men gedacht had. Inderdaad was eene zeer talrijke schare tot het fee9t opgegaan. Overal onder de fraaie boomen, op de groote gazons, in de smalle zandpaden wandelden kleine troep jes menschen van eiken rang en stand, hijna allen met proviand by zich, sommige met veld- flesschen gewapend, enkelen veldstoelen dragende waarop zij zich op een fraai plekje nederzetten. Het was eigenaardig te zien, met hoeveel op gewektheid, vroolijkheid eh goedgehumeurdheid die honderden zbh vermeiden in het schoone bosch. Aan een aardig sans-gêne, paarde zich de grootste ordelijkheid. Overal zag men eigenaardige groepjes, op het gras gezeten, bezig met den inwendigcn meusch te versterken onder vroolijke kout. Elders zat een kring, die zich bezighield met op eigen houtje de liedereu te zingen, die in het programma stonden, terwijl tussclien die dooreenwoelende, pratende, lachende, zingende schare onder het prachtig geboomte, de verschillende tenten een eigenaardig effect maakten. Hier en daar zag men de zwarte hoeden met roode linten en de petten met roode galons van de heilsoldaten, die hier waarschijnlijk proselieten dachten te kunnen ma ken en die door menigen buitenman met verba zing werden aangestaard. Zoo bood dit schoon oord een allervriendelyk- sten aanblik aan. Met zijn glooiende, heuvelach- tige ligging biedt het punten aan waarop men langen tijd staren kan. Vooral nu het bosch ge stoffeerd was door die bonte, opgewekte, feest vierende menigte waarvan de een den ander in goeden luim en ordelijkheid voorging, leverde het een schouwspel op dat ongetwijfeld eenip mag worden genoemd. Onder deze omstandigheden kan dit feest niet anders dan als goed geslaagd worden beschouwd. Wat de maatregelen betreft, die in het belang van de orde en veiligheid waren genomen, deze waren uitstekend. Een geheel cordon van politie agenten en rijksveldwachters zorgde voor de goede circulatie, hoewel hun hulp meer tot het geven van inlichtingen dan tot krachtdadig op treden werd vereischt. Langs de Zandvoortsche laan hij den overweg stonden op gelijke afstan den een aantal mannen, die met verschillend ge kleurde vlaggen aangaven welke treinen aan de halte stonden om de passagiers op te nemen. Deze vlaggen waren n.l. in dezelfde kleuren als die van de kaartjes der reizigers uit de ver schillende oorden des lands. Op het terrein was eone ambulance voor mo gelijke ongelukken aanwezig. Aan een groot buf fet kon men tegen betaling met kaartjes allerlei consumptie hekomen, welke kaartjes aan een teut dicht daarnevens, tegen 5 ct. werden afge geven. Verder zag men er vestiaires, privaten en zoo verder. Kortom, de geheele wijze van inrichting gaf blijk van een groot zorgvuldigheid, waarvoor het Hoofdbestuur een woord van erkentelijkheid niet mag worden onthouden. In den loop van den dag werd op het terrein tweemaal eene collecte gehouden. LETTEREN EN KUNST. Iii de huishoudelijke vergadering der vereeniging «Galm-Paris-Chevé", op 30 Juni j.l. ie Amsterdam gehouden, werden de aftredende bestuursleden, de heeren W. H. de Groot Wzn., P. van Nifterik en I. Conzij herkozen, en de rekening en verantwoording van den penningmeester nagezien en accoord bevonden. Door den secretaris werd medegedeeld, dat het aan tal leden 222 bedraagt, terwijl 2 dames als belangstellenden de cursussen volgden. Besloten werd in den a. s. winter één cursus te houden, maar ook de gelegen heid voor de leden der Vereen igiwg open le stellen om zich te bekwamen voor het examen, dat door de maatschappij «Toon kunst" zal gehouden worden. Uit de dis cussie bleek, dat bet besluit van «Toon kunst" door vele leden met genoegen was vernomen. Een der leden maakte de op merking dat het onderwijs in den zang naar «Chevé" zoo methodisch mogelijk gegeven moest worden, wil men er vruch ten van zien, die iets beteekenen. Maat- slaan door de leerlingen, in tijdtaal lezen en het muzikaal dictee mogen niet verwaarloosd worden. De vergadering was van gevoelen, dat deze opmerking gegrond was, maar hier tegen viel niet veel te doen, daar afwij king bij het gebruik van methoden altijd voorkomen. (N. R. C.) De heer A. W. Sijthoff heeft eenen her druk gegeven van de «Spiegel van het Menselijk Bedrijf, vertoouende honderd verscheiden ambachten, konstig afgebeeld en met godlijke spreuken en stichtelijke verzen verrijkt door Jan en Kasper Lui ken," dat in 1694 te Amsterdam het licht zag. Deze herdruk is zoo goed, in zonderheid van de prentjes, dat slechts papier en de letter zooveel latere herkomst verraden. De heer Sijthoff is voornemens nog ze ven boeken van Jan Luiken, alle met prenten, te drukken. De bekende Zangvereeniging van Luik «Les Disciples de Grétry" heeft dezer dagen haar honderdjarig bestaan gevierd. De lieer Lockroy, minister van Onderwijs en Schoone Kunsten, heeft hij de uitreiking der prijzen in de Vereeniging van Fransche kunste naren in het industrie-paleis te Parijs, eene rede voering gehouden, waarin hij de moderne school geluk wensclit met hare richting, die het ware en schoone beoogt. Hij zinspeelde op het ver schil dat voor eenigen tijd gerezen was tusschen de Salon en de «assistance puhlique*. De ten toonstelling van 1889 hoopte hij verrijKt te zien met de producten der Fransche schilderschool, welke hoven die van alle andere natiën uitblin ken. Toen Detaille uit de handen de3 ministers zijne eere medaille ontving, weerklonken harts tochtelijke toejuichingen. Zijn leermeester Meis- sounier omhelsde hij verscheidene malen. LEQER EN VLOOT. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip «Zilveren Kruis", on der bevel van den kapt. ter zeeJ. C. Joe- kes, in den middag van 2 dezer te Yo kohama aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar aanleiding van het jongste jaar verslag van den commandant van het algemeen depot van discipline is bij den minister van Oorlog twijfel gerezen, of bij de korpsen wel altijd de juiste weg ge volgd wordt tot handhaving der krijgstucht en of ook thans nog niet sujetten bij het algemeen depot van disc, worden geplaatst en gehouden, welke het beter ware uit de gelederen te verwijderen. Vooral de vele vonnissen wegens feite lijke insubordinatie en ook de vele straffen, soms zelfs aan het kader afgelegd wegens het niet onmiddellijk opvolgen van de ge- ireven bevelen, heeft den minister aanlei ding gegeven de korps-commandanten te doen uitnoodigen om de ouderofficieren en korporaals, die zich hieraan bij herhaling schuldig maken en ongevoelig blijken voor de gewone middelen van bestraffing, niet in den door hen bekleeden graad te hand haven of hen, bij het eindigen van hunnen diensttijd, niet tot eene nieuwe verbintenis toe te laten. Het militair weekblad «Mars" laat zich, naar aanleiding van een ingezonden stuk in het «Handelsblad", in zeer afkeu renden zin uit over de wijze waarop in het huis van arrest en bewaring tevens landsprovoost aan den Heiligen Weg te Amsterdam een gevangenisstraf van twee dagen is toegepast op een milicien, die bij de inspectie voor den militie-com missaris een paar schoenen miste en ten gevolge daarvan, zonder zijne ouders te mogen waarschuwen, in een zeer onrein locaal werd opgesloten. De redactie van het blad acht het on geoorloofd een soldaat in uniform op te sluiten in vereeniging met allerlei gespuis en geeft in overweging om voortaan de miliciens, die zich aan overtrediug der krijgstucht schuldig maken, tijdens zij voor de inspectie in uniform gekleed zijn, hunne straffen te doen ondergaau in dearrestau- tenkamers der hoofd- en huzarenwachten. ONDERWIJS. De gemeenteraad van de Beemster heeft het salaris der nieuw te benoemen onder wijzers en onderwijzeressen van f650 opf600 teruggebracht. Aan den heer J. Holwerda is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leer- aar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens met 3-jarigen cursus te 's-Hnge, tegen 1 September e. k. De heer C. Moerman, hoofd der openbare school te Oost-Yoorne, uoodigt alle ouderwijzers uit, hem voor 22 Juli s. mede te deelen, of zij het met hem eens zijn, dat de vergelijkende examens voor onderwijzers geheel of gedeeltelijk bekooren te worden afgeschaft. In de tweede plaats vraagt hij hun, of zij ge neigd zijn een algemeene vergadering bij te wonen, in het begin van Aug. te Utrecht te houden. tot 300. Prijzen: tarbot van f6 tot 10, gesorteerde tong van 35 tot 45 c., kleine tong 15 c. per stuk; Eng. tong van 55 tot 65 c. per kist en schol van fb tot 14 per 50 kilo, N euwediep, 3 Juli. Drie-en- zestig korders brachten heden 10 tot 65 groote en 15 tot 30 kl. tongen, 2 tarbot ten, 2 tot 8 mandjes kl. schoi en 1 tot 2 manden schar ten afslag, terwijl 7 Egmon- der bommen 24 tot 36 groote en 10 tot 40 kl. tongen, 2 tot 5 mandjes kl. schol en 3 tot 5 manden schar, en 1 beuger 20 roggen aanvoerden; gr. tong gold 40 c., kleine id. 15 a 20 c., tarbot f3, rog 57 c, per stuk. kl. schol f3 a 1.50 per mandje en schar f3.50 a 4 per mand. Tessel, 2 Juli. De Noordzeevloot van hier bracht in de afgeloopen week el ders ter markt: 7000 tongen, een partij rog, 10 tarbotten, 100 manden kleine schol, 150 manden scharren en 100 man den poonen. De prijzen waren als volgt: groote tongen 20 a 27 ct., kleine en mid delsoort 10 a 15 ct., roggen 25 a 35 ct. tarbotten f3 a 4.50, alles per stuk. Kleine schol f2 a f2.50, scharren f2.50 a f3, poonen fl a f 1.50 per mand. Lemmer, 2Juli. Aan de zoute- rijen werden heden aangebracht 10,000 stuks ansjovis, die voor «marktprijs" wer den opgelost. B I N N K N I, A N IJ. De gewone audientievanden minister van Marine zal op Vrijdag dezer niet plaats hebben. ViSSCHERIJ. IJ muiden, 3 Juli. Heden kwamen van de kordvissckerij binnen 10 schokkers met besomming van f10 tot 20, en 18 Eng. kotters, met besomming van f150 De erfprins van Bent- heim-Steinfurt en zijne gemalin, de prinses Pauline, zuster van onze Koningin, zullen weldra, naar wij vernemen, de gasten zijn van HH. MM. den Koning en de Koningin met een viertal kinderen, de prinsen Eberwijn, Victor, Adolf en Karl en de prinses Elisabeth. Tegelijkertijd zal ook prinses Elisabeth van Wal deck Pyrmont, joDgste zuster van Hare Majesteit, eenige dagen op het Loo vertoeven. (Höl.) De nieuwbenoemde goe- verneur-generaal van Oost-Indië, Pijüacker Hordijk, zal naar men verneemt, in Augustus de reis naar Indië aanvaarden. Volgens mededeeling van het consulaat generaal der Ne derlanden te Hamburg, zijn de zich daar ter stede uit den vreemde aan meldende werklieden timmerlie den tegenwoordig aan vele on aangenaamheden van de zijde hun ner werkstakende vakgenooten bloot gesteld, waarbij zelfs gevaren niet buitengesloten zijn. Gelden voor de eventueele terug reis kunnen den werklieden volgens deze mededeeling door het consulaat niet worden verstrekt. De minister van Justitie kwam Zoudagavond te Alkmaar aan, bezocht Maandag de gevange nissen, de rechtbank, het rijksop voedingsgesticht enz., en reed des middags om 12 uur naar Hoorn. In gezelschap van den referendaris en den architect der gevangenissen bezocht Z.Ex. daar eerst de rijks werkinrichting en daarna werden de voornaamste gebouwen der stad in oogenschcuw genomen. Ten slotte vereenigde zich de hooge autoriteiten met het college van tegenten aan een maaltijd. Des avonds is de minister weder ver trokken. De 1 a a t s t e v e r g a d e r i n g der staatscommissie tot het onder zoek van den toestand van den landbouw werd gehouden ten «Hui ze de Cloese», het buitenverblijf van haren voorzitter mr. C. J. Sic- kesz, bij Lochem, die voor deze ge legenheid den leden der commissie een diner aanbood. Uit Heerenveen wordt gemeld Reeds tal van verveners hebben zich bereid verklaard, hunne boeken ter beschikking van een eventueel te benoemen commissie te stellen. Hunnerzijds verlangen zij echter dat ook de veenbazen, die den heer Do- mela Nieuwenhuis, volgens zijne bewering, de inlichtingen verschaf ten, waarop hij zijne berekeningen grondde, met hunne boeken voor den dag zullen komen. De 39ste algemeene verga- dering der Maatschappij van geneeskunde werd Maandag, onder leiding van dr. Pe kelharing, le Nijmegen geopend. Zondagavond waren de leden van het hoofdbestuur door den burgemeester op het stadhuis verwelkomd, en daarna werd een concert aangeboden door de sociëteit Burgerli^st", in welker lokalen ook de vergaderingen zijn gehouden. Bij het openen der vergadering waren ruim een honderdtal leden aanwezig. Prof. Pekelharing sprak eeue zeer op wekkende rede tot inleiding, met een terug blik op het laatste natuurkundig congres. Nagenoeg alle afdeelingen waren vertegen woordigd en door de afgevaardigden kon den 88 stemmen worden uitgebracht. De secretaris, prof. Guye, het was tot algemeen leedwezen ditmaal voor het laatst, dat hij in die betrekking optrad, daar hij niet meer als zoodanig wil herko zen worden gaf daarna verslag van den staat eu de werkzaamheden der Maatschappij en van hare afdeelingen. Daaruit bleek, dat de vereeniging in zeer guustigen toe stand verkeert, en het aantal leden tot 1239 gestegen is. Vervolgens kwamen de verschillende ver slagen der commissiën over geneeskundige statistiek, plaatsbeschrijving en volksziek ten, ethnographie, cholera-therapie enz. aan de orde. Daaronder was vooral belangrijk een verslag van dr. Haakma Tresling over het gebruik van sterken drank in de ver schillende provinciën des rijks, graphisch voorgesteld, en de toeneming van het ge bruik in de laatste jaren mede in de kaart gebracht. De commissie voor cholera-therapie werd verder diligent verklaard. Op voorstel der afdeeling Dordrecht werd besloten door eene commissie te doen overwegen, in hoe ver het ontslag der doctoren van het krank zinnigen-gesticht te Yucht en wat daartoe aanleiding gaf, een onderwerp van over weging voor deze vergadering behoort te zijn. Prof. J. W. R. Tilanus hield voordrach ten over geneeskundige vragen van den tijd: de opleiding der geneeskundigen en het internationaal of cosmopolitisch ka rakter der chirurgie. De spreker betoogde dat de klassieke opleiding, hoezeer ook bij geneeskuudigen te waardeeren, geen be paalde behoefte is voor den arts. De on dervinding heeft geleerd, dat de artsen zich de terminologie zeer goed kunnen eigen maken zonder diepe kennis der klas sieke letteren. Grondige kennis der nieuwe talen daarentegen is eene ware behoefte. Hij geeft der maatschappij in overweging de klassieke geneeskundige werkeu in het Nederlandsch te laten vertalen. Wil hij aan de eene zijde cok de niet klassiek ont wikkelde studenten tot uitstekende genees kundigen blijven opleiden, aan den ande reu kant wijst hij er op, hoe de billijkheid medebrengt, dat voor hen ook de doctors titel bereikbaar zij. Dit is thans niet het geval, niettegenstaande herhaalde malen hoogst bekwame mannen, maar niet klas siek opgeleid, b. v. ingenieurs en bouw- kuudigen, Stieltjes, Cuijpers enz., tot doc toren honoris causa werden benoemd. Wat betreft het internationaal karakter der chirurgie wees hij er op, hoe betreu renswaardig het streven is hier te veel het nationaliteitsbegrip te doen spreken en van eene Fransche, eene Duitsche en andere chirurgie te spreken. Er is er slechts ééne, en die is internationaalalle chirurgen werken mede tot haren bloei en hare ont wikkeling. Na hem sprak nog dr. Jelgersma over zenuw-degeneraties, en werden nog eenigi_T andere mededeelingen gedaan. Te 3 uur werd door ongeveer een hot J derdtal leden per spoor de tocht naar Tiel ondernomen, alwaar men zich in de kersen^' boomgaard begaf, waar men feestelijk wer&C welkom geheeten en met saluutschoten verO^ welkomd. jje Te 6 uur volgde, na een gezellig sav. menzijn, in de sociëteit aan de Waal, d^r gemeenschappelijke maaltijd in het spaarAi bankgebouw. Na het diner keerden di__ tochtgenooten in rijtuigen naar Nijmeget terug. (N. E. Ct.) ^8 Een twintigtal lede se van de «Centrale Belgische verin eenigiDg van Bouwkunst», is vaiji plan in den loop dezer maand eeiee bezoek aan verschillende deelen vaSn ons land te brengen. [n Zooals gemeld is, meen-F" de, in de op 30 Juni laatstleden tfe.] Amsterdam gehouden vergadering van de aldaar gevestigde afdeelin/8' van het «Pensioen-Verbond» di™ 'heer Armand Sassen op goeden81 grond het vermoeden te kunnen uit? spreken, dat het in bewerking zijndr' ontwerp-Pensioenwet niet alleen zee: gunstige bepalingen zou inhoudei18 omtrent de weduwen van staatsamb'? tenareD, maar dat ook zij, die ni reeds weduwen zijn, in de voordee len der nieuwe regeling zoude:3?' deelen. 6 Van welingelichte zijde verneem"1' het Dagblad, thans, dat zijn vermoe™ den, wat het laatste betreft, nic'n I 'en juist is. Men heeft te Amsterdanlij alle reden te verwachten, dat dop historische optocht, welke aldaaD? ter gelegenheid van den te viereize «prineessedag» zal plaats hebben een schitterend geheel zal vormenap De stoet die meer dan 180 gekoson tumeerde deelnemers, waarvan vege len te paard, zal tellen, zal tot on-aa derwerp hebben: «De Nassau's ear de Nederla den», en verdeeld zijion in acht groepen, even zoovele hoofdva momenten voorstellende uit onzal vaderlandsche geschiedenis. Eersthc daags zal bekend worden gemaaktiei waar de regelings-commissie za zitting nemen. Zij bestaat uit diee heeren mr. J. Kappeyne van de Copde pello, president; dr. J. Idainga, sede cretaris, 3 Anna Vondelstraat; C. Lhe van Resteren, penningmeester, 2tbl Parkstraat 150; M. Merens en Jrn van Schevichaven. De heeren P. Hva Witkamp, David van der Keilen eihr Ph. van der Keilen treden als ad-op viseura op. zv St: vc Wedstrijden. 0I Bij den internationalen wedstrijd, Zond'! daw te Bremen gehouden, werd, bij deidt wedstrijd op eene baan van 1000 M., dede eerste prijs behaald door den beer Böhrpe van Hamburg, de tweede door den heete Harthoorn van Amsterdam. |e Bij bet hindernis-zwemmen, baan 2(Kgn M.. behaalde onze landgenoot, 1. D. Bloe- men, wien een groote voorsprong was toegestaan, den eersten prijs. Voor de an dere noramers van den wedstrijd ware? geen Nederlanders ingeschreven. De tem8e peratuur van het water was 14 gr. Eéau vl mur. vt hl st De Tesselsche blazer-^ schuit F. H. 41 heeft cezer dagei^ in groot gevaar verkeerd van doo:„ een der projectielen getroffen ti® worden, die van de batterij Kaap c; hoofd te Helder bij het schijfschie-w ten werden gebezigd. Een der zware kogels toch vloog over de zandbaut v: «Onrust» tot in het Noordergat waar genoemde schuit binnenliep, ten, waarachter zich 't zielloos overschot bevond van 't dier baarst, dat ik op aarde bezat. En toch ook bezielde mij een sterk verlangen om met het ergste bekend te worden en een niet minder sterk gevoel van dankbaarheid, dat alles zich voor Eleonore nog te elfder ure had ten goede gekeerd. Het duurde evenwel nog een geruime poos, voor ik den moed had om mijn plicht te vervulleDdoch toen ik eenmaal de trap een paar treden was opgegaan, begon de vrees, die mij eerst geheel overweldigd had, allengs te wijken en maakte plaats voor een soort van overmoedige nieuwsgierigheid, die mij de deur aan 't boveneinde der trap deed openen met een gestrenge kalmte, welke in 't geheel niet in mijn karakter lag, maar waarschijnlijk geheel te danken was aan de indrukken van 't oogenblik. Ik bevond mij nu in een ruime slaapkamer, klaarblijkelijk dezelfde, die door de juffrouw den vorigen nacht in gebruik was genomen. Nadat ik den blik vluchtig had laten rond weiden, daar ik aan zekere kenteekenen meende op te mer- han, dat mijn gastvrouw den nacht slapeloos had doorge bracht, ging ik naar de deur, die toegaDg gaf tot de kamer welke op het plan van N. met een kruis gemerkt was. Deze deur was van uiterst grof maaksel en zeer schraal beschil derd, alsof zij daar in der haast was ingezet, toen het overige van 't huis reeds voltooid was. Ik stond stil en uisterde. Geen enkel geluid was te vernemen. Ik lichtte de klink op en beproefde binnen te gaan, maar de deur was van binnen gesloten. Mij voorover bukkende, legde ik mijn oor tegen het sleutelgat. Alles was doodstil als het graf. Beangst en besluiteloos zag ik in 't rond en overlegde wat mij nu te doen stond. Op eens herinnerde ik mij, dat op het plan van N. nog een andere deur was aangegeven, die evenals deze tot de kamer toegang gaf, en dat die aan de andere zijde was gelegen. Ik liep dus snel den hoek van het portaal om en beproefde nu of die tweede deur wel licht ongesloten was. Maar deze wilde evenmin open als de andere. Ten laatste begrijpende dat alleen geweld hier zou mogen baten, verhief ik mijn 6tem en beval het meisje haar duidelijk bij den naam noemende, de deur oogeDblik- kelijk te opentn. Ik ontving echter gsen antwoord en riep nu nog luider, met gestrenge stem Hanna Chester, uw verblijf is ontdekt: wanneer gij weigert de deur te openen, zullen wij haar openbreken; spaar ons dus de moeite en maak onmiddellijk open I Nog geen antwoord. Ik ging een stap terug en liet mij toen met mijn volle lengte tegen de deur vallen; deze kraakte vreeselijk, maar bood toch weerstand. Ik luisterde even of daarbinnen ook eenig geluid te vernemen was, maar toen dit niet het ge val was, drukte ik nogmaals tegen de deur met alle kracht, waarop deze al knarsende openvl-.og en ik met ge duchte vaart binnenstruikelde in een kil en donker vertrek zoodat ik eerst mijn gedachten terdeeg moest verzamelen alvorens ik beproefde de voorwerpen rondom mij te onder scheiden. Het was goed dat ik dit gedaan had, want in het vol gend oogenblik voer mij zulk een hevige schok van schril door 't hart, op 't plotseling ontwaren van een bleek en strak meisjesgezicht, dat even boven de dekens uitstak in een ledikant aan mijne zijde, dat, wanneer niet een oogenblik van voorbereiding ware voorafgegaan, de schrik mij machtig zou zijn geweest. Ook nu echter kon ik niet voor komen, dat mij een gevoel van ziekeiijken angst overwel- dtgde, toen ik mij voor het ledekant plaatste en dat marmer- bleeke gelaat gadesloeg, dat onbewegelijk neerlag onder de omgewoelde witte sprei, terwijl ik mij afvroeg of de slaap zoo zeer aan den dood gelijk kon zijn. Immers hield ik het er bijna zeker voor, dat het bleeke meisje in het ledi kant lag te elapeD. Alles in de kamer droeg te veel blijken van zorgeloosheid en onbekommerd leven, dan dat voor een andere veronder stelling ook maar de minste reden zou ziin geweest. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2