INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken elkander den hale afsnijden of een onafhankelijken staat afkondigen, 't is toch alles hetzelfde. Rusland zal geen vinger verroeren om het te verhinderen. Wij wasschen onze han den in deze zaak.» De Britsche gezant kreeg door deze woorden den indruk of Rus land er in geen geval aan dacht een oorlog te beginnen. Servië. Elke vorstelijke familie heeft hare bizonderheden. In ieder koninklijk of keizerlijk gezin vallen feiten voor, die de bizondere aan dacht van het volk trekken. Naait een vorst, die door lichamelijk lij den werd geteisterd en ten slotte ten grave gesleept, vindt men er een, die aan de onophoudelijke ver volgingen van partijen bloot staat en zijn leven daardoor niet zeker is. Naast den kleinen Alfons van Spanje die zich door zijne kinderlijke uitin gen reeds een soort naam heeft ge maakt, heeft men het aantrekkelijk echtpaar iti Riimcniê, dat in sclni derachtige omgeviDg leeft en waar van de vrouw door hare ODgemeene geestesgaven de geheele beschaafde wereld in verrukking brengt. Hoe steekt bij dit idyllisch leven de ver houding af, welke bestaat tusschen het vorstelijk paar dat op den troon vai Servië zetelt, tusschen vorst M'laa en koningin Nathalia. Reeds is het tot een openlijke breuk tus schen hen gekomen: de koningin vertoeft sinds langen tijd met baar eenigen zoon te Wiesbaden, koning Milan houdt zich op aan bet Oos- tenrijkrche Hof. Pogingen om de vorstelijke per sonen te verzoenen mogen niet ba ten en de koning wenscht scheiding om eene tot dusverre nog onopge helderde rede. Wel wendt hij voor eene onoverwinnelijke afkeer van zije vrouw te hebben, maar hoe deze afkeer is ontstaan, ligt nog in 't duister. De koningin stemt echter niet in eene scheiding toe en wijdt zich ge heel aan de opvoeding baars zoons, die haar oogappel is en die zij bij al zijne uitstapjes vergezeld, ook met het oog daarop, dat men hem haar ontvoere. Het heet nl. dat de ko ning handlangers heeft afgehuurd.die zich te Wiesbaden bevinden en wien de opdracht is gedaan den knaap iu handen te krijgen. Zao is dus reeds dit jeugdig vorstenkind het slachtoffer van de verdeeldheid zijner ouders, die hun volk een. slecht voor beeld geven. Volgens de laatste berichten zijn de Servische minister van O-riog, Protitsch, en een bisschop, te Wies- baden aangekomen, ter onderhan deling over familiezaken met de ko ningin. Of dit op de echtscheiding betrekking heeft is nog niet bekend. Venezuela. Paul Rojas is geko zen tot President. Korea. Volgens een der Russi sche bladen zouden de ongeregeld heden te Séoul (hoofdstad van Korea) ontstaan zijn op het gerucht, dat een groot aantal inlandsche kinde ren aan menscheneters verkocht wa ren. De orde te Séoul, zoo meldt men uit Tokio, is thans hersteld. Hoewel het onze gewoonte niet is, ingezonden stukken uit andere blade over te nemen, zoo hebben wij besloten met onderstaand eene uitzondering te maken, daar de stel ler, die zich aan ons bekend heeft gemaakt, ons dit heeft verzocht. Wij maken onzen lezers opmerk- zaam, dat wij stukken die ook in andere bladen voorkomenalleen dan een plaats kunnen geven, wan neer zij gelijktijdig kunnen worden opgenomen. (Red.) M. de R. Het is mijne overtuiging, dat aan de hangende plannen, betrekkelijk de exploitatie van de terreinen der Phoenix, in het welbegrepen belang der Gemeente Haarlem, ten volle adhaesie moet worden geschonken en zeker in de eerste plaats, dat de ondernemers moeten kunnen reke nen op de medewerking van het Bestuur dezer gemeente. Er is beweerd, dat de gronden in der tijd in erfpacht uitgegeven wa ren, met de beperkende bepaling, dat daarop uitsluitend een fabriek zoude mogen worden gebouwd. Dit nu is volkomen onjuist. Immers uit de meest zekere bron is mij gebleken, dat de bewuste gron den aan de voorgangers der Haar- lemsche Katoen-Maatschappij in erf pacht zijn gegeven zonder dat daarbij eenige belemmerende bepaling door de gemeente Haarlem gemaakt werd. Integendeel. De toenmalige erfpacht nemers hadden behalve de terreinen waarop zij hunne fabriek wilden stichten, d= toestemming noodig van het gemeentebestuur om die fabriek te exploiteeren. In het contract van erfpacht is dan ook d or de erfpacht-nemers gestipuleerd, dat zij het recht zou den hebben op die door hen in erf pacht genomen grouden een «éta blissement» te stichten, in het midden latende van welk soort établissement hier sprake was. Er zijn dan ook sedert dat de fabrieks gebouwen aldaar gesticht zijn, zeer verschillende industrieën op die plaats uitgeoefend; zoo is daar zeildoek gefabriceerd, zijde geweven (toen de fabriek aan den Jansweg verbrand was), katoen gesponnen en eindelijk katoen geweven; er heeft een gasfabriek gestaan, alles zon der dat bet Loodig was het bestuur der gemeente om vergunning daar voor te vragen. Mocbt dus de H. K. M. of haar rechtverkrijgende lust hebben we der een «établissement» te stichten, dan behoeft daarvoor zelfs niets aangevraagd te worden. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat het bedeelde recbt indertijd aan de erfpachtnemers gegeven, geheel on afhankelijk is van het feit van den erfpacht. Of de H. K. M. van haar recbt tot het hebben van een «éta blissement» al dan niet gebruik maakt is een kwestie, die geheel afgescheiden is van het feit dat zij tot in 1933 de gronden van de «Phoe- nix» in erfpacht heeft. Nu kan men met erfpachtsgrond, wanneer zooals in het onderhavige geval, geen enkele beperkende be paling gemaakt is, handelen alsof het eigen groDd ware. Het gemeentebestuur is herhaal delijk in onderhandeling geweest met de Directie der H. K. M. om den erfpacht af te koopen, toen het be kend was dat de fabriek gesloopt werd; men is het evenwel niet eens kunnen worden over den prijs. De eenvoudige vraag welke dus moet worden beantwoord is deze met welke bepa.ingeo moet worden rekening gehouden en aan Welke voorschriften behoort voldaan te wor den, indien men eigen terrein wenscht in te richten tot een openbaar feest terrein, zooals zulks in de bedoeling ligt der twee ingezetenen, die daar voor de terreinen der Phoenix wen- schen te bestemmen Deze vraag zal zeker hoogst een voudig op te lossen zijn, door inge volge art. 2 laatste alinea der nieuwe politie-verordening, aan het hoofd der ambtenaren van politie, in casu den burgemeester zeiven, voorlichting te vragen. N. N. Een koopman te Brussel wilde dezer dagen aan een handels vriend te Parijs een hoeveelheid kostbare kant zenden en bezigde daartoe, teneinde de hooge inko mende rechten te ontgaan, een loo- den doodkist, die, zoo gaf hij op, een lijk bevatte. Men kreeg echter kwaad vermoeden en ontbood den afzender op het douanenkantoor. Deze verscheen daarop, in zwaren rouw en veinzende hevig bedroefd te zijn. Men liet zich echter geen knollen voor citroenen verkoopen, opende de kist en vond de kant. De treurende werd daarop onmiddellijk in hechtenis genomen. In den schouwburg te Triest, waar de «Othello» werd op gevoerd, werden de deftige bezoe kers onaangenaam verrast, toen een troep landlieden, leegloopers en vischvrouwen, sommige met schreeu wende kinderen op den arm, plot seling binnenkwam en zonder veel plichtplegingen midden onder de voorstelling op de prachtige fauteuils der loges en op de zetels der bal- cons en van het parterre plaats nam. De oorzaak van dit kabaal was het volgende: De ondernemer der opera «Othello», had de toegangsprijzen voor de voorstelling dien avond verhoogd, hetgeen met het ongunstige weder en doordien er op andere plaatsen in de stad feest was, tengevolge had dat de schouwburg slecht bezocht was. De impresario, daarover ver toornd, had zich toen na de eerste acte naar buiten begeven en het bovenvermelde volkje toegeroepen, dat de toegang vrij was. De huurders der loges, in keu rige bal- en soirée toiletten, waren woedend toen zij de plaatsen, waar voor zij duur moesten betalen op die wijze Dezet zagen en zulke onwel kome buren kregen. Men deed den impresario daarover verwijten, maar hij verklaarde, dat, daar een beter publiek den schouwburg niet vullen wilde, het hem vrij stond de leege plaatsen naar zijn believen te doen bezetten. Daar het theater het eigen dom is der loge-bezoekers, gelooft men dat de zaak nog een staartje zal hebben. Bucharest, de hoofdstad van Rumenië, is in opschudding over een voorval, dat eenig i6 in de geschiedenis der administratieve mis daden. Het betreft hier namelijk de verduistering van enorme sommen, grooter dan die welke indertijd bij het monster-proces der gebroeders Maïcan werden genoemd. Men heeft namelijk groote verduisteringen ont dekt in het geldelijk beheer der bur ger hospitalen. Tal van hoofdamb tenaren en klerken zijn geschorst en eene commissie is benoemd tot onderzoek der boeken en schrifturen. Men heeft geconstateerd, dat hon derden en misschien duizenden ver- plegingsgelden twee en zelfs drie maal zijn betaald. De valschheden in geschrifte zijn zoo groot, dat er verscheidene weken noodig zullen zijn voor de commissie om een wei nig orde in de zaken te brengen, waarbij de te overwinnen moeilijk heden niet gering zijn.Onder anderen wenden verscheidene hooggeplaatste personen, die ook in de zaak schij nen betrokken, alle moeite aan om het onderzoek te verhinderen. De administratie der burgerlijke hospi talen bezit vele aanzienlijke goede ren, domeinen enz. enz. die letter lijk geplunderd zijn. Men spreekt van verduisterde millioenen en van ambtenaren die plotseling rijk zijn geworden. VARI. Heb je van den zomer al gebaad? Ja, herhaalde malen in Zand- voort. Hoe vond je het water? Hoe ik het water vond? Wel, je kunt niet missen, je ziet het overal vlak voor je! Bezigheid. Waar ga je heen, baron Naar den kapper; ik ga mijn haar laten knippen. Maar je haar is kort genoeg, dunkt me. Dat is zoo, maar je kunt toch niet den geheelen dag rondloopen zonder iets te doeD. - Och ja, dok ter, als een vrouw de dertig nadert is ze te beklagen Nu, dan mag ik u wel feli- citeeren, dat u er steeds verder van raakt verwijderd In een spoorwegcoupé op een der banen in Noord-Amerika. Hevig ontstelde dame: «Conduc teur, waarom rijden wij met zoo'n duizelingwekkende snelheid Couducteur: «Stel u gerust, me vrouw, op twee minuten afstands van hier bevindt zich een oude, vermolmde brug en die moeten wij over met de minst mogelijke wrij ving». In een Duitsch blad leest men de volgende advertentie: «Eene letterkundige dame wenscht ken nis te maken met een letterkundig heer, om tot een huwelijk over te gaan. Proza geniet de voorkeur daar de dame dichteres is en in het hu welijk contrasten het best bij elkaar passen.» MAUKTBERIÊHTEK. A ksterdau, 7 «Tuli. De prgsen der Aardappelen waren als volfft Frtetfhe Dokkumer Jammen f 1,a 1,20, dito Franeker Jammen fl,a 1,10, Zeeuwsche Spui- Bche Jammen f 0,75 1.40, Katwijker Zand f 3,50 a 4.50, id. Muisen f 2 50 a 3,50, Andijker Muis jes f 3,a 4,Westl. Klei manden f 2 20 a 2,40, dito losse f 1,80 2,20, do. Klei Muisjes f 2 69 a 3,dito Zand f 2.60 a 3.allen per Hl., nieuwe Malta 8 k 9 ct. per Kg. Aangevoerd 5 verache ladingen oude eu 16 ver- sche lartiagen nieave. Suiker: Biet vast. Geraffineerd stiL Petroleum. Loco f8,20 E., [Sept./Dec. f8,15 E. consumtie f 9,50, Nobel dito loco f 6,90 E., Sept./Dec. f7-30 F. Cons, f 7.75. Caspische dito loco f 6,60 E. Tarwe op levering hooger, Nov. f198. Noteering van de Commissie voor den Graan- andel. Rogge op lerering iets hooger, Oct. f103, 104. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie flauw. Lijnzaad prijskoud Raapolie slap, vliegend per 100 Kg. f 24s/«» 247-, lo- Sept./Dec. f24, lo. Mei f25, 24%. Lijnolie vast; vliegend per 100 Kg. f21, lo. Aug. f20«/e» lo. Sept./Dec. f20%, lo. Jan/Mei f 20%. Raapkoeken f 70 a 84 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,a 11,per 104 stuks. Hoorn, 5 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 472 stapels, wegende 150,058 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 33,Hooi id. f 0,Commissie id. 30,middelbare f29, Leiden, 6 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt42 Stieren f50 a 132, 148 vette Ossen en Koeien fl|6 a 250 of f0,54 a 0,66 per Kg., 56 Vare id. f 85 a 190, 0 Graskalveren fa 92 vette id. f28 a 70 of f0,50 a 0,80 per Kg., 37 nuchtere id. f 4,50 a 14,252 vette Schapen f 16 a 29, of t 0,40 a 0,45 per Kg., 650 weide do. 11, a 22,394 Lammeren f 4,a 15,28 magere Varkens f 18 a 22, 240 Biggen f3,25 a 10,3 Paarden f 31 a 45, 98 Kalf- en Melkkoeien f 98 a 225. Leiden, 6 Juli. Aangevoerd partijen. Gouds ihe Kaas f 20,a 28,Derby a Leidsche, de 150 kilo f40 a 48, Edammer Kaas 2e kwal. fa 0,—. Schiedam, 7 Juli. Moutwyn f7,50, Jenever 13.■s'st. Proef f 14,25 Spoeling-Beun 0.80, u>to «-.Ginmigala 10,80. Zwolle, 6 Juli. Bote»-, Prima Gras f23, a 24,afwijkende f 21,a 22,50. 2e sooit f 17,50 a 19,—. TE HAARLEM. Op Zondag 8 Juli 1888. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Avondmaal. Nam. 2 ure, Snethlage. Dankzegging, 's Avonds 6 ure, J. D. van Arkel. pred. te Bloemendaal. (Voor Escher.) Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, L. H. F. Creutzberg, van Heemstede. (Voor Smeding). Avondmaal. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton, Vrijdag 's avonds 8 ure Hoog. Voorbereiding en bevestiging van nieuwe leden. Bakeneiser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Snethlage. JVaalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Kleiu Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Anth. Kooy, van Huizen. Luthersehe Kerk. Vctérm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenig ie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Favorc«, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, F. J. Kossink, van Arnhem. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. a. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, F. Daubanton, pred. te Groningen. Nam. 27s ure, Heemstede. Voorm. 10 ure, S. H. Buijtendijk, pred. te IJsselsteln. Hillegom. Voorm. 972 ure, M. Buchli Fest. Haarlemmermeer. Evangelisatiegébouio a.d. Vijfhuizen. Nam. 2 ure, W. J. Dekking, pred. te Hoofddorp. Bevestiging van Ds. de Vries. 'b Avonds 6 ure, de Vries. Intrede. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9% ure, G. A. Hoog, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure. J. van Loeuen Martinet. Spaarndam. Voormiddag 10 ure. II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 97a ure, E. Barger, pred. te Amsterd. Avondmaal. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 27a ure, O. Schriecke. gingen. Bij een pereboom gekomen, bleef zij eeo oogen- blik staan en zette de groote kruik neder. «De kruik is zwaar, Fifine,» dacht Pierre, «aanstonds zal zij wel wat lichter worden, maar langs welken weg zult ge heengaan? Toch niet over den muur met een volle waterkruik I» Fifine hield zijne verwachting niet lang gespannen. Zij nam haar kruik weder op en ging recht op de rivier toe, terwijl Pierre haar oplettend nazag. Op eens begreep hij alles. In de heg, aan de overzijde van het water, bevond zich een gat, een bres die vergeten was te stoppen en bet was dus daardoor, dat Fifine iederen avond met haar kruik op het erf van Lemud kwam. Pierre stond op en nam een scherpen keisteen die naast hem lag, toen wachtte hij op een gunstige gelegenheid. Halverwege het bruggetje, dat slechts uit een enkele plank bestond, bleef zij staan en luisterde naar het verwijderd geluid van een nachtegaal. Pierre zag de gedaante van het kind zich afteekenen in het heldere maanlicht, terwijl de kru'k schitterde in haar hand. Hij had een goed oog en nam de kruik als doel. Met kracht wierp hij den grooten keisteen daarheen een geluid van brekend aardewerk deed zich hooren, daarop een kreet Fifine viel met haar kruik in de rivier. De knaap bleef staan alsof hij aan de plek v astgenageld was. Hij kon nauwelijks gelooven aan wat hij had gezien. Alles was zoo plotseling geschied. Zijn blik zocht Fifine en hij verwachtte elk oogenblik, haar haastig tegen den anderen oever te zien opklauteren en zich door het gat in de heg te zien verwijderen. Maar hij zag niets, niets dan de maan, de wilgen en de plank, waarop het kiud zooeven had gestaan. Plotseling snelde hij vooruit, bereikte de rivier en waadde die door. Daar hing Fifine aan een bundel wa terplanten, die haar hadden behoed voor het gevaar, met den stroom af te drijven. Pierre tilde haar op en schudde haar heen en weer. Hij was verdrietig, wanhopig. Zij be woog even haar wenkbrauwen, slaakte een zucht, daarop viel baar hoofd achterover en hing zij bewusteloos in de armen van den knaap. Hij dacht dat zij werkelijk dood was en werd bijna waanzinnig van angst en berouw. Hij had getracht de kruik te verbrijzelen en nu had hij het kind gedood! Het scheen hem of hij den kreet van haar moeder en den toorn van zijn vader vernam, en hij zag zichzelf reeds de trappen van het schavot beklimmen. Dit alles trof hem zoodanig, dat hij niet in staat was iets te doen en onbewegelijk neerzag op het meisje, dat in zijn armen lag en wier armoedige kleertjes dropen van het wa ter. Eindelijk slaakte zij een diepen zucht. Verheugd over dit teeken van leven beklom hij den oever en legde haar neder op het zachte gras. Fifine was niet dood, maar beefde over haar gansche lichaam en zag zoo bleek als een lijk. Hij betastte haar, uit vrees dat zij een lichaamsdeel zou hebben gebroken, maar zij zeide met een zeer zacht, bijna onhoorbaar stem metje, dat de steen haar aan den enkel had gekwetst. «Neen, hij heeft de kruik verbrijzeld,» antwoordde de knaap leven dig, die niet kon verdragen dat zijn bekwaamheid in het werpen aldus werd onderschat. «Misschien heeft een scherf het been getroffen. Laat je enkel eens zien!» Zij stak het kleine bloote voetje vooruit en toen Pierre zag, dat dit geheel bebloed was, gevoelde hij zich als een moor denaar. Te vergeefs trachtte hij het bloed weg te wasschen, het stroomde overvloedig uit een diepe snede en het kind rilde en beefde als een blad in den herfstwind. Hij begreep, dat er maar één ding te doen was: haar op zijn rug te nemen en naar hare moeder te brengen. Daartoe ging hij on middellijk over. «Gij kunt niet door de haag. Gij zijt te groot,» zeide Fifine. Op onvriendelijken toon antwoordde Pierre, dat hij door het poortje zou gaan. Hoe berouwde het hem nu, dat hij dit had gesloten. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6