Haarlem's Dagblad BIJVOEGSEL 4 BEHOORENDE BIJ VAN DONDERDAG 28 JUNI 1888. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. Vergadering van Woensdag 27 Jnni 1888, des namiddags te één ure. Afwezig de leden van "Weel, Sneltjes, Koop- mans, Kist en de Haan. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Beschikking v. d. min. van Binnenl. Zaken, waarhij aan W. C. en E. .T. Pous wordt te ken nen gegeven, dat geen termen gevonden zijn het Raadsbesluit betreffende het bebouwen van een erf in de Bannesteeg, ter vernietiging aan Z. M. den Koning voor te dragen. Overlijden van den hooistelcer en peiler H. Wesseling. B. en W. wordt machtiging verleend een nieuwen te benoemen. Opbrengst van het rietland te Haarlcmmer- liede is f 142. Van kerkvoogden der Gerei', kerk zijn ten ge schenke ontvangen fotografiën van de aldaar han gende scheepjes. Dankbetuiging v. d. heer J. G. Tuytel voor de hem verleende gratificatie. Voorstel van B. en W. om aan de wed. Schulp- zand een gratificatie toe te kennen, is gesteld in handen van de comm. v. d. pensioenen. Idem tot weder verhuring van een kiosk aan de N. Z. II. Stoomtram i3 in handen gesteld v. d. comm. van fin. Voorstel van B. en W. tot afrastering van den open grond bij het Nassauplein. Goedkeuring van Ged. Staten van de heffing van het schoolgeld op de opleidingsschool en de Burgerschool. Voorstel van B. en W. om een subsidie te verleenen aan den Ned. Schutterij-kaderbond, voor een te houden wedstrijd. Rapport v. d. comm. van fin. omtrent het voorstel van B. en W'. betreffende een op te richten speeltuin. Ingekomen een voorstel van B. en W. tot re geling van het hcrhalingsonderwijs. Rapport v. d. commissie van fin. betreffende het verhuren van grond aan van Brienen. Rapport v. curatoren v. h. Gymnasium be treffende een rekest van den heer Hecker. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage aan den heer Sprenger voor de kosten van bewaking van den overweg van den spoorweg, Voorstel van B. cn W. lot verhooging van de jaarwedde van eenige onderwijzers die een zeker aantal dienstjaren achter den rug hebben, en ten slotte een ongeteekend schrijven, zijnde een vers op den toestand van de pomp op de Nieuwe Groenmarkt. Daar de Voorz. dit niet voor publiciteit geschikt acht, zal het alleen voor de leden van den Raad ter visie worden gelegd. Aan de orde is punt 1. Ontslag huur gymn. vereen. "Concordia". Krol. Ik heb hiertegen geen bezwaar, maar wou een vraag doen. U maakte melding van een ongeteekend vers. Bij de stukken heb ik gevon den een stuk papier dat niet ondertoekend is, niet op zegel is. Is dat de manier om onze goed keuring te vragen? Dit blijkt eene misvatting te zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Punt 2. Voorstel B. en W. ontslag huur wal- grond Spaarnc en Burgwal en Punt 3. Voorstel B. on W. afbraak perceelen Oostvest, worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 4. Voorstel van B. en W. om de speel- speelplaats bij de opleidingsschool voor meisjes af te breken, daar deze niet gebruikt wordt, de onoverdekte speelplaats er grooter en de licht schepping in de wachtkamer der onderwijzeres sen er beter door worden zal. Do Kanter. Het voorstel heeft mij ver wonderd. Toen ik het stuk had gelezen was mijn indruk, dat gebleken was dat in de kamer te weinig licht en de speelplaats te klein was en dat dit de oorzaken waren, waarom werd voor gesteld de overdekking af te breken. Het is mij echter gebleken dat dit het geval niet is. In die kamer is licht geuoeg en de onoverdekte speel plaats is groot genoeg. Ik begreep dat er een andere reden was. De eigenlijke reden is dat er een verzakking heeft plaats gehad. Als die ge vaarlijk is kan ik mij begrijpen, dat men voor stelt de overdekking weg te nemen, maar zoo ver ik oordeelen kan is dat het geval niet. Ik zou geen geld willen uitgeven terwijl er geen gevaar is en zou zeggen: laat het staan, het hindert niemand. Voorzitter. Indertijd heeft de inspecteur verlangd, dat er een overdekte speelplaats moest zijn. Deze is niet onderheid geworden en dat is de oorzaak dat de boel scheurt. Als de overdekte speelplaats nut had, zouden wij niet aarzelen die te laten herstellen, maar daar niemaud er ge bruik van maakt, is het toch m. i. wensche- lijk ze weg te nemen. Het is een ongelukkige bijbouw. De heeren van de comm. van fabricage zullen verder u beter kunnen antwoorden dan ik. Van Ek. Als men de speelplaats wilde be houden, moest men den westelijken muur weg breken en onderheien. Nu is er nog geen ge vaar, maar over een half jaar misschien wel eü daarom heeft de comm. v. fabr. de speelplaats willen wegbreken. Krol. Ik ben het geheel eens met den heer de Kanter. Nu komt de beer van Ek terug op licht aan te brengen in de kamer. Mij is geble ken dat in die kamer voldoende licht is, zelfs op donkere dagen. Juffr. Klomp heeft mij dat ook verzekerd. Er is echter een ander motief: Deze school heeft acht lokalen en als ze meer uitbreiding krijgt, zullen er een paar lokalen moeten worden bijgebouwd en s juist die ruimte daarvoor de aangewezen plaats. Ik geloof dat wij veel beter doen den toestand te laten als hij is, omdat er nu toch geen gevaar is. Later zullen wij toch in grootere onkosten komen. Van Ek. Wanneer daar een lokaal wordt ge bouwd zal het licht geheel wegvallen. Het licht mag er nu voldoende zijfi, dan is het dat zeker niet meer. Krol. Het tegendeel is waar, als er een heele verandering komt, kan men in den achtermuur van het nieuwe lokaal licht aanbrengen. Daar bij de rondvraag de stemmen staken, zal de zaak in de volgende vergadering weder worden behandeld! Punt 5. Voorstel B. én W. verhuring grond Barrevoetesteeg en rapport comm. van financ. en Punt 6. Voorstel B. en W. toelating tegen betaling van een kind op de kostelooze school worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 7- In de plaats van den heer Kist, die wegens ongesteldheid geruimen tijd verhinderd zal zijn, de functie van wethouder waar te nemen, wordt tot tijdelijk wethouder benoemd de heer Enschedé, die de benoeming aanneemt. Punt 8 Rapport rechtgcl. commissie, gebruik van grond bij buitenverblijf «Eindenhout", wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 9. Rapport rechtgel. comm. stoombooten Spaarne. Op het bekende adres van mr. Joan Bohl c.s. houdende verzoek om maatregelen te nemen tegen den overlast, dien adressanten ondervinden van het nachtelijk fluiten der stoombooten, het- gebruik van do stoomlier des nachts en van den rook, is het voorstel van de comm. v. strafverord. voor te schrijvendat gezagvoerders van stoom booten tusschen des avonds 10 en des morgens 6 uur niet van de stoomfluit gebruik mogen maken, tenzij iu de gevallen waarin dit bij andere voorschriften verplichtend is gesteld en verder, aan adressanten te berichten dat er be zwaar bestaat aan het overige gedeelte van hun verzoekschrift gevolg te geven. Von Re eken. Het spijt mij zeer, dat de comm. niet kon treden in mijn voorstel. Ze heeft eene kleine wijziging toegevoegd die het mij spijten zou als de Raad ze aannam. Het verwon dert mij dat de commissie dit gedaan heeft, om dat ook de kamer van koophandel gezegd heeft dat de bel de fluit wel kon vervangen. Wanneer de fluit noodig was zou ik er mij bij moeten neerleggen maar dit is zóo niet. Waar de Kamer van Koophandel geen bezwaar heeft en in Am sterdam en Rotterdam de fluit ook wordt ge weerd wensch ik dat de bijvoeging van de comm. voor do strafverordening niet wordt opgenomen. Deze bijvoeging: i/tusschen 10 en 6 uur" zou ik er dus gaarne uit wcnschen te zien gelicht. Ik stel dus als amendement voor om er die woorden uit te laten. Berkhout. Ik kan mij hiermede wel ver- eenigeu, het is uitgemaakt dat de fluit geen nut heeft. Als zoovele burgers verlangen naar deze verandering zou ik er geen bezwaar in zien. H u e t. Ik geloof dat als dit amendement aangenomen wordt men deze toestand krijgt, dat de stoomfluit niet meer gehoord zal worden onder het grondgebied der gemeente. Is dat de bedoeling, om geheel ai' te snijden het gebruik van de stoomfluit, b. v. op het Noorder- en Zuider-Buitenspaame? Vooral met het oog op het laatste geloof ik niet dat het wenschelijk is daar de fluit niet meer te laten hooren. Ik wijs op de spoorwegbrug. Daar is een kras mid del noodig om de aandacht van den brugwachter op een schip te vestigen. De nadering van een trein, de ketelmakerij in die buurt, maken een gedruisch waar het moeilijk is een schel te hooren; wat de heer von Reeken meent kan in de kom der gemeente wel toegepast worden. Von Reeken. Ik wil in dien geest mijn amendement wel wijzigen. B ij voet. Anders kon men bepalentusschen de in- en uitgaande bruggen, dan weet men het direct. Von Ree ken. Dan kan men beter zeggen: tusschen de spoorbrug en de Langebrug. 't Hooft. Ik wou alleen opmerken, dat de heer von Reeken het verlof om te fluiten nu uitbreidt wat de plaats betreft. Zooals het hier stoud geldt het voor de heelc gemeente, volgens deze redactie wordt het onbepaald buiten de kom. Von Ree Ken. Ik wil de opmerking van den heer Huet niet voorbijzien. Voorzitter. IJ is erg wreedaardig voor de inwoners bezuiden de Langebrug. De ICanter. Ik wensch alleen iets te vragen. Het voorstel luidt, de nieuwe voorschriften te voegen als punt c. bij art. 95 maar daardoor is m. i. van toepassing het onderschrift van dat artikel Deze strafbepalingen zijn niet van toepassing op de vaartuigen die varen of liggen in die ge deelten van het Spaarne, welke zich bevinden tusschen de grens der gemeente en de palen, waarop de woorden: "strijkt zeilen en sluit stoom af" zijn geschilderd. Bestaat er dan geen tegen spraak Voorzitter. Daar heeft u gelijk aan. Ma ca ré. Ik had dezelfde opmerking willen maken; dat sub-amendement van den heer von Reeken had kunnen wegblijven. Heeft men zich echter wél rekenschap gegeven van de bezwaren die zich kunnen voordoen bij den nieuwen toe stand? Houdt men wel in hot oog, dat er zooveel schellen in onze stad zijn Als er een klein schuitje voor een stoomboot ligt, heeft de stoom fluit menigmaal ccn ongeluk voorkomen. Dit zal de bel niet zoo doen. Ik heb wel gehoord dat sommige schippers misbruik maken van de fluit, maar dat kan ook met de bel geschieden. Ik spreek alleen van over dag. Ik zie niet in dat het goed doet, het fluiten te verbiedeu. Ik heb lui, die dicht bij het spoor wonen, nooit over de fluit hooren klagen. Eigée. Ik zie het bezwaar van den hcerMa- caré niet zoo erg in. Eerstens is de snelheid van stoombooten in de kom der gemeente gering. De kamer van koophandel bedoelde alleen een of twee stooten op de bel te geven, terwijl die bel zelf een heel ander geluid heeft dan bijv. de bel van de tram, of die van de gemeente-reiniging. Von Ree ken. Ik blijf dan bij mijn primitief amendement: «indien hij signalen geeft met de stoomfluit, tenzij in de gevallen waarin dit bij andere voorschriften verplichtend is gesteld." De Kan ter. Als ik mij niet bedrieg herinner ik mij, dat een van de gevallen, waarin een stoomboot fluiten moet is bij gevaar van aan varing. Dus, wat het gevaar betreft, geloof ik niet dat het bezwaar zoo groot is. Ik vind hot amendement van den heer von Reeken goed vooral nu de 1c. v. k. dat bevestigd. Het amendement wordt thans goedgekeurd mei 3 stommen tegen, de heeren Macaré, Derx er Stolp. Von Reekeu. Het spijt mij dat de comm, mijn tweede amendement niet kon overnemen. Het is werkelijk een enorm groote last, de stoomliei des nachts te hooren Iaden en lossen. Als hij noodi< was zou ik er mij bij neerleggen, maar dat is zoo niet. Voor de kleinste bagatellen wordt de lier gebruikt. Ik wil het gebruik niet tegengaan, maar wel de last die de burgerij er van onder vindt. De comm. heeft gezegd dat zij wel wat voor mijn voorstel gevoelt, maar dat er voor en tegen is. Ik zou mijn amendement echter niet temin willen handhaven. Ik wensch dan aan art. 95 der politie-verordeaing toe te voegen.- indien hij van 's avonds 10 tot 's morgens 7 uur op eene wijze lost of laadt, die voor de rust nadselig is. Voorzitter. Ik hen wat verlegen met wal meneer zegt, want als de Raad zich niet verccnigt met het 2e gedeelte van het vooistel der comm. kan eerst het ameudement ter sprake komen. W aller. Ik wensch een enkel woord in het midden te brengen. U heeft volkomen gelijk, maar ik geloof toch, dat het beste is een ande ren weg te gaan. Ik gevoel wat voor het voor stel van den heer von Reekeu, maar geef de voorkeur aan de redactie der comm., omdat het niet uitvoerbaar is. Ik zou dus willen stemmen voor art. 2 van liet voorstel van de comm. In omvraag wordt thans gebracht het 2e ge deelte van het voorstel der comm. Dit wordt aangenomen met 11 tegen 9 stem men. Tegen dc heeren Waller, Enschedé, Macaré, Berkhout, von Reeken, Heshnijsen, Stoel, 't Hooft en Bijvoet. Punt 10. Voorstel van B. en W. om eene overbrugging te maken aan den Kruisweg. V oorzittcr. Vinden de heeren goed eerst hierop de comm. van fabricage te hooren B ij v o e t. Ik vind dat uitstekend goed. Mag ik do heeren attent maken dat op de Rietlanden te Amsterdam een brug is die nu reeds betim merd is, omdat de kinderen er een speelplaats van maakten, langs de leuningen afgleden enz.? Er zijn zeer weinig menschen, die er van gebruik maken en het is zeldzaam dat men er iemand over ziet gaan. Macaré. Ik kan uit de stukken niet zien of over deze overbrugging is onderhandeld met de ïloll. IJzeren Spoorweg-Mij. Voorzitter. Volstrelct niet. Wordt conform het voorstel besloten zonder hoofdelijke stemming. Punt 11. B. en W. stellen voor de pomp op de _N. Groenmarkt, die volgens scheikundig onderzoek slecht water levert, te vervangen door een nieuwe. Hierop is een voorstel vau den heer Lc^ wijks, luidende als volgt: Dit ongeschikte dui water wordt niettemin veel tot drinkwater bezigd. De bodem is vol rottende bestanddeel^ Het gebruik daarvan is zeer schadelijk en neem ik aan dat dit niet op feiten is aan IA toonen, de ondervinding heeft bewezen dat besmettelijke ziekten veel kwaad is gedaan dooi

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 5