BericM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Vrijdag 22 Juni 1888. No 1523. ADVERTENT1EN: Dit Nummer tataat uit twee Men. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. AVIS. Hoo f dag ent, en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Jbts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Zij, die zich met Uuli a.s. op HAARLEM'S DAGBLAD hebben geabonneerd, ontvan gen van heden af, de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 21 Juni. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is, naar wij verne men, gunstig aan de hooge Regee- riüg geadviseerd, betreffende de ge vraagde wet tot onteigening van perceelen ter verkrijging van de ge- wenschte verbreeding der Barre- voetesteeg alhier. De le luit. J. C. F. van WekteD- donk, van het 2e bat. 4e reg. inf. te Leiden, is overgeplaatst bij het 2e bat. van dat korps alhier. Door den heer B. J. van Liemt, beddenfabrikant alhier, is eene ont smettingsoven in gebruik gesteld in een perceel aan de Gedempte Vol dersgracht. De toestel is ingericht volgens het plan van prof. Over- beek de Meijer, die onlangs nog hier een voordracht heeft gehouden over ontsmettingsmiddelen. De oven bestaat uit een langwerpig vierkan ten ijzeren kast van ongeveer 21/* M. hoogte en l1/s M. lengte en breedte, met dubbele wanden en bodem. Aan voor- en achterzijde bevinden zich deuren, door welke de te ontsmette goederen in het inwen dige kunnen worden gebracht en onder den oven een vuurhaard met twee kanalen, welke in een 10 M. hoogen schoorsteen eindigen. De ruimte tusschen de wanden wordt tot zekere hoogte met water gevuld, dat vervolgens tot 100° Cels. wordt verwarmd. De zich ontwikkelende stoom komt door een opening van den zolder der kast in het inwendigo waardoor de goederen worden ont smet. Het is voldoende dat zij daar voor ongeveer een half uur in de met stoom gevulde ruimte verblijven. De stoom wordt afgevoerd door een buis onder in de ruimte van den oven aangebracht. De inrichting komt ons alleszins practisch voor en zal veel nut kun nen opleveren, wanneer er geregeld gebruik van wordt gemaakt. De kosten van ontsmetting zijn gering. De alhier gevestigde afdeeling van de vereeniging tot bevordering van volksgezondheid heeft reeds hare ingenomen he'd met deze uitstekende inrichting betuigd. Dat men ook in het buitenland van het doeltreffende van ontsmet ting door stoom is overtuigd, bewijst dat o. a. in het Fransche departe ment der Seine op voorstel van den gezondheidsraad en volgens besluit der regeering, in elke gemeente van dat departement een ontsmettings oven, werkende met stoom, zal wor den geplaatst. Door de politie alhier is een bier huishouder, woonachtig in de van Marumstraat, voor de tweede maai bekeurd ter zake van het verkoopen van sterken drank in 't klein, zon der de daartoe vereischte vergun ning. A rrosidlsseiments- SSectaö feanïi TE HAARLEM Zitting van Donderdag 29 Juni 8888. Bij eene partij die de heer H. te Bloernendaal gat, fungeerden als kelluers J. J. S. en van N. Toen de heer H. echter het overschot van den wijn thuis kreeg, miste hij eeu vrij groot aantal heele en halve Üesschen, en bleek weldra dat de beide kellners flesschen met wijn hadden ont vreemd. De beklaagden bekenden het misdrijf te hebben gepleegd, alleen ontkenden zij zooveel te hebben meegenomen als er ontbrak. De subs. oüic. v. just, requireerde voor beiden vcroordeeling tot 21 dagen gev. Een wijntje meteen zuren nasmaak,inderdaad Op den 16en April jl. was de timmerman K. G. te Wormerveer bezig om, met hulp zijner knechts, het pakhuis de "Korenaar" te sloopen, toen plotseling de voorgevel instortte op de werklieden. Sommigen, waaronder ook de baas zelf, redden zich door een vluggen sproug, eeu paar anderen bekwamen lichte kwetsuren, ter wijl een door de nedervallende balken onmiddel lijk werd gedood en een ander na een kwartier den laatsten adem uitblies. Alras bleek bij de instructie dezer zaak, dat hier aanwezig was onwillige manslag on ook bij de openbare behandeling kwam dit ten duide lijkste uit. Niet minder dan vijf deskundigen waren in deze zaak gedagvaard, om, met de tee- keningen in de hand, hunne opinie uit te spreken over de vraag of werkelijk noodige voorzorgen waren verzuimd. Deze beantwoordden allen de vraag bevesti- tigend: het algemeen gevoelen was dat G. in de gegeven omstandigheden den gevel had moe ten schooren, terwijl bekl. zelf erkende dat hij, zoo hij had kunnen denken welk een ongeluk geschieden zou, dit zeker niet zou hebben nage laten. In zijn requisitoir wijst de subs. off. v. just, op het feit, dat in den laatsten tijd zoovele tim merlieden zich den naam van architect aanmati gen, wier capaciteiten niet voldoende zijn dicu titel waardig te dragen. Hier is wel degelijk, zegt spr., onwillige manslag te constateeren, hoe wel liet als verzachtende omstandigheid gelden inag dat bekl. zijn eigen leven even goed aan dit gevaar heeft blootgesteld als dat zijner werklie den, en ook dat de nalatigheid in de noo dige voorzorgen niet is geweest het uitvloei sel van zuinigheid of gierigheid, daar de lirma waartoe bekl. behoort, evenals hij zelf, gunstig bekend staat. Met het oog op een en ander acht spr. het wenschelijk, bekl. een geringe straf op te leggen en vraagt zijne veroordeeling tot 3 weken hechtenis. Uitipraak over 14 dagen. In ons nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) Daar te Oegstgeest een geval van hondsdolheid is voorgekomen, is nu niet alleen aldaar, maar ook te Sas- senheim het bevel uitgevaardigd dat gedurende vier maanden de honden gemuilkorfd moeten zijn. LETTEREN EN KUNST. In het Panorama te Amsterdam is heden voor liet eerst te zien de schilderij van Meijer de Haan «Uriel Acosta.* Van de hand van Moleschott zal verschij nen een biographic van Donders. Van Natalie von Eschstruth, de schrijfster van «Ganzen Listen, zal binnenkort bij den uit gever N. J. Boou te Amsterdam een nieuwe roman verschijneu onder den titel «Poolsch Bloed". Bij denzelfden uitgever zijn een nieuwe roman van mej. Catharina Alberdingk Thijm ter perse, "Idealen," en een jongensboek, bewerkt door den heer S. J. Andriessen: "De erfenis van Karei den Groote", een verhaal uit den tijd van den «JRazenden Roeland". Dit laatste zal worden geïllustreerd met talrijke houtgravures en photo- lithografieën. ONDERWIJS. Voor het toelatïngs-examen der openbare Handelsschool te Amsterdam hebben zich 6 can- didaten doen inschrijven, benevens één toehoor der voor enkele lessen. Tevens hebben zich 21 candidaten aangemeld om toegelaten te worden tot de hoogere burgerschool aan de Handels school verhonden. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 19 Juni. De vangst van ansjovis is in de laatste twee dagen zeer goed geweest, Door 125 vaartuigen werd gisteren van 2000 tot 30.000 stuks netjes ansjovis aangebracht, prijs f 7-50 per 1000met den kuil werden van 3000 tot 5000 stuks per span gevangen, prijs f 7 per 1000. Heden werden door 150 vaartui gen aangevoerd van 1400 tot 8000 stuks netjes ansjovis, prijs f 7.50 per 1000; de vangst met den kuil was niet groot. N i e u w e d i e p, 20 Juni. Honderd tien korders brachten heden 10 tot 116 gr., 10 tot 60 kl. tongen, 3 tarbotten, 1 tot 2 m. kleine schol en 1 tot 3 m. schar ter afslag, terwijl door de beugers 225 roggen en van Wieringen 22 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 23 a 30 c., kl. idem 10 a 15 c., tarbot f 7 per stuk, kl. schol f 1.75 a f 2.50 per m., schar f3 ti 3.10 per in., rog 46 a 36 c. per stuk en geep f 5.80 a f 5.30 per tal. Lemmer, 19 Juni. Aan den afslag alhier werd in de vorige week niet veel zecvisch aan gebracht; eenige partijen handschol (kl.), tongen, tarbotten en bot werden aangevoerd en over het geheel voor goede prijzen afgeslagen alleen hot bracht weinig op, doordien kwaliteit, (zij was ilauw en dood) te wenschen ovirliet. Tongen brachten 25 cents en tarbot 25 c. tot f 1 per stuk op. Heden werden aan de zouterijea alhier aange bracht 80,000 stuks ansjovis, die werden opgelost voor «marktprijs*. III X N li N I. A X D. Naar het Dgbl v. Z. H. en 'sGr. verneemt, heeft Z. M. de Ko ning mr. J. Heemskerk Az., oud minister van binneulandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. De Staats -Courant bevat de volgende mededeeling: Bij koninklijk besluit van 19 de zer no. 17, is aau den heer O. vau Rees, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend ais Gouverneur- Generaal van Nederlaudsch-Indië, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten, en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag, waarop de heer Van Rees de functiën van Gouverneur- Generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij koninklijk besluit vau gelijke dagteekening no. 18, is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië de beer mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-minister van b.nnenlacdsche zaken, thans Com missaris des Konings in de provin cie Drente, met bepaling dat de benoemde Goever.-Geueraal als zoo danig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. Naar wij vernemen, kan spoedig de indiening der voogdijwet aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden verwacht. Het ont werp is gereed en zal dezer dagen aan Z. M. den Koning ter goed keuring worden aangeboden. Vaderl.) Uit Berlijn wordt door Reuter het treurige bericht geseind, dat Prinses Marie van Saksen-Al tenburg, vroeger weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden, aan eene ongesteldheid lijdende iswel ke weinig hoop op herstel meer laat. Hare moeder, de prinses-we duwe Friedricb Karl van Pruisen, en baar broeder, prins Leopold, zijn op bet slot Albrecbtsberg aangeko men. Dr. Morell Mackenzie is Woensdag te 's-Hage aangekomen op zijne doorreis naar Noorwegen. Hij vertoeft in bet «Hótel des Indes». Dr. Mackenzie kwam, naar men mededeelt, rechtstreeks uit Duitsch- land aldaar aan. Hij werd verwel komd door zijne twee kinderen, die zich reeds sedert gisteren daar be vonden. Zijne eebtgenoote was recht streeks via Viissingen naar Enge land gereisd. Men meldt uit Heeren- veen aan de N. R. C.: Daar de beer F. Domela Nieuwenbuis in zijn weekblad beweerd heeft, dat door hem geenerlei uitnoodiging van verveners tot bet houden van eene samenkomst ontvangen is, hebben laatstgenoemden die uitnoodiging thans in een aangeteekenden brief herhaald. Men verzekert aan Gel- m, dat tot opvolger van mr. J. U. De Kempenaer te Arnhem, die on langs benoemd werd tot commissaris van de Nederl. Bank, als adviseur van het agentschap van dit lichaam aldar zal worden aangewezen mr. K. M. G. De Meijer, advocaat en procureur aldaar. In de Avondpost en bet Leidsch Dagblad wordt nog getrouw geadverteerd, dat de beer A. van Leeuwen zijn prachtig gelegen hotel «de Rijn» te Katwijk aan Zee op Zaterdag 19 Mei a. s. zal openen. O, die sleur. De heer H. J. Rodenbof, die Zaterdag jl. met een luchtbal lon uit het Park te Amsterdam is opgestegen, zendt een schrijven aan bet Handelsbladwaaraan bet vol gende is ontleend: «Onder een stortregen aanvaardde ik mijn eerste luchtreis met den FEI^JIÏjiLIEITO 1ST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 64i XXV. TIMOTHEUS COOK. Ik voelde dat het hart mij bonsde en gedreven door eene plotselinge ingeving van hoop en vrees, keerde ik mij om, toen hij onverwachts een tweeden kreet slaakte, maar nu gevolgd door de woorden dat is ze, dat is zoo zeker 'b iete, heerenen mij omwendende zag ik hem haas tig naar ons toe komen, met het portret van Mary in de handen. Ik geloof niet, dat ik mij bijzonder verbaasde. Ik voelde alleen, dat ik buitengewoon opgewonden was, want de wijze, waarop Gryce den getuige had endervraagd, had mij op die ontdekking maar al te wel voorbereid. Dat zou de dame zijn, die huwde met den heer Clave- ring Neen, goede man, daar geloof ik niets van. Ik houd 't er bepaald voor dat je je vergist, zei Gryce op ongeloo- vigen toon. Vergissen I Heb ik u niet gezegd, dat ik haar overal en al'ijd zou herkennen? Ik zeg u dat dit de dame is, die ik heb zien trouwen en ik zal 't volhouden, al was ze ook de vrouw van den president in eigen persoon. En Timo- theus Cook bekeek de photographie met blikken, waaruit geen geringe mate van bewondering en eerbied sprak. Ik ben ten hoogste verwonderd, zeide Gryce, mij aanziende met een duivelschen blik, die onder andere om standigheden ongetwijfeld mijn drift zou hebben gaande gemaakt. Wanneer gij gezegd hadt, dat 't die andere dame was, vervolgde hij, naar 't portret van Eleonore wijzende, zou ik u veel eerder geloofd hebben. Die? Neen, die dame heb ik nog nooit van mijn leven gezien. Maar deze hier, ja! Zou 't te veel zijn gevraagd, heeren, als ik u verzocht haar naam te zeggen Als hetgeen gij ons verteld hebt waar is, dan heet zij mevrouw Clavering. Clavering Ja juist, zoo was zijn naam. Ja, ja, een heel lieve dame, - zeide Gryce. Hebt ge [nog met 't een of ander gevonden, Morris Ja, meneer, antwoordde N., een flesch met een paar glazen voor den dag brengende. Maar Cook bleek volstrekt niet genegen tot het gebrui ken van geestrijk vocht. Hij scheen nu berouw te gevoelen over de openhartigheid zijner mededeelingen, want van het portret naar N. ziende, en van N. weer naar het portret, zeide hij op bedrukten toon: Ik heb deze dame kwaad berokkend door mijn praten; ik zal 't mijzelf nooit vergeven. Gij hebt mij gezegd, dat ik in haar voordeel zou handelen, door oprecht en naar waarueid te spreken; wanneer gij mij hierin bedrogen hebt.... Ik heb u volstrekt niet bedrogen, zeide N. op zijn korte, afdoende manier, vraag het maar aan dien meneer, of wij niet allen er belang in stellen, dat deze dame be vrijd worde van onrecht. Hij wees hierbij op mij, maar ik was niet in een stem ming om te antwoorden. Ik verlangde er slechts naar, dat de goede Timotheus zijn afscheid zou krijgen, omdat ik daarna hoopte zekerheid te ontvangen omtrent de oorzaak van het bebagelijk waas, waarin de geheele gestalte van Gryce nu gehuld was. Cook kan volkomen gerust zijn, - verzekerde de de tective. Wanneer hij een grogje wil drinken, voordat Morris hem naar zijn logement brengt, zou ik denken dat dit hem heel goed zal doen, en hij zich alle vrees gerust uit 't hoofd kan zetten. Geet hem een flink glas brandewijn Morris, en laat 't hem zelf aanmengen. Maar het duurde zeker meer dan tien minuten, voor wij van den man en zijne klachten verlost waren. Mary's beel tenis scheen allerlei teedere gevoelens in zijn hart te hebben opgewekt, en het bleek mij opnieuw dat hier de schoonheid wel betooverend moest zijn, om op zulk een man zulk een indruk te kunnen maken. Éindelijk echter wist N., die nu de zachtheid en bereidwilligheid zelve was, hem tot bedaren te brengen en hem buiten de deur te krügen. Zoodra ik met Gryce alleen was, moeten zeker de tegen strijdige indrukken en gewaarwordingen, die mijn hart be stormden, zich op mijn gezicht hebben afgeteekend, want na een korte poos van veelbeteekenend zwijgen, zeide hij mij barsch, maar met nog iets behagelijks in zijn stem, dat ik Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Pirecteuren-Ultgevers J. C. PËEKËBOOM i

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1