NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 19 Juli 1888. No. 1546. ABOHITEHEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: S i A I) SIV I E li IV S. BINS E NEW i). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBÖ05I en J. B. AVIS. Hno f dan enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiicite Etrangère G. L. DAÜBE Sf Co., JOE. F. JONES, Sucr., Parijsolbis Faubourg Montmartre. Haarlem, 18 Juli. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de aanstaande kermis door een zeer groot aantal kramen, spellen etc. zal worden bezocht. Het Belgische circus, dat in plaats van dat van Carré komt, is het «Cir que Beige» van Fernando, thans te Hilversu u. Dezer dagen ontvingen verschil lende kooplieden en winkeliers in levensbehoeften, brandstoffen enz. alhier, een bezoek van den heer J. S. L. Frantzman, luit. kol-intendant, en den heer S. van den Bent, kapi tein-intendant bij de derde divisie te Breda, welke heeren inlichtingen inwinnen met het oog op eventu- eele behoeften voor het leger. Bij het op den 2en dezer gehou den notarieel staats-exainen zijn o.a. geslaagd voor het 3e of laatste ge deelte en hebben mitsdien het ra dicaal vau caadidaat-notaris ver worven, de heeren H. Loriaux en H. C. van SlooteD, alhier. Eene hoogst aangename verrassing was Dinsdagavond den heer J. G. Martin Jr., gymnastiekleernar alhier, bereid. In de groote zaal zijner school werd hem door eene commissie, bestaande uit de heeren A. Yernout, J. Verkoren en J. H.Warnier, bij monde van den heer Vernout, namens bijna al de ouders zijner leerlingen, die dezen zomer hebben deelgenomen aan het jaarlijksche uitstapje naar Bergen, een fraai geschenk aangeboden. De heeren Vernout en Warnier brachten in toespraken hulde aan de verdiensten van den heer Mar tin, die waarlijk eenig is op zijn gebied; er is maar één roep over het genot, dat zijne leerlingen op dit uitstapje, dank zij de vele opofferingen van den heer Martin, als steeds volijverig bijgestaan door zijn bekwamen assistent, den heer A. J. Meye- rink, hebben gesmaakt. Dat laatstgenoemde niet werd vergeten, spreekt van zelf; ook hem werd een fraai aandenken vereerd. Beide heeren betuigden in hartelijke woor den hunnen dank voor deze blijken van waardeering van hunnen arbeid; moge het hun gegeven zijn dien nog langen tijd met dezelfde energie voort te zetten. Ten overstaan van den notaris mr. W. H. Smit, te Heemstede, is Dinsdag- geveild, in het logement van den heer H. Scholten in den Hout, de kapitale buitenplaats ge naamd «Vredenhof», aan den Wa genweg onder Heemstede. Het per ceel werd opgehouden doch is se dert, naar wij vernemen ondershands verkocht aan den heer J. Polman Mooy, bloemkweeker alhier. De Haarlemsehe Bachvereeuiging bood Dinsdagavond haren leden een concert aan, te geven door de concert-vereeuiging der leden van het Koninklijk Domkoor te Berlijn, in de Groote Kerk alhier. De heer W. Ezerman, organist van de Groote Kerk, had zijne medewerking voor deze gelegenheid toegezegd. Dat voor dit concert de opkomst groot zou zijn, viel niet te betwijfelen, in aanmerking genomen den goeden naam, welken genoemd Domkoor hier te lande bezit. Het in gebruik zijnde gedeelte der kerk vulde zich dan ook weldra met een talrijk publiek. Wat men weder van deze heeren zangers te hooren kreeg, was werkelijk iets bui tengewoons. Behalve over een groot klauk- volume, beschikken zij over uitgebreide technische ontwikkeling, hetgeen gevoegd bij de goede opvatting van het gezongeue een geheel te voorschijn roept, dat den toehoorder terecht een en al bewondering doet zijn. Het programma voor den zang luidde als volgt: //Adoramus", van Palestriua (15141594); Motette, van Jac. Gallus (1591); Solo: Arie für Bass a. d. Orato rium «Paulus", van E. Mendelssohn Bar- tholrli (gez. door den heer Kulicke); Chor, van Mastiolletti (1700); /Miserere" (Schwe- disch) met bas solo, v. Halfdan Kjerulf, Motette (achtstemmig), van A. Neithardt (17931891); ,/Geistliches Lied", van E. E. Richter (180880); Solozang Buss lied, voor Tenor L., von Beethoven (gez. door den heer Neubauer); Motette, vau C. Reinthnler (1822); ,/Geistliches Abendlied" van Alb. Dietrich (uit op.18). De Motet ten van Gallus en Neithardt, zijn gezon gen bij de rouvvplechtigheid voor keizer Erederik. De uitvoering der koornummers muntte ook bij deze gelegenheid weder uit door goede opvatting en fijne nuauceering. Het veelomvattende orgaan dezer uit stekend geoefende zangers deed de aan wezigheid van een veel grooter koor on derstellen, dan inderdaad het geval was. De heer Kulicke, die de bas-aria uit den //Paulus" zong, bewees over flinke stemmiddelen te beschikken. Aan een ge voelvolle voordracht paarde hij een juiste opvatting. De volheid van den orgeltoon schaadde blijkbaar in de begeleiding niet aan zijn geluid, waarvoor wij een oogen- blik vreesden. Zoowel de zanger als de begeleider overwonnen de moeilijkheden hunner taak met eere. Een enkele maal was de zanger wat minder vast en detoneerde in de fiiale een weinig. Van den tenor solist, den heer Neubauer, kunnen wij niet anders dan met den grootsten lof getuigen. Deze zanger beschikt over een klankrijk en sympathiek orgaan, zijn voor dracht is sober en Fan den aanvang tot het einde volgden wij hem met de grootste ingenomenheid. De heer Ezerman bracht op verrukke lijke wijze een tweeta' nummers ten gekoore //Preludium en Euga" van J. S. Bach (uitg. Peters, Band II No. 2) enConcert Ean- tasie" voor orgel, van H. Berens, in welke stukken, beide met veel bezieliDg uitge voerd, zijne technische vaardigheid schit terend uitkwam. Besluiten wij dit verslag met de Bach vereeuiging geluk te weuschen met haar uitnemend geslaagd concert; zij heeft den baud weder vernieuwdwelke ous in het laatste winterseizoen op zoo aangename wijze aan haar verbonden hield. LETTEREN EN KUNST. Bij bet Dinsdag voortgezette jaarlijksche exa men der Nederlandsche Tooukunstenaarsvereeni- giug, gehouden te 's-Hagc, zijn van 5 kandidaten geslaagdvoor piano (lager ouderwijs) mej. W. van de Geer, te Apeldoorn, mej. N. C. M. Pilger, te Amsterdam en mej C. Al. E. Blommen- daal, te Pnttershoek. LEGER EN VLOOT. Zr. Ms. schroefstoomschip Ukmaar» on der bevel van kapitein luitenant ter zee W. M. E. Bervoets, is iu de haven van Nieuwediep te ruggekomen van het convooieeren van gepantserd materieel van IJmuiden naar Hellevoetsluis, eu zal spoedig naar Engeland vertrekken tot het begeleiden eener aldaar gebouwde torpedoboot naar 's rijks werf te Willemsoord. Aan den conducteur 2e klasse C. J. van Saute, van het 4e regiment vesting-artillerie te Helder, is de zilveren medaille voor 24 jaar mi litairen dienst uitgereikt. Bij de normaal schietschool te 's-Hage zijn weder proeven genomen met een repeteergeweer met pakjesladiug, uitgevonden door den le luite nant der infanterie F. E. H. Liebert. Ook zullen spoedig de proeven met versterkte Vitali-gewe- ren worden hervat. Aan den schietwedstrijd te Maastricht, te houden door de «Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland», zullen 65 officieren deelnemen. ViSSCHERSJ. Nieuwediep, 17 Juli. Twee-en-zestig korders brachten heden 10 tot 70 gr., 10 tot 56 lel. tongen, 1 tot 3 m. schar en 1 tot 2 m. kl. schol ten afslag, terwijl door de beugers 245 roggen werden aangevoerd; gr. tong gold 45 c., kl. id, 10 a 15 c., rog 57 a 64 c. per stuk, schar f 3 a f 3.50 p. m. en kl. schol f 1.20 per mandje. T ess el, 16 Juli. In de afgeloopen week brachten de visschers van hier elders ter markt 600 tongen, eenige tarbotten, 25 manden rog, 40 manden scharren en 50 manden kl. schol. De prijzen waren als volgt: groote tongen 45 a 50 ct., kleine en middelsoort 15 a 20 ct., tar bot f5 t\ 9, rog 45 et. alles per stuk; scharren f8 a 4, en kleine 6chol f2 a 2.50 per mand De nieuw opgetreden Goev.- Generaal van Nederlandsch-Indië mr. C. Pynacker Hordijk, heeft dezer dageu ge annonceerd, dat hij op bepaalde dagen audiëntie zal geven aan degenen die hem voor zaken, in die betrekking weuschen te spreken. Wij zoudeu willen vragen aan belang stellenden bij den importhandel op Java, of nu het oogenblik niet gunstig is, om eene commissie van de grootste impor teurs naar Zijne Excellentie af te vaardigen, om haar tusschenkomst in te roepen be treffende het failleeren der Chineezen. Het is een algemeen bekend feit, dat de im porthandel in de laatste jaren bij zulke faillissementen veel geld heeft verloren doordat de Chineezen misbruik hebben gemaakt van het in hen gestelde ver trouwen en van de bescherming die de wet aan den failliet verleent. De nieuwe Goeverneur-Generaal is zelf een uitstekend rechtsgeloerde en is door afkomst en ge boorte volkomen in staat de belangen te beoordeelen, die de eene burger beeft tegenover den ander. Niemand beter dan iemand als bij, weet dat men geen mis bruik mag maken van leemten in de wet. Dat een ongelukkige debiteur door de wet wordt beschermd is een zeer juist en billijk beginsel, maar dat tegenover oplichterijen en schurkerijen de crediteur op zijn beurt niet wordt beschermd, is een onbillijkheid uit dezelfde wet voort vloeiende. Wij achten dus het juiste oogenblik ge komen om ziju hulp in deze in te roepen. Door onbekendheid met Indische toestan den hebben hier in Holland nog nooit invloedrijke personen of Kamers van Koophandel de Regeering op dit punt voldoende ingelicht en nu de importhandel noch in het vaderland, noch in Indië on dersteuning vindt, zou men thans kunnen trachten dit te verhelpen èn door audi ëntie bij den G.-G. èn door den tegen- woordigeu minister van Koloniën op een en ander te wijzen. Dat de minister in deze zijn tusschen komst zal verleenen lijdt geen twijfel; daar voor staan ons zijn billijkheidsgevoel en ziju kennis van Indische toestanden borg. Prins Albert van Prui- sen met gemalin, drie zoons eu ge volg zijn Dinsdag voormiddag te 11 u. 50 m. met de Rhijnspoor in den Haag aangekomen. De vorstelijke familie begaf zich kort na hare aankomst in open rij tuigen naar Scheveningen, alwaar zij in het «OraDjehotel intrek nam. Het gevolg van HH. KK. HH. bestaat uit de heeren: graaf Von Keiler, graaf Von Bismarck-Bohlen; ritmeester Von Zeidewitz en vrijheer Von Kuigge, adjudanten, en de dames gravin Puckier, fraul. Von Tod- bielaky. Voorts den oberst-lieute- nant Von Schrötter; militair-goe- verneur, den heer Langdr. Lubcke (goeverneur) en dr. Schaper (arts). Onbeslagen ten ijs komen. Bij de onlangs te Utrecht gehouden examens voor apothekers-bediende hebben velen zich verbaasd over den ongunstigen afloop daarvan. Er waren dagen dat alle candidaten werden afgewezen. In de Dins dag te Arnhem gehouden bijeen komst van den geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht deed prof. Wefers Bentink, lid dier exa men-commissie, daar eenige mede- deelingen over den allerongucstig- sten uitslag van die examens. V an de 42 candidaten zijn slechts 13 toegelaten kunDen worden. De examen-eommissie had zich verbaasd hoe velen, vooral onder de mannelijke candidateD, zich vol komen onvoorbereid aan het examen onderwierpen. Zij rekende zich verplicht, daarover hare afkeuring uit te spreken. De omstandigheid, dat velen der afgewezenen reeds lang practisch werkzaam waren, gaf den heer Bettink aanleiding tot het uitspreken van den wensch, dat de visiteerende commissiën er op zou den toezieü, dat geen onbevoegden in de apotheek werkzaam zijn. De verhouding der over- ledenen tot 1000 inwoners in een jaar, is gedurende de maand Mei voor de voornaamste steden van Nederland geweest als volgt Leeuwarden 11.7, Maastricht 17,6, VHage 19 8, Haarlem 20.2, Gro ningen 20.7, Dordrecht 21.6, Am sterdam 23.3, Utrecht 24.4, Rotter dam 25.3, Leiden 26.1, 's-Bosch 27.9, Arnhem 29.1. De Am sterdammer deelt iets anders dan een pluimpje uit aan de Amsterdamsche politie. Het blad schrijft Het optreden der Amsterdamsche politie bij de toepassing der muil- korvenwet ligt ieder nog versch in het geheugen. Talrijk zijn de pro- "F'HUILXj.EÏTO 3XT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 871 XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Slechts hartstocht leidt tot uitvluchten eu bijwegen als deze. En gij, ging zij voort, zich oprichtende en mij aanziende met een uitdrukking van weemoedige wanhoop, welke aandoenlijk was om te aanschouwen, gij, die kin deren hebt ter wereld gebracht en opgevoed, kunt gij 't cp uw geweten nemen, dat een jong en onervaren meisje, dat door zorgeloosheid en miskenning van waarachtige zede lijkheid, verblind wordt, voortgaat op dezen gevaarlijken en hobbeligen weg, zonder een enkel woord van waarschu wing en terechtwijzing? Zeg mij, gij moeder van kinderen, die reeds dood zijn en begraven, waarmede gij uw aandeel in de verrichtingen van dezen dag zult goedmaken of recht vaardigen, wanneer zij, het gelaat vermagerd en verbleekt door de ellende, die op een bedrog als dit noodzakelijk moet volgen, tot u komt.... Waarschijnlijk met dezelfde verontschuldiging, viel Mary haar op kouden, gevoelloozen toon in de rede, welke gij zult aanvoeren, wanneer oom u komt vragen, hoe gij zulk een groot schandaal hebt kunnen gedoogen, gedurende zijne aiwezgheid. Evenals gij zal zij antwoor den, dat hier niets mocht baten, dat Mary haar eigen weg wilde gaan en dat voor dien wil alles en allen zich moeten buigen. Het was als ware plotseling een ijskoude luchtstroom binnengedrongen in een vertrek, dat door benauwende hitte was verwarmd geweest. Eleonore gevoelde onmiddellijk den invloed dier plotselinge bekoeliDg. Zij herstelde zich lang zaam en zich met doodsbleek gelaat, maar vast beraden, tot hare nicht wendende, vroeg zij Kan dus niets u bewegen? Een verachtelijk trillen van Mary's lippen was haar eenig antwoord. Ik wil u niet lastig vallen met de beschrijving van het geen ik op dat oogenblik gevoelde, mijnheer Raymond, maar bij dat hevig trillen van Mary's lippen begon ik voor de eerste maal sterk te twijfelen, of 't wel verstandig van mij was geweest, deze zaak zoo halsstarrig door te drijven. Dui delijker toch dan Eleonore's woorden deed het mij inzien met welke gevoelens de door ons gemaakte plannen door haar zouden worden uitgevoerd, en door dit inzicht wee moedig aangedaan, wilde ik vooruit om te spreken, toen Mary mij gebiedend terughield. Komaan, moedertjelief, zeide zij, wees nu niet zoo dwaas om te toonen, dat gij bang zijt geworden; ik wil clat volstrekt niet hooren. Ik heb beloofd, de vrouw te zui len worden van Henry Clavering en ik zal mijn woord houden.... zelts al ware mijn liefde daartoe te zwak. En mij met een vriendelijke bevalligheid aanziende, die mij alles deed vergeten, behalve het feit, dat zij gereed stond haar bruidegom te gaan ontmoeten', reikte zij mij haar voile, om die voor haar vast te maken. Terwijl ik met bevende vingers aan haar verlangen voldeed, wendde zij zich tot Eleonore en zeide: Gij hebt u meer aan mijn lot gelegen laten liggen dan ik ooit zou verwacht hebben. Zijt gij van plan van die belangstelling verder blijk te geven, door mij te volgen op mijn weg naar F...., of mag ik hoopen, dat 't mij ver gund is in stilte na te denken over den stap, die volgens u, voor mij zeer ernstige gevolgen zal hebben Ik ga met u naar F.... antwoordde Eleonore, maar slechts als getuige. Mijn plicht als zuster heb ik vervuld. Welaan dan, zeide Mary, zich geweld aandoende om vroolijk te schijnen, ik zal dan van twee kwaden het beste moeten kiezen. Moeder de Gans, het spijt mij verschrikkelijk, dat ik u zal moeten teleurstellen, maar in het rijtuig is niet meer plaats dan voor twee personen. Wanueer ge tevreden uw lot draagt, fluisterde zij, zult gij van avond de eerste zijn, die mij geluk wenscht. En voordat ik het bijna wist, hadden de twee n.chten plaats genomen in den mandenwagen, die voor de deur stond te wachten. Goeden dag, riep Mary, bij 't wegrijden, terwijl zij vriendelijk met de hand wuifde, wensch mij maar veel pleizier.... van mijn rijtoertje.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1