NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. t e Jaargang. Dinsdag 10 Juli 1888. No. 1538. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BurecH: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère Go L. BATJBE Jjr Co., JOH. F. JONES, Suer., Partje, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A DSN! E II S. Haarlem, 9 Juli. Men deelt ons mede: Het Museum van Kunstnijverheid lieeft de laatste dagen weder verschillende aan winsten verkregen. Door de heeren Pahud de Mortanges te Maarssen en Erdmann te Haarlem werd eoue verzameling van Japansche en Indische wapens in bruikleen afgestaan. Verder werden van den heer Kleyweg Dyserinck te Haarlem een in hout gesneden ornementaal fries in het bovenstuk eeuer deuromlijsting, Lodewijk XV, en van de heeren mr. VanCitterten W. Smit te Purmerend een met geome trisch ornement versierde plank met rol ten geschenke ontvangen. Door mevrouw de wed. Huygens-Poemer werd een glazen beker geschonken, die in 1829, bij het 60-jarig bestaan van het departement der Maatschappij ter bevordering van Nijver heid aan wijlen den heer Roemer, in leven voorzitter van het departement Leiden, was aangeboden. Door mejuff. De Mol van Otterloo werd een Chineesch bord met Europeesche versiering en een Saksisch servies gelegateerd. Verder werden aangekocht eene keurige verzameling Japansche medicijndoozeD, waarvan het lakwerk bizonder schoon is, en een paar bronzen stootplaten. Zeer belangrijk is tevens eene verzame ling emailplaten, die de geheele opeenvol gende bewerking van het emailleeren te zien geven en den bezoeker een duidelijk beeld van deze bewerking aanbieden ten slotte werden verschillende uit oud- Hollaudsche tegels samengestelde paneelen in de tegelkamer geplaatst. Het bestuur is zeer dankbaar voor de blijken van sympathie, welke het Museum in de laatste dagen ontving, en heeft de overtuiging dat deze belangstelling meer zal toenemen Daar gelang men in ruime ren kring van het nut dezer inrichting zal doordrongen zijn. In de afgeloopeu maand ie ten postkantore alhier voor de Rijks postspaarbank iDgelegd de som van f9608,70, terugbetaald f6759,476. Het laatst uitgegeven boekje had tot nummer 3377. Een der meest bekende winkelzaken hier ter stede, het uitgebreide magazijn van speelgoed, galanterieën, huishoudelijke ar tikelen enz van de firma De Lange Van Ek, heeft morgen, 10 Juli, een eeuw be staan. Den lOen Juli 1788 werd deze zaak geopend door de moeder van den tegen- woordigen eigenaar, mej. H. de Lange, die later in 't huwelijk trad met den heer Van Ek, waardoor de firma, onder welke de zaak thans nog gedreven wordt, ont stond. Oorspronkelijk was het slechts een han del in houtwaren, zooals borstels, emmers, zeven enz.; later werd de zaak uitgebreid en werden er ook luxe-artikelen en speel goed verkocht. De heer Jb. van Ek bestuurt deze zaak sinds 50 jaar en sedert 24 jaar, na den doou zijner ouders, voor eigen rekening, terwijl hij er later ook zijn zoon in heeft opgenomen. De buren in de Groote Houtstraat zul len zich morgen niet onbetuigd laten. Naar wij vernemen zullen allen de driekleur uitsteken, terwijl het magazijn, tevens wo ning van den ouden heer Van Ek, inwen dig sierlijk met groen enz. zal worden ge tooid. Men meldt ons dat de hier geplaat ste kapitein van heULeger des Heils»., Jonker, met zijn luitenant in deze week verplaatst wordt. De instel lingen van het Leger brengen mede dat hunne nieuwe bestemming en ook hun opvolgers eerst op den dag van vertrek worden bekend ge maakt. Daar kapitein Jonker een bizonder groot kindervriend is en een aantal kinderen nog onlangs een feestje aanbood, zullen dezen hem zeer zeker missen. Hedenmiddag woonden wij, daartoe uit- genoodigd, in den schouwburg alhier, de voorstelling bij van w Harvey's little Mid gets", een zestal Lilliputters, die hier en kele dagen vertoeven. Dit zestal, waarvau de grootste 34 duim en de kleinste 16 duim groot is en die een gewicht hebben variëerende van 2'/s tot 14 kilo, zijn volkomen goed ge proportioneerde kleine menscheu en één blik doet ons zien, dat wij hier niet met op geschikte kinderen te maken hebben. De oudste is 24, de jongste 14 jaar. Hunne bewegingen zijn bevallig en ongedwongen, terwijl zij keurig volgens den laatsten smaak zijn gekleed. Zij zingen met tamelijk krachtige, maar niet zeer klankrijke stemmen solo's, duo's en trio's in het engelseh en in het duitsch, franschhongaarsch en zweedschter wijl zij in de eerstgenoemde taal con verseeren Vooral voor dames en kinderen zijn deze voorstellingen zeer aantrekkelijk en wij vertrouwen, dat dezen kleinen men- schen een druk bezoek ten deel zal vallen. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Woensdag en Donderdag 11 en 12 Juli wordt te Aalsmeer gehouden eene tentoonstelling van aardbeien, bloemen en heesters, op den laatsten dag o°k van vee en paarden, en hengsten uit de gemeente Haarlem mermeer, ter opluistering. LETTEREN EN KUNST. De uitslag van den eersten wedstrijd van den Provincialen Bond van Harmonie-en Fanfarege- zclschappen, Zondag en heden, 8 en 9 Juli, te Purmerend gehouden, is als volgt: Met algemeene stemmen werd de le prijs toegekend aan het "Sted. Muziekcorps" van Pur merend, terwijl de 4 overige prijzen respectievelijk werden behaald door «Amstels Fanfarecorps», van Amsterdam; "Harmonie», van Zaandam; "Muziek corps der dd. schutterij», van Hoorn; »Harmo- niekapel», van Sc-hagen. De jury bestond uit de heeren: Joh. M. Coe— nen, J. F. Wederaeyer en Joh. M. Zaagmans, uit Amsterdam. De prijzen bestonden in gouden, zilveren en bronzen medaille, terwijl voor vierden en v ij f d e n prijs een getuigschrift was gesteld. Purmerend, directeur de heer Groot, won den len prijs met: Ouverture «La Ruche D'Or», van E. Brepsant, en »Lucic di Lammermoor" de Do nizetti, Fantaisievan J. P. Groot Amsterdam (dir. de heer Koning) den 2en met; "Ouverture Stradella», de Flotow, van C. J. Franken en "Faust«,de Gounod, Fantaisie, van E. Bercme. Zaandam (direc. de heer Hooftj den 3cn met: "Ouverture Romantique» van Kélér Béla, en "Robert le Diable», de Meijer- beer, Fantaisievan M. J. II. Kessels. H oom Cdirec. de heer Utermölenden 4en met- Ouverture «Titus», de Mozart van M. Krein. en i/Venise la Belle», Fantaisie italiennevan L. Pivet. Schagen (direc. de heer Rugers) denSenmet: «Ouverture Egmond», de Beet hovenvan L. E. Rugers. eu "Le Tambour-Major», de Of fenbach, Fantaisie van Schouten. In ons volgend nummer komen wij op dezeu wedstrijd terug. Door de naamlooze vennootschap "Hot Con certgebouw», te Amsterdam, zijn de voorwaarden bekend gemaakt voor een lidmaatschap, dat recht geeft tot alle door de Vennootschap te geven concerten, matinees, exposities, enz. Het abonne ment bedraagt f 30 's jaars, waarvoor de leden o. a. toegang hebben tot alle Zondagmiddagcon certen, met zooveel dames als hun zal goeddunken, en tot de Zondagavondconcerten en de buitenge wone winterconcerteu met ééoe dame. Het abon nement gaat in 1 Sept. a. s. Aan A. S. C Wallis, mej. Opzoomer, is bij haar huwelijk namens een groot aantal vrouwen in Nederland een huldeblijk aangeboden, bestaande, behalve uit kostbare geschenken van huisboude- lijken aard, o. a. uit een wandschotel met eene voorstelling uit het gedicht »Gerda» en een portret van prof. Opzoomer, door mej. Th. Schwartze. Zaterdag, na afloop van het tweedaagsch overgangsexamen aan de Tooneelschool, werd door eene jury, bestaande nit den heer prof. G. A. van Hamel (Groningen) voorzitter, mevrouw Waller-Schill, de heeren Saalborn, mr. I. N. van Hall, professor Stokvis, L. B. J. Moor en J. Haspels, leden, uitspraak gedaan omtrent de vor deringen van eenïge leerlingen. Mej. Frieda Herberich werd eene eervolle vermelding waar dig gekeurd voor treurspel en drama; mej. Alida Roelofsen een 2den prijs voor drama en treurspel en een accessit voor blijspel en mej Alida Klein eene eervolle vermelding voor he^ blijspel. Mej. Roelofsen, die eind-exaraen aflegde, hcefl, naar wij vernemen, eene verbintenis aangenomen bij het gezelschap van gebr. van Lier. LEDER EN VLOOT. In de Vrijdagavond te Vèlsen gehouden vergadering ter bespreking der vraag of het mogelijk is aldaar eene vereeniging op te richten met het doel om de miliciens in staat te stellen, zich zoo te ontwikke len dat zij profiteeren kunnen van het be kende Koninkl. besluit, beantwoordde de heer Tindal de overige hem gedane vragen als volgt: Daar het benoodigde kader door de vereeniging wordt betaald, zijn er onder officieren genoeg die zich bereid zullen verklaren, buiten hunnen diensttijd om, de leiding op zich te nemen. Waar alle jongelui, die in de loting kunnen vallen, van het onderwijs profitee ren, kan 't niet anders, of langzamerhand zal men verkrijgen, niet alleen een goed ontwikkeld leger, maar een weerbaar Ne- derlandsch volk. Daar men in alle landen de krijgsmacht uitbreidt, kan Nederland niet achterblijven. Waar nu vele miliciens slechts vier maanden behoeven te dienen, zou de uitbreiding van ons leger niet zulke offers vragen van onze schatkist. In de steden zijn de jongens wel even zeer door hun arbeid verbondeD, als op het land en tooh is 't te Amsterdam ge lukt, allen in de gelegenheid te stellen van het onderwijs te profiteeren. Een paar lote- lingen, die verkorten diensttijd krijgen, zullen als voorbeelden sterker werken, dan eene r eks van voordrachten, 't Is dus zaak, eiet te wanhopen in 't begin. Wel degelijk is het de gedachte van den inleider, den jongeling in 't schieten te oefenen. Bijna overal zijn gemakkelijk schietbanen aan te leggen en de regeering zal niet ongeneigd zijn dit te steunen. De beste aansporing om deel te nemen aan de oefeningen en het onderwijs te volgen is het eigenbelang, dat wel spoedig zal gaan spreken. Wat het wonen buiten de kazerne be treft, spreker meent, dat daardoor juist de soldaat zedelijk zal ontwikkeld wordeü. Hij is geheel vrij; maar men eischt van hem stipte orde en plichtsbetrachting, waar het den dienst betreft. Natuurlijk wordt hij gekazerneerd, waar hij niet vol doet aan de hem gestelde eischen. Nu wordt in beginsel aangenomen Het oprichten van eene vereeniging, in den besproken geest, is wenschelijk en daarna wordt als commissie, belast met het ontwerpen der statuten en het regelen der détails, benoemd de heer Wüste te Santpoort, Yan den Berg te Velsen, Clauwers te Santpoort en Kalis te Ymui- den; terwijl de heer Tindal zich bereid verklaart advies te geven. De voorzitter dankte voor de opkomst en de heer jhr. mr. Boreel van Hooge landen dankte namen' de vergadering den heer Tindal voor zijne bemoeiingen in het belang der gemeente Velsen. Het korps genietroepen, onder bevel van den luitenant-kolonel ingenieur I. J. H. Gijs- berti Hodenpijl, is Zaterdagvoormiddag uit Utrecht naar de legerplaats bij Zeist vertrokken tot het houdeu van practische oefeningen. De cadets der genie van het oudste studiejaar zullen in den loop der volgende week eenige dagen in het kamp deze oefeningen bijwonen. Bij de voortdurende vermindering van het ledental, ten gevolge van overlijden, zijn de ge rechtigden tot het dragen van het Metalen Krnis der lste sectie te Amsterdam, voornemens eene notarieele akte te doen opmaken, waarhij het fraaie vaandel, hun indertijd door Z. M. den Ko ning vereerd, hij het geheel uitsterven der sectie, aan het gemeentebestuur wordt vermaakt, om in de archieven van het stadhuis bewaard te worden. Het ledental der Vereeniging telde bij haren bloei ruim 500 leden en is nu reeds tot 42 verminderd. ONDERWIJS. Volgens het Berl. Tgbl. is dr. Max Fiirhrin- ger, sedert 1879 hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de anatomie en directeur der anatomische inrichting te Jena, en heeft hij die benoeming aangenomen Hij is zelf een kweeke- ling van de hoogcschool aldaar. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 7 Juli. Honderd veertien korders brachten heden 88 tot 150 groote-, 20 tot 100 kleine 6chol ten afslag, terwijl 9 heugers 430 roggen aanvoerden; groote tong gold 25 a 40 cent, kleine id. 10 a 15 cent, tarbot f 5 a f 8, rog 37 a 50 cent per stuk, schar f 3.20 per mand en kleine schol fl.20 a 60 cent per mandje. Lemmer, G Juli. Buitengewoon ongunstig was in de laatste dagen de visscherij naar bot op de Zuiderzee, daar do kwaliteit der hot on voldoende was, wijl het grootste gedeelte van den aanvoer bes'ond uit doode visch, die voor zeer geringen prijs werd afgezet. De aanvoer in bedoelde dagen bedroeg pm. 4' 0 kilo. Levende bot bracht bij opkoopers 22 c. op, terwijl in den kleinhandel tot f0.40 per kilo werd bedongen. Heden werd aan de zouterijen alhier geen an- sjovisch aangebracht. Vangst buitengewoon slecht ARMENZORG. De leerlingen der Kweekschool voor de zee vaart te Amsterdam hebben, geheel u't eigen beweging, besloten den door hen bij den roei- wedstrijd van 23 Juni jl. behaalden prijs af te staan ten behoeve van de «Prins-Hendrik Stichting». (2V. R. Cl) 1 N E iI A N I). De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 12n Juli a. s. niet plaats hebben. FHUILLBTO JNT. Naar het Engelseh, van Anna Katharina Green. 791 XXXI. Het is vreemd, zeide ik, dat zij juist van nacht is gestorven. Was ze gisteren ziek? I Neen, meneer, ze was zelfs opgeruimder en levendi ger dan gewoonlijk. Geen haar op mijn hoofd dacht er aan, dat zij ziek zou kunnen worden. Wanneer ik het had Als er geen haar op uw hoofd aan dacht, dat zij ziek zou kunnen worden, klonk eensklaps een stem waarom hebt ge dan de moeite genomen haar gisterenavond een dosis medicijnen te laten gebruiken Het was de stem van N. die tegelijk de kamer binnen kwam. Dat heb ik niet gedaan, antwoordde zij, blijkbaar in den waan, dat ik had gesproken. Is 't wel, Hanna, heb ik dat wel gedaan, arm kind? vervolgde zij, de hand, die koud en bewegingloos op het dek lag, teeder in de hare nemende Hoe kwam zij er dan aan? Van wie heeft ze 't dan gekregen, als gij 't haar niet gegeven hebt? Ditmaal scheen zij te bemerken, dat nog een ander tot haar sprak, want ze zag haastig om en gaf, den binnen- getredene strak in de oogen ziende, ten antwoord Ik weet niet wie ge zijt, meneer; maar ik kan u zeggen, dat het meisje geen geneesmiddel heeft ingenomen en zoover ik weet, was zij gisterenavond ook volstrekt niet ziek. Toch heb ik haar duidelijk een poeder zien innemen. Gezien? ben ik nu gek, of is de heele wereld't hebt gij gezien, dat zij een poeder innam? Hoe zou 't mo gelijk zijn, dat gij of wie dan ook, haar iets heeft kunnen zien doen? Is zij dan niet een etmaal in deze kamer ge weest met gesloten deuren? Ja zeker; maar door dit dakvenster is 't niet zoo moeilijk om te zien, wat er in de kamer voorvalt, juffrouw. 01 riep zij verschrikt uit, heb ik dan een spion in huisl Maar ik heb 't verdiend; ik heb haar een heelen nacht opgesloten gehouden tusschen deze vier muren en ik ben geen enkele maal naar haar gaan zien. Maar wat was 't dat gij hebt zien innemen? Een medicijn.... vergif! Ik zeg niet dat 't vergif was. Maar gij meent 't toch. Gij denkt dat zij zich ver giftigd heeft, en dat ik daarin de hand heb gehad. Neen, haastte ik mij op te merken, hij denkt niet dat gij er de hand in hadt. Hij zegt, dat hij het meisje iets heeft zien innemen, dat, naar hij veronderstelt, haar dood moet hebben ten gevolge gehad en nu vraagt bij slechts, van waar zij dat iets kan hebben ontvangen. Hoe kan ik dat zeggen? Ik heb haar niets gegeven en ik wist ook niet, dat zij iets had. Ik weet niet waarom, maar ik geloofde haar en was daarom niet geneigd, langer op dit onderwerp door te gaan; vooral ook, daar ik wenschte over te gaan tot het nemen van die maatregelen, die voor 't oogenblik het meest dringend wa ren. Ik gaf dus aan N. een wenk om niet verder aan te dringen, waarop ik juffrouw Belden bij de hand vatte en beproefde baar buiten de kamer te geleiden. Maar zij wilde hier niets van weten en bleef naast het ledekant zitten, met een uitdrukking op het gezicht, als wildde zij zeggen Ik verlaat haar nu niet weer, vraag mij daarom niet; hier is mijn plaats en hier wil ik blijven. Inmiddels bleef N., die voor de eerste maal onwillig scheen, ons bei den scherp aanzien en was tot geen vertrekken te bewegen, hoewel ik hem aanspoorde om haast te maken, zeggende, dat 't weldra middag was en het telegram aan Gryce nog moest verzonden worden. Ik verlaat de kamer niet, voordat die vrouw er eerst uit is gegaan, zeide hij vastberaden, en voordat gij mij belooft, dat gij in mijn plaats haar in 't oog zult hou deu, zal ik ook in geen geval dit huis verlaten. Zeer verwonderd over deze houding, trad ik op hem toe en nam hem ter zijde. Gij zijt waarlijk wat al te kwaad denkend, fluisterde ik, en mij dunkt, gij spreekt ook wat al te barsch. Wij hebben tot nu niets ontdekt, dat ons tot zulke krasse maatregelen het reeht zou geven en boven dien, zij kan hier ook niets kwaads uitvoeren, hoewel ik

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1