ballon «De Stad Amsterdam», van den heer A. D. Smit, bestuurd door den kapitein J. J. P. R. Christan, élève van den eersten Nederland- schen kapitein H. L. Yerburgt. «Te 4.4 uren steeg het gevaarte statig omhoog of liever zag ik de aarde onder mij wegzinken. Gevoe len dat ik steeg, kon ik niet. Wij rezen aanvankelijk tot eene hoogte van slechts 400 meter; ongeveer boven den Overtoom gaf de kapi tein last zand uit te werpen. Dit baatte echter niet, aangezien de bal lon, door de massa regenwater en bijgevolg door de inkrimping van het gas, zijne stijgkracht voor het oogenblik verloren had. «Gelukkig echter kwam voor een oogenblik de zon te voorschijn, die ons met hare verkwikkende stralen koesterde en tevens het gas deed uitzetten, zoodat wij op eene hoogte van 600 meter over Burgerveen trok ken. Steeds bleef de ballon nu rij- zende, want boven Woubrugge gaf de kapitein eene hoogte aan van 900 meter. Een weinigje regen deed den ballon vervolgens weer dalen tot op 700 meter ongeveer boven Oudshoorn, waar het kermis scheen te zijn. Nadat 10 kilo's zand waren uitgeworpen, stegen wij echter tot 1600 meters. Een stoomboot waar op muziek werd gemaakt en waar van wij de verschillende tonen dui delijk hooren konden, voer, verge zeld van eenige zeilbootjes, den Rijn op in de richting van Woerden. «Wij waren toen J/« uur weste lijk van Alien a/d. R. «Daar besloot de kapitein te strij ken het anker was reeds uitge worpen en het openen van de gas- klep deed den ballon dalen tot op 1200 metersBoskoop was toen reeds in 't gezicht. Doch ziet- daar brak de zon weder door de zware wolkenmassa, en van die hulp werd nu gebruik gemaakt om nog eêns hooger luchtlagen op te zoeken. Door de uitzetting van het gas ste gen wij allengs van 1200 tot 3250 meters in de onmiddellijke nabijheid van Gouda. Toen echter onttrok de zon zich weder en gaf de kapitein te kennen, dat het oogenblik van dalen gekomen was. «Langzaam zakkende, dreven wij over Delft in de richting van 't ge huchtje Noordkethel, waar wij zon der averij op het weiland neerstre ken van den heer C. Berckekamp. Wij hadden alle reden de ontvangst en de hulpvaardigheid te roemen van de personen die bij het strijken tegenwoordig waren. «Ten slotte, de hechte constructie van ballon en optuiging verdient allen lof.» In verschillende gezin nen te Amsterdam zijn ziektegeval len voorgekomen, die worden toe geschreven aan het gebruik van schadelijke melk. Zelfs is een der aangetasten reeds bezwekeneen oppassend huisvader, die een onver zorgd gezin achterlaat. Ook te Amsterdam zal in navolging van Rotterdam een tram - omnibusdienst worden op gelicht. Naar men verneemt, heeft het comité tot viering van den Prinsesjesdag te Amsterdam,opnieuw een adres aan den Gemeenteraad der hoofdstad gericht, met verzoek om op zijn besluit terug te komen en alsnog een subsidie voor de feesten toe te staan, waardoor dan tevens een zoozeer gewenschte offl- cieele stempel op de leesten zou worden gedrukt. Aangaande de z. g. petro- leumbron, die een smid op Tessel achter zijne woning meende ont dekt te hebben, vernemen wij dat de zaak van weinig beteekenis is. Het toevloeien der vettige massa, die aan petroleum deed denken, heeft geheel opgehouden. De uit komst van het scheikundig onder zoek ia nog niet bekend. Bij het verbouwen van een tweetal pakhuizen aan de over zijde van de Zaan te Wormerveer, had Woensdag een opperman het ongeluk met een vracht steenen van den steiger te vallen. De spoe dig aanwezige geneesheer verbond den zwaar gekneusden schouder van den man en kon gelukkig con- stateeren, dat er geen levensgevaar bestond. Tlians 13 het volledig feestpro gramma verschenen, dat de regelings-commissie voor de waardige ontvangst van de 111e alge- meene vergadering en het 31 congres der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, op 913 Juli e. k. te 's Hage te houden, heeft vastgesteld. Hebben zich B. ea W. de ontvangst van directeuren, donateurs en afgevaardigden der meer dan 100-jarige en eerbiedwaardige nationale nijverheids vergadering moeten ontzeggen, het Depart. '9 Gravenhage heeft zich blijkbaar met ingenomenheid het genoegen en de eer willen verzekeren, om de nijverheidsmannen, overeen komstig de waardigheid der Hofstad en van de feestvierende Maatschappij, te recipieeren. Die ontvangst zal op Maandag 9 Juli, 's avonds te 7 uren in het feestgebouw der sociëteit »de Vereeniging" plaats hebben. Na de receptie vereenigen zich de Congres laden in den Dierentuin, om van het concert onzer Kou. Mil. Kapel te genieten. Dinsdag te 9 uur vangt daarop (in de "Ver eeniging") de eerste algemeene vergadering aan. Te 12 uur biedt het Haagsche Departement den vergaderden een dejeuner aan; des middags wordt de Nationale Tentoonstelling vauOude en Nieuwe Kunstnijverheid bezocht en 's avonds te half negen wo dt ter eere van de Nijverheid een groot avondfeest op het terrein der Tentoon stelling, in den Koekamp georganiseerd. Den volgenden dag wordt de arbeid te 9 uur iu de eerste Congre9zittiug hervat, waarna men een bezoek zal brengen aan de Haagsche kook school. Des avonds hebben de afgevaardigden van elders toegang tot 't concert van de Tent in 't Bosch. Te 9 uur komen de Congresleden daarop nog in de Vereeniging hijeen voor een gezellig samenzijn. Donderdagmorgen vergaderen Congres en al gemeene vergadering voor het laatst. Dien dag: opnieuw déjeuner in de Vereeniging, aangeboden door 't Haagsche Departement, eu gemeenschap pelijk diner op «Zeerust« te Scheveningcn, waar men den avond verder zal doorbrengen. Des Vrijdags wordt een rijtoer door liet West- land gemaakt tot aan den Hoek van Holland, terwijl een der grootste moezerijen van het Westlaud op dien tocht zal worden bezichtigd. Het D a g i l.v. Z.-H. en's Gr. verhaalt het volgende: «Goede vrouw, hoe duur zijn je eieren?» vroeg eeu oudachtig heer met een vriendelijk voorkomen aan een vrouw, die met eieren op de markt was. «Dertien stuivers het dozijn, geen duit minder mijnbeer: zie eens hoe groot ze zijn», gaf de koopvrouw ten antwoord. Zij dacht een «chef de cuisine» van deze of geene rijke familie voor zich te heb ben en overvroeg daarom een stuiver. «Dat is niet duur, moedertje», hernam de oude heer glimlachend, «maar alvorens te koopen, wil ik mij eerst overtuigen of die eieren versch zijn. Ik zal er een paar stuk slaan, die ik natuurlijk zal betalen.» «Ga uw gang,» zei de vrouw, «breek en onderzoek zooveel u wilt.» De gewaande kok brak een ei en haalde er een zilver geldstuk uit te voorschijn; uit het tweede vielen er twee zilverstukken; het derde, wonder boven wonder, leverde een «louis d'or» op. De vrouw, d e dit met open mond had aangezien, riep nu uit: «Zoo is het genoeg! Laat mijn eieren. Ik wil ze niet verkoo- pen. Ga maar heen mijnheer, u zult mijn eieren niet meer aanraken. De oude heer, die niemand an ders was dan Weiss, een bekend goochelaar, ging zijns weegs, terwijl d* vrouw in koortsachtige haast het eene ei brak na het andere, maar zonder ooit iets anders te vinden dan dooier en eiwit. Het ongeluk aan hetRijn- spoorstation te 's-Hage, dat aan den eerst onlangs in dienst getreden con ducteur Aartsen het leven kostte, heeft zieh vermoedelijk aldus toe gedragen: De beambte moet, even nadat de trein het station binnengestoomd is, uit den conducteurswagen zijn ge sprongen, in de gedachte, dat hij reeds ter bestemder plaatse was. Be merkende dat hij te vroeg den trein verlaten had, moet hij bij zijn po ging om weer vlug in den wagen te komen, tusschen de treêplanken van twee rijtuigen zijn gevallen. Vandaar dat zijn lichaam op de spoorbaan kwam en door de nog volgende wageDs verbrijzeld werd. Een vastraken tusschen het stee nen plankier en de treèplank is niet denkbaar, omdat de opening tusschen beiden zeer gering is. BI ij kens een door den schout en heemraad van den pol der Kralingen gedane schouw als beheerder over den straatweg van de Kortekade te Kralingen, is het bestuur van deu Prins Alexander- polder bekeurd wegens het in slech ten toestand bevinden van gemel- den straatweg, en wel over eene lengte van 230 meter. Op den 29en zal er eene herschouw over den straatweg plaats hebben, als wan neer dan de straatweg in orde zal behooren te zijn. Woensdag middag viel aan het Spijk bij Lobit een kind van een schipper van het vaartuig in den Rijn. Oogenblikkelijk stelde men alle mogelijke pogingen in het werk om het te redden, doch te vergeefs. Toen men het kind opge haald had, bleek het reeds een lijk te zijn. Nog alt ij d gaat de b e - ruchte Spanjaard voort zijne po gingen tot oplichting in ons land voort te zetten. Thans is zijn schat in de nabijheid van Zutfen begra ven en heeft hij een brief aan een ingezetenen dier stad gericht, om hem door een voorschot in de ge legenheid te stellen weder in het bezit van den schat te komen, dien bij dan met hem zal deelen. Dinsdag a. s. komt de ka pitein Staring met een detachement infanterie, sterk 35 manschappen, te Deventer in garnizoen terug. De luitenant Vintgens blijft voorloopig nog met 40 manschappen in de venen. De 2e luitenant H. A. F. Botter is Dinsdag ochtend met een deta chement infanterie uit de venen bij Steenwijkerwold, te Deventer te ruggekeerd. Bij een onweder, dat V r ij- dagnamiddag te 2 uren te Melt (Limburg) woedde, sloeg de bliksem in de woning van den herbergier Beckers aldaar. Een gat werd in het plafond geslagen, meubelen en vloer werden beschadigd en een venster verbrijzeld. Een vierjarig jongentje, dat naast de kachel in een kiuderstoeltje was gezeten, kreeg brandwonden aan het rechterbeen en onderlijf; de stoel werd onder hem stuk geslagen. Een zuigeling, 9 maanden oud, die ih hetzelfde vertrek in eene wieg sliep, werd daaruit geslingerd, min stens 3 M. ver, doch kreeg geene wonde. De bliksem verliet het huis door een gat in den steenen muur te slaan, ter grootte van 10 en op eene hoogte van 5 cM. boven den beganen grond. Het getroffen ge bouw is nog nieuw en vormt mede het hoogste punt uit de omgeving. De electrische stroom schijnt te zijn aangetrokken door de ijzeren kachel pijp, welke den schoorsteen vervangt en boven het dak uitsteekt. Genees kundige hulp is voor het kind in geroepen. De brandwonden zijn eehter niet van gevaarlijken aard gebleken. De ouders bevonden zich op het oogenblik buitenshuis. Te Zevenbergen werd dezer dagen een bedelaar gearres teerd. Toen de politie hem onder zocht, bleek het, dat hij nagenoeg f1600 aan bankpapier bij zich droeg. Te Assen is een verga dering gehouden van werkgevers, saamgeroepen door den heer J. E. Scholten te Groningen en belegd ter bespreking van den werkgevers- bond. Het doel het pensioneeren van werklieden vond veel bijval, maar er werden nog al bedenkingen in de praktijk geopperd. Besloten werd nader een samenkomst te be leggen, in de hoop dan meer mede werking te vinden. Omtrent de zware ver- wonding, den stoker V. te Ouden hoorn toegebracht, verneemt men nader, dat niet de matroos le kl. S., maar juist de verwonde de aan valler is geweest. S. moet zoodanig door V. mishandeld zijn geworden, dat hij hem in drift en opgewon- heid de wonden toebracht. De toe stand van V. is Woensdag niet ver ergerd. De dader is in arrest, en tegen hem is door de bevoegde mi litaire macht procesverbaal opge maakt. Naar a a n 1 e i d i n g v a n d e misleiding en oplichterij, ten na- deele van eenige kooplieden te Mep- pel gepleegd door een sluw persoon te Laudsmeer, maakt de burge meester der gemeente Meppel het volgende bekend: «Allen, die geleverd hebben aan, of ten behoeve van C. Jz. Bakker te Landsmeer, zich bedriegelijk noe mende en schrijvende handelaar in effecten enz., of aanvragen tot le vering hebben ontvangen, wordt verzocht, de betrekkelijke schriftu ren ten spoedigste te bezorgen ten gemeentehuize, ter opzending aan de justitie». De jachtopzichter Ho u- selaers te Kevelaar is gisteren dood geschoten. Als verdacht van dien moord is de schoenmaker N. Janssen aldaar gearresteerd. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Volgens het Weelcblad voor incourante -fond sen van Broekman Honders zijn in do week, eindigende 19 dezer, verhandeld de volgende fondsen Aand. Mpij tot expl. van het Ame rican Hotel tot106 pet. Aand. Amst.-üeli Comp. 1886/88 tot 475 Aand. De Deli-Brouwerij tot. 51 Aand. Deli-Maatschappij 848 pet. incl. Aand. Mijnh.-Mpij -Tamhang" Lr. A tot 25 Aand. Oost-Sumatra Tahak-Mij tot 105 7,-106 >/3 pet. Aand. De Palemhang-Mpij tot. ƒ742 Aand. Siak Tahak-Mpij115 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1887 tot305 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot6 Aand. IJssel Stoomtram-Mpij tot. 77s Aand. Guarantie Kapitaal Spaarbank Amsterdam tot69 Aand. Ass.-Mpij t. Brandsch. "De Ne derlanden", van 1845 tot 147 Aand. Brandverz. Genootsch. v. Brand en Binnenl. vaart tot187* KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Houtrijk en Polanen ds. Dek king te Hoofddorp (Haarlemmermeer.) BU ITENLAIVD. België. De hertog van Aumale is, vergezeld van een talrijk gevolg, te Ostende aangekomen. Hij zal zich naar Engeland begeven. Frankrijk. De minister van Landbouw bereidt eene herziening voor van de wet op de boschcultuur. Volgens de oude wet kunnen de gemeenten bij financieelen nood, daarin eventueel voorzien door den verkoop van hakhout uit de bosschen welke tot hun gebied behooren. Deze bepaling gaf echter herhaalde lijk aanleiding tot conflicten tusschen de gemeentebesturen en de admi nistratie der bosschen. De minister wenscht nu een bepaling in het leven te roepen, waarbij het hakken van hout op een vastgestelden datum, en de verkoop terstond ten bate der gemeente plaats heeft. Voor de opbrengst zullen rentegevende be wijzen van staatsschuld worden aan gekocht. Wanneer de gemeente gelden noodig heeft zal zij ge machtigd worden uit het aldus ge vormde reservefonds te putten. De licten, die het boschwezen betreffen, zullen voortaan, in tegenstelling met vroeger, aan den gewonen rechter onderworpen zijn. In eene vergadering in het lokaal der boulangisten, rue de Sèze, heeft Déroulède te kennen gegeven dat hij zich terugtrekt en ook geen anderen kandidaat zal aanbevelen. Naar men zegt heeft er tusschen hem en Bouianger een heftige dis cussie plaats gehad naar aanleiding van de nota die Déroulède, zonder overlegging aan het comité, aan de kiezers van Gharente wilde richten, om zijn terugtreden te motiveeren. Eenige boulangisten zouden een nieuwen candidaat willen voorstellen. De Lanterne vordert van Weilier dat hij in 't belang der Republiek zich terugtrekt. «Indien gij niet van uwe candidaatsteliing afziet, maakt gij u tot bondgenoot der bonapar- tisten, door scheuring te brengen in da republikeinsche partij.» De Preste is van dezelfde mee ning; de Intransigeant zwijgt. De verkiezing in Gharente is een onherstelbare en vernietigende nek slag voor het boulangisme. 't Wordt ook tijd dat er aan die comedie-vertooning een einde komt. Bij een feestmaal ter eere van den te Parijs vertoevenden president van Ecuador, Antonio Flores, werd door de Lesseps in een toast gezegd, dat binnen twee jaren de groote schepen het kanaal van Panama zullen passeeren. De pauselijke nuntius, Rotelli, bracht een dronk uit op Flores, den vriend van Frankrijk, op de ver eeniging der latijnsche rassen en den wereldvrede. Vervolgens dronk hij op den «grooten Franschman», die na de Middellandsche met de Roode Zee te hebben verbonden, weldra de Nieuwe Wereld in twee deelen zal hebben gescheiden. De Kamer heeft bij de voort zetting van de behandeling der wet op den arbeid van minderjarigen en vrouwen in fabrieken o. a. een amen dement van Yves Guyot, strekkende om den arbeid van vrouwen in de mijnen toe te laten, verworpen. Een voorstel om minderjarigen boven de 16 in de mijnen toe te laten en kin deren van 4 uren 's morgens tot ook te voren had opgemerkt Deze ontdekking valt u koud op 't lijf, niet En de lippen vast op elkaar drukkende, voegde hij er bij «Mij niet, ik heb 't zoo verwacht. Gij moet u van de zaak een heel andere voorstelling hebben gemaakt als ik, hernam ik, of gij zoudt inzien, dat zij door deze ontdekking een scherpen keer neemt. Aan de waarheid verandert dit echter niets. Wat is de waarheid? Zoudt gij dat gaarne willen weten hernam Gryce, terwijl zijn geheele wezen nadenken teekende en hij zijn stem tot den laagsten toon liet dalen. Of ik de waarheid zou willen weten Naar wat anders zoeken wij dan zoo ijverig Welnu dan, zeide hij, naar mijn inzicht, is het aanzien van de zaak veranderd, maar zeer ten goede. Zoolang werd aangenomen, dat 't Eleonore was die met Clavering huwde, was alleen haar jongste manier van han delen verklaard, maar de zaak zelf daarom nog niet opge helderd. Waarom toch zou Eleonore of haar echtgenoot den dood gewenscht hebben van een man, wiens mildheid zij geloofden dat zou ophouden bij zijn dood? Hoe geheel an ders echter ziet 't er uit, meneer Raymond, nu bewezen is, dat Mary, da erfgename, Clavering's echtgenoote werd. Bij een misdaad van dezen aard moet gij nooit vergeten na te gaan, wie bij den doud van den vermoorde het meeste voor deel kan hebben. Maar Eleonore's hardnekkig zwijgen dan Haar angst om toch vooral zekere stukken van overtuiging verborgen te houden? hoe wilt gij die dan verklaren? Ik kan mij voor stellen dat een vrouw zichzelf opoffert voor haar echtgenoot, ten einde hem voor de gevolgen eener bedreven misdaad te vrijwaren, maar dat zij dit ook zou doen voor den man van haar nicht, kan ik onmogelijk aannemen. Dus denkt gij nog altijd, dat Clavering de moorde naar is van den heer Leavenworth? vroeg Gryce, terwijl hij de knieën tegen elkaar drukte. Nog altijd? herhaalde ik, hem sprakeloos aanziende, daar een vreeselijk denkbeeld mij eeuklaps deed beven. Ot gij nog altijd gelooft, dat Clavering den heer Lea venworth zou vermoord hebben. Wat zou ik anders moeten denken of gelooven? Gij zult toch niet willen aannemen, dat Eleonore geheel uit eigen beweging haar nicht uit eene moeielijkheid zou heb ben geholpen, door het leven te vernietigen van hun beider weldoener SStM Neen, zeide Gryce, ik geloof niet, dat Eleonore iets met de zaak te maken heeft. Maar wie.... begon ik; doch ik kon verder geen woord uitbrengen; die afgrond die zich nu voor mijn verbeelding opende, deed mij van schrik verstommen. Wie? Wel wie anders ais zij, voor wie, door haar vroeger bedrog en den haar voorts opgelegden dwang, zijn dood een uitkomst was. Wie anders ais de schoone, pracht- lievende, mannenbedriegende, engelachtige.... Ik rees als door een schok van afschuw recht overeind. Noem den naam niet! riep ik uit, gij hebt 't toch misnoem den naam niet Houd mij ten goede, zeide hij, maar wij zullen dien naam te dikwijls moeten noemen, om er nu maar niet dadelijk mee te beginnen Mary Leavenworth, of zoo ge liever wilt, mevrouw Clavering. Zijt ge daar zoo vree selijk over verwonderd Ik nietik heb van den beginne nooit anders gedacht. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2