitting houdt, voorts een raadkamer en kantongerechtszaal, links en rechts een gang met open plaats, waarop uitzien de getuigeukamers van de rechtbank en het kantongerecht. In het voorste gedeelte van het gebouw vindt men verschillende ver trekken; links vau de entree die, welke bestemd zijn voor den rechter van instructie, den ambtenaar van het O. M. en den veld wachter, rechts een spreekkamer en een kamer voor den kantonrechter en de grif fie-lokalen van bet kantongerecht. Ir. de tweede verdieping vindt men een zaal voor de advocaten en vertrekken van den subsituut-officier van justitie, den klerk, den officier van justitie, den majoor-veld wachter,en den preside ut, verder de beide za len voorde griffie van de rechtbank. Yolgens het plan zullen overal de eischen der hygiene uitstekend in 't oog worden ge houden, licht, lucht en ruimte zullen de kenmerkende eigenschappen van dit nieuwe verblijf der godin Justitia zijn. Het front wordt opgetrokken in hard steen voor zoover de benedenverdieping betreft, het overige gedeelte in Udelfanger- zandsteen, een door hechtheid en duurzaam heid uitmuntende steensoort. In het front bevinden zich flinke, breede ramen, één op elke verdieping der zijvleugels er. vijf op die van het middengedeelte; in de hoofd verdieping aan weerszijden der deur twee. Door het gebouw zullen spreekbuizen en electrische schelleidingen worden aange bracht. De raming bedraagt f71.700; de aan besteding zal 30 Juni a. s. te 's Hage plaats hebben en het gebouw zal 1 Mei 1890 moeten worden opgeleverd. Maandagnamiddag; ie een 10 jarig meisje van een koopman in potten en pannen, liggende met een schuitje in het Donkere Spaarne hoek Kou- denhom, aldaar te water gevallen. Toen het kind gelukkig spoedig we der op ?t droge was gebracht bleek het, dat zij eene verwonding aan het hoofd had, volgens hare opgave veroorzaakt doordien zij in het wa ter met het hoofd op een steen was terechtgekomen; eenige omstanders beweerden echter dat zij door haar moeder, die in beschonken toestand verkeerde, was mishandeld. voor meisjes te Hoorn. Schoone geschen ken werden baar vereerd door leerlingen en oud-leerlingenen ook aan blijken vhd waardeering en belangstelling buiten dien kring ontbrak bet niet. VISSCHERIJ. Tessel, 17 Juni. Door de geep- visscbers werden in de afgeloopen week langs de kust gevangen 245 manden geep. Deze boeveelheid werd, tegen f 7 per tal, aan de zouterijen te Helder geleverd. Rog gold 80 a 35 c. per stuk. De vangst bin nengaats leverde 64 manden rog op, waar van het grootste deel naar Brussel en Ant werpen ter markt werd gezonden. Met de paliugvisscherij ging het, hoewel iets beter, nog niet naar wensch. De paling gold van 20 tot 50 c. per half kg. Voor de rooke- rijen werden groote partijen scharren, poo- nen en pietermannen aangevoerd. Scharren golden f 2.50 a f 3, poonen t 1 a f 1.50 en pietermannen f 2 a f 2.50 per mand. De Noordzeevloot besomde van f 30 tot 70 per schuit. De laatste bezending gar nalen voor Brussel, Antwerpen, Londen en Huil, bedroeg slechts 32 manden. Aan de visschers werd f 4 per mand garnalen betaald. Maandagnamiddag is in de Groote Houtstraat eene 50jarige vrouw van een slagerskar gevallen, waardoor baar linkerschouder is ontwricht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlems Dagblad: 1 knecht voor loop- of pakhuiswerk, 1 limmermansknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 stripjongen, 1 barbiers leerling, 1 nettej loopjongen op eene drukkerij. Te Leiden is bevorderd tot arts de heer A. Spruitenburg van Haar lemmermeer. LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons uit Houtrijk en Po' lanen De torpedo-schietoefeningen aan het eiude van zijkanaal F gaan geregeld en naar wensch voort. Thans wordt gebruik gemaakt van de lanceerbuis en is het tor pedo-kanon naar Helder overgebracht om aldaar op de j/Johan Willem Friso" plaatst te worden. De duur der oefeningen is nog niet be paald, maar vermoedelijk zullen zij einde September voor eenigen tijd worden staakt. Wij vernemen, dat opnieuw door officieren van het O.-I. leger, die na Januari 1870 maar voor de invoering der verhoogde pensioenen, gepensioneerd zijn, verzocht is om alsnog in het voorrecht van die verhoogiug te worden gesteld, Gelijk bekend is, was op de begrooting van 1879 daarop gerekend, maar is toen de vaststelling der wet door een samenloop van omstandigheden vertraagd, waardoor destijds tal van officieren die verhooging van pensioen hebben moeten derven, hoe wel de Staten-Generaal de fondsen er voor beschikbaar hadden gesteld. De milicien-plaatsvervanger G. van D, is in hooger beroep door het Hoog Mili tair Gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van het recht, om gedurende vijl jaren bij de gewapende macht te dienen, wegens het ontvreemden van geld uit eene toonbanklade in een herberg. ONDERWIJS. Yrijdag herdacht mej. Heynis haar jarig jubilé als hoofd der le burgerschool LAND EN TUINBOUW. Aalsmeer, 18 Juni. Heden vertrok eene schuit met de eerste aardbeziën van den kouden grond naar Amsterdam. De aan voer was nog zeer gering. Ofschoon er over het algemeen eene rijke opbrengst vsrwacht wordt, valt de pluk dit jaar drie weken later dan vorige jaren en dit is niet in het voordeel van de verkoopers. De winterveklvruchten in de Haar lemmermeer hebben door de late konde in bet voorjaar veel geleden en konden zich in de maanden April en Mei niet genoeg zaam herstellen. Vele akkers tarwe en rogge werden uitgeploegd en met zomervruchten bezaaid; de overige akkers zijn ook zeer achterlijk, zoodat er in het jaar 1888 slechts de helft van de tarwe en rogge van het vorige jaar, dat een uitmunten den oogst leverde, zal wordeu gedorscht. De uitgezaaide zomervruchten kwijnden aanvankelijk onder den invloed van het koude, droge weder; de laat ingevallen regen geeft echter hoop op herstel. De weilanden zijn zóó schraal met gras bedekt, dat het vee ternauwernood voed sel vindt, terwijl ook de hooilanden slechts half gevulde schuren en bergen doen ver wachten. VEETEELT. I Voor de op Yrijdag 22 Juni e. k. van wege Hollands Noorderkwartier te Alkmaar te houden tentoonstelling zijn aangegeven: 22 hengsten, 13 merriën, 29 stieren en koeien, 32 nummers schapen en 7 5 stapels kaas. Deze zeer belangrijke tentoonstelling, waar de beste kaasmakers hunne produc ten zenden, mag aan eiken belangstellende niet ontgaan, ten einde te kunnen zien, hoe men in deze streken wedijvert om den alouden goeden naam van echten kaasma ker te behouden of te herkrijgen. Ook in deze maand wordt een wedstrijd gehouden te Wieringerwaard tusschen de beste melkers in 4 groepen verdeeldzoons en dochters van boeren, knechten en mei den. II I 15 L II. De minister van Justitie de heer jhr. mr. Ruys van Beeren- broek, heeft zich Maandag, verge zeld van de heeren M. C. Eeith, referendaris van de afdeeling ge vangeniswezen bij het departement en W. C. Metselaar, ingeuieur-ar chitect voor de gevangenissen, op reis begeven, om de gevangenissen in het land te inspecteeren. De afdeeling koloniën van de Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Parijs in 1889, is samengesteld uit de heeren I. T. R. E. v. d. Bossche, VHage, lem; H. H. Holle; Marts. Hijmans van Wadenoijen; G. A. de Lange H. Schroder Visser; jhr. C. A. van Sypestein, te 's-Hage; S. B. Zeve- rijn, te Amsterdam, en mr. H. Zil- lesen te 's-Hage, secretaris. Na den roep, die zoowel in het binnenland als in het buitenland van onze ko loniale tentoonstelling in 1883 te Amsterdam is uitgegaan, is het te hopen dat, met het oog op de steeds toenemende belangstelling, die door de buitenlandsche mogendheden ge wijd wordt aan de tentoonstelling van hare koloniale producten en al les wat op hare koloniën betrekking heeft, allen wien de roem van Ne derland en zijne koloniën ter harte gaat, ijverig zullen medewerken om die tentoonstelling te doen slagen niet alleen, maar ook zullen zorgen dat de eer en de roem, te Amster dam behaald, worden gehandhaafd. De commissie voor dezie- kenverpleging van het «Roode Kruis: in Nederland heeft bekend gemaakt, dat met 1 October e. k. ongehuwde vrouwen, van 2030 jaar, die ove rigens geschikt zijn, geplaatst kun nen worden als inwonende leerlin gen-pleegzusters van het «Roode Kruis», in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. De oplei ding is eene theoretische en prac- tische; de leertijd is 2 jaar; na ge slaagd te zijn ontvangt de candidaat het diploma van pleegzuster van het R. IC; zij moet dan dienst doen waar zij door het hoofdcomité van het R. K.; wordt geplaatst; in tijd van vrede bekomen de gediplomeerde pleegzusters kosteloos huisvesting in eene of andere ziekeninrichting in Nederland. Op 50jarigen leeftijd of wegens in dienst bekomen gebreken kunnen de pleegzusters een pensioen van f200 'sjaars bekomen. (N .R. C.) Er worden in den laat- sten tijd op verschillende plaatsen in ons land herhaaldelijk valsche guldens en rijksdaalders in beslag genomen. Het blijkt dat overal deze valsche voorwerpen circuleeren. De heer Rubens, alge- meen agent voor de «Nederland- schen Politiebond», pensioen-, we duwen- en weezenfonds, is bezig bijdragen in te zamelen voor een op te richten weduwen- en weezenkas en pensioenfonds. Een meer aanbe velenswaardig middel voor het pu bliek dan dit, ter voorziening in de behoeften van den ouden dag van den politie-beambte, wiens groote diensten in 't algemeen meer worden gevoeld dan gewaardeerd, zal er zeker wel niet zijn. Zooals tot dusver het geval was werden de gepensioneer de ambtenaren, vroeger tot het al gemeen bestuur behoorende, door de administratie van het weezenfonds gelijk gesteld met ieder particulier, d. w. z. moesten zij om hunnen echt genooten, na hun overlijden, een pensioen te verzekeren, zulk een groote som storten, dat deelneming onmogelijk was. Thans is die be paling veranderd en kunnen be doelde gepensioneerden tegen beta ling van dezelfde contributie als die van de in functie zijnde ambtenaren hunnen echtgenooten pensioen verzekeren. Deze vrijgevige beslis sing is genomen op initiatief van een nog werkend ambtenaar, in 's lands dienst vergrijsd en een reeds gepensioneerd rijksambtenaar. De bloeiende toestand van het wedu- wenfonds moet tot dezen stap der voorzitter; mr. A. J. Enschedé, Haar-1 administratie hebben geleid. Het eomité tot viering van den Princessendag te Amster dam, door de bijdragen der burgerij daartoe in staat gesteld, zou reeds ijverig bezig zijn met het beramen van plannen, om dien dag feestelijk te vieren. Een twaalftal dames hebben te Amsterdam eene Dames- roei vereeniging opgericht. De «Artis» te Amsterdam is verrijkt met een uitmuntend exem plaar oraDg-oetan, geschenk van den heer B. Droste, door hem uit Deli en laatstelijke nog met twee exem plaren van dezelfde diersoort door den heer H. A. Matthes van daar medegebracht. De natuuronderzoe ker Stampfli schonk de diergaarde een chimpansé, door hem uit Liberia naar Europa overgebracht. Ongeveer zestig luidjes uit het Israëlietisch oude-mannen en vrou wenh uis te Amsterdambrachten Maandag, onder geleide van den vader, een bezoek aan de gemeente Hilversum. Onder hen merkte men negen ridders van het Metalen-Kruis op. Een wandeling, paarsgewijze, werd langs den overechoonen 'eGra- velandschen weg ondernomen en daar in het café «de Berg» aangelegd, teneinde de moede beenen een wei nig rust te gunnen en den iuwen- digen mensch met een kleine hart versterking te verfrisschen. Later op den dag werd gedineerd ten huize van den heer van Rood, in de Hee restraat. Hoogst voldaan keerden de oudjes omstreeks zeven uur naar Amsterdam terug. Men schrijft ons: Heeft de gemeente Laren bij het contract met de gemeente Nieu- wer-Amstel betreffende het leggen van huizen voor de waterleiding in den gemeentegrond aanmerkelijke voordeelen weten te bedingen, als het plaatsen van vijf brandkranen, het kosteloos gebruik van water bij brand, voor de besproeiing van we gen of bij watergebrek in de ge meente, thans zal door haar uit eigen middelen ook iets worden ge daan om het aanzien van het dorp eenigszins te verhoogen. Er zal nl. een nieuw gemeentehuis worden ge bouwd met een front in oud-Hol- landschen stijl. Den bouwkundige J. E. Jurriëns te Naarden is opge dragen een ontwerp daarvan te ver vaardigen. Uit Buiksloot wordt ge- meldt: De vroegere berichten om trent het aanleggen van eene stoom tram door Waterland, eene exploi tatie van den den heer Sanders c. s., kunnen worden bevestigd. Zaterdag werden te Amsterdam remises voor locomotieven en rijtuigen aanbesteed voor de som van f17,000. Eerst daags zal het leggen der lijn wor den aanbesteed, en men stelt zich de opening voor op 1 November a. e. Maandag nacht iserbrand ontstaan in de maïskoekenfabriek van de heer M. K. Honig te Koog aan den Zaan. De spuiten van Koog en Zaandijk waren zeer spoedig op het terrein van den brand. Het mocht slechts gelukken een gedeelte van de machinekamer te behouden. De oorzaak is onbekend. Een treffend ongeval had heden op de Koemarkt te Pur- merend plaats. De heer J. Mun- ninkhuis, eigenaar van «De Doele» aldaar, viel neer en was een lijk. Zondagmorgen werden bij het hijschen der vlag, door de oorlogsschepen in de haven en ter reede, van Nieuwediep 21 saluut- tot besluit. Het is geheel ongeschikt als bewijs, dat hij iets met den moord heett uit te staan, en als een verdachte omstandigheid zou 't zelfs van zeer weinig gewicht zijn. En op den gestrengen toon, dien hij tot nu in zijn on derhoud met mij had aangeslagen, ging hij voortWeet gij wel, mijnheer Raymond, dat alles wat gij hebt aange voerd, het vermoeden tegen Eleonore Leavenworth meer versterkt dan verzwakt? Ik was bij het hoor n van deze woorden slechts in staat een kreet van verwondering en schrik te slaken. Gij hebt aangetoond, dat zij onoprecht en geslepen, sluw en berekenend, en in staat is tot miskenning van hen, aan wie zij 't nauwst verbonden was haar echtgenoot en haar weldoener. Gij neemt 't al zeer kras, zeide ik, het grootste onderscheid voelende, dat er bestond tusschen deze beschrij ving van Eleonore's karakter en die, welke ik mij aanvan kelijk daarvan hal voorgesteld. Niet krasser, dan waartoe ik door uw eigen gevolg trekkingen uit deze geschied-nis gebracht wordt, hernam hij. En terwij! ik in gedachten verzonken, sprakeloos voor mij bleef staren, ging hij voort: Wanneer hare zaak aanvankelijk reeds zeer zwak stond, zoo is dit nu dubbel het geval, wanneer moet worden aangenomen, dat zij wer kelijk de echtgenoote is van Henry Clavering. En toch, hernam ik, met een laatste poging om vast te houden aan de hoop, die ik zoo lang gekoesterd had, en toch kunt gij onmogelijk gelonven, dat Eleonore, met haar edel, bezield gelaat, zulk een vreeselijke misdaad zou kunnen bedreven hebben. Neen, zeide hij, ik wil u ronduit zeggen, wat mijne meening is. Ik houd Eleonore Leavenworth voor ge heel onschuldig. Zoo dat waar is, riep ik uit, dobberende tusschen de vreugde, welke ik bij deze erkenning gevoelde, en den twijfel, die, door zijn vroegere toespelingen, in mij oprees, wat blijft ons dan nog over te doen? Even kalm, als bij 't begin van ons onderhoud, gaf Gryce onmiddellijk ten antwoord: Niet anders, dunkt mij, als te bewijzen, dat de veronderstellingen, waarvan gij zijt uitgegaan, geheel onjuist zijn. XXV. TIMOÏHEUS COOK. Ik bleef den beambte der geheime politie een geruime poos met onverholen verbazing aanstaren. Ik geloof niet, dat ons dit zoo bizonder moeilijk zal zal vallen, zeide hij. En in één adem voegde hij er bij Waar is Timotheus Cook? Hij wacht beneden, antwoordde ik, ik heb hem tegelijk met N. hier meegenomen. Dat is zeer verstandig; laat hem dan maar dadelijk hier komen. Ik opende de deur en riep hem boven. Ik dacht wel dat gij hem zoudt willen ondervragen, zeide ik terugkomende. In het volgende oogenblik traden N. en Cook achtereen volgens binnen. Zoo, zei Gryce, den laatste min of meer direct aanziende, is dat de voormalige knecht van den predikant Stebbins. Komaan, gij ziet er uit alsof gij gewoon zijt de waarheid te sprekeD. Dat is zeker mijn gewoonte, meneer; ik weet ten miDste niet dat men mij ooit een leugenaar heeft genoemd. Neen, dat begrijp ik, antwoordde de detective, op een voor hem zeer gemeenzamen toon, en voegde er toen in éen adem de vraag bij Wat was de voornaam van de jonge dame, die gij verleden jaar zomer in het huis uws meesters hebt zien trouwen? Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2