NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 6 Juli 1888. No. 1535. STADSNIEUWS. B i N N It N I. A N II WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMENTSFRUS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresn: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsra.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiere. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAUB JE Ijr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Paryt, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 Juli. Gedurende de maand Juni 11. is het Museum van Ku stnijverbeid alhier door 935 personen bezocht. De vereeniging aVoor Vaderland en KoniDg» alhier neemt deel aan den schietwedstrijddie thans te Rotterdam wordt gehouden. Men verzoekt on6 te berichten, dat de firma M. Uitenbosch en Co. bij gelegenheid van haar 127a jarig bestaan aan de vereeniging «Door Vermaak tot Nut» een som van f125 ten geschenke heeft gegeven. Een gelijk bedrag ontving de ver eeniging «Volksbelang», als bijdrage in de kosten van den op te richten speeltuin. Arrondissement^ Reehtfeanfe TE HAARLEM, Zitting van Donderdag 5 Juii 1888. Heden legde de nieuwbenoemde griffier bij bet kantongerecht, Mr. I. Meerburg, den bij de wet voorgeschreven eed af. Verder deed de rechtbank uitspraak in de zaak van K. J. Hangjas, J. W. Mars man en J. Ravesleijn, (zie ons nr. van 2dezer). De eerste werd veroordeeld tot 2 Va jaar, de beide laatsten elk tot 17-. jaar gevan genisstraf. Er waren lieden geen zaken van aanbe lang aan de orde. Tegen zekeren B., die door een inspecteur van politie wegens dronkenschap naar buis was gebracht en dezen, toen bij goed en wel thuis was, uit dankbaarheid eenige beleedi^ende woorden had toegevoegd, requireerde de subs. off. v. just, veroordeeling tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Een kleine 12jarige deugniet J. P. V. had twee personen bestolen; een voor 82 cents en een ander voor eenige spijkers en een rolletje lood. Daar het jonge menscb niet goed bekend staat acht de subs. off. v. just, een zware straf hier wenschelijk. in casu een jaar gevangenisstraf. Daarna kwam in het strafbankje de wed. B. van Zand voort, die, bij het betalen barer belasting, aan den gemeente-ontvanger al daar zou gezegd hebben, dat deze samen met den deurwaarder de kosten deelde. De be klaagde beweert evenwel dit schertsend en op vroolijken toon tot haar dochter te hebben gezegd, terwijl de ontvanger niet met zekerheid durft verklaren of de vrouw dan wel hare dochter deze woorden heeft ge zegd. Met eene kleine vermaning om voort aan voorzichtig te zijn in hare uitdrukkingen vraagt de subs. off. v. just, vrijspraak. J. Assems, arbeider te Purmerend, kreeg eene berisping van den meesterknecht op de steenfabriek waar hij werkte, omdat hq zijn werk niet verkoos te doen. Hier over gebelgd nam hij een spade en bracht den meesterknecht daarmede een bloeden de wond toe. De ambtenaar van bet O. M. vraagt 4 maanden gevang., een straf, die den be klaagde gelegenheid zal geven zich aan kalmte te gewenneD. Kalmte behoefde ook vrouw B. te Beemster, die tegen eene buurvrouw ge zegd had: //dief, je hebt een kommetje uit mijn huis gehaald 1" De reden was, dat ze elkander niet best konden verdragen en bekl. zeer zenuwachtig was. Aan zulke zenuwen toe te geren kan echter kostbaar zijn: de eisch luidt f10 boete subs. B d. hechtenis. In al deze zaken zal over 14 dagen uitspraak worden gedaan. In ons nummer van morgen zullen wij het vervolg dezer zitting opnemen. LETTEREN EN KUNST. Verleden Vrijdag werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot het instandhouden der kunstnijverheid-teekonschool //Quell in us" gehouden. Aan het jaarverslag door den voorzitter, Jac. Ankersmit, uitgebracht, ontleenen wij het volgende. In de eerste plaats herdacht hij het treurige verlies door de Vereeniging in het afgeloopen jaar geleden door het overlijden der drie bestuursleden mr. Herm. J. van Lennep, Van Erven Dorens en Delprat, die van de oprichting af de belangen der Ver eeniging met zooveel liefde en toewijding hadden voorgestaan. Het aantal leerlingen, die den volledigen cursus volgden, be droeg 43. Wat de uitkomsten van het on derwijs aangaat, wordt gewezen op de werkstukken, die voor den aanstaanden wedstrijd zijn vervaardigd en die den 1 Ben Juli door het publiek kosteloos iu het schoollokaal kunnen bezichtigd worden. Eenige werkstukken, door de leerlingen vervaardigd en op de tentoonstelling in Den Haag ter bezichtiging gesteld, geven een gunstig denkbeeld van de vorderin gen der leerlingen, alsmede van de leer wijze, door de onderwijzers gevolgd. De financieele toestand is volgens het door den penningmeester uitgebracht ver slag minder gunstig, daar de rekening met een nadeelig saldo van f 1782 sluit. (N. R. C.) E. Possart is voor de maand Februari a. s. door de heeren Van Lier geëngageerd voor gastvoorstellingen hier te lande. De //Meiniugers" hadden te "Rotter dam een saldo van 3S.000, te Antwerpen van 22,000 frs., te Brussel een deficit van IB,000 frcs. Het laatste nummer der //Courier Francais" is wegens drie daarin voorko mende zedekwetsende illustratien op last van den zegelbewaarder der Eransche rf geering in beslag genomen. Carmen Sylva, de koningin van Ru- menië en haar gemaal hebben de heeren Alfonse Daudet en Charles Gounod bij zich geuoodigd op hun romantisch gele gen slot Pelesch, bij Sinaïa in de Karpaten. De rederijkerskamer //Vreugdendal" te Breda, beeft het voornemen een tooneel- wedstrijd uit te schrijven, ter gelegenheid van haar 20jarig bestaan, tusschen 4 ver- eenigiugen, 2 uit Noord-, 2 uit Zuid-Ne derland. Slechts één prijs zal worden uit geloofd, bestaande in 300 gulden en eene gouden of zilveren medaille. Inhoud van //School en Studie." No. 7: A. G. Van Dijk, C. Huygeus. 1B96 1687. Th. J. Bosman, Bronbeek door E. J. Potgieter (slot). L. Van Ankum, De trappen van vergelijking. A.J.M. Brogtrop, Over de bewerkingen met reken kundige getallen. II. Aanteekeningen bij de studie der aardrijkskunde en der taal. Inhoud van De Portefeuille: Zorgeloosheid, met eea plaat naar R. De Madrazo. W. T. L. Honigh-Van Reulh, Het spro fkje van het Koningskind. Nog eens het Philkarmonisch Orkest. Vrijkaartjes en diploma's. Gedich ten door K. J. H. W. Ramondt. Gol- demar, Hemkes en Jan Rombout, enz. Dr. M. Juda, De Duitsche factuurdruk. De toekomst der architectuur. Letter kundigen in Amerika. Schrijvers op rechtheid. K. J. H. W. Ramondt, Deftigheid (gedicht). J. G. Folklore. Karl Theodoor Gaedertz. Een En- gelsch journalist over Holland. Een tooneelvoorstelling in Shakespeare's tijd. leuillefcon Ludovic Halévy. Het trom- petterspaard, met penteekening van Jan Van Oort. OPiDERWSJS. De vergadering van onderwijzers uit het arron dissement Hilversum, Woensdag te Hilversum gehouden, werd door ongeveer 120 ouderwijzers en ouderwijzeresseu bijgewoond. Onder de belangstellenden merkte men o. a. op den heer Kramers, schooiopz, te Schiedam en de burgemeesters van Hilversum en Naarden. De heer van Dam besprak de voordcelen van het stelsel om de onderwijzers steeds met hun klasse te doen overgaan. Door verschillende sprekers werden hier tegenover bezwaren gesteld, zoodat men niet wel mogelijk tot een bepaalde conclusie kor geraken. De heer Hoornstra brak een lans voor de studie vau paedagogiek en drukte den wensch uit, dat dit vak weldra weder moge prijken op het programma voor de hoofdakte. Na de pauze besprak de heer Beekman zijn onlangs uitgegeveue figuratieve kaart van een gedeelte van Hollands Polderland. De vergadering werd door zang opgeluisterd en met een gezellig diner besloten. De heer W. Koops, le onderwijzer aan de openbare lagere scholen 2e kl. te Am sterdam, is benoemd tot hoofd der school te Barsingerhorn. De algemeene vergadering van het Ge nootschap van leeraren aan Nederl. gym- nasiën zal gehouden worden te Tiel, op Zondag 1B Juli des voormiddags te lll/s ure, onder presidium van dr. J. G. Schlimmer. Behalve de huishoudelijke zaken zullen behandeld wordenlo. Het onderwijs in de levende talen aan de Nederlandsche gymDasiën, inleider de heer J. C. Kuy- laars. 2o. Is het bij de tegenwoordige in richting der eind-examens gewenscht, na tuurkunde als examenvak voor diploma A of B op te nemen Inleider dr. H. A. J. Valkema Blouw. LEGER EN VLOOT. Zondag jl. werd te Amsterdam de jaar lijksche algemeene vergadering gehouden van den //Noord-Hollandschen Scherp- schuttersbond". In zijn verslag wees de voorzitter, de heer mr. A. C. A. Tielke- meijer, op de moeilijkheden, waarmede tot nu toe de bond te worstelen had gehad om te geraken tot officieele erkenning en officieelen steun. Hij hoopte, dat thans spoedig de in het werk gestelde pogingen mochten slagen. In België mochten de schietgezelschap- pen zich verheugen in grooten steun en machtige medewerking, zoo van rijks- nis gemeente-autoriteiten. Bij Brussel heeft de staat voor de som van 800,000 frank een wTir National" met 42 banen van 200 tot 600 M. laten bouwen, ten gebruike voor allen, die ge dwongen of vrijwillig zich met den wapen handel onledig houden. Onze hoofdstad kan slechts wijzen op één baantje van 225 M. Spr. meende dat van de 3000 man schutterij, die volgens de wet allen in het schieten naar de schijf geoefend moe ten worden, jaarlijks slechts 240 het zoo ver kunnen brengen, wegens gemis aan goede banen. De infanterie en de mari niers hier ter stede zijn verplicht, willen zij schieten leeren, naar Laren te gaan. De gelden, op deze onpractische wijze zoek gemaakt, vertegenwoordigen een ka pitaal, waarvoor de Staat uitstekende ba nen in de buurt van Amsterdam zou kunnen aanleggen. Zoowel voor de mili tairen als voor de Amsterdamsche scherp schutters zou hierdoor in eene werkelijk bestaande behoefte voorzien worden. Hiermede dient gepaard te gaan bet verschaffen van de gelegenheid aan de leden van schietvereenigingen om zich te oefenen in het schieten met Rijks wapens. Uit het verder door den voorzitter me- gedeelde bleek, dat deze Bond zich inder daad toelegt op het meerder gebruiken van bet rijks-geweer en het bevorderen van het militair vuur. Bij het concours van 18. 19 en 20 Sep tember 1887 te Amsterdam was voorden vaandel-wedstrijd het rijksgeweer met de rijkspatroon alleen toegelaten, terwijl bij den wedstrijd van 3, 4 en 5 Juni te Hoorn een vlugvuurwedstrijd van 5 scho ten en een vaandelwedstrijd, snelvuur ge durende 1 minuut, was uitgeschreven. Met den wensch dat eenmaal moge blij ken dat de //Noord-Hollaudsche Scherp- schuttersbond" het zijne kon doen tot ver meerdering onzer weerbaarheid, eindigde de spreker. VISSCHERIJ. Nieuweaiep, 4 Juli. Drie kor- ders brachten beden 507 groote, 200 kl. tongen, 6 manden schar en 12 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl 2 beugers 45 roggen aanvoerden; gr. tong gold 35 c., kleine id. 10 a 15 c., rog 30 a 47 e. per stuk, schar f3 a 355 per mand en kleine schol 1.25 per mandje. LAND EN TUINBOUW. Uit Westland meldt men dat Maandag voor bloemkool f7 per honderd stuks te Loosduinen besteed werd. Uitzondering ou de algemeen lage prij zen der tuingewassen maken de gele kom kommers, welke nog met fll per 100 stuks betaald worden. LANDBOUW EN VEETEELT- De Vee- en Landbouwtentoonstelling, in het laatst dez r maand te Arnhem te houden, belooft zeer interessant te zijn. Niet nrnder dan 430 stuks paarden en vee zijn nu reeds aangegeven, waaronder alleen 83 hengsten. In de afdeeling zui velbereiding zal een Noordhollandsche boerderij te zien zijn, waarin het maken van boter en kaas geschieden zal, terwijl de voornaamste fabrikanten van landbouw inrichtingen plaatsruimte hebben aange vraagd voor het tentoonstellen hunner machines. Z. M. h e e f t a a n m r. C. P ij n a c- ker Hordijk, met ingang van 10 Juli 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Koniugs iu de pro vincie Drente en als curator van de rijks universiteit te Groningen. FHUIXjIISTO NT. Naar het Engelschvan Anna Kalharina Green. 761 XXIX. DE ONTBEEKENDE GETUIGE. De kleederen, die rondom op den grond lagen; het wel voorzien ontbijt dat in afwachting van haar ontwaken op een stoel bij de deur was geplaatst en dat ik dadelijk herkende als het overschot van dezelfde gerechten, welke wij dien morgen genuttigd hadden alles rondom mij Bprak van gezond en krachtig leven en van zorgelooze hoop op den dag van morgen. En toch was het gelaat, dat naar boven lag gekeerd naar de naakte balken der ruwe zoldering, zoo ijzig bleek, de blik der half geopende oogen zoo glazig, de houding van den arm, die half uit het dek te voorschijn kwam zoo stijf bewegingloos, dat ik onwillekeurig terugdeinsde voor de aanraking van een wezen, dat zoo akelig gevoelloos daar neerlag. Ik zag echter wei in dat ik haar nooit zou kun nen wakker schreeuwen en dat 't daarom toch noodzakelijk zou ziju haar aan te raken. Ik vermande mij dus en met 't voornemen haar, op welke manier dan ook, te wekken, vatte ik haar hand, die even boven het dek kwam uitsto ken Bij de eerste aanraking echter ging mii een koude rilling door 'tlichaam: die hand was niet slechts ijskoud, maar sirak en stijf, zoodat ik haar bijna onmiddellijk weer losliet. In angstige spanning zag ik nu nogmaals naar het gelaat. Neen! dat was niet de aanblik van een levend we zen; een rust, zoo kalm en onbewogen, was niet die van den slaap. Ik boog mij dieper voorover en legde het oor aan hare lippen. Niet 't minste geluid, geen schijn van ademtocht. Terwijl mij de knieën onder 't lichaam knikten, beproefde ik nog een laatste middel, ik trok de dekens naar beneden en legde mijn hand op haar hart. Het was bewe gingloos en koud als steen. XXX. VEBBBAND PAPIEB. Zoover ik mij kan herinneren, was ik niet in staat, on middellijk om hulp te roepen. De akeligheid der ontdek king, op het oogeDblik dat hoop en leven mij het krachtigst bezielden; de plotselinge vernietiging van al de plannen die ik gebouwd had op het te verwachten getuigenis van het ontdekte meisje, en het ergst van alles, het dadelijk door mij begrepen verband, dat er moest bestaan tusschen dit plotseling sterfgeval en de werkzaamheid van den schuldige, wie het dan ook mocht zijn, dit alles overmeesterde mij op dat oogeublik te zeer, om iu staat te zijn tot dadelijk han delen. Het was mij alleen mogelijk, een lange poos neer te zien op de rustige trekken van dat bleek gezicht, dat scheen te spreken van een onbewust en onbekommerd in gaan in den eeuwigen slaap, terwijl ik nadacht over de wonderlijke wegen der Voorzienigheid, die ons opnieuw duisternis had gebracht in plaats van licht, vrees in plaats van hoop, teleurstelling in plaats van blijde verwachting. Want hoe machtig de dood ook moge werken op den men- sche ijken geest, zelfs al zijn zij die sterveD ons geheel vreemd, de oorzaken en de gevolgen van dat overlijden hadden te groote beteekenis, om de gedachten des aan- schouwers lang te doen vertoeven bij de somberheid van het tafereel op zichzelf. Met Hanna's dood was haar ge tuigenis voor ons voor goed verloren gegaan. Maar hoe langer ik stond te staren, hoe meer ik getroffen werd door het blijkbare waas van verwachting en hoop dat over die strakke trekken lag uitgespreid, en met be langstelling vroeg ik mij af, of dadelijke geneeskundige hulp hier misschien nog niet zou mogen baten. Hoe nauw lettender ik echter onderzocht, hoe meer zekerheid ik ver kreeg, dat de dood reeds voor eenige uren was ingetreden; en de somberheid, die door deze gedachte bij mij werd verwerkt, te gelijk met den spijt, dien ik gevoelde, dat ik den vorigen avoDd maar niet had doorgetast en daardoor een zoo hopeloos geval had voorkomen, deden mij den drang en het gewicht van het oogenblik duidelijk inzien en deden mij beseffen, dat hier onmiddellijk moest worden gehan deld. Ik begaf mij dus naar de aangrenzende kamer, opende het venster en bond den zakdoek, dien ik bij voorbaat had

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1