NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaarganp Dinsdag 3 Juli 1888. No. 1532. STADSNIEUI BI N N E N L A N II. WIE IS IE SCHULDIGE? S DA ABOSMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, maanden/1.20. Franco door hetele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke ntfs- 0.03. Dit blad verschij] Buresa: Kleine Houtstraat 1 ijïdijki behalve op Zon- en Feestdagen. Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENT1ËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents» Groote letters naar plaatsrinmte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEKREBOUJ1 en J. B. AVIS. fdagentin voor het Buit inlandCompagnie Génerale ie PuUieite Etrang'ere S. I. DAVBE Co., JOB. f. JONES, Suer., Partje, 31hi Paulourg Montmartre. Haarlem, 2 Juli, Het stedelijk museum -cliil- derijen en oudheden op hetihuis alhier, werd in de maanui jl. bezocht door 319 personsen en 366 zonder betaling. Op de aardappelen- en tuark- ten alhier zijn in de popen maand aangev. verlc. hooggste pr. Aardapp. 2695 HL. 2060 HL. f 9.-^ Boter p. K.G K.G. 1476 kiL 1476 kiL fl.8T0.90. p. sta' stuk. ;en 487 stuks 408 stuks f19.2 5. In de maand Mei de Haarl.-Zandvoort wn met Sw.Mij. 17.055 reizigers vervoerd De opbrengst van dervoer bedroeg f:2.35 dat van goederen .33.79 en aan diversen .^8.64 Totaal #4.78 zijnde per dag-kilometeï5.08. De heer F. Palm, 1882 consul-generaal van Niland te Rio de Janeiro in Bra^ bracht Zaterdag een bezoek aieze ge beente en bezichtigde c het mu seum op bet Raadhuis. Door onzen stadgenolen beer J. A. G. van der Sr is met gunstig gevolg het exai C. aan de polytechnische sch< te Delft afgelegd. Met het oog op aan den heer J. A. Alers te echt ver leend eervol ontslag districts veearts, is de waarnem van zijne functien bij vernieuw tijdelijk opgedragen aan den er M. J. Hengeveld, alhier. De rekening en verwoording van den Haarlemmermè)older over 1887 ligt voor belanglbenden ter inzage gedurende 14 een van af 23 Juni7 Juli a. s. secretarie in de Jansstraat, te K*lem. De heer Bakker, ophter in den Haarlemmermeerpoldee Haarlem mermeer, kreeg voor vee kippen op de landbouwtentostelling te 's Gravenhage den ee^n prijs. De te Sassenheim gehouden col lecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden, heeft f 20.50 opgebracht. Het badhuis voor minvermogenden te Zand voort werd den IBen Juni geopend en herbergt op het oogenblik 27 patiënten van beiderlei kunne en van zeer uiteen loopenden ouderdom, terwijl in de volgende week nog 16 verwacht worden. Er komen dagelijks aanvragen om opneming van verschillende plaatsen van ons land, zoo dat het te voorzien is, dat binnenkort de beschikbare ruimte in gebruik genomen zal zijn. In het vorige jaar werden aldaar ver pleegd 84 patiënten, waarvan 40 manne lijke en 44 vrouwelijke; de jongste was 8 jaren, de oudste B5 jaren oud. Binnen baden (warme zeebaden) werden gegeven 685, buitenbaden 1906. Van de patiënten werden 17 (8 man. en 9 vr.) ten tweede male opgenomen. De resultaten waren over het algemeen zeer gunstig. In 1887 werden voor het eerst de patienteu bij aankomst en vertrek nauwkeurig gewogen; bet meest nam in gewicht toe een 18-jarig meisje, nl. 16 pd. in den tijd van zeven weken. Een lijder aan vetzucht, die gedurende negen weken 32 zeebaden genomen had, ver minderde aan gewicht 26 pd. waardoor hij in staat gesteld werd, zijne vroegere bezigheden te hervatten. Over de verschil lende ziekfcevormen, die ter behandeling kwamen, kan hier niet verder worden uitgewijd. Genoeg zij het, mede te deelen, dat het badhuis voor minvermogenden jaarlijks bewijst aan eene dringende be hoefte te voldoen, te meer daar het de eenige gelegenheid is, waar niet alleen kinderen, maar ook volwassenen tegen een gericgen prijs verpleging kunnen vinden. Dit jaar ontving de inrichting van een Amsterdamsch ingezetene een ziekenwagen en een draagstoel ten geschenke, alsmede van eene dame, die jaarlijks eenige pa tiënten alhier laat verplegen, eene groote bezending van kleedingstukken. (Zandv. Badct.) LEQER EN VLOOT. Door bet regiment grenadiers is aan den secretaris der commissie, samengesteld tot het oprichten van een gedenkteeken op het kerkhof Kotta-Radja, aan alle in den Atjeh-krijg gesneuvelde, of aan de aldaar bekomen wonden overleden 's lands dienaren, afgedragen de som van 110.70 gulden. De Ned. Bond van oud-onderoffi cieren heeft eene uitnoodiging ontvangen van de afd. Gent van den Koninklijken Belgischen bond van oud-onderofficieren om Zondag 22 Juli e. k. tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een gedenktee ken ter eere van de Gebr. Van der Vel den, onlangs in de Kongo gesneuveld, daar men bij deze gelegenheid gaarne ook de Hollandsche driekleur vertegenwoordigd zou willen zien. De bij het wapen der artillerie be noemde kapitein F. C. de Bordes blijft voorloopig gedetacheerd aan de Konink- Milit. Academie. De 2e luitenant H. A. van Lookhorst, van het 4e reg. inf., is overgeplaatst bij het leger in Ned.-Indië. ONDERWIJS. De heer H. T. van Sandwijk heeft 1 Juli onder vele blijken van belangstelling zijne 25-jarige ambtsvervulling gevierd als hoofd der o. 1. school te Kwadijk. VISSCHERIJ. N i e u w e d i e p, 80 Juni. Vijf-en- veertig korders brachten heden 20 tot 150 groote en 30 tot 60 kl. tongen, 8 tarbot ten, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 8 manden schar ten afslag, gr. tong gold 25 a 35 c. kleine id. 10 a 15 e., tarbot f 4 a f 6, per stuk, kl. schol f 1.20 per mandje en schar 4 a f5 per mand. T e s s e 1, 80 Juni. De rogvisscherij binnengaats leverde deze maand 517 m. rog op. Door de visschers werd daarvoor ruim f 1850 besomd. Al deze rog werd ter markt gezonden naar Brussel eu Ant werpen. Lemmer, 29 Juni. Gedurende de laatste dagen werd er op de Zuiderzee weinig bot gevangenslechts ruim 1000 kilo, die den opkoopers werden afgeno men voor 20 cent per kiloin den klein handel bleef de prijs 30 cent per kilo. De bot was intusschen groot van stuk en dik. Heden werden aan de zouterijen alhier aangebracht 25,000 stuks die voor «markt prijs" werden opgelost. LANDBOUW EN VEETEELT- De verwachtingen van den te veld staan- den oogst in de Haarlemmermeer is als volgt: tarwe middelmatig, rogge id., wintergerst vrij goed, zomergerst middelmatig, haver vrij goed, boonen goed, erwten id., vlas id., koolzaad middelmatig, kanariezaad goed, karwei id., mosterd middelmatig, aardap pelen komen goed voor den dag, beet wortelen dan opgekomen, appelen weinig, peren redelijk, houtgewas geleden door de droogte, weiland id., hooiland weinig aanwezig. De veestapel is gezond. Bij resolutie is door den minister van Financié i bepaald, dat op zitdagen buiten de gemeente waar de ontvanger gevestigd is, hij ook betalingen behoort aan te ne men op aanslagen in andere gemeen ten van zijn kantoor dan die waar de zitdag wordt gehouden. B«zuinig ing. Ter a a n- vulling van ons bericht, dat het tractement van den Goev.-Gen. ge bracht is van f 160.000 op f 132,000, kunnen wij nog mededeelen, dat voor uitrustings- en reiskosten wordt uit getrokken 120.000 en f8.000, in plaats van f 60.000 en f 20.000 zoo als de gewoonte was. Vad.) Door denjongstenzoon van den burgemeester van Amster dam is Vrijdag daar de eerste steen gelegd voor het Diaconie-Weeshuis in de Zwanenburgerstraat. Wedstrijden. Bij den grooten nteruationalen wielerwedstrijd welke Zaterdag j.l. achter het Rijksmuseum, te Amsterdam is gehouden, werd in den "Aanmoedi gingswedstrijd de eenige prijs een zilveren cup (f 120) gewonnen door P. W. Schcltema Bcduin. De uitslag van den Beslissingswedstrijd was als volgt: tste prijs L. Leestemakcr in 5 m. 41/6 s.; 2de prijs H. M. Stroethoff in 5 m. 42 5 s.; 8de prijs F. Anderheggen in 5 m.% 5% s. Die van den Nieuwelingswedstrijd voor éénpersoons tweewielers aller typen: le afdeeling no. 1 L. Leestemaker in 4 m. 2s.; no. 2 B. Trakra nen in 4 m. 18% sno. 3 P. van der Kolk in 4 m. 26lf& s., 2e afdeeling no. 1 H. M. Stroethoff in 4 m. 7 s., no. 2 F. Anderheggen in 4 m. 72, a s., no. 3 Louis Smulders in 4 m. 17 s., die van den Internationalen wedstrijd voor tweepersoons driewielers: lc pr. Th. van Pal- land en C. H. Thiehout, in 5 m. 49 '/6 sec., 2e pr. A. R. W. Kerkhoven en A. L. Couvée in 5 m. 5O4 5 s., 8e pr. P. "W. Scheltema, Beduin en F. Hart Nibbrig, in 5 m. 58% s., die van den Professional wedstrijd voor tweewielers: le pr. J. Allard (Eng.) 2 m. 513 5 sec, 2e pr. W. M. Woodside (Amerika), 2 m. 53% s., die van den Internationalen wedstrijd voor tweewielers: le pr. J. F. J. Huysser, in 8 m. 5% s., 2o pr. Th. Dawson, in 3 m. \V/5 s., 3e pr. C. Brou wers iu 3 m. ll2/5 s., die van den Nieuwe lingswedstrijd voor éénpersoons driewielers le afdeeling no. 1 B. Trakranen in 3 m. 254 '5 s., no. 2 E. F. Stroethoff in 3 m. 28% sec., no. 3 I. B. Bruinier in 8 m. 29% s., 2e afdeeling no. 1 C. G. A. Drukker in 3 m. 30% s., no. 2 A. Stroet hoff in 3 m. 31% s., no. 3. W. H. Meuring Jr. in 8 m. 35 s. Van den beslissingstrijd 'le prijs B. Trakranen, in 3 m. 28% s.; 2e. prijs Jan B. H. Brunder, 8 m. 31 Ya S-J 3e pr. E. F. Stroethoff, 3 m. 35 s. Die van den internationalen wedstrijd voor éénpersoons Safeties. le pr. F. Hart Nibbrig in 6 m. s*> 2e pr. L. Leestemaker in 6 m. 15\'6 s.; 3e pr. H. W. van Raden in 6 m. 15' 6 s.Die van den pro fessional wedstrijd voor tweewielers, le pr. Wood side (Eng.) in 5 m. 49s s s., 2e pr. Allard in 5 m. 42% s.; Ralph Temple (Amer.) en J. Dubois (Frank.) hadden zich teruggetrokken. De inter nationale wedstrijd voor éénpersoons driewielers is niet doorgegaan. De afloop van den hoofdwed strijd voor éénpersoons tweewielers aller typen (Internationaal) is: le pr. Hart Nibbrig in 19 m. 13 8., 2e pr. Rolandus Hagedoorn 20 m. 33% s., 3e pr. Van Pallandt 21 m. 17% s. De heer Nibbrig won tevens de tijd-medsille de medaille voor het grootst aantal kceren van den Jury-post. Zondag 11 uren werd van het plein voor het Rijksmuseum een gezamenlijke rit gedaan naar Ouderkerk, en keerde men te 4 uren terug. In het Ziekenhuis te 's-Hage is Zaterdag opgenomen een kok uit het «Kurhausi, verwond door een messteek hem door een huisknecht toegebracht, volgens zeg gen bij ongeluk. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt. Door de commissie der Maatschappij tot redding van dren kelingen te Rotterdam is de gonden medaille uitgereikt aau den heer C. G. A. Wijnmalen, ondernspec- teur van politie aldaar, voor ver leende hulp aan een drenkeling. Te Apeldoorn heeft de aldaar bestaande Vereeniging tot veraangenaming van het verblijf voor bezoekers en bewo ners, op vele punten in en om het dorp handwijzers laten plaatsen, welke den weg aangeven voor een wandeling of rijtoer. Vooral met betrekking tot de Soeren- sche bosschen, welke steeds toegankelijk zijn voor wandelaars en rijtuigen, geeft dit den bezoeker veel gemak. Zitbanken zijn hier en daar aangebracht, terwijl op den Galgenbergnabij het koffiehuis «Berg en Bosch" eene hut is verrezen, vanwaar men niet alleen een prachtig uit zicht heeft over Apeldoorn, maar tevens eene goede gelegenheid heeft om iets te gebruiken. Ook heeft de Vereeniging zorg gedragen voor concerten, welke in de verschillende hotels aldaar zullen plaats hebben en tot welke ieder vreemdeling vrijen toegang heeft. Met het oog vooral op de aanstaande tentoonstelling der Tuinlieden-vereeniging die op 27, 28 en 29 Juli zal worden ge houden, heeft de Vereeniging ook een in formatiebureau opgericht, waar gratis alle inlichtingen verstrekt worden, welke vreem delingen dienstig kunnen zijn, ook tot het bekomen van kamers, het huren of koopen van huizen, enz. De Vereeniging van Ne- derlandsche suikerfabrikanten heelt heden te Rozendaal een vergadering gehouden ter bespreking van de maatregelen, die kunnen worden ge nomen tegen het gebruik hier te laude van saccharine (zoogenaamde suiker uit steenkolenteer). FEITJ LLHTON. Naar Tiet Engelj, van Anna Katharina Green. 73 XXVIII. EEN TtEEMDE ERVARING. Hier ie niet slehte sprake van de wet, maar ook van gewone plichtibetracting, hernam ik. Neem eene aan, dat zich juist het te^novergeetelde voordeed; dat de eer en het geluk der andie dame afhing van het getrouw be waren dier papieren,wat zou dan uw plicht zijn? Maar.... Een overeenkoiet is iets, waarmee niet valt te schip peren, zeide ik. - Na de opdracht aanvaard en uw woord gegeven te lebben, zijl gij verplicht alle gestelde voorwaarden letterlij na te komen. Gij zoudt u zeer stellig schuldig maken aanmisbruik van vertrouwen, wanneer gij de papieren vernietig zonder de daartoe noodige wederzijd- 'che toestemming. Ik geloof dat |ij gelijk hebt, zeide zij, terwijl haar gelaat op eens als dior een plotseling bij haar opgekomen denkbeeld verhelderdwerd. Eu verder bleef zij zwijgen. Ik sloeg haar in stilte gade en dacht: Wanneer ik Gryce of N. was, zou ik van deze tafel niet opstaan, voordat ik omtrent deze zaak alles was te weten gekomen en vernomen had, wie de beide dames waren en waar deze papieren, die van zoo groot belaag schijnen, verborgen zijn. Maar daar ik noch de een noch de ander was, kon ik haar slechts over het onderwerp aan den praat houden, in de hoop dat zij zich iets mocht laten ontvallen, dat mij aanleiding kon geven tot verdere ophelderingen. Ik wilde haar met dat doel juist de een of andere vraag doen, toen mijn aandacht werd ge trokken door een arme vrouw, die uit de achterdeur van het tegenover gelegen huis kwam, eu er zoo haveloos en ellendig uitzag, dat zij mij onmiddellijk herinnerde aan htt gesprek dat wij aan tafel hadden gehouden over schooiers en laudloopers. Kauwende op een korst brood, die zij weg wierp zoodra zij de straat bereikte, kwam zij al sukkelend aangeloopen langs het voetpad, terwijl de koele voorjaarswind haar gelapte en gerafelde lompen deed opwaaien en een paar erbarmelijk slechte schoenen deed te voorschijn komen, die de blijken droegen van een langen tocht door modder en slijk te hebben meegemaakt. Daar komt iemand, aan wie uw menschlievendheid naar allen schijn wel besteed zal zijn, zeide ik, terwijl ik naar het oude vrouwlje wees, dat juist kwam aan strompelen. Juffrouw Belden scheen uit een diepe mijmering te ont waken. Zij hief langzaam het hoofd op en sloeg een blik vol innig medelijden op het ellendig schepsel. Arme stumper! zuchtte zij, die heeft 't wel noodig. Maar ik kan vau avoud ongelukkig weinig voor haar doen, vervolgde zij, toen de vrouw voor het hek bleef staan. Een stevig avondmaal is alles wat ik haar verschaffen kan. Dit zeggende stond zij op, ging naar de voordeur eu wenkte de bedelares, dat zij zou omloopen naar de keuken. Een langgerekt: God loone 't u! met grove stem uitge bracht, overtuigde mij een oogenblik later, dat juffrouw Belden de daad bij 't woord had gevoegd en der arme een hartig maal had voorgezet. Spijs en drank scheen echter niet het eenige, wat door de vrouw verlangd werd. Na verloop van eenige minuten, die naar mijn gedachten met praten voorbijgingen, hoorde ik nogmaals haar stem, nu om een onderkomen voor den nacht smeekeu. De schuur of het turfhok I hoorde ik haar zeggen, of waar u maar ergeDs een hoekje open heeft. Er volgde nu een lang verhaal vau ellende en gebrek, zoo verschrik kelijk en hartroerend, dat 't mij volstrekt niet bevreemdde, toen juffrouw Belden mij bij haar binnenkomen zeide, dat zij, ondanks haar eerstgenomen besluit, de arme vrouw vergund had, den nacht bij het vuur in de keuken door te brengen. Ze ziet er zoo goed en eerlijk uit, zeide zij, en weldadigheid is de eenige weelde, die ik mij kan ver oorloven. Door dat onverwachte voorval kwam een einde aan ons onderhoud. Mijn gastvrouw ging naar boven en voor een geruime poos was ik aan mij zeiven overgelaten, zoodat ik ruimschoots gelegenheid had om na te denken over het-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1