Provinciale Staten vanNoord-Iolland. BINNENLAND. T ess el, 1 Juli. Door de rogris- schers werden in de afgeloopen week 152 mandeu rog gevangen, die ter markt wer den gezonden naar Brussel en Antwerpen. De rog gold 20 a 27V, c. per stuk. De Noordzeevisscliers Uesomden per schuit f30 tot f 40. De paling vangst was een weinig gunstiger dan in de vorige week. De pa ling gold 20 a 50 c. per half kg. Voor de rookerijen had veel aanvoer van schar ren, kleine schol, poonen en pieterman nen plaats, tegen de volgende prijzen: scharren f 2.50 a t 8, kleine schol f 2 a f 2.50, poonen f 1 a f 1.50, alles per mand; pietermannen 75 a 90 cent per stuk. Lemmer, 1 Juli. Gisteren werden aan de zouterijen te dezer plaatse aange bracht 15,000 stuks ansjovis, die werden opgelost voor f 7.70 de netjes- en f 7 de kuilvisch per 1000 stuks; vangst onbe duidend. Heden was de aanvoer van ansjovis, aan de zouterijen alhier, niet belangrijk, door dien het grootste aantal visschers geen zee kiezen ter visscherij. De aanvoer bedroeg 7000 stuks, die tot marktprijs werden op- Zitting van 3 Juli 1888. In een bij voegsel tot de „Staatscourant" van 3 Juli zijn opgeno men de door den Koning goedgekeurde gewijzigde statuten van de volgende naam- looze vennootschappen lo. „Haarlerasche Brand-Verzekering- Maatscliappij 2o. „Zwijndrechtsche Zoutkeet;" 3o. „Borneo-Mijn-Maatschappij" te Am sterdam 4o. „Maatschappij voor Meel-en Brood fabrieken," te Amsterdam. Voorts is aan de „Coöperatieve Handels- drukki rij" te Leeuwarden vergunning ver leend tot verlenging van den termijn der plaatsing van de nog onuitgegeven aau- deelen in het maatschappelijk kapitaal, met een nieuw tijdvak van vijf jaren. Bij kou. besluit van den 29en Juni 1888 zijn, met ingang van 1 Augustus 1888, benoemd tot betaalmeester te Gro ningen P. W. C. Maclaine Pont, thans te Middelburg; te Middelburg H. A. Sijpkens, thans te Hoorn; te Hoorn jhr. G. A. J. Spengler, met intrekking zijner benoeming tot betaalmeester te Almeloo. (Sect.) De Koning heeft den 2den Juli 1888 de geloofsbrieven ontvangenwaarbij baron Von Saurma-Jeltsch door Zijne Majesteit den Keizer van Duitschlaud, Koning van Pruisen, in zijne hoedanigheid van Hoogstdeszelfs buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij Zijner Majesteits hof, wordt be vestigd. Een- goed gel ij kende beeltenis van ons prinsesje komt in Schorems Familienblatt voor. In het korte bijscurift wordt met lof mel ding gemaakt van de wijze, waarop ons koninklijk echtpaar de kleine erfgename van den troon opvoedt. De minister vanFinan- ciën zal bij zijne memorie van ant woord een gewijzigd voorstel be treffende de verlenging van de con cessie der Nederlandsche Bank aan de Tweede Kamer inzenden. Een nieuwe suikerwetgeving, naar aanleiding van de jongste suiker- conferentie te Londen, is aan het departement in voorbereiding. De Commissie van Rap porteurs, althans eenige van hare leden, zijn voornemens verschillende amendementen voor te dragen op het voorstel tot herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer, waarover deze week het Eindverslag wordt verwacht. Te 12.15 opent de Voorzitter de ver gadering met het gebruikelijke gebed. De Voorzitter doet mededeeling dat zijn ingekomen de geloofsbrieven van den heer K. de Boer Cz. nieuwgekozen lid der Staten in het district Zaandam. Eene commissie wordt benoemd tot on derzoek dezer geloofsbrieven. Na goedkeuring wordt de heer de Boer toegelaten, legt in handen des Voorzitter» de gebruikelijke eeden af en neemt ver volgens zitting. V o o r z. deelt mede dat is ingekomen een brief van den heer Joh. Zimmerman, kennis geiende dat hij wegens gezond heidsredenen zijne betrekking als lid van Gedep. Staten nederlegt. V o o r z. betuigt zijn leedwezen over dit ontslag. „Gedep. Staten" zegt hij „verliezen in hem een lid, wiens aange- namen omgang en voorlichting op hoogeu prijs worden gesteld." V o o r z. drukt de hoop uit dat de heer Zimmerman na zijn herstel weder deel zal uitmaken van ge noemd college. In de a. s. Donderdag te houden zit ting zal een lid in zijne plaats worden benoemd. Een aantal punten der agenda, waar onder bet verslag der provincie over 1887 eu eenige koninkl. besluiten houdende goed keuring van besluiten der Staten, worden voor kennisgeving aangenomen. De overige punten der agenda worden in handen van eommissies gesteld om in de zitting van Donderdag a. s. in behan deling te komen. Tot deze punten behooren: voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van sub sidie over de jaren 18891891 ten be hoeve der teekenschool voor kunstambach ten te Amsterdam. Rapport van Gedep. Staten op eene aanvrage om verhoogin^ van subsidie aan het museum en de daar aan verbonden school voor kunstnijverheid te Haarlem. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van subsidie over het jaar 1888 ten behoeve der zeevaartkun dige school in het Zeemanshuis te Am sterdam. Voorstel Gedep. Staten tot aan leg van een weg en vau eenepaardenspoor- baan tusschen het station Santpoort en het gesticht Meerenberg. Ontwerpen van bizondere reglementen van bestuur voor den Uithoornscben pol der en voor de baune en den polder Veen- huizen. Eenige ingekomen bezwaarschriften in zake belasting werden ter visie gelegd. Een verzoek van eenige bewoners der Nassaukade te Amsterdam, betreffende open terreinen, wordt als niet tot de be- voegheid van de Prov. Staten behoorende ter zijde gelegd. Nog was ingekomen een kennisgeving van het overlijden van het lid Stakman Bosse. Besloten werd aan de weduwe van genoemden heer een brief van rouwbeklag te zenden. De eerstvolgende vergadering der Prov. Staten werd daarna bepaald op Donder- uit da fabriek van de hh. Samuel» Co., is daar tentoongesteld. Het is een vierwieler, bestemd om bij inspectiereizen langs spoorweg- lijnen de daarvoor gebruikelijke lo comotieven met tender te vervan gen. Vooral op plantages van Oost en West zal het vernuftig gevon dene, eenvoudige en weinig kostbare voertuig in gebruik worden geno men en daar uitstekende diensten bewijzen. Het werktuig is zoo ingericht, dat er zitplaatsen zijn voor 4 per sonen, 2 voor en 2 achter, die el kander kunnen aflossen in bet in beweging brengen van 't raderwerk, terwijl heel gemakkelijk een zon- of regenscherm kan worden aange bracht, zooals het tentoongestelde exemplaar te aanschonwen geeft. Dit is reeds door de Deli-Maatschap- pij aangekocht. Wedstrijden. In den wedstrijd, uitgeschreven door den Ned. Cricketbond (prijs: de beker door mr. R. Laming uitgeloofd) heeft Amster dam Wageningen overwonnen. De eerst volgende wedstrijd moet plaats hebben tusschen Haarlem en 's-Hage. De schietvereeniging ,/Velp-Rosen- daal" te Velp, heeft eenen uationalen schietwedstrijd uitgeschreven, te houden in Augustus of September a. s., op de groote baan, voor geweer en llobertbuks. Leger, schutterijweerbaarheidskorpsen euz. zijn tot deelneming uitgenoodiga. Zondag zijn te Alicante twee stoomschepen aangekomen, we.ke de bemanning aan boord had den van de Nederlandsche bark «Jo hanna», die in het gezicht van Kaap Palos schipbreuk geleden heeft. Het aantal der landver- huizers, gedurende het tweede kwar taal van ditjaar van Amsterdam naar Ne w-York vertrok ken, bedraagt 3947 Sedert eenige dagen trekt de winkelkast aan 't magazijn van de wad. Kirchman Co. in de Kal- verstraat te Amsterdam in bizondere mate de aandacht der voorbijgangers. En niet ten onrechte. Een verbe terde vinding toch op het gebied van de in de laatste jaren zoo sterk toegenomen wielersport, afkomstig De mazelen breiden zich in de gemeente Hilversum niet ver der uit; de ziektegevallen worden integendeel al minder en minder. In de afgeioopen week hadden echter nog vier gevallen met doodelijken afloop plaats. Door een onbekende oor- zaak is in een fabriek te Leiden een gewicht van circa 5 kilo, van een tamelijke hoogte op het hoofd van een 14jarigen arbeider gevallen. Zwaar gewond, zoodanig dat men voor zijn leven vreest, is de arme jongen naar het academisch zieken huis vervoerd. Een rondreizend scha renslijper bracht den nacht van Vrij dag op Zaterdag door in het gras buiten de Morschpoort te Leiden, en werd aldaar Zaterdag door een veldwachter aangetroffen. Deze acht te 's mans gezondheidstoestand zoo danig, dat hij hem vervoerde naar het academisch ziekenhuis, alwaar de scharenslijper is overleden. Men schrijft dien dood toe aan misbruik van sterken drank. De opening van de a f- deeÜDg Oude Kunst ter kunsttentoon stelling te 'sHage bezorgde Zondag niettegenstaande het vrij ongunstige weder, een levendig bezoek aan de expositie in den Koekamp. Algemeen bleek de pas geopende afdeeling een hoogst verrassenden indruk te maken op de bezoekers. Onder dezen behoorde j een 90 tal leden der Algemeene Zwolsche Werklieden-VereeuigiDg, die en corps verschenen, door den president van het Uitvoerend Comité, dr. L. Mul der, werden toegesproken. De president der Zwolsche Ver- eeniging, de heer Visscher, beant woordde die toespraak. Door het comité is besloten om voor de Vereenigingen, wier leden te zamen de tentoonstelling willen bezoeken, den toegangsprijs op de helft te stellen, zooals dan ook reeds Zondag geschiedde. Ook wer den er Zondag voor 't eerst kaar ten voor militairen uitgegeven, eveneens tegen de helft van den gewonen prijs. (Vad.) Maandagmiddag ten 12 ure werden de Dordtsche ingezete nen opgeschrikt door een branda larm, dat spoedig eene groote massa menschen op de plaats des onheils deed verschijnen. In de machinekamer van de rijst- stijfselfabriek van Amidon Onder water en Co. hadden eenige brand bare voorwerpen vlam gevat en weldra had de brand eene groote uitbreiding verkregen, toen de poli tie, brandweer en waterleidingsper- soneel pogingen in het werk stel den, om het vuur te stuiten. Ten 2 uur was dit dan ook gelukt. Merkwaardig was het commando, dat door een bevelvoerend schutter bij die gelegenheid gegeven werd. Het luidde: „Met de rotten links het straatje in!" Natuurlijk algemeen gelach. Avondpost Een tachtigtal voorstan- ders van het zwemmen, te Arnhem, onder welke een aantal geneeshee- ren, hebben zich bij adres tot den raad dier gemeente gewend, met het verzoek, de gelegenheid tot zwemmen in de rivier te vermeer deren. Zij wijzen er hoofdzakelijk op, dat deze Toor het vrouwelijk geslacht, vooral voor de schoolgaan de meisjes, veel te beperkt is. In het adres straalt de overtuiging der onderteekenaars door, dat aan de vermeerderde behoefte, door de ver- groo'e bevolking en de meer door dringende overtuiging van het nut van baden en zwemmen ontstaan, slechts kan worden tegemoetgeko men door een tweede badinrichting. De politie te Almeloo heeft Zondag in arrest genomen zekeren W., sjouwer, beschuldigd van liefstal van eeu gouden hor loge, van een aldaar tijdelijk verblijf houdenden schipper, bij wien hij eenigen tijd aan het lossen van goe deren behulpzaam was. Proces-ver baal is opgemaakt. Bij Venendaal is bij eene tapperij het lijk van zekeren D. gevonden. Naar uiterlijke teekenen te oordeelen is hij gewelddadig om het leven gebracht. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. De gepen s. kapt. S. die, bij een brand in zijn huis in de Mauritsstraat te Breda, belangrijke brandwonden bekwam, is in het R. K. gasthuis aan de gevolgen daar van overleden. Te Putte (N. - Br.) heeft een dolle hond, komende uit België, in eene weide van een veehouder, Lud. Matheeuwen, gelegen op 1/i uur afstand van de Belgische gren zen, al het in de weide loopende vee gebeten. De hond is afgemaakt; voor de gemeenten Putte en Chsendrecht is bevolen, dat de losloopende honden gedurende vier maanden moeten zijn voorzien van den muilkorf. Een treurig verhaal gaal te Veetidam van mond tot mond. Woensdagmorgen, ongeveer 7 uur, werd uit het Westerdiep aldaar het lijk opgehaald van een flinke jonge dochter, die in dienst was bij den heer J. M. Jr., te Wildervank. Naar men verneemt, was zij onderhouden over het laat in huis komen en haar tevens de dienst opgezegd. Ze is daarop brieven gaan schrijven aan haar mevrouw, haar ouders, die in Bellingwolde wonen, en hare beide zusters, mede te Veendam dienst- baar, dat ze haar nooit terug zoudeu zien. In den nacht van Zondag op Maandag uit haren dienst verdwenen, vond men Woensdag het lijk. WETGEVENDE MACHT. De heer F. Domela Nieuwenhuis heefi in de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, strekkende om de gedwongen winkelnering en daaruit voortspruitende nadeelen voor de arbeiders tegen te gaan. Het wetsvoorstel luidt aldus: Art. 1. Zij, die personen in liieust heb ben, zijn verplioht bet volle bedrag van bet bedongen loon wekelijks eu in alge meen gangbare Nederlandsche munt uit te betalen. Uitgezonderd biervan zijn inwonende dienstboden. Art. 2. Het loon mag niet worden uit- betaald op plaatsen, waar sterke drank wordt verkocht. Art. 3. Alleen bij schade, toegebracht door de schuld van den arbeider, kan van het loon een deel worden gekort en afgehou den door den werkgever. Over de vraag of de schade is toege bracht door de schuld van den arbeider, en over de boegrootheid van het bedrag der schade, wordt beslist door eene com* missie, bestaande uit een gelijk getal werk bazen uit het vak, gekozen door den be trokken arheider; deze kiest buiten haar midden een voorzitter, die als zoodanig mede stem beeft. Art. 4. Het is den werkgevers verbo den eenigerlei dwang, hetzij direct, hetzij indirect, op huune arbeiders uit te oefe nen, ten einde hen te bewegen tot he', aankoopen van waren in winkels, hetzi direct, hetzij indirect, door hen gedreven. Art. 5. Ingeval de werkgevers zeiven of personeu, die tot hen in eenigerle dienstbetrekking of in betrekking var bloedverwantschap of zwagerschap staan, een winkel drijven of in eene winkelnering zijn* betrokken, mogen de waren in die winkels niet hooger verkocht worden dan wordt bepaald in een tarief, vast te stel len door den burgemeester der gemeente, iu overeenstemming met de prijzen in an dere winkels der plaats. Art. 6. Vorderiugen, ontstaan ten ge volge vau ontduiking dezer bepalingen, hebben geene rechtsgeldigheid. Art. 7. Aansprakelijk zijn wegens overtreding van art. 1 en 4 de werkgevers wegens overtreding van art. 2 de werk* gevers eu tappers wegeDS overtrediug van art. 5 de werk gevers en winkelhouders. Art. 3. Overtreding aezer wet wordt gestraft met eeno geldboete van 100 t< 250 gulden, bij wanbetaling te vervange: door hechtenis van ten hoogste 25 dager- Bij eerste herhaling wordt de overtre ding gestraft met gevangenisstraf van te hoogste 6 maanden. Bij volgende herhaling wordt de ovel treding gestraft met gevangenisstraf va ten hoogste 12 maanden, ontzetting va het recht van kiezen en verkiesbaarhei gedurende 4 jaar eu van het recht tc uitoefening van het beroep van winkel houder; en voor zooverre het den tappet betreft, wordt hun bij overtreding het ver gunningsrecht ontnomen. Overgangsbepaling. De schulden de: arbeiders, ontstaan ten gevolge van he verkoopeu van winkelwaren in den winke der werkgevers, worden van Staatswege af betaald in dier voege, dat a,3 van de ge boekte schuld zal worden vergoed. RECHTSZAKEN. Naar de Amsterdammer verueem: zou er eene instructie geopend zijn tegel J. A. Fortuyn, wegens eene voor der burgemeester van Amsterdam beleedigenm uitdrukking, door hem gebezigd in eem der verkiezingsbijeenkomsten. omdat zij mij zelfs niet achterop ksvam, bemerkte ik toen ■wat het was, dat haar zoo aan die plek gebonden hield en haar mijne '-genwoordigheid niet had doen opmerken: de loods stond in lichter laaie! Onmiddellijk begreep ik, dat deze brand door mij was ver oorzaak ik had den laatsten door mij gebruikten lucifer half brandende laten vallen en deze was waarschijnlijk op een licht ontvlambare stof terecht gekomen. Door dit onverwacht gezicht verbijsterd, stond ik op mijn beurt stil en zag om. De vlammen stegen al hooger en hoogerzoowel de hemel boven als de stroom beneden, werden steeds helderder ver licht on in den aanblik daarvan verdiept bleef ik staan, zonder aan juffrouw Belden te denken. Een zware zucht, die baar zeker onwillekeurig ontsnapte, riep mij echter weldra tot de werkelijkheid terug en iets nader tredende, hoorde ik haar, gelijk iemaud die in een droom spreekt, zeggen Ik had 't zoo niet bedoeld, maar, haar stem daalde tot een bijna onhoorbaar gefluister, het is ra elk geval heel goed; zij zijn nu voor goed vernietigd en Mary kan nu gerust zijn, zonder dat er iemand te laken is. Ik hield mij nu niet langer op; wanneer dat de slotsom was harer overdenkingen zou zij daar zeker niet lang meer blijven staan, vooral daar in de verte reeds kreten en voet stappen werden vernomen, die aankondigden dat eenige dor pelingen op weg waren naar de plaats van den brand. Zoodra ik in mijn logies terug kwam, overtuigde ik mij eerst dat de door mijn gastvrouw opgenomen bedelaarster zich mijne afwezigheid niet ten eigen bate had ten nutte gemaakt, eu ging vervolgens naar mijn kamer om de doos nauwkeuriger te bezien. Ik bevond, dat het een nette, blik ken trommel was, gesloten door een klein hangslot. De zwaarte kwam overeen met den inhoud, waarvan juffrouw Belden had gesprokenook hieromtrent gerust gesteld, ver stopte ik de trommel onder mijn bed en keerde naar de huiskamer terug. Nauwelijk was ik daar gezeten, toen juf - lrouw Belden binnentrad. Foei I zeide zij, bij 't afzetten van haar hoed, terwijl haar gezicht vermoeidheid en tevens tevredenheid toonde, foei, foei, welk een weer! Het weerlicht verschrikkelijk en even buiten de stad woedt een felle brand't is om geen hond of kat de deur uit te jagen. Ik hoop dat ge u niet verveeld hebt, vervolgde zij, een scherpen blik op mij slaande, dien ik zoo goed mogelijk doorstond. Ik moest even ergens wezen, maar ik had niet gedacht dat ik mij zoolang zou moeten ophouden. Ik stelde haar met een enkel woord omtrent een en ander gerust, waarna zij haastig de kamer verliet, om te sluiten voor den nacht. Ik bleef nog een poos wachten, maar zij kwam niet terug. Waarschijnlijk bevreesd zich te verraden, had zij zich naar hare slaapkamer begeven, terwijl zij het aau mij overliet om te doen wat ik verkoos. Ik erken, da mij deze verdwijning welkom was; mijn geest en lichaan waren zeer vermoeid en het was mij dus aangenaam, all( verdere inspanning te zien uitgesteld tot den volgenden dag Zoodra dus het onweer een weinig bedaard was, begaf ilj mij ter raste en viel, na lang en vruchteloos gepoogd t< hebben om den slaap te vatten, in een sluimer. XXIX. DE ONTBREKENDE GETUIGE. Meneer Raymond! De stem, die deze woorden uitte, klonk zacht maar door dringend; ik vernam haar in mijn droomen, werd wakker e( keek zoekend rond. De morgen begon reeds aan te brekei en bij 't eerste schemerlicht zag ik in de naar de zijkame: geopende deur, de schamele gestalte der bedelaarster, dil den vorigen avond nachtverblijf had verkregen. Verschrik en verstoord, was ik op het punt haar met een barscl woord weg te jagen, toen zij tot mijn groote verbazirj onder haar boezelaar een rooden zakdoek te voorschiji haalde en zich daardoor deed kennen als de lang ver wachte N. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2