NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 1 6e Jaargang. Donderdag 5 Juli 1888. No. 1534. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Een Volksbehoefte. STADSNIEUW S. WIE 18 DE SCHULDIGE? a IIl' «lattl^aiig. ifuiiuci uag wuu xuuu. 1U'. t»'J-*. DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere ragel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. BA UBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31hs Faubourg Montmartre. I Onder dezen titel is aan het Ne- erlandsche volk het navolgende '■cbrijven gericht: Is het niet een vreemd verschijnsel, dat a Nederland tegen de ziekte, die er mis- ökien de meeste lijders telt, de eenig oeltreffende geneeswijze in alle ge- rallen voerende tot tijdelijke leniging en n zeer vele zelfs tut geheel her tel nergens wordt toegepast, ja nau welijks wordt gekend? De naam van die ziekte is drank- u c ht, en het onheil door haar gesticht s onafzienbaar, omdat zij de ziel met het lichaam verwoest en ellende uitstort, zelfs het late nageslacht van de eenmaal aangetasten. Een zonde wordt zij geheeten, en het "tjl waar dat zij onder de zedelijk verdor- renen de talrijkste slachtoffers maakt, maar wenzeer is het waar, dat zelfs de edelste ianleg, het braafste karakter niet vrijwaren egen haar gif. In het lichaam sluimert maar al te dikwijls erfelijke kiem der ■rerschrikkelijke ziekte, en eene schijnbaar mbeteekenende uitwendige omstaudigheid 'olstaat om haar te ontwikkelen. Hebben wij dan niet het recht van liekte te spreken? Yraagt het allen, die ooit van nabij Ironkaards hebben zien worden. Zij zullen -zeggen, hoe de heillooze gewooute, eens aangenomen, haar slachtoffer allengs tot een slaaf verlaagt, hoe de lijder al dieper en dieper wegzinkt in schuld en in schande, hre zijn plichtsgevoel verslapt, zijn waar heidszin vervalscht, tot ten slotte net laatste geld verteerd, elk beter gevoel uit geschud en het vroeger hem dierbare ge zin in zijn verderf meegesleept en geeste lijk, ja dikwerf lichamelijk door hem mis handeld wordt. Misschien staat hij nu en dan nog even stil op zijn vreeselijken weg en strekt hij radeloos de handen uit om redding. Maar helaas, geen Volksbond tegen drankmisbruik, geen Af- schaffingsvereoniging zijn thans in staat hem die redding te geven. Zij moeten hem terugwijzen op eigen wils kracht, en juist die wilskracht is ver lamd. Hij kan zelf niet meer opstaan, daarom moet hij ondergaan. Neen, daarom moet hij worden opge richt en staande gehouden door steun van buiten totdat door doelmatige verpleging zijn eigen voeten weer de kracht gekregen hebben om hem te dragen. Doelmatige verpleging in eigen huis is meestal ondoenlijk, zelfs bij de meest mo gelijke liefde en toewijding der verplegers, al ware het alleen omdat de eisch tot onthouding tegenover de vindingrijkheid van den lijder zoo hoogst moeilijk streng is door te voeren. I Een andere weg moet worden ingesla gen, en die weg is ons reeds door andere landen aangewezen. Amerika, Engeland, Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, Noor wegen en andere rijken beschamen ons door hun voorbeeld. Daar heeft men her stellingsoorden voor dronkaards (gewoon lijk dronkaards-asyls genoemd), waar de ongelukkige alles vindt wat onontbeerlijk is voor zijn herstel. En met welk De genezing van duizenden dronkaards in die gestichten is een voldongen feit. Daar hebben de lijders zekerheid om er t ij d e 1 ij k, en g r o o t e kans om er b lij v e n d herstel te vinden. Niet allen genezen, maar in goed ingerichte asyls toch 25 tot 40 pCt. En die genezing wordt bereikt door het toepassen van eene doeltreffende geneeswijze, in de eerste plaats gegrond op het stellige voorschrift: niet drinken. De smart der onthou ding voor lichaam en ziel wordt zooveel mogelijk dragelijk gemaakt, beider weer standsvermogen gewekt en op alle wijzen versterkt. Krachtig voedsel, geschikte lec tuur, opwekkende toespraak, gezonde ar beid Ziedaar de voornaamste genees middelen, die voorgeschreven worden. Het behoeft wel geen betoog, dat aan het hoofd van zulk een gesticht een voor treffelijke persoonlijkheid moet staan een man, die zoowel liefde weet in te boezemen als zedelijk overwicht weet te verkrijgen. Groot moet zijn toewijding zijn, maar ook practisch zijn blik, krachtig zijn ge loof, maar ook scherp zijn menschen- kennis. Wil men weten wat zulk een persoon lijkheid vermag, men bezoeke b.v. het asyl te Lintorf bij Dusseldorp. lioevelen zijn daar onder leiding van ds. Hirsch van <le ellendige ziekte verlost geraakt en als nut tige burgers aan hun gezin, aan de maat schappij teruggegeven Van groot gewicht zijn natuurlijk ook de inrichting en de ligging van het her stellingsoord. Het moet verrijzen in eene streek, die gelegenheid biedt tot wandeling en natuurgenot, eenzaam en toch uit alle oorden des lands gemakkelijk te bereiken, goedkoop, opdat de verpleegkosten zoo laag mogelijk kunnen worden gesteld. Wij ontveinzen het niet, dat aan de vol voering van het plan, dat ons voor oogen staatook in Nederland een in alle op zichten voortreffelijk asyl te stichten, be zwaren verbonden ziju, maar onoverkome lijk achten wij die bezwaren hier evenmin als elders, waar men reeds op zoo schoone uitkomsten kan wijzenen waar wij innig overtuigd zijn, dat eene dergelijke instel ling een zegen zal worden voor tal van ongelukkigen en hunne gezinnen, daar hebben wij gemeend althans een eersten stap te moeten doen om dat plan te ver wezenlijken. Daarom vragen wij bij dezen de mede werking van allen, die met ons doordron gen zijn van het besef, dat hier te lande reeds te lang is verzuimd iets te doen tot genezing van alcoholisten. Of er bij voldoende medewerking ter stond een asyl zal worden opgericht, dan wel of men zal beginnen voorloopig enkele drankzuchtigen op eene geschikte plaats onder leiding en toezicht te stellen van een man, van wien men hoopt en ver wacht, dat hij blijken zal geven de ge schiktheid te bezitten om later aan het hoofd van een herstellingsoord te staan, dat zal afhangen van de omstandig heden en van de inzichten der belang stellenden, die zich straks tot een commissie van uitvoering zullen vereenigen. Thans komt het er in de eerste plaats op aan, dal zij, die het doel toejuichen, van hunne instemming doen blijken. Burgers van Nederland, wij doen een drieledig beroep op u lo. Gij allen, die dit leest, voor zoover gij het met ons eens zijt, toont ons uwe instemming door toezending van een naam kaartje of een briefkaart. 2o. Mocht iemand uwer bekend zijn met een uitnemend persoon, geschikt en ge neigd tot de betrekking van directeur, hetzij om de voormelde geneeswijze op kleine schaal toe te passen in zijn eigen woning op enkele lijders, hetzij om aan het hoofd te staan van eene eventueel grootere stichting, zoo verzoeken wij daarvan op gave te zeuden. 3o. Mochten er onder u zijn, die lust en opgewektheid gevoelen om aan het werk, dat wij tot stand wenschen te brengen, een meer werkzaam aandeel te nemen en b.v. lid te worden van eene uitvoerende centrale of eene plaatselijke commissie, zoo zullen zij ons verplichten door ook daarvan mededeeling te doen. Antwoorden worden ingewacht en gel delijke hulp voor den uit den aard der zaak kostbare inrichting wordt dankbaar aan genomen door den heer Herman Hoyer te Dordrecht, die bereid is nadere inlichtin gen te geven. De voorloopige Commissie C. S. Adaraa van Scheltema, em. pre dikant te Arnhem. Mr. B. D. Baart de la Faille, rechter arr. rechtbank te Utrecht. Mr. C. J. E. Graaf v. Bylandt, lid van Ged. Staten te 's-Hage. Dr. H. labius, geneesheer te Amsterdam. Dr. F. van Gheel Gildemeester, predi kant te 's-Hage. A. Gildemeester, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Scheve- ningen. Mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van den Volksbond, te 's-Hage. F. W. Heinecken, predikant te's-Hage. Herman Hoyer, kassier te Dordrecht. Jhr. mr. J. F. Humalda van Eijsinga, lid van den Baad van State, te 's Gra- venhage. Dr. C. D. Janssen, te Amsterdam. E. J. W. Koch, Em. predikant, voor zitter der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, te Scheve- n in gen. Dr. J. P. T. van der Lith, hoogleeraar te Utrecht. Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, Commissaris des Konings te Arnhem. Dr. A. Th. Moll, geneesheer-directeur aan het geneesk. gesticht voor krankzin nigen te Utrecht. Mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Zwolle. Mr. C. J. Sickesz, oud-lid van de Eerste Kamer der Stateu-Geueraal, te Lochem. A. baron Schimmelpenniuck van der Oye van Nijenbeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Graven- hage. Mr. F. W. J. G. Snijder van Wisscn- kerke, refereudaris dep. van justitie, alge meen secretaris van den Volksbond, te 's Gravenhage. A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Stateu-Geueraal, te Amsterdam. Haarlem, 4 Juli. Zondag hield de postduiveu-ver- eeniging «De Snelvlieger» alhier, een wedvlucht van Groningen. De duiven werden door den stationschef aldaar met westenwind des morgens te 7 uur losgelaten. De uitslag was als volgt le prijs de duif van den heer Fa- ber, aank. 10 u. 39 m. v.m.; 2e prijs de duif van den heer Wackwitz, Zandvoort, aank. 10 u. 44 m. v.m,; 3e prijs de duif van den heer Bronk- horst, aank. 10 u. 52E m. v.m.; 4e pr. de duif van deu heer J. Jung, aank. 11 u. 13 m. v.m.; 5e prijs de du f van den heer H. Jung, aank. 11 u. 57 m. v.m.; 6e prijs de duif van den heer Ziggelaar, aank. 12 u. 48s m. n.m. Bij den len prijs was gevoegd de medaille van den minister v. Oorlog als eereprijs en tevens eene extra prijs, uitgeloofd door een der bui tengewone leden. Op de Kruisstraat, hoek Park laan, is een gebouw verrezen, dat zeer de aandacht trekt van de voor bijgangers. Het is het nieuwe piano magazijn van den heer P. van Ooy, die zijn zaak uit de Barteljorisstraat daarheen heeft verplaatst. Het doelmatig ingerichte gebouw heeft een zeer smaakvollen gevel. Door twee groote spiegelruiten ziet men in het ruime magazijn, terwijl zich daarachter de werkplaats be vindt. Een eigenaardigheid van dit gebouw (eene navolgenswaardige eigenaardigheid o. i.^ ia dat het geheel is gesteld en geleverd door stadgenooten. De teekening is van den heer J. W. de Heer Kloots, de bouw geschiedde onder toezicht van den heer P. A. Ridder, aanne mer is de heer B Hagen. De firma van Zanten leverde het metselwerk, de firma P. J. Bon het schilderwerk, terwijl het marmer- en steenhouw- werk afkomstig is uit de werkplaat sen van den heer L. Sabelis Jr. De leien dakbedekking legde de firma P. Clausing, de gasornemen- ten, waterleiding enz. leverde de firma F. H. Le Brun, terwijl de glasruiten geleverd zijn door de firma Van Diesen en Kerrebijn. Het gewone jaarlijksche Zendingsfcest had heden plaats op het fraaie buitenverblijf Boekenroode, toebelioorende aan mevrouw de wed. Messchert van Vollcuhove en mr. J. F. van Lennep, die het voor deze gelegenheid hadden afgestaan. Aanvankelijk stond het weer er slecht bij, doch te elf uur ongeveer verjoeg de wind de dreigende regenwolken en kwam de zon te voor schijn, het feestterrein met haren glans bestralend. De bijeenkomst werd door Ds. H. V. Roger- zeil geopend, waarin deze er o. a. op wees, dat de Zendiugsfeesten heden hun 25-jarig bestaan vieren. Na hem traden nog, volgens het pro gramma, zeventien andere predikanten succes sievelijk op 3 spreekplaatsen op. Bij elk dier spreekplaatsen bevond zich een muziekcorps, dat de liederen welke door de toehoorders uit het programma gezongen werden, met koperinstru- menten begeleidde. Te een uur zong de Bond van Christelijke Sangvcreenigingen in Nederland, een korps van 500 personen, ecnige liederen, met accompag nement van het fanfare korps «Obadja» te Rot terdam. Te midden van dit fraaie bosch klon ken de tonen van zang en muziek dubbel schoon en het was treffend te zien, met welk een stil len ernst door de talrijke menigte naar dit con cert werd geluisterd. Het spreekt vanzelf, dat deze vereenigingen haar repertoire niet achter elkander, maar met tussehenpoozen uitvoerden, waarin de predikan ten de menigte toespraken en hen psalmen en liederen deden zingen. Thans nu wij eenig idee hebben gegeven van het programma van het feest, wenschen wij eene korte beschrijving°daarop te latcu volgen. Reeds te elf uur waren de programma's uitverkocht, een bewijs hoeveel grooter de tjeloop was dan FB'O'lIiïiESTO 1ST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 751 XXIX. DE ONTBREKENDE GETUIGE. Lees dit, zeide hij, haastig naderbij komende en mij een stukje papier in de handen stoppende. En zonder verder om tj kijken of iets te zeggen, verliet hij de kamer en sloot de deur weer. In niet geringe spanning stapte ik mijn bed uit naar het venster en bij het steeds helderder dagende morgenlicht, ge lukte het mij uit de haastig neergeschreven regels het vol gende op te maken: «Zij is hier; ik heb haar gezien; in de kamer die op bij gaand plan met een kruis gemerkt is. Wacht tot acht uur; ga dan naar boven. Ik zal beproeven juffrouw B. buitens huis te kriigen.» Daaronder vond ik een plan geschetst van de tweede verdieping. Hanna bevond zich dus in het kleine achtervertrek boven de huiskamer, en ik bad mij derhalve niet vergist, toen ik mij den vorigen avond verbeeldde voetstappen te hooren bo ven ons hoofd. Ik gevoelde mij bij deze ontdekking aan merkelijk verlicht, maar tevens gevoelde ik mij niet gerust in 't vooruitzicht, dat ik weldra zou staan tegenover iemand, die naar alle waarschijnlijkheid bekend was met 't geheim van een koelbioedigen moord. Evenwel beproefde ik door een uurtje rust mij nog wat te verkwikken. Maar dit ge lukte mij evenmin, ais wanneer ik een vijand met geladen pistool elk oogenblik moest wachten. Ik gaf dan ook spoe dig mijn hopelooze pogiDg op en vergenoegde mij met te luisteren naar de velerlei geluiden van ontwakend leven, die van buiten tot mijne kamer doordrongen. Daar N. de deur achter zich gesloten had, kon ik niet dan zacht de voetstappen hooren van juffrouw Belden, toen zij zich naar beneden begaf. De korte kreet van verwondering, dien zij gaf, toen zij de keukendeur open en de bedelares vertrokken vond, drong duidelijk genoeg tot mij door, om mij voor een oogenblik te doen betwijfelen, of N. wel ver standig had gedaan met zoo zonder omslag de plaat te poetsen. Het bleek echter, dat hij het karakter van onze gast vrouw den vorigen avond niet te vergeefs bestudeerd had, want toen zij bij 't in gereedheid brengen van 't ontbijt in de aangrenzende kamer kwam, hoorde ik haar duidelijk in zichzeive zeggen: Arm schepsel! Zij heeft zoo lang in weer en wind geloopen, dat 't haar vreemd valt een geheelen nacht onder dak te zijn. Wij zetten ons kort daarop aan de ontbijttafel. Nooit van mijn leven heb ik met minder smaak en in ongeduriger stem ming ontbeten dan toen. Ik moe6t al mijn geestkracht te hulp roepen om rustig en op mijn gemak te blijven en on der 't spreken mij geen enkele maal te verpraten. Einde lijk echter was het afgeloopen en ik keerde terug naar mijn kamer, om daar het oogenblik af te wachten, waarop de zoo zeer gevreesde en toch zoo vurig verlangde ontmoe ting zou plaats hebben. De minuten kropen langzaam alsof zij uren waren, voorbij, maar ten langen laatste werd het acht uur en nog was de klok niet koud van 't slaan, toen een kleine jongen met een vaart de keuken kwam binnen- loopen en angstig riep: Vader heeft weer een aanval! O, juffrouw Belden, kom toch gauw, vader heeft weereen aanval Een arme houthakker aan 't eind van de straat, heeft een aanval van beroerte gekregen, zeide mijn gastvrouw, toen ik op het geroep haastig kwam aanloopen en haar in de keuken ontmoette. Zou u zoo goed willen zijn, zoolang op het huis te passen? Ik zal oogenblikkelijk weer terug zijn. En bijna zonder mijn antwoord af te wachten, nam zij haar omslagdoek van den stoel, sloeg dien haastig over het hoofd, en volgde den kleinen knaap, die luid snikkende voortliep naar buiten. Nauwelijks bevond ik mij alleen, of het was mij als heerschte in huis een akelig doodsche stilte, die mijn borst met nooit gekenden angst bekneld hield. De keuken te verlaten, de trap te beklimmen en het vermiste meisje voor mij te zien, scheen boven mijne krachten. Ik gevoelde een angstige aar zeling, alsof ik gereed had gestaan om 't gordijn op te lich-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1