Haarlem's Dagblad BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ YAN VRIJDAG 20 JULI 1888. GEMEENTERAAD. Vergadering van Woensdag 18 Juli 1888, des namiddags te één ure. Afwezig de leden Th. Figée en van Dieren Bijvoet met kennisgeving. De wethouder dr. C. Gr. von Reeken "bekleedt het voorzitterschap in de plaats van den burge meester mr. E. A. Jordens, die afwezig is. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Rekening van het St. Eliz. Gasthuis over 1887, wordt in handen gesteld van de comm. v. fin., evenzoo een voorstel van B. en W. met de le begrooting dienst 1888; Rekest van F. Hulsebosch tot wederinhuring van grond aan de Leidschevaarteen nader rekest van W. C. en J. Pous tot het bouwen van 3 woningen in de Bannesteeg, zijn gesteld in handen van B. en W. Rekest van E. Pinédo, houdende verzoek om, hij thans buiten betrekking is, spoedig een te nemen in zake het door hem inder tijd ingediende verzoek om den grond van de Bui- te huren. B. en W. zullen hieromtrent in de volgende in de daaraan volgende vergadering een voor- indienen. Rapport v. d. comm. van fin. betreffende ver van grond aan den Harmenjansweg aan B. Zuithof, id. tot wederinhuring van een kiosk de stoomtram en id. van de comm. van 'abr. betx'effende eene overbrugging van den Ten slotte ingekomen een voorstel van B. en tot nadere regeling van de jaarwedden van leeraars aan de H. B. S. met 5-jarige cursus. Aan de orde is punt 2 der agenda. Herstem- over het voorstel van B. en W. tot af- >raak van de speelplaats bij de meisjesschool. Zooals men weet, staakten hierover de stemmen n de vorige zitting. Thans wordt het voorstel tot afbreking met 1 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemden e heeren de Haan, Enschedé, Berkhout, von Heshuijsen, Stoel, Koopmans, Derx en an Ek. De heer W. A. A. Hecker vraagt ontslag als ieraar van het gymnasium. Het voorstel van en W. luidt, het gevraagde ontslag eervol te met ingang van 1 Sept. e. k. H u e t. Ik vindt het moeilijk met het voorstel te gaan en vind het niet geschikt voor openbare behandeling. Daarom zal ik tegen stemmen. Stolp. Ook ik kan niet met het voorstel meegaan. Berkhout. AIb de heer Huet zegt dat hij zal tegenstemmen, zouden wij in besloten ver gadering kunnen vernemen wat hij meent. De zitting wordt geschorst en men gaat over in geheime zitting. Na heropening blijkt, dat besloten is het gevraagde ontslag eervol te ver eenen. Mej. G. M. de Vos vraagt, wegens familie omstandigheden, ontslag uit hare betrekking van leerares aan de meisjesschool. Wordt eenparig goedgekeurd. Thans komt aan de orde: Voorstel van den heer J. Krol Kz. omtrent eene reorganisatie van de H. B. S. met 3-jarigen cursus ter opleiding voor handel en nijverheid. In de zitting van 20 Juni werd het voorstel van den heer Krol, dat inhieldden directeur der H. B. S. met 3-jarigen cursus op te dragen een ontwerp in te dienen van een gewijzigd leer plan, waarvolgons leerlingen die den geheelcn cur sus hebben doorloopen, examen kunnen aileggen voor de militaire inrichtingen te Breda en Wil lemsoord, de veeartsenijschool te Utrecht, de land bouwschool te Wageningen enz. met dien ver stande, dat rekening wordt gehouden met de eischen van leerlingen die voor handel of nij verheid worden opgeleid. De meerderheid der comm. van toezicht op het M. O., deswege geraadpleegd door het col lege van B. en W., verklaart zich tegen dit voor stel, omdat eene dergelijke reorganisatie haars inziens alleen zou kunnen geschieden ten koste van de opleiding voor handel en nijverheid, dat dus de H. B. S. met 3-jarigen cursus haar eigen aardig karakter verliezen en die met 5-jarigen cursus niet geholpen zou zijn. B. en W. stellen voor te besluitenvoor zoo ver het onderwijs en het leerplan, thans voor die school geldende, hierdoor geen nadeel zal lijden, te vergunnen dat aan leerlingen, die het daar gegeven onderwijs volgen, hun onder goed keuring van B. en W., vrijstelling van enkele lessen verleend wordt en hun door de leeraren der school, afzonderlijk eenige lesuren in enkele leervakken meer worden gegeven. Voor de dientengevolge meerdere lesuren, op te dragen aan den heer Blitz, het tractement van dezen van f 1800 'a jaars te brengen op f S200. Het schoolgeld te bepalen op f40 per jaar. De heer Krol heeft een nader voorstel inge diend, als volgt: Be ondergeteekende heeft de eer voor te stel lenhet ontwerp-besluit No. 159 in zake de H. B. S. tot opleiding voor Hmdel en Nijverheid als volgt te doen luiden Besluit: lo. Eet karakter der school onveranderd te latendoch aan haar toe te voegen de gelegen heid tot opleiding voor verschillende inrichtingen van onderwijs, alsde militaire scholen te Breda en te Willemsoord, deVeeartsenijkundige School te TJtrecht 2o. B. en W. op te dragen een nieuw leerplan in dien geest te doen samenstellen, waarin tevens zal worden gestreefd naar aansluiting van an dere Eoogere Burgerscholen 3o. Voor de dientengevolge meerdere lesuren, op te dragen aan den leeraar Blitshet trakte ment van dezen van f1800 's jaars, te verhoo- gen tot f2200 's jaars. Krol. Nu de zaak ter sprake komt, wil ik een woord van dank brengen aan B. en W. voor den spoed waarmede ze is behandeld, zoodat ik den indruk heb gekregen, dat de zaak kan wor den ingevoerd in den eerstvolgenden cursus. De loop van zaken heeft mij genoegen gedaan en uit de stukken heb ik vernomen, dat u het mat mij in hoofdzaak eens is. In het concept-besluit wil u hetzelfde als ik, maar de woorden zijn eenigszins negatief. Wij kunnen de bedoeling wel raden, maar wie die niet kent zal denken dat het wel eens wordt toegestaan, maar niet altijd. Het komt mij voor dat dit besluit den indruk zal geven, dat ouders altijd vergunning moe ten vragen voor eiken leerling, aan B. en W. Ik vind dat wat vaag en heb gemeend mijn nieuw voorstel te moeten indienen. Ik heb uit uw besluit laten wegvallen, dat het schoolgeld f 40 wordt, ik meende dat dit al van de agenda af was. Ik ge loot dat het goede doel dat wij voor oogen heb ben, te niet zal gaan door schoolgeldverlaging. Wij willen het peil der school verhoogen en de burgers zullen bij verlaging van schoolgeld den ken dat de school minder is dan de 5-jarige cursus. Ik wilde dat juist voorkomen. Voorzitter. B. en W, deelen uw gevoelen niet. U erkent zelf, uit de stukken te zien dat B. en W. het met u eens zijn. Het komt mij voor, dat het positieve dat u verlangt, niet raadzaam in te voegen is. Uit de toelichting ziet u dat het dag. bestuur de gelegenheid wel open stellen voor alle jongelieden, maar het heeft ge meend dat er geen cachet van opleidingsschool aan moest gehecht worden, waarbij men met speciale eischen te rade gaat. In uw toelichting heeft u ook aangehaald opleiding voor de land bouwschool. Ik wil u nog wijzen op een zaak: Wij kennen de eischen voor de Mil. Akad., maar de minister van Oorlog heeft die slechts geldig gemaakt voor 1 jaar. Nu staan wij voor het geval dat er een ander jaar heel andere eischen kunnen zijn. Onwillekeurig zou men toch pa rallel-klassen moeten vormen voor hen zich willen bekwamen voor Breda enz. AI3 de ge meente dat doet moet zij de waarborg ook geven dat die leerlingen znllen slagen, en dat mag de gemeente niet doen ter wille van weinige leer lingen, te minder omdat zij 3 a 4 docenten zou moeten aanstellen. Is het gewenscht voor zulk een speciale opleiding te ijveren? Op de kost scholen worden jongelieden het best gedrild en die hebben altijd de meeste kans van slagen. Gaat het nu aan, voor enkele jongelieden de gemeente te plaatsen voor het feit, dat de school aan hare bestemming wordt onttrokken? Uw voorstel is m. i. niet aanbevelenswaardig. U heeft ook niet gesproken van het schoolgeld. Het over gelegde leerplan is met studie samengesteld en ik geloof dat het voorzichtig is het voorstel van B. en W. aan te nemen. U denatureert thans de school, de Raad heeft pertinent als hare mee ning uitgesproken dat het karakter der school moet worden behouden. Krol. Ik blijf bij mijn gevoelen. U wil het zelfde geven als ik, maar ik noem het, u niet. Dat mijne redactie in de toekomst aanleiding tot moeilijkheden kan geven, vind ik niet dat ons thans behoeft terug te houden, op dit oogenblik acht ik het komen van moeilijkheden ook niet waarschijnlijk. Evenals thans groot verschil van eischen is tusschen Willemsoord en Breda is het mijn be doeling niet, speciaal voor elk vak klassen te heb ben. Wij hebben een leerplan voor ons waar ik mij geheel bij kan neerleggen. Dit stuk heb ik nooit beschouwd als officieel, het is een idee, op uw verzoek gegeven door den heer Pruim. Als men dit programma volgt behoeft niet veel ver anderd te worden. Voorzitter. Het is gevraagd en aanbevolen, dus het is wel officieel en als u het in hoofd zaak met- B. en W. eens is, laat ons dan niet twisten over woorden. Krol. Met den directeur cn de leeraren ben ik van meening, dat dit leerplan goed kan en zij jongens voor Willemsoord, Breda enz. zeer wel kunnen voorbereiden. Voorzitter. Op dit oogenblik is op den 5-jarigen cursus toegelaten zonder officieel be sluit, dat jongelieden worden klaargemaakt voor Breda enz. Daardoor is de gemeente vrij, als zij echter een besluit neemt als door u voorgesteld wordt, is zij gebonden. Krol. Ik wou juist die verplichting hebben. Er is geen officieel besluit dat het voorbereiden op den 5-jarigen cursus gebeurt, maar ook niet, dat het niet meer gebeurt. J uist als het officieel bekend is, dat op do 8-jarige school jongens worden opgeleid dan zullen zij komen. Voorzitter. Dat is juist mijn bezwaar. In 1884 was er maar één jongen op de school, die naar Breda wilde gaan en als eerlang de ge meente er door in groote kosten komt, kunnen wij er niet mee ophouden. Krol. Ik wilde u nog op een ding wijzen. Ik ben zoo optimistisch, omdat ik van velen gehoord heb die hun jongens, zoo de verandering door gaat, naar den 3-jar. cursus zullen zenden. Punt 1 van het voorstel van den heer Krol. 'tHooft. Ik zal tegenstemmen omdat het besluit zoo vaag is. Dit wijst niet de grenzen aan. Kan de Raad B. en W. opdragen, jongelieden voor alle inrichtingen klaar te ma ken? Men moet omschrijven wat men bedoelt. Huet. Ik geloof dat er geen bezwaar is met punt 1 mee te gaan. Wat de heer 't Hooft op merkt is waar, het is ook niet noodig. In den regel is de 8-jarige cursus gebruikt door die jon gelieden, die den weg uitwillen in punt 1 aan gegeven. Als men nu den afzonderlijken cursus zoo inricht als elders, vinden allen er plaats. Zoo ging het vroeger aau den 5-jarigen cursus en zoo gaat het nog. Deze toch is eigenlijk oor spronkelijk ingericht voor hen die de lessen der polytechnische school te Delft willen volgen, maar ook voor anderen, omdat de school zelf aanwijst dat ze goed is voor allen die een zekere mate van ontwikkeling willen verkrijgen. Het is m. i. zeer in het belang der gemeente, dat de Raad zorge dat de opleiding, die vroeger aan den 5-jarigen cursus geschiedde en die daar niet kan blijven toch besta, nu ze met geringe moeite en zonder kosten nagenoeg kan aange bracht worden aan den 3-jarigen cursus. Ieder die van de gelegenheid gebruik wenscht te ma ken, zal hier terecht kunnen en het ligt voor de hand dat wij het denkbeeld van den heer Krol goedkeuren. 't Hooft. Qui trop embrasse, mal étreint, als men op den 3-jarigen cursus de jongens wil opleiden voor alle genoemde en ongenoemde in richtingen meen ik, dat mente veel op zich neemt. Ik zou de grenzen meer afgebakend willen zien. Krol. Ik heb het in het algemeen de rich ting willen aangeven en zou meerdere kunnen bijnoemen. Ik vond het niet noodig om dat nog te doen, want het programma scheelt zooveel niet. Ik kon ook de machinistenschool en de kweekschool voor zeevaart nog bijvoegen. Stol p. Zou het bezwaar van den heer 't Hooft niet weggei omen worden zoo men de woorden weglaat: "verschillende inrichtingen van onderwijs, zooals«....? Von Reeken. Ik heb groot bezwaar tegen het voorstel. Waar is de grens? Er zijn zooveel inrichtingen van onderwijs. Als wij den 3-jarigen cursus zoo laten marcheeren, voldoet hij vrijwel en dan is er enkel wiskunde en stelkunde meer. Nu de heer Huet gezegd heeft dat de 5-jarige cursus eigenlijk is ingericht tot opleiding voor de polytechnische school, moet ik daartegen op komen: als wij de wet op het M. O. lezen, zien wij dat zij niet moest zijn een school voor een bepaalde richting, maar dat de school eene algemeene ontwikkeling moet geven. Men moet het onderwijs toegankelijk maken voor ledereen. Macaré. Ik heb den indruk ontvangen van de discussie, dat men het over de zaak eens is en dat het verschil loopt over woorden, niet over feiten. Het is alleen de vraag: hoe uiting te geven aan onze goedkeuring van het plan, zonder de gemeente aan banden te leggen. De heer Krol vindt het voorsstel van B. en W. te negatief, u maakt bezwaar, omdat het voorstel Krol te veel speciaal of te algemeen is. Zou het strekken om de zaak tot een goed einde te brengen, om eenvoudig te zeggen wat wij eigenlijk willen doen, door het voorstel Krol te lezen als volgt: het karakter der school onveranderd te laten, doch het onderwijs in wiskunde uit te breiden, ten einde betere aansluiting aan en voorbereiding tot andere inrichtingen van onderwijs te verkrijgen. Ik geloof, dat wij op die wijze de zaak tot een oplossing kunnen brengen. Krol. Het voorstel van den heer Macaré wil ik gaarne overnemen. Waller. Ik had eigenlijk hetzelfde willen zeggen als de heer Macaré. Ik wcnschte echter nu den heer Macaré te vragen of het niet noo dig is eene kleine wijziging in het amendement te brengen. Het wordt m. i. nu te imperatief, er moet in dit besluit worden aangegeven, dat men meer wiskunde geeft aan diegenen die den eenen en minder aan hen die den anderen weg op willen. Macaré. Dit bezwaar is m. i. eene vergissing van den heer W aller. Het getal uren aan wis kunde gewijd wordt voor de gewone normale leerlingen 22 en voor de andere leerlingen 26. Dus ook de eerstgenoemde hebben uitbreiding, het plan is allen jongelieden meer wiskunde te doen geven. Voorzitter. Ik wensch enkele bezwaren in

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 5