Bï ITENLANI). GEMENGD NIEUWS. Dertiende liizieknitvoering Sociëteit „VEREENIGINB". jehoten gelost, ter eere van het Duitsche oorlogsschip Nixe, dat we gens het overlijden van den Keizer Frederik III van 8 tot 12 uurdrie- miuutsehoten loste. Om 12 uur werden de ra's van de Nixe vierkant gebrast en deed dit schip 33 schoten, met de vlag gen in top. Dit taluut werd gelijk tijdig beantwoord met 21 schoten, door de gestationeerde oorlogssche pen, die ook, benevens de Holland- sehe vlaggen, de Duitsche vlag in top hadden geheschen. Des middags te 3 uur werd a/b. van de Nixe een lijkdienst gehou den, waarbij vele Hollandsche officie ren der zee- en landmacht tegen woordig war'n. Maandagmiddag is de Nixe naar Dartmouth vertrokken. Niettegenstaande het ongunstige weder en de eerste mu ziekuitvoering in de Sociëteitstent in het Bosch, trok de Tentoonstel ling van Kunstnijverheid in den Koekamp te 's-Hage Zondag nog vele bezoekers. Kuim 1500 toegangs biljetten werden verkocht, terwijl ook vele aandeelhouders met hunne dames op het terrein naar de mu ziek luisterden. In de Sophia-sticht i n g te Scheveningen, de bekende zee badinrichting voor knapen en meis jes werden Zondag de eerste kin deren ter verpleging opgenomen. Dat deze nuttige stichting met elk jaar meer en meer de sympathie en het vertrouwen van ouders en voogden en vooral van medici wint, blijkt uit het feit, dat nu reeds on geveer zeventig kinderen zijn inge schreven, die allen in den loop dezer maand worden verwacht. Uit de rente van het bazarfonds zal de verpleging van vijf kinderen bekostigd worden; twaalf andere, wier behoeftige ouders ook koste- looze opneming verzochten, kunnen niet geholpen worden, en dat is ze ker te bejammeren; maar wij hopen dat er nog wel een dozijn mensch- lievende landgenooten zullen gevon den worden, die zich het lot dezer kleinen zullen aantrekken. In den loop van dezen winter werden boven de wasch- en man kamer, afgescheiden van het hoofdgebouw, een tweetal zieken vertrekken opgetrokken en daarmede is nu in een lang gevoelde behoefte voorzien. Kinderen, die ernstig on gesteld worden, zullen daar nu voor taan verpleegd worden. Tijdens den bouw ontving het bestuur van de Sophia-stichting een schrijven van een weldadig stadge noot, met de mededeeling, dat hij de kosten van den aanbouw voor zijn rekening nam. Moge deze nut tige inrichting nog dikwijls een der- gelijken steun erlangen, want zij heeft dien noodig en is dien ten volle waard. Vad Te Groot-Ammers heeft de rijksveldwachter een aan dolheid lijdenden hond afgemaakt. Dienten- tolge is door het gemeentebestuur op advies van den districtsveearts besloten, dat alle honden in deze en de aangrenzende gemeenten ge durende vier maanden van muilkor ven voorzien moeten zijn. Een eigenaardige wed denschap werd Zondag door een heer uit Utrecht gewonnen. Hij had zich nl. tegenover eenige zijner vrienden verbonden om den weg van Amsterdam naar Utrecht in 6 uur te voet af te leggen. Drie zijner vrienden hebben hem per rijtuig ge volgd en een vierde vergezelde hem per tweewieler. De weg werd door hem tot aller verbazing in 5 uur en 10 minuten geloopen. De bliksem sloeg Vrij- dagmiddag te Doesburg tweemaal op den afleider van den toren der groote kerk. Door den hevigen lucht druk sprongen de ruiten der nabij- staande huizen. De muur der kerk werd beschadigd. De luchtreiziger Lhoste, met den ballon «L' Hirondelle in gezelschap van den heer Kros, di recteur der gasfabriek te Venloo, Zondag te 5 uur aldaar opgestegen, is op eene weide te Wittem bij Gul pen te 9 uren 20 m. des avonds behouden neergekomen. De ballon bereikte eene hoogte van 2000 meter. Te Landsmeer is de vee houder H. in eenen put nabij zijne woning verdronken. Het «met negotie» loopen is nog niet altijd zoo onvoordeelig. Dit bleek volgens de Zn. Ct., toen dezer dagen iemand met een gezond lichaam dit bedrijf te Wijhe uit oefende, onder voorgeven dat hij in verschillende plaatsen tevergeefs ge tracht had werk te krijgen en men hem aldaar gelegenheid wilde ge ven om in zijn bestaan met han denarbeid te voorzien. De man stelde echter de voorwaarde, dat hij min stens f 1.25 per dag verdienen moest, daar hij er anders zijn negotie hij ventte met «schrijfpapier» niet aangaf, dfe blijkbaar voordeeliger wasl Ingevolge raadsbesluit zullen voortaan alle bedelaars uit Putten worden geweerd. Toen men dezer dagen daarmede een begin maakte, ontdekte de politie onder eenige dezer lieden een in het Polilieilad gesig naleerde, die vervolgens ter beschik king der bevoegde macht werd ge steld. Uit Wintersw ij k, wordt aan de N. R. C. gemeldDe ge meenteraad heeft eene belooniüg van f100 toegekend aan den poli tie agent De Vries, voor zijn kloek gedrag bij gelegenheid van den to renbrand op 15 dezer. Naar aanleiding van het mede gedeelde feit noem het gerust een heldenfeit herinneren wij, dat ten vorigen jare een andere onzer politiedienaren des nachts geheel alleen eene woning binnendrong, waar hij bemerkte dat een inbreker bezig was zijn bedrijf uit te oefenen, den stevig gebouwden kerel bij den kraag greep en hem, na eene lange worsteling, toen er eindelijk hulp opdaagde in arrest bracht. Zulke dingen blijven niet zonder invloed op overige beambten; zoodat wij hier ter plaatse zeker zijn 's nachts even veilig te kunnen slapen als de vermaarde geruste jongeheer van Hieronymus van Alphen. In dezelfde zitting besloot de ge meenteraad een schrijven te richten aan den heer Tj. Hommee, opzich ter bij de Geld.-Overijs. Spoorweg maatschappij, waarbij hulde wordt gebracht aan zijnen moed en zijn beleid. Ook hij bood zich vrijwillig aan buiten tegen den brandenden torenspits op te klimmen, en het was te danken aan zijne doeltreffende maatregelen dat daarbinnen de orde bewaard bleef, en De Vries zijne moeielijke taak met goeden uitslag kon voltooien. Een nieuwe bliksemafleider zal door den heer Olland te Utrecht, onder toezicht van den heer M. Snellen, worden aangebracht. De kerktoren te Schil d- wolde, een der hoogste in de pro vincie Groningenwerd Vrijdag avond in den tijd van 5 minuten tot driemaal toe door het hemelvuur getroffen. Doordien de bliksem zich om den spits heenslingerde werden verschillende ankers daarvan ge troffen, waardoor een groot gat werd geslagen en vele steenen losgerukt, die als een regen naar beneden vie len. Enkele voorbijgangers werden door deze steenen, gelukkig niet ernstig, verwond. Frankrijk. De uitslag van de ver kiezing in Charente is dat Dességuins (bonapartist) 21.401, W ei Ier (republi kein) 23,989 en Dèroulède 20.656 stemmen op zich vereenigd hebben. De boulangistische bladen, misleid door particuliere telegrammen, be weerden dat hun candidaat boven aan stond en zullen dat nu moeten verbeteren. De belangstelling te Parijs was zeer gering. De boulaDgistische bla den in de Rue Montmartre deelden van tijd tot tijd op transparanten de cijfers mede, maar er waren meer politie-agenten dan nieuwsgierigen. Te Avignon heeft men de bou- langisten Laguerre, Saint-Martin en Gaillard niet aan het woord laten komen en hen uitgefloten, zoodat de politie hen beschermen moest. De heer Wihon zal zich naar het schijnt, niet meer met politiek bemoeien. Hii heeft in het departement Indre et Loire eene drukkerij, waar La Petite France V Union libérale en andere bladen, waarin hij betrokken is, worden ge drukt. Hij schijnt ook eene groote encyclopaedic te willen uitgeven, die 500 francs zal kosten en waarop colporteurs bezig zijn, inteekenaars te verzamelen. Duitschland. Duizenden woonden de plechtigheid van de begrafenis des keizers bij, welke een diepen indruk maakte. De inzegening van het lijk geschiedde in slot Friedrichskron, in tegenwoordig heid van eenige hooge geestelijken, door den grijzen hofprediker Kögel. Gedurende deze plechtigheid weerklonken de tonen van het grootsche koraal: //Jezus is mijn toevlucht." De veldmaarschalk Blumen- thal, de beroemde chef van den geueralen staf, deed de groote rijksbanier boven het hoofd des keizers nederdalen. Onder kerk gezang en het geknetter der salvo's der infanterie verliet te 11 uur de in purper gehulde lijkkist des keizers den drempel van het slot. Van buitenlandsche vorsten wareu alleen de prins van Wales en de Russische grootvorst Wladimir aanwezig overigens slechts de vorsten van het Duit sche rijk, familie-leden, en een klein aan tal diplomaten, terwijl de oude You Moltke ook den tocht naar de kerk medemaakte. De weg was bestrooid met dennetwijgen en lauriertakken, alsmede met de lieve lingsbloem des overledenenviooltjes. De keizerin-weduwe en prins Hen drik baadden in tranen, terwijl de jonge keizer in strakke houding en met onbe wegelijk ernstig gelaat achter de kist ging. Bij het portaal der Friedenskirche nam de geestelijkheid de kist in ontvangst. Onder de geestelijken zag men ook Stöc- ker. De laatste handeling in de kerk was zeer snel afgeloopen. Na enkele woorden van den dieustdoeuden geestelijke, werd het koraal «wenn ich einmal soil schei den" aangeheventoen donderden de ka nonnen, de klokken werden voor de laat ste maal geluid, en keizer Frederik had naast zijne twee jong gestorven kinderen eene voorloopige rustplaats gevDnden. La ter zal het mausoleum dicht bij de kerk gebouwd worden en het lijk daar voor ;oed worden bijgezel. De keizerin-weduwe Victoria bleef nadat de plechtige inzegening begonnen was, slechts eenige minuten in het slot. De smart overmande haar, zoodat zij door hare dochters weggeleid moest worden. Daarna begaf zij zich met de prinsessen naar de naburige dorpskerk van Bronstedt, waar eene boerderij gelegen is in welke zij met haren overleden gemaal in hunne gelukkigste huwelijksjaren geruimeu tijd doorbracht. Terwijl nu in het kasteel //Friedrichskron" en in de Friedenskirche de rouwplechtigheid gehouden werd, liet de bedroefde weduwe voor zich en hare dochters alleen in de stille kerk, een uur van het slot, door den dorpsgeestelijke van Bronstedt een eenvoudigen lijkdienst houden. Eerst toen niemand zich meer bij het lijk de3 keizers in de Friedenskirche bevond, keerden de keizerin-weduwe en de prinsessen derwaarts terug, en deden bij het stoffelijk overschot in stille afzon dering een gebed. Ook de jonge keizer, die met zijnen vader in eene zeer hartelijke verhouding verkeerde, was buiten staat, tot het einde der plechtigheid zich staande te houden. Hij viel ten laatste snikkend bij de dood kist op zijne knieën en moest door den koning van Saksen opgericht en onder- steuud worden. Het was een roerend tafereel toen de vijf jonge kleinkinderen van den doode op de plaats van rouw gebracht werden en met hunne onschuldige gezichtjes bij de kist nederknielden, de handjes vouwden en een gebed stamelden. Grijze officieren in de omgeving kouden bij dit gezicht hunne tranen niet weerhouden. De hoogbejaarde keizerin A.ugusta moest in eenen rolstoel tot bij de doodkist van haren zoon gebracht worden. De generaal Von Wulffen, ook een man van hoogen leeftijd, was zoo gebrekkig dat hij door twee bejaarde hoofdofficieren on dersteund moest worden om niet ineen te zinken. Tegen het einde der plechtigheid barst ten de meesten der aanwezigen, bij de herinneringen aan het droevige lot van den overledene, in tranen uit. (N. R. Ct.) Toen de koning van Bel- gië de Brusselsche tentoonstelling bezocht, riep een werkman, die in zijn onmiddellijke nabijheid stond «Vivent les ou ?riers(Leve de werklieden De konieg keerde zich om en zeide uiterst beleefd «Certainement, monsieur(zeker, mijnheer). Volgens de Figaro zijn vier negers, die tegenover Senegal op de onbewoonbare Alcatras-eilan- den de Fransche vlag bewaakten (de eilanden zijn belangrijke dépöts van guano en daarom hecht Frank rijk waarde aan huu bezit), van dorst omgekomen. Men had hen in December en Januari van het noo- digste voorzien, maar sedert dien niet meer en men vond hen eenige weken geleden dood aan den voet van de vlag; aan hun verwrongen trekken was het te zien hoeveel ze hadden geleden. Bij de feesten den 18 de- zer te Marseille heeft zich een treu rig ongeluk voorgedaan. Er werden kanonnen afgevuurd, natuurlijk met natuurlijk met los kruit, toen plot- eeling, op het punt dat een nieuw sehot zou worden gedaan, een ar tillerist ontdekte dat men den wis- scher er in had laten steken en deze dus bij het afgaan de menigte zou treffen die er tegenover stond. Hij sprong er voor met het oogmerk den wisscher weg te nemen, maar op hetzelfde oogenblik ging het schot af en viel de dappere soldaat dood neer. De minister Floquet, die tegenwoordig was, deed onmiddellijk het feest staken. Noorderlicht te Parijs. Donderdagavond kwartier voor acht heeft men te Parijs noorderlicht gezien. De heer Robert Crawford zag een wolk van zonderlingen vorm en uitzicht. Hij geleek op een rech ten bundel, eenigszins hellende naar den horizon, en helder verlicht door de ondergaande zon, terwijl weldra daarnaast dergelijke bundels ver schenen, duidelijk zichtbaar hoewel het nog helder dag was. Het mid delpunt was een groote, witte licht plek, met onregelmatige omtrekken. Na tien minuten had het den vorm van een waaier aangenomen en stierf weg. In het park te Sceaux werd eene hypnotische séance ge houden, waarbij het publiek zich ongeloovig toonde e„ blijkbaar dacht dat de personen die de hypnotiseur op het tooneel bracht, omgekocht waren. Om het publiek te overtuigen, dat dit niet het geval was, hypno tiseerde hij nu een 25tal personen en zeide hun toen, dat zij zich moes ten redden voor een brand. Onmid dellijk begaven zich de gehypuoti- seerden onder de menigte, terwijl zij overal el'leboogstooten uitdeelden, in hun angst om weg te komen, het geen eene groote verwarring ver oorzaakte. Te Portel, een klein zee plaatsje bij Boulogne, verscheen onlangs een vreemdeling, die een lint eener buitenlandsche ridderorde in het knoopsgat droeg, en een ge laatskleur had, die aanduidde dat hij lang in een warme luchtstreek had vertoefd. Hij had een ziekelijk meisje van drie jaar bij zich, noemde zich Hago en zeide uit Canada te komen. Hago ging dikwijls naar het post kantoor te Boulogne, waar hij brie ven porte restante afhaalde. Donderdagmorgen vond men bei der lijken in de kamer van bet hotel dat zij bewoonden. Het arme meisje had een revoberkogel in het hoofd en lag op een rustbedje in een hoekje van de kamer, terwijl zij was bestrooid met veldbloemen. Hago lag dood in een leunstoel, eveneens met een kogelwond aan de slaap. In een brief, geteekend Hago, verklaarde de vreemdeling, dat hij deze moorden had begaan omdat hij en het meisje beiden aan een onge neeslijke kwaal leden. Tevens gaf hij te kennen hoe hij over het geid, dat hij nog bezat, ongeveer 150 gulden, wilde beschikt hebben. Men vermoedt, dat hij een valschen naam droeg, maar de vreemdeling had alle papieren vernietigd, zoodat men dit niet kon constateeren. Sedert den lenJanuari hebben in het 80e regiment infan terie van Frankrijk drie zelfmoorden plaats gehad. De laatste was van een zekeren Etienne Leroy een korporaal, en men schrijft de oorzaak toe aan verdriet dat hij zijn moeder niet ondersteunen kon en dat hij eenige straf had ondergaan. Te Celle (Hanover) zijn de «zwarte pokken» uitgebroken. De aangetasten zijn allen arbeiders van eene papierfabriek. Blijkbaar is aldaar de smetstof door lompen overgebracht, zooals dat herhaalde lijk ook te Maastricht heeft plaats Van de 30 personen, die te Moskou terechtstonden wegens het maken en in omloop brengen van vakche bankbiljetten van 25 roebel, zilveren munten en coupons zijn 15 tot dwangarbeid en depor tatie veroordeeld, 15 vrijgesproken. Het bleek dat in het geheel een bedrag van 128.000 roebels aan valsche biljetten was in omloop ge bracht. TELEBRAMMEN. PARIJS, 19 Juni. {Reuter). De Gaulois meldt dat koning Leopold van België gisteren uit Afrika uit voerige berichten heeft ontvangen, waarin de dood van Stanley wordt bevestigd. "vr ASH A. Een meisje van 9 jaar logeerde met haar moeder in een familie hotel en werd algemeen zeer ge vierd, zoo zelfs, dat de attenties van een der jonge beeren het juffertje zeer begon te hinderen. Op zekeren dag vroeg zij dan ook baar mama, of mijnheer S. niet wat al te ver ging, als hij haar «een slecht vrouws persoon» noemde. Maar, kindlief, dat kan mijn heer S. niet gezegd hebben, zeide de moeder. Ja zeker, ma, was het ant- weord, hij zei dat ik een kleine feeks was en toen heb ik het in Van Dale opgezocht en daar staat: feeks is gelijk een slecht vrouwspersoon. In de laatste dagen van i Ambtenaar(de beursberichten in de courant lezende). «Beurs heden flauw». Hm.... even als bij mij. in den Hout, op Woensdag 20 Juni 1888, des avonds ten halfacht ure, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MtiLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marchc Militaire, Trompettes et Basses, Painparé. 2. Ouverture Gustave, Auber. 3. Fan- taisie Les Contes d'Hoffmann, Offenbach. 4. Nijverheids-Marsch Gecomp, M. H. Müller. 5. Fantaisie Le Petit Faust, Hervé. 6. Ouverture Les Joyeuses Coramères de Windsor, Nicolai. 7. Anna-Polka voor Piston, L. Wagner, uitte- voeren door den heer Muijllaert. 8. Wiener Blut. Walzer, Strauss. 9. Potpourri Carmen, Bizet. CONCERT op Donderdag 21 Juni 1888, 's avond# 7Va uur, door de Koninklijke Miiitaire Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers, onder directie van den lieer W. van der LINDEN. PROGRAMMA. 1. Feestmar8ch, W. v. d. Linden. 2. Sym- phouie No. 4, (arr. F. Dunkler), Niels W. Gade, a. Andantino allegro vivace o grazioBO. b. Andante con moto. c. Scherzo, d. Finale allegro molto vivace. 3. Eiuleitung zu der Oper «Loreley», (arr. F. Dunkler), Max Bruch. 4. Grande Fan taisie sur >»Le songe d'une nuit d'été«, opéra de A. Thomas, Buissens. 5. Ouverture «Phèdreo, (arr. W. v. d. Linden), J. Massenet. 6. Medi tation adoptée au lcr Prélude de Bach, Ch. Gounod. 7. Concert Fantaisie uit de opera «Ri- goletto», Verdi, gearrangeerd en voor te dragen voor Alt Saxophone-Solo door den heer L. Bex- nard. 8 a. Nordisches Volkslied, b. Brautmarsch, Hamerik. 9. Grande Fantaisie dramatique do l'opéra i'LeslIiiguenotsf dcMeyerheer,F. Dunkler. ftARKTBERieHTEN, Amsterdam, 19 Juni. Dn pr^sen der Aardappelen waren als volgt: Said. Blauwe f 0,a 0,dito Kralen f0.— 0,Zeenwscho Flakkeeache f 0,a 0,do. Blauwe f 0,a 0,do Poters f 0,a 0,Prai- jischa Hamburger f 3,a 3,50, id. Zaaiers f 0,— i 0,Geld. Thomassen f 0,a 0,Frie- lohe Franeker Jammen fl,20 a 1,40, do. En- «alsche f 0,a 0,dito Dokkumer Jammen f 1,20 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,10 i 2.50, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,alien per Hl., nieuwe Malta - a ct. per Kg. Aangevoerd 0 verscha ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd va9t. Petroleum onveranderd. Tarwe op levering onveranderd Nov. 198. Noteering vau de Commissie voor dm Graan handel. Rogge op levering traag, Oct. f 108,105. Noteering van Menae Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad zonder handel Raapolie onverandeid, vliegend per 100 Kg. f 25 Vs» 25»/, lo. Sept./Dec. f24'/6i lo. Mei f 257/s" Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f21, lo. Juli f 20-/e, 203/ lo. Aug. f20tyÉ, lo. Sept./ Dec. f21 "/f, 21,lo. Jau/Mei f211/6» Raapkoeken f 75 a 80 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Petroleum-berich( van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam 16 Juni. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuter# telegram New-York 7 7 7\'8, 71 8, 77Vs ct. p. galL Philadelphia 7s/<> 71/,, 7l/s. 7%, 7l/s» V# ct. per gallon, Ruwe Olie 80 V3, 79—, 77'/B, 76 Va, 7777ct. p. vat. De loco-prijs viel op f 8,10, doch werden lager biedingen geweigerd. Alhier arriveerde het schip »Z. Ring" met 8459 vaten, welke circa geheel reeds zeilend verkocht waren. Ook arriveerde opnieuw een stoomboot met een lading Caspische Petroleum merk Bnito, van de Société Commer- ciale. Latere termijnen blijven weinig attentio trekken. De noteering is heden hij minstens 25 vn. te ontvangen aan h Amsterdamsch Petroleum- Entrepot Disponibelƒ8,10 a fEntr. Levering Juni. "8,10 ii n a Juli/A ug. I» 8,10 n nn n Sept. n 0,H nII f Sept./Dcc. a 8,20 - Russische Nobels disponibel. 6,90 nu n Sept./ Dec. w 7,80 Bnito (la Société Coinmerciale) „6,60 - Amerikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f 9,50. Nobels Petroleum in consumtie vrij aan boord f 7,75. Bij kleinigheden f 1/4 a l/s hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petroleum- Entrepot bedroeg op 9 Juni. 8,496 vn. Aangevoerd per Z. Ring 8,459 n Afgeleverd2,924 n Voorraad op heden14,031 Verwacht wordende ladingen: Barbarossa (gezeild 17 Mei) 8,655 John Melchers n 11 Juni 9,500 Op de Maandag gehouden Veemarkt waren aangevoerd 611 Runderen, le kwal. f0,67, 2a kwal. f0,59, 3c kwal. f0,52 per Kg., Melk- en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3