Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 26 Juni 1888. No 1526. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C- PËERËBOOM1 en J. B. AVIS. Eoofdaaenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublieite Etrangère G. L. BAVBE 4" Go., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 31bts Faubourg Montmartre. Zij, die zich met 1 Julia.s. op HAARLEM'S DAGBLAD hébben geabonneerd, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. STADSNIEUW S. Haarlem, 25 Juni. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst beeft aan onzestad- genoote mej. J. A. S. Landré, na afgelegd examen, de diploma's eer sten graad voor zang en zangonder wijs toegekend. Mej. Landré is eene leerlinge van mej. A. Bastiaans en den beer W. C. H. Schmölling alhier. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag den listen Juni 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukkeu en punten zullen aan dG orde gesteld worden. Voorstel B. en W. ontslag huur Gym- nastiekschool aan vereeniging „Concordia Id. id. ontslag buur walgrond Spaarne en Burgwal, firma L. Sabelis Jr.; Id. id. af braak perceelen Oostvest; Id. id. speel plaats Opleidingsschool voor meisjes; Id. id. verhuring grond Barrevoetesteeg en rapport comm. van fin.; Id. id. toelating tegen betaling van een kind op kostelooze school; Benoeming tijdelijke wethouder; Rapport rechtgel. commissie, gebruik van grond bij buitenverblijf „Eindeuhout"; Id. id. stoombooten Spaarne; Voorstel B. en W. overwegen spoorweg; Id. id. pomp Nieuwe Groenmarkt; Proces-verbaal kasopneming; Rekest J. A. Okhuysen c. s. verandering benaming .„Breesteeg" in „Breestraat". Hier ter stede is in den ouder dom van 80 jaren overleden de oud- strijder H. Wesseling. Het aantal oudstrijders van 183031 is daar door weder met één man verminderd. Zondagmiddag werden de kinde ren, welke van de Israëlietische gods dienstschool alhier gebruik maken, feestelijk onthaald in de voor die school bestemde lokalen van het nieuwe gebouw in de Lange Wijn gaardstraat. Het spreekt van zelf dat het er aangenaam to°ging.Vooraf hielden de heeren van Cauveren en N. Weill toespraken en daarna ontving elk der leerlingen een keurig boekge schenk in prachtband ter herinnering aan de inwijding der school. Zeer toepasselijke liederen met eenvoudige doch treffende melodie en woorden werden daarop den heeren leden van de schoolcommissie en den kerkeraad toegezongen. Het was vervolgens eene verras sing toen een der leerlingen, de jonge heer J. Mok, opstond en na daartoe verlof te hebben gekregen den heeren in zeer juiste en goedgekozen woor den de gevoelens van dank en waar- deering van zijne medeleerlingen vertolkte voor heigeen ten hunnen behoeve was tot stand gebracht. Een keurig zilveren horloge werd den jeugdigen spreker daarvoor als aandenken ten geschenke gegeven. Onder zulke prettige indrukken bleef men nog eenigen tijd genoege- lijk te zamen. Nog kan vermeld worden dat aau den heer van Cauveren, den hoofdonderwijzer, toestemming werd verleend tot stichting van een fonds tot verstrekking vau warm voedsel en kleeding aan behoeftige school kinderen, voor welk fonds van een onbekenden gever reeds terstond f50. was ingekomen. Een Rotterdamsch liefhebber van het cricketspel heeft een kostbaren beker ter beschikking gesteld van den Nederlandschen Cricket-Bond, met de bepaling, dat daarom ge streden moest worden door de Clubs van alle Nederlandsche steden, welke zich daartoe bij den Bond aanmeld den, en dat de beker het eigendom zou worden van die gemeente, welke haar het eerst drie achtereenvol gende jaran zou winnen. Voor dit jaar, het eerste, hebben zich aan gemeld Haarlem, Utrecht, Amster dam, Wageningen, 's Gravenhage en Rotterdam, en het lot heeft bepaald, dat Haarlem het eerst met Utrecht in het strijdperk zal treden. Die be langwekkende strijd heeft Zondag ochtend om 11 uren op een weiland bij het Huis ter Kleef plaats gehad. Eene commissie heeft uit de twee Haarlem8che Cricket Clubs een elf tal gekozen, bestaande uit negen leden van »Rocd en Wit» en twee van «Excelsior», aan wie zij meende de handhaving van de eer der Haar- lemsche cricketters het best te kun nen toevertrouwen. De uitslag van dezen strijd is, dat Haarlem heeft gewonnen. De officier van justitie alhier ver zoekt te worden bekend gemaakt met de namen van personen, die in den laatsten tijd goederen op crediet hebben afgeleverd aan Cornelis Jbz. Bakker zich noemende en schrijvende handelaar in effecten te Landsmeer, thans wegens oplichting alhier ge detineerd, of wel aan zijne hand langers Lodewijk Kok en C. Wzn. Visser, te Landsmeer, Beemster of Amsterdam woonachtig. Toezending van de briefwisseling, die tot de aflevering heeft geleid, wordt tevens verzocht. Zaterdagnamiddag is een kind van 16 maanden in de Voorzorg straat alhier door een haan aange vallen, die het verschillende ver- wondingeu in het aangezicht en in den hals heeft toegebracht. Zaterdag is uit een turhehip lig gende in het Spaarne alhier een zilveren cylinder-horloge ontvreemd. In den afgeloopen nacht is ten huize van den heer C. del Court, woonachtig te Velsen, door mid del vau braak diefstal gepleegd. Uit een benedenkamer is een ijze ren kistje, waarin f 350 aan bank papier en zilvergeld, ontvreemd. De zilverlade werd ook opengevonden, maar daaruit wordt niets vermist. De „Zaadv.Bade" schrijft: „Nadat ter eere van de opening van het badseizoen in de muziekhal van Hotel Kurzaal door de kapel van het 7e reg. inf. een redelijk goed bezocht concert gegeven was, trad Donderdag 11. terzelfder plaatse het Variété- gezelschap uit den Parkschouwburg te Amsterdam op. „Hetgeen dit gezelschap te hooren en te zien gaf, liet, het genre in aanmerking genomen, weinig te wenschen over; de voordrachten waren goed, vermakelijk en steeds zoo, dat „une mère y peut con- duire sa fille". Het théatre miniature ver wierf een welverdiend succes, eveneens de heer „capt. James Webb", wieus vaardig heid in het gebruik van het geweer alleen geëvenaard werd door de kalmte, waarmede „mistress Webb" telkens het doelwit in de handen of op het hoofd hield. De forte chanteuse madlle. Juana bezit eene om vangrijke, welluidende altstem, die zonder twijfel nog meer geapprecieerd zou wor den, indien de slottonen niet, ter wille van het effect, zoo onnatuurlijk lang wer den aangehouden. Deze eerste soirée variée is in elk opzicht goed beslaagd en zeer goed bezocht. Naar ons werd mede gedeeld, zal deze „International Variety Company" gedurende het badseizoen meer malen hier optreden." Zondag is eene matinée musicale gege ven in Hotel Kurzaal. Door burgemeester en wethou ders van Aalsmeer zal Vrijdag 6 Juli a. s. op het Raadhuis aanbe steed worden, het verbouwen der openbare lagere school met onder- wijzerswoning te Aalsmeer in Wijk I. LEGER EN VLOOT. Zaterdagmiddag werd op het exerci- tietorrein Kijk in de Pot te Bergen-op- Zoom aan den kapitein van het Oost-Indisch leger C. K. J. van den Bussche de Mili taire Willemsorde uitgereikt, hem door den Koniüg toegekend voor zijn heldhaftig gedrag bij de inneming van de benting Kota Rentang op den 2en October 1887. De troepen, welke in 2 liniën waren opgesteld, werden, na door den garnizoens commandant, kolonel H. T. C. Harden- berg, te zijn geïnspecteerd, in een groot carré vereenigd, waarna tot de plechtig heid werd overgegaan. Véor het afnemen van den eed sprak de kolonel Hardenberg de troepen toe en wees op de schitterende belooning, welke door den Koning wordt toegekend aan hen, die, trouw aan het vaandel, bewijzen geven van moed en be leid op het oorlogsveld. Zulk eene beloo ning zou hier worden uitgereikt aan den kapitein C. K. J. van den Bussche. Na eene hartelijke toespraak tot dezen dapperen officier van het Indische leger werd de eed afgenomen. Hierna werd het eereteeken op de borst gehecht van den nieuwen ridder door den kapitein der genie Cramer. Voordat aan de officieren gelegenheid werd gegeven, hunne geluk- wenschen aan den kapitein Van den Bus sche aan te bieden, sprak de kolonel Hardenberg de zijne uit, waarbij hij voor stelde, den gever der orue het eerst te herdenken met een driewerf hoera. Een donderende jubelkreet weergalmde langs den Scheldeoever: „Leve de Koning! Hoera!" uit honderden kelen. Daarop klonk niet minder krachtig een driewerf hoera voor den dapperen kapi tein, die met een krachtigen handdruk uiting gaf aan zijne gevoelens van dank baarheid niet alleen, maar ook van waar deering voor zoovele bewijzen van hulde en kameraadschap. Nadat de officieren in de gelegenheid waren gesteld, hunne bizondere gelukwen- schen aan den ridder aau te bieden, werd nog door de troepen gedefileerd, en hier mede was de indrukwekkende militaire plechtigheid afgeloopen. Den kapitein Van den Bussche werd eeu diner aangeboden door de officieren van het garnizoen. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de ridders der M. W. orde, majoor Le Bron de Vexela, van het reg. grenadiers en jagers, de kapitein der genie Cramer, te Bergen-op-Zeom, en de gepens. luit. van het Iud. leger Van den Brandeler, te Breda. ONDERWIJS. Den 4en Juli zal de zesde vergadering van onderwijzers uit het arrondissement Hilversum plaats hebben. De beschrijvings brief bevat o. a. de volgende punten 1. Is het wer.sehelijk, dat de klasse onderwijzer met zijne leerlingen de geheele school doorloope? In te leiden door den heer H. van Dam, te Nieuweramstel. 2. De paedagogiek als studievak, in te leiden door den heer Hoornstra van Hil versum. 3. Bespreking van een deel van het Hollandsche polderland (hulpmiddel v. h. onderwijs in carton-pierre) en eenige op merkingen betreffende het onderwijs in de aardrijkskunde van Nederland. In te leiden door den heer A. A. Beekmanvan Zutfen. Ter afwisseling zullen, onder leiding van den heer Andriessen, door de onder wijzers eenige zangstukken gezongen wor den. Zaterdag vergaderde te Wormerveer de „Vereeniging van Hoofdonderwijzers, Schoolautoriteiten en Leeraren m. o. aan de Zaanstreek". De heer A. Pelt, direc teur der H. B. S. te Zaandam, leidde in „Het onderwijs in Natuurkennis op de lagere school". Op heldere wijze zette spreker uiteen, welke plaats genoemd on derwijs z. i. moest innemen en laügs wel ken weg do onderwijzer zijne leerlingen op dit uitgestrekt gebied moest leiden. Zonder een slaafsch volgen van de werkjes van den heer Van der Ley te willen aanbevelen, achtte hij toch den daar aangewezen weg don juiste. Sprekers rede werd met aandacht ge volgd en algemeen was men dankbaar voor het leerrijke van de voordracht. Na opge wekte discussie bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Door den gemeenteraad van Barsin- gerhorn, is op 23 Juni jl. tot hoofd der school aldaar benoemd de heer W. Koops, le onderwijzer aan de school voor o. 1. o. 2e kl. te Amsterdam. PHUIIiLETO 3ST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 671 XXVI. SRTCE VERKLAART ZICH NADER. Het publiek, ging Gryce op hoogst ernstigen toon voort. begint ons reeds openlijk te beschuldigen van lauwheid in deze zaak. Er moet iets gedaan worden, al was 't ook maar als voorloopige maatregel. Eleonore heeft zich de verdenking der justitie door eigen schuld op den hals gehaald en zij moet de gevolgen daarvan zelf dragen. Het spijt mij zeer voor haarzij heeft een edel en trouw karaktermaar ge rechtigheid is gerechtigheid en hoewel ik overtuigd ben van haar onschuld, zal ik tot hare gevangenneming moeten over gaan, tenzij.... Maar ik kan mij onmogelijk met deze gedachte ver eenigen, riep ik uit. Door zulk een maatregel zou zeker onherstelbaar onrecht gepleegd worden aan haar, wier eenige fout is, dat zij zich verkeerdelijk opoffert voor een nieht die deze opoffering geheel onwaardig is. Wan neer mocht blijken dat Mary de.... Tenzij er tusschen nu en morgenochtend iets mocht gebeuren, vervolgde Gryce, even afsof ik niets ge zegd had. Morgenochtend? J a. Wilt ge mij nog niet één dag uitstel geven vroeg ik wanhopig, na een vergeetsche poging om mij in de wer kelijkheid te verplaatsen, met aanneming van het feit, dat alles wat ik tot nu beproefd had, ijdel en van geen waarde zou blijken. Een dag uitstel, zeide Gryce, om wat te doen? Dat was 't juist wat ik, helaas, zelf niet wist. Om Clavering op te zoeken en hem te dwingen tot bekentenis, zeide ik, mij aan een stroohalm vastklem mende. En daardoor de geheele zaak in de war te helpen, hernam de detectief. Neen, meneer Raymond, de teer ling is nu geworpen. Eleonore is bekend met het eene feit, waardoor deze misdaad op het hoofd komt van haar nicht, en zij moet ons dat mededeeien of de gevolgen dragen van hare weigering. Maar waarom morgen vroeg ik, om toch nog een laatste poging te wagen. Nu wij reeds zooveel tijd aan onze onderzoekingen hebben ten koste gelegd, zal een enkele dag meer toch niet schaden; vooral daar wij ons doel met meer zekerheid nabij komen. Een weinig meer gewikt en gewogen.... Een weinig meer gemodder voor niet, viel Gryce, die zijn geduld begon te verliezen, mij driftig in de rede. Neen, nogmaals neen, mijnheer Raymond; de tijd van dralen is voorbij, er moet nu iets gedaan worden, dat da delijk doel treft. Hoewel, wanneer ik de ontbrekende scha kel, die ik nog behoef, kon vinden.... En welke is die, als ik vragen mag? De onmiddellijke en eigenlijke aanleiding tot deze treurige gebeurtenis. Een enkel bewijs slechts, dat de heer Leavenworth zijn nicht heeft bedreigd met ongenade of Clavering met wraak, zou mij vasten voet geven op de plek, waar ik als punt van uitgang wezen moet. En dan zou ook van eene inhechtenisneming van Eleonore geen sprake meer zijn. Neen, mevrouw, ging hij uiterst opgewonden voort, dan zou ik door de reeks uwer schitterend ver sierde zalen regelrecht op u toetreden, en wanneer gij mij vroegt of ik den moordenaar gevonden had, zou ik zonder aarzelen die vraag met ja beantwoorden en u de schoone oogen doen slaan op een stuk papier, waarvan de inhoud u ongetwijfeld zou verbazen. Maar ontbrekende scha kels zijn gewoonlijk zeer moeilijk te vinden, vervolgde hij, zich opnieuw tot mij wendende. Er 's gewikt en gewogen, zooals gij het gelieft te noemen, en de uitslag was nul en van geener waarde. Alleen de bekentenis van een dergenen die met de misdaad iets te maken hebben, kan ons doen vinden wat wij zoeken. Ik zal u zeggen wat ik wil doen, zeide hij plotseling met verheffing van stem: Miss Leavenworth heeft mij verzocht haar van alles op de hoogte te houden; zij is, zooals gij weet, zeer verlangend naar de ontdekking van den moordenaar en heeft daarvoor een rijke belooning beschikbaar gesteld. Welnu, ik zal haar verlangen bevredigen. De vermoeden*'

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1