NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 17 Juli 1888. No. 1544. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S N I E IIIV S. B I N N E NL A IV l). js* ktgtHjLeïto i*r. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsra.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. O. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Pubiicite Etrangère G. L. HA UB E if Co., J OR. F. J ONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 16 Juli. Aan het toelatiiigs-examen voor het Gymnasium namen deel 24 caudidaten Toegelaten zijn voor de le kl. L. L. E. Audré de la Porte, J. D. van Calcar, J. J. Duyfjes, P. S. Gerlings, G. A. Huls hof, A. C. de Koek, Th. van Luenen, H. Lijnkamp, H. C. M. van Maas, Maria R. ten Oever, E. G. Polak, P. Schoemaker, J. M. Sneltjes; voorwaardelijk: G. Eecen, H. W. Melchior, L. C. van Roven. Afge wezen 3 candidaten. Yoor de 2de kl. is toegelaten N. C. Vogel. Afgewezen 1 car.didaat. Voor de 5de kl. is toegelaten J. R. de Bruine Groeneveldt; 2 candidaten, voor die klasse afgewezen, zijn in do 4e toe gelaten. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den lSenJuli 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden. Goedgekeurde besluiten; Herstemming over voorstel B. en W. afbraak speelplaats meisjes school; Verzoek eervol ontslag leeraar gymna sium; Id. id. Jeerares meisjesschool; Voorstel raadslid den heer Krol, omtrent IT. B. school met driejarigen cursus ter opleiding voor handel en nijverheid, en voorstel id. B. en W.; Voorstel B. en W. adres J. C. Boller, met ingewonnen adviezen; Id. id. Verhuring grond aan de Dreef, met advies comm. van fin.: Id.id. verkoop grond aan de Bakkerstraat, met idem; Id. id. verhu ring grond Zijlwee, met idem; Id. id. beschikking over post onvoorziene uitgaven dienst 1888, met idem; Id. id. afrastering onbebouwd gedeelte Nassauplein, met hijhehoorend adres; Id. id. riool Hagestraat; Id. id. wijziging voorwaarden voor het maken van twee schotbalk sluizen in de Fuik vaart en trekvaart HaarlemHalfweg; Id. id benoeming tijdelijke Wethouder; Voordracht id benoeming onderwijzer school II; Id. id. onder wijzeres burgerschool; Voorstel id. bevordering id. id; Ia. id. subsidie afdeeling Haarlem schut- terij-kaderbondId. id. uitgang Prinsenbolwerk; Id. id. verhuring grond openbare speeltuin, met advies comm. van fin. Degymnastiekvereeniging «Spartan alhier, da oudste hier ter stede, viert dezer dagen haar 12'Ajarig bestaan. De vereenigirig mag zich nog steeds in een flinken bloei verhengen. Een achttienjarig stadgenoot heeft hedenmorgen een tocht per twee- wieler ondernomen van Haarlem naar Maastricht. Hij neemt zijn weg over Utrecht, 's Hertogenbosch, Eind hoven en Hasselt. De terugreis zal geschieden over Roermond, Nijmegen, Arnhem en Utrecht. ONDERWIJS. Heden (17 Juli) herdenkt de heer P. H. van Kassei, hoofd van school no. 1 te Purraerend, den dag, waarop hij zich voor 40 jaren aan het onderwijs wijdde. LEGER EN VLOOT. Er schijnen ernstige klachten ingekomen te zijn omtrent de geschiktheid der voor de ar tillerie hier te lande aangekochte paarden. Op last van den minister van Oorlog heeft de com mandant der bereden artillerie daaromtrent een plaatselijk onderzoek ingesteld. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag 19 Juli a. s. niet plaatsheb ben. Naar men verneemtzal de afgetreden goeverneur van de kolonie Suriname, de heer Smidt, zich in het laatst dezer maand naar Nederland begeven, ten einde medio Augustus hier te lande aan te komen. Op uitnoodiging van het Vereenigd Schaakgenootschap te Amsterdam vertoeft sinds eenige dagen aldaar de heer J. Guusberg, <ie bekende schaakspeler uit Londen. Woensdagavond speelde bij 25 par tijen tegelijk, tegen geoefende schaak- pelers. De uitslag was dat de heer Gunsberg 19 partijen won, 4 remise maakte en slechts 2 verloor. De andere dagen speelde hij tal van partijen met veie spelers, die na tuurlijk voor het ineerendeel door hem gewonnen werden. Wedstrijden. Zaterdag werd te Amsterdam op het terrain achter het rijks-museum ecu wedstrijd gehouden van wielrijders tegen ruiters, over een afstand van 25 Engelsche mijlen of 401/< kilometer, om een prijs van f1000. De wielrijders Ralph Temple, F. W. Allard, W. M. AVoodside reden tegen James Rellew. Daar de paardenbaan een binnenomtrek heeft van 320 meter en de wielerbaan 401 meter, moesten de ruiters afleggen 125 hanen gel. 225 meter, tegen de wielrijders 100 banen gel. 125 meter. De correspondent van de //N. R. C." schrijft omtrent dezen wedstrijd o. a. het volgende: Maar van den wedstrijd gesproken. In mijn telegraphisch bericht noemde ik Ja mes Rellew, den ruiter, een Mexikaanscheu cowboy. Dit nu is eene legende. De man zag Mexico zoo min als de meeste Am sterdammers, die van middag zijn driest rijden, zijn groote handigheid, zijn taaiheid en zijn vlug weder op-de-been-zijn bewon derden, als hij rieh Want hij is tweemaal gevallen, of liever zijn paard. Op dezelfde plek, hetgeen het vermoeden wettigde dat het aan de baan lag, maar dit kan geen kwestie zijn, want de man zelf bekommerde zich er hoegenaamd niet om. Wip vloog hij te paard en vooruit ging het weer, in razende ren. Het was een kranig gezicht, dat brutale rijden het was of de kerel de wereld wilde uitrijden. En toch kwam hg telkens weer op dezelfde plaats terug; 115 maal, zeggeeen honderd vijftien malen. Een afstand van 32 Eng. mijlen is gelijk 35lö kilometer, is gelijk 6 uren gaans. De geheel af te leggen baan was 40 kilometer of 25 Engelsche mijlen, welke door de wielrijders geheel afgelegd werden waaruit volgt dat Rellew het tegen Temple,Woodside en Allard aflegde. Maar, met eere! Indien hij paarden had gehad, die afge zien van hunne overige goede eigenschap pen, de training gekend hadden, dan zou het nog te bezien staan of niet zijne eerste aankomst begroet ware met het pistoolschot, dut nu als saluut voor Tempi® en zijne makkes kon geldeu. Enkele bizonderhedeu omtrent den wed strijd mogen hier nog volgen te 3.16 uur vertrokken de kampioeneu. Na een goed kwartier waren reeds de wielrijders voor Rellew had 3, de velocipedes hadden 4 Eng. mijlen afgelegd. Deze voor den rui ter ongunstige verhouding bleef zich ge- durenden den ganseheu wedstrijd hand haven. Wanneer de ruiter na eenige omritten een versch paard bestegen had, slonk het verschil wel weder eenigszius, voooral iu den beginne, toen de dieren na een rit eenigszius op hun verhaal konden komen, maar dit kleine voordeel was toch niet van dien aard, dat niet na eenigen tijd de uitslag van den strijd te vermoeden was. Een voor don ruiter groot nadeel was het telkens af- en opstijgen. Want hoezeer men zich ook beijverde om dit vermoei ende werk te bespoedigen, er ging toch telkens zooveel tijd mede heen, dat de wiel rijder een aanmerkelijk gedeelte van de baan vooruitkwam. De velocipedisten daarentegen losten elkander gemakkelijk af; wanneer de een moede was, nam de ander als het ware zijn rit op, zoodat hier geen vertraging kon plaats hebben. Omstreeks 4 uur was Relew 2 mijlen bij zijne tegenstanders ten achter; te 4.38 gaf de bel het sein, dat de wielrijder aan zijn laatsten rondrit be gon; toen bedroeg het verschil drie mijlen. Hoewel het dus voor Relew verloren spel was, spande hij zich buitengewoon in, en maakte, doordien beiden gelijk opkwamen, van dezen kamp wat er slechts van te maken was. Een waarlijk curieus schouw spel. Er waren echter meer zulke partiëele overwinningen zijn deel, en natuurlijk wekte het wederzijdsche krachtsbetoon aller be langstelling. Toch dient opgemerkt dat de ruiter voortdurend het meeste bekijks had en, om de waarheid te zeggen, ook ver diende. Uit schoonheidsoogpunt kan de beste wielrijder het tegen den middelma- tigsten ruiter niet volhouden. Een ruiter, één en al actie en gratie en met zijn paard een harmonieus geheel vormend. De wielrijder, bescheiden maar onaanzienlijk, een toestelletje dat ons, menschen uit de eeuw der mechanica, voorbijsnort.Waar het echter op het meten van physieke hoe danigheden aankomt, bïgve de vraag naar den voorrang hier onbeslist. Volgens den time-keeper had de gansche strijd 1 uur 15 minuten en 502,5 seconden geduurd, gemeten naar het schot van ver trek en dat hetwelk viel toen Temple de streep van roodaard overschreed In den tegeuwoordigen tijd staan dus gelijk meu ziet, den nauwpuntigsten analyticus de seconden tot iu fracties ten dienste bij het onder formule brengen van de psychologische spankracht in denmensch, die het voorrecht heeft een modernen Mazeppa-rit te mogen aanschouwen. Door den heer J. C. Sois- son te Hilversum is aan het ge meentebestuur van Amsterdam con cessie gevraagd tot het leggen van buizen onder de openbare wegen in die feemeeDte, voor de exploitatie van een door hem uitgevonden stel sel van pneumatische onverstoorbare unitaire tijdsaanwijzing. De uitvin der, die zijn steloel reeds heeft toege past aan het algemeen administra tiekantoor der Holl. IJz. Spoorweg maatschappij te Amsterdam, alwaar het voldoende resultaten heeft op geleverd, en die bovendien de tijd aanwijzing op den toren en in het gebouw van het Rijksmuseum zal regelen, wenscht in de gelegenheid te worden gesteld zijn stelsel op eene meer uitgebreide schaal in exploitatie te brengen. De postduiven-vereen i- ging «De Luchtpost» te Purmerend, zal den 19n Augustus een tentoon stelling houden van postduiven, toe- behoorende aan leden van genoemde vereeniging. Het doel dezer tentoonstelling is den zin voor dezen tak van sport meer algemeen op te wekken. En trees zullen dan ook niet worden geheven. Het bestuur van «De Luchtpost» hoopt verder, dat een ruim gebruik zal gemaakt worden vau het recht, dat ieder liefhebber van sportduiven, ook elders woonachtig, zal hebben, duiven ter opluistering in te zenden. Tevens kunnen exemplaren ten ver koop worden aangeboden. VII. Van onzen bizonderen correspondent. Delft, 14 Juli 1888. Ik hoop tot besluit niet anders dan goeds te vertellenals een goed begin een gelukkig einde voorspelt, dan krijg ik moed, dat de feesten van nacht uitstekend zullen afloopen. Tegen 2 uren begaf ik mij naar de studentensociëteit »Phoenix«, waar eene matinee gegeven werd met introduc tie van dames. Uit- en inwendig was het schoone gebouw versierd en wekte in niet geringe mate de bewondering op van de leden der schoone sexe, waarvan enkelen zich zelfs verstoutten het al te mooi te vinden en het zonde achtten, dat slechts eens in de vijf jaren dit heiligdom voor haar ontsloten werd. «Het «Weest welkom* hoven den ingang was vau harte gemeend, zooals uit den korten, maar krachtigen toespraak van den pres. der feest- comm. den heer Kiderlen bleek. De ruimte was wel wat klein voor al die nieuwsgierige dames; maar men behielp zich en waar koffie kamer en biljartzaal te kort schoten, nam men ook gaarne een kijkje hoven in de leeszalen. Hoe nauwkeurig echter ook alles bekeken werd, noch stoelen, noch tafels, noch Bacchus of Cambrinus verklapten iets van al wat zij binnen deze wan den hadden gezien en gehoord. Trouwens de geheele omgeving had een buitengewoon aanzien. De studenten toonden zich hier ware «gentle men" en volmaakte gastheeren. Of er ouder de gasten ook geweest zijn, die een proefje genomen hebben van de op het tarief voorkomende dran ken «Landverhuizer" en «Petroleum* kan ik niet zeggen, daar uw correspondent zelf het met den hoer eens is, nl. «Wat de boer niet kent, dat eet (drinkt) hij niet«. Van avond is het weer op het feestterrein te doen. Caroussei, poffertjeskraam en schiettent 9tondeu er gisteren reeds en in den loop van dezen dag zullen zeker de overige kermisver makelijkheden wel in orde gebracht zijn. Als nu het weer maar meewerkt, dan zal het aan ker misgasten niet ontbreken. Na er een kijkje ge nomen te hebben, zal ik er van nacht meer over vertellen. Reeds vóór half negen stroomden dames en heeren naar het feestterrein, om in de eerste plaats te zien, wat voor kermisvermakelijkheden er sedert gisteren nog bijgekomen waren. Nu, er was van alles. Behalve het reeds genoem de vond men er de gewone weeg- en kracht meettoestellen, gelegenheid tot het winnen van messen en tot het omgooien van poppen, venters met ballons, ratelaars, mirlitons, blikken rid derkruisen en den orgeldraaier, met de kunst volle schildering der moorden van Parijs en van Bologne, niet te vergeten. Geheimzinniger leken mij de opschriften "Exposition Hindoe-Afiicain« en «Mikado», zoodat ik mij als persman toegang verschafte. In het eerste trof ik een vuuretenden "Hindoe Africain* aan (zeker een pas ontdekte volksstam), die behalve dat, in 10 minuten tijd krijgsdansen uitvoerde, rauw vleesch verslond, op zijne manier bad en allerlei andere evolutiën ten beste gaf. Naar het Engelsch, van Anna Kaiharina Green. 851 XXXII. HET VEBHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Laat mij zonder uitstel uw echtgenoot worden, schreef hij. De onzekerheid van uw bezit zal mij anders het scheiden onmogelijk maken. Zonder dat kan ik niet gaan; ik kan niet, zelfs al zou mijn moeder moeten ster ven, zonder afscheid te hebben genomen van haar eenig kind. Toevallig bevond Mary zelve zich in mijne woning, toen ik dezen brief meebracht van het postkantoor en ik zal nooit vergeten, hoe zij opkeek, toen zij van den inhoud kennis nam. Aanvankelijk gevoelde zij zich blijkbaar eenigszins geraakt, maar weldra herkreeg zij volkomen haar kalmte, en schreef een kort antwoord, dat zij mij liet overschrijven en waarin zij beloofde aan zijn verzoek te zullen voldoen, wanneer hij er in wilde toestemmen, de openlijke bekend making van het huwelijk geheel aan haar over te laten en er genoegen mee natu, cm haar bij de deur der kerk, of waar de plechtigheid ook zou plaats hebben, vaarwel te zeggen en niet weer in hare nabijheid te komen, alvorens de publieke afkondiging van bare zijde had plaats gehad. Zooals te verwachten was, kwam hierop binnen weinige dagen het antwoord: Stem in alles toe, zoo gij slechts de mijne wilt worden. En zoo werden ten tweeden male de talenten van Amy Belden in 't plannen maken en uit voeren te hulp geroepen, om te bedenken, hoe deze zaak het best zou kunneu geschieden zonder vrees voor ontdek king. Ik vond het geval van bizonder lastigen aard. Voor eerst was het verkieslijk, dat het huwelijk binnen drie dagen gesloten zou zijn, daar Clavering na de ontvangst van het antwoord plaats had genomen op een stoomboot, die reeds den volgenden Zaterdag naar Europa vertrekken zou: en in de tweede plaats zou de verschijning zoowel van hem als van miss Leavenworth overal te veel opzien baren, dan dat het gemakkelijk was, om het huwelijk ge heel in stilte te doen plaats hebben op betrekkelijk korten afstand van de badplaats. En toch mocht, aan den anderen kant, de voor de plechtigheid te kiezen gemeente ook niet te ver verwijderd zijn, daar miss Leavenworth's afwezig heid van het hotel niet te lang mocht duren, om de ach terdocht niet te wekken van Eleonore, wat Mary liever wilde voorkomen. Haar oom dit moet ik nog in 't voorbijgaan zeggen was toen niet in het hotel, daar hij kort na de verbreking van Mary's verloving zich opnieuw op reis had begeven. Het een met het ander deed mij het naburige F.... kiezen, als de eenige plaats, welke te gelijk de twee voordeelen aanbood vau niet al te ver en toch eenzaam te zijn. Hoewel met den spoorweg verbonden, was het toch een stil plaatsje van zeer weinig beteekenis. Ik deed dus onderzoek en bevond, dat het plan op die wijze uitvoerbaar was. Verheugd over dezen uitslag zette ik mijn verstand en verbeelding nu druk aan 't werk om de bizonderhedeu der uitvoering zoo goed mogelijk te regelen. En nu beu ik genaderd tot een voorval dat in zijne ge volgen ons geheele plan had kunnen doen in duigen vallen; ik bedoel namelijk Eleonore's ontdekking van de geheime briefwisseling tusschen Mary en C.avering. Dit droeg zich op de volgende wijze toe: Op zekeren avond dat HaDna, die door haar gedurige boodschappen allengs vertrouwelijk met mij was geworden, een oogenblik bij mij zat uit te rusten, hoorde ik, nadat wij nog geen tien minuten te zamen ge praat hadden, aan de voordeur kloppen. Toen ik open deed zag ik een vrouwelijke gestalte 6taau, welke ik, te oordeelen naar den langen, los omgeslagen mantel, voor die van Mary hield. Vermoedende dat zij mij een brief voor Clavering kwam brengen, trok ik haar haastig bij den arm naar binnen en zeide Hebt gij daar een brief Dan moet die dadelijk naar de post, want anders ontvangt hij hem zeker te laat. Maar plotseling zweeg ik stil, want toen de jonge dame zich verwonderd tot mij omwendde, zag ik dat zij een vreem delinge was. Gij vergist u, zeide zij, ik ben Eleonore Leaven worth, en ik ben gekomen om Hanna, ons dienstmeisje, te oeken. Is zij hier. Ik was slechts in staat om de hand uit te strekken en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1