NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 20 Juli 1888. No. 1547. Dit Nummer Destaat uit tweebladeii. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenrië» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Qénerale de Publieite Etrangère 6. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S I A 1) S N I E U S. Haarlem, 19 Juli. Door L. A. Duijn is aan het ge meentebestuur vergunning gevraagd tot oprichting van eene kleerenwas- scherij in het perceel aan de Spij ker manslaan get. 3/5. Door den architect A. van der Steur Jr. werd Woensdag namid dag te Heemstede in het logement «Het Wapen van Heemstede» aan besteed het maken van een gebouw, dienende tot verpleging van lijders eerste, tweede en derde klasse, en zulks voor rekening van de Veree- niging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Van dertien inschrijvers waren bi'jetten ontvan gen. Het hoogste hiervan was f33.790 en het laagste van B. Hagen, tim merman te Haarlem, voor f30.200. Door den heer J. Pörtzgen, pho- tograaf, Koningstraat 38 alhier, zijn in het Museum van Kunstnijverheid verschillende photografische opne mingen gedaan, die uitstekend ge slaagd ziin. Verschillende afdeelin- gen der Grieksche, Romeinsche, der Romaansche, der Gotkische kunst en der Renaissance zijn afzonderlijk genomen. De vele landgenooten en vreemdelingen, die het Museum be- zoekeD, zijn daardoor in de gelegen heid, voor eene betrekkelijk kleine som, eeDe aangename herinnering van het Museum mede te nemen. Gisteren namiddag omstreeks 7 ure had een lljarige knaap het on geluk spelende in het Spaarne te vallen. De agent van politie Jansen, in de nabijheid aanwezig, schoot dadelijk toe en heeft den jongen gered. De bierhuishouder uit de Van Marumstraat, die in de vorige maand werd bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank in hefc klein zon der vergunning,is Woensdag door het kantongerecht alhier veroordeeld tot eene geldboete van 10 gulden, sub sidiair acht dagen gevangenisstraf. Door de politie alhier is eenel8jarige dienstbode aangehouden, woonach tig te Velsen, die op straat een 7jarig meisje aangerand en van hare gouden oorknopjes heeft beroofd. Naar wij vernemen hebben de drie dieven K. J. Hangjas, J. W. Marsman en J. Ravesteijn, tegen het door de arr. rechtbank alhier, in zake een door hen gepleegden diefstal in de Smedestraat, uitge sproken vonnis, appél aangeteekend. Arrondissements-Rechtbank TE HAARLEM Zitting van Vrijdag 19 Juli 1888. J. I. H., te Haarlem, had een soldaat van bet Heilsleger, O. de R., geslagen en geschopt. Deze was reeds meer door hem lastig gevallen. Bekl. was op eene bruiloft geweest en eenigszins aangeseboten, zoodat hij niet meer wist of hij werkelijk die slagen had toegebracht. De getuigen wisten het evenwel nog zeer goed, zoodat de subs. off. van just, zijne veroordeeling tot 8 dagen gevang, eischte. Daarna kwam er een broeder van dezen bokl., terechtstaande voor hetzelfde feit. Deze ontkent ten sterkste die mishande ling gepleegd te hebben. Niettemin acht de subs. off. v. just, het feit bewezen en requireert 7 dageu gev. Een letterzetter en een schoenmaker waren in den nacht van 16 op 17 Juni met een paar meisjes aan het wandelen op den Overveenschen weg. Bij de tuinen van de bloemisten vau Velsen en Roozeu gekomen, gingen zij die binnen, trokken zij rozenstruiken met wortel en al uit den grond en gingen verder. De buitengewoon rijksveldwachter Moot evenwel, die hen ontmoette, hield hen staande en verzocht hun, daar hij de zaak verdacht vond, mede naar het bureau te gaan, waar weldra beiden bekenden. Zij schenen een borrel op gehad te heb ben, en waren volgens hun zeggen niet voornemens de rozen te behouden. De waarde is daarbij gering, terwijl zij er niets aan hadden, daar de rozenstruiken in dezen tijd bij overplanting gauw sterven. Zeven dagen gev. voor elk is de eisch. S. B. N. heeft vrouw K. herhaaldelijk met een stok op het hoofd geslagen, zoo dat zij, wellicht ook van schrik, bewus teloos neergevallen is. Wat de oorzaak was, is niet recht helder. Bekl. en een der getuigen zeggen, dat vrouw K. den eersten slag heeft gegeven, maar deze en drie andere getuigen beweren het tegen deel. w't Was ook maar een dun rietje,1 zegt bekl., maar volgens de getuigen was het een bamboe-stok, waarmede men ge ducht raken kan. Het is niet voor de eerste maal, dat bekl. voor mishandeling terechtstaat. Daar om acht de ambtenaar van het O. M. het noodig, hem thans zwaar te straffen en vraagt zijne veroordeeling tot 4 maanden gevangenis. B. van B. te Haarlemmermeer had C. K. eeuige vuistslagen toegediend, die nog al raak schenen te zijn geweest, daar K. er een dag niet van had kunnen werken. Beklaagde had dat gedaan, zooals hij zeide, omdat K. zijn moeder voor a' wat leelijk was, bij andere had uitgemaakt en vraagt heel n&if of een zoo'n vuil hard raak kan wezen. Het blijkt verder, dat K. zijn klacht heeft willen intrekken, doch dat de subs, off. v. just, om het ernstig karakter der mishandeling, dit heeft geweigerd. Om hem voortaan bedaardheid te leeren luidt de eisch 7 dagen gev. Een jongen van 14 jaar, Bluekens ge naamd, van Zaandam, stond terecht wegens diefstal van konijnen. Met een ander, zekere Goezinne, die niet verschenen was, had hij den diefstal gepleegd en getracht de diereu op de markt te Purmerend te verkoopen. Met twee daarvan was dit ge lukt, maar toen hij bezig was ook de an dere van de band te doen, werd hij ge arresteerd. Deze Bluekens is een verstokte jonge deugniet. In 1888 onderging hij reeds 8 maanden gev. voor diefstal, terwijl hij nu 1 maand gev. ondergaat wegens dieren mishandeling. Ook zijn makker, Goe zinne is een slecht sujet eu de ambt. van het O. M. acht het dientengevolge noodig, dezen beiden kinderen zoo jong iu leeftijd, reeds doorkneed in ondeugd, een flinke les te geven en vraagt hunne veroordeeling tot 2 jaar gev. In alle deze zaken zal Dinsdag a. s. uitspraak worden gedaan. In ons nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) In hare zitting van heden deed de arrond. rechtbank alhier uitspraak in de zaak van W. C. Houigh, gewezen makelaar in effec ten te Wormerveer, die, zooals onzen lezers bekend is, terechtstond voor de be schuldiging van zich wederrechtelijk stuk ken te hebben toegeëigend, die hem ter afstempeling waren toevertrouwd, door ze in pand te geven aan anderen. Overwegende dat van toeeigening bij in- pandgeving geen sprake kan zijn, zoolang niet bewezen is dat de inpaiidgever niet bij machte was het in paiul gegevene we der in te lossen, en dat in dit geval ge bleken is, dat bekl. op het oogenblik van inpandgeving overtuigd was, de bedoelde stukken weder te zullen kunnen inlossen, de rechtbank voormelden W. C. Honigh van het hem ten laste gelegde vrij. Woensdag deden de leerlingen van de openbare school te Houtrijk en Polanen, die zich dat door getrouw schoolbezoek hebben waardig ge maakt, onder geleide hunner onder wijzers, en rijkelijk voorzien van den noodigen leeftocht en allerlei versnaperingen, een tocht per boot over Haarlem naar IJmuiden en van daar over Amsterdam en Overtoom terug. LETTEREN EN KUNST. Bij het Woensdag voortgezette 9de jaarlijksche examen der Nederlaudsche Toonkuustenaars-vereeniging te 's Hage zijn van de 5 candidate» geslaagd Voor piano (lager onderwijs): de heer Piet Hemsen te Appingedam, mej. A. van Zeijl te Arn hem, mej. A. W. J. Bok te Amsterdam en mej. D. van Nievelt te Breda. De bekende medewerker van de „Temps", de heer Emile Hennequin, is plotseling overleden. Terwijl hij een bad nam, kreeg hij eensklaps eene congestie naar de longen, zoodat hij in eenige mi nuten bezweek. De heer Hennequin was slechts dertig jaren oud. Carmen Sylva, de koningin van Ru- menië, zond aan de duitsehe keizerin bij den dood van haar gemaal een treffend gedicht, dat echter, om de daarin voor komende politieke toespelingen, niet zal worden gepubliceerd. ViSSCHERIJ. Nieuwediep, 18 Juli. Een en tach tig korders brachten heden 10 tot 170 groote en 30 tot 240 kleine tongen, 1 tot 3 manden schar, 2 tot 12 mandjes schol en één tarbot ten afslag, terwijl door de beugers 220 roggen werden aangevoerd gr. tong gold 40 cent, kl. id. 10 a IB ceut, rog 63 a 74 cent per stuk, schar f4 per mand, kl. schol f 1.10 a fl.50 per mandje en tarbot f9. Lemmer, 17 Juli. Ook in de laatste twee dageu werd geen ansjovis al hier aangebracht, zoodat alle visschers die visscherij hebben gestaakt en zee kiezen ter bot visscherij. Over het geheel was de vangst van ansjovis voor de netjes-visschers voldoende, en voor de kuilvisschers slecht. In de laatste dagen werd aan deu af slag alhier geen zeevisch aangebracht dan eenige partijen bot, die geen hooge prijzen opbrachten door minder goede kwaliteit. BI N N 15 N IA N I). Dinsdagavond te 7 uur vereenigden zich te Arnhem het hoofdbestuur, de afgevaardigen en leden der commissie voor de XLIVe algemeene vergadering der Gel- dersch - Overijselsche Maatschappij van Landbouw, aldaar te houden in de Groote Sociëteit, om vandaar in optocht, voorafgegaan door mu ziek, zich naar het stadhuis te be geven, alwaar zij door het Dage- lijksch Bestuur verwelkomd werden. Een concert, aangeboden door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, opende de rij der feestelijkheden. Woensdag was er algemeene vergadering van de leden, concert en diner in den plan ten- en vogeltuin. De Haagsche Briefschrijver van het //Utrechtsch Dagblad" wijdt de volgende regelen aan den toestand van de residentie en van het naburige Scheve- ningen. Hij zegt nl. z/'s Gravenhage is vol vau leege huizen; geen huizen, die wachten op een huurder, wel te verstaan, maar woningen waarop ten gerieve van eventueele inbrekers, de geruststellende verzekeringen geschreven staan//niet thuis" of //uit de stad", veelal met de vriendelijke uitnoodiging er bij om brieven on boodschappen in een tegenovergesteld gedeelte der stad te be zorgen. Al die afwezige menscheu zitten wel niet in Ems of Mariënbad, aan de bronnen van den Rijn of in het land waar de citroenen bloeieneen aantal zou men, met een klein weiuigje speurzin, wel zeer huiselijk bij hunne familie in Kuilenburg of Beverwijk kunnen vinden, waar ze zich behelpen, omdat het nu eenmaal tot den z/bon ton" behoort om 's zomers op reis te gaan, maar velen zijn dan toch zoo gelukkig om in een ander land den zomer te kunnen opzoeken, die zoo hard nekkig onze stranden ontwijken blijft. Doch onnaspeurlijk zijn de roerselen van 's men- sclien ziel. Terwijl de Hollander snakt naar het oogenblik, waarop hij de meer dan frissche nabijheid der kille zee zal kunnen ontvlieden, snort geen spoortrein ons sta tion binnen, of hij brengt een lading on- gelukkigen aan, die in goed vertrouwen op de zomerlegende, eeu deel hunner va- cautie komen doorbrengen aan het Sche ven ingsche strand dat zij weldra in doffe wanhoop uit de verte aanschouwen van achter de rammelende glasruiten van hun hotel, gebeukt door de kokende en schuimende golven der woeste zee. Doch zij ziju eenmaal aan zee en in pels of plaid gewikkeld dalen zij bibberend F E U 1 L L E T O KT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 881 XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Het was mij onmogelijk te spreken; ik koe sleckts luiste ren met angst en verbazing. Ik heb 't beproefd, eenige uren vroolijkheid te huichelen en mijzelf wijs te maken, dat ik gelukkig was. In heb daar ginds iu de feestelijk verlichte zalen gestaan, in mijn wit bruidskleed en met een krans van witte rozen op het hoofd, en ik heb mijzelf willen dwingen, te gelooven, dat zij, die kwamen en mij vleiden en dat waren er helaas maar al te velen de gasten waren op mijn bruilof, die mij geluk wensebten met mijn voltrokken huwelijk. Maar 't was alles te vergeefs; Eleonore wist dit ook. Zij was naar haar kamer gegaan om te biddenen ik.... ik ben hier gekomen, om voor de eerste en wellicht voor de laatste maal neer te knielen aan de voeten van een medemensch en in den angst mijns harten uit te roepen: O God, wees mij arme genadig! Ach, Mary, riep ik in hartstochtelijke droefheid uit, waarom moest juist ik het zijn, die u hielp, om u zoo diep ongelukkig te maken? Zij gaf hierop geen antwoord, want ze was bezig den krans van rozen op te rapen, die haar van 't hoofd was gevallen. Zoo men mij slechts niet geleerd had, het geld zoo hartstochtelijk liet te hebben 1 zeide zij ten laatste. Zoo ik, als Eleonore, op al de weelde, waarmede wij ons van onze jeugd omringd hebben gezien, slechts kon neerzien als op iets, dat gemakkelijk is vaarwel te zeggen, wanneer men geroepen wordt tot 't vervullen van goede en heilige plich ten! Zoo eer en aanzien en een schitterende omgeving slechts lager, liefde en vriendschap en huiselijk geluk slechts hooger waren in mijn waardij 1 Zoo ik slechts een enkelen stap kon doen, zonder het gerammel te hooren van de ke ten, die miju hart blijft snoeren aan den lust der weelde en aan de liefde tot 't genot 1 En dit alles kau Eleonore wèl. Hoe koninklijk zij is in haar schoonheid, weet ik toch dat zij meer dan eens uren lang heeft neergezeten in een donkere kille keet of armoedige hut, eeu zuigeling in vuile lompen wiegende op haar knie, of met haar eigen hand voedsel gevende aan een kindsche, knorrige oude. Deze gemoedstoestand bleek meer te zijn dan een voorbij gaande bui. Dienzelfdeu avond deed zij eene ontdekking, die haar verslagenheid bijna deed stijgen tot drukkenden angst. Zij kwam namelijk te weten, dat Eleonore gedurende de twee laatste weken een dagboek had gehouden. Ach, zeide 'zij, toen zij mij dit meedeelde, hoe zal ik mij ooit gerust gevoelen, zoolang dat dagboek, tel kens wanneer ik haar kamer binnentreed, een zwijgende getuige tegen mij zal zijn. En wat ik ook heb gebeden en gesmeekt, zij weigert het te vernietigen, zelfs toen ik haar trachtte te doen inzien, dat het misbruik maken is van het in haar gestelde vertrouwen. Zij zegt, dat het moet be waard blijven, om duidelijk te maken, welke redenen haar hebben gedrongen, te handelen zooals zij gedaan heeft, en dat zij door het te yerniet'gen, zich zou ontdoen van haar voornaamste verdedigingsmiddel, wanneer haar oom haar ooit mocht beschuldigen hem bedrogen en zijn geluk be laagd te hebben. Ik trachtte haar gerust te stellen door te zeggen, dat, daar Eleonore haar niet kwaad gezind was, haar vrees voorzeker zeer weinig grond had. Maar zij wilde van geen troostredenen weten en ik besloot eindelijk haar voor te stellen, aan Eleonore te vragen, mij het dagboek in bewa ring te geven, totdat zij in de noodzakelijkheid zou komen daarvan gebruik te makeu. Dat plan scheen Mary een ware uitkomst. O ja, zeide zij, - dan zal ik mijn huwelijkscon tract er bij doen, en op die wijze ben ik opeens van al miju zorg ontbeven. En voor nog de avond gedaald was, had zij Eleonore afzonderlijk gespoken en haar het verzoek Het werd toegestaan onder voorwaarde, dat ik het noch in zijn geheel, noch een gedeelte er van zou mogen vernie tigen of uit de handen geven, tenzij op uitdrukkelijk ver zoek van beiden. Er werd nu eeu kleine blikken trommel ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J C. PJSKKEBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1