NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT1ËN: III o E N l A Ml). 6e Jaargang. Zaterdag 7 Juli 1888. No. 1536. Directeuren-Uitgevers Jl. C. PEEREBOOM en .1 B. AVIS. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers." Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Efrangère G. L. DATJBE tir Co., JOH. F. JONES, Stier., Faryt, 31èti Faubourg Montmartre. S A D S >11 li IJ n s. Haarlem, 6 Juli. Aan het gemeentebestuur is ver ruiming gevraagd door D. van Sreemen, tot oprichting van eene liekokerij (Haarlemmerolie! in het rercee! aan de Lange Vlammgstraat, :ad. sectie C. no. 2527. In ons bericht betreffende het lieuwe piano-magazijn van den heer J. van Oo verzuimden wij te ver- nelden dat de keurige portland- ementen voorgevel als stukwerk in- vendig vervaardigd is door de firma iruggemann en Marten*, alhier. Van de leerlingen van de mili- pire school alhier worden van 15 uni tot 15 Augustus gedetacheerd, m den practiecben dienst bij de orpsen te vervullen, de serge&nt- olontaris C. J. F. de Graaf, H. J. Kroon, J. Mulder, J. F. Legner, H. Smets. H. Koster, jhr. A. A. revers, J. Goldenberg, .T. F. A. Sischeff, C. E. Nordten, W. de Ko- iDg en J. E. Gleysteen bij het re 'iment grenadiers en jagers te s-Hage; de sergeanten-volontaire G. Dibbelz, P. J. Hasselbach, J. A. lay mans, M. D. de Veer, J. C. itoet, G. J. van Eijbergen, H. C. 'ortanier, en W. Wolf, bij het 4e sgiment infanterie te Leiden. diroiulisseinentsJtechihftBih TE HAARLEM Zitting van Donderdag 5 Juli I88B. Nog werden behandeld de navolgende iken M. G., Zaandam, diefstal, req. 2 dagen evang.; H. G., turfventer, Zaandam, be lediging, req. f 10 boete, subs. 5 dagen echtenis; C. W., S. D. en H. M., Zaan- am, vernieling, req. elk 3 dagen gevang.; M., arb. Haarlemmermeer, mishande- ng, req, f10 boete, subs. 5 d. hechtenis. De Rechtbank deed uitspraak in de na- olgeiule zaken, vermeld in Haarlem's lagblad" van 29 en 30 Juni 11. A. Y., koopman Haarlem, diefstal, 4 laanden gevang.; J. K., smid te Haarlem, eleediging, 10 dagen gevang.; J. D., ïhipper Amsterdam, diefstal, vrijgespr.; A., arb. IJmuiden, mish., f 3 boete, subs, dag hecht.; D. v. d. H., landbouwer te [aarleramermeer, mish., vrijgespr.; P. F., rb. Jan-Gijzenvaart, mish., f 3 boete, subs. 1 dag hecht.; G. E. H., groen ten ven ter, Koog aan de Zaan, mish., 1 maand gevang.; A. v. L. en G. H. te Haarlem, diefstal, elk 1 dag gevang.; K. G., timmerman, Wormerveer, manslag door onvoorzichtig heid, 14 dagen hechtenis. iDgekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad: 1 loopknecht, 1 loop- of pakhuisknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 molenmakersknecht, 1 schoenmakers jongen. LETTEREN EPS XÜNST. De beroemde Italiaansche tooneelspe- ler Ernesto Rossi zal in deu aanstaanden winter met een uitgelezen troep een kunst reis door België en Holland maken. LEGER Ei VLOOT. Door den minister van Oorlog is be paald, dat de miliciens die gedetacheerd zijn bij het Leger in Oost-Indië en aldaar wegens ziels- of lichaamsgebreken worden afgekeurd voor den dienst, na terugkomst bij hun korps onmiddellijk in het genot van verlof met behoud van soldij moeien worden gesteld, totdat nader omtrent hun zal zijn beslist. Naar de //Tw. Ct." verneemt, hebben de officieren der dienstdoende schutterij te Almeloo, nadat huu door den Commissa ris des Kouings in Overijssel mede namens den minister van Binnenlandsche Zaken, uitdrukkelijk vërzocht was, hun aanvrage om ontslag terug te nemen, be sloten zulks te doen. Zooals wij onlang9 meldden, wordt er sinds Mei bij bet wapen der infanterie eeue proef ge- uomen, om met de opleiding der recruteu eea geheel ander stelsel te volgcu, dan tot nu toe plaats had, en was zulks het gevolg van eene brochure van dca kapitein A. J. Prins, getiteld: «De opleiding der compagnie.» Zooals te verwachten was, bracht zulk eene verandering vau stelsel zekere sensatie onder het leger te weeg, daar men algemeen van gevoelen was, dat er bij den beperkten diensttijd zeer goede resultaten werden verkregen, üe le luite nant-adjudant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst beeft nu iu eene Woensdag verschenen brochure -Kantteekeningen» op de onbetwistbare gevaren gewezen van die verandering in de op- leidingswijze. Ongetwijfeld zal deze laatste broekure in bet leger zeer de aandacht trekken. ÖÜQEfiWIJS. Donderdag werd bevorderd tot docter in de rechtswetenschap aan de rijks-uni versiteit te Leiden de heer A. J. C. E. van Heijcop ten Ham (geb. aan boord van de //Triton"), met acad. proef get.: wDe berechting van civiele zaken en van mis drijven op de terechtzitting der landraden op Java en Madura". Tot leeraar in de gymnastiek aan het gymnasium Willem III te Batavia is be noemd de heer G. A. Tuijl Schuitemaker, onderwijzer te Wormerveer. VSSSCHERiJ. IJmuiden, 4 Juli. Hedeu kwamen van de kordvisscherij binnen 1 bomschuit met besomming van f75; 10 Engelsche kotters, met besomming van f100 tot f350. Prijzen: tarbot f7 a 11, gesorteerde tong f 0.40 a 0.45, kleine tong f 0.15 per stuk; Engelsche tong f60 per kist; schol f 8 a 16 per 50 kilo. IJ m u i d e n, 5 Juli. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen: 15 schok kers, met besomming van f 15 tot f25, en 10 Engelsche kotters, met besomming van f150 tot f600. Prijzen: tarbot van f8 tot f 12, gesorteerde tong van f 0,40 tot f 0,45, kleine dito van f 0,12 tot f 0,15 per stuk; Engelsche tong vanf'0totf65 per kist; schol van f 4 tot f 16 per 50 kilo. Nieuwediep. 5 Juli. Vier korders brachten hedeu 6 tot 18 tongen en 3 tot 8 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl de beugers 90 roggen aanvoerden; tong gold 45 c., rog 44 c. per stuk, en kl. schol f 1,35 per mandje. Lemmer, 3 Juli. Aan den afslag alhier werdeu iu de vorige week eenige partijeu handschol, bot, tong eu tarbot aangebracht, die wel vlug koopers vonden, maar tot lage prijzen werden afgeslagen, daar (ie kwaliteit over het geheel te wen- scheu overliet. Handschol was van onvol- doeude hoedanigheid door kleinte van stuk. Aan de zouterijeu alhier werd heden geen ansjovis aangebracht. LANDBOUW EN VEETEELT- In de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die 13 Sept. a. s. te 's-Hage zal worden gehouden, zülleu o. a. worden behandeld een vraag van de afd. Eukhuizen betref fende de maatregelen tot h^t tegengaan van het maken en verkoopen van kunst kaas, een voorstel van de afd. Haarlem om bij de Regeering aan te dringen de mutatierechten, als belasting, geheel af te schaffen en slechts te heffen als een re tributie, voor de bij de overschrijving van vaste goederen door den Staat bewezen diensten; een voorstel Leiden om te doen nagaan wat er gedaan wordt ter bevorde ring van het fokken van uitstekend rund vee, schapen en varkens. a a n d a"g av o n d zal in «Diligentia» te 'sHage een verga dering gehouden worden van het voorloopig comité voor de vieriDg van den Prinsesjesdag, waartoe af gevaardigden van alle vakvereeui- gingen, en gymnastiek scherm-, tooneel-, muziek- en zaugvereeni- gingen enz. uitgenoodigd worden. Dat het feest zal slagen, daaraan valt niet te twijfelen, maar het zal te schitterender en den heuglijken dag waardiger worden, naarmate meer vereenigingen van allerlei aard, uit allerlei klassen der maatschap pij er aan deelnemen. Vad.) Verschenen is heteind- verslag over het voorstel van de heeren Lohman en Schaepman tot herziening van het Reglement van Orde. De Commissie van Rappor teurs heeft bij dat verslag gevoegd een groot aantal amendementen, aan wijzende die punten, waaromtrent zij mei de voorstellers n et tot over eenstemming is gekomen. De gep. kol. G. E. V. L. Van Zuylen, vice-president der com missie voor de tentoonstelling in 1889is naar Parijs vertrekken, om persoonlijk inet de Belgische commissie en met het bestuur der tentoonstelling te Parijs eenige voor de Nederlandsche inzenders van be lang zijnde zaken te bespreken. De afgevaardigden van de verschillende Duiteche eu ande re spoorweg-maatschappijen, die deel uitmaken van den Deutschen E senbahn Verein, zullen, bij ge legenheid van de op 25 dezer te Amsterdam te houden General-Ver- sammlung, ook de verschillende spoorwegwerken te Rotterdam be zichtigen Toen onlangs de bekende Engelsche godgeleerde James Mar- tineau zijn 83eu verjaardag vierde, is hem een adres ter hand gesteld met bijgevoegd album, dat prijkt met de namen van een aantal weten schappelijke mannen uit alle oorden vau Europa, alsMax Muiier, Re- nan, Tennysou e. a. Het adres is thans gedrukt met de haudteeke- niugen er bijdaarna volgt het ant woord van dr. Martineau. Tot hen, die dea jubilaris hulde brengen, be- hooren o. a. al de professoren der godgeleerde faculteiten van Leiden en Groningenvan de Amsterdam- sche Universiteit de hoogleeraren Hoekstra, Loman, Matthes en De Hoop Scheffer. Gedurende 1887 werden in de verschillende gemeenten van Zuid-Holland 25 vergunningen, in gevolge de drankwet, verleend be neden het maximum, 519 voor lo- caliteiten, waarvoor reeds aan een ander persoon vergunning was ver leend, 34 boven het maximum na machtiging van Gedeputeerde Sta ten. Ingetrokken werden 46, ver vallen verklaard 55 vergunningen. Voor ai de vergunningen werd bet. f202,555.75, tegen f 205,914,40'.'» in het vorige jaar. In de provincie waren op 31 De cember 1887 in het geheel 4432 inrichtingen met vergunning, tegen 4479 in het voorafgaande jaar. Volgens het verslag van den eersten geneesheer van het krankzinnigen gesticht te 's -Hertogenbosch over het jaar 1887 is het hooge cijfer der bevolking in 1887 wederom verminderd, tengevolge van beperking in de opname. Op 1 Januari 1887 was het aantal ver pleegden 619, op 1 Januari 1888 611. Gedurende het jaar zijn 75 lijders op genomen, waaronder 44 mannen en 81 vrouwen, tegen 93 in 1886; ontslagen 19 mannen en 20 vrouwen, te zamen 39; de meesten met verlof om later als hersteld afgevoerd te worden. De sterfte is 24 mannen en 20 vrouwen, te zamen 44, op een getal van 694 ruim 6 pet; een zeer gunstig sterftecijfer en min der in vergelijking met het vorige jaar. Van do op 1 Januari 1888 aanwezige mannen behoorden 7 tot de le klasse, 27 tot de 2 klasse, 247 tot de 3e klasse, van de vrouwen 9 tot de le klasse, 61 tot de 2e klasse, en 270 tot de 3e klasse. De meeste verpleegden kwamen uit de provincie Limburg. Naar men verneemt, zal zich te Amsterdam eene commissie vormen met het doel aan de in het begin der volgende maand naar Nederland komende Amerikaansche stamverwanten eeue waardige ont vangst te bereiden. if 3S S" X Z. L ES T O 1ST. WIE IS DE SCHULDIGE? Kaar het Engelschvan Anna Katharina Green. 77XXX. VERBRAND PAPIER. Dat moeten wij zien uit te vorschen, alsmede of het loeder werkelijk vergif was of niet. Het zou ook mogelijk runnen zijn, dat zij plotseling gestorven is aan een hart- rwaal. N. haalde de schouders op en wees naar het op den stoel ;ezette ontbijt en de stukgerammeide deur. Ja, zeide ik, zijn blik beantwoordende,juffrouw lelden is van morgen hier geweest en heeft bij haar ver rek de deur gesloten, maar dat bewijst niets anders, dan .at zij het meisje volkomen gezond waande. Zou ze dan die lijkkleur op dat bleeks gezicht voor ;ezondheid hebben gehouden? Misschien heeft ze in haar haast niet eens naar het ueisje omgezien, maar het ontbijt neergezet zonder meer lan vluchtig de kamer rond te kijken. Ik wil er niets kwaad,» vau denken, maar het komt toch alles zeer vreemd bij elkaar. Het baat ons toch niet of we hier al blijven staan en allerlei veronders'ellingen opperen, zeide ik, onaan genaam getroffen door zijn laatste gezegden en meteen be gaf ik mij naar de deur. Wat gaat gij doen vroeg N. Zijt gij vergeten dat dit een der bedrijven is van het drama, welks geheim wij trachten aan het licht te brengen? Wanneer dat meisje door eenige misdadige handeling gestorven is, is het onze plicht dat te onderzoeken. Dat onderzoek moet worden overgelaten aan den rech ter. Wij mogen niet verder gaan dan wij deden. Dat is waar; maar wij kunnen ten minste alles wat in de kamer is nauwkeurig opnemen, voordat wij de zaak verder aan vreemden overlaten. Ik weet zeker dat meneer Gryce het ons zeer kwalijk zal nemen, wanneer wij anders handelen. Ik heb de kamer en alles wat er in is, zoo goed op genomen, dat het geheel onuitwischbaar in mijn geheugen is gegrift. Ik vrees dat het daaruit nimmer meer zal ver dwijnen. En hebt gij ook het lijk en zijne ligging goed in oogenschouw genomen? Hebt gij ook goed opgemerkt, hoe de dekens liggen uitgespreid en dat geen enkel snoor aan wezig is van vrees of worsteling? Hebt gij waargenomen, hoe rustig het gelaat er uitziet en hoe kalm de handen hangen Ja, ja; laat mij er maar niet meer naar zien. En dan de kleeren, die aan den muur hangen, ging hij voort, ieder voorwerp aanwijzende. Ziet gij? Een gestreepte wolleu rok, een omslagdoek, niet dezelfde, waarmee zij, naar men vermoedt, vertrokken is, maar een oude zwarte, waarschijnlijk afkomstig van juffrouw Belden. Vervolgens deze koffer, hij opende tevens het deksel," welke niets bevat als wat ondergoed, gemerkt.... laat eens zienahmet den naam van onze gastvrouw, maar veel te klein om haar van pas te zijnbij gevolg, gemaakt voor Hauna zooals gij wel begrijpt, maar met eet) anderen naam gemerkt, om alle verdenking te voorkomen. En dan deze overige kleedingstukkendie verspreid liggen over den vloer. En dan.... wat ie dat? riep hij eensklaps uit, zie eens hier! Ik haastte mij naar de piek, waar hij stond, en naar den grond ziende, zag ik een waschkom, half gevuld met ver brand papier. Ik zag haar gisterenavond in dezen hoek staan en zich over iets neerbuigen, maar kon niet gissen wat het was. Zou zij dan ten s otte toch zelfmoord gepleegd hebbeu Zij heeft hier blijkbaar iets vernietigd, wat zij voor anderen verborgen wilde houden. Ik weet niet, zeide ik, ik zou bijna wenschen, dat dit werkelijk het geval was. Geen enkele snipper is er overgebleven, waaruit wij kunnen zien, wat het oorspronkelijk geweest is;'t is of alles ons moet tegenloopen. Juffrouw Belden moet hieromtrent opheldering weten te geven, zeide ik. Juffrouw Belden moet opheldering weten te geven om trent dat geheele geval, hernam hij, het geheim van

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1