NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 27 Juli 1888. No. 1553. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. U I N X E N L A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 129. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Roof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE If Co., JOE. F. JONES, Suer., Parijt, 31bt$ Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Juli. Donderdag 2 Aug. zal ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op het terrein van de cavalleiie-kazerne ten 12 uur eene groote parade worden gehou den, waaraan ook het bataillon dd. schutterij zal deelnemen en die zal worden gecommandeerd door den majoor der huzaren Loeff en geïn specteerd door den luitenant kolonel garnizoen6-commandant Vogel. Op de heden gehouden paarden markt zijn aangevoerd 672 paarden en 3 veulens. De prijzen liepen van f70 tot f750. Er waren veel fraaie paarden. Door duitsche en fransche kooplieden werd veel aangekocht van de eerste soorten. De handel was zeer levendig. Voor de gymnastiek, lager onder wijs, werden Woensdag te 's-Hage geëxamineerd 5 candidaten. Toege laten is o. a. onze stadgenoot de heer H. Kingma. Hedenmorgen zijn eenige klas- »en van de tusschenschool en de tweede tusschenschool alhier, ver gezeld door de hoofden dier inrich tingen en eenig hulppersoneel, naar Zandvoort vertrokken om den dag door te brengen, welk feestje den kinderen ook nu weer wordt aan geboden door den heer en mevr. Gerdessen alhier. Maandag den 23en dezer is aan den beer A. C. Kruseman albier, door de beeren Loman en Holkema, uit naam vau vele zijner vrienden een geschenk aangeboden, als blijk vau erkentelijkheid en vereering voor den schrijver van het eerste standaard werk over de geschiedenis van den boek handel in Nederland. Het geschenk bestaat uit een zeestuk van Mesdag en een album met de namen der gevers, gebonden in eeneu prachtband van Claesseu te Brussel. Titel en opdracht gaan de bandteeke- ningen voorat. De titel in kleuren, door Wilna Steelink geteekeud, voert tot op schrift: „Aan A. C. Kruseman, schrijver van de bouwstoffen voor een geschiedenis van den Nederlaudscben boekhandel ge durende 18301880", en wordt omgeven door een genius der beschaving, met ge zichten op bet buis van den schrijver, het Paviljoen, de Groote Markt en het plant soen, terwijl aan de onderzijde het zegel van de Vereeniging met de spreukDoor eendracht sterk", prijkt. De opdracht luidt „De uitgave der „Bouwstoffen van eeu geschiedenis van den Nederlandschen boek handel, gedurende de halve eeuw 1830 1880 door A. C. Kruseman" is een feit eenig in de geschiedenis van ons vak. „Als een getuigenis hunner waardeering van de studie en de zorgen door den schrijver aan dit standaardwerk besleed; „van het groote talent en de buiten gewone toewijding daaraan ten koste gelegd; „wordt een kunstwerk van den schilder H. W. Mesdag, den heer A. C. Kruseman, eerelid van de vereeniging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels, aangeboden door Juni 1888. De dankbare lezers." Daarna volgen de handteekeningen in langwerpig vierkante kaders, vier op elke pagina en opgeplakt op een lichten onder grond. (N. v. d. B.) Als eene merkwaardigheid kan worden vermeld, dat heden bij het afkrabben der verf boven de deur van den hoofdingang der infante- rie-kazefne alhier, het opschrift «17 Diaconihuis 71» is voor den dag gekomen, aanduidende welke de vroegere bestemming van dit ge bouw was. Het gunstig bekende photogra- fisch atelier van de firma C. F. en L. J. Cordes is thans van de Groote Houtstraat 120 overgebracht in het nieuw aangekochte perceel Groote Houtstraat 84. Reeds van de straat zijde gezien maakt het atelier een aangenamen indruk door de flinke smaakvol geschilderde portiek en de ruime étalage, waarin de voortbreng selen van het vak zijn tentoonge steld. Ook inwendig voldoet het atelier aan alle eischen, welke men een zoodanige inrichting uit een tech nisch oogpunt kan stellen. Voor de bezoekers is in ieder op zicht gezorgd. Men vindt in het gebouw eeu sierlijke wachtkamer, een kleedkamer enz. Het geheel is inderdaad op de meest grootsche wijze uitgevoerd. Wat de inrichting der werkplaat sen aangaat, ook hier is met alle eischen van het vak rekening ge houden. Het ruime vertrek waar het photografeereu geschied, is voor zien vau een aantal toestellen tot het vervaardigen vaD photografiëen op elke grootte en volgens verschil lende, waaronder de nieuwste, pro- cédé's. Als «haute nouveauté» levert de firma photographieën in chloor- zilver-gelatine, terwijl zij zich op hoogst gunstige wijze onderscheidt in de vervaardiging van kooldruk- photografieëu. De in de étalage ten toongestelde werkstukken doen zien tot welk eene hoogte zij het op dit gebied heeft gebracht. Men behoeft slechts de tentoonge stelde portretten en photografieën te bezichtigen om de overtuiging te er langen, dat fijne detailleering en smaakvolle groepeering eigenschap pen zijn waarop de firma zich mag beroemen. Ook de eigenaardige tint, welke aan iedere photografie naar believen kan worden gegeven, wordt zoodanig gekozen, dat elke figuur, elk beeld, een zeker relief krijgt, hetgeen de zuivere gelijkenis ten goede komt. Vooral de heer L. J. Cordes is een hoogst bekwaam photograaf. Niet alleen toch is hij tot in de diepste geheimen van het vak door gedrongen, maar hij heeft ook als teekenaar een goeden naamzijne opleiding als zoodanig ontving hij aan de Teeken-academie te Antwer pen. Met reden kan verwacht wor den, dat de firma onder deze om standigheden eeu druk debiet zal verkrijgen. Met een enkel woord willen wij nog meldendat de verbouwing van het perceel geschiedde door den heer H. J. Geyl JGz. alhier, onder de bekwame leiding van den archi tect den heer S. Roog, terwijl het decoratiewerk werd verricht door den heer J. W. Veldheer alhier. Het front mag werkelijk een sie raad voor de Groote Houtstraat wor den genoemd. Door de politie alhier zijn Woens dag aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht Auke de Vries, oud 18 en Nicolaas van Schaage..oud 17 jaren, die den vo- rigen avond aan het Prinsen Bolwerk eene dienstbode op den grond hebben geworpen en daarna beroofd van hare portemonnaie met tien gulden ais- mede van een bos sleutels. Genoemde personen hebben wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. De paardenkooper J. D.,van Haar lemmermeer, diej.l. Woensdag van de markt terugreed, geraakte door het schrikken van zijn paard met kar en al in de Hoofdvaart. Met veel moeite werdeD paard en wagen op het droge gebracht. De voerman en een medereiziger kwamen met den schrik vrij. Eenige dagen geleden had den landbouwer K. te Haarlemmermeer een ernstig ongeluk kunnen over komen. Nadat K. eenige kennissen naar 't station te Haarlem had ge bracht, en huiswaarts keerde laDg: de Zomervaart, schrikte het paard op eene brug, sprong over de leuniDg en stortte in het water. Doordien de hoornen afbraken, bleef het rijtuig staan. Het dier kon gelukkig spoe dig ongedeerd op het droge worden gehaald, zoodat de eerst hevig ont stelde voerman nog blijde was er zoo af te komen. LETTEREN EN KUNST. Tot het gezelschap der «Nederlandsche Too- neelisten», onder directie van den heer Charles de la Mar. zijn nog toegetreden de dames Augusta eu Anna Poolman, benevens mevr. Van Ollefen en mevr. Poolman-Huyzer, de heeren Thönissen en Van Ollefen van den «Salon" en Henri Poolman uit Rotterdam. Ernst van Dijck, die hij de eerste Parsifal"- opvoering te Bayreuth meewerkte, had volgens het «Berl. Tagebl." een «Riesenerfolg". De «Tagl. Rundschau" zegt, dat ziju wParsifal", hoe verdien stelijk ook, dien van Winkelman niet evenaarde. Dc eerste opvoering van «Die Meistersinger" slaagde voortreffelijk. Aan het slot werd Hans Richter geroepen onder eindeloos applaus, maar hij verscheen niet. Bij de Woensdag voortgezette 9de jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-ver- ecniging te 's-Haee, zijn van de 5 candidaten geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. Désii ée Evrard, te Oud-Delftshavenen mej. Rachel Hirsch, te Tiel. LEGER EN VLOOT. Van 2026 Augustus zal door den rijdenden trein van het korps pontonniers in Noord-Hol land eene oefening worden gehouden in het slaan van bruggen, en wel: te Haarlem over liet Spaarne; Haarlemmerliede over de trekvaart naar Amsterdam; Velsen en Buitenhuijze over het Noordzee-kanaal; Zaandam over de Zaan; tus- :hen Akersloot en Alkmaar over het "Noord- Hollandsch-kanaal. De bij de normaal-schietschool opnieuw ge nomen proeven met volgens het stelsel uVitali* in repeteer wapen en veranderde Beauraont-gewe- ren, hebben, nu die wapenen van dikkere ver sterkingen aan de staartstukken zijn voorzien, goed voldaan. Na drieduizend schoten uit ieder der 5 geweren te hebben gedaan, was er geen de minste breuk aan de staartstukken waar te nemen. Men kan nu de spoedige invoering van een Beaumont-Vitali-geweer, model 707988, tegemoet zien. VISSCHERIJ, Nieuw ediep, 25 J uli. Vijftien korders brach ten heden 20 tot 130 groote, 30 tot 300 kleine tongen, 2 tot 6 manden schar en| 2 tot 30 mandjes (doode) kl. schol ten afslag, terwijl 5 egmonder hommen 35 tot 70 groote- 30 tot£50 kleine tongen, 4 tarbotten, 14 manden schar en 2 tot 10 mandjes kleine schol aanvoerden. Gr. tong gold 45 h 30 c., kl. id. 18 a 8 c., tarbot f6.50 a f7 per stuk, schar f3 a f3.50 per mand en kl. schol 45 cent a f 1 per mandje, 85 roggen, door de beugers aangebracht, golden 50 a 62 cent per stuk. De Koningin van Servië *s Dinsdagnamiddag wederom [te Scheveningen geweest, en heeft toen besloten, voor verscheidene weken te huren en tot haar ver blijf in te richten de villa «Golfzicht», de laatste aan het strand, een eind- weegs voorbij het aOranjehotel». Op last van den minister van Justitie worden door de commissarissen Konings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan I. Worden in uwe gemeente aan werk lieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze dan in nederlandsche geldspecie of munt- of bank papier uitbetaald? II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uitkeering van het loon III. Wordt in uwe gemeente door werk gevers een rechtstreeksche of zijdelingsche dwang uitgeoefend op hunne werklieden, om zich in bepaald aaugewezen winkels hunne beuoodigdheden aan te schaften? IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waarin bestaat die dwang, en worden die benoo- digdheden aan de werklieden ook op kre diet verstrekt? Y. In hoever worden de waren in die aangewezen winkels en de waren of de genietiugen, waarin het loon wordt uit betaald, den werklieden tegen hoogere prijzen berekend, dan in den regel elders in uwe gemeente daarvoor besteed worden? VI. Komen in uwe gemeeute nog andere dergelijke misbruiken als de hierboven onder III, IV en V genoemde voor en, zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven Door den minister van Waterstaat is bij beschikking van 12 dezer vrije toegang tot de spoor wegen verleend, aan de deurwaar ders iu Nederland voor de uitoefe ning van hun ambt, ten blijke waar van door hen een zilveren penning met 's rijks wapen aan een oranje lint om den hals wordt gedragen. Dinsdagavond is te Dor drecht overleden de heer A. Stoop FBÜIIiLEITO jOJ". Naar liet Engelsch, van Anna Kalharina Green. 941 XXXIV. GETOB NEEMT OPNIEUW DE TEUGELS IN HANDEN. Hm, juffrouw, hier gaf Gryce mij een knipoogje, was het meisje vroolijk en opgeruimd, zegt u, dat versta ik niet. Ik zou meenen, dat alleen haar bezorgdheid om trent hem, dien zij in de city heeft achtergelaten, vol doende zou zijn geweest om haar verre van opgewekt te doen zijn. Dat zou men zoo zeggen, antwoordde juffrouw Belden, maar toch was het niet zoo. Integendeel, zij scheen zich in 't geheel niet om hem te bekommeren. Hm, riep hij uit, ook niet om miss Eleonore, uie volgens de couranten, gebukt ging onder een zoo wreede verdenking? Maar wellicht was zij daar onkundig van van miss Leavenworth's hachelijken toestand, meen ik. Neen, zij was daarmede bekend, omdat ik er haar over gesproken heb. Ik brgreep zelf niet waarom ik 't niet voor mij kon houden. Maar ik heb Eleonore altijd zoo ver boven eenige verdenking verheven geacht, ziet u, en het deed mij zoo aaD, haar naam in zulk een verband openlijk in de cou ranten vermeld te vinden, dat ik naar Hanna ben gegaan en haar het geheele bericht heb voorgelezen, om te zien, welke uitwerking dat op haar zou hebben. En welke was die? Dat valt moeilijk te zeggenzij zag mij aan, alsof zij er niets van begreep, vroeg mij waarom ik haar zulke dingen kwam voorlezen, en zeide eindelijk dat zij er niet meer naar wilde luisteren. Hm. En wat verder? Verder niets. Zij hield de handen tegen de oogen en steld? zich zoo wonderlijk aan, dat ik op het laatst maar ben heeDgegaao. Hoe lang is dat geleden? Ongeveer drie weken. Maar ze heeft er sedert toch wel weer eens over ge sproken Neen, mijnheer, geen enkele maal. Evenwel, hebt gij kunnen bemerken dat zij onrustig was en dat er iets in haar omging, als voelde zij berouw, of aDgst of zoo? Neen, mijnheer, volstrekt niet; veeleer had het allen schijn, alsof ze inwendig verheugd en vol hoop was. Maar, hernam Gryce, met een schuinschen blik op mij, dat was toch zeer vreemd en onnatuurlijk. Ik moet u zeggen, dat het mijn begrip te boven gaat. Zoo ging het mij ook, mijnheer. Ik heb aanvankelijk gedacht, dat het haar een weinig was gaan malen in 't hoofd of dat zij te weinig ontwikkeld was, om te beseffen hoé ernstig de zaken zich lieten aanzien; maar later, toen ik haar nader leerde kennen, ben ik genoodzaakt geweest die gedachten op te geven. Haar vroolijkheid was te bestendig en natuurlijk; eindelijk vestigde zich bij mij het vermoeden dat zij in afwachting was van iets wat haar de toekomst wellicht zou schenken. Eens, bijv., vroeg ze mij, of ik zou denken, dat zij aanleg had om piano te leeren spelen, zoodat ik eindelijk wel tot de slotsom moest komen, dat haar veel geld was beloofd, wanneer zij het haar toevertrouwde ge heim stipt bewaarde, en dat zij iu 't vooruitzicht dier be looning zich zoozeer verheugde, dat zij het akelig verleden en ai wat daarmee in verband stond, geheel vergat. Dit was nog de eenige reden, die ik kon bedenken voor haar leergierigheid en haar verlangen, om zich in alles te ont wikkelen, alsook voor den hoopvollen glimlach, die vaak haar gelaat verhelderde, wanneer zij zich niet door mij bespied waande. Een geheel andere glimlach was op dit oogenblik op het gelaat van Gryce waar te nemen. En dus begrijpt u, vervolgde juffrouw Belden, dat haar plotselinge dood mij zeer moest treffen. Ik kon niet gelooven, dat zulk een opgeruimd en vroolijk wezentje op die wijze aan haar einde kon komen, in eeu enkelen nacht en zonder dat iemand er iets van wist. Maar.... Een oogenblik, viel Gryce haar in de rede! Gij spreekt van haar verlangen om zich algemeen te ontwikke len. Wat bedoelt ge daarmee? Ik bedoel, dat zij allerlei dingen wilde leeren, die zij

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1