NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 25 Juli 1888. No. 1551. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere rsgel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en covirantiere. •irecteuren-Cltgewers .1 C. PEEREBOON en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DJÜBE Co., JOH. F. JONES, Su&r., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. De Reorganisatie der 3-jarigcn In de zitting van den Gemeenteraad van 18 dezer is ten opzichte van bovenge noemde school een besluit genomen, dat èn voor de ingezetenen èn voor de in richting zelve van zeer groot belang kan worden geacht. Het betreft nl. eeue uit breiding van het programma dier school, waardoor het daar gegeven onderricht ook zal kunnen worden dienstbaar gemaakt voor de toelating tot inrichtingen zooals de Kon. Mil. Akad., Willemsoord, de Landbouw school, de Veeartsenijschool enz. Deze reorganisatie was inderdaad drin gend noodzakelijk. De school kwijnde, kwijnde reeds jaren. Dat het school geld lager was dan op den 3jar. cursus, had zoo weinig invloed gehad, dat men het later ook op f 60 heeft gebracht. In middels bleet het aantal leerlingen af nemen en werd het bestaan der school ernstig bedreigd, zoodat een voorstel tot reorganisatie op de agenda van den Ge meenteraad niemand verwonderde. De tegenzin, dien de ouders aan den dag legden, om hun jongens naar de H. B. S. met 3jarigen cursus te zenden, was inderdaad niet oDgegrond. Haar programma maakte haar tot een vakschool zonder meer, maakte haar geïsoleerd. Het einddiploma strekte den leerlingen alleen tot aan lie veling wanneer zij zich onmiddellijk in den handel wilden begeven, maar ont zegde hun de mededinging naar plaat sing op inrichtingen als BredaWil lemsoord enz.belette hun om, wanneer zij zulks nog wenschten, over te gaan in de 4e klasse van een H. B. S. met 5ja- rigen cursusomdat het onderricht in wiskunde, dat zij op den 3jarigen cursus ontvingen, niet ver genoeg ging. Ambte naars en in het algemeen personen, die geen vaste woonplaats hebben, maar uit den aard hunner betrekking zich nu hier dan daar moeten vestigen, achtten dezen 3jarigen cursus, en terecht, voor hunne jongens ongeschikt, omdat dezen bij ver huizing naar elders, op de H. B. S. al daar niet konden worden opgenomen in dezelfde klasse, waarin zij alhier waren geplaatst geweest. Gemis van aansluiting bij andere scho len was derhalve hier de klip waarop de school was gestrand. De omvang van dit bezwaar komt nog te meer uit wanneer men bedenkt, dat op den leeftijd waarop gewoonlijk de jongens naar eene H. B. S. gaan, twaalf jaar, slechts zeer weinige weten welken weg zij wenschen in te slaan, of, zoo men dat liever wil, voor welke maat schappelijke loopbaan hunne ouders hen bestemmen. Wat was er in zulk geval na tuurlijker, dan dat men hen naar den 5jarigen cursus zond, waar men opleiding voor andere inrichtingen als Breda, Wil lemsoord enz. kon erlangen en welks pro gramma aansloot bij dat van soortgelijke scholen in het land? Zoo gebeurde het, dat sommige leerlingen van den 5jarigen cursus, die zich op den handel wilden toeleggen, na drie jaar, op den 3jarigen cnrsus overgingen om zich daar speciaal in boekhouden, handelscorrespondentie enz. te bekwamen. In dezen onhoudbaren toestand was het de heer J. Krol Kz. die in den Gemeen teraad het voorstel indiende, de H. B. S. met Sjarigen cursus (met behoud van haar tegenwoordig karakter als een school ter opleiding voor handel en nijverheid) ook dienstbaar te maken tot opleiding voor Breda, Willemsoord, de Landbouwschool, de Veeartsenijschool enz. en die daarbij, zeer praktisch, voorstelde den Directeur der school op te dragen, een leerplan in dien geest samen te stellen. De zaak werd met bekwamen spoed behandeld, zoodat zij reeds na eeuige we ken in de Raadzitting kou worden gebracht. B. en W. praeadviseerden gunstig en, zoo als onzen lezers uit cns verslag van de zitting van 18 Juli bekend is, werd de oorspronkelijk door den heer Krol voor gestelde reorganisatie, thans echter door B. en W. anders geredigeerdgoedge keurd. Dit besluit echter is niet zeer duidelijk ge steld eu wij kunnen ons voorstellen dat velen, die niet van a tot. z den loop der zaak hebben gevolgd, niet recht weten wat er van te denken, gelijk ook de heer Krol in de vorige zitting zeer terecht opmerkte. Het is daarom, dat het ons niet ongepast voorkomt, in korte woorden de bedoe ling van het door den Raad genomen besluit bloot te leggen. De oorspronkelijke bestemming der school is door het nieuwe programma niet veranderd, de vakken, die voor hen, die voor den handel opgeleid wenschen te worden, van het meeste belang zijn, als talen, handelscorrespondentie enz., hebben door de nieuwe regeling niet geleden. Daarentegen is het aantal uren in wiskunde zeer uitgebreid. Het spreekt vanzelf, dat aan diegenen, die zich voor het examen voor andere inrichtingen willen bekwamen, in enkele vakken eeuige uren meer moet worden gegeven dan aan die leerlingen, welke zich op den handel zullen toeleggen dit wordt gevonden door den eersten vrij stelling te verleenen van enkele uren in vakken van minder aanbelang, als teekenen, boekhouden en schoonschrijven. Gaan wij na, welke gevolgen deze ver andering van het programma voor de leer lingen heeft. lo. kan een leerling, die den ganschen cursus heeft afgeloopen, en zich niet of nog niet aan den handel wil wijden, met zeer goed succes overgaan in de 4e klasse van den Bjarigen cursus; 2o. is thans de geweuschte aansluiting aan soortgelijke scholen verkregen, zoodat een leerling, bij vertrek uit Haarlem, elders in dezelfde klasse wordt geplaatst; So. kan de leerliDg, die het diploma van het eindexamen heeft verkregen, zon der overgangsexamen op de landbouw school te Wageningen worden geplaatst en is voldoende ontwikkeld om met kans op succes examen te doen voor Willemsoord, Breda, de Veeartsenijschool enz. Hiermede ziju derhalve thans de recht matige bezwaren die men vroeger tegen den 3-jarigen cursus koesterde, uit den weg geruimd. Het is te hopen en te ver wachten, dat voor deze school de periode van achteruitgang thans zal zijn voorbij gegaan en dat de toename van het aantal leerlingen bewijzen zal, dat de ingozeteuen van Haarlem inzien welk eene groote ver betering de school heeft ondergaan. Ook met het ocg op de gemeente-finan- ciëu is het wenschelijk, dat ouders, die hunne jongens naar een H. B. S. willen zenden, zich thans wenden tot den drie jarigen cursus. De vijfjarige cursus is overvoerd: wanneer de stroom van leer lingen voortging zich uitsluitend daarheen te wenden, zou weldra uitbreiding van personeel en de daarmee samengaande uit breiding der lokaliteit noodzakelijk zijn, terwijl directeur en leeiaren van den 3-jarigen cursus niets liever verlangen dan dat hunne tot dusverre halfledige lokalen worden gevuld. Het kan daarom zijn nut hebben mede te deelen dat, bij wijze van overgangs maatregel, is toegestaan dat zij, die thans het toelatingsexamen voor den B-jarigen cursus hebben gedaan, zonder verder ex amen in de eerste klasse van den 3-jarigen kunnen worden geplaatst. S T A I) S N I E U W S. Haarlem, 24 Juli. Bij kon. besluit is: lo. P. H. van der Ley, directeur der rijkskweek school voor onderwijzers te Haar lem, met ingang van 1 September, eervol ontheven van het onderwijs in plant- en dierkunde bij die kweek school; 2o. met ingang vau den- zelfden datum, benoemd tot onder wijzer in plant-, dier-, tuinbouw en landbouwkunde aan voormelde kweekschool J. J. Corbiju, te Am sterdam, met machtiging, deze be trekking gelijktijdig te bekleeden met die van onderwijzer aan eene openbare school te Amsterdam. In de afgeloopen week is bij het notarieel - staatsexamen voor het tweede gedeelte geslaagd o. a. onze stadgenoot de heer A. L. Haremaker. Uit het verslag over het boekjaar 1887 88 van het «Haarlemsch Ondersteu ningsfonds bij ziekten en ongevallen", blijkt het volgende: Het aantal leden is in dit jaar vermeer derd met 323, afschreven zijn, door af keuringen, bedanken, overlfjden, vertrek en royeeren 128, zoodat op 30 Juni 1888 het aantal bedraagt 8B2. Volgens de rekening hebben plaats ge had 630 uitkeeringen, tot een gezamenlijk bedrag van f 3473.30 of 240 uitkeeringen met een bedrag van f 1223.1 B meer dan in het vorige boekjaar. Uit de vermeerdering van het ledental blijkt dat de belangstelling in het fonds toeneemt; het bedrag der uitkeeringen bewijst dat het fonds in een werkelijk be staande behoefte voorziet. Toch heeft het hooge bedrag aan uit keeringen gedaan, het bestuur in overleg met heereu commissarissen van toezicht, genoopt, van 1 April jl. af de contributie met 1 cent per week eu per klas te ver- hoogenofschoon daaraan op dat tijdstip wel geen dadelijke behoefte bestond, dacht het den heeren bestuurders toch goed hier toe te besluiten, voordat er een te kort in de kas zou ontstaan. Het bestuur bestaat uit de hh. G. van den Berg Jz., A. C. de Koek en H. J. Keizer, terwijl als commissarissen van toe zicht fungeeren de hh. Jan D. Brouwer, Coenraad van Kuyk en W. Plaatzer van den Huil. Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen bracht hedenmiddag bijna twee uur door in het magazijn van oudheden «Maison Romein», Kruis weg alhier, en heeft evenals ver leden jaar daar weder eenige in- köopen gedaan. De komst van Z. K. H. alhier gold, naar wij vernemen, uitsluitend dit magazijn. Sedert eenigen tijd hebben de concerten, die een gezelschap uit het Park te Amsterdam in de kur- zaal te Zandvoort gaf, opgehouden, daar de belangstelling te gering was. Zoo was Zandvoort zonder muziek tot niet geringen spijt van badgas ten en neringdoenden te gader. Thans hebben de laatsten, voor zoover zij in de Passage hunne za ken drijven, de handen ineengesla gen en voor gezamenlijke rekening een klein muziekcorps geëngageerd dat driemaal 's weeks in de Passage zelf, concerten h la Strauss geeft. De badgasten zijn hi rmede zeer ingenomen en ook de andere bezoe kers vinden thans in de Passage een gezellig zitje, te meer nog wijl men door doelmatige schutten den tocht die er vroeger heerschte, heeft weggenomen. Men schrijft ons uit Hoofddorp: Deze gemeente kreeg heden een ongewoon bezoek. Acht officieren met hunne paarden en eenige hu zaren zijn hier aangekomen om ge durende enkele dagen verkenningen te doen, ons dorp als uitgangspunt aannemend. Men is alhier druk in de weer, eene harddraverij te organiseeren, die op 2 Augustus zal plaats heb ben, benevens eenige festiviteiten, die met vuurwerk zullen worden besloten. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem1 s Dagblad: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. Eenige vrienden en vereerders van den on langs ontslapen mr. C. Vosmaer wekken per circulaire op tot medewerking voor het tot stand brengen van een gedenkteeken voor dezen, bij voorkeur te plaatsen in de omstreken der resi dentie. Aan de familie Vosmaer zal een album wor den aangeboden, dat de namen der deelnemers bevat. Bij de onderteekenaars dezer circulaire komen ook voor de bh. prof. J. Bosscha en mr. Joan Bobl te Haarlem. Bij de Maandag voortgezette 9de jaar- lijksche examens der Nederlandsche Toonkunste- naars-vereeniging te 's-Gravenhage, zijn van de 5 candidaten geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. O. A. L. H. Schwartz te Nijmegen, mej. C. Fortuijn Harreraan te Delft. Solozang-onder wijs mej. A. F. M. Kirc'nner te Amsterdam. Naar de «Portef.w meldt, zal bij de uitge versmaatschappij "Elsevier" nog in den loop van dit jaar eene nieuwe uitgave van de werken van Multatuli verschijnen. Deze naar tijdsorde ge rangschikte uitgave zal voorafgegaan worden door studiën over de werken van dien meester, door mr. C. Vosmaer, en bezorgd worden door Mul- tatuli's weduwe. De gemeenteraad van Deventer heeft aan de stedelijke muziekschool eene subsidie van f 1500 over 1889 verleend. VISSCHERIJ. N i e u w e d i e p, 23 Juli. Zestien korders brach ten heden 21 tot 214 groote- en 30 tot 230 kl. tongen, 24 roggen 1 tot 3 manden schar ten afslag, gr. tong gold 35 a 40 cent, kleine id. 10 a 15 cent, rog 42 cent per stuk, en schar f2 per mand. De belgische sloepen 0.56, 0.82 3F9352UXXaXJi:e3,3C,0 JMT- Naar het Engelschvan Katharina Green. 921 XXXIV. GRYCE NEEMT OPNIEDW DE TEUGELS IN HANDEN. Het was merkwaardig, de uitdrukking van zijn gelaat gade te slaan, terwijl hij laDgzaam naderde. Wel, wel, riep hij hijgend, toen wij elkaar bij het hek voor de deur ontmoetten, 't is wat fraais, dat moet ik zeggen. Hanna dood, niet? en van alle kanten de poppen aan 't dansen. Wat denkt ge nu Tan Mary Lea venworth? gj. BBS-' Het zou, vooral met het oog op deze laatste vraag, na tuurlijk zijn geweest, wanneer ik het onderhoud, waartoe wij ons, nadat ik hem had binnengeleid, in juffrouw Bel- den's huiskamer neerzetten, ware begonnen met het voor den dag brengen van Hanna's bekentenis; dit was echter niet het geval. Of ik hem dezelfde dobberingen tusschen hoop en vrees "wilde laten doormaken, welke sinds mijn komst te R.... mijn deel waren geweest; dan wel of ik zwak genoeg was, om toe te geven aan den lust, hem we gens zijn hardnekkige minachting mijner vermoedens tegen Henry ClaveriDg, met het gewichtig stuk te overvallen, juist op het oogenblik, dat zijn eigen vtrmoeden tot een voldoenden graad van overtuiging gerijpt was, weet ik niet met zekerheid te zeggen. Het zij genoeg, dat ik niet voor het einde van mijn verslag, niet voordat ik zijn oog zag tintelen bij de mededeeling van het vinden van den door Mary geschreven brief in den zak van juffrouw Beldeu's japon; niet voor ik hem na uitdrukkingen als «kolossaal» en «siuts de zaak van Lafarge is zoo iets nog niet voor gekomen», gereed zag, om op al deze gegevens de stelling te bouwen, die zijn systeem van onderzoek en berekening met den schoonsten uitslag bekroonde, er toe overgiug hem den brief te overhandigen, dien ik gevonden had op het lijk van Hanna. Nooit zal ik vergeten hoe zijn gelaat eensklaps van uit drukking veranderde, toen hij den hem toegereikten brief aannam. Hemelsche goedheid, riep hij uit, wat is dat? De bekentenis van een stervende, antwoordde ik, van Hanna, het kamermeisje. Ik vond die bij haar in bed, toen ik een half uur geleden haar voor de tweede maai nog eens ging zien. Na het blad papier opengevouwen te hebben, zag hij het in met een ongeloovigen glimlach, die echter spoedig plaats maakte voor een uitdrukking van de grootste ver bazing, vooral toen hij opstond en, het beurtelings in beide handen nemende, telkens nauwkeuriger bekeek. Een merkwaardig stuk van overtuiging, zeide ik, met een zeker gevoel van triumf, het aanzien der zaak wordt er geheel door veranderd. Zoudt ge denken antwoordde hij 6cherp, en terwijl ik hem met de grootste verwondering stond aan te staren, daar zijn gedrag zoo geheel anders was dan ik verwacht had, zag hij mij aan en zeide: Gij zegt, dat gij dat in haar bed vondt; waar vondt gij het in haar bed? - Onder haar lichaam, - hernam ik. Ik zag een punt van 't couvert even uitsteken bij haar schouders en trok het er toen tusschen uit. Was het opengevouwen, toen gij het zaagt? vroeg hij, iets naderbij komende. Neen, 't was dichtgevouwen en besloten in dat en veloppe, antwoordde ik, hem het bedoelde voorwerp toouende. Hij nam het aan, bleef er een poos op kijken en vervolgde toen: Dit couvert ziet er zeer verkreukeld uit, evenals het papier zelf. Waren zij in dien toestand toen gij zege- vonden hebt? Ja, en dat niet alleen, maar zelfs dubbel gevouwen, gelijk gij ziet. Dubbel gevouwen? Zijt gij daar zeker van? Dicht gevouwen en toegelakt en dan dubbel gedrukt, alsof haar lichaam zich er over heeu en weer had bewogen, toen zij nog leefde? Ja. Geen schijn van bedriegerij Volstrekt niet het aanzien alsof het met opzet zoo gemaakt was, na den dood van het meisje?

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1