Bericht. ;sb NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 28 Juni 1888. ADVERTENTIES: Het Museum Tan Knnstnijverlieifl te Haarlem. S I AUSSIE S. mmmis. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. J B. AVIS. Hoofd/wanten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. ÜAUBE dp Co., JOH. F. JONESSuer., Paryt3lit: Faubourg Montmartre. Zij, die zich met XJulia.s. op HAARLEM'S DA GUL AD hebben geabonneerd, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis DE DIRECTIE. Verslag 1887—1888. Wij ontvingen bovengenoemd verslaz en ontleenou daaraan bet volgende: Bij den toenemenden bloei van bet Mu seum, zal eenige uitbreiding der lokaliteit weldra wenschelijk worden, ook vooral met het oog op het verkrijgen eener geschikte ruimte, om doorloopende tentoonstellingen te houden. Aan de rangschikking der voorwerpeu wordt 'teeds de meeste zorg besteed. De meeste voorwerpen, welke het Museum bevat, zijn thans genummerd en van op schriften voorzien, buitendien zijn lijsten opgehangen, waarop de voorwerpen nader zijn omschreven. De verzameling gipsafgietsels van steen- en marmerwerken is dit jaar weinig uit gebreid. Vooral werd aan de uitbreiding van de afdeeling boutsnijwerk voel zorg besteed. De verzameling afgietsels werd ver meerderd met eenige schoone Gothische en Renaissance-ornementen, benevens eenige andere belangrijke stukkeu. De werken van kleineren omvang werden dit jaar meer uitgebreid.. In het verslag vindt men daar van een gedetailleerde lijst. Eenige origineele oude stukken werden door aankoop het eigendom van het Mu seum, terwijl het ten geschenke ontving een stoof, snijwerk, omstreeks 1850 door P. Keur te Zand voort vervaardigd, als mede een besneden strijkplank van J. Asjes te Wieringen. Nog werden aan het Museum in bruik leen afgestaan een aantal kunstwerken, uit een oud gebouw in de JaDsstraat, ter plaatse waar nu het nieuwe gerechtshof zal verrijzen. De eerste grondslagen voor eeue ver zameling zegelafdrukken, geschenken van de hh. jhr. mr. Stuers te Parijs en van den Broek te Nijmegen zijn ook in het museum geplaatst. De groote uitbreiding die de lederver siering gedurende de laatste tijden heeft verkregen, deed de commissie besluiten eene verzameling drijf- en snijwerk in het museum te vestigen. Eenige boekbanden zijn reeds aange kocht. De commissie roept den steun in van allen, die ook boeken mochten willen afstaan. De afdeeling metaalwerk is dit jaar aan zienlijk toegenomen. Verder is de verzameling vermeerderd met eenige bizonder belangrijke afgietsels der Romaansche en Gothische kunst, afge nomen op vaatwerken voor godsdienstige doeleinden bestemd. Nog werden aangekocht 15 galvano- plastische reproductiën van drijfwerk en werd eene belangrijke verzameling oud, gekleurd en verguld papier door den heer Érederiks aan het museum geschonken. De afdeeling keramiek is met eenige stuk ken verrijkt. De commissie verheugt zich in den aanwinst van eenige oorspronkelijke Griek- sche vazen, waardoor de uitgebreide ver zameling reproductiën van dit vaatwerk, eene gewenschte aanvulling heeft verkre gen. Nog zijn eenige zeer fraaie oorspronke lijke stukken ander aardewerk aangekocht. De glasverzameling is dit jaar slechts weinig toegenomen. De afdeeling textile kunst is slechts vermeerderd met een geschenk van mevr. E. Gerard te Hamburg beslaande in eenige frnaie monsters van nationale borduur werken uit Duitschland, Oostenrijk en Italië, verder eenige belangrijke werken uit Zweden en eenige oud-Hollandsche lappen. Het verslag behandelt verder: 1. De boekerij, tentoonstellingen, aanwinst van voorwerpen uit het buitenland, uitgave van afbeeldingen en beschrijvingen, cata logus der Keramiek, vestiging van musea van kunstnijverheid in andere gemeenten, het bezoek en den Raad van bestuur. De Raad heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van de hh. N. Brant- jes en mr. A. J. Duymaer van Twist, welk verlies gedeeltelijk is vergoed door de toetreding van den Groothertog van Saksen. Bijlagen: Algemeene opgave der voor werpen die gedurende het jaar 1887/88 in het Museum zijn geplaatst. Boek- en plaatwerken waarmede de boe kerij vermeerderd is gedurende 1887,88. Uit den staat van ontvangsten e i uit gaven van het Museum over 1887 blijkt dat de ontvangsten bedroegen f8082,59, de uitgaven f8070,456, zoodat een batig saldo in kas is van f 12,13\ De rekening van de teekenschool voor Kunstnijverheid wijst over 1887 in ont vangsten f 11688.82, in uitg. f 11485,285, zoodat een batig saldo in kas is van f 253,038, dat ten dienste der houtsnij- school is bestemd. Uit het verslag wegens de teekenschool voor kunstnijverheid over 1887/88, blijkt dat deze inrichting zich in een toenemen- den bloei mag verheugen. Het aantal man nelijke leerlingen der dagklasse is aanzien lijk toegenomen, aangezien er gedurende dezen cursus 14 nieuwe leerlingen zijn ingeschreven. De resultaten van het ouder wijs waren zeer bevredigend. Deze cursus werd met de van den vorigen overgeble venen door 21 mannelijke leerlingen be zocht. Het aantal damesleerlingen aan de dag klasse bedraagt thans 19. Twee van de zes hebben met goed gevolg het examen voor fraaie handwerken afgelegd. De Woens dag- en Zaterdag-cursus wordt thans door 19 leerlingen bezocht. Die der mannelijke leerlingen op dezelfde dagen telt er 18. Gedurende den cursus 188788 werd de school in het geheel door 219 leer lingen bezocht. Het aantal leerlingen der avondschool is niet toegenomen (vorige cursus 95, thans 93), maar het gehalte is aanmerke lijk verbeterd. De lessen van den avond-cursus zijn dit jaar met eenige vermeerderd. De kunstnaaldwerkkla8se is door de commissie wegens de goede resultaten voor vast aan de school verbonden. De prijs- uitdeeling aan een aantal leerlingen had den 13eu November op het Mus'um plaats. Bij het einde van den cursus 188788 zal er geen wedstrijd worden gehouden maar zullen de belooningen aan de leer lingen worden toegekend naar de waarde van het werk, dat zij gedurende den ge- heolen cursus vervaardigd hebben. Als bijlage tot het verslag van het Mu seum van Kunstnijverheid wordt ten slotte gegeven den //korte inhoud der voordrach ten gehouden door prof. A.Pierson, als voor zitter van den Raad van bestuur bij de opening der jaarlijksche vergaderingen in 1887 en 1888". Haarlem, 27 Juni. Dcor kerkvoogden derNed.herv. gemeente zijn aan de gemeentelijke verzamelingen op het Raadhuis ten geschenke gegeven twee photogra- fieën, één voorstellende de drie scheepjes, de andere het grootste scheepje, hangende in de groote of St. Bavo-kerk, welke photografieën zijn vervaardigd door M. N. F. Rotteveel, alhier. Heden bracht de minister van Oorlog, de heer J. W. Bergansiue, vergezeld van den kapitein bij den generalen staf F. H. A. Sabrou, een bezoek aan de militaire school al hier. Bij de Dinsdag gehouden aanbe steding van het maken van bestra ting en rioleering van een gedeelte van den Zijlweg en de Ruyckhaver- en Hasselaarstraten door den heer M. P. T. Piévinaire, zijn ingeleverd zes inschrijvingsbiljetten. De hoogste inschrijving bedroeg f 2970, de laag ste f2490. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering van de let terlievende vereeniging «J. J. Cre- mer» alhier, werden de aftredende heeren G. J. van Gasteren, G. v. d. Berg Jr., G. J. Raimond en C. H. van Looij, respectievelijk als President, Secret. Penningm., Regis seur en Vaandrig weder benoemd, de laatste evenwel bij herstemming met den heer A. J. <J. van Es. De aftredenden der commissie van bal lotage, de hh. K. van Veen, H. v. d. Stad, A. van der Velden, B. Oosten en A. L. v. d. Berg, werden herkozen en ais Commissaris van Orde het aftredend lid de heer A. Weill, terwijl wegens vertrek van den heer Jac. Buijs Jr., de heer G. G. Bies in diens plaats werd gesteld. Voorts werd eene commissie ge kozen tot het nazien der rekening en verantwoording van den secret, penningm. en het bekende werkend lid de heer L. Jansen met algemeene stemmen tot lid van verdienste be noemd. Als blijk van hoogachting en vriendschap is door de gezamenlijke ambtenaren ter Provinciale Griffie van Noord-Holland, aan den bode C. van Burkom, aan wien met in gang van 1 Juli a.s. pensioen is ver leend, ten geschenke gegeven eene prachtige petroleumlamp en spiegel. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Hillegom opgebracht f 31.84'/=. Op het verzoekschrift van de muziekvereeniging «Harmonie» te Hillegom, directeur de heer W. Hol man, om des Zondags-avonds mu ziekuitvoeringen te mogen geven op het dorpsplein, is door den gemeen teraad gunstig beschikt. LETTEREN EN KUNST. Bij de op 21 dezer te Utrecht gehouden examens vanwege de Mantschappij tot be vordering van Toonkunst, is aan mej. J. D. Terlaak het diploma le graad met onderscheiding voor klavieronderwijs en klavierspel toegekend. Naar men meent, is dit de eerste maal, dat zulk eene onder scheiding voor beide vakken voorkomt. In de nieuwe Pinacotheek van de Beiersche regeering zal de Hollandsche schilderschool vertegenwoordigd zijn door de op de tentoonstelling te Munchen door genoemd goevememeut aangekochte schil derij van Anton Mauve: «Hollandsche weide". Onze landgenoot Henri Seiffert is wederom met veel succes opgetreden in een concert te Londen, in prir.cess' Hall. Hij speelde IVieniawski's «Airs Russes", waarmede hij in Collard's Rooms te Lon-. den had gedebuteerd, ba Bruchs Romance, die hem een iriumf in Steinway Hall be zorgde, een air van Bach en de romanos van Svendsen. De Meiningers zullen een kunstreis door de Vereenigde Staten van N.-A. ma ken, waar zij in de voornaamste steden zullen optreden. Den 7en Juli zal te Zaandam, onder voorzitterschap van den heer D. And la Porte de jaarlijksche vergadering plaats hebben van onderwijzers en.onderwijzeres sen in het arrondissement /Zaandam''. Cp de agenda komen als punten van behan deling voor lo. Het verstrekken van voedsel aan arme schoolkinderen. Inl. de heer Witte van Zaandam. 2o. De Alpen en de Alp-bewoner. Inï. de heer W. J. van de Bildt van Zaandam. 3o. Het onderwijs aan onze nieuwelingen in de eerste weken. Inl. de heer J. A. Kok van Oostzaan. Bij wijze van proef zullen tusschen de gewone werkzaamheden eenige zangstukjes ten gehoore gebracht worden, hetgeen naar men hoopt, aanleiding zal geven tot het vormen van een zanggezelschap, dat bij de jaarlijksche vergaderingen ter afwisseling eenige nummers ten beste zal geven. De bijeenkomst zal besloten worden roet een vriendschappelijke!» maai'ijd, goede gewoonte sedert jaren in arron dissement in onbruik geraakt is. VISSCHERIJ. Nieuweaiep, 26 Juni. Zestig kcr- ders brachten heden 15 tot 140 gr., 20 tot 70 kl. tongen, 2 tarbotten, 1 tot 8 manden schar en 1 tot 8 m. kl. schol ten afslag, terwijl de beugers 480 roggen aan voerden; gr. tong gold 25 a 30 c., kl. id. 10 ii 15 c., tarbot f 4 a f 6, rog 29 a 37 c. per stuk, schar f 2 a f 3 per m. en kleine schol f 1.10 a f 1.50 per m. T ess el, 25 Juni. De Noordzee- visschers van hier brachten in de afgeloo- peu week elders ter markt; 1200 tongen. 20 tarbotten, een partijtje roggen, 100 m. FUUILIiBTO JXT. Naar het Engelseh, van Anna Kalharina Green. 69» XXVII. En hoe staat 't met de zaken? vroeg mijn vriend, toen wij, na de eerste groeten gewisseld te hebben, in snel len rit de stad binnen kwamen. Uwe zaken staan niet slecht, dunkt me, gaf ik ten antwoord, en begrijpende dat ik beter zijne aandacht kon vragen voor mijne belangen, wanneer ik eerst toonde de zijne behoorlijk behartigd te hebben, begon ik met hem te vertellen, hoe ver wij met het geding, waarin hij toen juist betrokken was, gevorderd waren. Dit onderwerp bleek aan beide zijden zoo vruchtbaar voor op- en aanmerkingen, dat wij reeds tweemaal de stad hadden rondgetoerd, toen hij zich bedacht, dat hij een brief bij zich had, die nog op de post moest. Daar bij dezen brief haast scheen te zijn, reden wij nu regelrecht naar het postkantoor, waar hij uitstapte om den brief te verzenden, terwijl ik intusschen de gele genheid had tot waarneming van den steeds wisselenden af- en aanloop der menechen, die in een landstadje op dat uur het postkantoor kiezen tot de plaats, waar zij elkander ontmoeten. Onder die bedrijvige, scho u niet groote me nigte, werd, waarom zou ik moeielijk kunnen zeggen, vooral mijn aandacht getrokken door een juffrouw van middelba ren leeftijd, die overigens in haar voorkomen volstrekt niets bizonders had. En toch, toen ik haar met twee brieven, een kleinen en een grooten, zag naar buiten komen en zij, bemerkende dat iemand op baar lette, de brieven haastig verborg onder haar om slagdoek, dacht ik er onwillekeurig over na, wat haar kon bewegen om bij den toevallig op haar gevestigden blik eens vreemdelinge, zoo geheimzinnig te werk te gaan. Maar daar de heer Monell bijna onmiddellijk weer verscheeD, had ik weinig tijd om mijne gedachten hierbij lang te be palen, en de belangrijkheid van het nu tusschen ons vol gende gesprek deed mij weldra de juffrouw en haar brie ven geheel vergeten. Daar ik nu mijn cliënt geen gele genheid wilde laten, om het gesprek over zijne aanhangige zaak, die trouwens van weinig belang was, voort te zetten, zeide ik zoodra hij was ingestegeD't Is waar ook, ik wist dat ik u nog iets vragen wilde, maar 't was mij straks ontschoten. Kent gij hier in de stad soms iemand, die Bel den heet? Voor zoover ik weet, woont hier alleen een weduwe van dien naam. Is haar voornaam Amy? Juist, Mrs. Amy Belden. Dan is 'tde vrouw, die ik bedoel, hernam ik. Wie en wat is zij en in hoeverre zijt gij met haar bekend Ik kan moeilijk begrijpen, zeide hij, hoe gij be lang kunt stellen in zulk een zeer gewoon, zeer ouder- wetsch en zeer goedig wezen als zij; maar daar dat nu eenmaal toch het geval schijnt, kan ik er niets tegen heb ben om u te zeggen, dat zij de achtenswaardige weduwe is van een vroeger hier gevestigden meubelmaker; dat zij een klein huis bewoont aan 't einde van gindsche straat en dat, wanneer gij een onderkomen mocht zoeken voor een of an deren havelooze of voor een ongelukkig huisgezin, of wel een goede oppassing en verzorging voor kleine kindereD, gij bij haar uitstekend terecht kunt. Wat mijne bekendheid met haar betreft, ik groet baar als lid anzer kerk, wanneer ik haar zie en wissel van tijd tot tijd eenige woorden met haar, maar meer ook niet. Een achtenswaardige weduwe, zegt ge; heeft ze etr-- gezin j Neen, zij leeft geheel alleen van een klein inkomei dat toch groot genoeg moet zijn, om haar te veroorloven van tijd tot tijd aalmoezen te geven, eene gewoonte, waar voor zij in de stad algemeen bekend is; overigens besteedt zij haar tijd met het naaien en breien van ondergoederen of dergelijke liefdewerken, waartoe iemand met geringe middelen, maar een liefderijk hart, in een stadje als dit steeds gelegenheid vindt. Maar waarom, als ik vragen mag, wenscht ge dit toch te weten? Zaken, mijn vriend, zaken, was mijn antwoord. Juffrouw Belden is eenigszins betrokken in een geding van zeer weinig belang trouwens waarin ik als pleiter voor een der partijen moet optreden en „ik achtte het, ook Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1