NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ADVERTENTIES: 6e aarar&iig. Zaterdag 14 Juli 1888. No. 1542, S I V DSM E 11 w s. K 1 N N li I. A I). WIE 18 DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru,mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiieite Ktrangère G. L. DAUB JE Co., JOE. F. JONESSuer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Juli. Onze lezers herinneren zich onge twijfeld, dat eenigen tijd geleden door de heeren A. de Veer c. s. al hier, een adres aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal is gericht, dat hei verzoek behelsde door eene overbrugging van den overweg aan den Kruisweg te gelasten, den last en het gevaar aldaar weg te nemen. Mer, schrijft ons thans uit Den Haag, dat bedoeld adres, op voorstel der commissie voor de verzoekschrif ten, ter griffie is gedeponeerd ter inzage voor de Leden, daar de zaak waarover het handelt, thans bij den Gemeenteraad vau Haarlem een punt van overweging uitmaakt. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Juni even als in de vorige maan den zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten wer den ter gemeente-secretarie aange geven 2 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk, 1 geval van febris typhoïdea en 1 geval van au- gina diphtherina. Het totaalcijfer der overledenen was zeer laag en bedraagt met 2 levenloos aangege- veneu 67. Verhouding der overle denen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 16.5 te gen 20.2 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan stuipen 2, aaB apoplexie 6, aan her senziekten 6, aan croup 4, aan ziek ten der ademhalingsorganen 15 (waarvan 6 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 11, aan andere oorzaken 7, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 23, van 15 jareo 12, van 5—14 jaren 1, van 1420 jaren 2, vau 2050 jaren 12, van 5065 jaren 4, van 6580 jaren 9, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 76 joDgens en 55 meisjes. In de Donderdagavond te 9 uur in „Weten en Werken" gehouden vergadering van de kieavereeniging „Vooruitgang" werden o.a.bij accla matie als leden aangenomen 92 le den der vereeniging „Volksbelang." Tevens werd besloten het man daat van het voorloopig bestuur te verlengen tot de eerstvolgende ver gadering, die in October gehouden zal worden. Tegelijk met de convocatie zullen de leden een uitnoodiging ontvan gen om bij te dragen tot een ver kiezingsfonds. De opkomst der leden was zeer gering. Bij de gehouden overgangs- exa mens aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen is o. a. van klasse B II tot een hoogere klasse bevor derd de heer P. Schokker, van Haarlem. ,-Bij het korte doch hevige onwe- der, dat Dinsdagavond boven deze gemeente woeddeis de bliksem langs de torenspits der Groote Kerk gegaan, waardoor de stang, waarop het kruis is bevestigd, eenigszins werd verbogen en het koperwerk zwart aansloeg. Heden middag is een en ander hersteld. Twee werklieden waren onbeschroomd op de spits daarmede bezig en trokken natuurlijk de aan dacht der voorbijgangers op straat. Sommige personen namen den ver rekijker te baat om hen beter te kunnen gadeslaan. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad,: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Zaterdag a. s. bezoekt de Commis saris des Konings in deze provincie de gemeente Haarlemmermeer en verleent daar dan tevens audiëntie. Volgens bericht is de dam in de Ringvaart van de Haarlemmermeer, gelegd ten behoeve van het maken der keersluis voor de inundatie hij het fort de «Lieden, in den nacht van Woensdag cp Donderdag door gebroken, tot groote schade van den aannemer. LETTEREN MST. Door de te Koog aan de Zaan gevestigde af- deeling van de Noordhollandiclie Vereeniging «liet Witte Kruis// is dezer dagen een doelmatig geschrift verspreid bevattende «/Voorschriften over kunstmatige voeding v-n kinderen in het eerste levensjaar,» samengesteld door dr. B. Stephan, lid van het Hoofdbestuur van de Vereeniging »het Witte Kruis De prijs van dit nuttige boekje is zeer laag gesteld en bedraagt slechts f 1.50 per 25 Ex., bij grooter partijen nog minder. Wij laten hierbij, alpliabetisch gerangschikt, de namen volgen der plaatsen, welke op den wedstrijd voor Mannenkoren, te houden den lln Augustus a. s. te Purmèrcnd, met hare Ver- eenigingen zullen vertegenwoordigd zijn. Bussum, Koog aan de Zaan, Krommenie, Scha- gen, Uitgeest en Wormerracer. LEGER EN VLOOT. Donderdag is van Amsterdam naar IJmuiden vertrokken Zr, Ms. rammonnitor Panter», com mandant luit. t/zee le kl. H. R. J. J. Thorbecke, ten einde, vereenigd met de aldaar aanwezige schepen «Luipaard//, vGeep« en //Das//, en bege leid door Zr. Ms. stoomschip «Alkmaar//, bij gun stige gelegenheid de reis naar Hellevoctsluis te aanvaarden. Bij den maaltijd, welke de vroegere état-major van de Medusa en den oud-commandant van dieu bodem vereenigde, werden tal van hartelijke toasten uitgebracht. De gep. vice-admiraal bracht het allereerst een heildronk uit op den koning, waarvan Z. M. op het Loo telegralisch kennis werd gegeven. In een rond woord herinnerde hij de officieren aan hun dapper gedrag in de Straat van Simo- noseki. Onder de ontvangen telegrammen was er een van den commandant en artillerie-officieren te Bergen-op-Zoom, dat aldus luidde: «Hulde aan den commandant, état-major en bemanning der Medusa, die Neerlaud's Vlag hoog hielden. Leve de Ncderlandsche marine!// ViSSCHERIJ. Nieuw ediep, 12 Juli. Honderd-veertig korders brachten lieden 10 tot 190 groote, 20 tot 280 kl. tongen, 6 tarbotten, 1 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 7 manden schar ter afslag, terwijl de beugers 275 roggen aanvoerden; gr. tong gold 45 h 50 cent, kleine id. 10 ii 15 cent, tarbot f7 a. f10, rog 45 a 49 cent per stuk, kl. schol f 2 a f 2.50 per mandje en schar f 3.50 a f4 per mand. De kotter//Christine," sch. Smit, besomdc voor 190 tongen en 20 manden schar, schol en rog f100. Lemmer, 11 Juli. In den loop der laatste dagen werd weinig of geen geep op de Zuiderzee gevangen; de aanvoer aan de rookerijen alhier, was in bedoelde dagen niet noemenswaard. Daar bij komt, dat de rookers slechts kleinen prijs willen betalen, zoodat deze visscherij is gestaakt door de meeste, zoo niet alle visschers. Heden werd aan de zouterijen te dezer plaatse geen ansjovis aamrebraeht. LAND EN TUINBOUW. Woensdag is te 's-Hage de jaarlijksche vriendschappelijke bijeenkomst gehouden van de leden der Nederlaiulsche maat schappij van tuinbouw en plantkunde. Reeds om 10 uur vergaderde een groot deel der bezoekers, ten einde onder leiding van den heer J. H. Krelage, lid van het hoofdbestuur voor de Parijsche tentoon stelling, maatregelen te beramen om Ne derland een goed figuur te laten maken op die tentoonstelling» Ruim 11 uur werd door den voorzitter der 's-Gravenhaagsche afdeeling der maat schappij, den heer W. A. Hattinga Raveu, een hartelijk welkom toegeroepen aan de aanwezigen, die ten getale van 116 waren opgekomen uit alle deelen van ons land. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer W. baron Van Goltstein, hoopte dat, niettegenstaande het ongunstige weder, de leden genot zouden hebben van deze bij eenkomst. Door de leden werd na eenige hartver sterking in het „Hotel Central", waar de bijeenkomst plaats had, om twaalf uur een rijtoer gemaakt naar het prachtig buiten „Oud-Wassenaar" van den heer C. J. van der Oudermeulen, onder leiding van eenige bestuursleden der afdeeling uit Deu Haag, die als gidsen en gastheeren fungeerden. De heer Van der Oudermeulen was door omstandigheden, onafhankelijk van zijnen wil, niet aanwezig, doch had maatregelen genomen dat het den leden zoo aaDgenaam mogelijk werd gemaakt. Na de planten kassen en de geforceerde kweekwijzen in oogenschouw te hebben genomen, onder begeleiding van de tuinbazen Van der Spiegel en Polder, werd een glas wijn aange boden en nog veel genoten van het natuur schoon dat het overheerlijk oord aanbood. Allen namen zeer voldaan deu terugtocht aan, doch gedeeltelijk langs een anderen weg, naar de tentoonstelling in deu Koe kamp. Het bestuur der Haagsche afdeeling had entree genomen voor alle leden, waar van dankbaar gebruik werd gemaakt. Vele leden bezochten daarna nog den dierentuin en bewonderden de kweekwijze van den lieer Kotman, waarna zij zich om half zes aan een gezellige» disch in het „Hotel Zeerust" te Scheveniugen vereenigden. Menig hartelijk woord werd gesproken, en slechts noode ging men uiteen. (N. R. Ct.) Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgemeester van Kastrikum, J. Mooy, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De nieuwbenoemde goe- verneur-generaal van Nederlandsch- Indië zal in de volgende weken, des Dinsdags en Woensdags van 1 tot 3 uur, aan het departement van Koloniën audiëntie verleeneu aan hen, die hem in die kwaliteit moch ten verlangen te spreken. Onder dagteekening vajn 12 Juli is bij het departement van Koloniën het volgend telegram van den Goeverneur Generaal van, Ne- deilandsch Indie ontvangen: «Berichten uit Bantam schaarsch. Aanleiding onlusten nog onbekend, doch opstand blijkbaar geheel lokaal. Te Tjilegon en omstreken thans al les rustig». Volgens schrijven van den Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht hebben de mazelen op gehouden in de gemeente Hilversum epidemisch te heerschen. Iu het ge heel zijn ongeveer tweehonderd ziek tegevallen aangegeven, waarvan een twintigtal met doodelijken afloop. Donderdag is een der medeplichtigen aan den horloge diefstal te Abcoude, genaamd Dem- mers, door de politie te Leiden aan gehouden. Hij was in het bezit van bladen gutta-percha, drie bossen penceelen, een langen nijptang en een kouwbeitel, vermoedelijk alles van diefstal afkomstig. Wedstrijden. Zondagmiddag a. s. zal op het wielrij dersterrein te Scheveningen een wedrit worden gehouden tusschen een ruiter en drie wielrijders. Gelijk men weet hadden de Amerikaansche wielrijders, die tegen woordig in ons land vertoeven, liefhebbers uitgenoodigd een wedloop tegen rijwielen te houden. Niemand heeft echter aan die uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat thans de wedrit zal plaats vinden tusschen James Rellew, een Amerikaausch paardrijder, die zes paarden medebrengt, en de beeren Temple, Woodside en Allard. De lengte van den af te leggen baan is bepaald op 25 kilometer (62'/s maal de baan rond) of bijna vijf uur gaans. De inleg is f600. Be Studentenfeesten le Delft. IV. Van onsen bizonderen correspondent.) Delft, 12 Juli 1888. Van de matinee, die heden middag hier gege ven werd door de stafmuziek der marine, hehoef ik al zeer weinig te vermelden, daar ik van morgen uit uw blad bemerkte, dat de Haarlem mers van avond hetzelfde programma zullen hoo- ren uitvoeren. Bij ons ging echter nog vooraf een feestmarsch, door een der studcuten ver vaardigd, waarin verscheidene bekende thema's tot een niet onaardig geheel zijn gebracht. Daar ik over het muziekfeest reeds geschieven heb, naar aanleiding van de veelbelovende repe titie, zal ik mij nu alleen bepalen tot de tableaux- vlvants, welke eene meer uitvoerige beschrijving ten volle waard zijn. Het eerste stelde den blinden dichter Milton voor, zijn epos «Het verloren Paradijs// aan zijne dochters dictecreude. Getrouw tot in alle détails was de beroemde schilderij van Munkacszy weer gegeven. Het licht van de linkerzijde door in lood gevatte ruitjes op den hoofdpersoon vallende, deed dezen in de eerste plaats de aandacht tot zich trekken. Als zinnende op een schoonen vorm voor eene schoone gedachte, zat hij in den hoogen leunstoel, terwijl zijne drie dochters, ieder in verschillenden stand, met de grootste aandacht wachtten op de woorden, die den ongclukkigen FSjniLLBTO 3*3". Kaar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 831 XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Meent ge dat? Nu, dan vindt ge mij toch zeker nog niet zoo heel slecht? Wa+ kon ik hierop antwoorden? Ik vond haar het lief- talligste wezen ter wereld en ik zeide het haar zonder om wegen. Niet dat ik toen dacht en nog veel minder nu denk, dat haar bizonder veel aan mijne meening omtrent haar gelegen was; maar zij had van nature behoefte aan be wondering en ontlook daarbij onbewust, gelijk een bloem hij warmen zonneschijn. En gij wilt mij nog altijd blijven ontvangen, om van mij te hooren hoe slecht ik ben.... wanneer ik namelijk voort zal gaan met slecht te wezen, zooals ik vrees dat het geval zal zijn van a tot z? Ik zal dan niettemin wel kom zijn? Gij zult mij altijd en onder alle omstandigheden wel kom zijn. Toch niet wanneer ik iets heel ergs zou doen? Wan neer ik op den een of anderen fraaien avond met mijn min naar op den loop zou gaaD, het aan mijn oom overlatende na te denken, hoe kwalijk ik zijne partijdige genegenheid jegens mij had beloond? Deze laatste woorden waren blijkbaar even luchthartig gemeend, als zij geuit werden, want zij bleef niet eens mijn antwoord wachten. Toch schoten de toen door haar ontvouwde gedachten dieper wortel in mijn gemoed, dan ik op dat oogecblik vermoedde. Twee dagen dacht ik er over na, hoe ik zou kaDdelen, wanneer mij ooit het lot mocht te beurt valleD, om behulp zaam te zijn bij een zoo gewichtig iets als een schaking. Gij kunt dus begrijpen hoe verheugd ik was, toen Hanna, het ongelukkige meisje, wier lijk zich thans onder mijn dak bevindt, en die toen bij Mary Leavenworth in betrekking was als kamenier, mij op een goeden avoDd een brieve bracht van haar meesteresen wel van den volgenden inhoud: «Houd tegen morgen uw schoonste sprookje gereed om mij te vertellen; en laat de prins zoo bekoorlijk zijn.... zoo bekoorlijk als zeker iemand van wien gij wel eens hebt hooren spreken; en de prinses zoo dwaas en ondeugend als uw verwende lieveling Mart.» Dit korte briefje kwam mij voor geen andere beteekenis te hebben an dat zij verloofd was. Maar het werd morgen, middag en avond van den volgenden dag en Mary was nog niet verschenen. De dag daarop ging ook voorbij, maar be halve dat ik vernam, dat de heer Leavenworth, Uie een uit stapje had gemaakt, was teruggekeerd, gewerd mij verder taal noch teeken. Éindelijk, nadat nog twee dagen waren voorbijgegaan, stond zij des avonds tegen schemerdonker plotseling voor mij. Het was een week geleden sinds ik haar 't laatst gezien had, maar naar de verandering te oordeelsn, welke in haar gelaat en geheel haar wezen was waar te nemen, had het wel een jaar knnnen geweest zijn. Het was mij bijna niet mogelijk haar met een betoon van vreugde te verwelkon, zoozeer gevoelde ik mij door dien plotselingen ommekeer iu haar wezen getroffen. Gij zijt teleurgesteld, nietwaar? zeide zij, mij aan ziende. Gij hebt verwacht onthullingen van liefdesge heimen, gefluisterde geheimen vau een zoete hoop en alleriei mededeelingen van teederen aard, en in plaats daarvan ziet gij een jong meisje voor u, wier opgewondenheid bekoeld en wier hart vol bitterheid isdie voor de eerste maal zich in uwe tegenwoordigheid geneigd gevoelt tot terughouding en niet tot mededeelzaamheid. Dat komt omdat ge in uw liefde meer tegenkanting dan aanmoediging hebt ontmoet, hernam ik, hoewel 't mij, na hare op zoo koelen toon geuite woorden, moeite kostte nog iets te zeggen. Zij gaf hierop geen antwoord, maar liep herhaalde malen de kamer op en neeraanvankelijk kalm en vastberaden, maar allengs met klimmende opgewondenheid, welke het voorteeken bleek eener verandering in haar manier van doenwant plotseling bleef zij voor mij stilstaan en zeide Clavering is uit R.... vertrokken, juffrouw Belden. Vertrokken I Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Af zonderlij ke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^eiefoonnunigner 122. Directeuren-Uitgevers J. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1